Schiedam maakt pas op de plaats WATERWEG 23 DE RACE TEGEN AIDS HEEFT SPONSORS NODIG. Schiedammers sneuvelen in Chinese gangsterfilm SPORT h Kracht van piramides Hoofdbrug blijft neer KB: Spaland is okee AIDS FONDS: GIRO 8957 Heroïnesmokkel van Thailand naar Wilhelminahaven... HARDE KNALLEN, MAAR NIEMAND BELT POLITIE Schram: een vergunning? Ook Henk Salari kiest voor SFC SPORTAGENDA Mereille Hammink in Oranje Rotterdams Nieuwsblad woensdag 14 jurn 1969 MAASSLUIS Kapitein, welke koers? door CAREL VAN DER VELDEN „Wanneer een kapitein zijn vaste bestemming in kaart heeft gebracht, kan hij in overleg met zijn na- vigatie-officieren de juiste koers bepalen. Uiteraard dient men rekening te houden met wind en stroom, terwijl onzichtbare klippen moeten worden om zeild". De tekst lijkt afkomstig uit een introductiefolder van de marine, maar het lezerspubliek van boven staande ontboezemingen behoort allerminst tot het zeevarende deel der natie. De tekst die staat afge drukt in het laatste nummer van het personeelsblad Perikel van de gemeente Maassluis, werd opgesteld door CDA-raadslid Fenny van den Doel. De zeevaart leek Van den Doel een aardige kapstok om het ambtenarenkorps gewag te doen van haar ervaringen als raadslid. Twee jaar geleden trad zij toe tot de raadsbankjes, als opvolgster van voorma lig fractiesecretaris Joke van Rest, die burgemeester werd van een Zeeuwse gemeente. Haar inwerkperiode behoort tot het verleden, laat het raadslid de ambtenaren in het artikel weten. „Ik meen te mogen zeggen dat ik langzamerhand begin te beseffen welke kant we op moeten", schrijft Van den Doel. Ambtenaren, die benieuwd zijn naar de bestemming van deze politieke kapitein, komen echter bedrogen uit. Het korps, in zeevaarttermen behorend tot de navigatie-officïeren en de matrozen, leest alleen dat men bij de vaart rekening moet houden met wind, stroom en onzichtbare klippen. Een capabele bemanning weet dat al jaren. Over de eindbestemming vinden de ambtenaren in het arti kel echter geen woord. Weet mevrouw Van" den Doel zelf wel waar de boot heen moet? Lacherig rea geert het raadslid op de vraag. „Mijn man, die altijd in de scheepvaart werkzaam is geweest, heeft mij een beetje geholpen mei het opstellen van het arti kel", geeft de CDA-politica eerst de achtergrond van de door haar gemaakte vergelijking aan. Enigszins aarzelend weet het raadslid toch wel een aantal na te streven doelen op te sommen. „Belang rijk is dat de politiek in de toekomst menselijker wordt De honger in de wereld is vooral een gevolg van politieke belangen". Voordat de Maassluisse bemanning 2ich verbijsterd afvraagt hoe men op dit doel kan afkoersen, heeft de kapitein gelukkig ook voor de plaatselijke ambtena ren nog wat in petto. Integratie van ouderen en jon geren, het conserveren van bouwkundig erfgoed en het verruimen van de groenvoorzieningen in het centrum beschouwt het raadslid als behartenswaar- dige zaken. Koersen is voorlopig voor de ambtena ren nog niet nodig. Over de meeste wensen van Van den Doel moet de echte kapitein, in de vorm van de gemeenteraad, nog een oordeel vellen. VLAARDiNGEN Liberté in het nieuw Na tien jaar zijn de majorettes en muzikanten van het Vlaardingré korps Liberté langzamerhand uit gekeken op hun blauwe outfit. Zaterdag verschijnen zij in het kader van de anjeractie voor het eerst in hun nieuwe outfit. Dat gebeurt tijdens een optreden in het centrum. Liberté heeft de nieuwe garderobe kunnen aan schaffen, omdat steeds