Delfts Orkest wil basis langs Waterweg verbreden Politiemuseum bergt vergeten verzameling s Enorme verrassing Mereille Hammink Periodes worden voor SVV nog lucratiever WATERWEG 15 Muzikanten uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gezocht 8 SPORT het waaigat Vloeibaar goud Kees Schriek een vraagteken wonen Interland bij Hermes Voorverkoop SW-Barcelona Heemskerk met naar Excelsior Rotterdams Nieuwsblad vnjdag. 30 iuru 1989 SCHIEDAM Wie zich zondag door de heemtuin van het Beatrix- park Iaat rondleiden door de imkers Ada Bosch en Nico van der Drift weet na een uurtje precies hoe honing wordt gewonnen en waarom het zo gezond is. Het is de tweede keer dat mevrouw Bosch een ex cursie door de heemtuin verzorgt Vorig jaar vertel de zij haar gehoor over bijen, zondag over het pro- dukt van die beestjes. De deelnemers aan de excursie krijgen te zien hoe honing-*mevrouw Bosch noemt het vloeibaar goud door de bijen in raten wordt opgeslagen en hoe het daar met een honingslinger uitgehaald wordt Na afloop van de excursie, die om twee uur begint, kunnen zij een potje honing kopen. VLAARDINGEN Bouwspeelplaats open De vrijwilligers van de bouwspeelplaats in het park in Holy-Noord verwachten maandagmorgen om tien uur de eerste bezoekertjes voor het hek. Zes we ken lang kunnen kinderen er hun vakantiedagen doorbrengen met het bouwen van hutten en met sport en spel, De bouwspeelplaats is populair. Vorig jaar waren er elke dag wel 75 kinderen aan het sjou wen, timmeren of sporten. Op mooie dagen trok de speelplaats bij kinderboerderij Holywood weieens 130 bezoekertjes. De vrijwilliger houden ook rekening met regen achtige dagen. Donderdag houden zij een inzame ling van puzzel en spelletjes, zodat de kinderen ook in de oude treinwagon op het terrein zich kunnen vermaken. De spannendste dag is de laatste dag van de vakantie. Dat is de enige dag, dat het hek niet om vier uur 's middags dicht gaat, Er wordt een kamp vuur gemaakt en de kinderen mogen een nachtje blijven slapen op de bouwspeelplaats. Van der Vlist bij PvdA PvdA-gedeputeerde Hans van der Vlist spreekt woensdag 5 juli op een ledenvergadering van èijn partijgenoten in Vlaardingen, De sociaal-democra ten zullen met Van der Vlist van gedachten wisselen over milieuvraagstuken. De vergadering wordt ge houden in zaal De Lijndraaier en begint om acht uur. Zomermuseum Acht Vlaardingse kunstenaars tonen hun werk tij dens het Zomermuseum in cultureel centrum Hol- landia. Zomermuseum is een verkoopexpositie. De werken van Peter Dumas, Kees Lesuis, Jan van Reeven, Maryoke, Erie van Straaten, Elly Dijk shoorn, Hans Rikken en Wilma Kuil zijn tegen een gereduceerde prijs te koop. De gemeente geeft vijf entwintig procent korting op de aankoopprijs, tot een bedrag van 750 gulden. De Vrije Academie in het Hollandiagebouw wil met het Zomermuseum voorkomen dat in de zomer maanden, als de cursussen stoppen, het gebouw ge sloten moet worden. De organisatoren menen dat het pand aan de Oosthavenkade een uniek gebouw is, dat uitermate geschikt is voor exposities. Het Zo- 'mermuseum zou een jaarlijks terugkerend evene ment moeten worden, maar of daarvoor voldoende geld gevonden kan worden weet de organisatie niet, De expositie duurt tot 31 augustus. g MAASSLUIS Vellekoop Talloze Maassluïzers zullen Jan -Vellekoop kennen als de man die de ambtenaar van de burgelijke stand assisteerde bij trouwerijen. Sinds augustus 1969 was gemeentebode Vellekoop de man die bruid, bruide