Unieke samenwerking ver zorgings tehuizen I «•-sr 'Miljoenen investeren is niet verantwoord' Fietsers doen Westland aan Regenbui bezorgt verkeer overlast Ginjaar-Maas wil VWO in Maassluis CDA: opstappen PvdA-wethouders was ongewenst Baart waarschuwt voor tekorten windturbines VLAARD1NGS DA6BLA0 SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wethouder Izaak van der Knaap ziet weinig in havenplan Nieuw tehuis op parkeergarage Sloopafval in brand Gérard Neesen komt op voor Oranjepolder Maassluis zorgt slecht voor haar 'juweeltje' Stil protest tegen geweld in China Alternatieve straf voor kladderaars KURK OUmpla flonVerwlt. arijs37,80 tammet floorkett en OuatatnliD hardheid 160042.50 Schuren K&o'vSSn I VlaardlnoesOIO-tito^J J WOENSDAG 28 JUNI 1989 PAGINA 15 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis De aanbevelingen uit de havennota van de Kamer van Koophandel lijken een zachte dood te sterven. Na uitge- breide^bestudering van het op zienbarende voorstel een nieu we haven in de Waterweg te gra ven heeft wethouder Izaak van der Knaap geconcludeerd dat 'alles bij het oude laten mis schien nog wel de beste oplossing De zorg om de huidige situatie, waarvoor Van der Knaap geen alternatief ziet, vormde de aan leiding voor het onderzoek. De opstellers van het rapport, J.H. Klein Molekamp en M. Olij, kre gen de opdracht een toekomst perspectief voor de Maassluisse haven te schetsen. Niets doen, uitbaggeren van de huidige ha ven ofnet graven van een nieuw havencomplex langs de Nieuwe Waterweg worden door de on derzoekers beschouwd als de voor handen liggende alterna tieven. Met name het graven van een nieuwe haven kan een enorme impuls betekenen voor de eco nomie in Maassluis, concluderen de onderzoekers. Als bedrijven als De Haas en de SDMM uit de haven naar de Waterweg ver kassen, dan biedt dit nieuwe kansen voor deze bedrijven, die nu regelmatig hinder ondervin den van de dichtslibbende ha ven. Uit contact met de directie van Keijzer/Westland heeft Van der Knaap ondertussen begrepen dat dit overslagbedrijf weinig behoefte aari een verhuizing heeft Hieruit concludeert van der Knaap dat de financiering van de nieuwe haven extra pro blematisch wordt. „Een. kade van 300 meter kost minimaal tien miljoen gulden. Als één van de potentiele financierders weg valt, dan moet de haalbaarheid nog iager worden ingeschat'*. Naast de kosten voor het graven van de nieuwe haven ziet Van der Knaap bij de verkoop van de havengronden ook de nodige problemen opdoemen. „De on derzoekers concluderen lucht hartig dat men de opbrengst van de huidige complexen in de nieuwe haven kan investeren. De kopers van de grond zullen echter altijd schone grond eisen. Mijn vraag is of er na de sanering van de grond nog wel geld over zal zijn". Ook vraagt de wethouder zich af of de gemeente zelf verstandig zou doen aan de aanleg van een miljoenen kostend nieuw ha vencomplex. De gemeentelijkse lasten zouden volgens Van der Knaap enorm stijgen door de in vesteringen. Dat de havengel den vervolgens ook gaan stijgen, weigert de wethouder voorals nog te geloven. „Ik denk dat de verwachtingen over de haven te hoog gespan nen zijn", vermoedt wethouder Van der Knaap. „Ook wil ik nog wel eens horen waar de raad de miljoenen vandaan denkt te ha len. Men heeft de mond vol over de haven, maar ik wil wel eens horen hoe serieus men zelf is". Een ander aangedragen alterna tief, het uitgraven van de haven, is volgens Van der Khaap.