Politieke toeristen in bedreigd Midden-Delfland Nieuwe bibliotheek wordt geavanceerd cultuurcentrum I Jeugd geniet op zomerfeest 'Mes snijdt aan meerdere kanten' Verhuurbedrij f verkoopt auto's 'Er moet snel iets gebeuren' Rozen en feesthoed] es voor bezoekers VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Fonotheek gaat plat NAUTIK WATERSPORT Internationaal Honki-Ponk geopend Buit 590.000 gulden NOB Wegtransport: 'Kijk pa, wepsen' Nog tweeduizend handtekeningen tegen overslag GGD-direeteur gaat met vut Collecte voor eigen portemonnee Overval op uitzendbureau Agenten bekogeld met bierflesjes Arts veroorzaakt twee ongevallen MAANDAG 26 JUNI 1989 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis Bestuurders en an.^'enaren uit Maassluis kunnen zich sinds vrijdag een leven dige voorstelling maken van de- bedreigingen van Midden-Deliland. Onder de deskundige leiding van Frits van Ooststroom maakte het gezelschap een boottocht door het bedreigde gebied. Van Ooststroom, secretaris van de Midden- Delfland vereniging en kenner bij uitstek, ging tijdens de vaartocht uitgebreid in op histori sche en landschappelijke waarden van het ge bied. Hij liet niet na, de gezagsdragers fijntjes te wijzen op de bedreigingen van de groene buf fer tussen de Waterwegsteden en Delft Naast de Noordvliet en de Zuidvliet maakten het Bom meer en eenjsleïn gedeelte van de Vlaar- dinger Vaart onderdeel uit van het vaartraject. Het natuurschoon vormde een onderwerp, waar de secretaris nauwelijks woorden aan vuil hoefde te maken. Amper twee kilometer buiten de bebouwde kom van Maassluis was het gezelschap al onder de indruk van de aan wezige fauna. De kuifeendjes, de brandganzen en de Canadese ganzen speelden dat het een lieve lust was in de door groen omzoomde vlie ten. De waarde van het natuurgebied wordt in Maassluis overigens door geen enkele partij ontkend. De protesten tegen de aanslagen op Midden-Delfland wordt meestal door een rui me meerderheid in de gemeenteraad onder schreven. De aanleg van de Blankenburgtun nel en de bouw van een transportcentrum in Midden-Delfland kunnen op tegenstand van Maassluis rekenen. Dat het dertig vierkante kilometer tellende na tuurgebied ook iets verder van de Maassluisse stadsgrens wordt bedreigd, bracht Van Oost stroom uitgebreid onder de aandacht. Varend over de Vlaardinger Vaart, tussen café Vliet- zichten de Holywiik, vertelde Van Ooststroom over de mogelijke komst van rijksweg.24. Deze weg, die staat ingetekend in het Structuursche ma voor Verkeer en Vervoer, moet in de toe komst de nieuwe luchthaven Zestienhoven aanluiten op het Blankenburgtracé. Als de aanleg van de weg doorgaat, dan bete kent dat opnieuw een forse aanslag op Midden- Delfland. verklaarde Van Ooststroom. „Deze rijksweg komt noordelijk van Schiedam en Vlaardingen te lopen. Na de komst van rijks weg 19 zou het kleine Midden-Delfland dan in vier stukken zijn verdeeld", zei Van Oost stroom. Ondanks Van Ooststrooms sombere bespiege lingen stond het grootste deel van de middag toch in het teken van het gezellige recreeren. Zo nam voorzitter J. H. Steenkist van de histo rische vereniging Maassluis de gelegenheid te baat om leden te werver» onder het gezelschap. Onder de koffie liet de mede-organisator pen en papier rond gaan, met zeven nieuwe leden als resultaat. Ook de Midden-Delflandvereniging hield le denwinst over aan de excursie. Anders lag dat voor wethouder Anton Wustrow. Zijn oproep aan het gezelschap om 'lid te worden van de ge meente Maassluis' vond geen weerklank. De twee niet-Maassluizers onder de bemanning, tot wie de wethouder zich richtte, hadden geen plannen om hun