gom en getuigen naar de tafel leidde om de huwe- lijksacte te tekenen. Gistermiddag bood de gemeen te hem een afscheidsreceptie aan. Op 1 augustus, na twintig jaar werken bij de gemeente, gaat Vellekoop met de vut. Voor hij bij Maassluis in dienst trad werkte de geboren Naaldwijker bij Rijkswaterstaat. De toren in Henk G. van Putten, stadsbeiaardier van Middel burg, Vlissingen, De Lier en Spijkenisse, bespeelt vrijdagavond het carillon in de toren van de Grote Kerk van Maassluis. Belangstellenden kunnen Van Putten tijdens het concert op de vingers kijken. In de zomermaanden wordt tijdens carillonconcerten de gelegenheid geboden de toren te beklimmen. Wie een rondleiding wil, moet zich om zeven uur melden bij de ingang van de toren. Van Putten speelt van half acht tot half negen. Het volgende concert is op 18 augustus. Dan bespeelt Maassluizer Gerard de Waard t het klokkenspel. door MARI TIMMERMANS Waterweg „Wie een instrument bespeelt, wil daar natuurlijk ook eens mee optreden. Dat lijkt me lo gisch". Annekatrien Pereira werpt een zijdelingse blik op de ceilo naast haar stoel. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand zomaar in z'n eentje wat zit te spelen. Op den duur kom je toch altijd in een orkest terecht". Annekatrien werd drie jaar gele- Meer leden zou soelaas kunnen bie den gekozen tot voorzitter van de den voor de vereniging. „We zou- Delftsehe Orkest Vereeniging den zonder subsidie kunnen rond- (DOV). Vanaf de oprichting in 1980 komen, de contributies zouden vol speelt ze cello in het orkest „Hetge- doende kunnen zijn, maar dan heb- zelschap bestaat momenteel uit 35 ben wij wel een versterking van de musici, die daarnaast in kleinere gelederen nodig. Bij voorkeur van gezelschappen spelen. mensen van buiten Delft". „Binnen de DOV is bij voorbeeld Delftsch Blaauw actief. Dat is een De roep om nieuwe leden mag een groepje ervaren musici dat regel- financiële oorzaak hebben, bij de matig kamermuziek ten gehore wankele positie wil de voorzitter brengt", vertelt Pereira. „Als ge- van DOV niet te lang stil staan, heel speelt het orkest bij uiteenlo- „Het belangrijkste van alles blijft pende festiviteiten samen. Mini- natuurlijk het maken van mooie maal eens per jaar gaat DOV met muziek. Daarvoor hebben we het het hele orkest op tournee". hardst nieuwe leden nodig". Liepen de zaken binnen het orkest In de verwachting dat hij haar ver- de laatste jaren op rolletjes, de toe- haal zal afmaken, kijkt Anneka- komst van de Delftse vereniging trien boopvolin de richting van di- lijkt minder harmonieus. Tot het rigent en artistiek leider René vorige seizoen werd het regionale Snoei. „Reeds nu spelen we prach- orkest rechtstreeks gesubsidieerd tig werk, maar sommige stukken door het ministerie van welzijn, moeten we gewoon laten liggen, volksgezondheid en cultuur. Het Daar hebben we de bezetting niet aantal uitvoerende muzikanten voor", vult de Maassluisse dirigent gold in de rijksregeling als het be- aan. langrijkste criterium voor het sub sidiebedrag. Nu het rijk de subsidie- Het Delftse orkest heeft vooral een verstrekking aan de gemeente groot tekort aan houtblazers. „Als Delft heeft overgedragen, wordt er wat mensen bijkomen zouden we het aantal muzikanten nog steeds een soort blazersensemble kunnen als richtsnoer gebruikt. Alleen be- beginnen. Dan zouden we eens wat perkt de gemeente haar subsidie tot andere stukken dan van Bach, de Delftse leden in het orkest. Handel en Mozart kunnen