vaker lucratieve optredens in het buitenland worden geboekt. Deze zomer ver trekt het korps nog naar Frankrijk om daar op te treden. Overigens gaat het Liberté niet op alle fron ten voor de wind. Het korps zit met name verlegen om muzikanten, die de kopersectie willen komen versterken. SCHiEDAM Naar de Linge De wekelijkse Rijnmond-sterritten, die de toerclub Rijnmond tot en met 19 september telkens op dins dag over diverse afstanden houdt, gelden als een aardige training voor de tocht die voor zondag 25 juni op het programma staat Dan vertrekken de fietsers 's morgens om zeven uur vanaf de wieler baan in sportpark Harga om 200 kilometer bij elkaar te pedaleren. De Land van Linge-tocht voert de deelnemers langs Papendrecht, Arkel, Leerdam, Wijk bij Duurstede, iJsselstein en Polsbroek. Van de fietsers wordt verwacht dat zij een gemid delde snelheid van 25 kilometer per uur kunnen volhouden. De krachten van de piramides zijn morgenavond de hoofdmoot van oen bijeenkomst van de spirituele vereniging Harmonia. Haarlemmer H. Klemman vertelt daarover in wijkcentrum Nieuwland. Tij dens de bijeenkomst, die om acht uur begint, zal hij het ook hebben over de kracht van pendels en de wichelroede. De Nieuwe Haven is volgende week niet toeganke lijk voorschepen. De Hoofdbrug blijft namelijk neer wegens een reparatie aan het dek. Vooral voor de watersporters van vereniging De Nieuwe Haven is dat belangrijk om te weten. Alleen heel kleine boot jes kunnen de Nieuwe Haven nog bereiken via de Lange en Korte Haven. Als het werk vlot verloopt zal de stremming niet de hele week hoeven te duren. jJCHIEDAM^ Ring van Ardek favoriet 'De ring van Ardek', geschreven door Taïs Teng, is het favoriete boek bij de Schiedamse scholieren. Vijfhonderd leerlingen van de groepen 6, en 8 van een aantal basisscholen hadden voor dit kinderboek de meeste waardering. Tais Teng zal worden uitge nodigd om op het kinderboekenbal, zondag 15 okto ber, zijn prijs in ontvangst te komen nemen. 'De ring van Ardek' gaat over twee kinderen en een vreemde man met een gouden wensring. Tais Teng schrijft ook boeken voor volwassenen en korte ver halen. Zijn naam voluit luidt Thijs van Ebbenhorst Tengbergen. De Schiedamse kinderjury werd dit jaar voor het eerst gevormd in navolging van de landelijke beoor deling door scholieren. In Schiedam werd de boek- verkïezing georganiseerd door de bibliotheek en boekhandels Mercurius en Van Leeuwen. Er is een tijdsverschil van ongeveer tien jaar, maar Spaland is op papier nog eerder rond gekomen dan Woudhoek. Het bestemmingsplan voor Spaland- West is bij Koninklijk Besluit goedgekeurd, en als iets eenmaal de status van KB heeft, is het onherroe pelijk. Onlangs werd voor Spaland de eerste paal ge slagen, oostelijk van de Harreweg. Het bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord werd al meer dan tien jaar geleden vastgesteld, maar daar waren zo veel bezwaarschriften tegen, dat de pro vincie en het rijk het er flink druk mee kregen. De wijk is inmiddels wel gebouwd, want ondanks de bezwaren ging dat gewoon door. Spaland heeft ech ter de wind mee. (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook.) Y'C'.. Schiedam „We vallen bij bos jes", zegt Hugo van Weijen. Zelf is hij ook neergemaaid door een vlammend salvo uit een uzi, -binnen een seconde zagen zijn kleren rood van het nepbloed. „Je hebt zon zakje onder je kleren en dat spat op een gegeven moment open. Dat voel je. Je krijgt dan een prikkel van een