Boeren in kort geding tegen Afvalverwerking Buren gaan huis uit Braks en AVR drijven veehouders in het nauw Openhaar debat tussen Paalman en De la Rie? êrns Maassluis krijgt eigen kunstdag Onkruidverdelger in tuin: last van ademhaling DE 'BARTJE'-BADHANDDOEK GEVEN WE STEEDS VAKER CADEAU... ÏUSBÜBS DAG81AD SCHIEBAMSE CDORfiNT NIEUWE WAIERWEE COIHHNT 'Reconstructiecoimnissie met kanden in het haar' Knokkende biljarters Gasgeyser weggehaald EZ0BGI gggsags I De winnaars van de ACR kleur- en tekenwedstrijd zijn geworden: RADIOCASSETTE RECORDER: Wendy van Zanten uit Rotterdam WALKMAN: Alex v/d Broek uit Rotterdam I ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Tram- passagiers horen indianen Gifwolk op komst Vlaardingen in staat van alarm Langdurige proefrit] e VRIJDAG 28 JULI 1989 PAGINA li Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 43452D9, Telefax: 010-4349754. Maassluis/Maasland „Dat de boeren weg willen uit de Licke- baert, geeft aan dat men zich erg in het nauw gedreven voelt. Ik kan me dat heel goed voorstellen, maar ik hoop dat we er toch voor kunnen zorgen dat de agrarische func tie van het gebied ge handhaafd blijft. Daar moeten we vanuit de re constructiecommissie en ook vanuit de gemeente Maasland ons uiterste best voor doen". Maaslands burgemeester Mie- ke Bloemendal, tevens lid van de reeonstructiecommissie Midden-Delfland, heeft de agrarische functie van de pol ders nog niet opgegeven on danks de bekendmaking van de door de dioxine-vervuiling getroffen boeren, dat ze mas saal het gebied willen verlaten. Veertien, van de zestien boeren hebben een aanvraag tot uit koop "ingediend bij het Bureau van Uitvoering. Ze doen daar mee een beroep op de 'algehele vergoeding in geld'. Via deze regeling kunnen de veehou ders hun bezittingen te gelde maken. Dit gebeurt op basis van de vergoedingen die gel den bij onteigeningen of ver plaatsingen. Een woordvoerder van het bu reau laat weten dat dit massale vertrek 'desastreus' zou zijn voor de reconstructie. Naast een recreatieve bestemming heeft het gebied volgens de re constructiecommissie een be langrijke agrarische functie. Deze functie wordt belangrijk geacht om het gebied als groen- buffer tussen de oprukkende steden te kunnen laten functio- Logisch Volgens de wet moet het rijk binnen drie maanden een bod doen op de 'ter uitkoop' aange boden bezittingen. Door het grote aantal veehouders dat nu opeens voor de deur staat, is dat echter twijfelachtig. Ook na deze periode zal er ongetwijfeld nog veel worden getaxeerd en gesproken. Heeft burgemeester Bloem en daal nog de hoop dat het tij keert, de voorzitter van de be geleidingscommissie van de boeren, P.J. Sonneveld, vindt het logisch dat de boeren met beide handen deze kans aan grijpen. „Ik begrijp best dat de reconstructiecommissie nu met de handen in het haar zit", al dus Sonneveld, die namens de Hollandse Maatschappij van Landbouw in de commissie zit. „Wij zijn natuurlijk ook begaan met wat er in het gebied ge beurt, maar de boeren kunnen niet meer op een normale ma nier hun bedrijf voeren", meent Sonneveld. „De situatie is echt ernstig. Men begint zich steeds meer Ae realiseren hoe zeer men in het nauw gedreven is. De schadeloosstelling van de regering is minimaal. Er znn geen garanties voor de bedrijfs schade die men heeft, er is geen enkele toezegging", aldus Son neveld. „En misschien duurt het wel vier of vijfjaar voor het weer gewoon is, want de AVR mag gewoon doorgaan". Niet reëel De brief aan minister Braks, waarin de boeren een oproep doen tot sluiting van de Afval verwerking Rijnmond (AVR), zal niet tot resultaat leiden. De veehouders vragen de regering de AVR stil te leggen, zolang er geen minimalisering van de uitstoot van dioxine kan wor