Verdachten noemen afpersing 'incasso' Nieuw wijkcentrum aan Billitonlaan Koos Reyerkerk werkt tussen wal en schip Dn Raad geeft geld voor kinderopvang Zestig mooie jaren i WERKEN AAN DE VLAARDIHGS DA6BIAI! SGHIEDAMSi COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Planten water geven: gewond Studio fj] [5] Express Pasfoto's met kwaliteits garantie De Zeeuw bepleit inspraak burgers in kabelbeleid Op de veerboot is geen dag dezelfde Schaamrood Fractie voorzitters vervroegen vakantie Plan voor de Nicolaas Beets Weer minder Schiedammers WOENSDAG 5 JULI 1939 PAGINA 15 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vfgardingen. Telefoon: 010-4343229,4355066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Het echtpaar Boksman met kin deren, klein- en achterkieinkinde- Vlaardingen 't Waren zes tig mooie jaren, die Jan Boks man en Pleuntje Boksman- BravQnboer in hun huwelijk samen beleefden. Maar de mooiste herinneringen be waart het jubilerende Vlaar- dingse bruidspaar aan de tijd, dat de kinderen volwassen werden en zich gingen verlo ven. „Je kreeg er leuke schoonzoons bij. Dat was een. gezellige tijd", zegt mevrouw Boksman. Het bruidspaar, waarvan de man in Naaldwijk en de vrouw in Maassluis werd geboren, was gek met de kinderen. 2even hadden 2ij er: vijf meisjes en twee jongens. Die kinderen zorg den weer voor zestien kleinkin deren en acht achterkleinkinde ren. En toen de twee oudste dochters in verwachting waren van hun eerste, was moeder in verwachting van haar laatste kind. Zij kregen alledrie een zoon. De tweede loco-burgemeester Henk H. van der Linden kwam het 60-jarig bruidspaar gister middag een fruitmand brengen. Het feestje werd gevierd in het huis van de jongste dochter aan de Binnensingel. Het ouderlijk huis zou te klem zijn geweest om alle familie te ontvangen. Het echte feest ter gelegenheid van het huwelijksjubileum had het echtpaar Boksman-Bravenboer het afgelopen weekeinde al ge vierd. Met de schare kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen, 49 mensen in totaal, trok het echtpaar naar een boer derij in Valkenburg. „Echt een weekeinde om op terug te kij ken", zei een van de dochters. Schiedam Zelfs een onschul dige bezigheid als planten water geven blijkt niet geheel zonder risico's te zijn. Dat ondervond een 30-jarige Schiedamse, die gisteren vanaf een stoel haar plantjes in het raamkozijn ver- De bewoonster van de 's-Grave- landse weg stapte met haar rech tervoet op een stenen bloemen- vaas, die prompt brak. De scher pe rand sneed vervolgens een voetpees door. Hevig bloedend werd de Schiedamse naar het Schieland-ziekenhuis overge bracht. Na behandeling kon de ongelukkige plantenverzorgster naar huis terugkeren. .Polaroid 50 30 Foto VAN VUUREN Hoogstraat 104-106, Schiedam Tel. 010-4266720 Schiedam Tegen twee in woners van Almelo heeft of ficier van justitie mr. A.E.M. Röttgering gisteren 9 maan den gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voor waardelijk. Het duj wordt ervan verdacht hand- en spandiensten te hebben verleend in een afpersingszaak, die In december zijn apotheose beleefde in het Schiedamse No- votel. Slachtoffer van de afpersings praktijken was de Brabantse za kenman M.F.W.M. Kuypers, die enkele malen werd gemaand 130.000 gulden aan de Twente naren te overhandigen. Kuypers verklaarde dat de Twentenaren hem telefonisch dreigden dood te schieten, als hij niet met geld over de brug zou komen. In een ander telefoontje kondigden de daders