metalen plaatje en dan weetje precies wanneer je val len moet". En Hugo viel. Perfecte doodssmak. Hij slaakte er nog een ijseiijke kreet bij, afschuwelijk gewoonweg. Er bestaat een film met John Travolta, waarin meisjes worden gezocht die een welluidende doodskreet kun nen slaken. Uiteindelijk blijkt dat alleen een echte doodskreet bruik baar' is. Maar Hugo's ê&ê&rggh mag er ook zijn. De andere Schiedam mers op de set van China White blijken trouwens ook een goede stem te hebben voor een misdaad film. Willem, kelner van café 't Sterretje, moest het maandag al ontgelden. Hij werd in zijn linkerborst geraakt, zijn brede grijns bevroor in een wijd open monden hij viel. De Chine se gangsters vuurden meedogen loos tot hij neerplofte. „Schitteren de dramatiek", vond Hugo. „Maar voor Willem wel jammer. Hij is nu uit het script geschreven en dat scheelt toch gauw een paar tientjes. We krijgen per dag uitbetaald. De meeste tiid liggen we trouwens ge woon in cezor?' Triade China White gaat over een triade iiiiiJiitiiiiiiiiiiiitiifiimiiimiEiiimiiiiiiiiitiiimiHiiiiiiKJiiiiiiirjiiiiiiiiiiJiiitJiituiiiiiiiiiiMiiffiiiiifnriii van heroïnesmokkelaars. Er zijn voor deze Chinees-Amerikaanse produktie opnamen gemaakt in Thailand en in Amsterdam en na Schiedam staat Antwerpen nog op het lijstje. Het Schiedamse decor be staat uit een boorplatform bij Brown Root aan de Nieuwe Wa terwegstraat. en de kranen even verderop bij Wilton-Fijenoord zul len in sommige scènes voorkomen. De Schiedamse scheepsbouw in een wereldproduktie! „Och, wereld-... *t is een gewone Iow-budget-film", zeggen de ingehuurde figuranten uit Schiedam. „Wel leuk om eens mee te maken hoe dat nou gaat". Niet om z'n scheepsbouw maar om z'n historie kwam Schiedam al eens eerder onder de aandacht van een cineast. In 1977 maakte Werner Herzog opnamen voor een vam pierfilm, Nosferatu. Het werd een heel spektakel, omdat op de kade van de Lange Haven honderden witte ratten werden uitgezet. Op een schip, dat afmeerde in de oude gracht, was zogenaamd de pest uit gebroken. Die ratten waren nodig om alles een beetje luguberder te maken. Maar schatjes van dieren waren het! Wel vaker bleken de havens in deze regio favoriet bij filmers In Maassluis vonden opnamen plaats voor Spetters, en aan de Koningin Wilhelminahaven doorboorde een pijp het oog van Jeroen Krabbé in De Vierde Man. naar een boek van Gerard Reve. En nu dus China White, 't Is niet eens bekend wie de regisseur is, en toen een fotograaf kwam kijken werd hij weggestuurd. m Op hel booreiland Zapata Nordic spelen zich ijzingwekkende avontu ren af. Veel figuranten hebben er het filmleven bij gelaten. Hugo van Weijen en Willem Linders repeteren voor de gangsterfilm China White. Ze nemen iemand 'vreselijk* inde Hoff: „Wij hebben de afspraak ge- zo'n HoUy wood-B-produktie", zei- mangel. Dat gebeurde gisteravond aan de Wilhelminahaven en voorbijgangers op de Westfrankelandsed Ijk keken maakt dat wij tevoren ingeseind den ze - u M«»ina»» «lot rfa» uaaf Ha «im. worden, als er bij de opnamen zulke noeg. er nogal van op. Op de achtergrond één van de booreilanden in de Wilhelminahaven, overigens niet dat waar de film opnamen plaatsvinden. special effects worden gebruikt dat de hele stad het zal horen. Zo ver zal het nog niet gekomen zijn. Maar mensen die in de buurt wonen, ho ren allicht wel wat klappen". Ook maandag en dinsdag sloeg geen mens alarm. De meeste werk nemers van de bedrijven in de buurt sloegen nauwelijks acht