spelen", „Deze maatregel leidt tot grote fi- aldus René SnoeL nanciele problemen voor ons or- Dirigent Snoei zoekt altijd zelf de kest", zegt Pereira bezorgd. „Meer muziek uit. „Maar daarbij houdt hij dan zeventig procent van de leden altijd rekening met wensen van le- komt niet uit Delft. Ze komen uit den. Voor zover de bezetting het steden als Maassluis, Vlaardingen, toelaat spelen we in principe alles". Schiedam, Rotterdam, Den Haag of zegt Annekatrien Pereira. René uit het Westland. Voor deze men- knikten voegt eraan toe: „Hetgaat sen ontvangen we nu dus geen sub- er vooral om dat mensen plezier sidie meer". hebben in muziek". René Snoei op de piano, Annekatrien op haar cello: „Bij DOV staat plezier in muziek altijd voorop". Pereira hoopt dat het orkest zijn ba- DOV wil over de gemeentegrenzen sis in de toekomst verder kan ver- kijken, zich wat regionaler opstel- breden. „In Delft zijn er al zoveel len". Er direct aan toevoegend: orkesten die zich op de stad richten. „Maar in feite zijn we nu al een re gionaal orkest. Meer dan dat zelfs, want laatst speelden we zelfs in het Friese Workum". Musici die belangstelling hebben voor een plaatqe bij de Delftsehe Orkest Vereeniging kunnen con tact opnemen met Annekatrien Pe reira. tel. 01891-12864. Schiedam J.C. de Vos, tot begin 1986 adjudant van de Schiedamse politie, vindt het maar jammer dat het politiemuseum op de zolder van het bureau aan de Lange Nieuw- straat zo weinig bekend is. De oud rechercheur vindt het prachtig om mensen rond te leiden en de legen darische verhalen te vertellen van 'het gat van Polderman' of de moord op politiecommissaris Ellen- berg, Maar hij krijgt niet vaak de gelegenheid. Het politiemuseum is een vergeten museum. De Vos heeft na zijn pensionering vrijwillig de zorg voor de 43 jaar oude verzameling op zich genomen. De collectie van het politiemuseum bevat foto's van dramatische mo menten vuit de Schiedamse geschie denis, Foto's van de ontploffing van de Griekse tanker Agua Clara, die in 1986 aan negen mensen het leven kostte. Foto's van het gat in de gara ge van Polderman, dat ontstond toen een Duitser zich in 1975, rij dend in een auto, een kogel door het hoofd joeg. De auto boorde zich in de muur van de garage. Het pistool van de Duitser behoort tot de col lectie van het museum. De garage maakte een tijdje reclame met 'het gat van Polderman'. Foto's van commissaris Ellenberg, die kort voor de oorlog werd doodgeschoten door één van zijn mannen, omdat Ellenberg hem had gedegradeerd tot agent. In het museum zijn veel voorwer pen uit de bezettingstijd te vinden. Zo staat er een stofzuiger, waar een slimme Schiedammer een radio in had gebouwd om te voorkomen dat die in beslag zou worden genomen. Het baatte hem niet. De radiostof- zuiger werd hem toch afgenomen. Op tafels liggen helmen van Duitse, Franse en Engelse militairen en pa gina's uit verzetsbladen. Er is een collectie aangelegd van het meest -teenlopende inbrekers gereedschap, van een nijptang tot een bos met tientallen sleutels. En in een aparte vitrine zijn de ver schillende soorten drugs te zien, die in de loop der jaren in beslag zijn genomen. Ook de vuurwapens, waarvan het museum een uitge breide collectie heeft, zijn veilig op geborgen in vitrines. Bezoekers van het museum komen ook te weten hoe de politie in vroe ger tijden te werk ging. Een rapport uit 1883 laat zien wat de gebeurte nissen van die dag waren. Een gat in de bestrating eiste de aandacht. De