'ieder bidt zoals 'ie gebekt is' waaig 'Hoe kun je nu tevreden zijn met een dikke buik?' 15! WATERWEG SPORT W Religieuze onderwij sverforöedering in Schiedam-Noord Oranje oefent bij Excelsior .Meer asielzoekers Batterijbakje Toren beklimmen Ere-peiming NeVoBo voor Jacob Keijzer SPORTAGENDA Triatleet Jan Lamers heeft in zes jaar heel wat geleerd Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 23,jum 1989 VLAARDINGEN /Met het vorige week genomen gemeenteraadsbe- Vsluit om het het aantal opvangplaatsen voor asiel zoekers het komende jaar te verdubbelen, ziet de vereniging vluchtelingenwerk zich genoodzaakt /het aantal vrijwilligers fors uit te breiden. Vlaardin- Igen is bereid in de nabije toekomst 75 in plaats van '✓de-huidige 37 asielzoekers onderdak te verschaffen. .-De vereniging denkt 25 extra vrijwilligers nodig te ^hebben om die groep te begeleiden. De vereniging beijvert zich om de asielzoekers zo snel mogelijk wegwijs te maken in onze samenle- ving. Zij heeft daarvoor de beschikking over de ei- •gen ontmoetingsruimte De Halte aan de Callen- burgstraat 15. Mensen die geïnteresseerd zijn in deze vorm van vrijwilligerswerk kunnen zich daar dage- Jijks tussen 10.00 en 12.00 uur aanmelden. Dat kan ook telefonisch: 4346728. Kolpabad dicht Het binnenbad van het Kolpabad is van zondag 2 tot en met zondag 9 juli gesloten. Die week worden af- voerroosters vervangen en wordt de bassinwandge- repareerd. Het Kolpabad moet dat doen om te vol- doen aan de eisen die in de nieuwe wet hygiëne en veiligheid in zwembaden worden gesteld. .Onderscheidingen De Vlaardingse afdeling van het Rode Kruis heeft tijdens haar jaarvergadering een nieuw bestuur ge kozen, diploma's uitgereikt aan geslaagde cursisten en enkele onderscheidingen gegeven aan trouwe le den. A. de Jong kreeg een draagmedaille, omdat hij al twintig voor het Rode Kruis werkt..Mevrouw R. vam de Brug kreeg een onderscheiding omdat zij ai tien jaar actief is. Milieu-wethouder Bas Goudriaan maakt het zijn ambtenaren sinds kort nog gemakkelijker om mi lieubewust te zijn. Op de receptiebalie van het stad- huis heeft hij een batterijbak laten plaatsen waar het personeel gebruikte batterijen kwijt kan. Onder het motto neem uw oude batterijen mee naar uw werk roept Goudriaan alle personeelsleden op hun steen de bij te dragen aan een schoner milieu. Óp diverse plaatsen in de stad stonden al batterij- bakken. t I SCHIEDAM I Bedrijven bijeen Sporthal Margriet is 6 en 7 september de plaats waar de regionale Bedrijven Kontakt Dagen worden ge houden. Bedrijven uit de regio, waartoe ook Rotter dam en Delft worden gerekend, kunnen die dag in een informele sfeer ervaringen uitwisselen. De kon- taktdagen zijn opgezet om in een zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk potentiele afnemers te ontmoe ten. MAASSLUIS Terwijl Henk van Putten volgende vrijdagavond het carillon van de Grote Kerk bespeelt, kunnen be langstellenden de toren beklimmen. Om 19,00 uur wordt een rondleiding gehouden. Jongeren tot 16 jaar kunnen alleen mee onder begeleiding van een volwassene. Vanavond bespeelt Bob van Wely, steidsbeiaardier van Almere, tussen half acht en half negen het caril lon. WATERWEG Provinciale fietsdag De Midden-Delfland-fietstocht die zaterdag wordt gehouden, gaat tussen tien uur en half drie op vièr plaatsen van start. In Vlaardingen, Schiedam, Maas sluis en Delft vertrekken de fietsers bij de VVV- kantoren. De fietstocht, waarvan de af te leggen af stand varieert van 25 tot 50 