Monroe en Mahler inspireren Nieuwe brug maakt eind aan overlast 033 Puttershoekse- straat wint Amsterdammers ontdekken historie van Schiedam SC Back To Music heeft succes met The Shoes Ruiters wijzen op ontbreken binnenbak VLAABOINGS DAGBLAD SGHÜflAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ^BÊÊ Dure rijles Automobilisten ontnuchterd Gewapende overval mislukt Zilver voor Harm Meijer NAUTIK WATERSPORT ROTTERDAMS NIEUWSBLAD EU DINSDAG 6 JUN11989 FINALE DISTRICT I RFC - DE ZWERVERS AKAI Piüi JÉL wnomiEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Waardinnen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. MAANDAG 5 JUNI 1989 PAGINA 9 4352066,4350557 - sportredactie: 1345209. Telefax: 010-4349764, door MIRJAM KILLIAN Vlaardingen „Dat liedje van Ma rilyn Monroe bleef weken in mijn hoofd zitten en met die inspiratie heb ik het beeld gemaakt", zegt Ma- ryoke, beeldend kunstenaar. Uit haar beeld spreekt een contrast: alledaags en bemind willen zijn maar tegelijkertijd op een voetstuk geplaatst willen worden om aan dacht te krijgen. Die tegenstelling leidt tot eenzaam heid en dat drukt het beeld uit: I wanna beloved by you, Maryoke is één van de dertien Vlaardingse kunstenaars, die tot en met 25 juni exposeren in muziekin- formatie- en documentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade. Ton Stolk zelf opende zaterdag de expositie, die Toonbeeld heet. „We hebben geen inkomsten of provisie uit de exposities. Wel veel moeite en kosten. Zoals de zestig flessen wijn die je moet aanschaffen. Voor de moeite krijgen we dan een kunstwerk van de kunstenaar", zegt Stolk. Daarmee maakt hij later weer een expositie. In Toonbeeld is het thema: beelden de kunst, met muziek als inspiratie bron. Er werden 82 Vlaardingse kunstenaars aangeschreven, van wie er dertien reageerden. De veertiende kunstenaar is een componist: René van Commenée. Die kreeg de opdracht om muziek componeren bij de expositie. Zijn muziek is continu te horen in de ruimte, waar de 23 kunstwerken zijn tentoongesteld. Muziek Opvallende kunst is er van Auke Bergsma en Maryoke. Bergsma's foto's vallen op door directheid. Maryoke vangt de aandacht met het tweeëneen halve meter hoge ob ject: I wanna be loved by you (Poe- poepidoe). Voor alle dertien kunstenaars was de muziek al erg belangrijk, voor dat ze aan de expositie deelnamen. Een enkeling ging speciaal aan de slag. Maryoke hield zich drie jaar lang bezig meteen serie tekeningen van dansende diseofiguren. Haar werk, I wanna be loved by you, is een duidelijk vervolg op dat werk. Elly Zwaanswijk liet zich in spireren door Mahler's Das Lied der Erde voor twee collages en Marjet Kooij kwam met twee klin kende zeefdrukken: Dzingg (twee bekkens) enTingg (xylofoon). Stolk, muziekliefhebber en echte Vlaardinger, wil vooral zijn stadge noten een kans geven bij hem te ex poseren. „Je behoort toch een beetje tot een sekte. Aan sommige mensen is het absoluut niet te verkopen, dat je de derde en vierde symfonie van Brahms prachtig vindt. Dat klinkt te ingewikkeld. Bij het horen van g het woord opus gaat bij veel mensen direct de radio uit, terwijl ze daar- j= voor nog naar die zender zaten te luisteren". De begeleidende muziek van René van Commenée is allerminst klas siek. Hij maakt minimal music. Ton Stolk opent in de tuin van lijk zichtbaar Maryoke's Marilyn. zij'n muziekmuseum de expositie Toonbeeld, met duide- door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam The Shoes hebben de nieuwe vereniging Back To Music een droomstar! bezorgd. In het afgehuurde café Podium waren in de loop van zaterdagnacht alle 200 beschikbare kaarten verkocht. „Een doorslaand succes", vond voorzitter Hans Pieters van de club, die enkele malen per jaar een jaren-zestig-concert in Schiedam wil organi seren. Direct na afloop van het concert overlegde het bestuur van Back To Music al driftig met de direc tie van café Podium over een