'Ze moeten gewoon een toffe glijbaan maken' r. i Havenslepers als taxi's in de rij Lekkage veroorzaakt ravage in stadskantoor B en Wkoffieshop Nana moet sluiten ■i Duo doopt plaat in cTOude Stoep Bejaardenhuis kan alleen in centrum WERKEN AAN DE ULAARDiNBS OAGBUD SGHIEDAMSE SQHRANT NIEUWE mRWEG COURMII Bezoekers'Bad Groenoord massaal tegen privatisering; Tenminste 50 gulden voor Maassluisse huishoudens Huurder: dit is een frisse winkel Maassluis in twee boeken SP: havenreglement moet in gemeenteraad Kabel doodt man Studio [sl fel Express^ Pasfoto's met kwaliteits garantie niaat,e «ioetvjeWeTd0 NATIONAAL REVALIDATIE FONDS whïrwig DONDERDAG 22 JUNI PAGINA 17 door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam De handte keningenactie van de Socialistiese Partij tegen de sluiting van zwembad Groenoord is een groot succes. Geholpen door het mooie weer haaiden de actievoerders binnen drie dagen ruim drieduizend handtekeningen op. „Als we de handtekeningen over twee we ken aan de wethouder aanbie den, zijn dat er zeker 50.000", denkt actievoerder Johan Jans sen. Veel bezoekers van het zwem bad waren gisteren op de hoogte van de op til staande verande ringen in. het openluchtbad. Maar wat die wijziging precies gaat inhouden, daar bleken heel wat minder mensen zich een voorstelling van te kunnen ma ken. „Het bad wordt gesloten", meen de menigeen. De2e conclusie lijkt voorbarig, maar dat de ge meente en enkele projectont wikkelaars ingrijpende veran deringen voor de opzet van het zwembad voorbereiden, staat vast. Wethouder Luub Hafkamp (sport en recreatie) poogt het zwembad al geruime tijd nieuw leven in te blazen. De presenta tie van c!e nieuwbouwplannen is enkele keren uitgesteld. Haf kamp verwacht de plannen nu binnen twee weken te kunnen presenteren. Naast een overdekt 2wembad, vermoedelijk met lig- weiden, moeten op het terrein een hotel en een congrescen trum verrijzen. Dat het zwembad in particuliere handen komt, baart Johan Jans sen de meeste zorgen. „Inves teerders handelen niet uit socia le bewogenheid. Met name voor mensen met een laag inkomen dreigt het zwembad onbetaal baar te worden". Wethouder Luub Hafkamp beti telde de handtekeningenactie gisteren als 'redelijk onzinnig'. Een oproep om Groenoord in zijn huidige vorm open te hou den beschouwt de wethouder als een gepasseerd station. „Open luchtzwembaden ondervinden steeds meer concurrentie van andere recreatievoorzieningen. Het bad is bovendien maar vier maanden per jaar open. De rest van de tijd ligt het complex er dicht en ren teloos bij". De actievoerders menen, dat de gemeente de problemen voor een belangrijk deel aan zichzeli te wijten heeft „Ze hadden na tuurlijk allang zelf één van de baden van Groenoord kunnen overdekken", zegt Johan Jans sen. „Ook met meer speelattri- buten voor kinderen en een gro te glijbaan kan men het bad aan trekkelijker maken voor het pu bliek". Dit seizoen heeft zwembad Groenoord door het mooie weer over belangstelling overigens niet te klagen. Alleen in de maand mei trok het in 1954 geor pende bad al 45.000 bezoekers. „Toch heeft dit soort voorzienin gen zijn beste tijd gehad", meent Hafkamp. „Zelfs op hoogtijda gen trekt het bad nog maar drie- of vierduizend bezoekers. In het verleden haalden wij op zulke dagen acht- of negenduizend be zoekers". In de regio wordt de sluiting van zeven openluchtbaden voorbe reid. Als openluchtbad zou Groenoord een unieke plaats in de regio kunnen krijgen, meent Johan Janssen. „Uit onze enque- te blijkt, dat een aantal bezoe kers afkomstig is uit Rotterdam, Delft, Vlaardingen en Maassluis. De sluiting van het Kolpabad in Vlaardingen en Dolfijn in Maas sluis zou dit effect alleen maar versterken". Hafkamp liet gisteren reeds we- ten, dat zelfs duizenden handte keningen