DERACE TEGEN AIDS i' HEEFT SPONSORS NODIG. 'Samen in zelfde klas beter voor alle kinderen' Jaap Keijzer laat Juliana herleven WATERWEG 19 SPORT Juliana tegen Blokkeer Adverteren doet verkopen! Meeste startbewijzen voor Stein en Bitanc J AIDS FONDS: GIRO S957 Schiedam vreest komst islamitische school .V"v^»v SCHIEDAM Muziek bij AnjercoIIeete Met de jaarlijkse AnjercoIIeete is in Schiedam iets vreemds aan de hand, vindt het plaatselijke vereni gingsleven. Ontvingen de Schiedamse verenigingen in de afgelopen tien jaar ruim 120.000 gulden uit het .-Anjerfonds, in dezelfde periode brachten de Anjer- collectesin Schiedam slechts 13.000 gulden op. De collectes gelden als de belangrijkste inkomsten bron van Anjerfonds, dat verder op een bescheiden subsidie van de rijksoverheid mag rekenen. De zo gul bedeelde verenigingen beschouwen het dan ook als een schande dat de Schiedamse bevolking het fonds zo stiefmoederlijk bedeelt. In een poging de Schiedammers tot gulle gever te maken gaat het Schiedamse verenigingsleven zich tijdens de collecte van dit jaar extra inspannen. Tus sen donderdag 15 en zondag 25 juni verzorgen de Schiedamse muziekkorpsen op verschillende plaat sen optredens, terwijl leden van zang- en toneelver enigingen met de collectebus het publiek langsgaan, Bruggen afgesloten De Hoofdbrug en de Westerhavenbrug in Sehie- dam-Zuïd zijn deze maand enkele dagen afgesloten voor alle verkeer. Dat is nodig omdat het brugdek moet worden gerepareerd. De Hoofdbrug, tussen Lange Nieuwstraat en Hoofd straat, gaat vrijwel de hele volgende week dicht. Van maandag tot en met vrijdag kan het verkeer er geen gebruik van maken. De week daarop gebeurt hetzelfde met de Wester havenbrug tussen Stadhouderslaan en Rozenburg- sestraat De omleïdingsroute tijdens de afsluiting van de Hoofdbrug gaat via de Buïtensluis en de Buitenha venweg of via de Westerhavenbrug. Als aan de Westerhavenbrug wordt gewerkt, wordt het ver keer geadviseerd via Lekstraat, Havendijk en Wil lem de Zwijgerlaan te rijden. Ook bus 54 volgt die week een andere route en gaat dan niet over de Ro zenburgsestraat en de Nieuwe Maasstraat. VLAARDINGEN Vijf exposities De komende zomer worden in de nieuwe gemeente bibliotheek aan de Waalstraat maar liefst vijf expo sities gehouden. Dat forse aantal schrijft directeur John Lamens toe aan het feit dat de nieuwe biblio theek vestiging maandag open gaat Vanaf die dag zijn meteen al twee exposities te zien. Eén heeft be trekking op het werk van het Provinciaal Overleg Gehandicaptenbeleid Zuid-Holland. Op verschil lende panelen wordt aan de hand van foto's uitleg gegeven over de betekenis van die organisatie. De Vlaardingse afdeling van de Nederlandse vere niging van modelbouwers exposeert in vitrines mo dellen van schepen, rijtuigen, spoorwegmodellen en zelfs kruiswagens. Later worden in junienjuli exposities gehouden van etsen en aquarellen van Eldert van Gent, de Schat ten der Etrusken en posters van prentenboeken. Spreekuur APVV De algemene patiëntenvereniging Vlaardingen *-houdt voortaan elke dinsdag telefonisch spreekuur, ^Daarvoor zijn twee telefoonnummers open gesteld: -van 9 tot 13 uur kan men 4750832 draaien en van 19 tot 22 uur 4743359. De APW stelt zich ten doel de positie van patiënten te verbeteren en hun mondig- IJieid te vergroten. MAASSLUIS Job Creation Startende ondernemers kunnen woensdag in Maas sluis advies inwinnen op het spreekuur van het be drijfskundig bureau RijndelU. Job Creation in ont moetingscentrum Koningshoek. De gemeente Maassluis was een van de initiatiefnemers bij de op- richting van dat bureau, dat ondernemers gratis van ^•advies dient Het spreekuur wordt