op wat er zich afspeelde op het braak liggende terrein bij Brown Root. Industnelawaai overstemt het tak- op de set van China White met ex- ketakketak van mitrailleurs. Al- plosieven werd gewerkt. leen kantoorpersoneel en havenar- Maakt het dagrapport van de politie betdersop de kade langs de Wilhel- daar nu melding van? Neen. Geen minahaven hoorden de schoten, telefoontje binnengekomen bij het maarzij bleven op hun post, onver hoofdbureau. Commissaris Jan van schillig voor dat wildwest. „Zeker zo'n Holïywood-B-produktie", zei den ze. Hun werk wasspannend ge- Schiedam Explosies. Geratel van machinegeweren. Doodskreten, rondspattend bloed. Wat is er aan de hand met industriegebieden, dat zulke dingen kunnen gebeuren zonder dat iemand de politie of de krant belt? In het weekend ligt de Nieuwe Wa terwegstraat er doorgaans verlaten bij. Een filmploeg kan dan ongehin derd zijn gang gaan. Maar in heel Schiedam-West moeten ze zondag de knallen hebben gehoord, toen er 'iiiiiiuiiiiMiiifiiiiiiiiiimmiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiimiiiiiiiHiiimiiiiiiiiumuiiuiniitiiimuitiiHnm, Schiedam „Zegt de politie dat ze een vergunning hebben? Nou, daar weetik niks van. Het is de burgemeester die vergun ningen afgeeft en bij mijn we ten ben ik tochdeenigeambte naar die dat dan voorbereid". Met andere woorden, als er aan de filmploeg voor China White een vergunning zou zijn ver leend, had Guus Schram daar toch weet van moeten hebben. Maar de ambtenaar van alge mene zaken heeft zelfs geen aanvraag gezien. Schram kan twee redenen be denken, waarom een filmploeg in Schiedam toestemming zou moeten vragen. De belangrijk ste reden Is dat er explosie ven worden gebruikt. Dan gaat het om transport van gevaarlijke stoffen en over die dingen be slist de gemeente. Een andere reden zou kunnen zijn, dat er een oud artikei is dat bepaalt dat men voor fotogra feren op straat vergunning moet hebben. „Als ie dat ruim i nterpreteert, valt filmen daar ook onder. Maar we passen dat artikei niet meer zo toe. Ja, als er drie fotografen staan te drin gen om een trouwreportage te maken, kan ik mij voorstellen dat we er één een vergunning geven en de anderen niet. Maar verder is dat artikel verouderd. Dus zou ïk zeggen: wil je fil men. j^a dan gewoon je gang maar' Maar dat van die explosieven verbaast Schram wel. Er zijn meer Schiedammers verbaasd over de filmopnamen. Stunt man Lucien Lafleur, collega van Bram Weijers: „Filmopna men? Hier? O, dan ga ik eens kijken". HenkSalari. Schiedam Henk Salari volgt Peter van Gee- ne naar SFC. De verdediger van SVV, die zich binnenkort met zijn kapotte knie laat afkeuren voor het betaald voetbal, heeft voor maat schappelijke zekerheid gekozen. Salari, die op Harga negen jaar onder contract heeft gestaan, kon bij de Schiedamse eerste di visieclub als jeugdtrainer aan de slag. Omdat Salari zich niet kon verenigen met een aantal zaken dat vorig seizoen de revue was gepas seerd, ging hij niet op die aanbieding in. Voor de robuuste voorstopper dit weekeinde zijn 'jawoord' gaf aan SFC, waar hij via een sponsor een baan krijgt, was Salari in de slag met het ambitieuze Viissingen. Henk Salari is niet de eerste SVV'er die zijn loopbaan afbouwt bij het serieus naar de eerste klasse lonkende SFC. In wezen kan van een filiaal worden ge sproken. Tot de selectie van trainer Martin Schaap be horen naast Salari komend seizoen John Mar- revee, Michael van Alpben, Siem Poort, Harry van Kapel, Ferry Meerhof, Rob Kiebert, Mar cel Oosterdijk, Marcel van Hees en Rob Ooster waal, Zeven van hen zijn contractspeler ge weest bij SVV en drie heoben op amateurbasis in het tweede elftal van SW gespeeld. Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 11D,3130 AC Vlaardingen. De sportredaktie is overdag telefo nisch bereikbaar onder nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. WOENSDAG 14 JUNI Tannic Invitatle-dubbeftoernooi TV Maasland (C2, Dl-sr, D2- sr, veteranen), Toemoo Yellow Smash In VJaHrdingen (Cl. D1- sr. C2,02-sr) DONDERDAG 15 JUNI Tannic Invltailfr-dubbeltoemoof TV Maasland (02, D1-ST, 02- sr, veteranen), Toemooi Yellow Sm ash in Vtaard Ingen (C1D1- sr.C2.D2-s/). VRIJDAG IB JUNI Tannic Invitatie-dubbettoernool TV Maasland (C2, D1-sr, 02- sr, veteranen), Toernooi Yellow Smash In Vlaardingen (Cl, Dl- sr. C2,02-sr) ZATERDAG 17 JUNI Cricket: 12.00 Koninklijke UD—ACC (finale Knock-out com petitie op terrein ExcB'skx'20); Dameuoftbal: 17.00 StaBer- /TerrasvogelsVan der Wal Groep/Schiedam; Tennis: Invi tatie-dubbelt oernool TV Maasland (C2, Dl-sr, D2-sr, vetera nen), Toernooi Yeltow Smash in Vlaardingen (C1, Dl-ar, C2. 02-sr). ZONDAG 13 JUW Honkbal; 14.30 ThamenHoly; Cricket: 11.00 Hermes DVSVRA, 11.00 Kampong—Excelsior '20: DamenoftLal; 14.00 GophersForesters (2x); Tannia: Invitatie-dubbettoer- 'nooi TV Maasland {C2, Dl-sr. D2-sr, veteranen). Toernooi Yel low Smash in Vlaardingen (Cl, Dl-sr, C2. D2-srj. dient te vertolken. Ebben: „An drea Moree doet het voortreffe lijk op het tweede honk. Aanval lend komt ze er steeds beter uit en dat geldt ook voor Liesbeth van den Heuvel. Je mag van hen niet verwachten dat 2e elke keer als een beest slaan. Er zal best een terugslag komen, maar dat zal voor mij geen reden zijn om die twee dan maar meteen te Ja- ten vallen". Traditie Tegen Onze Gezellen draaide de aanval van Schiedam, min of meer volgens de traditie, uiter mate stroef. Alleen Debby de Gids, Linda Bol en Andrea Mo rse slaagden er in om Daniëlie door DONALD BAX Schiedam De uitverkiezing in Oranje kon gister avond niet van een passende omlijsting worden voorzien. Dus geen achtste opeenvolgden de over winning voor Schiedam-werpster Mereille Ham- mink, die tegen Quick/Onze Gezellen de scherpte miste om de sterke slagploeg van de bezoeksters af doende te neutraliseren. „Kansloos", oordeelde ook Tan Ebben na het 0-4 verlies tegen de nummer drie van de ranglijst, „Zoals Onze Gezellen nu speel de, was het de beste ploeg die we tot nu toe tegen hebben gehad", meende desoftbalcoach van Van der Wal Groep/Schiedam. „Ver dedigend en aanvallend zag het er bij Onze Gezellen gewoon heel goed uit". Schiedam maakte een pas op de plaats en met twee duels tegen Terrasvogels en drie tegen HCAW voor de boeg, moet wor den aangenomen dat het pun tentotaal nog wel een tijdje op twintig zal blijven staan. „Maar als we uit de volgende serie dan weer zo veel punten pakken", sprak Ebben, „dan zul je mij niet horen klagen". Ebben was het niet eens met de constatering dat Schiedam ditmaal niet de uit straling etaleerde, die het de voorbije weken naar een met Transclean/HHC gedeelde vijf de plaats had geloodst. „Mereille draaide niet best, maar voor de rest ben ik niet ontevreden", al dus Ebben. Nu Schiedam niet langer een le lijk eendje is in de slechts door Terrasvogels en HCAW smaak vol gevulde bijt en de druk aan zienlijk is afgenomen, wordt ook Ebben steeds vlotter in de om gang. Zijn filosofie moet op den duur leiden naar een