1 Eendenkooi met sluiting bestraft Bach tweemaal in Grote Kerk Radio Rijnmond: markt vanaf caféterras m Huurders winnen overbodig proces ©©Koster 4' J V1AARDINGS OAGBLAli SCHIEDAMSE G0URAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT BBL wil lastige vogelstichting 'elimineren' Boerderij gaat voor, ondanks dioxine-vondst Óffers Robin is geen oen Inbreker opgepakt Hasjkoerier kan zenuwen niet de baas Bloedspoor leidt naar drie dieven Vader behoedt zoon voor proces-verbaal Politie noemt gas onschuldig WiïERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 40QB, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie; 4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 31 IULI 1989 PAGINA 5 De bruikleenovereenkomst voor de eendenkooi is onverwacht opgezegd. Vlaardingen De eenden kooi langs rijksweg 20 staat op het spel. Het Bureau Be heer Landbouwgronden heeft onverwachts de bruik leenovereenkomst opgezegd, waardoor de stichting Vogel- Olieslachtoffers per 1 no vember op straat staat. Deze stichting beheert de eenden kooi tussen Vlaardingen en Maassluis. Het Advokatenkollektief Schie dam noemt de gang van zaken 'onzorgvuldig'. Namens de stich ting zal mr. Hans Schoenmakers zo nodig een gerechtelijke proce-" 'dure beginnen tegen het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL), dat een onderdeel is van het ministerie van landbouw en visserij. De eendenkooi staat vlakbij een plek, waar een boerderij in aan bouw is voor de Maaslandse vee houder Willem van der Kooij, Omdat van de activiteiten, op de nieuwe boerderij overlast is te verwachten voor de eendenkooi, had de stichting Vogel-Olie slachtoffers bezwaar gemaakt tegen de komst van Van der Kooij. Dioxine Inmiddels is de bouw neerge legd, omdat er meer problemen zijn: de dioxine-affaire in de Zuidbuurt en de andere polders van de Lickebaert heeft veel boeren ertoe doen besluiten hun bedrijven te koop aan te bieden aan het rijk. Van der Kooij vraagt zich af, welk effect de dioxine zal hebben op zijn plan om een nieuwe boerderij te be ginnen. Is een nieuwe boerderij nog wel zinnig, als alle andere om milieuredenen vertrekken? Het BBL gaat aan deze recente ontwikkeling voorbij en heeft de stichting Vogel-Olieslachtoffers laten weten de boerderijbouw van groot belang te vinden. Als de stichting in haar bezwaren volhardt, zou het hoofd van de BBL, drs. A, Hovinga, zich ern stig gaan beraden of hij de jaar lijkse bruikleenovereenkomst deze keer wel wil continueren. Hovinga liet dat weten op 18 juli en de stichting kreeg twee we ken de tijd om te reageren. Echter, op 27 juli stuurde Hovin ga's plaatsvervanger ing. E.H. Meijerink een brief, waarin staat dat reeds besloten is de bruik leen aan de stichting per 1 no vember te beëindigen. Advocaat Schoenmakers maakt „tegen deze onzorgvuldige gang van za ken" bezwaar. Het BBL heeft niet eens de zelf gestelde termijn willen afwachten, bovendien wordt wel erg eenzijdig overge gaan tot het beëindigen van de overeenkomst. De verwarring schuilt er vermoedelijk in, dat Meijerink dacht dat zijn baas, Hovinga, de eerste brief al op 10 juli had gestuurd, want die da tum noemt de ingenieur in de tweede brief van het BBL. Het Advokatenkollektief kijkt toch al op van de manoeuvre van de BBL. Schoenmakers stelt dat de stichting Vogel-Olieslachtof fers helemaal niet gekant is te gen een reconstructie van Mid den-Delfland. De stichting reali seert zich dat de schaarse ruimte billijk moet worden verdeeld tussen agrariërs, recreanten en natuurbeschermers. Schoenma kers zegt dat de stichting zich best realiseert dat ook van haar kant offers te verwachten zijn. Maar het moet niet zo zijn, dat de stichting geacht wordt „tegen elke prijs" aan de reconstructie mee te werken. „Voorwaarde voor haar is uiteraard dat het voortbestaan van de eendenkooi niet in gevaar komt", aldus Schoenmakers in zijn vrijdag verstuurde brief aan de BBL. De advocaat vindt dat de BBL