Zuidlandsestraat is niet zo wild Vandalisme raadsleden verbijstert kunstenaars Historische vereniging geeft Weeshuis niet op mmm mm Buren versieren portiek bij 65-j arig liuweli j k 50% korting 'Ik dacht: hé, dit werk nodigt uit tot spelen' PTT: geen feest bij opening Waalstraat SCHIEBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Pit- Overval op AMRO-bank AANBIEDINGEN van FRANS VAN THIENEN gordijn- Rappen nu GRIJZE wandtegels WITTE kunststof 39.50 VENSTERBANKEN 12.95 19.50 WM, >f W4 DINSDAG 18 JULI 1989 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardlngen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Scliiedam Wilde be bouwing? De bewoners van de Zuidlandsestraat vragen zich af wat mooi er is, de omheining langs hun achtertuinen, of de onafgewerkte achterge vel van de Sommelsdijk- sestraat waar zij al maanden tegenaan klj- ken. Het antwoord we ten de bewoners wel: hun omheiningen na- Bewoners van de Zuidlandse- straat kijken ai maanden aan te gen de onafgewerkte achtergevel van de Sommelsdijksestraat. „Zeker een meerjarenplan? En bij ons zeuren ze al na één dag werk". tuurlijk, die zien er veel netter uit. Dit weekeinde werden er een paar gebouwd, en meteen lever de dat de klachten op uit de Som melsdijksestraat. Maar de ach terburen laten het er niet bii zit ten. „Wij bouwen gewoon door. Dat mag namelijk, het gaat bij ons niet om uitbouvvtjes, maar om een afrastering van de ach tertuin. Mogen wij alsjeblieft een muurtje neerzetten? Moeten we de boel dan braak laten liggen? Wij hebben graag een beetje net heid in de straat, ook aan de ach terkant. Ja, zo zijn wij". Jan van Deurzen, Henny Pit en Hans de Graaf voeren namens de bewoners het woord. Ze von den het helemaal niet leuk dat de Sommelsdijksestraat klaagde over de muurtjes. „Als er men sen reden hebben tot klagen, zijn wij het in dit geval", zegt Henny Tussen de tweede stratenliej) vroeger de Berendinastraat, eenj'.J slopje dat van de gemeente weg-«* moest. De vrijkomende ruimte werd verdeeld tussen de bewo ners aan weerszijde. „Aanvan kelijk zouden wij er veel meer ruimte bij krijgen, want het was de bedoeling ook de Sommels dijksestraat te slopen. Zoals aan de overzijde van de Zuidlandse straat, daar liep vroeger de Wil- helminastraat achter. De bewo ners hebben er tuinen van 10,15 meter bijgekregen. Dat feest ging bij ons niet door, de ruimte werd verdeeld tussen ons en de bewoners van de Sommelsdijk sestraat Maar zij kregen er 4,35 meter bij en wij 3,30 meter. Is dat eerlijk verdelen?" „Goed", zegt ook De Graaf, „hebben we ook over onze kant laten gaan. Vervolgens zijn zij in de Sommelsdijksestraat gaan uitbouwen. Gaf voor ons de no- ^ge. rommel, maar vooruit, ook 'f3els.-van gezegd, Maar nu wij 'egn paar muurtjes gaan neerzet ten, 4ïaor,je<ze ineens schelden - dat het geen stijl is en zo. Zij mo gen alles en wij mogen-niks, daar komt het op neer. Maar -zo zijn we niet getrouwd". -w Pit zegt dat de dit weekeinde ge bouwde muurtjes het resultaat van degelijk vakmanschap zijn.-' „Ze klagen wel over die staled binten die snel roesten, maar wat dacht je als die binten goed in de menie worden gezet, en als dat beton goed in de verf wordt ge zet? Dan gaat het langer mee dan wat zij hebben neergezet. Er zit geen geschaafd plankie in die achtergevel daar, het staat er al maanden zo bij. Dat rot straks weg". De bewoners van de Zuidlandse straat hebben er een hard hoofd in, dat waar zij tegenaankïjken snel wordt opgeknapt want „Van de zeven huizen staan er vier leeg. Die mensen zijn ver huisd. En ze wilden toch zo graag in hun straatje blijven wonen, zeiden ze toen de gemeente er wilde slopen? Nou, je ziet het 'Het staat leeg en dat is brandge vaarlijk. De kinderen kunnen zo die uitbouwtjes inlopen. En van de genen die er nog wel wonen, tjipor je,dat ze geen geld hebben om het af te maken". Pit:-„Wij doen ons best er wat mooisr'van te maken.'