aan zijn huis in brand te steken. De medeplichtigen vertelden gisteren dat zij door de hoofdver dachten waren aangezocht om de druk op de Brabander op te voeren. Het fors uitgevallen duo zou worden ingezet om de Bra bander te imponeren. Dat hun opdrachtgevers de zakenman wilden afpersen, was de Alme- loers niet bekend, verklaarden „Ónze baas vertelde dat het om een schuld van 130.000 gulden ging, die de Brabander niet wil de betalen", vertelde de46-jarige verdachte. „Met de 5000 gulden, die wij voor de hulp zouden krij gen, was hij volgens hem goed koper uit dan met een incassobu reau". Tijdens een mislukte poging het geld in ontvangst te nemen bij het Postiljonhotel in Den Bosch waren de medeplichtigen al tot over hun oren in de zaak ver wikkeld. De 46-jarige verdachte kreeg vooraf een alarmpistool en een stiletto uitgereikt, zijn 39-ja- rige kompaan kreeg ook een vuurwapen in handen gedrukt Of de verdachten toen geen arg waan kregen, vroeg de officier van justitie het duo. „Ik besefte dat het een vies zaakje was. Maar ik dacht: ik kan er altijd nog uit stappen", verklaarde ae 39-jari- ge verdachte. Tijdens de apothéose in Schie dam had het tweetal nog steeds niet afgehaakt. De bedreigde za kenman werd telefonisch ver zocht het geld in het Novotel af te leveren. Vooraf werd het plan beraamd de bedreigde zaken man een pistool in de rug duwen en naar binnen leiden. In een gehuurde kamer zou het geld vervolgens worden over handigd. De 39-jarige verdachte verstopte zich in de badkamer om zijn bazin bescherming te ge ven. Even te voren had de bazin in de lobby echter al argwaan ge kregen, toen zij de bedrijfsleider twee bezoekers hoorde vragen 'of het rechercheurs waren'. „Hetis allemaal prinsemarij hier", waarschuwde de bazin haar knecht even later. JDe op merking vormde het sein voor het tweetal om het hazepad te ■kiezen. „Tot op dat moment wis ten wij niets van de afpersing af', hield het tweetal ook giste ren vol. De dag tevoren had de 46-jarige Almeloér zelfs Kuy pers nog gebeld, verklaarde hij gisteren. Niet om bedreigingen te uiten, maar om te controleren of Kuypers inderdaad geld schuldig was aan zijn opdracht gevers. Als zijn verhaal klopt had de verdachte pech: Kuypers was niet aanwezig. Uitspraak over dertien dagen. Vlaardingen De wijk centra fie Haven en West krijgen een nieuw onderkomen aan de Bil litonlaan. Met uitzondering van CDA-wet houder Henk van der Linden hebben burgemeester en wet houders ingestemd met een plan van een ambtelijke werkgroep, om voor De Haven en West nieuwbouw te plegen op het stukje grond naast de Madoera- straat, waar nu nog een patat- kraam staat en een speelveldje ligt. CDA'er Van der Linden, wethouder voor financiën, vindt het nieuwe wijkcentrum te duur. Het plan voor nieuwbouw aan de Billitonlaan is een compro mis, waarvan ambtenaar Leo Mous verwacht dat beide buurt verenigingen zich erin kunnen vinden. De twee verenigingen hadden zelf uitgewerkte plan nen om de voormalige Van Brugghen-ulo aan de Billiton laan tot wijkcentrum te verbou wen, maar dat vond de gemeente te begrotelijk, Een plan van de gemeente om dan maar een nieuw centrum te bouwen aan de Floris de Vijfdelaan, waar het bouwvallige onderkomen van de buurtvereniging West staat, stuitte op onoverkomelijke be zwaren van wijkcentrum De Ha ven. „Te ver van het centrum", oordeelden het bestuur en de medewerkers. Het plan voor nieuwbouw vlak naast de Van Brugghenschool is volgens Mous een creatief idee van de