er niet van moet opkijken, als de stichting zich verzet tegen ingre pen die nadelig zijn voor „de gro te cultuurhistorische, natuurwe tenschappelijke en natuurbe- schermende betekenis van de kooi". De stichting heeft daarom al vaker gezicht betrokken te worden bij discussies over nieu we boerderijen. Maar die in spraak kreeg de stichting niet. Niettemin vindt Hovinga, hoofd van de BBL, dat de stichting zich moet neerleggen bij beslissingen die andere instanties nemen. Ho vinga verwijt de stichting dat zij bestuurlijke afspraken over nieuwe bestemmingen niet wenst na te komen. Eeigenaardig, vindt Schoenma kers die gedachtengang, want de stichting is niet bij deze afspra ken betrokken geweest. Zij is dus ook niet gehouden aan wat er onder meer in de reconstruc tiecommissie over gezegd is. De stichting heeft alleen gebruik gemaakt van haar grondwette lijk recht om beslissingen ter toetsing aan de rechter voor te leggen, aldus Schoenmakers. „Dat recht beschouwt zij als een plicht", vervolgt hij, „nu het voortbestaan van de eendenkooi opp het spel staat. Het is immers een illusie te veronderstellen dat de eendenkooi als zodanig kan. blijven functioneren, indien de boerderijbouw wordt gereali seerd". Schoenmakers wijst er en pas sant op, dat de afdeling recht spraak van de Raad van State heeft verklaard, dat er rond de boerderijbouw niet de vereiste zorgvuldigheid is geweest, om dat de in de jachtwet erkende rechten van de eendenkooi niet of onvoldoende, in de afweging werden betrokken. Onmogelijk De stichting Vogel-Olieslachtof fers is voor het blok gezet. Zij staat voor een onmogelijke keu ze. Of zij stemt onder druk van de BBL in met de boerderijbouw, maar dat betekent in de praktijk de ondergang van de eenden kooi. Of zij blijft zich verzetten tegen de boerderij van Van der Kooij, met als gevolg dat de BBL voor straf de bruikleen beëin digt, wat dus ook tot gevolg heeft dat de eendenkooi haar functie verliest. Schoenmakers vindt de handigste oplossing een andere plek voor de boerderij te kiezen en gelet op de dioxine-affaire is die stap geenszins ondenkbaar meer. De advocaat stelt dat beëindi ging van de bruikleenavereen- komst in strijd is met de goede trouw, waarmee beide partijen een dergelijke overeenkomst aangaan. Schoenmakers vindt opzegging van het contract een oneigenlijk drukmiddel om de stichting ervan af te houden naar de rechter te stappen. „Ge bruikmaking van dat recht past echter in onze democratische rechtsorde. Daarin past niet de eliminatie van degene die met succes, en dus met recht, de tus senkomst van de rechter in roept", aldus het Advokatenkol lektief' Schiedam namens de stichting Vogel-Olieslachtoffers. Vlaardingen De politie deelt mee dat een communi catiestoornis op het bureau heeft geleid tot onjuiste be richtgeving. Donderdag werd gemeld, dat daags tevoren de 20-jarige Robin van Vliet de dop van een fles cola in het oog had gekregen. De fles zou twee weken lang in het bran dende zonnetje op de venster bank hebben gestaan. Robin vond het niet leuk dat te le zen, want hij kwam er maar als een sufferd af. De werke lijkheid is anders. Hij was slechts vijf dagen met vakan tie geweest en de fles had ge woon in een gootsteenkastje in de keuken gestaan. Robin wil dat graag even rechtgezet hebben. Schiedam Een 15-jarige jon gen uit Nieuwegein is waar schijnlijk verantwoordelijk voor een flink aantal inbraken, die de afgelopen tijd in Schiedam zijn gepleegd. De politie arresteerde de jongen gisteravond omstreeks zes uur op de Rotterdamsedijk, waar hij even tevoren in een woning en kele sieraden had gestolen. Be halve de juwelen had hij ook goederen bij zich die afkomstig waren van andere inbraken. Agenten hielden de jongen al enige tijd in de gaten, nadat buurtbewoners na enkele eerde re inbraken een bruikbaar sig nalement hadden verstrekt. Hij wordt vandaag verhoord. Vlaardingen Een 31-jarige Rotterdamse hasjkoerier is zon dagmiddag door de Vlaardingse politie in de buurt van het Klein- polderplein aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau aan het Marconipleirt. Bij zijn aanhouding probeerde de man een papieren zak met 26 staafjes hasj weg te gooien. De drugs zijn in beslag genomen. Toen twee agenten zondagmid dag om tien voor vijf naar de Burgemeester Ver kadesingel re den, rekenden zij niet op een hasjvangst. 