kilometer, maakt onder deel uit van de provinciale fietsdag. De organisato ren van de tocht hopen dat de deelnemers op deze manier met eigen ogen zien welke recreatiemoge lijkheden hetgeoied heeft. Meer werklozen De werkloosheid in de regio is vorige maand met 77 toegenomen en gekomen op 8514. De grootste toena me werd in Schiedam geregistreerd. Daar kwamen 38 mensen meer zonder baan te zitten. Ook in de voorgaande maanden staken de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt in Schiedam steeds ongunstig af bij die in de andere Waterweg-gemeenten. De grootste toename werd geturfd bij het kantoor- en onderwijzend personeel 40). Schiedapa telde eind mei 3694 werklozen, -Vlaardingen -2947 en Maassluis 1072. doorPAULVAN DENEOSCH Schiedam Ze waren dan wel kinderen van dezelfde God, maar samenwerking tussen protestanten en rooms-katholieken was tot diep in de twintigste eeuw volledig uit den boze. Om nog maar zwijgen over de afstand die tussen god- vruchtigen en onkerkelij- ken zorgvuldig in stand werd gehouden. En nog zijn de scheidsmuren niet geheel geslecht. Zo brak er onlangs in Rotterdam een heuse rel uit om dat een openbare basisschool de door de gemeente uitgestippelde vreedzame coëxistentie met een protestants-christelijke school een voudigweg weigerde. De pc-school en haar leerlingen zouden" een slechte invloed hebben op de buren, was de achterliggende gedachte. Zelfs het schoolplein mocht niet ge deeld worden. De hevig ontstemde wethouder Si mons liet zich bij die gebeurtenis ontvallen dat het leek „alsof we naar het jaar nul teruggingen". Het Rotterdamse incident is echter een J uitzondering. De ontzuiling van de j laatste decennia heeft er voor ge-V zorgd dat de maatschappij toleran- s ter staat tegenover samenwerking van diverse groeperingen. Sterker nog, op onderwijsgebied maakt de 5 christelijke coöperatie, die in Schie dam onder auspiciën staat van de Augustïnus-stichting, een ongeken de groei door. Toch moet Peter van den Heuvel directeur van de protestants-chris telijke /rooms-katholieke basis school De Regenboog, het Rotter damse voorbeeld herkennen, Zo'n zeven jaar geleden, toen hij nog hoofdonderwijzer was van de in Groen oord gelegen Mgr. Bekkers- school, stuitte het idee om een voet balteam samen te stellen uit leerlin gen van zijn rooms-katholieke school en de protestants-christelij ke Dr. Sauerschool er tegenover op enkele protesten. Door een afnemend leerlingenaan tal kon de Bekkersschool niet zelf standig een elftal op de been bren gen. De Sauerschool kampte met hetzelfde probleem. Voetballen met zijn elven, ongeacht de geloofs richting, is toch leuker dan langs de ziilijn toekijken, dachten Van den Heuvel en zijn evenknie Coen Win- Peter.van den Heuvel op het schoolplein van De Regenboog: 'Re kenen en schrijven blijven hetzelfde, welk geloof je ook aanhangt. Didac tisch is er dus geen vuittje aan de lucht'. keiman, hoofd van de Sauerschool, indertijd. Dat waren enkele ortho dox-protestantse Sauer-ouders niet met hem eens. Het oecumenische voetbalteam kwam er toch en vormde een klein onderdeel van de samenwerking, die in 1984 officieel uitmondde in een fusie van de twee scholen. Uit noodzaak, want beide scholen wa ren met het leerlmgenquotum on der het bestaansminimum gezakt. „Maar", benadrukt Van den Heu vel, die destijds als onderdirecteur bij de fusieschool Sauer-Bekkers in dienst trad, „het was niet alleen uit noodzaak dat we onder één dak gingen wonen. Zowel de leerkrach ten van de