de sluiting niet kan voorkomen. „Als je mensen met mooi weer vraagt of het zwem bad open moet blijven, dan zegt iedereen natuurlijk ja. Ik ben er echter van overtuigd, dat wij Noord met een overdekt zwem bad meer te bieden hebben". Hoofdbadmeester Anneke Pel- legrom erkent de behoefte aan een overdekt bad in Noord. „Maar je ziet dat er nog steeds veel vraag is naar het buiten- complex. Daarom is een combi natie van een binnen- en 'een buitenbad misschien wel het beste". Maurice, Sharmila, Dick, Bauk- je, Roy en Wessel, allemaal beho rend tot de dagelijkse cliéntèle van Bad Groenoord, hebben pok nog wel een goed advies voor de wethouder. „Ze moeten gewoon een toffe glijbaan maken", zeg gen de leerlingen uit groep 7 van de Sint Bemardusschool. „En een dak dat bij mooi weer open geschoven kan worden", voegt Wessel er aan toe. De SP-actie tegen sluiting van het zwembad werd gisteren mas saal ondersteund. Slechts een en keling weigerde een handteke ning onder de protestlijsten te zetten. Net als veel andere handteke- ningzetters yïnden de kinderen dat het zwembad eigendom van de gemeente moet blijven. „Ho tels en vergaderzalen kunnen ze ook wel ergens anders bouwen", zegt Boukje, terwijl de andere kinderen instemmend knikken. Maassluis Alle Maas sluisse huishoudens krij gen begin volgend jaar op de eindafrekening van het gas-, water- en electrici- teïts-verbruik een korting van tenminste vijftig gul den. Die financiële mee valler heeft te maken met de "overwinst van bijna ze ven ton die de Maassluisse nutsbedrijven in 1987 heb ben gemaakt. Het voordeeltje kan tot ruim honderd gulden oplo pen als de gemeenteraad mocht besluiten ook de ad ditionele winst over 1988 van 970.000 gulden aan de gebruikers terug te beta len. Voorlopig is al beslo ten dat van die winst 25.000 gulden ten goede komt aan een waterproject van de stichting Orion in de Ghanese plaats Winne- ba. Een definitief stand punt over de bestemming van de overwinst over 1988 neemt de gemeente raad pas in als de gemeen terekening over vorig jaar klaar is. Vlaardingen Het parkeer terrein bij het Vlaardingse stadskantoor is de aangewezen locatie voor een nieuw verzor- gings- en verpleeghuis met in totaal 90 bedden. Mogelijk wordt ook een deel van de grond waar nu nog de te slo pen Erasmusschool staat voor de bouw gebruikt. De gemeente zou het bejaar denhuis liever in de Babber- spolder bouwen, omdat in die wijk nog geen enkele voorzie ning is voor de vele ouderen die er wonen. Tijdsdruk maakt uitvoering van dat plan echter onmogelijk. De provin cie wil Vlaardingen het ge combineerde verzorgings- en verpleeghuis alleen gunnen als al in 1990 met de bouw kan worden begonnen. In de Bab- berspolder is dat uitgesloten. Daar heeft de gemeente haar handen voorlopig vol aan de sloop van de 410 noodwonin gen. Het is trouwens nog niet zeker of de provincie Vlaardingen het groene licht zal geven voor de nieuwe ouderenvoorzie ning. Dat hangt ook af van de 'signatuur' van het verzor gingshuis. De provincie gaat alleen akkoord met een voor ziening op algemene-grond slag. Vaartland en de Wete ring willen een bejaardenhuis meteen protestants-christelijk karakter. Zij eisen compensa tie voor de 100 bedden die zij enkele jaren geleden bij een renovatie hebben ingeleverd. Om dat struikelblok uit de weg te ruimen wordt in Vlaar dingen gewerkt aan de oprich ting van een nieuwe stichting waarin alle verzorgingshuizen zijn vertegenwoordigd. De verpleegafdeling van het ge plande tehuis komt in beheer bij de stichting Driemaasstede. Van de 60 verpleegbedden waar de provincie geld voor beschikbaar stelt, krijgt Schie dam en Vlaardingen er elk 30. Vanmiddag zou wethouder Jan Madern een poging wa gen, de provincie te overtui gen van de gunstige bouwom- standigheden in