op drie achter- 'eenvolgende woensdagen gehouden van half twaalf - tot een uur. Vijftig jaar getrouwd 1 Het echtpaar Stout-Verhoek vierde gisteren in zijn woning aan de Merellaan, dat ze elkaar vijftig jaar geleden in Bafendrecht onvoorwaardelijke huwe- i lijkstrouw beloofden. Het gouden paar kreeg 's mor gens burgemeestersvrouw A.G. van Es op de koffie. Uiteraard bracht zij voor de 78-jarige Pieter en zijn -negen jaar jongere vrouw Pieternella namens het "gemeentebestuur een cadeautje mee. I Schiedam vrijdag 16 juni concert van de rock soulformatle Sneaky G., café Podium. 22.30 uur. film Track 29, Filmclub -.Schiedam, 21.30 uur. concert van het kinder koor Jong Begin met bege leiding van Anke van Breed w (plano) en Jan Kooy (orgel), De Ark, 19.30 uur. excursie van de KNNV door de polders rond Schie dam met de bedoeling wei- devogeis te ontdekken, start vanaf De Bosboek, 19.15 uur. uierdag 17 juni orgelconcert van Bas de Vroome, aula Stedelijk Mu seum, 15.00 uur. Anjer concert Rljnmond- 1 band. stadscentrum, 12.30 uur. Anjerconcert Jeugdrijn- mondband, Lorenzpleln, 10.30 uur. concert van de rockfor matie The Rosettes, café Podium, 22.30 uur. .zondag 18 juni Cubaanse folklore dans- workshop, wijkcentrum De Erker, 10,30 tot 15.30 uur. muziekfilms van Rory Gal lagher en Deep Purple, café Podium. 22.30 uur. ^Vjaardingen^J zaterdag 17 juni film Bilde Turf, zaal Mid- delhuyse (10.30 uur), zaal Triangel (13.30 uur) en ge bouw van het Leger des Hells (14.30 uur). film Coming to America, Triangel, 18.30 en 20.45 uur. wandelconcert verzorgd door de Belgische organist Jan van Landeghem, Grote Kerk, 15.00 tot 17.00 uur. dinsdag 20 juni Jazzconcert van het Tufty Vos Kwartet, café d'Oude Stoep, 21.30 uur. ^Maassluis^^ zaterdag 17 juni orgelconcert Jan van de Berg, Grote Kerk, 20.15 uur. (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook.} Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 16 juni 1989 door PETER D£ LANGE Schiedam In september, als het nieuwe schooljaar net een paar weken oud is, moet de Schiedamse ge meenteraad een historisch besluit nemen. Ruim 250 gezinnen uit Schiedam en omliggende gemeenten hebben een verzoek inge diend om een basisschool op islamitische grondslag te mogen stichten. Dat stelt de raad voor grote proble men. Volgens de wet kan en mag het ver zoek niet anders worden behandeld dan een aanvraag van bijvoorbeeld protestants-christelijke of katholie ke ouders, In het onderwijs hebben alle godsdienstige stromingen im mers precies evenveel rechten. Maar hoe hoog de politiek het woord democratie ook in het vaan del heeft, bij de gedachte aan een school waar de Koran de leidraad is, staan sommigen allerminst te springen van enthousiasme. Reden: een islamitische school zal het isole ment van 'buitenlanders' alleen maar vergroten. Yvonne Siljee (PvdA) uitte onlangs in het partij blad Voorwaarts die vrees, en ze knoopte er een waarschuwing voor toenemende intolerantie aan vast. Ook onderwijsconsulent Lex Tig- ges ziet het september-besluit met vrees tegemoet. „Ik zit niet in de po litiek, ik moet als ambtenaar res pecteren wat de raad besluit. En de raad kan, zoals het er naar uitziet, geen nee zeggen. De aanvraag vol doet aan alle wettelijke normen. Maar persoonlijk ben ik er niet blij mee. Ik vraag me af of een lappen deken aan scholen wel nodig is, nog wei te handhaven is. Moetje kijken wat een enorme bezuinigingen er in het onderwijs worden doorge voerd! Is het dan wel verstandig nieuwe scholen te stichten? Als bui tenlandse ouders niet tevreden zijn met Nederlandse scholen, lijkt het me eerder voor de hand liggen dat ze proberen de bestaande scholen te