vervolg. Hoogstwaarschijnlijk vindt het tweede evenement van Back To Music opnieuw daar plaats. Dat staat te gebeuren in september. Dan zijn de meeste leden, die na betaling van vijftien gulden vrij toegang hebben tot de concerten, vermoedelijk teruggekeerd van vakantie, denken ae initiatief nemers. The Shoes, nog immer met de negroïde zanger Theo van Es in het middelpunt, toonden zater dag het gelijk van ae iniatiefne- mersaan. Vooraf meende het bestuur van de vereniging, dat er in Schie dam nog steeds veel belangstel ling voor muziek uit de jaren zes tig bestaat. De honderd leden ga ven vooraf al een indicatie, za terdag gingen de kaarten in de losse verkoop ook grif van de hand. 'Dat het bestuur van de vereni ging haar basis in Kethel heeft, viel zaterdag in Podium goed te merken. De vaste Podium-cliën- tèle was in geen velden of wegen te bekennen. In hun plaats zorgden de Kethe- laars etï oud-Kethelaars voor een onvervalste reünie van in woners van het voormalige boe rendorp. Nieuw publiek Opvallend was echter dat The Shoes zaterdag ook een geheel nieuw publiek wist te trekken. Naast de dertigers, die destijds op nummers als Daylight of Pare- well in The Rain met hun eerste vriendinnetje schuifelden, be stond zeker de helft van het pu bliek uit mensen, die ten tijde van de eerste successen van The Shoes de luiers nog nauwelijks waren ontgroeid. „The Shoes is even oud als ik", vertelde Kethelaar Martin Brandwijk zaterdagavond. „In 1966, toen zij zijn opgericht ben ik geboren. Op een nummer als Na Na Na stond ik destijds in de box te springen", verklaarde Brandwijk zijn aanwezigheid in Podium. The Shoes voelde zaterdag pri ma aan, waarvoor het publiek was gekomen. Een groot deel van het repertoire werd gekozen uit de negentien hits, die de Zoe- terwouders tussen 1966 en 1974 in Nederland hadden. Hoewel de uitvoeringen zo nu en dan behoor]ijk rammelden, wist de Nederbeat-formatie toch in druk te maken. Dat kwam vooral door Theo van Es. Met zijn buikje en zijn uit dunnende haardos mag zijn jeugdig uiterlijk van de platen hoezen tot het verleden behoren, zijn belangrijkste instrument is nog steeds in volle glorie aanwe zig. Van Es toonde zaterdag aan, dat hij met leeftijdgenoten als Ka2 Lux en Michel van Dijk nog steeds tot de beste rockzangers van Nederland mag worden ge rekend. Een klein concours hippique aan de Kerkweg in Kethel: de Spaland Ruiters trokken veel publiek. alle merken meestal klaar terwijl wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Vlaardingen Helemaal gratis was de rijles niet, die een 20-jari- ge, impulsieve Rotterdammer zaterdagochtend in Vlaardingen dacht te nemen. De man stal bij een rijschool aan de Rotterdam- seweg een motorfiets en tufte richting Maasstad. Aan het toch tje kwam al snel een einde. In Schiedam werd de Rotterdam mer opgewacht door de politie. Hij kreeg een bekeuring die aan zienlijk duurder uitviel dan een legaal uurtje motorrijles hem zou hebben gekost. Schiedam „Ik vind bet een hele prestatie wanneer een vereniging in deze tijd van groeiend individualisme een 20-jarig jubileum bereikt", zei voorzitter H.W.M. Ruigrok van de Spaland Ruiters afgelopen zaterdag tijdens een open dag van de Kethelse vereniging. Dat er na twintig jaar nog steeds een goede verenigings- band bestaat, is eigenlijk niet zo vreemd. Want de liefhebbers van de paardesport, die bij deze vereniging zijn aangesloten, zetten zich voor honderd pro cent in voor de instandhouding van de vereniging. Al het werk, dat moet worden gedaan op het terrein in Kethel, ver richten zij zelf. Zo hebben zij 53 stallen opgeknapt en gedeelte lijk verbouwd, een buitenbak gemaakt en de monumentale boerderij, die op hun land staat, opgekalefaterd. De leden van de Spaland Ruiters zijn beslist niet het type mensen dat paardrijden als een elitesport ziet, zij moeten een hoop werk verrichten om de vereniging en daarmee de stallen, bak en andere