Vlaardingen. De Vlaardingse bestuurder trad op als inspreker op een vergadering van een staten commissie, een adviesorgaan van Gedeputeerde Staten. v': M £V doorTHEO VAN PELT In de Schiedamse Wilhelmina- baven liggen de havenslepers van Smit Internationale. Op de hoek met de Nieuwe Maas staat een gebouw in de vorm van een sleperskajuit met op de derde etage een centrale waar twee heren naast elkaar zitten achter een grote tafel met tientallen knoppen en lampjes. Ze krijgen te horen wat wanneer en waar heen gesleept moet worden en geven de opdrachten door aan eén van de vijftien havenslepers. De boten wachten als taxi's In de rij op klanten. Een sleper die net terugkomt van een klus sluit on deraan de lijst aan en wacht tol - collega's vóór hem aan de beurt - zijn geweest. In de tussentijd kan J de bemanning aan onderhoud 'j doen. Elke sleper is bemand met een kapitein, een matroos, een eerste en een tweede machinist. De Smit Argonaut, klein, maar - 900 pk sterk, vertrekt 'soch- tends om half negen richting Waalhaven waar het Duitse con tainerschip Monte Rosa haar op wacht. Het is mistig. De horizon is verdwenen en alleen water, meeuwen en silhouetten van enorme kranen en schepen zijn ij zichtbaar. De Monte Rosa is een gigantisch 1 schip, maar kapitein Koops (51) l blijft onbewogen. Voor hem is dit dagelijkse kost en nuchter - merkt hij op dat dit niet eens zo'n grote is. De matroos en machi nist snellen naar het achterdek om de trossen op te vangen die In de havens wordt nog maar weinig gesleept. 'We assisteren alleen maar'. van het containerschip naar be neden worden gegooid. Ze schie ten in de lach, want de matroos van de Monte Rosa werpt met de trossen een sleutelbos en zijn shag xn de diepe haven. Terwijl hij met het container schip achter rich de Nieuwe Maas op vaart, zegt Kapitein Koops: „We slepen niet echt, we assisteren alleen. Die grote sche pen hebben tegenwoordig alle maal een kopsehroef in de boeg en dat maakt ze behoorlijk wendbaar. We assisteren de Rosa tot de rivier, dan gaat ze op eigen kracht verder. Vroeger werd dit soort schepen tot zee ge trokken met wel vierslepers". De sfeer aan boord van de Argo naut loopt niet over van enthou siasme, wat begrijpelijker wordt naarmate de bemanningsleden meer ontwikkelingen opsom men die de havensleperfj in ge vaar brengen. Zo vertellen ze dat schepen steeds groter worden en dat er daardoor minder nodig zijn om dezelfde vracht te ver voeren. Ook hebben vooral gro tere bedrijven de neiging naar de Europoort te vertrekken met als gevolg dat schepen vlak bij zee woraen gelost en de havens bij Rotterdam niet eens meer berei ken. Last but not least zit de komst van concurrent Kooren de slee- plieden behoorlijk hoog. „Die schoften hadden Nederland nooit binnen mogen komen", zegt de matroos. Als de Monte Rosa weer los is van de Argo naut, vaart de sleper terug naar de Wïlhelminahaven. Ze komt onderaan de lijst, maar collega's liggen ook nog te wachten. Het is niet druk vandaag. Schiedam Met natte voeten en tegelijkertijd puffend van de hitte za ten ambtenaren in het Schiedamse stadskan toor gisteren ontredderd achter hun bureau's. Een gesprongen brandslang op de vijftiendeverdieping had 's nachts verscheidene etages in een ware ravage herschapen. Duizenden liters water waren in de loop van de nacht langs de muren naar beneden gesijpeld. Het vocht veroorzaakte op veel plaatsen kortsluiting, waardoor ook de airconditioning uitviel. Tussen de zevende en veertien de verdieping kon het gemeen telijk personeel, nadat monteurs de leidingen hadden gecontro leerd, rond het middaguur het werk weer hervatten. Op de la ger gelegen etages werd tot laat in de middag druk gewerkt aan het opruimen van de rommel. Sommige ambtenaren trokken verdrietig de doorweekte vloer