Parlement vindt sanering Steendij kpolder te mager Stationsstraat wil niet boeten voor fouten bij bouw 'Stimulans voor andere vutters' Vervoerders houden vast aan transportcentrum Gemeente stelt 16 grasdaken zeker GGD-directeur gaat met vut VLAARDINGS DAGBLAD SGHiEDAMSE CBIIRAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT Tuinders betrappen dievegges Albert van Gent opent reeks exposities 'Ze hadden eerder een visje moeten uitwerpen' Voordeeltje voor minima Maassluis 'Maasland bedrijft dorpspolitiek' Hogere huur stuit op weerstand m i nhïinkg Regionale redactie: Brede Havenstraat fi Aiai rp PAGIN7 d1 HUVIaardlingen' Post&us 4008,3130 KA Vlaardmggn.Teletoon; 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. VRIJDAG 23 JUNI Maassluis - De Tweede Kamer vindt dat minis ter Ed Nijpels (milieu) zijn huiswerk over de Steendijkpolder moet overdoen. Alle grote fracties uitten scherpe kritiek op het voorstel van de minister om al leen de tuinen in Neer- lands grootste gifwijk tot een diepte van zeventig centimeter af te graven. Noemde CDA-woordvoerder Esselink het voorstel een uiterst minimale oplossing, Nijpels par tijgenoot Te Veldhuis ging nog verder in zijn kritiek, Volgens het WD-kamerlid heeft Nijpels zich de woede van de bewoners op zijn hals gehaald. Nadat een projectgroep, bestaande uit de gemeente, de bewoners en tech nisch experts een integrale sane ring van 1,75 meter voorstelde, werd deze variant in een later stadium afgezwakt. Mïlieugede- puteerde Hans van der Vlist kwam verleden jaar met het rijk overeen, dat de grond slechts tot een diepte van 1 meter 30 zou worden afgegraven. Met deze voorgeschiedenis ligt het volgens Te Veldhuis voor de hand dat de bewoners niet met het ministeriele voorstel ak koord gaan. Op basis van een door de Technische Commissie Bodemsanering uitgevoerd on derzoek trok Nijpels onlangs de conclusie dat afgraven tot een diepte van zeventig centimeter voldoende zou zijn. Bij de motieven achter het tbc- onderzoek werden door de com missie bodemonderzoek van de Steendijkpolder direct de nodige kanttekeningen geplaatst. Het tbe-onderzoek ging ervan uit dat na sanering enig gevaar voor de volksgezondheid getolereerd zou moeten worden. De commis sie bodemonderzoek trok hieruit de conclusie dat de onderzoekers zich uitsluitend door financiële motieven lieten leiden. Nadat Nijpels zijn beslissing be kend maakte, gingen de Inwo ners bij de Raad van State in beroep. Ook de gemeente Maas sluis trok via een Arob-procedu- re ten strijde tegen de beslissing van Nijpels. Nijpels heeft de kritische kamer leden nu toegezegd dat hij zijn saneringsvoorstel gaat herover wegen. Op korte termijn over legt de minister met een delega tie van de bewoners. Als de be slissing de bewoners vervolgens nog niet bevalt, dan kan men als nog bij de Raad van State aan kloppen, liet de demissionaire minister de kamer weten. Door de kamerbrede kritiek staat de minister vrijwel alleen in zijn pleidooi voor de minimale sanering. Naast de bewoners en de gemeente Maassluis heeft de provincie Zuid-Holland onder tussen ok laten weten niet aan de sanering mee te werken. Zuid-Holland, verantwoordelijk voor de uitvoering van het werk, meent dat zo'n mini-sanering tot grote beheersproblemen zou lei den. Een mening, die PvdA-ka- merlid De Vaart de minister in de Tweede Kamer ook nog eens onder de neus wreef. Schiedam De bewo ners van 180 zogenaamd energiezuinige huizen aan de Stationsstraat in Schiedam liggen over hoop met. het Gemeente lijk Woningbeheer. De bewoners zijn niet van plan een huurverhoging van 6,10 gul den per maand te accepteren, die bet gevolg is van vervanging van de geisers door een centrale warmwatervoorziening. De gei sers moeten worden verwijderd, omdat de verbrandingsgassen de woning instromen. Dat tast de gezondheid van de bewoners aan. „Er zijn fouten gemaakt en wij zitten met de brokken", zegt bewoner J. van Rooijen. Overleg tussen, vertegenwoordi gers van de bewoners en van Woningbeheer liep gistermid dag op niets uit. De bewoners vinden dat zij niet behoeven op te