^n de huidige omstandigheden ook niet haalbaar. „Momenteel is het volstrekt onmogelijk om een plekje te vinden voor het haven- slib", aldus de wethouder. „Ver der vraag ik mij af of de gebrui kers van de haven echt zo onte vreden zijn. Ik zie in ieder geval nooit een schip vastlopen in de haven". Niets doen, in de termi nologie van de onderzoekers 'de Stavoren-variant', is volgens Van der Knaap voorlopig de eni ge oplossing. „Als we nuchter zijn dan houden we gewoon een leuk haventje dat een paar ton per jaar kost. Op miljoenenïn- vesteringen 2onder rendement zit niemand te wachten". Twee jonge deelnemers nemen nog even deroutedocr. Maassluis Op de tweede avond van de fietsvierdaagse hebben de 350 deelnemers gis teravond een hoop kassen ge zien, Het 27 kilometer lange tra ject voerde de recreanten onder slechte weersomstandigheden vanuit Maassluis langs de ge meenten Maasdijk en Naald wijk. De fietsvierdaagse, die met haar negende editie gerust tot de tra ditionele evenementen mag worden gerekend, voerde de fietsers maandag op de ope ningsavond naar Hoek van Hol land. Vanavond gaan de penda- len rond in westelijke richting. Via Maasland wordt koers gezet naar de Holiérhoek. waarna de deelnemers via de Vlaardingse wijk Holy en de Zuidbuurt terug fietsen naar Maassluis. Tot verdriet van het VW trekt de fietsvierdaagse opnieuw min der deelnemers dan het vorige jaar. De trend van de lagere deelnemersaantallen is net als bij de wandelvierdaagse al jaren zichtbaar. Namen in de beginja ren 700 fietsers aan de fietsvier daagse deel, momenteel is het deelnemersveld geslonken tot de helft. Toch heeeft de organisatie, be staande uit het WV en de Toer fietsclub Maassluis, nog steeds eer van haar werk. „Aan 350 mensen een leuke week bezor gen blijft natuurlijk de moeite waard", vindt een medewerk ster van het VVV. Fietslustigen kunnen via een dagkaart alsnog aan de resteren de etappes deelnemen. Aan de slotetappe bij voorbeeld, die de fietsers morgen opnieuw door het Westland voert. Deelnemers aan losse etappes betalen voor een routebeschrijving twee gul den. Een medaille kunnen deze deelnemers overigens niet meer in de wacht slepen. Daarvoor moet minimaal 75 van het totale traject van 100 kilometer wor den afgelegd. VlaardingenWethou der Jan Madern (VVD) aarzelt niet het woord 'uniek' in de mond te ne men, als hij vertelt van zijn geslaagde pleidooi bij de provincie Zuid- Holland voor een nieuw verzorgingstehuis in Vlaardingen. Met uitzondering van Vaartland werken alle verzorgingstehui zen samen in de nieuwe stich ting, die de bouw van het tehuis op het Erasmusplein voorbe reidt, Het plan is om het tehuis, waar naast 60 verzorgingsplaat sen ook 30 verpleegbedden ko men, bovenop de parkeergarage naast het stadhuis te bouwen. De samenwerking tussen de al gemene en christelijke verzor gingstehuizen is uniek, aldus Madern. „Dat is nog niet ver toond in Nederland". Het feit dat de provincie "Vlaardingen voor rang geeft bij de bouw van het nieuwe tehuis is evenzeer uniek, zegt de wethouder. „Eind vol gend jaar kan de eerste paal in de 'grond. Terwijl wij eigenlijk nog helemaal niet aan de beurt wa ren". De bouw van het nieuwe verzor gingstehuis werd jaren geleden door de provincie gegund aan Vaartland en De Wetering, die bij een renovatie van hun com plexen eenderde van het aantal plaatsen waren kwijtgeraakt, Dat wilden zij gecompenseerd zien door een nieuw tehuis op de Oosthavenkade. Er kwam een -verklaring van geen bezwaar, Maar later namen zowel de pro vincie als de gemeente het stand punt in, dat het meer in de rede lag om het aantal algemene ver zorgingsplaatsen uit te breiden. Plaatsen in christelijke verzor gingstehuizen zouden er al ge noeg zijn. Vaartland en De Wetering heb ben die besluiten van gemeente en provincie steeds aangevoch ten. Maar De Wetering heeft ten slotte besloten toch mee te doen aan het initiatief, waarmee wet houder