faciliteiten in stand te kunnen houden. Gezellig Tijdens de open dag konden de bezoekers zien dat de ruiters het heel gezellig onder elkaar hebben. De onderlinge wed strijden die er gehouden wer den, variërend van Ring-Hin- aardappelraee tot springen, toonden dan ook helemaal geen concurrentiestrijd. De sfeer was gemoedelijk en de ruiters hadden er zin in om sa men met hun pony's en paar den er een erg gezellige dag van te maken. Ze vonden het wel geinig om aan die activitei ten deel te nemen. Burgemees ter Reinier Seheeres was ook op de manege aan de Kerkweg te vinden. Hij werd rond een uur of één met een koets opge haald bij het Oude Raedthuys in Kethel, om aangekomen bij de vereniging, de parade af te nemen. Buiten de demonstraties kon men ook een kijkje nemen in een voor de gelegenheid ge bouwd strodorp. In het stro dorp kon men terecht voor een drankje, hamburgers en pof fertjes. Maar ook was er een mini-rommelmarkt en een ta feltje waar men de fotoboeken van* de jubilerende vereniging kon bekijken. Wil Verwey, een hobbyïste uit Apeldoorn, zat in de boomgaard op baar gemak te schilderen en verkocht haar mooie aquarellen en olieverf schilderijen, met afbeeldingen van (uiteraard) paarden tegen onkostenprïjzen. Binnenmanege Op het moment is de vereni ging onder de slogan 'Al twin tig jaren in de kou, waar blijft die binnenmanege nou* aan het vechten voor een overdekte manege- Niet alleen omdat de ruiters dan ten tijde van slecht weer ook kunnen rijden, maar ook omdat er dan de mogelijk heid zou zijn om wat meer Schiedammers kennis te laten maken met de hippische sport. Want nu kunnen alleen de mensen als lid worden toegela ten die in het bezit van een paard of pony zijn; en daar Schiedam geen enkele manege kent, zou het volgens de ruiter- vereniging geen slechte stap zijn om een binnenbak te ma ken. Maar er is niet veel medewer king van de kant van de ge meente. Het is sowieso de vraag of de Spaland Ruiters een vol gend jubileum nog wel op het terrein aan de Kerkweg kun nen vieren. Want het schijnt beter te zijn om het rustieke Midden-Delfland te gebruiken voor andere bestemmingen. Vlaardingen Het leed voor de ondernemers aan de Koningin Wilhelrninahaven is bijna geleden. Op 15 november wordt de nieuwe brug over de Buiten haven in gebruik genomen. Sinds de gammele en deels doorgeroeste Prinses Julianabrug op 18 maart 1988 voor alle snelverkeer werd gesloten, klaagden de onder nemers steen en been, omdat klanten en leveranciers kilome ters moesten omrijden. Het ver keer van het centrum naar de Oostwijk was aangewezen op de Oude Havenbrug. De gemeente zag in de protesten van de ondernemers geen aan leiding om, zoals zij vroegen, een noodbrug over de Buitenhaven te leggen. Wel werd de bouw van de nieuwe brug versneld uitge voerd. Die brug zou aanvanke lijk pas volgend jaar worden geo pend, tegelijk met de gerecon strueerde Galgkade en een nieu we weg parallel aan de Koningin Wilhelrninahaven. Samen vor men die de zuidelijke randweg, die de binnenstad van veel door gaand verkeer moet verlossen. Nu wordt eerst de brug geopend, zodat in elk geval het omrijden over de Westhavenkade en de Binnensingel tot het verleden behoort. De brug verbindt de Galgkade met de Oosthavenka- de en de Koningin Wilhelrnina haven. Met de aanleg van de nieuwe weg kan nog niet wor den begonnen omdat Rijkswa terstaat eerst een beslissing moet nemen over de hoogte van de Deltadijk tussen Buitenhaven en Vlaardingen-Oost. Dat besluit hangt weer samen met een be slissing over de bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Vlaardingen 'Drie automobi listen moesten dit weekeinde na een avondje stappen in Vlaar dingen lopend naar huis. Ze had den te diep in het glaasje geke ken. Zaterdagochtend haalde de politie op de Van Hogendor- plaan een 33-jarige Vlaardinger uit zijn auto vanwege zijn slinge rend rijgedrag- De man moest zijn auto laten staan. Hij kreeg een