ambtelijke werkgroep. De kosten voor een nieuw cen trum kunnen voor een deel wor den bestreden uit de opbrengst van de grond onder ontmoe tingscentrum West, die na sloop vrijkomt. De werkgroep wil op de uitgifte van die grond, die maximaal 350.000 gulden kan opbrengen, een voorschot ne men. Bovendien zijn B en W be reid een eenmalige beijdrage in de kosten te geven, om ervoor te zorgen dat De Haven zo snel het Weeshuis verlaat, zodat dat ge- houw kan worden gesloopt. Daar hebben B en W, met uitzonde ring van Van der Linden, 430.000 gulden voor over. Met de 1.380.000 gulden die beschikbaar zijn voor huisvesting van De Ha ven en West komt de werkgroep zo op een bedrag van meer dan twee miljoen. Daarvoor kan een nieuw wijkcentrum worden ge bouwd, zo is Mous bij navraag gebleken. De afdeling financiën van de ge meente vindt het, zeker gezien de precaire financiële positie van Vlaardingen, onverant woord om een voorschot te ne men op de opbrengst van grond- uitgifte. Wethouder Van der Linden is het daarmee eens. De overige wethouders vinden een snelle oplossing van de proble men van De Haven en West ech ter zo belangrijk, dat zij bereid zijn het risico te nemen. In het centrum zou behalve voor de wijkcentra ook ruimte moeten komen voor migranten organisaties. Wijkcentrum West heeft enthousiast gereageerd op het plan van de werkgroep. Buurthuis De Haven is volgens Mous gematigd enthousiast. Het buurthuis houdt vooralsnog vast aan de eis, dat er ook in de bin nenstad een klein centrum voor buurtactiviteiten moet komen. Maassluis Een program maraad moet burgemeester en wethouders en de ge meenteraad van Maassluis van advies gaan dienen bij het programmeren van de centrale antenne-inrichting. Dat vindt Leen de Zeeuw, raads lid voor de VVD. Alleen met zo'n programmaraad zou de bur ger zeggenschap kunnen krijgen over de programma's, die hij via radio en televisie krijgt voorge schoteld. De Zeeuw voert zijn pleidooi voor een programmaraad in het afdelingsblad van de VVD- Maassluis. Vijfennegentig pro cent van alle huishoudens heeft een CAI-aansluiting. De belang rijke ontwikkelingen, die op het gebied van vooral televisie in de nabije toekomst zijn te verwach ten, gaan daarom bijna iedereen aan. Via de Maassluisse CAI kunnen op dit moment achttien televisie zenders worden doorgegeven. Zeventien van de kanalen zijn in gebruik. De capaciteit is op te voeren tot dertig kanalen, maar elk extra kanaal kost 75.000 gul den. Belangrijke vragen zijn vol gens De Zeeuw: wat gebeurt er straks met TV-1Q en Véronique en komt er een lokale omroep in Maassluis? Een programmaraad kan advi sering op een brede basis tot stand brengen. „De burger eist medezeggenschap in zaken die hem rechtstreeks raken". Vol gens De Zeeuw is het CAI-be- drijf enthousiast over zijn idee. „Zij onderschrijven volledig de instelling van een_ programma raad. Sterker, zij zien die liever vandaag dan morgen". De Zeeuw vindt dat de instelling van een programmaraad een zaak is van particulieren. De ge meenteraad zou zich afzijdig moeten houden. Die particulie ren moeten volgens het VVD* raadslid wel voortmaken. „De tijd dringt". De VVD'er laat in het midden of hii al dan niet voorstander is van lokale omroep in Maassluis. Hij noemt lokale omroep het politie ke prestigeobject van deze tijd. Zoals gemeenten in het verleden prestige dachten te kunnen ont lenen aan de bouw van een eigen zwembad of een eigen sporthal, zo zijn zij er nu op gespitst een ge meentelijke