-Het kost een paar centen, maar je hebt er wat voor. En daarom kan ik het niet uitstaan dat ze nou over ons, klagen. Zij zijn kennelijk bezig-, met een meerjarenplan. Maar over ons zeuren ze al na - één dag". Coby de Ia Rie: met kunst ge knoeid... door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam Coby de la Rie is wel de laatste per soon, die binnen de Schiedamse gemeenteraad kri tische kanttekeningen zou mogen plaatsen bij de aankoop door het Stedelijk Museum van '48 emmer tjes', het kunstwerk van de Leidenaar Pieter Ge- raerdts. plaatst. Er werd zelfs even op en kele emmers getrommeld. Wie behalve Boonstra en De la Rie ook betrokken waren bij dit 'stadsparlementaire' vermaak, wilde zowel De la Rie als Boon stra niet zeggen. „We hebben", zegt De Ia Rie, „een aantal emmertjes ïnder- - daad op een- andere plek gezet. Misschien is dat wel de bedoe ling van het kunstwerk, werd er gekscherend gezegd en er werd wat gelachen. De eerste keer dat ik de achtenveertig emmertjes zag staan, en toen ik hoorde dat ze 8000 gulden hadden gekost, Dat menen enkele Schiedamse kunstenaars, die verontwaar digd zün over het optreden van het Do6-raadslid en enige van haar collegae tijdens de opening van de tentoonstelling over Joe goslavische fotografie in het mu seum. Bij die.gelegenheid,""die vrijdag plaatsvond, maakten De la Rie samen met Jantje Boonstra (PvdA) „en een aantal anderen wat plezier met het werk" (citaat De la Rie). Enige emmers wer den uit de compositie gehaald en in een andere opstelling ge was ik behoorlijk kwaad. In tweede instantie hebben we er dus toch nog plezier over gehad". Het voorval heeft de woede op gewekt van aanwezige kunste naars die er de pret minder van konden inzien. „Al vind je het het allerslechtste kunstwerk al ler tijden, dan nog behoor je er met je handen van af te blijven", meent beeldend kunstenaar Pe ter Hellemons. „De emmertjes zijn door een aantal mensen ge bruikt als speelgoedje. Het is een soort burgerlijke ongehoorzaam heid, het heeft zelfs iets weg van vandalisme. Het werk van een kunstenaar wordt moedwillig geschonden". J; De Ia Rie vindt niet dat zij cle ar tistieke prestatie van Pieter Ge- raerdts op een onoirbare wijze heeft bejegend. „We hebben ge woon een eigen compositie van de emmertjes gemaakt Ik ben van mening dat de kunstenaar zelf de emmertjes ook niet zo ge rangschikt heeft zoals ze in net museum staan". En Jantje Boon stra: „Ik dacht hé, dit werk no digt uit tot spelen. Zo van twee emmertjes water halen. Het is een uitermate speels object. Ik denk dat de kunstenaar een groot gevoel voor humor heeft. De opzet van het werk is ge slaagd: er is wel degelijk groot plezier aan beleefd". Volgens Coby de la Rie zou de discussie beter gevoérd kunnen worden over het kunstbeleid van de gemeente Schiedam en het Stedelijk Museum. „Achten veertig emmertjes met wat wa ter en bleekmiddel erin in een werkelijk schitterende zaal van het Stedelijk. Dat is van den zot te. Het gaat niet zozeer om het bedrag van 8000 gulden. Dat is werkelijk een peanut in de kunstwereld. Het handelt hier wel over de criteria die de ad viescommissie van het museum hanteert". De la Rie, die in in de 48 emmertjes „totaal geen artis tieke waarde" ziet, kondigde al De 48 emmers vormen het nieu we kunstwerk van Schiedams museum. Vlaardingen Reeds twee keer nam de Vlaar- dingse gemeenteraad een sloopbesluit voor het Weeshuis, maar de histo rische véreniging hoopt nog steeds dat het tij kan worden gekeerd. De nieuwe commissie Stad Monument van de vereniging presenteerde gisteren een nieuw ste debouwkundig plan, waarin een belangrijke plaats is weggelegd voor het negentiende eeuwse monument. Met de presentatie van het plan komt de historische vereniging een oude afspraak met wethou der Bas Goudriaan na. In het re guliere overleg met de vereni ging gaf de wethouder enkele maanden geleden* aan, dat de vereniging met suggesties voor behoud kon komen. Uit dat overleg hield Leen Drop- pert, beeldhouwer en lid van de commissie Stad Monument, de indruk over dat er nog mogelijk heden zijn het Weeshuis te be houden. Wethouder Goudriaan