Sauerschool als de Bek- kerschool vonden dat het bijzonder onderwijs in de wijk Groenoord niet zou mogen verdwijnen Naast realisme hadden wij toen ook idea lisme hoog in het vaandel. De reali teit was dat de banen van veertien leerkrachten op de tocht stonden, het idealistische aspect bestond hieruit dat 190 leerlingen van twee scholen de dupe werden omdat ze geen bijzonder onderwijs in Groe noord meer konden volgen". Vijfjaar later is er aan de Van Bei- numlaan sprake van een gezonde 'school. Momenteel heeft de Sauer- Bekkersschool 153 leerlingen in huis. Een aantal dat percentueel de helft hoger ligt dan de prognoses in 1984 aangaven. Niet -waterig Van den Heuvel deed één jaar erva ring op in het samenwerkingson- derwijs op de Sauer/Bekkers- school Medio 1985 stapte hij over naar Woudhoek-Noord, waar De Regenboog als tweede pc/rk-sehool in Schiedam verrees Pc/rk-onderwijs, hoe werkt dat in de praktijk? Van den Heuvel „Het is een school van de gulden mid denweg, maar dan geen watenge rooms-kathoheke school of een wa terige protestants-christelijke Re kenen en schrijven blijven hetzelf de, welk geloof je ook"aanhangt. Di dactisch is er dus geen vuiltje aan de lucht Maar bij het godsdienston derwijs, dat binnen het bijzonder onderwijs als extra waarde wordt meegegeven, is er sprake van echt samenwerken" Concreet „Leerkrachten op chris telijke scholen ztjn gewend om de bijbel te nemen en die van voor tot achter te lezen. Er wordt ook meer gezongen^ RK-schoïen hielden zich meer bezig met projecten, gestoeld op het ervarmgscatechese, waarin de ervaringen van kinderen wor den vertaald m gelovig leven. Voor de pc-leerkrachten is het soms een bevrijding om niet iedere dag in de bijbel te hoeven duiken en de ka tholieken leren de bijbel weer beter kennen en worden geïntroduceerd in een grotere religieuze zangtradi tie. De gulden middenweg dus. Bin nen de school bidt ieder zoals 'ie ge bekt is". Naast rooms-katholieken en pro testanten, die elkaar getalsmatig re delijk in evenwicht houden, her bergt De Regenboog ook een be hoorlijk aantal niet-kerkelijken. De afstand tot de school, zo heeft Van den Heuvel onderwonden, heeft bij ouders een hogere prioriteit dan de geloofsrichting en zelfs de kwaliteit van de school. Woudhoek-Noord. verzamelplaats van jonge gezinnen met een stijgend kindertal, vormt wat dat betreft een vruchtbaar re servoir van leerlingen. „Op zich is het dan ook geen succesverhaal van de school alleen", aldus Van den Heuvel. „Het is vooral het verhaal van de wijk. Jonge gezinnen, het derde kind wordt weer steeds ge woner, die optelsom zorgt voor een geweldige aanwas". Groei Welgeteld 78 leerlingen bevolkten op 19 augustus 1985, toen De Regen boog met vier klassen van start ging, de klaslokalen. Amper vier jaar later zijn dat er 290._ Nog is het einde van de groei niet in zicht. In de nieuw te bouwen Spaland-wijk worden geen onderwijsvoorzienin gen gecreeerd zodat enkele honder den kinderen hun toevlucht zullen nemen tot de diverse scholen in de Woudhoek en Schiedam-Noord. Toch zitten er nadelige kanten aan de groei. Zo ondermijnt de zoge naamde kleuterregeiing van de nu demissionaire minister Deetman het succes van de Regenboog. Juist omdat de aanwas van de school vooral uit kleuters bestaat. Volgens de richtlijnen van het ministerie telt een kleuter van vier jaar slechts voor 0,54 leerling. Omdat het lera- renaantal direct gerelateerd is aan het leerlingenaantal, wordt De Re genboog de dupe van het grote aan tal