omroeporganisatie te hebben, aldus De Zeeuw. door THEO VAN PELT Maassluis Na zes span nende jaren op de binnen- vaart was Koos Reyerkerk (40) bang dat het werk op de veerboot tussen Maassluis j en Rozenburg gauw zou vervelen. Maar dat vielJ mee. De kapitein geeft toe dat het heen en weer varen uit veel routineklussen be staat, maar meent tegelij kertijd dat geen dag dezelf de is. Dat komt, zegt hij, om dat hij te .maken heeft met drie onvoorspelbare ele menten: water, weer en mensen. Vanuit de stuurhut van de Ge deputeerde Schilthuïs is het uitzicht imponerend. Rondom zijn vierkante ramen geplaatst, zodat de stuurman de druk be varen Waterweg goed kan overzien. Bij het oversteken moet de veerboot zich onderda nig gedragen, want ieder ander schip heeft voorrang. De Sehü- tbuis moet maar zien hoe hij zich er tussendoor wringt. De ruime stuurhut is uitgerust met tientallen apparaten en lampjes. Zelfs het plafond is er mee bedekt In het midden staat de besturing, vier metalen hendels die doen denken aan de stuurinrichting van een kraanwagen. Hiermee kan het schip tn alle richtingen worden geduwd. Stuurman en kapitein wisselen elkaar regelmatig af. Volgens Reyerkerk is het belangrijk dat zij goed op elkaar zijn. inge- Het werk op de veerboot tussen Maassluis en Rozenburg zal niet gauw vervelen, want geen dag is de zelfde. speeld: „Als alles rustig is, wis selen we elkaar bij het besturen om het uur af. In principe kan één persoon de was doen. Toch zijn we vaak samen. Dat is vei liger. Het gebeurt niet vaak, maar soms ziet de één iets dat de ander nog niet doorhad, een plezierjacht bijvoorbeeld. Wanneer het mistig is, werken we altijd samen. Ik kruip ach ter de radar, .de stuurman stuurt. In zo'n situatie is samen werking belangrijk. Een ge baar of een paar woorden moeten genoeg zijn om te be grijpen wat de ander bedoelt". Op de veerboot wordt gewerkt in vaste ploegen van zes man die elkaar aflossen. Eén ploeg bestaat naast de kapitein uit twee matrozen (die de veer- kaartjes verkopen), een stuur man, een conducteur en een machinist. De kapitein is ver antwoordelijk en moet alles in de gaten houden. Als hij niet stuurt, kan hij behalve de Wa terweg ook het dek in de gaten houden. 'Zwartvaarders' heb ben het moeilijk, want vanuit de stuurhut is feilloos te zien of iemand een kaartje koopt of achter de rug van de verkoper de boot op sluipt. Het zou niet de eerste keer zijn dat Reyer kerk er één betrapt Vóór zijn baan bij het veer ver voerde Koos Reyerkerk che micaliën over de Rijn. Een ge vaarlijke, maar weinig interes sante vracht Op een veerboot ligt dat anders. Met mensen kun je tenminste een praatje maken. Als het weer redelijk en de Waterweg rustig is, daalt hij af naar het dek om zich tus sen de passagiers te begeven. Dat kan leuk zijn, maar Koos Iaat doorschemeren dat hij zijn 'klanten' ook weieens zat is: „Als de diensten goed verlo pen, hoor ik niets, maar zodra we van het schema afwijken, komen er klachten. Meestal hebben die te maken met de snelheid, waarmee we werken. Doordeweeks gaat het te lang zaam, dan wil iedereen snel naar zijn werk of naar huis. In het weekend gaat het te snel, dan hebben mensen de tijd en willen ze rustig aan doen. Maar het is lang niet altijd negatief wat ik te horen krijg. Pas liep ik over het dek, toen een raampje van een auto open ging. De bestuurder zei dat we maar weer mooi op tijd waren. Dat deed me goed". Als binnenschipper was Reyer kerk veel vrijheid gewend. De