verbeteren". Tigges kijkt ook bezorgd naar de basisscholen in Schiedam die juist dankzij een groot aantal Turkse en Marokkaanse leerlingen het hoofd boven water weten te houden. Stappen die leerlingen straks mas saal over naar de islamitische 'con current', dan kunnen verschillende Nederlandse scholen wel sluiten. Met alle gevolgen voor de werkge legenheid vandien. En tenslotte wijst Tigges net als Siljee op het ge- Ook op De Brug, een school voor moeilijk lerende kinderen, wordt een paar uur per week lesgegeven in andere talen. Hier krijgen Turkse kinderen les van OETC-leerkracht Erzoy. vaar van een dreigende tweedeling in de maatschappij: Nederlanders en 'buitenlanders' die van elkaar vervreemden. Met name dat weegt voor Tigges zwaar. Kinderen van verschillende nationaliteiten horen volgens hem samen op school. Alleen door sa men op te trekken krijgen ze begrip voor eikaars achtergronden en cul tuur. „Kinderen discrimineren niet, discriminatie is iets wat ze van hun ouders leren", is zijn stellige overtuiging. Tigges blijft dan ook een warm pleitbezorger voor het alternatief voor de islamitische school. Dat al ternatief heet Onderwijs in Eigen Taal en Cultuur, kortweg OETC. Het wordt al jaren in praktijk ge bracht en er kleven zeker nadelen aan, maar de onderwijsconsulent vindt die nadelen verkieslijker dan bevorderen dat hele bevolkings groepen uit elkaar groeien. Het OETC is zo geregeld dat buiten landse kinderen, als hun ouders dat willen, een paar uur per week les krijgen in hun eigen taa, Het eigen land en de eigen cultuüf komen in die lessen uitgebreid aan bod. Het doel is tweeledig. In de eerste plaats houden de kinderen voeling met hun eigen afkomst. En doordat ze meer inzicht krijgen in hun eigen taal, zijn ze ook in staat, sneller Ne derlands te leren. Toch blijft het gevaar dat verschil lende culturen met elkaar in bot sing komen voortdurend aanwezig. Dat bewijst wel de affaire rond de Turkse onderwijzer Hasip Turan. Deze kwam op straat te staan na een conflict op de openbare basis school De Gorzen in Schiedam- Zuid. Turan kreeg ruzie met zijn Nederlandse collega's nadat een Turks meisje tijdens een les hand vaardigheid betrapt was op het spreken van haar moederstaai. En dat mag volgens de voorschriften alleen tijdens de OETC-lessen; de 'schooltaal' is en blijft Nederlands. Het incident mondde uit in een ver trouwenscrisis tussen Turan en de rest van het team. De carrière van de 46-jarige Turkse meester eindig de voorlopig in de spreekkamer van een zenuwarts. Lex Tigges komt liever niet terug op deze kwestie. Wel ontkent hij in alle toonaarden dat op Schiedamse scholen een absoluut verbod op het spreken van buitenlandse talen zou gelden: „Negenennegentig van de honderd buitenlandse ouders wil len dat hun kind goed Nederlands leert. Daar doen wij ons best voor. Maar dat de kinderen buiten de les sen, bijvoorbeeld op de speelplaats, hun eigen taal niet zouden mogen spreken, dat werp ik ver van mij af. Van dat soort beschuldigingen word ik bijna agressief. Buiten de lessen mag iedereen spreken wat hii wil". Headhunters De affaire-Turan is een uitzonde ring, meent Tigges. Op andere scholen zullen zich ook wel inci denten voordoen, maar dramatisch is de afloop nooit. In de regel is de gemeente juist zeer zuinig op bui tenlandse leerkrachten, want ge kwalificeerd personeel voor het OETC-onderwijs is schaars. Schie dam telt op papier twee Spaanse, twee Marokkaanse en zeven Turk se onderwijzers. Maar in de praktijk ziet het beeld er anders uit. Eén Spaanse leerkracht heeft bedankt, één Marokkaanse onderwijzer is al heel lang ziek en Turkse meesters laten zich nogal eens 