kleuters dat er op de school rondloopt Want hoewel zij mathe matisch maar voor de helft van een 'normale' leerling meetellen, „2ijn kleuters natuurlijk in de praktijk gewoon volwaardige leerlingen", aldus Van den Heuvel. „Laat ik een voorbeeld geven. We begonnen dit schooljaar in augustus met 244 leerlingen. Dat aantal js ne gen maanden later opgelopen tot 290. Totaal zijn er dus 46 leerlingen bijgekomen, allemaal kleuters, die na hun vierde verjaardag naar school gaan. Maar als school mag je ze maar voor 25 laten meetellen". Het gevolg van de kleuterregeling is volle klassen waar niet bij uitzon dering meer dan veertig leerlingen vertoeven. Ofschoon de religieuze onderwijs- verbroedering zowel bij de Sauer- Bekkersschool als bij De Regen boog een succes is. ziet de Augusti- nus-stichtmg voorlopig af van een vervolg m de vorm van een derde pc/rk-school onder haar hoede. J Dries, directeur van de Willibror- dus-stichtmg (RK) en secretaris van de Augustmus-stiehting (PC/RK) desgevraagd: „Op het mo ment zijn er geen perspectieven, ook al omdat er in Spaland volgens de plannen geen nieuwe school komt'1. Schiedam Het Nederlands cricketelftal speelt morgen bij Exeelsior'20 een wedstrijd te gen uit in ons land spelende buitenlandse profs. Gezien de selectie die is verzameld, mag op zeer spectaculair cricket worden gerekend, terwijl de regionale liefhebbers tevens 'thuisspeler' Erik Gouka kun nen zien debuteren in Oranje. Het duel begint om 11.00 uur. Er worden tweemaal zestig overs gespeeld volgens de ICC-regels. Bondscoach David Trist heeft voor het Nederlands team de volgende spelers uitgenodigd: Steven Lubbers, Kees Ruskamp, Tjebbe Ruskamp (allen Ko ninklijke UD), Roland Lefèbvre. Ro bert Lifmann (belden VOC), Ab van Lomwei, Reinier van Es {beiden Quick). Huub Visée, Jeroen Corster (beideb HBS), Floris Jansen (Kampong) en Erik Gouka (Excelsior'20). De buitenlandse vertegenwoordiging bestaat uit* Jack Richards, Rod McKer- dy (beiden VOC), Collis King, Emerson Trotman (beiden Excelsior'20), Peter Cantrell (Kampong), Bryson (Konink lijke UD), Garfield Charles (VRA), Flo- nan Aponso (HBS), Tyroon Greenwich (VVV). Nolan Clark en David Hough ton {betden Quick). saaBs pmnngoQ grenen meubelen markt vlaardingen 010-4343685 Schiedam Tijdens de onlangs gehouden reünie van oud-volleyballers van het Scbiedamse Juliana (de te genwoordige vv Rijnmond) is aan Jacob Keijzer (55) de erepenning van de Nederlandse Volleybal Bond uitgereikt. Keijzer, die vele jaren deel uitmaakte van het ooit tot de nationale top behorende Schiedamse team, kreeg de onderscheiding omdat hij veertig jaar actief lid is van de Nevobo. Hij debuteerde op 1 september 1949 in een competitie wedstrijd en speelde recent nog mee in een duel om promotie naar de landelijke derde divisie. Zelfs een enkele jaren geleden ondergane hartoperatie weer houdt de 2 02 meter lange aanvaller er niet van nog wekelijks twee keer te trainen. De tegenwoordig in het Drentse Gieterveen woonach tige Jacob Keijzer was naast speler van onder meer Concordia, Juliana, HML/CLV en AMVJ-Rotterdam (en meervoudig international) ook trainer van tal van clubs uit de regio Rotterdam. De reünie in de Schie damse sporthal Oost was de eerste keer sinds het begin van de jaren zeventig dat de succesvolle ploeg van weleer weer in het veld verscheen. Dat de oude garde (Jaap Keijzer, Aad Bremer, Hans Sohreutelkamp. Piet Wassenaar, Peter en Cees de Munnik, Aad Visser, Aad Besuyen en Hans en Peter Soeters) het