draaien voor de fouten, die bij de bouw zijn gemaakt. Woning beheer wil echter de extra kos ten van de centrale warmwater voorziening in de huur doorbe rekenen. Na meer dan twee uur praten la gen de standpunten nog net zo ver uiteen als aan het begin van het gesprek. Woningbeheer gaat zich beraden op de vraag, of het bij.een volgend gesprek een be ter bod kan doen. Ergernis De ongezonde lucht in de huizen aan de Stationsstraat, die twee jaar geleden werden opgeleverd, is van meet af aan een bron van ergernis geweest voor bijna alle bewoners. Een jaar geleden be sloot mevrouw A. de Regt, die zodra zij in het huis woonde last kreeg van haar luchtwegen en geregeld duizelig en misselijk werd, de buren te vragen hoe het hen was vergaan. Uit haar en quête bleek, dat bijna alle bewo ners soortgelijke klachten had den: zij waren vaak duizelig, misselijk en lusteloos en hadden last van hoofdpijn en irritatie van de luchtwegen. „Het bleek dat die meld van haar meer op bed lag, dan dat ze op school zat", zegt mevrouw De Regt, wijzend op mevrouw Van Rooijen, Onderzoeken van TNO en de dienst centraal milieubeheer Rijnmond wezen uit, dat er van alles mis was met de lucht in de moderne huizen, die een parade paardje van het Gemeentelijk Woningbeheer hadden moeten zijn. Dat had meerdere oorza ken: rookgassen van de verwar ming kwamen via een te lage pijp in de woning terecht, ae ventilatie was ondeugdelijk en het gas van de geiser ging niet di rect vla een afvoer naar buiten, maar stroomde de keuken en de gang in. Opbouwwerker Frans Kiïjzen vindt die opeenstapeling van fouten merkwaardig: „Want er zijn ontzettend veel adviseurs bij de bouw betrokken geweest". Eens Over de oplossing van de proble men zijn Woningbeheer en de bewoners het eens: de moderne snufjes de gebalanceerde ven tilatie en de waterterugwin-unit moeten eruit. Bovendien moet er natuurlijke ventilatie worden aangebracht en moet de pijp van de verwarmingsketels worden verplaatst. Bewoners en Woningbeheer kunnen het ech ter niet eens worden over de kosten van die operatie. De bewoners vinden, dat na ver wijdering van watKlijzen noemt 'de toeters en bellen', de huur omlaag moet. „Onze huur is op die extra's gebaseerd", zegt Van Rooijen. „Wij vonden de relatief hoge huur niet 20 erg, omdat die gecompenseerd zou worden door lage stookkosten. Straks gaan die extra's eruit, dus gaan de stookkosten omhoog. Dan moet de huur natuurlijk omlaag". Het verhaal van de lage stook kosten is volgens mevrouw De Regt sowieso een fabeltje ge weest. „Toen de afrekeningen kwamen bleek, dat iedereen moest bijbetalen. Sommigen zes honderd gulden, anderen zelfs zeventienhonderd gulden". Ondanks het verschil-van me ning over de prijs moeten alle mogelijk verbeteringen al wel worden doorgevoerd, vinden de bewoners. „En dat moet voor het- nieuwe'stookseizoen gebeuren", aldus mevrouw Van Rooijen. „Anders zitten wij straks weer met de narigheid". Schiedam Gebruikers van het volkstuinencom plex tussen de Schiedam- seweg en de Sportlaan zijn de laatste dagen regelma tig geconfronteerd met diefstallen van spullen uit huisjes. Daaraan is van nacht vermoedelijk een einde gekomen. Zes volks tuinders besloten geza menlijk op de loer te gaan liggen en wisten jrond mid dernacht twee vrouwen op heterdaad te betrappen. De politie kon de twee, een 22- jarige en een 32-jarige vrouw uit Nieuwegeïn, na een körte achtervolging aanhouden. De vrouwen hadden op dat moment al enkele tassen gevuld met potten, pannen, een radio cassetterecorder en groen ten uit de tuinen. John Lamens wil regelmatig exposities houden. Hier poseert hij bij het werk van Albert van Gent. Vlaardingen Vlaardin- gen heeft lang moeten wachten op een nieuwe ge meentebibliotheek. Maassluis - Het Maassluisse reisbureau BAS-reizen, gespe cialiseerd in vakantietrips voor blinden en slechtzienden, heeft door eigen traagheid moeten stoppen. Dat is de reactie van de Vereniging het Nederlandse Blinden-en Slechtziendenwezen (VNBW) op de felle kritiek, die initiatiefnemer Bas Barendregt van het reisbureau op de vereni ging