'wegkopen' door andere gemeenten. Dat laatste gaat overigens ook op voor andere OETC'ers. Op Marok kanen met een erkend onderwij zersdiploma wordt door 'headhun ters* van scholen in grote steden fervent jacht gemaakt. Schiedam 15 er pas na veel moeite, en dankzij de bemiddeling van niet nader ge noemde kringen, in geslaagd in Ma rokko een bekwame leerkracht te vinden. Om te voorkomen dat hij zou 'overlopen' werd de man in de watten gelegd: bij werd snel aan een huis geholpen, mocht zijn gezin laten overkomen. Tigges neemt zijn 'verovering' slechts na lang aarzelen mee naar bijeenkomsten buiten de stad; „Een instelling in Den Haag wilde wel eens kennis met hem maken. Nou goed, zei ik, maar op voorwaarde datje met-je poten van 'm afblijft". Daarmee wordt een zwak punt in de organisatie van het OETC-on derwijs in kleine gemeenten bloot- gelgd. Door het relatief geringe aantal buitenlandse leerlingen zijn onderwijzers gedwongen op ver schillende scholen les te geven. „Dat verhoogt de arbeidsvreugde niet", aldus Tigges, die het pende len als een belangrijke oorzaak noemt van het tamelijk hoge ziek teverzuim bij dit deel van het on derwijs. Volksverhuizing De versnipperde werkzaamheden in kleinere gemeenten verklaren ook waarom buitenlandse leer krachten een voorkeur hebben voor grote steden als Rotterdam en Den Haag. Daar worden OETC'ers doorgaans gestatïonneerd op één school. Ze krijgen er kans een eigen plaats te veroveren in het team en een eigen identiteit op te bouwen. Een aanbod uiteen grote stad wordt meestal gretig geaccepteerd. Ondanks alle moeilijkheden. waarvan het vinden van geschikt Turks en Marokkaans lesmateriaal niet de minste is blijft Tigges pal achter het OETC-onderwijs staan. Plannen van het ministerie om de' lessen in eigen taal en cultuur maar weer op te doeken stuiten bij de Schiedamse onderwijsconsulent op onbegrip en weerstand. Tigges vindt zo'n maatregel getuigen van ongeduld: „Na de volksverhuizingen in de vroege geschiedenis heeft het hon derden jaren geduurd voordat de verschillende bevolkingsgroepen met elkaar waren geassimileerd. Wij moeten niet de illusie hebben dat wij iets soortgelijks in 30 jaar kunnen klaren. Het is treurig dat men niet schijnt te beseffen dat we tijd nodig hebben om dingen te le ren. We maken fouten, natuurlijk, maar van die fouten kunnen we Ie ren. Ik ben er van overtuigd dat ie dereen van goede wil is. We doen dit tenslotte niet voor ons zelf, we doen dit in het belang van de kinde ren". Schiedam 't Begon ei genlijk in het begin van de jaren vijftig. Een handjevol enthousiaste gymnasten (Puck Dullaart, Nico Was senaar, Piet van der Ham men) van de gymnastiek vereniging Juliana had den een volleybal gekocht, een in die jaren nog 'lood zware' bruine leren bal van het merk Smash. Een andere gymnast, Gerard Klop, knoopte een net en er werd een zaaltje ge huurd: de gymzaal van de Prinses Julianaschool aan de Oostsingel. Zo was het begonnen. Niet eens zo lang hierna werden er ook wedstrijden gespeeld, tegen in die jaren bekende échte volleybal clubs, als Ermezo, Flamingo's en Rang. Juliana deed het goed; de we kelijkse, anderhalf uur durende trainingen (met die ene bal) wier pen hun vruchten af. Dus schreef 'Juliana' zich in voorde competitie, promoveerde van de vierde naar de tweede klasse en verhuisde naar betere gymnastieklokalen. "t Moet in het begin van de jaren zestig zijn geweest, dat de volley ballers van Juliana voor het eerst op zoek gingen naar een echte trai ner, Men benaderde een aantal vol leyballers van stadgenoot SVC (dat enkele jaren later opging in de Vlaardingse schoolvereniging Agredior en vervolgens in Volley '68) maar dat