huidige woonplaats in te rui len voor de eerste stad aan de Waterweg. Vlaardingen „Wie kan je beter uitnodigen voor de opening dan wethouder Maarleveld", vroeg een medewerk ster van de bibliotheek zich vrijdagmiddag reto risch af. Zij wist dat de wethouder immer goed is voor een paar passen de literaire citaten. De medewerkster werd niet te leurgesteld. Met een citaat uit een boek van Maarten 't Hart il lustreerde Maarleveld zijn vol doening over het bibliotheekge bouw aan de Waalstraat. De citeerwoede van de wethou der was na 24 uur nog niet uitge woed. Zaterdag onderstreepte de belezen gezagsdrager de_ ge meentelijke vreugde opnieuw, dit keer met citaten uit boeken van Komrij en Nabokov. „Een huiskamerbibliotheek groeide uit tot een geavanceerd cultuur centrum. Vlaardingen heeft re den om trots te 2ijn", zei hij. Namens de Vlaardingse gehan dicapten sprak ook Jos van Rei- sen haar blijdschap uit over de zeer toegankelijke nieuwbouw. Bibliotheek-directeur John La- mens echter kreeg het befaamde rolstoelvignet alleen op voor-_ waarde, dat er nog een paar klei-' nigheden worden verbeterd. „In deze examentijd zou ik kun nen stellen dat de bieb een 'her' moet doen", aldus van Rdsen. Dat een herexamen beslist geen overbodige luxe is bewezen bei de liften, die het tijdens het ope ningsfeest at begaven. De genodigden zagen, dat de vol ledige geautomatiseerde uitlee nadministratie wel vlekkeloos werkt. Drs. J. Riesenkamp van het ministerie van WVC kreeg binnen twee minuten het door hem bestelde boek uit handen van een gerobotiseerde mede werker van de bibliotheek. Daarmee was de opening een feit. Directeur Lamens: „De nieuwe bibliotheek wordt heel wat meer dan een uitleencentrum voor boeken. Wc hebben nu alles on deréén dak: informatiecentrum, leeszaal, fonotheek en expositie ruimte. Het is alleen jammer dat er geen geld meer was om ook tot de tweede verdieping een rol- The First Harlem Pipe Band voor het nieuwe bibliotheekgebouw. trapte maken. Nou ja, je kan niet alles hebben". Zaterdag bewonderde Vlaardin gen zijn nieuwe lees-, kijk- en doe-centrum. In grote getale kwamen gebruikers en aspirant gebruikers een kijkje nemen in de moderne nieuwbouw. „Het centrum heeft zo'n tijd overhoop gelegen dat ik wel eens wil zien of het de moeite waard is ge weest", zei een bezoeker bij bin nenkomst. Rozen en feesthoed- jes lagen klaar voor de bezoe kers, die uitzwermden over het gebouw. Een half uur te laat begon The First Harlem Pipe Band met een rondgang door de binnenstad. Het startpunt lag voor de nieuwe bibliotheek. De oer-Vlaardingse Amazing Stroopwafels bleven hun liedjes gewoon voor de vol automatische deuren zingen. Om drie uur waren er al meer dan tweeduizend mensen ge weest. De rozen raakten op. Met de feesthoedjes was het bijna ge daan. De bibliotheek was geo pend. Vlaardingen Het gebouw waar tot voor een week gele den de fonotheek was geves tigd wordt binnen afzienba re tijd gesloopt. Burgemees ter en wethouders hebben afgezien van hun plan, om te proberen het pand te verko pen. Het is veel leuker, rede neren zij, als daar winkeltjes met huizen komen, zoals die overal op de Hoogstraat en de Peperstraat staan. Het voormalig fonotheekge- bouw, dat juist op de hoek van de twee straten staat, valt in de gevelwand een beetje uit de toon. De fono theek is, net als de biblio theek, verhuisd naar de Waalstraat. Het biblioheek- gebouw aan de Fransen straat wordt wel verkocht. uw water sport adres voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige vïsboten [Rana), opblaasboten (Bom bard/Zod iac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. ikade 15 ngen 1354083 alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Schiedam Met de officiële opening vrijdag van Honki- Ponk door Tweede Kamer voorzitter Dick Dolman heeft Schiedam een uniek kinderdag verblijf binnen de grenzen. „Het mes snijdt aan meerdere kan ten", jubelde wethouder Luub Hafkamp. Vanwege het interna tionale karakter biedt de opzet van Honki-Ponk de mogelijk heid aan buitenlandse vrouwen om werkervaring als leidster op te doen, Het leer-werk-project heeft, onderstreepte voorzitter H.H.J. Allard, ook voor de kin deren eert groot voordeel. „Op deze manier wordt echt Inhoud gegeven aan het streven culture le minderheden te integreren". Andere prê's zijn dat bedrijven 'kindplaatsen' kunnen kopen, zodat werknemers of studeren den hun werk of studie kunnen voortzetten. Tenslotte betekent de komst van de internationale tak van Honki-Ponk, dat het chronisch tekort aan plaatsen in de regio weer enigszins wordt te ruggedrongen. 'Grijze circuit' Allard hoopt dat Honki-Ponk een flinke bijdrage kan leveren in de strijd tegen wat hij noemde 'het grijze circuit van goedwil lende buurvrouwen en via raamadvertenties opgetrommel de oppassen'. Allard zei het vreemd te vinden dat in Neder land voor het opzetten van een koffieshop een vergunning no dig is, terwijl dat niet geldt wan neer op andermans kinderen wordt gepast. „We lopen ten op zichte van het buitenland toch al niet voorop", concludeerde hij. Het bedrijfsleven heeft inmid dels enkele 'kindplaatsen' ge kocht, Eén van de klanten van Honki-Ponk is de Dienst Cen traal Milieu Rijnmond. Adjunct directeur P.C. Groenewegen zei dat de DCMR enthousiast is over het initiatief, omdat het sterk groeiend aantal vrouwelijke personeelsleden er baat bij heeft. „In minder dan drie jaar is het aantal vrouwen in onze organi satie gestegen van 15 naar 30 procent", illustreerde Groene wegen de toegenomen vraag naar opvang. Hoewel het gemeentebestuur re gelmatig kritiek krijgt, dat het beleid ten aanzien van kinder opvang weinig voortvarend is, kreeg Hafkamp dit keer wel de handen op elkaar. Hij kondigde aan dat als de gemeenteraad in oktober de meerjarenbegroting goedkeurt er door de gemeente twaalf 'kindplaatsen zullen worden gekocht. Vlaardingen De 36-jarige ei genaar van het Vlaardingse au toverhuurbedrijf Bovarent heeft elf auto's, die zijn bedrijf had gehuurd, doorverkocht aan derden. Dat is gebleken uit een onderzoek, waar de re cherche bijna twee maanden mee bezig is geweest. Tegen de eigenaar is proces verbaal opgemaakt wegens op lichting en verduistering. De zaak kwam aan het rollen, toen in Limburg iemand werd aan gehouden, die in een van Bova rent gekochte lease-auto reed. De Vlaardinger verkocht niet alleen gehuurde auto's, hij in casseerde ook de verzekerings penningen voor zeventien ge stolen lease-auto's. Hij gaf dat geld niet, zoals hij had moeten doen, aan de lease-maatschap- P*J- De verkoop van de auto's le verde de Vlaardinger 250.000 gulden op. Aan verzekerings gelden incasseerde hij 340.000 gulden. De man was bovendien slecht van betalen. Hij bestelde bij verschillende firma's voor 50.00u gulden aan automateria len en kerstpakketten. Die goe deren werden nooit betaald. De strafbare feiten werden ge pleegd tussen augustus 1987 en maart 1989. Rijswijk NOB Wegtransport, de grootste werkgeversorganisatie in het beroepsgoederen vervoer ever de weg, is teleurgesteld over het besluit van de gemeenteraad van Maasland om geen medewerking te verlenen aan de komst van een transportcentrum. De werkgevers concluderen, dat er vooralsnog geen zicht is op een oplossing voor de ruimte- en parkeerproblemattek, waarmee zowel gemeenten als bedrijven zijn