heeft ge uit. Barendregt verweet de VNBW laksheid, omdat het in zijn ogen te lang duurde voordat de vere niging uitsluitsel gaf op een sub sidieverzoekvan 150.000 gulden. Omdat over dat verzoek maar geen besluit werd genomen, zag Barendregt zich genoodzaakt zijn goed lopende reisbureau op te doeken. BAS was te groot ge worden om nog langer louter op vrijwilligers te draaien. Met het geld had het bureau een beroeps kracht In dienst willen nemen. Deze' week besloot het bureau het complete zomerprogramma te schrappen, zodat de vakantie van 600 mensen op het laatste moment niet doorgaat. „Ze hadden natuurlijk veel eerder een visje moeten uitwer pen", oordeelt VNBW-voorlich- ter Ruud van Zomeren over de 'jammerlijke' beslissing om te stoppen. „Toen ze vier of vijfjaar geleden begonnen, hadden ze nooit op zo'n groot succes gere kend. Barendregt had al veel eerder kunnen weten, dat het water hem snel tot aan de lippen zou stijgen". Van Zomeren ontkent dat het subsidieverzoek al bijna een jaar feleden bij de VNBW is inge- iend. „Pas in december is afge sproken dat we de situatie zou den onderzoeken. We_ 2ijn nu eenmaal een vereniging, een koepel organisatie, die heel zorg vuldig met geld moet omgaan. Hoe graag sommigen van ons dat misschien ook zouden willen, we kunnen niet zo maar zeggen: hier jongens, hier heb je 150.000 gulden". Hoewel Barendregt de werkwij ze van de VNBW afdoet als 'ge zeik beneden niveau' is de vere niging nog steeds bereid met BAS-reizen over financiële steun te praten. „Bestuurlijk ge zien staat de deur wat ons betreft nog gewoon open", aldus Van Zomeren. Vanmiddag werd de spiksplin ternieuwe hoofdvestiging aan de Waalstraat 100 officieel in ge bruik genomen. Drs.J- Riezen- kamp, topambtenaar van het mi nisterie van WVC, verrichtte de officiële openingshandeling. Bijna 200 mensen waren uitge nodigd om een feestelijk glaasje te drinken en het nieuwe onder komen te bekijken. Op hun rondgang kwamen zij het werk van de Rotterdamse kunstschil der Albert van Gent tegen. Directeur John Lamens van de bibliotheek is vastbesloten om in het nieuwe pand veel exposities te houden. Bij de opening zijn er maar liefst drie tegelijk. Het Vlaardingse gehandicapten- werk heeft op de tweede verdie ping een expositie, modelboot- bouwers laten op de begane grond hun werk zien en de 63-ja- rige Rotterdammer Albert Van Gent presenteert zich met vijftig schilderijen en etsen. Dinsdag was de Rotterdamse amateur-kunstenaar al aan het werk om zijn doeken nauwkeu rig over drie, vier wanden te verdelen. „Ik wil vooral laten zien dat je nog lang niet uitge rangeerd bent als je uit bet ar beidsproces stapt'zegt Van Gent, die meer dan dertig jaar werkte als verkoopleider bij de helicoptersectie van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sa bena. „Pas als je uit het arbeids proces stapt, kan je aan je eigen persoonlijkheid gaan werken. Je wordt je leven lang door allerlei bazen gekneed. Als vutter ben je daar van af". Natuur Van Gent werd zijn leven lang gefascineerd door de natuur. Als hij maar even de gelegenheid had, tekende hij landschapjes of natuurgezichten. Op de Vrije Academie in Rotterdam ontwik kelde hij zich verder. Van Gent kwam in de bibliotheek regel matig kunstboeken ophalen. „Van het een kwam het ander en op het laatst mocht ik er mijn werk ophangen". Voorkeur voor een bepaald landschap heeft Van Gent niet. „De natuur boeit altijd. Alleen door m'n stemming krijgt de ene keer dit en de andere keer dat nadruk". Milieuvervuiling baart Van Gent veel zorgen. In tien etsen geeft hij zijn sinistere kijk op het wereldomvattende vraagstuk. De dood zit grijnzend op een mestkar of hij zit in Alaska te vissen terwijl twee mamoettan- kers vergaan. Morgen is het open dag in de nieuwe bibliotheek. De drie ten toonstellingen zijn er tot begin juli te zien. Maassluis Maassluizers met een laag inkomen kunnen binnenkort ruim honderd gulden in de wacht slepen. Voor men sen die aan de gestelde ïn- komensnorm voldoen is het indienen van een ver zoek bij de afdeiing-finan- cien van de gemeente vol