boete van 250 gulden. Zater dagavond gaf het ademanalyse apparaat 1,81 promille alcohol aan in het bloed van een 23-jari- ge stadgenoot, die op de Binnen singel werd aangehouden Te gen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Later die nacht-op de Maassluissedijk moest een 26- jarige Maassluizer uitstappen en zijn tocht naar huis te voet vol tooien. Hij kreeg een bekeuring van 250 gulden wegens rijden onder invloed. Schiedam Een gewapende overval op autobedrijf Content, die aanvankelijk leek te slagen, is vanmorgen voor de baders op een ontgoocheling uitgelopen- De mannen stapten omstreeks kwart over negen het kantoor van het bedrijf aan de Over- schiesseweg binnen. Door het personeel meteen vuurwapen te bedreigen maakten zij een onbe kend bedrag buit Ze vluchtten te voet in de richting van de rijksweg, maar reeds halverwe ge werden zij ingerekend door de politie. Agenten, die voor de deur van het bedrijf een aanrij ding registreerden, hadden de consternatie bij Content opge merkt en de daders zien vertrek ken. De buit kon worden achter haald, het vuurwapen niet Dat hadden de daders op hun vlucht weggegooid. Schiedam Na veertig jaar te hebben gewerkt bij Itho, waar van dertig als hoofd van de ma gazijnen, heeft Harm Meijer eind vorige week de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, gekregen. Burgemeester Reinier Seheeres speldde hem de versierselen op tijdens een receptie in het be drijf, dat nu nog aan de Nieuwe Haven zit, maar binnenkort ver huist naar de Westf rankelandse- dijk. Meijer is ook in het Schie- damse verenigingsleven geen onbekende. Sinds 1975 is hij voorzitter van de Sehiedamse drumband Juliana. Schiedam Bovenaan een to tempaal op de Maasboulevard prijkt de naam van de Putters- hoeksestraat. Een voetbalteam uit deze straat won gistermiddag de finale van het Maasboule vard-toernooi, door de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid georganiseerd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van dit recreatiegebied langs de Nieuwe Waterweg. Hoewel het er 's zondags somber uitzag moest het voetballen vanwege de regen niet worden afgekeurd? kwamen om één uw wateraporfadrea voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Schiedam - Het Provenierehuis in Schiedam werd zaterdag al vroeg bezocht door een groep van 108 Amsterdamse historie- liefhebbers én dat was niet het enige monumentale pand dat door hen werd bezocht De' -Historische Vereniging Schiedam, die de Amsterdamse vrienden had uitgenodigd, had een druk programma voor ze in petto: er was namelijk een route door het oude centrum uitgestip- Eeld, waarbij zoveel mogelijk istorische gebouwen 'werden aangedaan. Het Proveniershuis. Daar was ook burgemeester Reinier Seheeres, die de bezoekers offi- deel ontving. De burgemeester vertelde dat hij blij is met het be staan van de historische vereni ging, omdat zij nu juist ook die dingen aan het Sehiedamse volk overbrengt (via bij voorbeeld het tijdschrift Scyedam) die je an ders alleen maar via hoogbejaar de Schiedammers te weten zou komen. Met enige trots sprak hij over de historische bezittingen van Schiedam en hij wees daarbij op de tegenwoordige groeisteden, die amper historische waarden kenn en- De voorzitter van de Amster damse vereniging Heemkennis maakte van de gelegenheid ge- bruik en overhandigde de bur gemeester een ijssels teentje als donatie voor de wederopbouw van molen De Palmboom. De gasten stelden het op prijs ont vangen te worden door de bur gemeester en als dank overhan digde zij hem een boekje over Amsterdamse molens. Wandeling Na het officiële gedeelte werden er groepen gemaakt die, begeleid door Sehiedamse historieken ners, tot zes uur 's avonds wer den rondgeleid door de binnen stad. De wandeling werd onder broken om monumentale pan den, zoals de ruïne, het Zakken dragershuis en de Korenbeurs, te bekijken. De begeleiders ver telden daarbij iets over de