uniformen en de wapens die de politie tegenwoordig draagt, zijn niet te vergelijken met de aankle ding van honderd jaar geleden. Oude foto's en helmen uit 1890 ma ken dat duidelijk. Ook zijn er de verschillende saoels en andere wa pens te zien, die de plaatselijke poli tie nog tot halverwege de vijftiger jaren gebruikte. Een ratel uit 1827 werd nog tot 1955 gebruikt. Bezoekers kunnen niet zomaar het politiebureau aan de Lange Nieuw- straat binnenlopen. Voor een be zoek aan het museum moeteen af spraak worden gemaakt De verza meling van de Schiedamse politie zal in de toekomst wat toegankelij ker worden. Een onlangs opgerich te vereniging voor Politiemusea en bet Gevangenismuseum wil expo sitiesgaan organiseren, waarbij ma teriaal uit de 12 verschillende poli tiemusea wordt samengevoegd. Die zullen niet op een zolder, maar in openbare gelegenheden worden ge houden. Volgend jaar verhuist het politiebu reau naar Nieuwland en het mu seum verhuist mee. Maar het is nog maar de vraag of de hele verzame ling daar weer kan worden uitge stald. Vlaardingen Het is nog maar de vraag of honkbal lend Holy in de cruciale uitwedstrijd tegen Jeka, dat ook zondag nog wordt gecoached door de Vlaar- dïnger en Holy-lid Ab Bruïnekool, kan beschik ken over Kees Schriek. De derde honkman van de Vlaardingse tweede klas- ser heeft vorig weekeinde tegen SC Botlek vermoe delijk z'n ribben gekneusd. De blessure is van dien aard, dat hij gisteravond niet kon trainen. „Ik denk dat ik het zondag stevig laat intapen en een pilletje neem 1aldus Schriek. „Als het dan toch niet gaat, houdt het natuurlijk op". 'Falsig Flex' ia een deens kastenprogramma uitgevoerd In prachtig blank beuken en afgewerkt met een transparant lak die het blonde skandinavische effect verstrekt. Het bestaat uit verschillende elementen waarmee verrassende komblnaties gemaakt kunnen worden, van b.v. een eenvoudig strak dressoir tot een levendige kastenwand met hoge en lage delen. Als dit uw nieuwsgierigheid heeft gewekt, kom dan een dezer dagen eens even bij ons langs. Wij vertellen graag de mogelijkheden van dit schitterende programma. Tot ziens 60 |E£E 00 BBS B0363. 111' l f i nconnoani Markt 57 Vlaardingen Telefoon 010-1343685 MereHIe Hammink...'Ik vind het een eer om In het Nederlands team te spe len*.,. door DONALD BAX Heesch De invitatie van Dia na Schumacher kwam voor Me reille Hammink als een donder slag bij heldere hemel. „Natuurlijk had ik nergens op gere kend", bekent de werpster van Van der Wal Groep/Schiedam. „Ik heb vorig jaar bij Twins gewoon een rot seizoen gehad. Dit jaar gaat het lek ker, maar dat was voor mij beslist geen reden om een uitnodiging voor het Nederlands team te verwachten. Het was een enorme verrassing". Het heeft ook de spontane Brabantse verbaasd dat de Amerikaanse bondscoach de keuze op haar liet Schiedam Met een beetje geluk kan SVV zich al na vijf westrijden tot de eerste periodekampioen van de eerste divisie laten uitroepen. De ambitieuze Schiedammers gaan za terdag 12 augustus van start met een thuiswedstrijd tegen Eindhoven, spelen woensdag 16 en zaterdag 19 augustus uit tegen respectievelijk Helmond Sport en Eramen, ontvan gen woensdag 23 augustus degra dant VVV, werken twee dagen later Schiedam Het lommerrijke com plex van Hermes DVS vormt dins dag het decor voor de cricket-inter land NederlandDenemarken. Deze wedstrij'd maakt deel uit van de festiviteiten rond het 105-jarig bestaan van Schiedams oudste sportvereniging, Nederland