'Bewoners van de singel hadden de politie gebeld, omdat er wieldoppen van een auto waren gestolen. De Rotter dammer schrok toen hij de poli tie aan zag komen en reed hard weg. Bij het Kleinpolderplein werd de auto van de man inge haald. De Rotterdammer bleek niet in het bezit van een rijbewijs of kentekenbewijzen. Toen de agenten hem vertelden dat hij mee moest naar het bureau had de Rotterdammer zijn zenuwen niet meer in bedwang. Hij pro beerde zich van de hasj te ont doen. Maar de agenten hadden dat in de gaten. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H, Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft een proces te gen 27 huurders in Holy-Noord verloren. De kantonrechter in Schiedam heeft bepaald, dat de gemeente de aanlegkosten van tuinen niet voor de volle hon derd procent van de servicekos ten naar de kale huur mag over hevelen. De huurcommissie had in 1987 al een zelfde uitspraak gedaan. De huurders waren verbijsterd, toen zij in januari dit jaar een dagvaarding ontvingen om voor de rechter te verschijnen. Met wethouder Bas Goudriaan was afgesproken dat de zaak in on derling overleg geregeld* zou worden. De huurders zochten steun bij de politiek, maar pogin gen van D66 en.SP om de rechts zaak af te gelasten haalden niets uit, Goudriaan stond op een ge rechtelijke uitspraak. Het proces had een verrassend verloop. Tot groot vermaak van de huurders vroeg de gemeente de rechter niet om een oordeel over de uitspraak van de huur commissie, maar om het voorstel uit 1987 aangaande de overheve ling in zijn geheel ongedaan te maken. „Een merkwaardig ver zoek", vinden J.H. Schoon en A.B. van den Bout namens de huurders. Volgens hen had het de gemeenschap een hoop gerechtskosten bespaard, als de gemeente dat in 1987 direct aan de huurders had voorgesteld. Zij schatten de kosten van het in fei te overbodige proces op enkele tienduizenden guldens. Schoon en Van den Bout vinden dat „een duur lesje wetskennis". Van den Bout spreekt overigens uit ervaring. De voormalige chef van de afdeling financiën van de gemeente Schiedam heeft met dergelijke problemen al vaak te kampen gehad. Hij heeft zijn ge meentebestuur vaak voor zulke toestanden behoed. Maassluis Op de plaats waar Maarten 't Hart regel matig zijn muzikale hart op haalde, zaten afgelopen za terdag ruim honderd men sen. In de Grote Kerk van Maassluis speelde Jaap Kroonenburg or gelwerken van Bach. Hiermee werd de traditie van de jaarlijkse Bach-herdenking voortgezet Ook Vlaardingen deed mee: 's middags bracht Aad Zoutendijk zijn Bach-concert. Ook in ae Grote Kerk. De prachtige Maassluisse kerk zeventiende eeuwse centraal- bouw leende zich goed voor het orgelconcert. Niet alleen is de ruimte erg geschikt voor een dergelijk concert; ook het orgel verkeert sinds de grondige res tauratie van 1978 in zeer goede staat. Jobann Sebastian Bach (1685-1750) moest het in het Duitsland van zijn tijd met min-, der stellen. In de Grote Kerk hebben we te maken met een orgel met pijpen variërend van tien meter lengte tot breinaaldformaat. Dit me chaniek is al meerdere malen ge restaureerd en Bach zou het on getwijfeld mooi gevonden heb ben. Over de keuze van het za terdag gespeelde repertoire zou hij echter verbaasd geweest zijn De Trio Sonates had hij namelijk geschreven voor zijn oudste zoon, die het vak moest leren. Met dit studiemateriaal moest zijn zoon zich bewaken in het sa menspel van kinderhand, rech terhand en voeten geheel af hankelijk van elkaar. Gelukkig speelt twintigste eeuwse Jaap