Strenger toezicht na intimidatie Kolpabad Moeder Anna opent verbouwde De Unie Nieuw zwembad bij NS-station West Gemeente boos op sportclubs Maaslanders boos: Westland lijkt dienst uit te maken Blijvende hetgeen wij zijn worden wij voorbijgegaan' WOENSDAG 31 MEI 1989 PAGINA 15 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 4345209.Telefax: 010-4349754. Maassluis De werkgroep zwembad Maassluis presenteert op 8 juni een plan voor de bouw van een nieuw gemeentelijk zwembad bij NS-station Maas sluis-West. De leden van de com missie voor welzijn, volkshuis vesting en financien zijn de eer sten die van het plan kennis kunnen nemen. Naast een nieuw zwembad zou, volgens de plannen van de werkgroep, tus sen het station en winkelcen trum Koningshoek ook een ap partementencomplex moeten verrijzen. De Maassluisse politiek praat al jaren over vervanging van het weinig rendabele zwembad Dol fijn. De gemeente wil een mo derner zwembad, met minder ruimte voor buitenzwemmen en met eigentijdse voorzieningen in het binnenbad. Na jaren ligt er nu voor het eerst een afgerond plan. Het zwembad zou onder beheer van de gemeente komen, de appartementen zouden ge bouwd kunnen worden door een projectontwikkelaar. Om de bouw van een zwembad en appartementen nabij het NS- station mogelijk te maken moet wel het bestemmingsplan wor den veranderd. Het huidige be stemmingsplan biedt wel ruimte voor de bouw van een enorm stationsgebouw in drie lagen, an dere gebouwen van de spoorwe gen in twee lagen, en een acht verdiepingen tellende kantoor flat, maar niet voor de bouw van een zwembad en appartemen ten. Burgemeester en wethou ders leggen de gemeenteraad volgende week dinsdagavond een voorstel voor, waarin de raad verklaart dat een nieuw be stemmingsplan wordt voorbe reid. In Doi-fijn begon deze week de tiende editie van de Maassluisse zwemvierdaagse, misschien wei een van de laatste evenementen in het zwembad. Er wordt door zo'n achthonderd zwemmers aan deelgenomen. Vanavond kunnen er demon- straties duiken en gymnastiek worden verwacht. Morgen, op o' de slotavond, maken vier clowns hun opwachting. De opbrengst o van de vierdaagse is bestemd 2 voor Unicef. Vlaardingen Klachten van badgasten hebben er toe geleid, dat de Vlaardingse politie de surveillan ce in het Kolpabad gaat opvoeren. Het bad wordt onveilig gemaakt door agressieve jongeren, die to pless zonnende meisjes lastig vallen en proberen badgasten geld afhandig te maken. middellijk te melden, zodat de leiding kan optreden. Bovendien mag het pubhek uitsluitend bad kleding dragen. Die maatregel is getroffen omdat veel van de jon geren gewapend zouden zijn met een mes. Zo'n wapen valt in een zwembroek niet te verbergen. Bulthuis: „Het is pijnlijk om te zeggen, maar het gaat met name om Turkse en Marokkaanse jon geren. Waarom speciaal van die nationaliteiten weet ik niet ik ben geen socioloog. Maar het is een feit dat juist zij zich misdra gen. Ze lopen met spiegelzonne- brillen op om topless zonnende meisjes op hun gemak te kunnen bekijken. Als je ze vraagt waar om ze dat doen, zeggen ze: al die wijven zijn hier toch om gepakt te worden. Je krijgt de smerigste dingen naar je hoofd. Je kunt je voorstellen dat wij ons daardoor bedreigd voelen. Ik weet datje o zo moet uitkijken om niet het verwijt te krijgen datje discrimi neert of generaliseert. Maar het personeel is zich er gaandeweg op gaan instellen, datje dit soort dingen juist van Turkse en Ma rokkaanse jongens kunt ver wachten". Commissaris Gijs Bïerling van de Vlaardingse politie probeert die laatste opmerking te relati veren: „Nu