opgezadeld. „Als het Westland zijn posi tie op de internationale markt wil behouden, zal er snel iets moeten gebeuren". NOB Wegtransport is van mening dat samenwerking tussen ver schillende overheden noodzakelijk om alsnog op korte termijn tot een transportcentrum te kunnen komen. „Nu aan het particuliere initiatief een halt ïs toegeroepen, lijkt het alleszins redelijk dat de be trokken Westlandse gemeenten en de provincie de handen ineen slaan en het bedrijfsleven een snelle oplossing bieden, die werkbaar en betaalbaar is", aldus de werkgevers. Schiedam De cursus schaapscheren duurt maar een dag. Sjaak Vroon (29), die in de de kinderboerderij in het Bea- trixpark werkt, heeft die cursus pas gevolgd. „Maar je moet veel ervaring opdoen, wil je het goed kunnen". Huub van der Knaap heeft die ervaring. Hij begon op zijn 15-de met schapen scheren en is nu 39. Tijdens het zomerfeest in het Beatrixpark in Schiedam schoor hij zaterdag tien schapen. Op het feest waren ook kaasmakers, ei eren ververs, een spinster en een imker. Het overwegend jonge publiek vond het allemaal prachtig. Alleen imker Nlek van de Drift moest zijn populariteit duidelijk verwerven. Een jochie dat langs liep zei wat angstig: „Kijk pa, wepsen". Dan tilde Niek het mannetje op en vertelde het ver haal van de bij. In de demenstra- tiekast zat een bijenvolkje achter glas. Van een afstandje bekeken wat k'indertjes de bezige beestjes. De rest verzamelde zich om de wel zeer snel kalende schapen. Tien schapen Suffolkers, Texelaars en Friese Melkscha- pen stonden per schaap onge veer vijf kilo wol af. „Het is niet allemaal wol hoor", zei Huub van der Knaap. „Als je de vacht wast blijft er maar zestig procent van dat gewicht over". Huub scheert snel. En hij doet het zo dat er een vacht uit één stuk overblijft. Die rolt hij op en dan gaat hij de zak in. „Je moet ze geen pijn doen, dus moet je goed scheren, maar je moet het ook vlug doen", zegt Huub. Het moet geen pretje zijn voor het schaap om in die houding te lig gen. „Als schapen in .de wei op hun rug terecht komen, dan ko men ze zelf niet meer overeind. Daarvan maak ik nu een beetje misbruik, zeg maar". Of die blote schapen nu niet gauw gestoken worden, wil ie mand weten. „Bijen zijn hele- maal geen steekgrage beesten", 2egt Niek. „Bijen zijn bloemvlie- I gers. Ja, als je in de kast gaat zit-1 ten rommelen, dan steken ze. Het is het enige afweermiddel o| dat ze hebben". Niek vertelt enthousiast over zijn hobby. De laatste jaren is dat een tijdrovende bezigheid ge worden, want hij is de grootste imker van Nederland. „Er is een grote vraag naar bijen. Ik zit in het Westland en daar moeten veel bloemen bestoven worden", verklaart hij. Hij staat op dit zo merfeest, omdat hij van bijen Huub van der Knaap ontdoet een schaap van haar vacht. houdt en van mensen. „Ik wil ze aan hei lachen maken", zegt hij. „Verkoop ik ze een potje honing, dan zijn ze heel de week zoet". Naast de honing 'en de demon- stratiekast staan korven ir? ver schillende maten en vormen, een wespennest, boenwas en ho ningraten. „De was halen de bij en bij elkaar onder het lijfje van daan en dan vlechten ze de was aan elkaar. Daar krijg je die mooie velletjes van". Hij houdt een raat omhoog van dertig bij twintig centimeter. „Hier zit zo'n tweeéneenhalve kilo honing in", zegt hij. „Als het lekker warm is, dan heefteen bijenvolkje binnen vijf dagen 2o'n raat gemaakt Een bij kan veel was dragen want hij heeft net zoveel haar als een hond". De kinderen die eieren zitten te beschilderen horen het verhaal van de harige bijen van hun leef tijdgenootjes. Ze geloven er niets van. „Enge steekbijen", zegt een