stap naar de veerdienst was niet gemakkelijk, want voor ie mand die verslaafd is aan het water, is er een groot verschil tussen dagen achtereen op de Rijn en bijna zestig maal per dag heen en weer varen tussen Maassluis en Rozenburg, Een belangrijke reden voor zijn overstap was dat Reyerkerk meer zekerheid wilde: „Ten eerste was ik de chemicaliën zat. In die tijd werd er nogal amateuristisch mee omge sprongen. Als ergens iets lekte, moest ik dat opvegen met een doekje. Een andere reden om de binnenvaart gedag te zeg gen, was dat ik net getrouwd was. Ik wilde geen dagen meer weg zijn, maar ik vond het ook moeilijk meteen aan de wal te gaan werken. De veerboot was een ideale tussenweg. Ik werk regelmatiger, ben geen dagen van huis en zit toch iedere dag op het water. Het is onvermij delijk dat ik eens aan wal zal moeten, maar op deze manier gaat het geleidelijk. Deze baan is eigenlijk mijn eerste stap naar de wal." Vlaardingen De wethouders crisis in Vlaardingen heeft CD JA'er Edwin Dijkshoorn het schaamrood op de kaken be zorgd. Het bestuurslid van de christen-democratische jonge renorganisatie vindt het een re gelrechte schande, wat er op 8 juni in de Viaardingse politiek is gebeurd„Op de buiten wereld komt het over als: ze rotzooien maar wat", aldus Dijkshoorn. Het CD JA -bestuurslid wijdt het aan het politieke klimaat in Vlaardingen, dat het zijn organi satie zo moeilijk valt om nieuwe leden re vinden. De politiek in Vlaardingen is volgens Dijk shoorn niet zakelijk en niet eer lijk. Die anti-reclame van de ge meenteraad hindert de leden wervers van het CD JA. Voorzitter Ron van Duffelen van het CD JA vindt dat de Viaardingse burger „weer eens de dupe is van de bes tuursczisis die ontstond toen vorige maand tweePvdA-wethouders besloten af te treden. Van Duffelen meent dat voor de gemeente raad, net als voor de Tweede Ka mer, tussentijdse verkiezingen tot de mogelijkheden zouden moeten behoren. „Nu kan de Vlaardinger niets anders doen dan gaan zitten afwachten hoe men het nu weer gaat oplossen Maassluis Vijf van de zes fractievoorzitters schitterden op de laatste gemeenteraadsvergade ring voor het zomerreces in Maasluis door afwezig heid. Buiten D66'er Jan Storm, die gisteren ais vanouds de verbale in breng van zijn eenmans fractie verzorgde, wier pen alle grote partijen gisteren een nieuwe woordvoerder in de strijd. Cas van der Poli voerde in afwezigheid van John Scheerstra het woord voor de VVD, terwijl de inbreng van de PvdA broederlijk en zusterlijk werd verdeeld door Yvonne de Groot, Mar tin Burger en de andere fractieleden. Namens het CDA mocht L. Timmer mans, met altijd met even veel succes overigens, bij de verschillende agendapun ten het fractiestandpunt in afwezigheid van Leo Speel toelichten. Doordat RPF'er Herman van Hoeven en PPR/PFR- raadslid Elly Doddema op de vergadering ontbraken, liep de pluriformiteit van de raad gisteren ook een flinke deuk op. Hun absenteïsme leidde ertoe dat van de zes partijen in de raad er giste ren slechts vier werden ver tegenwoord igd. Van Elly Doddema is be kend, dat zij door ziekte al enkele maanden niet in staat is de vergaderingen te bezoeken. Maar waar waren de ander vier fractieleiders? „2e hebben het druk met andere zaken", opperde een aanwezige. „Ze zijn waar schijnlijk al met vakantie", meende een ander. Inderdaad bleek dat de be trokken politici het twee maanden durende zomerre ces, dat zelfs bij onderwijzers gevoelens van jaloezie moet opwekken, voor