Kleijn verkoopt zaak met pijn in het hart Gemeente krijgt anonieme bezwaren ös Landmeters zitten nog niet om werk verlegen r„,„7 assort— I*"* wu«- Jil van den Doel (74) overleden VIAABDIN6S DAGBLAD SCHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Met Het Wapen van Maassluis verdwijnt stukje geschiedenis W Vlotten zagen op waterdagen Bewoners verzetten zich tegen og-belasting Zwembad plan vraagt 'zware' procedure Vijfsluizen anti-bont Humor in bieb ss iH Tamroel IVooikeU en I w dunkerwit. grijs 37.80 prn2 Flexi parket 59.5öp.m2 Eton rustiek 49.50 I SSSisrr 32.50..I, sfïïï**- Schuin bestaande vlou' js.MLh* I opamngf %00 van0'7;rsThiëdarnseweö mvriwag°09.ob-w.°° Keuze uit meer n niO-4349923 j zat«(jag:09.oo-rr. dan 200 vloeren l VlaardingglbJ- WOENSDAG 12 JULI 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Plannen om zijn zaak te verkopen had Jacob r Kleijn eigenlijk nog niet. „Maar zo zit de wereld nu eenmaal in elkaar", zegt de uitbater van Het Wapen van Maassluis. „Als je zelf klaar bent om te vertrek ken, wil niemand een cent voor je zaak geven. Toen zich een se- t rieuze koper meldde, heb ik de zaak verkocht, hoewel ik er ei genlijk nog geen zin in had". De verkoop van het bekende café-restaurant annex hotel aan 1 de Wip is Jacob voor zijn clientele JaapKleijn duidelijk zwaar gevallen. Hoewel de 63-ja- - rige uitbater ook in de toekomst nauw betrokken blijft bij de ex ploitatie van het pand, vormt de verkoop toch de afsluiting van een periode. Binnen twee weken opent het - Griekse restaurant Kreta haar deuren op de Wip. Het familie bedrijf van Sjosr Ouzounides 7 krijgt een capaciteit van 110 stoelen. Behalve voor eters wil de Griek de zaak openstellen voor feesten en partijen, zoals Jaap Kleijn dat in het verleden ook at deed. r Met de verkoop verliest Maas- sluis één van haar meest karak teristieke etablissementen. Ja renlang beschouwden voetbal lers van Excelsior Maassluis, VDL en de plaatselijke biljart verenigingen het café als hun tweede huiskamer. Ook buitenstaanders wisten Het Wapen van Maassluis in de loop der jaren te vinden. Buitenlan ders bij voorbeeld, maar ook Achterhoekers, die bezig waren met de bouw van winkelcen trum Koningshoek, werden in het hotel boven het café-restau rant ondergebracht. Leuk Na een jarenlange carrière als purser op de Holland-Amerika Lijn zoent Kleijn in 196B vaste grond onder zijn voeten. Kleijn kon kiezen uit drie zaken: in Vlissingen, in Vlaardingen en in Maassluis. Het werd Maassluis. „De stad zag er leuk uit", blikt Kleijn terug. „En de combinatie van café, res taurant en hotel vonden mijn vrouw en ik heel aantrekkelijk. Komt er in één tak van je bedrijf de klad, dan kun je dat met de andere compenseren. Als onder nemer ben je dan veel minder kwetsbaar". Net als bij de huidige overname door een Grieks restaurant had de vestiging in 1968 ook de nodi ge voeten in de aarde. Het Zee manshuis, zoals het complex heette, was en is eigendom van stichting Het Zeemanshuis. Het bestuur van deze gereformeerde organisatie, die in vroeger tijden op de Wip onderdak bood aan zeelui en hun wachtende echtge notes, bekeek de buitenstaander met de nodige argwaan. „Wij waren reeds het vierde echtpaar dat op gesprek kwam", weet Kleijn nog. „Mijn conduite-staat van de HAL gaf uiteindelijk de doorslag". Voordat de geboren Rotterdam mer zijn neringmocht beginnen, stelde de stichting de nodige ei sen aan Kleijn. „Zondag open was taboe", aldus Kleijn, die ove rigens ook nog eens in het be kende Schiedamse café-restau rant Pleinzieht heeft gewerkt. „Verder mocht