meisje en ze telt de geschoren schaapjes. Vlaardingen Een actie van het bewonerscomité Oostwijk heeft zaterdag nogeens ruim tweeduizend bandtekeningen opgeleverd tegen de op- en overslag van chemicaliën bij het bedrijf Nieuwe Matex. Le den van het comité, die met een kraampje op hel Liesveld ston den, raakten soms in heftige discussie met nijdige werkne mers van Matex. Met de oogst van de actie was het comité dik tevreden. Tot zaterdag waren al meer dan 2500 handtekeningen verza meld onder hun petitie aan de gemeenteraad. Dat aantal werd zaterdag bijna verdubbeld. De petitie wordt woensdagavond aangeboden aan de raad. als die het nieuwe havenregelement voor Vlaardingen bespreekt. Vlaardingen De GGD Nieu we Waterweg-Noord krijgt een nieuwe directeur. E.H.E. Wolfs, die de geneeskundige en gezond heidsdienst 21 jaar heeft geleid, gaat met vut. Hij vertrekt per 1 november. Wolfs (59) werd in 1968 directeur van de Vlaardingse GGD. Tege lijkertijd was hij waarnemend directeur van de Schiedamse dienst. Hij voegde die functies samen na de fusie van de twee gezondheidsdiensten, waarbij ook Maassluis zich aansloot. Voordat hij zich vestigde in het Waterweg-gebied, was Wolfs ongeveer tien jaar als bedrijfs arts verbonden aan de Öranje- Nassaumijn in Heerlen. Erva ring als dokter deed hij na zijn studie op in het leger. Hij vervul de zijn dienstplicht als militair arts. De GGD heeft nog geen opvol ger voor Wolfs gevonden. De sollicitatieprocedure loopt nog. Maassluis Twee Maassluisse jongens van 8 en 13 jaar hebben een deel van de opbrengst van een collecte voor een goed doel gebruikt om hun eigen porte monnee te spekken. De jongens waren op verzoek van hun school op pad gegaan om geld in te zamelen voor de kankerbe strijding. Dat deden zij, maar door de lijsten te kopiëren hiel den zij ook een deel van het geld voor zichzelf. Door tussenkomst van de politie zijn de paar tientjes, die zij op die manier binnenhaalden, gere tourneerd aan de gulle gevers. Schiedam Een naar schatting 25-jarige overvaller heeft vrij dagochtend toegeslagen bij uit zendbureau Schiestreek op het Dr. Wibautplein. Rond kwart voor twaalf betrad de man, met een sjaal om zijn hoofd gewik keld, de winkel. Nadat hij een pistool uit zijn plas tic tasje had gehaald, opende een medewerker van het uitzendbu reau de kas. De overvaller, onge veer 1,90 meter lang en met een staartje in znn zwarte haar, ging er met 10.000 gulden vandoor. Schiedam -In de Goeman Bor- gesiuslaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag een vecht partij uitgebroken tussen een aangeschoten feestvierders en zes politieagenten. Toen de agenten de luidruchtig fuivende mensen kwamen vragen de mu ziek wat zachter te zetten wer den zij bekogeld met bierflesjes. Met de wapenstok in de hand ontruimden de agenten de straat. Een 20-jarige Schiedam mer werd gearresteerd, omdat hij een ruitje ingooide. Vlaardingen De haast van een Schiedamse huisarts was vrij dagavond aanleiding voor twee ongevallen. Vreemd genoeg liep de auto van de dokter bij beide ongelukken geen schade op. De dokter was op weg naar een ernstige ziekp toen hij op de kruising van de Westlandseweg met de Marathonweg door rood licht reed. Een automobiliste die linksaf wilde slaan schrok daar zo van, dat zij pardoes op de rem ging staan. De bestuurder van de auto die achter haar reed klapte op haar wagen. Ook op de knjïsïng van Mara thonweg en BillLtonlaan negeer de de arts het rode licht. Dit keer was het een fietster die hevig schrok. Zij smakte met haar twee wieier tegen het wegdek. Tegen de arts is proces-verbaal opgemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1