histo rische waarde van de bouwwer ken. De gebouwen waren de Amsterdammers trouwens niet helemiél onbekend. Een tijdje geleden was de voorzitter van de Sehiedamse vereniging name lijk al in Amsterdam geweest, om met behulp van dia's een in druk te geven van Schiedam. De dag werd onderbroken met een lunch in de Amstelbron. Een goede lunch was wel noodzake lijk, want daarna konden de Amsterdammers kennis maken met Schiedam als Jenevers tad. Zo werd een bezoek gebracht aan het Nationaal Gedistilleerd Museum (in het Stedelijk Mu seum gevestigd) en het museum personeel had het er druk mee, want de historische vrienden wilden niet alleen zien hoe alco hol geproduceerd wordt, ze wil den het resultaat van de honder den jaren oude kennis ook wel eens proeven. Aan de bar aldaar werden dan ook de nodige bor rels ingeschonken. Na het mu- seumbezoek vertrokken ze naar één van de monumentale distil leerderijen. Nog voordat ze aan het alcoholi sche gedeelte van de dag begon nen, spraken de Amsterdam mers vol lof over Schiedam. De één was weg van de grachten, de ander vond de stijl van de huizen in het oude centrum erg opval lend. En ook leek het Zakken dragershuisje in de smaak te val len. De voorzitter van de Am sterdamse vereniging zei: „Het was verrassend, ik verwachtte al een hoop van het programma, maar dat Schiedam zoveel te bie den heeft, had ik niet verwacht!" Voor velen was deze dag een. aanleiding om nog eens naar Schiedam terug te keren. Eén mevrouw zei dat ze haar gratis reisdag van de NS in elk geval gaat besteden aan ëen tweede bezoek aan Schiedam. Dankzij de Sehiedamse historische vere niging stond Schiedam weer eens in de belangstelling en daarmee zorgde zij indirect voor promotie van de honderden ja ren oude Jeneverstad. Verkoop en reparatie van Mercury '89 motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en v div. accessoires. Oosthavenkade 15 Vlaardingen Tel.: 4354083 uur toch de eerste twee teams te gen elkaar uit. En gedurende de middag trotseerden enkele hon derden Gorzenaren de miezer om een kijkje te nemen. „Zo is SVV ook ooit begonnen, gewoon straatteams uit de Gorzen die op een vrije middag met elkaar een balletje trapten", zei één van hen. Maar het was zondagmiddag niet zomaar een balletje trappen. De teams bonden serieus de strijd met elkaar aan, onderverdeeld in vier poules. Uiteindelijk ble ven Spot the Looney, een Rot terdams eafêteam, en het team uit de Puttershoeksastraat over. De Gorzenaren zorgden ervoor dat dé wisselbeker, voor de eer ste keer uit te reiken, meteen in de eigen wijk kon blijven. Ondertussen werden er allerlei spelletjes op touw gezet voor de kinderen. De glasfabriek aan de Buitenhavenweg had honder den flessen geleverd voor de flessenpost: de kinderen stopten er briefjes met hun naam en adres in en gooiden de flessen in de Nieuwe Waterweg. Probleem vooraf was alleen geweest, dat de flessen weliswaar geleverd werden, maar dat de kurken ontbraken. Dus schakelde Hen drik van café Juijn middenin de nacht distillateur John Wanders in om te vragen of deze de kur ken kon leveren hetgeen ge schiedde, aldus een tevreden Hendrik. Hij had samen met Huib Povel van de bewoners vereniging het nodige voorwerk verricht voor de lustrumviering van de Maasboulevard. Houthandel Van de Wetering le verde de totempaal, die nu prijkt in een plantsoentje langs de speeltuin. De Puttershoekse straat bovenaan, en voortaan elk jaar want het feest wordt her haald de namen van de vol gende winnaars eronder. - VOETBALTOERNOOI OM DE NIEUWSBLAD CUP 1989 aanvang: 19.00 uur Voorwedstrijd: finale voorwedstrijd D1 Feyenoord-N.S.V.V. aanvang: 17.30 uur Locatie: v.v. Zwart-Wit '28, Vaanweg 51, (Oldegaarde, ingang sportpark De Vaan, Rotterdam) GRATIS TOEGANG SjPOfiT RjECREATi-^-.. 1 NIEUWSBLAD gitg&mBt KNVB *F8fWTTtKIM» JSJI55JS'?? JÜBMBflï gOTTERDAU verenigde spaarbank ORANJEBOOM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1