de zaak de rust in Maassluis niet verstoren. Dron kenschap en andere narigheid wilde men hier niet hebben Engels Hoewel het calvinisme nog een stevige stempel drukte op de Maassluisse samenleving, bleek Kleijns afwezigheid tijdens de kerkdiensten geen onoverkome lijk bezwaar. -„Gelukkig maar, want het geloof is ieders eigen business", aldus Kleijn, wiens vocabulaire zelfs twee decennia na het dienstverband bij de Hol land-Amerika Lijn nog door spekt is van Engelse termen. Op de jaren op de Statendam en de Nieuw Amsterdam kijkt Kleijn nog steeds met veel ge noegen terug. Ondanks de kei harde discipline die op de boten heerste. „Men was nog strenger dan in het leger", aldus de hore- caman. Tussen de bedrijven door wisten de pursers ook tijd te vinden voor grappen en grollen. Zo wer den de oudere stewards, die 's nachts stiekem kip kwamen eten in de keuken, ooit vergast op rauw gevogelte. „We hadden een paar rauwe kippen geel ge verfd", lacht Kleijn. „Bij de eer ste hap spoot het bloed al over hun gezicht". Jaap Kleijn: 'Maassluis zag er leuk uit. Alleen op zondag mocht je niet open'. Het horecayak leerde Kleiin bij de HAL tot in de puntjes beheer sen. Deze ervaring kon hij in Maassluis goed gebruiken, want met eert café, een restaurant en een hotel moest de voormalige purser van alle markten thuis zijn. Wanbetalers Eén keer werd Kleijn nog op on aangename wijze aan zijn HAL- verleden herinnerd. „Op zich zelf toch wel een leuke story", zegt de horeea-ondernemer. „Een oude collega verbleef vijf nachten in het hotel, gaf rondjes bij de vleet en at tong. Opeens was hij echter pleite zonder te betalen". Enkele maanden later werd Kleijn door de politie van Ze venhuizen benaderd. „Daar was de dader opgepakt door de poli tie. De man had verklaard liefst 700 restaurants op deze wijze te hebben opgelicht. Het geintje kostte mij 450 gulden". De wanbetalers, de dronkelap pen en de herrieschoppers. Reeds bij de Holland-Amerika- lijn leerde Kleijn zijn pappenhei mers kennen. „Grote problemen heb ik nooit gehad", stelt Kleijn nuchter. „Dronkelappen kregen bij mij nooit drank en oproer kraaiers zette ik buiten de deur. Alleen tegen wanbetalers viel niet zo veel uit te richten". Werken op zee of werken aan de wal, terugkijkend op de'twee episodes van zijn carrière in de horeca ziet Kleijn eigenlijk meer overeenkomsten dan verschil len. „Je klanten blijven hetzelf de. Het belangrijkste onder scheid? Aan de wal schommelt het wat minder". Vlaardingen Deze en volgen- de week zijn op dinsdag en don derdag aan de Amsterdamlaan vlotten te zien, waar de 6- tot 12- jarige bouwers zelf op zitten. Op C de bouwspeelplaats kunnen ze gewoonlijk hutten bouwen, spel- u letjes doen en op vrijdagen video 7 kijken. Tijdens de vier 'waterda- y gen'kunnen de kinderen hun vakantie ook doorbrengen in ka- z; no's en op vlotten. Vooral tijdens schoolvakanties wordt er hax;d gewerkt op de -- bouwspeelplaats. De oplevering l' van nieuwe hutten gaat in ra- zend tempo. Voor je het weet - wordt je hut ingepikt of zelfs ge- 'j: sloopt. „Ik was een keer leider van een hut van drie hoog", ver- r. telt Jurgen Oldenburg (7). „Die hebben ze in de fik gestoken. We bouwden een nieuwe en die hut had een tuin erbij". De 'muren* (pallets) van de huis jes werden gisteren even ge- leend. Er moest een vlot van ge maakt worden. De bouw vlotte niet erg. Er lagen namelijk kant en klare vaartuigen in het water. Zes kano's en een stel sjoffels A (een soort waterski's) waren erg - populair. Volgens Koen. Starre 7, 11) is er niks leuker dan met wa- ter spelen. „Ik