zijn het deze jongens, straks zijn het Hollandse jon gens. Veel belangrijker is het verschijnsel te bestrijden. Wij proberen dat met een projectma tige aanpak, wij zullen er zijn". De zwembaddirectie probeert hard op te treden, maar staat vaak machteloos omdat de jon geren in groepen opereren en el kaar beschermen. „Zodra je er één te pakken hebt, staan er meteen twintig om je heen te schreeuwen dat je die jongen los moet laten. Dan voel je je knap bedreigd", aldus waarnemend directeur Ruud Bulthuis. Doordat in het begin van het sei zoen verscheidene jongens het bad zijn uitgezet en de regels zijn verscherpt, is de overlast iets af genomen, maar nog regelmatig worden badgasten geïntimi deerd. Ze moeten hun geld afge ven 'anders slaan we je in el kaar' of toezien hoe hun vriendin wordt bedreigd door hand tast el ijke jongens Dergelijke incidenten vonden in vorige seizoenen ook wel plaats, maar volgens Bulthuis niet op zulke grote schaal. Bovendien zijn de daders nu minder snel voor rede vatbaar: „Naar een badjuffrouw werd al nooit ge luisterd, maar een badmeester had meestal nog wel enig gezag. Dat is er nu ook niet meer bij". Omdat de directie wil voorko men dat bezoekers zullen weg blijven uil angst om lastig te worden gevallen, is gekozen voor een harde lijn. Geprobeerd wordt het verschijnsel de kop in te drukken. Op extra mooie da gen surveilleren twee politiea genten in zwembroek in het bad. Publiek dat iets ongeregelds op merkt, wordt verzocht dat on- jeugdsubsidie in te die- nen, en dat nog wel zon- der enige aansporing, maar dat het invullen van ft- een eenvoudig enquête- formulier binnen zes maanden, ondanks twee Js herinneringen, een te gro- te opgave blijkt te zijn", f. sneren burgemeester en wethouders in hun brief. En dreigend laten zij daarop volgen: „Wij ver- zoeken u hiervan goede nota te nemen!" p In de huidige beleidsnota ff is bijvoorbeeld het aecom- modatiebeleid van de ge- meente vastgelegd. Een beleid dat bij de herstruc- M turering van de voetbal- m sector voor een deel al- JN weer op de helling is ge- -f; zet. Belangrijk punt in de herziene nota, zegt een m woordvoerder ten stad- huize, wordt de privatise- ring in de sportsector. Zo p bestaat er een plan om Jf bouw en onderhoud van was- en kleedlokalen niet p meer volledig te subsidié- p ren. De sportclubs zouden 4 een derde van de kosten 1 voortaan zelf moeten op- p brengen. 1 Vlaardingen In een dreigende brief heeft de gemeente Vlaardingen 18 sportverenigingen min of meer gesommeerd om als nog de enquêteformulie ren te retourneren, die zij al sinds november vorig jaar in huis hebben. De formulieren moeten de bouwstenen aandragen voor een herziene beleids nota Sport Recreatie. „Het gaat om een heel simpel formulier. Het in vullen is vijftien, hooguit twintig minuten werk", zegt een woordvoerder van de gemeente. De gemeente is boos over de nalatigheid van de 18 sportverenigingen. In no vember kregen 70 clubs een enquêteformulier. Aan 43 verenigingen werd in januari een herin nering gestuurd; 30 vere nigingen kregen in maart een tweede herinnering, maar daarna bleven er nog 18 in gebreke. „Wij vinden het zeer merkwaardig dat een aantal van u er kennelijk wel in slaagt om binnen drie maanden de jaarlijk se aanvraag voor de De zwemvierdaagse, nu nog^n Ooi-fijn, maar in de jaren negentig naar Maassluis-West. Maasland Een transportcen trum, een regionaal bedrijfster rein: moet dat nou allemaal, wordt er ook nog aan de eigen ondernemers uit Maasland ge dacht? Dat vraagt de pas opge richte Vereniging van Maas- landse Ondernemers zich af. De VMO