den gegarandeerd. „De pijp moet dicht", vinden de gedu peerde veehouders, die vinden dat het probleem bij 'de bron' moet worden aangepakt. Bloemendaal heeft inmiddels vastgesteld dat deze oproep hoeveel begrip ze er ook voor heeft niet reëel is. „Het is niet mogelijk de vergunning voor de AVR in te trekken", al dus de burgemeester, die giste ren al een gesprek voerde met de Zuidhollandse gedeputeer de Hans van der Vlist (milieu). De provincie beschikt over de vergunningen. „Maar je kunt voor een miljoen kilo huisvuil per jaar niet zomaar een stort plaats vinder». Dat kost ook mi nimaal twee jaar". Er zit voor de boeren niets anders op dan tot eind 1991 te wachten. Dan moet de nieuwe, schonere, vuilverbandingsinstaïlatie bij de AVR zijn geïnstalleerd. Zolang willen de meeste vee houders niet wachten. En dat betekent, menen velen, toch het einde van de veehouderij in de Lickebaert. Een woordvoer der van de begeleidingscom missie van de 3 HLO: ,,De af faire vormt een gigantische aanslag op de bedrijfsvoering van de boeren. Alleen al die on zekerheid over de termijn waarop er een oplossing kan komen. Het feit dat de boeren hun grond willen verkopen, geeft hun verontrusting aan. Dat is een heel emotionele kwestie. In die zin zou je kun nen spreken van een wan hoopsdaad van de boeren". door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Twee dioxine-boeren gaan volgende week een kort geding tegen de AVR aanspannen. De boeren, Piet Sonneveld uit de Foppenpolder en Jan van der Kooij uit de Zuidbuurt, eisen dat de Af valverwerking Rijnmond de door de dioxine-affai re veroorzaakte schade onmiddellijk vergoedt. Net als veertien andere boeren In de Lickebaert moeten de boe ren het momenteel zonder in komsten van de melkfabriek stellen. Veertien dagen geleden werd bekend dat de Zuidbuurt- melk verhoogde concentraties dioxine bevat. Sindsdien wordt de melk op last van minister Braks aan de consumptie ont trokken. Beide agrariërs voelen zich na het bekend worden van de test resultaten extra gedupeerd. Naast de leveranties aan de melkfabriek verwierven Sonne veld en Van der Kooij een deel van hun inkomen uit de verkoop van zuivelprodukten aan huis. Ook deze tak van het bedrijf ligt momenteel op last van het mi nisterie op zijn gat. Minister van landbouw Braks maakte woensdag bekend, dat de boeren voorlopig voor drie maanden schadeloos worden ge steld. Boeren krijgen de vergoe ding echter pas uitgekeerd, als zij via een handtekening afzien van verdere claims tegen de staat. Doordat de boeren zich verzet ten tegen deze laatste bepaling, wordt de uitkering mogelijk op geschort. Sonneveld en Van der Kooij voeren aan, dat de vergoe ding lang niet volstaat om het in komensverlies te cpm penseren. „Voor de vergiftigde melk heeft de Melkfabriek waarschijnlijk 40 cent over", zegt Piet Sonne veld, „Stel dat het rijk dit bedrag gaat aanvullen tot ae gebruike lijke 75 cent. Dan gaan Van der Kooij en ik er ten opzichte van de oude situatie nog tienduizen den guldens op achteruit". Het verlies wordt volgens Son neveld veroorzaakt door het verschil tussen de verkoopprijs in de eigen winkel en de prijs die de boeren van het rijk krijgen vergoed. Het huisquotum, de hoeveelheid melk die Sonneveld in de eigen winkel mocht verko pen, bedraagt 150.000 liter. Voor deze hoeveelheid melk toucheerde Sonneveld in de winkel ongeveer 175.000 gulden per jaar. Mochten de boeren vol ledig schadeloos worden gesteld, dan blijft de vergoeding nog al tijd steken op de gebruikelijke vergoeding van de melkfabriek, zijnde 75 cent per liter. „Dat leidt in mijn geval tot een directe in komstenderving van 50.000 gul den", aldus Sonneveld. De schade blijft echter niet tot dit bedrag beperkt, meent Son neveld. „De verse