heb drie diplo- -T ma's en twee brevetten. Het ene -^brevet is om mensen te redden en het andere is om mezelf te redden", legt hij uit Alleen de echte bouwvakkers timmeren zo - nu en dan een spijker In het vlot, zagen een plank door, of bevesti- T gen een touw. Frank Greven (22), een van de twee aanwezige - vakantiekrachten van de Spor- v. tieve Recreatie Vlaardingen, sti muleert de kinderen. „Er - moeten twee vaten meer onder ,J en er moet een pallet bij", zegt hij. -* Frank vindt de omstandigheden voor een waterdag ideaal. „Hier 'j zijn actieve kinderen en er is c» bouwmateriaal en water genoeg, c In vorige jaren vond het festijn in de Broekpolder plaats aan de Vaart. Hier is het vooral leuk voor kinderen die niet met va- - kantie gaan. In Holy wonen veel kinderen en die kunnen vlak bij huis hun hartophalen". Vlaardingen „Verdo rie, dit is toch wel de blunder van de maand", zei opbouwwerker Ron Haanstra en hij krabde zich achter zijn oor. Kwam hij met een dele gatie bewoners van de 410 noodwoningen in de Babberspolder een- sta- pel bezwaarschriften in- i dienen tegen de aanslag voor onroerend-goedbe- lasting, stond op geen van de bezwaren ver meld wat het aanslag nummer was en op welk jaar de aanslag betrek king had. „Dat gaan wij proberen op te los sen, daar zitten we ook voor", zei een vriendelijke P. van der Touw, hoofd belastingen van de gemeente. De afdeling belastingen krijgt de handen vol aan de stapje! van meer dan tweehonderd be zwaarschriften, die gistermid dag aan wethouder Henk H, van der Linden (financiën) werden overhandigd, „In feite zijn dit anonieme bezwaren", zei Van der Touw, doelend op het ont breken van aanslagnummer en jaartal. „Als u ons nou even ge beld had, dan had u dat geweten. Jammer hoor". Bewoners van de '410' bieden wethouder Henk van der Linden ruim tweehonderd bezwaarschriften tegen de ogb aan. Van der Touw bood namens de gemeente aan alle aanslagnum mers bij de adressen te zoeken. Voor de paar bewoners van de sloopwoningen in de Babber spolder, die zelfs verzuimden hun adres op het bezwaarschrift te vermelden, kan de gemeente niets doen. Die brieven gaan te rug naar een van de woordvoer sters van de bewonersgroep. De bewonersdelegatie onder aanvoering van opbouwwerker Haanstra maakte nog een fout. Bij de bezwaarschriften tegen de ogb-aanslagen kreeg wethouder. Van der Linden ook een stapel tje verzoeken tot uitstel van be taling. Daarmee was de groep aan het verkeerde adres. „Die moest u eigenlijk aan de ontvan ger der directe belastingen stu ren", zei Van der Touw. Het hoofd belastingen van de ge meente was echter uiterst ge dienstigheid zelve. „Die sturen we voor u door", beloofde hij. De 410 semi-permanente wonin gen in de Babberspolder, ge bouwd in de oorlog om dakloos geworden Rotlerdamr ers te huisvesten, gaan de k- mende acht jaar allemaal tegen de vlak te. „Bouw- en woningtoezicht wilde,alle huizen zelfs onbe woonbaar verklaren. Dan is het niet redelijk om ze taxeren op 40.000 of 45.000 gulden", zei Haanstra namens de bewoners. Van der Linden beloofde in overleg te treden met de taxa teurs. Maar hij kon niet beloven, dat dat zou leiden tot een lagere taxatie en dus een lagere ogb- aanslag. Onder blijken zich prima construc teurs bevinden. De zelfge bouwde votten hielden. net ais de beman hoofd bo ven water door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Vraag tien kinde ren wat zij later willen worden en negen zullen direct brand weerman antwoorden. Melk-" boer scoort ook altijd goed, even als politieagent. In Kethel lag dat vroeger