zou liever een lokatie aan gewezen zien, waarop louter Maaslandse bedrijven zich kun nen ontwikkelen of vestigen. Behalve Het Ambacht, midden in een woonwijk, is er in Maas land nergens zo'n ruimte. „Het Westland lijkt in Maasland de dienst uit te gaan maken", be stempelt VMO-voorzitter E.J. Kroes de belangstelling van bui tenaf voor het Maaslandse grondgebied. „Als dat bedrijven terrein en het transportcentrum er zijn, komt er nooit meer een terrein voor de Maaslandse be drijven. Terwijl er wel behoefte aan uitbreiding is. Het is toch ook voor een dorp als Maasland van belang dat er een economi sche spil is Het Ambacht biedt die ontwik kelingsmogelijkheden niet. Vol gens Kroes is de kans groot dat een instrumentenfabriek met ruim twintig werknemers naar elders moet verhuizen. „Een schone industrie", aldus Kroes. „Maar wegens ruimtegebrek moet zij waarschijnlijk naar een andere gemeente uitwijken". Het initiatief tot de VMO is goed aangeslagen. Er zijn inmiddels al 44 leden, wat op een paar na alle Maaslandse bedrijven zijn, uitge zonderd de land- en tuinbouw bedrijven, de horeca en de mid denstand, die hun eigen organi saties kennen. Het dagelijks be stuur van de VMO bestaat uit voorzitter E.J. Kroes, penning meesters. Poot, secretaris L. van Eijmeren en de leden J.A. Kroes, M. van Buuren, M.J. van Buuren en P. Swertz. Maasland ligt op de grvn? van twee volkomen tegecMi ndkge gebieden. De gemeente 11 ligt in Midden-Delfland, een gebted waar milieu, groen en rust, na tuur, wonen en werken aan strenge regels en bestemmings plannen gebonden zijn. „Een ge bied waar de uitoefening van onze bedrijven in zijn algemeen heid niet eenvoudig is", aldus Kroes. „Om over eventuele uit breiding maar geheel te zwij gen". Daarnaast ligt dan het Westland met zijn grote activiteiten van tuinbouw en daaraan recht- Ont spanning en inspanning: je vindt het allebei langs de Waterweg. Hier recreanten in de Lickebaert Frans Leermakers toont in het bij2ijn van kok Ed Romijn en barman Peter Hagendoorn de menukaart. Vlaardingen en Maassluis. Werken aan de Waterweg: dat is de titel van een serie artikelen, waarmee onze krant morgen start en waarin het werk langs of op de Nieuwe Waterweg centraal staat: de kapitein van de veerpont, een loods, een machinist van de havendienst, om er een paar te noemen. Fotojournalist Theo van Pelt verzorgde de serie. Ter in leiding een artikel over de achtergronden van de Nieuwe Waterweg zelf, het waar om ervan. Dus letterlijk: werken aan de Waterweg. Het bijbehorende vignet laat verschillen de aspecten van het werken langs de Wa terweg in één oogopslag zien: de industrie aan de overkant: de scheepvaart; en een ondernemer tijdens zijn zakendïner in het Deltahotel. Ook dat is werken. Schiedam Eén van de oud ste cafés van Schiedam wordt morgenavond heropend. De Unie is in 1876 vlakbij de Koemarktbrug gebouwd naar men zegt op enorme biervaten en het café vormt tegenwoordig een van de hoeken van de Leerma- kers-triangel. pilsje aan zal bieden. ..Schiedam biedt de uitgaans- mensen steeds meer activiteiten waarbij levende muziek een be langrijke rol speelt", zegt de 39- jarige uitbater Frans Leerma kers. „En als je dan een bandje m de zaak hebt waar flink wat be zoekers op a£ komen, lijkt je café al gauw te klein. De mensen zoe ken ook steeds vaker een kroeg op om er een hapje te eten en ook Dat is de driehoek van de familie daarop hebben we ingespeeld. Leermakers. gevormd door de We hebben de zaak economisch horeca-etablïssementen Proosje, ingedeeld, waardoor de keuken De Unie en't Fust. Moeder Anna verplaatst en