leverde niets op. Toen waagde Juliana iets, dat in die jaren gold als 'opzienbarend': men benaderde Jaap Keijzer, de in de Schiedamse 's Gravenzandestraat geboren international van de Rot terdamse top-volleybalclub Con- /eordia, Maar wat niemand voor mo gelijk had gehouden, gebeurde: de 2.02 meter lange Schiedammer zei 'ja' tegen de toen nog in het oranje gehulde volleyballers. Maar hij zei méér: „Als jullie promoveren, speel ik het seizoen erna bij jullie..." Promotie Die promotie kwam er en daarna dus ook Jaap Keijzer. En wat dat betekende, hebben ze in Schiedam geweten. Eerst onder aanvoering van de spoorslags aangetrokken trainer Max Vuylsteke stoomde Ju liana door naar de overgangsklasse. Er kwamen nieuwe spelers, zoals Aad Bremer toen nog een van Neerlands beste spelverdelersen aanvaller Hans Schreutelkamp. Er kwamen jonge spelers, afkomstig uil eigen kweek, dus nog opgeleid door Jaap Keijzer zelf, zoals Piet Wassenaar en Peter de Munnik, die beiden werden geselecteerd voor nationale teams. Trainer was toen al Henk Hoogerwaard, die in die zelfde periode het Voorburgse Blokkeer naar het landskampioen schap leidde. Juliana beleefde onder Henk Hoog erwaard een van de opmerkelijkste perioden uit haar bestaan: er werd op zaterdagochtenden getraind in de gymzaal van de Willem de Zwijgerschool in de Thomas Kempisstraat'waarna de spelers linea recta afreisden naar de wed strijd. En omdat deze toptrainer net iets te stevig drukte op de vereni gingsbegroting, bracht iedere speler wekelijks een rijksdaalder o mee; direct aan de trainer te vol-1 doen. Maar het geld was goed besteed: Ju- liana promoveerde opnieuw en dit maal naar de hoofdklasse, slechts één klasse beneden de absolute top van het Nederlandse volleybal. Maar als er één man verantwoorde lijk is geweest voor die onstuimige Schiedamse opmars, dan is dat wel de via Rozenburg naar het Drentse Gieterveen verhuisde Jaap Keijzer. Zijn inbreng, zowel bestuurlijk als speltechnisch, is voor het Schie damse volleybal van onschatbare waarde geweest Carrière En deze Jaap Keijzer herdenkt thans dat hij veertig jaar geleden Jaap Keijzer feliciteert, als voorzl- ter van Juliana, het damesteam met het kampioenschap. Deze nostalgi sche foto dateert uit maart 1972. Schiedam Zaterdag beleeft het Schiedamse volleybal een gedenk waardige dag. Voor één keer —en daarna mis schien nooit meer wordt sportzaal Oost (het thuishonk van de volleybalvereniging Rijnmond) het domein van ex-hoofdklassers, ex-eredivisiespelers en tal van oud-internatio nals. Hoofdpersoon van deze unieke reünie is Jaap (Jacob) Keijzer, die omstreeks deze datum zijn 40-jarig jubileum als aktief volleyballer her denkt. En omdat Jaap Keijzer vele ia- ren achtereen de grote stimula tor is geweest van het Schiedam se (top)volleybal én de volleybal lers van 'Juliana' de eerste naam van het huidige Rijn mondjuist doorzijn inbreng in de volleybal wereld als een ko meet omhoog schoten, worden al die (Schiedamse) coryfeeën van weleer nog één keer in het veld gebracht. Tegenstander is oud-landskam pioen Blokkeer, dat in die jaren net als Juliana overigensge traind werd door Henk Hooger waard, die ook tijdens dit duel, dat om half drie begint, de coa ching op zich neemt zijn eerste competitiewedstrijd heeft gespeeld. Een sportieve car rière, die een aantal jaren geleden abrupt leek te worden afgebroken door een hartaanval. Maar Jaap Keijzer herstelde van de operatie en meldde zich korte tijd later al weer bij de trainer van zijn toenma lige Drentse club, met de woorden: „Hier ben ik weer... Wanneer spe len we de eerst volgende wed strijd..?" Maar waar anders dan in Schiedam kan deze in