bedekking los. Die was hier en daar pas een paar weken oud. Het zwaarst getroffen werden de tweede verdieping, de begane grond en de" kelder. Omdat de keuken blank stond en de elec- trische installaties dienst wei gerden, bleef de kantine de hele dag gesloten. Het ambtenaren korps zag zich genoodzaakt bui ten de deur te lunchen. Tijdens de boterhammen werden herin neringen opgehaald aan de strenge winter van twee jaar ge leden, toen het gemeentelijk personeel 'ijsvrij' kreeg omdat in het stadskantoor de buizen van de verwarming waren stuk ge vroren. De schade die de lekkage heeft veroorzaakt is nog niet bekend. Experts zouden vandaag rapport opmaken. Veel van het drijfnat te meubilair zal vermoedelijk moeten worden vervangen. Het verlies aan arbeidsproductiviteit g is niet in geld uit te drukken, Het gewone werk lag gisteren op E meerdere etages verscheidene uren volledig stil. Kortsluiting maakte het werken met compu ters urenlang onmogelijk. o Drijfnatte papieren, doorweekte vloerbedekking: op sommige afdelingen in het stadskantoor was de c reddering groot na het springen van een brandslang. Vlaardingen Burgemeester en wethouders heb ben van de eigenaren van koffieshop Nana in de Havenstraat geëist, dat zij binnen vijf dagen hun zaak sluiten. Een vergunning voor de koffieshop, die zes weken geleden werd geopend, is geweigerd. De politie heeft al twee keer pro ces-verbaal opgemaakt wegens 'het illegaal schenken van limo nades'. B en W menen, dat de situatie in de Havenstraat 'onhoudbaar' is. Zij baseren zich daarbij op klach ten van omwonenden. De huur ders Jan Maurer en Mohammed Nasri hebben bezwaar gemaakt tegen de weigering van een ho- Maassluis De schoonheid en de haven van Maassluis komen aan bod m twee onlangs ver schenen boeken. Trots is het Maassluisse gemeentebestuur met name op de vermelding die de Eerste Stad aan de Waterweg krijgt in de uitgave 'De mooiste steden van Nederland'. Jn dat boek, waarmee de ANWB be moeienis heeft gehad, staan be schrijvingen van 75 van de mooiste steden van Nederland. Het hoofdstuk over Maassluis is geïllustreerd met foto's van het Kerkeiland en de Stadhuiskade. De geschiedenis van de Maas sluisse haven komt uitvoerig aan bod in het boek 'Nederlandse zeehavens tussen 1500 en 1800'. recavergunning. Gebruikelijk is, aldus gemeentelijk jurist W.Q. Klomp, dat in afwachting van de uitkomst van zo'n procedure geen bestuursdwang wordt ge bruikt „Kennelijk zijn er rede nen om dat nu wel te doen", ver onderstelt Klomp. Loco-burgemeester Bas Goudri- aan bevestigt, dat die redenen er zijn. „Na de sluiting van sociëteit DAT hebben wij gezegd, dat er niet opnieuw een horeca-gele- genheid in de Havenstraat moest komen. Dat is de eigenaar (CDA- raadslid Chris van Roon, red.) bekend. Dus als de huurders vreemd opkijken van dit besluit, moeten zij maar eens met de ei genaar gaan praten. Bovendien gebeuren er In die zaak dingen die niet mogen". Maassluizer Jan Maurer, een goede bekende in de Vlaarding se horeca, begrijpt niets van de opwinding die is ontstaan rond zijn koffieshop. Goed, er wordt hash verkocht, „maar dat ge beurt op veel meer plaatsen in Nederland". En het pand is van CDA-raadslid Chris van Roon. „Maar daar heb ik toch niets mee te maken? Als meneer Van Roon een conflict heeft met andere mensen in de politiek, dan moet dat niet over mijn rug worden uitgevochten. Ik heb hier ge woon een frisse winkel waar ik mijn brood wil verdienen". CDA-fraetieleider Leo de Snaij- er heeft zijn partijgenoot kriti sche vragen gesteld over de acti viteiten in het pand waar vroe ger DAT was gevestigd, en daar begrijpt Van Roon weer niets van. „Ik ben op geen enkele wij ze bij die zaak betrokken. Ik heb mijn pand verhuurd als horeca gelegenheid. Ik zie niet wat de politiek daarmee