Madern bij de provincie zo succesvol was. Alleen Vaart land doet niet mee. Madern noemt dat 'een dwaling'. „Je kan wel lelijk kijken en dwars gaan liggen, maar dat is niet ten be hoeve van de ouderen in Vlaar dingen". De directie van Vaartland wenst nog geen mededelingen te over haar besluit, om niet deel te ne men in de nieuwe stichting. „Daar is de tijd nog niet rijp voor", aldus een directiewoord- voerder. „Maar wij komen hier zeker op terug". Madern ziet kansen om bij het nieuwe verzorgingstehuis ook een dienstencentrum te bouwen. De ouderenbonden hebben er herhaaldelijk voor gepleit in het centrum, waar veel ouderen wo nen, ruimte te maken voor een 'dienstencentrum. Tot dusver kon de gemeente aan dat ver zoek niet voldoen. i in Vlaardingen-Oost moesten auto's door diepe plassen 'ploegen'. Vlaardingen/Schiedam Re gen. Dat waren we al geruime tijd niet meer gewend. Gister middagen avond gutste het weer eens ouderwets. Met name het verkeer ondervond er op ver schillende plaatsen veel hinder van. Op het wegdek onder het viaduct bij station Vlaardingen- Oost konden de plassen water niet snel genoeg worden afge voerd, waardoor sommige auto mobilisten 'vast' kwamen te zit ten. In enkele gevallen moesten" andere bestuurders-er aan te pas komen om een auto uit de water poel te trekken. De Vlaardingse brandweer probeerde door wa ter weg te pompen het probleem zo snel mogelijk te voorkomen. De spuitgasten waren ook in de George Stephenson weg met pompen aanwezig, omdat het water daar een woning binnen liep, Een keuken van een wo ning aan de dr. Wiardi Beek man nsingel kwam blank te staan toen door de combinatie van een verstopt riool en de he vige regen het water via de spoelbak naar boven borrelde. In Schiedam is gistermiddag een scharende vrachtwagencombi natie na een slippartij op het Ke telplein door de berm geschoten en van de weg geraakt. Pas gis teravond kon de vrachtauto, die vijf meter lager in de berm te recht kwam, worden opgeta keld. De vrachtauto raakte in een slip door de plotselinge re genval. Binnen de kortste keren maakte de regen van het kurk droge talud een heuse glijbaan. Om ernstige filevorming te voorkomen besloot de politie de combinatie eerst gisteravond weer op de weg naar de Bene- luxtunnel te takelen. Vlaardingen Het CDA heeft vandaag in een brief aan de fractie van de PvdA laten weten, dat zij geen stappen zal on dernemen om te voorzien in de ontstane vacatures voor twee wethouderszetels. „Het opstappen van twee PvdA- wethouders was overbodig, zelfs ongewenst", concludeert CDA-fraktievoorzitter Leo de Snaijer. Hij typeert hei gooi en van de handdoek door Bas Goudriaan en Ary Maarleveld als een stap 'die de bestuurlijkheid van de stad niet ten goede komt'. Nog steeds verschillen CDA en PvdA~van mening over de manier waarop de motie van de Socialistiese Partij, waarin werd gevraagd om een enquête naar de gang van zaken rond de gifstort in de Broepolder, moet worden uitgelegd. „Het was absoluut geen motie van wantrouwen", aldus De Snaijer. De PvdA heeft dat wel als zodanig ervaren. De confessionelen zien dan ook geen noodzaak om initiatie ven te ontwikkelen om te voorzien in de vacatures. De CDA-voorman roept de PvdA op zich niet langer te onttrek ken aan haar bestuurlijke verantwoordelijkheid en het hui dige beleidsprogramma, dat de twee partijen samen met de VVD zijn overeengekomen, weer als leidraad voor hun ge zamenlijk handelen te nemen. Vanavond wordt in de gemeenteraad over de wethouders crisis gesproken. Schiedam CDA-raadlid Daan Baart waarschuwt de gemeente voor het ontstaan van. structure le tekorten in de exploitatie van windturbines. De plannen voor de bouw van vier nieuwe wind