werd in de tussentijd echter teruggefloten door de gemeente raad, maar de historische vere niging zet 'haar deel van de af spraak'door. In de visie van Droppert wordt het Weeshuis van een verloren gebouw achter de bibliotheek getransformeerd tot het cen trum van een nieuw stadsplein. In het midden van het complex komt een poort, die het Veer- plein voor wandelaars met de Van Riebeeckstraat verbindt. De achterzijde van het Weeshuis wordt gedeeltelijk gesloopt, waarna een U-vormig complex overblijft Tegen de achterzijde wordt een lage, slingerende nieuwbouwlaag gebouwd, die aansluit op een woontoren met zeven lagen in de Van Riebeeck straat. Door deze ingrepen, die volgens Droppert voldoen aan het pro gram van eisen van de gemeen te, kan het Weeshuis in oude glo rie worden hersteld. In het com plex, dat volgens de historische vereniging in goede bouwtech nische staat verkeert, kunnen twintig wooneenheden worden ondergebracht Verbouw tot wo ningen is goedkoper dan nieuw bouw, meent Droppert De nieuwbouwlaag aan de achter zijde acht Droppert geschikt voor galeries, horeca en sociaal- culturele instellingen. Met de bi bliotheek aan de rand kan dan een leuk plein ontstaan, meent Droppert. „Dat zou Vlaardingen als woonstad aantrekkelijker maken". Bert van Bommel, werkzaam bij de rijksdienst voor monumenten en lid van de commissie, hoopt van harte dat de gemeente zich herbezint op de positie van het Weeshuis. „Het is een evenwich tig en belangrijk gebouw voor VTaardingen. Van oudsher mar keert het Weeshuis de rand van de oude stad. Als het wordt ge sloopt, herintiert niets in dit ge bied nog aan het rijke verleden". -Met de gemeenteraadsverkie zingen in aantocht, hopen de liefhebbers van stedelijk schoon ook op de macht van het electo raat „Bijna iedereen 'wil het Weeshuis behouden. Misschien moet de PvdA ook eens naar zijn electoraat gaan luisteren". Vlaardingen Twee man nen hebben gisteren bij een overval op het AMRO-kan- toor aan de Van Hoogendor- plaan een nog onbekend geldbedrag buitgemaakt De daders, van wie er één was gewapend, kwamen tussen kwart over twaalf en half één de bank binnen en bedreigden het personeel en de aanwezige cliënten. De overvallers zijn nog spoorloos. De politie ver zoekt eventuele getuigen contact op te nemen met de recherche. eerder aan tijdens de komende commissievergadering kritische vragen te stellen aan wethouder Luub Hafkamp over het aan koopbeleid van het museum met de '48 emmertjes' als speci fiek voorbeeld. Peter Hellemons: „De la Rie heeft bewezen niet met het be trokken kunstwerk om te kun nen gaan en daarom is ze de laat ste die er kritisch over mag oor delen, laat staan vragen stellen die het kunstbeleid betreffen. Ik geloof best dat De la Rie een inte ger raadslid is, maar ze moet eerst maar eens leren normaal met moderne kunst om te gaan' ,D66-fractïevoorzitter, Adri Reijnhout heeft een bagatellise rende mening over het gehele voorval. „ïn feite stelt' het niets voor. Het betreffende werk no digt uit tot creatief gedrag. Coby de la Rie en Janlje Boonstra zijn creatieve, ontspannen mensen. In het geval van dit werk lijkt mij er niets verkeerd aan te zit ten". Ook Ben Hakkenbroek, hoofd cultuur-, sport- en jeugdzaken van de gemeente Schiedam, werd genoemd als deelnemer aan het 'spel' met de emmers. Hiermee geconfronteerd ont kende Hakkenbroek aanvanke lijk ten stelligste dat hij op de be wuste avond iets dergelijks had waargenomen. Later kwam de hoogste cultuurambtenaar hier op terug. „Ik heb het wel gezien, maar ik heb zelf met geen vinger de emmers aangeraakt. Een aan tal raadsleden, zo heb ik gecon stateerd, deed dat wel. Dat moeten zij weten. Ek ben niet verantwoordelijk voor het be heer en de bewaking van het museum". Burgemeester Fred van Lier in gesprek met het vitale echtpaar Vader en hun dochter Vlaardingen De buren van het echtpaar Vader wilden giste ren best weten dat hun bejaarde portiekgenoten een bijzonder ju bileum te vieren hadden. Ter ere van het 65-jarig huwelijksfeest