melk trok de mensen naar de winkel toe. In de winkel, die nu op last van het ministerie is gesloten, verkoch ten we ook eieren, kaas en zuur- produkten als yoghurt en kwark. Sluiting van de winkel scheelt ons echt een paar ton om zet per jaar". Door het aanspannen van een kortgeding zetten de boeren een nieuwe troef in bij hun pogingen de schade te verhalen. Tot dus ver richten de inspanningen van het Landbouwschap en de boe ren zich met name op de over heid. Het ministerie van landbouw moet het inkomstenverlies vol ledig compenseren, luidt het of ficiële standpunt van de begelei dingscommissie van de boeren, waarvan Piet Sonnevelds vader voorzitter is. Het verhalen van de kosten op de overheid be schouwen de boeren als een overheidstaak. „We vrezen echter dat de over heid niet zo hard gaat lopen met uitkeren", meent Piet Sonne veld. „Daarom gaan we maar di rect verhaal trachten te halen bij de vervuiler. „Als we niet snel geld zien, dreigt een faillisse ment voor onze bedrijven. Het water staat ons aan de lippen, vandaar dat we voor een kort ge ding kiezen". De massale aanvraag tot ver koop, die de boerenbedrijven woensdag indienden bij de re constructiecommissie Midden- Delfland, moet volgens Sonne veld los worden gezien van deze nieuwe actie. „Bij de aanvraag gaat het om het veilig stellen van onze bezittingen. Met dit kort ge ding proberen we een faillisse ment te voorkomen". Vlaardingen De poli tie heeft vannacht be woners van de Roemer Visscherstraat geëva cueerd, toen het niet mo gelijk bleek een on kruidverdelger in een tuintje in de buurt te neutraliseren. Een bewoner van die straat had 's middags het verdelgingsmid del gebruikt en vervolgens de Schiedam Biljarters staan niet bepaald bekend als vechtersba zen, maar gisteren bleek dat zelfs de subtiele keuberoerders het met elkaar aan de stok kunnen krijgen. In café Pleinzicht op het Stationsplein gingen twee biljar ters elkaar zo fanatiek te lijf, dat zij naar het Schielandziekenhuis moesten worden afgevoerd. De politie kwam gisternacht rond één uur tussenbeide toen de kemphanen elkaar met de bil jartkeus op het hoofd sloegen. Bij het gevecht werden de ivoren biljartballen ingezet als werp- projectielen. Na behandeling konden de vechtersbazen naar huis terugkeren. Over de oor zaak van het gevecht tast de poli tie nog in het duister. Vlaardingen Winkeldieven hebben zich in het centrum van Vlaardingen ontfermd over drie dekbedhoezen en twee -over trekken en een badmatset Geza menlijke waarde is 239 gulden. In een leegstaande woning aan de Franciscastraat werd een gas geyser gedemonteerd en meege nomen. De geyser komt op 300 gulden. In de Utrechtlaan werd een groene Sparta-herenf iets ge- Stolen, alsmede een leren jack. Totale waarde 900 gulden. Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tol 16.00 uur. jdag I Schiedam Onder kunstenaars en kunst liefhebbers in Schiedam leeft de wens, dat mu seumdirecteur Hans Paalman en D66-raads- lid Coby de la Rie met elkaar in débat gaan over het recent aange schafte kunstwerk '48 emmertjes'. Het zou om een openbaar debat moeten gaan, waarin Paalman alle gelegenheid dient te krijgen om ae aankoop van het kunst werk te motiveren, en waarin De la Rie de kans krijgt haar lijf elijke 'aanval' op het kunstwerk te rechtvaardigen. De aula van het Stedelijk Mu seum is al vaker een plek van confrontaties geweest, en daar zou ook het Emmerdebat moeten plaatsvinden, vindt het kunstminnend publiek. Voor de goede gang van zaken zou een forumleider aangewezen moeten worden. Te verwachten is evenwel, dat zo'n debat met zal plaatsvinden, voordat burgemeester en wet houders van Schiedam schrifte lijk antwoord hebben gegeven op vragen, die door De la Rie over de aanschaf van het