spelletje nog met verleerd is, bleek tijdens een wedstrijd tegen een ploeg die was samengesteld uit spelers die nog steeds in de competitie actief Zijn. Oud-Juliana, gecoached door de vroegere trainers in de succ^sjaren, Max Vuvlsteke en Henk Hooger- waard, verloor met 1-3, waarvan de laatste set op het nippertje met 14-16. WOENSDAG 21 JUNI Tonni»: Tioernooi TV Evergreen (C11 -sr, D2-sr) DONDERDAG 22 JUNI T«nnt»: Toernooi TV Evergreen (C t. Dl -sr, D2-srl. VRIJDAG 23 JUNI T«ftnl«r Toernooi TV Evergreen (C1,01-sr, D2-sr) ZATERDAG 24 JUNI Damewoftbal: 17 00 Van der Wal Groep/Schiedam— Eurami/HCAW (2*), T«nnta Toernooi TV Evergreen (C1. Dl-sr, 02-sr); Cricket; 11.00 Nederlands leamBuitenlandse coaches (terrein ExcdsJor'20); 12 00 Selectie 'Schiedam onder 23'—Nationale Cotts-setectle {terrein Her mes DVS); Atletiek; 11 00 Start Vlaadtngse triathlon ter hoogte van wa tersportvereniging De Bommeer, finish om circa 14 00 uur bij de voet balvereniging Vlaardingen; Waterpolo; finaleZwembond Rotterdam en Omstreken in zwembad De HoogM te Papendrecht: 15.00 ZPB/Profus 3VZC(d). ZONDAG 25 JUNI- Honkbal: 14.30 Hoty—SC Botlek; Cricket 11,00 Excefakirl2C—VOC. 11 00 HCCHeemes DVS; Dameaaottbal 14 00 Gophers—Hilversum (2x): Tennta: Toernooi TV Evergreen {C1D 1-ar, D2-sr) doorWILFRIED SALOMONS Vlaardingen In Vlaardingen zijn succes volle sporters slechts op de vingers van één hand te tellen. Zaterdag hoopt triatleet Jan Lamers zijn naam op het korte lijstje illustere Vlaardingers te kunnen bijschrijven. Dat moet dan gebeuren door een overwinnig in de Vlaardingse Triathlon, die gehouden wordt in de Broekpolder. Het zware evenement {veertig procent van de klassieke Ha- wau-triathlon) zal, als de verza melde 'Pelleboeren' niet al te veel mis schieten, door het war me weer, een extra dimensie be vatten Na Michel de Maat, die S zijn vleugels nu succesvol in de a marathon heeft uitgeslagen, kan jj de 26-jarige Jan Lamers morgen de tweede Vlaardmger zijn die na ongeveer drieénenhalf uur ploeterpn als overwinnaar over de streep komt. Het tnathlon-ieven van de krachtige Vlaardingen begon m 1983 in de zelfde Vlaardingse Vaart als waar, zaterdag de schermutselingen te water plaatsvinden „Ik heb vanaf mijn zesde jaar gevoetbald", be gint Jan Lamers, „maar tn het eerste van Zwaluwen kreeg ik te vaak mot met de trainers Mijn instelling was ook anders dan die van mijn meeste teamgenoten. Ik had het idee dat ik heel wat fanatieker was dan de rest en daar gi ng me op den duur aan er geren". „Ik zwom al graag en hep voor mezelf ai regelmatig een extra blokje om, dus toen de eerste Vlaardingse triathlon werd ge organiseerd heb ik me in het die pe gestort. Vervolgens is het bal letje gaan rallen. In eerste in stantie had in mijn hoofd om ma rathon-schaatser te worden, maar al snel werd mij duidelijk dat schaatsen technisch zon moeilijke sport is, dat ik er een jaar of vier voor nodig zou heb ben om een partijtje mee te rij den." „De eerste paar jaar heb ik alles min of meer op miin eigen houtje gedaan, maar sinds 1987 ben ik De laatste training voor de Vlaardingse triathlon zit er op. Jan Lamers ontdoet zich van z'n 'aero-dynamïsche' zwempak, „Het belangrijkste 1$ dat je ere plezier tn hebt en jaar je eigen li chaam leert luisteren", zegt hij, lid geworden van TVR. Het is een absolute noodzaak om bij een club aangesloten te zijn. In je eentje is het neel moeilijk om de intensieve interval-training op te brengen. Verder is het erg ge zellig en trek je je op aan je