doende om het geldbedrag te ontvangen. Het bedrag, om precies te zijn 121,80 gulden, vormt de bijdrage die elk Maas sluis' huishouden in 1988 aan reinigingsrechten moest ophoesten. Acht jaar geleden bepaalde de ge meente, dat de laagste in komensgroepen niet hoeft bij te dragen aan de reini- gingskosten. Dit jaar komen alleen staanden meteen bruto-in- komen dat lager is dan 16.160 gulden in aanmer king voor restitutie. Voor gezinnen is het norminko men op een iets hoger ni veau gesteld. Met een in komen beneden de 22,390 gulden zijn gezinnen vrij gesteld van de jaarlijkse bijdrage. Volgens een woordvoerder van de gemeente komen dit jaar naar verwachting tussen de 170 en 180 Maas sluizers voor de restitutie in aanmerking. Voor deze groep vormt de maatregel het tweede financiële voordeeltje binnen korte tijd. Berd er deze week maakte de gemeente bekend, dat alle inwoners van Maas sluis vijftig gulden terug krijgen op hun energiere kening. De overwinsten die de gemeentebedrijven de afgelopen jaren hebben opgebouwd komen op deze manier terug bij de gebrui kers. L --tï Projectleider dakbegroeling Kirstain Houweling toont I wethouder Chris Zijdeveld het matje op het dak plaatsen. Schiedam De stenen hoogvlakte, waarmee het dak van kantoorgebouw 's Graveland zich misschien nog wel het best laat ver gelijken, wordt sinds giste ren opgesierd door een lap je grasdak van drie vier kante meter. Geen revolutionaire ontwikke ling, maar de proef met het be groeide dak op het gemeentege bouw geldt volgens wethouder Chris Zijdeveld als de voorbode van honderden groene daken in de stad. Met name in de nieuwe wijk Spaland wil Zijdeveld veel da ken uitrusten met een groene 'mat van mos. In gesprekken tracht de wethouder projectont wikkelaars tot het aanleggen van de groene daken te bewe gen. Ook via het weren van tro pisch hardhout wil de wethou der de op havenslib gebouwde wijk een milieuvriendelijk Ima go geven. De aanleg van grasdaken biedt de stad volgens Zijdeveld tal van ecologische voordelen. Eén voordeel is, dat in een stad met veel grasdaken de temperatuur verschillen minder groot zijn. het laatste stukje van het nr~. Jak. Even later z Van planten is bekend, dal zij een regulerende werking op het klimaat in de stad hebben. Ver der bevordert de mosbegroeiing het zuurstofgehalte in de lucht. Mensen kunnen hiervan profi teren, maar ook op de ontwikke ling van de fauna (vlinders en bijen) hebben de grasdaken een positief effect. Juist gisteren boekte Zijdeveld het eerste succes in zijn pogingen om van Spaland een wijk met groene daken te maken. De Vleutense aannemer Geelen- bouw gaat 16 vrije- sectorwonin gen langs de Kerkweg uitrusten met grasdaken. De gemeente hoopt, dat de proefopstelling op het dak een positieve uitstraling op de ande re bouwers in Spaland zal heb ben. „Wij praten met alle pro jectontwikkelaars over de voor delen van grasdaken. Nu kun nen wij ze ook meenemen naar 's Graveland om de voordelen te tonen", aldus de wethouder. De proef met het mosdak, die is uitgevoerd door hovenier Mos» tert en De Winter, dient ook om de gemeente zelf ervaring op te laten doen.met grasdaken. Zijde veld sluit niet uit, dat in de toe komst alle gemeentelijke gebou wen met grasdaken worden uit gevoerd. „Maar wij willen eerst een jaar ervaring opdoen". Met het aanleggen van grasda ken loopt Schiedam minder voorop dan in de ontwikkeling van bij voorbeeld energiezuinige woningen. In Nederland voerde Mostert en De Winter al tal van projecten uit. Particuliere wo ningen, kantoorgebouwen en stadhuizen werden reeds vdh een mosdak voorzien. ïn Duitsland is de ontwikkeling nog veel verder. Zo bedekte Mercedes-Benz, niet bepaald een firma waar milieuliefhebbers voor warmlopen, in Stuttgart het fabrieksdak met 2500 vier kante meter mos. Maasland De Vereni ging Transportcentrum Westland houdt vast aan de locatie Midden-Delf land als vestigingsplaats. De gemeenteraad van Maasland besloot deze week om geen me dewerking te verlenen aan de aanleg van een regionaal trans- poncentrum in de Oude Camp- spolder-Zuid. Volgens