uitgebreid kon opent de vernieuwde De Unie. wordert. Met die verbouwing Zij zal. geflankeerd door een werd het café vanzelf ook rui- Heineken-vertegenwoordiger mer", en de eigenaren Jan en Aad van Leermakers begon op 17-jarige Harmeien, de zaak openen door leeftijd zijn Unie-carrière in een papieren deur in te trappen, loondienst bij zijn vader en waarna zij zoon Frans het eerste zwaait sinds diens overlijden al vijf jaar alleen de scepter over het café, dat vroeger wel als ver trekpunt van allerlei sportclubs fungeerde. Verder is hij ook sinds kort actief als bestuurslid van de HOS (Horeca Onderne mers Schiedam), waarvan vreemd genoeg voorzitter Frans van Rjjsbergen en penningmees ter Leo Valk geen horeca-zaak bezitten. „Door evenementen als de Bran dersfeesten, de Jazz-naebt en de Molendagen krijgen de 44 cen trumkroegen vanzelf meermen sen binnen. Schiedam heeft zo doende weer iets bruisends ge kregen. Daardoor komen er aus steeds meer bezoekers van bui ten de stad". Een goede ontwik keling, vindt Leermakers, die om die reden wel móest verbou wen. Rotterdam zat behoorlijk met de banden in het haar, toen in de vorige eeuw de Maas meer en meer verzandde. De han delsstad was met haar haven afhankelijk van een goede zee verbinding. Voor schepen werd het echter moeilijk Rot terdam te bereiken zonder op een zandbank te stuiten. Waterbouwkundigen bogen zich over het probleem. De Zeeuw Pieter Caland kwam met het plan de Hoek van Hol land door te graven, zodat Het Scheur bij Maassluis in open verbinding kwam met de Noordzee. Het bijzondere bij Calands idee was zijn theorie, dat de stroming van eb en vloed de verzande rivier zou uitschuren en daarna op diepte zou houden. Bovendien was het een voordeel dat sluizen overbodig waren, 2odat sche pen ongehinderde doorgang hadden. Calands plan werd gekozen, maar niet zonder argwaan. Het was nog maar de vraag of zijn theorie klopte. Maar Rotter dam en daarmee een belangrijk deel van de Nederlandse han del liep gevaar. Minister Thor- becke zei: „Blijvende hetgeen wij zijn worden wij voorbijge gaan en zijn wij verdorven. Het schijnt mij dus een onvermijde lijke plicht het middel aan te grijpen dat ons redden kan". De prins van Oranje stak in 1866 als start van de werk zaamheden een voor de gele genheid verzilverde spade in een met vlaggen versierde duintop op de Hoek van Hol land. Het werk werd twee jaar later in november voltooid. De vaargeul was 4300 meter lang, 50 meter breed en 3 meter diep. Aanvankelijk gebeurde wat Pieter Caland had voorspeld. De stroming van eb en vloed schuurde de rivier uit en hield haar op diepte. Enkele jaren la ter begonnen echter de proble men. Vooral de monding van de Nieuwe Waterweg verzand de. Caland liet baggeraars uit rukken, maar toen bleek dat zij weinig konden uitrichten, kreeg hij de wind van voren. Een storm van kritiek brak los; zijn plan werd als mislukt be schouwd. Toen een commissie ter verbe tering van de Waterweg naar Rotterdam moest worden ge vormd, werd de ontwerper zelf niet gekozen. Caland trok zich terug van zijn levenswerk en stief in 1902. Na vele verbete ringen aan de rivier, die als doel hadden de werking van eb en vloed te beheersen, bleek Pieter Caland echter toch ge lijk te hebben de stroming hield de rivier opdiepte. Zoals vaker bij grootheden ge beurt, werd Caland pas na zijn dood gewaardeerd. Hij was nu redder van Rotterdam en In 1907 werd voor hem zelfs een standbeeld onthuld. Nu is de Waterweg één van *s werelds drukst bevaren rivieren die Rotterdam heeft doen uitgroei-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1