kunst werk zijn gesteld. Ook daarna is het de vraag, of een forumavond over" de 48 em mers er komt. Waarschijnlijk zal er wel in het openbaar over ge sproken worden, maar dat zal dan zijn tijdens een vergadering van de commissie cultuur, onder voorzitterschap van wethouder Luub Hafkamp. Te verwachten is dat Paalman daar dan als advi seur bij zal zijn, maar dat het be leid wordt verdedigd door Haf kamp indien B en W zich ach ter hun museumdirecteur scha ren. Het culturele 'wereldje' van Schiedam heeft in het geval van een forumdiscussie een voor keur voor De la Rie boven haar PvdA-collega Jantje Boonstra, Want sinds de twee raadsleden de emmertjes handtastelijk tege moet traden (wat door kunste naars vandalisme werd ge noemd), heeft alleen De la Rie zich durven vertonen, zoals bij de opening van de expositie van Jacques Tange in café 't Paard op de Hoogstraat, De la Rie was daarbij, ondanks een negatief advies. Naar ver luidt vond zij bij thuiskomst 's middags een briefje waarop stond: „Straks vooral niet naar 't Paard gaan!" Te vrezen viel dat er meer met de raadsleden dan men het kunstwerk de draak zou worden gestoken. De D66-frac- tie heeft inmiddels mondeling bezwaren kenbaar gemaakt te gen de vraagstelling in de RN- emmer-enquête, waarvan giste ren in deze krant melding werd gemaakt. Ook in kunstkringen komt nu overigens lichte kritiek op de emmers in het museum. Men herinnert zich dat de beroemde Schiedamse kunstenaar Daan van Golden rond 1980 een deksel van een emmertje witkalk expo seerde. Dat vond men origineel. Daarbij vergeleken vormen de 48 emmers van Peter Geraerds „een nabootsing in het massale, zoals de echo via een geluidsver sterker harder klinkt dan het oorspronkelijk geluid". De indianenweek in Schie- dam-Noord heeft de jeugd helemaal in de stemming ge bracht. Oef, zeggen ze, en uch, en ze maken indianen- dansjes rond de totempaal onder het luidkeels uitroepen van oewoewoewoewoe en aiaiaiaiai. „Wat is daar nou aan de hand?" vroegen gis teren passagiers van tramlijn 1toen zij langs de bosjes van het Bachplein kwamen. De kinderen hebben deze week indianenkleren gemaakt, wigwams gebouwd en echt apachevoer gegeten, en dat allemaal om in de stemming te komen voor de piraten- week die jeugdwerkster Ma- rlska daar volgende week or ganiseert. Niet dat indianen zoveel met piraten te maken hebben, maar 't is óók leuk. Daarna komt er nog een rid der- en jonkvrouwenweek. Bij elkaar gebeurt dat onder het motto indl-pira-rijo-week. Kinderen snappen dan met een wat er bedoeld wordt foto Peter Moikenboer tuin afgedekt met piastic folie. Later op de avond verspreidde het spul zo'n prikkelende lucht, dat de buurtbewoners er last van kregen. Zij kregen ademhalings moeilijkheden en irritatie aan de ogen. Rond elf uur kwam de politie poolshoogte nemen. De man, die de onkruidverdelger had ge bruikt, was nergens te vinden. De dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) werd ge waarschuwd en een controle ambtenaar kwam inspecteren. Maar hel bleek niet mogelijk, nadat de controleur monsters bad genomen, om te bepalen welke stof nu eigenlijk was ge bruikt Er werd toen maar besloten de tuin zo goed mogelijk af te dek ken om vandaag, bij daglicht, een nader onderzoek in te stel len, Ondertussen had de politie de buren geadviseerd hun wo ningen te verlaten en om de rest van de nacht elders door te bren gen. In de woning van de spoorloos verdwenen eigenaar van de ge wraakte tuin liet de politie een verzoek achter om zich bij terug komst onmiddellijk in verbin ding te stellen met de politie of de DCMR- Maassluis De televisiecamera's van het programma Kunst of Kitsch komen er niet aan te pas, maar Maassluizers met oude spulle tjes kunnen de waarde van hun bezit binnenkort