anders. Onder de in druk van mysterieuze mannen, die maandenlang met een meet lat en ingewikkelde apparaten over de sappige groene weides rondzwierven, wilde menige schoolgaande Kethellapper niets liever dan landmeter worden. Zoals meestal het geval is veran deren de interesses in de loop der jaren. Enkele jaren later, toen de grasweiden vervangen waren door modem ogende nieuw bouwwijken, begrepen ook de jeugdige Kethelaars dat de land meters destijds de eerste voorte kenen waren van de groot scheepse veranderingen in hun leefomgeving. De populariteit van de landme ter daalde door deze wetenschap zienderogen, maar de fascinatie bleef. Van één buurtgenoot is be kend, dat hij zelfs landmeetkun de ging studeren aan een verre universiteit. „Vast een zware studie", dachten zijn vrienden, toen de landmeter in spé op fees ten en partijen in geen velden of wegen meer te bekennen was. Het waren de medewerkers van de in de jaren zestig nog prille gemeentelijke afdeling landme ten, die de fantasie van velen op hol deden slaan. Dit jaar bestaat de dienst 25 jaar. Reden genoeg voor nestor T.N. Verweij om eens stil te staan bij het werk van de landmeters, die jaar in jaar uit de stad doorzeulen met hun in gewikkelde apparatuur. In het boekwerkje '25 jaar meet kundig werk in Schiedam' ver haalt Verweij, die binnenkort afscheid neemt als chef van de hoofdafdeling grondbedrijf, over het wel en wee van de dienst, waar in totaal elf mensen hun boterham verdienen. De enorme stadsuitbreidingen, die in het begin van de jaren zes tig aanvingen op het voormalige Kethelse grondgebied, vormden de reden voor oprichting van een aparte dienst. Vóór die tijd gold Schiedam bijna als een blin de vlek op de landmeetkundige kaart. Tamelijk ongecoördi neerd trokken ambtenaren er in die tijd wel eens op uit met het meetlint, terwijl ingenieursbu reaus ook werkzaamheden ver richten. De plaats, waar de duizenden nieuwe huizen zouden verrijzen, werd tot op de millimeter be paald door de landmeetkundi gen. Uitgaande van bekende punten als kerktorens, waarvan in vroeger tijden de precieze meetgegevens waren bepaald, kregen alle meetpunten een plaatsje op de landmeetkundige kaart van Nederland. Dat de meetkundigen ooit uitge meten zijn. is volgens T.N. Ver- wey een wijdverbreid misver stand. Ook als de nieuwe wijk Spaland over een jaar of tien ge reed is, zal de dienst genoeg werk overhouden. „Onze op drachtgeversin veel gevallen de dienst gemeentewerken willen altijd meetgegevens heb ben", aldus chef landmeten Theo Dal „Voor nieuwbouw wijken maar ook voor de stads vernieuwing en voor ophogin gen. Schiedam blijft namelijk* verzakken. Wij houden continu bij hoeveel het verval is". Met het meetlint, een overblijfs el uit de Napoleontische tijd, hoeven de medewerkers er sinds enkele jaren niet meer op uit. De meetcamera, een apparaat van 80.000 gulden, bepaald de afstan den tot de beroemde lat tegen woordig met behulp van infra-t roodstralen. En de meetgege vens? Die worden binnen vijf minuten uitgeprint op een kaart, waar tekenaars van landkaarten! vroeger twee dagen op zwoeg den. DoQr de jubileumviering bevon den de Schiedamse landmeters.' zich gisteren allemaal op het Stadskantoor. Geen nood, dacht onze fotograaf. Hij kiekte een Vlaardingce collega, die gisteren: wel druk doende met zijn werk: was. - - door KOR KEGEL Maassluis Zijn pen was nog niet leeg, maar de ener gie was op. Jil van den Doel schreef dit jaar ijverig aan een tweede boek, waarvan de publicatie was gepland in september. Toen hij dat zei, op 19 maart van dit jaar tij