meer dan volwaardige hoofdklasser, waarin de jeugd een centrale rol Een schrijnend voorbeeld van elkaar niet begrijpen. Korte stop Linda Bol (links) en tweede honk- vrouwe Andrea Moree onderne men verwoede pogingen de 'pop fly' van Marlies van der Pui tot een nul te vervormen. Omdat noch Linda Bol noch Andrea Moree af riep wie de bal zou pakken, knal den de twee Schiedamsen prompt keihard tegen elkaar en viel de ba! op de grond. Gelukkig voor Schiedam bleef de schade daarbij. Oene een honkslag te ontfutse len. Twee van die drie klappen vielen fti de zevende inning, waardoor Schiedam zowaar leek terug te komen. Met al twee nul len (Conny Jonkman en Debby de Gids) stroomden de honken vol (vier wijd Ludy Salomons, hits van Linda Bol en Andrea Moree), maar bleef een succesvol vervolg uit. De in de vijfde in ning voor Monique Zagwijn in gevallen Mireille Gill'ard liet niet meer dan een boogballeQe van haar knuppel vertrekken, dat door de eerste honkvrouwe van Onze Gezellen achteloos werd veroverd. Eigenlijk speelde Schiedam al na anderhalve inning inning een verloren wedstrijd. Mereille Hammink begon de tweede slag beurt van Onze Gezellen met een geraakt werpster voor Mar lies van der Putten. De in Schie damse loondienst spelende Bra bantse zag vervolgens haar veld in de fout gaan, gooide zelf ook nog een wilde worp en kreeg twee honkslagen om de oren, waardoor Pauline Blom en Da nielle Oene de stand naar 0-2 op voerden. In de vijfde inning werd de marge verdubbeld, toen Danielle Oene met een twee- honkslag Ilja van Eijnsbergen (wijd) en PaultneBlom (hit) over de thuisplaat mepte. SCHIEDAM 0000000=0-3-2 ONZE GEZELLEN 020 0200=4-7-0 Schiedam: Mereille Hammink (7) 5-3-7-2, Ome Getallen: Danlólte Oene (7) 8-2-3-0. Slag ga middelden Schiedam: Debby de G>ds 0.333, Andrea MDree 0 333 en Unda Bol 0 333. BLOEMENDAAL 20001flX=3-7-0 TWINS 0000000=0-8-3 Blcflmondoal: Chandra Rampersad (7) 4- 2-8-0; Twinc Drè Hoogeveen(ö) 2-1-7-3. EDO 00100 0 0=1-8-4 HCAW 0510021=0-9-0 EDO: Karin Groerveveld (2 2 man) 0-2-5- 2, Eva Hanustkova (5) 1-4-4-2; HCAW: Ka rin Brook huls (7) 4-0-6-0. Homerun: Kale Allen (+2. HCAW) WASSENAAR 10000000=1-6-2 TERRAS VOGELS 10000 002=3-6-1 Weasenaan Son Ja Pannen (8) 0-0-6-2; TerraavogaU; Jacqueline van der Vlugt {8} PIRATES OOOZlOX=3-5-2 HKC D 010 0 0 B=1-7-2 Pirata»: Ingrici Kroon (5 1/3 2) 6-1-5-2, Marieke Sljmcns (1 1/3) 2-0-2-0; HHC: M arjo tón de J oog (7) 6-1-5-2. Mereilfe Hammink. Schiedam Mereille Hammink staat op het punt haar internatio nale loopbaan van een fraai vervolg te voor zien. De werpster van Van der Wal Groep/Schiedam is door bondscoach Diana Schuma cher opgenomen in de voorlo pige nationale selectie die uit dertig speelsters bestaat Oranje bereidt 2ich voorop de Haarlemse Softball Week, die van 1 tot en met 9 juli wordt gehouden. De nog steeds in het Brabant se Oss wonende Mereille Hammink maakte in het ver leden al deel uit van Jong Oranje en mag nu dus de overstap naar het 'grote werk' maken. Na Jacqueline van der Vlugt (Terrasvogels) is Mereille qua winst- en ver liespercentage Neerlands op één na beste werpster met ze ven gewonnen en drie verlo ren wedstrijden. Mereille Hammink begon het seizoen moeizaam met neder lagen tegen Terrasvogels en HCAW, maar bleef daarna zeven wedstrijden op rij onge slagen (Pirates, EDO, wasse naar, Pirates, Bloemendaal, HHC en Twins). Die zege reeks werd gisteravond door Onze Gezellen doorbroken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2