en De nemarken treffen elkaar vanaf 11.00 uur en er worden twee maal 60 overs gespeeld volgens de ICC-re- gels. Naar verwachting zal het Ne- derlannds elftal bestaan uit de vol gende spelers: Steven Lubbers, Kees Ruskamp (beiden Koninklijke UD), Reinier van Es, Ab van Lomwei (beiden Quick H), Robert Liffman, Roland Lefèbvre, Rob Vos (allen VOC), Jeroen Koster, Huib en Dïe- derik Visée (allen HBS), Floris Jan sen (Kampong) en Eric Dulfer (Ex- celsior'20). De laatste vervangt z'n met de 'Colts' in Engeland vertoe vende ploeggenoot Erik Gouka. een uitwedstrijd af tegen Heeren veen en besluiten de eerste periode zaterdag 9 september thuis tegen FC Wagen ingen. De eerste divisie wordt opgesplitst in zes periodes die elk bestaan uit zes programma's. De club die over de eerste wedstrijden in die periode de meeste punten beeft behaald, mag zich periodekampioen noemen. De kampioenen van de periodes 1,3 en 5 en die van de periodes 2,4 en 6 spe len elk in een poule een hele compe titie. De winnaars van die twee pou les spelen tegen elkaar en de win naar promoveert naar de eredivisie. De nummer zestien van de eredivi sie speelt tegen de verliezende fina list van de nacompetitie om een plaats in de eredivisie. Als de club die in de eindrangschik king nummer één wordt en dus au tomatisch promoveert, tevens een keer periodekampioen is geweest, dan zal de best geklasseerde club op de ranglijst die geen periodetitel heeft behaald die plaats innemen in de nacompetitie. Als een periode kampioen in een nieuwe reeks van vijf wedstrijden opnieuw bovenaan eindigt, dan is de nummer twee uit die periode de periodekampioen. Zou ook nummer twee periodekam- pioen zijn geweest, dan schuift num mer drie door. Het programma van da aerate eompetltle- helft ziel er voor SWale volgt uit (alle avond- wedatrljdan beginnen om 19.30 uur, die op zondag om 14.30 uur}; zaterdag 12 auguatua SWEindhoven, woensdag 16 augustus Hslmond Sport—SW, zaterdag 19 augustus EmmenSW, woensdag 23 augustus SW—WV, zaterdag 26 augustus Haaren- vaanSW, zaterdag 9 saptembar SVVFC Waganlngan, zondag 17 saptembar Da Qraat- echapSW, zatardag 23 september SWR8C, zslsrdsg 30 saptembar Tel star—SVV, zatardag 7 oktober Go Ahead Eagle»—SW, zaterdag 14 oktober SW—Ex celsior, zalsrdag 21 oktober OS79SW, za terdag 28 oktober SWVaan dam, vrijdag 3 november PEC ZwolleSW, zatardag 11 no vember SW—SC Herecles74, zaterdag 18 november SWSC Cam buur, zaterdag 2 december AZSW, zaterdag 16 december S WN AC en zaterdag 23 december SC Her- eclee74—SW. Schiedam SVV rekent voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Barcelona, die donderdag 3 augustus wordt gespeeld, op een overweldi gende publieke belangsatelling. Met het oog op de verwachte toeloop wordt morgen een begin gemaakt met de voorverkoop. Kaarten voor deze wedstrijd zijn verkrijgbaar in het Clubgebouw van SVV (sport park Harga) en bij de bekende voor verkoopadressen. vallen en niet op, bij voorbeeld, Da nielle Oene (Quick/Onze Gezellen) of Margot Mels (Eurami/HCAW). Ook haar recordlijst met gewonnen en verloren wedstrijden (negen om vijf) is er niet eentje die meteen res pect afdwingt, terwijl Schiedam als redelijke onbekende in de softbal hoofdklasse nooit echt de neus aan het venster heeft gestoken. Dat er voor de Haarlemse Softball Week, die op het Noordersportpark van 1 tot en met 9 juli haar vijfde editie beleeft, slechts vier werpsters zijn geselecteerd, zegt Mereille Hammink (19) niets. „Ik