molens langs rijksweg 20 kun nen de goedkeuring van het CDA wegdragen, maar de ge- meente moet volgens Baart wa ken voor al te grote exploitatie- verhezen. De financieel-expert van het CDA baseert zijn zorgen op de tegenvallende exploitatieresul taten van andere windparken. Vooruitstrevend beleid is leuk, liet Baart weten, maar de prijs van het vooruitlopen mag vol gens het CDA-raadslid niet ten koste gaan van de begroting van de komende twintig jaar. Het krediet voorde bouw van de windturbines langs de rijksweg werd eerder deze week zonder problemen door de gemeente raad aangenomen. Voor de bouw van de turbines moet de ge meente 2,1 miljoen gulden op ta fel leggen. Het initiatief wordt door de Nederlandse Maatschap pij voor Energie en Milieu on dersteund met oen bedrag van 840.000 gulden. Over de invulling van het pro ject wordt momenteel nog over leg gevoerd tussen de twee par tijen. Door het ruime krediet kunnen de Openbare Nutsbe drijven de bouw van grotere windturbines overwegen. Aanvankelijk wilde de ONS naast een 40 meter hoge molen drie molens van 24 meter bou wen. Momenteel wordt door de Novem en de gemeente onder zocht of de bouw van grotere turbines tot een hoger rende ment kan leiden. Wethouder Aad Wiegman ont kent niet, dat het windturbine project gepaard gaat met finan ciële risico's. „Maar ondanks de ingecalculeerde verliezen in de eerste jaren denk ik dat de wind turbines in de toekomst toch rendabel zullen zijn". De wethouder vindt, dat het hui dige energiebeleid van de ge meente verantwoord is. „We moeten de plussen en minnen in ons beleid afwegen. Het experi ment met de warmtekrachtkop peling is financieel een groot succes. Daarom kunnen we ons enig risico met de windturbines veroorloven". Schiedam Bewo ners van de Polderweg werden vanochtend vroeg opgeschrikt door een felle brand. Rond half zes bleek een flinke stapel sloopafval in brand te staan. De politie gaat er vanuit, dat de brand door de eigenaar van het afval is aangesto ken. Maassluis Gérard Neesea van de Vereniging tot het Be houd van natuurgebied Oran jepolder vindt dat het gemeen tebestuur van Maassluis nu eindelijk eens de oogkleppen moet afgooien en serieuze po gingen moet ondernemen om het 'juweeKje' te behouden. Dat schrijft hij in het iuni-nummer van het blad Milieu Aktief. Zijn verhaal is een felle aanklacht aan het adres van het gemeentebestuur. Hij stelt de bestuurde- ren onomwonden verantwoordelijk voor de voortschrijdende verloedering van het plassengebied. Het Maassluisse college heeft sinds het ontstaan, van de Oranjepolder stelselma tig verzuimd het unieke karakter van het natuurgebied te onderkennen, aldus Neesen. Hij vindt het onbegrijpelijk dat allerlei ontwikkelingen, die de vogel stand verminderen, vol overgave door het college worden gesteund. Momenteel komen nog circa honderd vogelsoorten naar de plassen. „Een on gelofelijk aantal", meent Neesen. „Maar", voegt hij er meteen aan toe, „verschillende vogels zijn al vertrok ken". Voornaamste boosdoeners zijn volgens hem de toenemende stroom re creanten die de rust verstoren en paar den die nesten vertrappen. De gemeente vindt het allemaal best en heeft er geen moeite mee als met chemi- calen verontreinigd water uit het West land in de plassen wordt geloosd. Ook het afschieten van vogels, motorcrossen, kamperen en surfen zijn Neesen een doorn in het oog. ,De meeste gemeenten in ons land zou den zich gelukkig prijzen met zo'n na tuurgebied dat direct aan de stadsbebou- wing grenst. Maar het stadsbestuur van Maassluis denkt daar anders over", con cludeert Neesen. De stad zou alleen het recreatieve aspect belangrijk vinden en slechts denken in termen van Maassluis