Kroonenburg al 25 jaar op het orgel. Hij heeft de Trio Sonates dan ook heel overtuigend ten ge hore kunnen brengen. Volgens Kroonenburg klinkt het orgel het mooist in een lege kerk. „Als de kerk volzit, krijg je een klankbordeffect", zegt hij. „Het andere uiterste is een kerk waar je veel echo hoort. Dat vind je in hele grote kerken. Dat geeft ook een aparte sfeer". Een goede ruimte en een mooi orgel. Johann Sebastian Bach moest hetzelf met minder doen. Iets meer echo zou het effect van de laatste stukken, de Toccata en Fuga, versterkt hebben. Vanaf de inzet zat de spanning erin. Het overdonderende geweld van de zware bas-tonen zwol aan en een perfecte climax volgde. Het pu bliek werd meegesleept, terwijl de organist er steeds meer ple zier in leek te kregen. Er waren momenten dat de neiging om te applaudisseren midden in een stuk onderdrukt moest worden. Maar het geschuifel van de stoe len na elk stuk bleek zijn oor sprong niet te vinden in be dwongen enthousiasme. Het ongemakkelijk zittende meubilair bleek de boosdoener. En toch werd er. niet geklaagd: mooie muziek doet het aardse vergeten. Omdat de Grote Kerk 350 jaar bestaat, is de opbrengst van de vele concerten bestemd voor een feestelijke plan: het or gel zal aan de buitenkant opge knapt worden. Belangrijke data zijn: 23 september en 23 decem ber. Jaap Kroonenburg zal een verzoekrogramma verzorgen op 23 september en op 23 december geeft de organist een kerstcon cert bij kaarslicht. De toegang tot de concerten is zes gulden en de koffie is bij de prijs inbegrepen. Schiedam/Vlaardingen Op de EHBO van het Schieiandzïeken- huis kwamen zaterdagochtend twee mannen, die aan hun han den waren gewond. Ze vertel den dat ze thuis een ongelukje hadden gehad, met een vallende glasplaat of zoiets, en de EH- BO'er behandelde hun verwon dingen. En noteerde, want zo hoort dat, hun namen. Na een tijdje kwam de politie; de mannen waren toen al naar huis. De politie informeerde of de EHBO soms iemand op bezoek had gewond met een bloedende wond, want in Vlaardingen, niet ver van de Dr. Wiardi Beekman; singel, waren bloedsporen ge vonden in de buurt van een brillenzaak, waar een ruit was ingegooid. Het gerinkél, om vier uur s ochten'ds, had een buurt- - bewoner gealarmeerd en deze had minstens één persoon in de richting van het Heempad zien vluchten. Het was daar, dat de politie de bloedsporen aantrof. Via het Schielandziekenhuis kon dp politie even later drie mannen arresteren, een 19-jari- ge Schiedammer, een 20-jarige Rotterdammer en een 23-jarige Vlaardinger. Zij hadden vijf zon nebrillen gestolen van het merk Ray-Ban. Zaterdagmiddag mochten zij, met een proces-ver baal, het politiebureau van Vlaardingen verlaten. Vlaardingen Een 32-jarige man uit Maassluis betrapte za terdagmiddag in het Oeverbos een 14-jarig jongetje uit Zutphen, dat bezig was de antenne van zijn auto te slopen. De jongen, die vertelde dat twee andere knapen hem hadden ge dreigd met een pak slaag als hij de antenne niet zou stelen, had een waterpomptang bij zich. Honderd meter van zijn eigen auto trof de bijna bestolen Maas- sluizer de vader van het jongetje. Die was druk aan het sleutelen aan zijn auto, die van hetzelfde type was als de auto van de Maassluizen De man uit Maassluis wilde aan gifte doen bij de politie, maar de vader van het jongetje kon hem vermurwen om dat niet te doen. Zijn zoon had nooit eerder zoiets gedaan, was nog nooit met de po litie in aanraking geweest en moest over twee dagen naar het ziekenhuis voor een ooroperatie. Voor die argumenten ging de Maassluizer aoor de knieën. Hij zag af van aangifte. Vlaardingen De onkruidver delger, die vrijdagnacht leidde' tot de evacuatie van bewoners van de Roemer Visscherstraat, blijkt bij nader onderzoekvol-, gens de politie een 'onschul dig' gas geweest te zijn dat ook in het Westland vaak door de tuin-v ders wordt gebruikt. Nadat de politie de folie had ver wijderd, waarmee