denk dat dat aantal genoeg moet zijn", zegt zij. „Met z'n vieren moet je je wel goed kunnen verdedigen. Dan kun je be ter goede slagvrouwen selecteren, daar heb je meer aan dan aan een dozijn werpsters". Enige ervaring in vertegenwoordi gende teams kan Mereille Ham mink niet worden ontzegd. Zo nam zij vorig jaar niet Jong Oranje in Ok lahoma (Verenigde Staten) deel aan het wereldkampioenschap, voor welke selectie Marjolijn Berkhout, momenteel duidelijk de tweede pit cher van Schiedam, op de valreep afviel. „Ik pas me overal nogal ge makkelijk aan", meent Mereille. „De meeste speelsters in Jong Oran je kwamen uit Haarlem en Amster dam. Die mentaliteit ken ik dus al". Na een ronduit erbarmelijke start, waarin het zes monstreueuze neder lagen op rij incasseerde, is Schiedam gestaag geklommen. Achter de top- vier nemen de pupillen van hoofd coach Ton Ebben nu een stevige po sitie in de middenmoot in, vóór ge vestigde namen als Gambro/Twins en Carfit/BIoemendaal. „Het was jammer dat het in begin zo slecht ging, maar ik heb nooit m'n hoofd tussen m'n knieën gelegd", kijkt Mereille vluchtig terug. Aan slag „Voor de competitie begon was het duidelijk dat Terrasvogels en HCAW er bovenuit zouden steken", vervolgt zii. „Het zou leuk zijn als we incidenteel van een topper wonnen, maar die nederlagen waren in we zen niet meer dan normaal. Ik ben er van overtuigd dat het na de zo merstop nog beter zal gaan. We zul len aan slag sterker moeten worden. Dat is inderdaad ons zwakste punt, maar zo lang daar vooruitgang in zit, is er niets aan de hand". „Zo probeer ik ook m'n zwakke punten te verbeteren. Ik vind dat ik te vaak vier wijd gooi en dat ik te snel een beetje haastig word. Ik moet het gewoon v/at rustiger gaan doen. En m'n sterke punten? M'n fielding is goed, ik heb de situaties goed in m'n hoofd zitten en m'n out side curves zijn sterk. Alleen hebben de scheidsrechters daar regelmatig problemen mee. Ik gooi ze scherp over de puntjes, maar ze zien die bal len gewoon niet". Mereille Hammink wil voorlopig niet verder kijken dan haar neus lang is. Ze hoopt dat deze uitverkie zing voor Jong Oranje niet eenmalig is. „Ik vind het een eer om in het Ne derlands team te spelen, want in zo'n selectie worden toch de beste meest geroutineerde speelsters ge kozen. Ach, verder zie ik wel. Vroe ger probeerde ik alles zogoed moge lijk te plannen en stortte alles in el kaar als dat niet uitkwam. Ik blijf nu keihard knokken en laat alles over me heen komen". MaassluisDe door trainer Erie Gudde intensief gevolgde aan valler Julian Heemskerk komt toch niet naar Excelsior M. Via z'n vader heeft hij laten we- ten zijn huidige club Wesdandia trouw te zullen blijven. De exac te redenen van deze beslissing zijn niet bekend geworden. De eerste klasser uit Maassluis bereidt zich in zes oefenduels voor op de competitie, die voor Excelsior M zaterdag 2 septem ber van Start gaat met een thuis wedstrijd tegen Bennekom. Excelsior trekt zich niet terug in een trainingskamp, maar is voornemens er tijdens de win terstop een paar dagen tussenuit te trekken. Het oefenprogramma van Ex celsior luidt: 5 augustus Excel sior MHVO, 9 augustus Excel- siuor MWill helmus, 12 augus tus Excelsior MPPSC, 15 au gustus Honselersdijk—Excelsior M (toernooi Honselersdijk), 19 augustus DHS/'s-Gravenzandse SVExcelsior M (toernooi Hon selersdijk), 22 augustus eerste be keronde en 26- augustus DVS'33Excelsior M.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1