zichzelf hebben verlengd. Maassluis De gemeente raad van Maassluis is gisteren unaniem akkoord gegaan met de verbouwing van de Meester Blomschool tot een kinderopvangvoorziening. Voor de bouwkundige aanpas sing en de inrichting van het ge bouw stelde de raad 50.000 gul den beschikbaar. Na de verbouwing kunnen ze ven baby's en veertien peuters overdag onderdak vinden in het schoolgebouw. In de verbouw kosten is de aanschaf van een nieuwe inventaris voor het ge bouw begrepen. De hoogte van het bedrag van de verbouwing leidde gisteren tot verwarring in de raad. De oor zaak vormde de hoogte van het bedrag, waarover de gemeente raad gisteren een beslissing nam. De verbouwing, waarover de raad gisteren besliste, gaat 50.000 gulden kosten, terwijl het het be grote exploitatietekort voor de nieuwe voorziening naar schat ting 51.000 gulden per jaar zal gaan bedragen. Nadat PvdA-raadslid Yvonne de Groot de verwachting had uitgesproken, dat Maassluis bin nen enkele jaren 200.000 gulden per jaar van het rijk tegemoet kan zien om de exploitatie verlie zen te dekken, vroeg CDA- Schiedam De Nicolaas Beets- straat ondergaat binnenkort een hoogst noodzakelijke opknap beurt. Burgemeester en wethou ders hebben ingestemd met een reeks aanpassingen, die de woonomgeving aanzienlijk moeten verbeteren. Het geld daarvoor komt uit de stadsver nieuwingspot. Het gaat slechts om 11.000 gulden, maar daarmee moet het mogelijk zijn een aantal plekken weer toonbaar te ma ken. De Nicolaas Beeisstraat is één van de oudere en meest verpau perde straten van Schiedam- West, sinds daar veel sloop en nieuwbouw heeft plaatsgevon den in de Mariastraat en omge ving. Ook de Potgieterstraat en de J.A. Alberdingk Thijmstraat zijn straten, die zeer snel aan- dachtvereisen. raadslid L. Timmermans het woord. Reagerend op De Groot, die de nodige twijfels uitte aan de moti vatie van het CDA de kinderop7 vang te bevorderen, liet Tim mermans weten van harte in te stemmen met 'de dekking van het exploitatieverlies'. Timmer mans vergiste zich duidelijk, want zijn instemming kon alleen betrekking hebben op het gea gendeerde verbouwingskrediet. Toen Timmermans op ziin ver gissing werd gewezen, liet hij weten 'ook van harte in te stem1 men met de verbouwing' De exploitatie van de nieuwe kinderopvangvoorziening vormde overigens wel een onf derdeel van een ander agenda! punt. In de verdeling van vrijgemaakte reserves bepaal; den de fractievoorzitters eerder dit jaar, dat 300.000 structureej. wordt vrijgemaakt voor de kin; deropvangvoorziening. Dat be» tekent, dat de rente van dit bet drag in het vervolg wordt inge* zet ter bestrijding van het exploï! tatietekort van de Meester Blomschool. Ook door de ge': meentelijke aankoop van vief plaatsen in het centrum wordf het exploitatietekort beperkt Het kroost van de Maassluisse ambtenaren komt voor de kiiy deropvang in aanmerking, f Schiedam De afkalving van het inwoneraantal gaat in Schiedam nog steeds door. Tot nog toe heeft de af deling burgerzaken elke maand van dit jaar een lich te' daling geturfd. April werd afgesloten met 69.420 inwoners: één minder dan in maart en zeventien min der dan in het begin van Opmerkelijk is dat het ver schil tussen het aantal Schiedammers en Schïe- damsen steeds groter wordt. Ondanks de totale daling is het aantal vrouwen dit jaar toch enigszins met zeven toegenomen. In Schie dam wonen nu al bijna tweeduizend vrouwen meer dan mannen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1