de bespoten tuin was afgedekt, vervloog het gas binnen een uur. De bewo ners konden toen weer hun huis in, al bleef de politie intensief surveilleren. door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen De macht van het geschreven woord is groot, zo bleek ook afgelopen zaterdag middag weer. eens. Terwijl marktbezoekers met hun zware boodschappentassen puffend een goed heenkomen zochten voor de warme zonnestralen, las Eresentator Jan van der Putten et weerbericht. „Het is vandaag bewolkt", liet de medewerker van Radio Rijnmond doodleuk weten. - Ook Van der Putten zag geen wolkje aan de staalblauwe hemel in Vlaardingen, waarop hij er maar aan toevoegde dat er „zo nu en dan ook zonnige periodes konden voorkomen". Tot grote opluchting van de terrasgangers. Als leek mag je best in staat zijn te constateren dat het mooi weer is, het is altijd" fijn om te horen dat de meneer van de radio er net zo overdenkt.' Het terras van café Markant, bij de ingang van de markt, vormde zaterdag het decor voor een ra- dïouitzen'ding van Radio Rijn mond. 'Onder het motto 'Rijn mond gaat naar de markt' ver zorgt de regionale radiozender in de zomermaanden wekelijks een uitzending vanaf een markt,in de regio. Zaterdag stond Vlaardingen even in het middelpunt van de belangstelling. De plaatselijke beroemdheden Bassie en Adri- aan vertelden aan de Broekweg wat over het nieuwe circuspro gramma en hun Vlaardingse achtergrond, nieuwslezer John Knieriem van Omroep Vlaar dingen las lokale actualiteiten voor en John van den Berg mocht iets vertellen over het aanstaande Haring- Bierfeest Confrontatie Dat leverde een aardige con frontatie op met Nico Haas broek, want hoe de presentator ook aandrong, Van den Berg wilde niet vertellen welke pro minenten dit jaar het festijn op luisteren. Van den Berg wilde of durfde duidelijk niet vooruit te lopen op de persconferentie, waarop het programma zal wor den gepresenteerd. De radiozender laat de perscon ferentie ongetwijfeld voor wat hij is. Maar nu de presentator het bastion aan de Delftseveerweg had ingeruild voor een randge meente, wilde Haasbroek best even doorzagen over het onder werp. „U gaat niet weg voordat ik die namen gehoord hebt", dreigde Haasbroek, 'maar de Vlaardinger bleef onvermurw baar. Over de Vlaardingse politiek be staat één groot misverstand, be toogde gemeentevoorlichter Re- mus Aussen even later. Aussen had, net als scheidend redactie chef Kor Kegel van het Rotter dams Nieuwsblad, voor depraat- kwis de opdracht gekregen een minuut te improviseren op het thema 'vriendschap in de Vlaar dingse politiek'. En ook dat had alles te maken met de macht van het geschre ven woord, meende Aussen. Dat de buitenwacht het idee heeft dat de Vlaardingse politici voort durend over straat rollen, komt vooral door de kranten, liet Aus sen zijn verbaasde gehoor weten. Aussen wist het leuk te vertel len, oordeelde de jury. Alleen vond i men, dat zijn betoog te langzaam op gang kwam. Kor Kegel kon hierdoor met de eer en honderd gulden gaan strij ken. De chef Waterweg toonde zich rap van tong, maar de inhoud van zijn betoog riep bij de jury ook vraagtekens op. „De vriend schap is in Vlaardingen alom aanwezig", vertelde Kegel. „Zij uiten dat alleen door regelmatig op elkaar te kankeren. Echte vrienden deinzen daar niet voor terug". De doorgaans kritische journa list speelde zijn rol met verve, want Haasbroek en een aantal aanwezigen meenden in Kegel het type voorlichter te herken nen, dat kromme zaken recht praat. „Kijk maar om je heen. Dan zie je dat Vlaardingen een gezellige gemeente is", besloot Kegel zijn betoog. Maar daarmee' was de journalist volgens de jury binnen een minuut wel erg ver sj van het basisthema afgeweken. m Onder het motto 'Rijnmond J gaat naar de markt' verzorgt Ra- 5 dio Rijnmond in de zomermaan- den wekelijks een uitzending van- o af een markt in de regio.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1