de volleybalwereld zo bekende Jaap Keijzer zijn opmer kelijke jubileum vieren? En wie kunnen hem op zo'n dag beter om ringen, dan zijn teamgenoten van weleer, waarmee hij zulke grootse successen heeft gevierd? Met als aardige bijkomstigheid, dat de reü nie voor de meeste van die vroegere Julïana-spelers een weerzien wordt, voor het eerst sinds vijfen twintigjaar... Al die spelers kunnen dan verne men hoe het 'hun Juliana' in de loop der jaren is vergaan, want na dat de naam Juliana was veranderd in Passage/VCJ, vervolgens Both Partners en daarna VC Schie dam, werd een fusie aangegaan met het Vlaardingse Broleco, die op haar beurt weer haar wortels heeft in een samengaan van SVC uit Schiedam en het Vlaardingse Vol ley '68. Maar hoe 'nieuw' dit Rijn mond ook is, zaterdag zullen al die oud-volleyballers wel eens haarfijn uit de doeken doen, dat het in de ja ren vijftig en zestig toch begonnen is. Dankzij Jaap Keijzer— - Vlaardingen De VZC-afvaardi- ging naar de in Amersfoort te hou den nationale kampioenschappen bestaat uit acht zwemmers en zwemsters en één estafetteploeg. In totaal komen de elf leden van de Vlaardingse Zwem Club uit op twintig nummers. Koploper bij het aantal starts zijn de bijna 16-jarige Sonja Stein en de 13- jarige Leda Bitanc. Beide zwem sters komen vier keer aan de start. Stein bleef met 1.18.6 (1.20.0) en 2.53.4 (2.55.0) onder de limiet op de 100 en 200 meter schoolslag en met 2,32.6 (2.33.0) en 5.10.8 (5.15.0) op de 200 en 400 meter wisselslag. De talentvolle Leda Bitanc bleef eveneens vier keer onder een na tionale limiet. Op de 100 (1.14.3- 1.16.0) en 200 meter rugslag (2.40,7- 2.42.0), de 100 meter schoolslag (3.21.4-1.22.0) en de 200 meter wis selslag (2.40.5-2.41.0). Bij de meisjes 1973 vlinderde Anja van Hofwegen op de 100 meter in 1.08.4 onder de li miet (1.10.0). Marjan Stam komt tijdens het Ne derlands kampioenschap, dat in de weekenden van 23,24 en 25 juni en 30 juni en 1 en 2 juli wordt gehou den, twee keer in aktie. Zij start bij de meisjes 1971/1972 op de 200 me ter schoolslag (2.45.0 - 2.46.0) en de 200 meter wisselslag (2.29.6 - 2.30,0). Net als bij de meisjes wordt V2C bij de jongens loor vier deelnemen; vertegenwoordigdIn de categorie 1971/1972 behaalde Martijn van den Maagdenberg drie startbewij zen. Op twee daarvan, de 100 (1.09.4-1.11.0) en 200 meter school slag (2.30.8-2.38.0) bezit hij het kringrecord. Het in 1977 door Henk Bakker in Madrid gezwommen record op de 200 meter (2.33.5) haalde Van den Maagdenberg onlangs tijdens een internationale wedstrijd in Zweden al omlaag naar 2.31.7. Vorige week dook hij daar met 2.30.8 opnieuw onder, voorlopig ziet het er in de kring Rotterdam niet naar uit dat dit record door iemand ook maar benaderd kan worden. Het in 1978 eveneens door Bakker gezwommen kringrecord op de 100 meter (1.10.4) verbeterde Van den Maagdenberg tot 1.09.4. Tevens start hij in Amersfoort nog op de 1.500 meter, waar hij met 17.10.7 ruim vier seconden onder de limiet (17.15.10) bleef. Bij de jongens 1976 zwemt Arthur Zonne op de 100 (1.19.4-1.20.0) en 200 meter schoolslag (2.52.0-2.53.0). Remko Lieshout start bij de jongens 1973 op de 100 (57.5-57.5) en 200 me ter vrije slag (2.01.3-2.02.0), terwiil Michael Numan (1971/1972) zich plaatste op de 100 meter rugslag (1.02.9-1.04.0). Remko Lieshout maakt ook deel uit van de jongens estafetteploeg onder 16 jaar op de 4 x 100 meter vrije slag. De ploeg bestaat verder uit Erik Stout, Michael van der Mast en Ma rio Verbeek. Zij bleven weliswaar 0.7 boven de limiet van 4.03.7, maar verwierven zich daarmee toch het recht van deelname.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2