te maken heeft". Volgens de CDA'er zijn er men sen xn zijn fractie, die hem liever kwijt dan rijk zijn. „Nou, dat vind ik best. Mijn partij kan zeg gen: jij komt niet op de groslijst voor de volgende verkiezingen. Dat is een stukje democratie en daar leg ik mij bij neer. Maar la ten de mensen die mij kwijt wil len dat gewoon zeggen". Maurer vindt dat het weigeren van een horeca vergunning ge tuigt van tweeslachtigheid bij de gemeente. „Drie jaar geleden kreeg DAT wel een volledige vergunning. In DAT kwamen jongeren vanaf 16 jaar en werd alcohol geschonken. Ik heb een rustige zaak, ik schenk geen al cohol, mi kop mensen van 18jaar en ouder en wil niet veel meer dan twintig mensen tegelijk bin nen hebben. „Ik hoef geen afgeladen zaak en die krijg je ook niet als je een kof fieshop begint Ik heb de slui tingstijd op elf uur gesteld, zodat er 's nachts geen overlast kan ontstaan. En aan ons wordt de vergunning geweigerd. Ik be grijp dat niet". Maurer is verbaasd, dat de poli tie heeft aangedrongen op slui ting. „De afdeling bijzondere wetten van de politie heeft mij gezegd, dat eerst ons bezwaar schrift zou worden behandeld. Mij is verteld, dat dat de normale gang van zaken is. Waarom wor den wij anders behandeld dan andere mensen?" Een woord voerder van bijzondere wetten' beweert, dat er van een toezeg ging geen sprake kan zijn. „Wij hebben al twee keer proces-ver baal opgemaakt Dat blijven, wij niet doen". Vlaardingen De Socialistiese Partij vindt dat de gemeente raad moet oordelen over het haven reglement gevaarlijke stof fen. Het reglement herbergt te veel controversiële punten om beslissingen daarover door het college van B en W te laten ne men. Dat schrijft SP-voorman Remi Poppe in een brief aan het coUege. Poppe vindt dat het chemisch overslaan met de daaraan ver bonden gevaren voor milieu en gezondheid een zaak is die in brede lagen van de Vlaardingse bevolking leeft. Hij illustreert dat aan de hand van de ongeveer 3000 handtekeningen die over dat onderwerp zijn opgehaald. Als extra argument om het oordeel van de gemeenteraad te vragen, voert hij de huidige politieke crisis aan. Een uiteenge vallen coalitie waarvan twee wethouders ontslag hebben geno men, vormt volgens hem een slechte basis om over een derge lijk controversieel onderwerp besluiten te nemen. Vlaardingen Het duo Jan John heeft het Vlaardingse café- restaurant d'Oude Stoep uitge kozen om hun nieuwe single 'Minnie the Moucher' ten doop te houden. Dat gebeurt tijdens een optreden, dat net duo woensdag avond 28 juni in het café geeft. Jan John hebben met hun vo rige single 'Who put the bomb' redelijk gescoord. De plaat werd regelmatig op de radio gedraaid, terwijl zij er ook mee op tv ver schenen. De plaatpresentatie,; die wordt verzorgd door Hans van der Ende, staat gepland om half tien. I VlaardingenDe 18-jarige Sul tan Atasaral is gisteren in het DijkzïgtzJekenhuis overleden aan de gevolgen van een be drijfsongeval op het Turkse mo torschip Milhal Vardal. De man liep gistermorgen vroeg ernstig hersenletsel op toen hij tijdens werkzaamheden aan boor a van het schip werd geraakt door een losgeknapte kabel. Het schip lag op dat moment af- femeerd aan de Koningin Wil- elmmahaven ter hoogte van de Binnensingel. De technische re cherche en de Rotterdamse dienst haveninspectie stellen een onderzoek in naar de exacte toedracht van het ongeval. (ADVERTENTIE) Polaroid-"- Foto VAN VUUREN Hoogsiraat 104-106. Schiedam Tel 010-4266720 SEn ruifn 1 y, miljoen Nederianders.gaan verder. Ondanks een lichamelijke handicap.". Het Nationaal Revalidatie Fonds helpt' baarbij a! 25 jaar.. Duizenden projekten voor lichamelijk gehandicapten werden mogelijk.. Posbus 23. 3500* AH UTRECHT. Tct. 030 331165

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1