wel laten bepalen door experts. Op 9 september, Nationale Monumentendag, buigen kunstkenners zich in de Schuurkerk over de goederen. De eerste Kunst- en Antiekdag, zoals het evenement is gedoopt, wordt verzorgd door de Culturele Raad Maassluis en en de noreren- de historische vereniging. Om de dagin goede banen te leiden willen de organisatoren zich van tevoren een beeld vormen van het aanbod, opdat de juiste experts kunnen worden uitgenodigd. Belangstellenden kunnen alle noodzakelijke gegevens vermelden op een formulier, dat kan worden ingeleverd in het stadhuis aan de Ko ningshoek of in bet Gemeentemuseum aan de Zuiddijk. De aanmel ding dient te geschieden vóór 31 augustus. Vlaardingen De brand in Rotterdam, waarbij uit een container bij het bedrijf Unitcentre de giftige stof calcium-hypochloriet lekte, heeft ook Vlaardingen in rep in roer gebracht. Alle hulpdiensten werden van nacht in verhoogde staat van paraatheid gebracht, nadat burgemeester Fred van Lier en wethouder Henk H. van der Linden een zogenaamde voorwaarschu- wmg hadden gekregen van het Rotterdamse crisisteam. Dit aan het eind van de avond inderhaast ingestelde team waarschuwde van nacht om tien over half vijf, dat een giftige gaswolk door de veranderde windrichting de kant van Vlaardingen dreigde op te komen De brandweer verrichtte vanaf dat moment regelmatige gasmetmgen. De surveille rende politie kreeg extra omroepapparatuur mee om in geval van nood te bevol king te kunnen alarmeren. Die opschudding duurde niet lang: om kwartover vijf konden de activiteiten wor den gestaakt, nadat het cri sisteam de voorwaarschu- wing had ingetrokken. Een woordvoerder van de politie Schiedam reageert verbaast dat er in Vlaardin gen paniek uitbrak. „De brandweer had bij ons niet de indruk dat er voorzorgs maatregelen nodig waren. Dat dat in Vlaardingen wél is gebeurt, bevreemdt mij. Ik kan mij moeilijk voorstel len dat 20'n gifwolk met een boogje om Schiedam heen naar Vlaardingen zou gaan". Vlaardingen Er is een recla mespotje, waarin IJf Blokker bij een rijwielhandelaar een fiets ophaalt voor een proefrïtje. Blokker scheurt met de fiets door plassen, rijdt over een crossbaan, waarbij het rijwiel alle kanten opstuitert Terug bij de handelaar, als het nieuwe van de fiets er natuurlijk allang af is, zegt Blokker: „Goeie fiets, maar ik heb liever een blauwe". Een ongeveer 27-jarige man lijkt zijn test nog serieuzer aan te pak ken. Deze week haalde de man bij een rijwielhandelaar aan de Van Hogendorplaan ook een fiets op voor een proefrïtje. Maar anders dan IJf Blokker is hij nog niet bij de handelaar terugge keerd. Reden genoeg voor de rij wielhandelaar om aangifte te doen van verduistering. De grij ze fiets heeft een waarde van 600 gulden. WAT is êr fjoy t£UK€R,cm xzecf .mxoGEHMEr em s«f?ros-H#MDP©SK' pie X H£gT KWJD BH HET OP- eevEK) ww eew mieüWS Rw-Asaouee. ftj-srfrej?. IEDEREEN DIE ONS EEN NIEUWE J ABONNEE BEZORGT, KRIJGT ALS DANK' EEN KWAUTE1TS - BADHANDDOEK - CADEAU, - - UITGEVOERD IN ,v i WITTE BADSTOF MET BLAUWE INWÉVING. !N HET FORMAAT VAN 50X100CM.-: ,-jJX OËtaEAVe ABONNEE MOET WELMINSTENS OHEMMNO0t*BON.«, NEE W MET BOTTER-- OAMS WUW3BLAB 'WOBcei- --L De nieuwe abonnee ia: Naam: adres: postcode: plaats: telefoon: (code HA) huisnummer: (l.v.m, conirole op bezorging) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna een maandabonnement kwartaalabonnement B Over de betaling krijgt hij/zij bericht O Stuur dezo Bartje-handdoek naar: N naam: voor!.: adres:no.: postcode: plaats: Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, zen den naar: Rotterdams Nieuwsblad, afo. abonnemen- Antwoordno. 1579, 3000 VB Rotterdam "'""VUIVMW. UM... JU - ~'-r> -t-V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1