club makkers. Via een nieuwe club genoot en nu ook goede vriend Richard Kramer ben ik in con tact gekomen met John Meyer (de broer van de vorig jaar over leden top-wjelrenster Conny), Hij is mijn persoonlijke trainer en stelt mijn, trainingsschema's op". Fantastisch „Tot nu toe gaat dit fantastisch en bereiden we ons helemaal voor op de Vlaardingse triathlon. Dit gaat in samenwer king met een arts van de Haagse Sportacademie, die ons medisch in de gaten houdt. Dit gebeurt via inspanmngstesten en bloed onderzoek. Aan de hand hiervan wordt het traint ngs-programma aan gepast. In de loop van de winter hebben we de trainings- duuren intensiteit langzaam op gevoerd tot elf a twaalf trai ningssessies per week". „We hebben een verdeling ge maakt van vier uur zwemmen, zeven uur fietsen en vier uur lo pen. Niet dat het een geheel star programma is, want het moet nooit een sleur wórden. Het be langrijkste is datje er plezier in blijft houden en naar je eigen li chaam leert luisteren. Het heeft geen zin. om een protesterend li chaam te negeren", aldus de ge dreven timmerman, die buiten zijn sportieve activeiten ook nog een volledig baan heeft. „Vlaardingen is toch wel de be langrijkste wedstrijd van het sei zoen. Het is een gezellige en goed georganiseerde wedstrijd, die te vens het clubkampioenschap is. Alle familieleden, vrienden en bekenden zorgen voor een heel apart sfeertje." Vorig jaar werd Jan Lamers, die in familiekrin gen geduchte concurentie begint te krijgen van zoals hij het zo mooi weet te omschrijven 'mijn broertje Dennis' (eveneens een boom van een kerel en favoriet bij de junioren), zevende in een sterk bezet veld „Dit jaar lijkt de bezetting iets minder, maar in de zich snel on wikkelende trïathlon-sport staan steeds meer sterke atleten op. Ik hoop dan ook hoger te ko men. Ik ben goed in vorm en heb geen last van blessures gehad. Voor zover het deelnemersveld bekend is heb ik het meest te duchten van Michel Rutten, Pim Veger en vriend en trainings makker Richard Kramer". Prachtig „Het zou natuurlijkrprachtig zijn als ik Rik tijdens het lopen, waarbij hij het nog weieens zwaar heeft, kan inhalen", ver telt de joviale Vlaardinger met fonkelende ogen. „Hopelijk blijft de pech, veelvuldige lekke ban den vorig jaar, mij bespaart want mechanische ellende is natuur lijk het ergste wat je kunt over komen." „Als ik veertig uur blijf werken, zal ik in de nationale sub-top blij ven meedraaien. Het niveau van Axel Koenders, Rob Barel en an dere coryfeëen kan ik dan nooit en te nimmer bereiken. Maar als ik de kans zou krijgen om in een (semi-)professioneel triathlon- team te komen, lijkt mij die overstap het overwegen waard. Ik ben behoorlijk fanatiek en ben altijd zenuwachtig voor de wedstrijd. Na afloop kan ik best tevreden zijn over de geleverde prestatie. Ik kan niet begrijpen dat iemand content kan zijn met een dikke buik, sigaretje en eeu wig een biertje in de handen". „Ik rook niet, maar ik lust op zijn tijd best een biertje", zegt ae ro buuste Vlaardinger met een prachtig gevormde gespierde tors zonder een grammetje vet Over Almere (de enig grote hele triathlon van Nederland) is Jan Lamers kort en bondig: „Dat speelt helemaal nog niet door mijn hoofd. Ik ben één keer we zen kijken, maar als je dan ziet hoe diejongens over de streep komen. Totaal kapot. Als ik geen prestatie kan neerzetten, die mij voldoening geeft dar begin ik er niet aan. Maar, zeg nooit nooit...".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1