dens een boekenmatinee in D'Oude Stoep te Vlaardin gen, leek Jil van den Doel nog vol plannen. Maar zon dag overleed hij, na een kortstondige ziekte, 74 jaar oud. Morgen wordt zijn stof felijk overschot bijgezet in het familiegraf aan de Wil lem de Zwijgerlaan te Maas sluis. Jïl van den Doel is een begrip in Maassluis, hij behoorde tot de meest bekende inwoners. Dat komt voor een belangrijk deel door zijn betrokkenheid bij de stichting Maassluise Mu ziekschool, waarvan hij de op richter en directeur was. Maar in niet mindere mate droegen zijn vele artikelen bij tot zijn naamsbekendheid. Onder an dere voor het huis-aan-huis- blad De Schakel schreef hij ge dichten, van enigszins morali serende aard, en in het vrome Maassluis kon hij daar een vast publiek voor vinden. De regels boven de annonce, waarin zijn overlijden kenbaar wordt ge maakt, typeren het karakter daarvan: „Het Licht zal het uit eindelijk van de duisternis winnen, evenals de liefde die over het graf heen conti nueert". Ondanks zijn reeks penne- vruehten kon eerst in septem ber vorig jaar sprake zijn van wat je noemt een debuut. Van den Doel had een bundel sa mengesteld, die uitkwam on der de titel 'Waarom de tafel niet wilde dansen'. Op het boe kenmatinee in D'Oude Stoep zei hij voor de microfoon van Omroep Vlaardingen, dat het boek niet ging over spiritisme, mocht de titel die indruk mis schien wekken. Slechts één verhaal uit de bundel had daar wel mee te maken. De muzika le Van den Doel beperkte zich overigens tot voorlezen uit ei gen werk, want hoewel hij veel instrumenten bespeelt, was hij matig op de gitaar „en miin pia no heb ik niet meegebracht Jil van den Doel trad er op tus sen schrijvers als Simon Vin kenoog, Wim de Haan en Hans Visser, de Maassluisse Vest dijk-kenner. Hij kondigde een tweede boek aan, een roman van 300 bladzijden, en hij kon er niet veel over verklappen, zelfs de titel niet: „Het is heel belangrijk dat niemand die weet". De uitgave gaat naar verluidt gewoon door. dus dat geheim neemt hij niet mee het graf in. Maassluis Een zo ingrijpend plan als dat voor de bouw van een nieuw zwembad en ap partementen bij station Maassluis-West vraagt om een 'zware' in spraakprocedure, vin den burgemeester en wethouders van Maas sluis. Vandaar dat zij belang hebbenden de gelegen heid geven zowel schriftelijk als monde ling op het plan te rea geren. Het plan voor het nieuwe, moderne bin nenbad bij het NS-sta- tion, dat het weinig ren dabele zwembad Dol fijn moet vervangen, ligt vanaf vandaag ter inzage in de hal van het stadhuis. Bij de VW is een informatiepakket over het zwembadplan verkrijgbaar. Op 22 au gustus wordt 's avonds om acht uur een hoor zitting gehouden in het stadhuis. Schiedam Hondensportcen trum Vijfsluizen roept zijn dona teurs op om zich aan ie sluiten bij de landelijke organisatie Bont voor Dieren. Deze stichting zet zich in voor een bontvrij Neder land, aldus Vijfsluizen-voorzit ter George Neervoort, wiens be stuur de anti-bont-beweging een warm hart toedraagt. Schiedam Spot, satire en kol der staan de komende weken centraal in de Schiedamse bi bliotheken. Nu de vakanties voor de meeste mensen voor de deur staan, achten de boekenuit- leners de tijd rijp om aandacht te besteden aan net humoristische genre. Naast humoristische romans en gedichten wordt de bezoeker ge wezen op moppenboeken, car toons en ander jolijt. Bovendien zijn er folders te vinden waarin informatie wordt gegeven over auteurs, die bekendheid genie ten om hun humoristische ga ven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1