hadden zij het trapportaal in de Goudsbloemstraat prachtig ver sierd, terwijl een dochter de na tionale driekleur had uitgehan gen. „Misschien komt Bush straks ook nog langs", grapte een doch ter, toen burgemeester Fred van Lier met zijn echtgenote hun op wachting maakte bij het echt paar. Met Van Lier bleek de 90-jarige Gerrit Vader het direct goed te kunnen vinden. Gt^sprekson- derwerpen genoeg. De zeevaart bijvoorbeeld, waarop Vader zijn gehele werkzame leven actief was, En het wel en wee van Vlaardingen, vroeger maar ook nu. Want ras-Vlaardingers mo gen ze gerust worden genoemd, het echtpaar Vader. Gerrit Vader is zelf een geboren Briellenaar, maar direct nadat hij in 1924 met Clasina Harte- veld in het huwelijk trad, betrok het echtpaar een woning in Vlaardingen. Officieel, want in feite bewoonde Clasina het huis lange tijd alleen met haar kinde ren. Gerrit Vader zat op de grote vaart, in dienst van de Rotter damse reder Erhardt en Dek kers. Bij de gratie Gods kreeg Gerrit van zijn bazen één dag vrijaf om in huwelijk te treden, maar reeds de volgende dag werd de zeeman terugverwacht op zijn schip. Van de veertig jaren als zeeman bevond Vader zich lange tijd in het buitenland. „Ik was dan ook nooit thuis toen de kinderen ge boren werden", vertelt Gerrit Vader. Het echtpaar kreeg er vier. Een zoon en drie dochters en gisteren kwamen zij alle maal op de koffie. Soms bleef Gerrit Vader enkele maanden weg, maar in zijn car rière is het ook voorgekomen dat de zeeman pas na twee jaar in Vlaardingen terugkeerde. En kele malen beleefde Vader het genoegen dat hij zijn. gezin terug zag in een vreemd huis. In het kielzog van haar moeder verkas te Cornelia enkele malen. Van de verhuizing werd Gerrit via de zeepost in kennis gesteld. Het vitale echtpaar woont nu al weer een aantal jaren in de Goudsbloemstraat. Naar volle tevredenheid, hoewel mevrouw Vader momenteel wat moeite krijgt met traplopen. Gerrit Va der heeft er vooralsnog minder last van. Bijna dagelijks begeeft de voormalige 2eeman zich lo pend naar de stad, waar hij bood schappen doet. alie soorten 155:15 cm 11.00 p/m2 Louvredeuren 198x38 cm eiken - grenen kunststof AA AA 365x25 cm £9.UU Rekiame HSWM» «SfB Vlaardingen Het nieuwe postkantoor aan de Waalstraat wordt eind deze maand zonder enig ceremonieel betrok ken. Slechts uit een 13jneter grote recla meballon kan het publiek afleiden, dat de loketdiensten.' zijn overgebracht van de Westhavenkade naar de Waalstraat. Die ballon^komt«op het dak van het 9 verdiepirigen tellende gebouw, waarvan de PTT alleen de begane grond in ge bruik heeft, 'De opening van het nieuwe sorteercentrum aan de Taanderijstraat dit voorjaar was voor de PTT wel aan leiding om een groot feest te organiseren. „Maar de verhuizing daarheen was ook een veel groter operatie dan het verplaatsen van de publieksfuncties naar de Waalstraat Daar gaan we op maandag 31 juli gewoon beginnen", aldus een woordvoerder van de PTT- Viaardingen. De vestiging in 'De negende van Oma', zoals de ge meente de bejaardenflat annex postkantoor aan de Waalstraat heeft gedoopt (omdat het het negende be kende ontwerp is van architectenbureau OMA), krijgt geen spraakmakende inrichting. „Het wordt geen su permodern, wel een zeer doelmatig kantoor", zegt de woordvoerder. De opvallendste vernieuwingen zijn de zogenaamde 'schrijfzuiltjes', waarop klanten die op hun beurt wachten alvast hun girokaarten kunnen in vullen. Verder wordt het kantoor uitgerust met een' 'gea', een geld-emissie-automaaL Houders van een plastic giropasje kunnen daaruit geld opnemen. De belangrijkste vooruitgang is volgens de PTT de plaats van het nieuwe lokettenkantoon „Zo'n plaats in de binnenstad is natuurlijk voar iedereen gemakkelijk bereikbaar. De Westhavenkade is zo a-centraal als maar kan". Houders van hun postbus kunnen eveneens vanaf 31 juli hun correspondentie afhalen in de Waalstraat. Zij I krijgen dan meteen een nieuw setje postbussleutels.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1