voorzitter H. Palland van de vereniging laten de transporteurs het er niet bij zit ten. Hij wijst op de kleinst moge lijke meerderheid waarmee het raadsbesluit is genomen. Palland ziet mogelijkheden om alsnog met het gemeentebestuur tot overeenstemming te komen. Palland zal het college van B en W van Maasland volgende week om een onderhoud vragen. Het was de bedoeling vandaag de le den van de vereniging voor een spoedvergadering bijeen te roe pen. „Om ons te beraden over de stappen die we kunnen nemen. Daarbij denken we in eerste in stantie nog steeds aan de Oude Campspolder-Zuid. Wij zien openingen om daar toch tot de bouw van het transportcentrum over te gaan". Voorwaarden Vlak voor de beslissende raads vergadering kwam Maasland nog met aanvullende voorwaar den. Begin deze week werden ze door de vereniging ondertekend en wel op het gemeentehuis ge deponeerd. Palland: „Het komt erop neer dat we ons volledig zullen richten naar de wensen van de gemeente in verband met de hïnderwetverpliehting en de milieu-eisen. In feite hebben we Maasland daarmee een blanco cheque verstrekt". „Ik vind het betreurenswaardig dat het zo is gelopen. Vooral om dat met name de Open Groepe ring en de Partij van de Arbeid pure dorpspolitiek bedrijven. Ze zeggen dat ze de bevolking in be scherming nemen, maar ze doen dat op een zeer eenzijdige wijze. Want ze houden helemaal geen rekening met de voordelen van een transportcentrum. Denk al leen maar 'aan de onroerend- goedbelasting. Het had de ge meente zeker geen windeieren gelegd". Als het aan de vervoerders ligt komt het onderwerp nog een keer in de gemeenteraad.terug. „Voorlopig geven we de moed nog met op. Anders zullen we naar een andere locatie moeten uitkijken. Die zou wel eens een heel eind uit de buurt kunnen liggen, met als gevaar een uithol ling van de Westlandse cen trumfunctie". Overleg Ook de provincie legt zich nog niet neer bij het 'nee' van de Maaslandse gemeenteraad. Op 6 juli voert gedeputeerde L. Stol- ker overleg met alle betrokken partijen. Daarna neemt de pro vincie een definitief standpunt in. Stolker sluit daarbij een eventuele 'aanwijzing' door de provincie niet op voorhand uit. Via een dergelijke procedure zou Maasland tot medewerking kun nen worden gedwongen. Stolker noemt de beslissing een 'zware teleurstelling'. „Ik had meer inhoudelijke argumenten verwacht. Aan de ene kant er kent iedereen dat er een trans portcentrum moet komen, maar waarom deze locatie ongeschikt is, heb ik niet gehoord. Wel is vaag verwezen naar de Oranje polder bij Maasdijk en de Rotter damse haven, maar er is niet bij gezegd waarom die locaties nu wel aanvaardbaar zijn. We heb ben al eens zeventien plaatsen op tafel gehad. Zestien ervan ble ken toen niet te kunnen", aldus de gedeputeerde, die van me ning is dat er geen 'reële alterna tieve locatie' voorhanden is. Schiedam De huurverhoging van vijf procent, die 24 bewoners van de Fabristraat na een op knapbeurt van hun huizen moeten betalen, stuit op veel weerstand. De bewoners vereni ging Schiedam-West adviseert de huurders zelfs, om niet te be talen. Secretaris J. de Kievith van de BVSW verwijt vindt het onbe grijpelijk, dat de woningbouw vereniging Schiedam zo'n forse huurverhoging wil opleggen. Vlaardingen De GGD Nieu we Waterweg-Noord krijgt een nieuwe directeur. E.H.E. Wolfs, die de geneeskundige en gezond heidsdienst 21 jaar heeft geleid, gaat met vut. Hij vertrekt per 1 november. Wolfs (59) werd in 1968 directeur van de Vlaardingse GGD. Tege lijkertijd was hij waarnemend directeur van de Schiedamse dienst Hij voegde die functies samen na de fusie van de twee gezondheidsdiensten, waarbij ook Maassluis zich aansloot. Voordat hij zich vestigde in het Waterweg-gebied, was Wolfs ongeveer tien jaar als bedrijfs arts verbonden aan de Oranje- Nassaumijn in Heerlen. Erva ring als dokter deed hij na zijn studie op in het leger. Hij vervul de zijn dienstplicht ais militair arts. De GGD beeft nog geen opvol ger voor Wolfs gevonden. De sollicitatieprocedure loopt nog.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2