promotion. Maassluis Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs heeft plannen de openbare scho lengemeenschap Koningin Juli ana in Maassluis uit te breiden met een VWO-afdeling. In een overleg met de provincie Zuid- Holland en onderwijsspecialis- ten uit het Westland heeft de staatssecretaris laten weten de Vlaardingen Met een stille tocht door de stad protesteren Amnesty International en Vluchtelingenwerk Vlaardin gen vrijdag tegen de schending van de mensenrechten in China. Zo maken Amnesty en Vluchte lingenwerk hun verontrusting kenbaar over de snelle veroor delingen en doodstraffen, die zijn gevolgd op de geweldadige ontruiming van het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. De tocht voert van de Comelis Houtmanstraat naar de Markt. Na een toespraak door loco-bur gemeester Bas Goudriaan wor den er kort na acht uur bloemen en kransen gelegd bij het Geu- zenmonument, In de Waag bij de Grote Kerk worden handteke ningen verzameld onder een pe titie, die bestemd is voor de Chi nese ambassadeur in Nederland. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft gistermiddag twee 14-jarige jongens aangehouden, die op verschillende plaatsen in de stad met verf en viltstiften muren hadden beklad. De Vlaardingse knapen zijn overge dragen aan het bureau Halt. In samenspraak met het bureau zal een politie een passende alterna tieve straf voor de jongens be denken. vestiging van een VWO in Maas sluis tepreferen boven het West- land. Of Ginjaars voorkeur op korte termijn tot de komst van een VWO naar Maassluis leidt, waagt amtenaar van onderwijs zaken Dick Bos vooralsnog te be twijfelen. „De staatssecretaris heeft alleen gezegd dat het pro bleem in Maassluis zwaarder weegt dan in het Westland. Om te zeggen dat het VWO er nu komt gaat mij echter iets te ver" In het overleg tussen de staatsse cretaris en de provinciale onder- wijsspecialisten stond aanvanke lijk de toekomst van het middel baar onderwijs in het Westland centraal. Omdat de ontwikkelin gen in Maassluis direct effect hebben op de positie van onder wijsinstellingen in hel naburige Westland, werd het overleg bij gewoond door Bos. Naast Maassluis maakt de ge meente Naaldwijk ook al jaren aanspraak op een VWO. De claims hoeven elkaar niet in de weg te staan, vindt de Maassluis- se ambtenaar. Maar de kans dat staatssecretaris Ginjaar-Maas op korte termijn beide plaatsen een VWO gunt, wordt vrijwel uitge sloten geacht Naaldwijk wil de openbare mavo en havo in die plaats uit breiden via een afsplitsing van het Haagse Dalton-college. Veel Westlanders oezoeken deze school, waardoor een dependan ce in het Westland volgens N aaldwïjk voor de hand ligt In het overleg reageerde Ginjaar afwijzend op deze optie. De staatssecretaris geeft in eerste in stantie voorrang aan het oplos sen van de problemen in Maas sluis. Een VWO in beide plaat sen beschouwt de staatssecreta ris als teveel van het goede. Tijdens de behandeling van het landelijke scholenplan in sep tember moet blijken, of de Tweede Kamer Maassluis een VWO-school.gunt. Uit het over leg heeft ambtenaar Bos in ieder geval de indruk over gehouden dat er nieuwe mogelijkheden liggen. „Niet meer dan terecht, want een plaats met 33.000 inwo ners hoort natuurlijk z'n eigen VWO te hebben". p. m2 4 mmf zware persing. Orion wit .36.90 p. m2 Flaxi parket 59.50 p. ma vanaf- Eiken rustiek 49,50 p, m2 15 rnm masstet 01K Eiken mozaïek 12/12 32.50 P.m2 praktlka Variant26.00 p. m2 ,0 mm massief'ïc rinI p. rnZ Strips de Wxe 42.50 p. 10.15 of 23 mm vana -I gf,j3zware persing 20. ss, vsna, 64.00 p. m2 39.80 p. .2 bestaande vloerw,00p ma -i nnfmlnostijdeir.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1