Luxe CDA-affiches gaan schuil achter vakbondseis WERKEN AAN DlDirkzwagers geniale idee Vlaardingen wil eigen gif depot in Broekpolder WATERWEG OMDERDEU Schiedam-Spijkenisse per trein is 'prima' ViAARDINGS DAGBLAB SGHIEDAMSIG0URAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT 'Vandalisme AbvaKabo' Serenade voor fietsenmaker M.y,3LnnHu Revue 'Kantje Boord' in 1990 op de planken Studio Express Pasfoto's met kwaliteits garantie Zijdeveld wil ook tram over BK-ïaan Brandweer helpt verkeer Hardrijders op de bon Van Kalken verbaasd over OGR Rabberspolder MEVROUW DASSEN HEEFTT VAN HAAR DOCHTER GELEERD wuhniieg WOENSDAG 2 AUGUSTUS i PAGINA 9 door THEO VAN PELT Maassluis Dirkzwager, de stichter van de scheepsagentuur in Maassluis, was een reaer. Hij leefde in de vorige eeuw. Hij had een aantal zeegaande vissers schepen. Van zijn vissers hoorde hij welke schepen met welke la ding voor Brieile lagen, informa tie die hij zo nu en dan doorgaf aan bevriende relaties op de beurs in Rotterdam. Hij merkte dat er een markt was voor die gegevens. Beursbezoe kers hadden er baat bij te weten wanneer welke lading in Rotter dam zou aankomen, zodat zij daarop de handel konden af stemmen. Al in 1872, direct na het gereed komen van de Nieuwe Water weg, üet Dirkzwager een uit kijkpost in Hoek van Holland in richten om zo al het binnenko mende verkeer te kunnen signa leren. De gegevens verkocht hij aan ieder die er belangstelling voor had. De taak van het bedrijf Dirk zwager, met nu J. Sieverts aan het hoofd, is voor een groot deel nog dezelfde. Dag en nacht ko men schepen binnen met als be stemming Europoort of Rotter dam en omgeving. De post in Hoek van Holland kijkt wie wanneer binnenkomen en geeft de gegevens door aan het infor matiecentrum bij de buitenha ven van Maassluis. Hiervandaan worden alle inlichtingen ver spreid naar de klanten. Hoofd van dit centrum is P, Bou- man. Hij vindt de vondst van de oude Dirkzwager geniaal: „Naarmate het havenbedrijf in en rond Rotterdam groeit, zijn er meer mensen en diensten die ge baat zijn bij goede, kloppende ge gevens over de scheepvaart. Zo zijn er toeleveranciers die sche pen bevoorraden en scheepsa genten die hun hele apparaat moeten inschakelen zodra een schip in aantocht is. Maar ook loodsen, slepers en roeiers mensen die voor de trossen zor gen doen een beroep op ons. Daarnaast verzorgen we com municatie tussen de schepen op zee en havendiensten en parti culieren". Betrouwbaar Bouman vindt dat de agentuur voor "minimaal honderd pro cent' betrouwbaar is: „Bij zo'n grote haven is precisie belang rijk. Tijd is heel veel geld. Dat is ook ren reden waarom het con- tact tussen bijvoorbeeld schip en scheepsagent niet direct ver loopt. De agent is niet altijd be reikbaar en het schip kan niet even ergens aanleggen en wach ten. Wij zijn 24 uur per dag be reikbaar en hebben de nodige contacten. We zijn een degelijk en betrouwbaar bedrijf'. Volgens Bouman was die dege lijkheid bij Dirkzwager al in de eerste jaren aanwezig. Ben anec dote over een Griekse kapitein doet als illustratie hiervan nog de ronde: „De Griek bereikte de monding van de Waterweg en had al gehoord over Dirkzwa ger. Dat was een bedrijf dat sche pen signaleert en vervolgens 2orgt dat in Rotterdam al men sen klaar staan om te lossen. De kapitein had echter helemaal geen zin om direct na aankomst aan het werk te gaan en besloot in het donker met de nodige voorzichtigheid de Waterweg op te varen. Er was nog geen radar, c' radio of telex en de kapitein was 5 ervan overtuigd dat hij onopge- J merkt de haven kon bereiken om daar eerst een dutje te doen. Net toen hij aan zijn luie bui wil- de toegeven, zag hij op de kade de 1 ossers al klaar staan ♦Medewerkers van Dirkzwager houden dag en nacht het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg in de Schiedam De bekende Schie- damse fietsenmaker Janus Schrauwers was gisteravond duidelijk verrast toen het mu ziekkorps Ambrosius hem een serenade bracht. Schrauwers, die nu 73 jaar oud is, heeft al 55 jaar zijn eigen werkplaats en fietsenwinkel in het Broersveld en beoefent daar nog steeds het vak van fietsenmaker. Een uniek jubileum dat niet onopge merkt voorbij mag gaan, meen den zijn kinderen en kleinkin deren vooraf. Onder de leus 'na 55 jaren werkt opa zijn eigen nog de blaren' organiseerden zij een feestje dat de ambachtsman nog lang zal heugen. De rijwielher steller zat gisteravond nietsver moedend met zijn kinderen aan de koffie toen de muzikanten van Ambrosius zich voor zijn deur opstelden om een serenade te brengen. Schrauwers, die bo ven de winkel woont, was zeer onder de indruk van het onver wachte huldebetoon. Toen hij naar buiten kwam om naar de muzikale hulde te luisteren had den vrienden, familie en winke liers uit het Broersveld zich al voor zijn huisdeur verzameld om hem te feliciteren met het jubile um- Voorzitter Frans van Thïe- nen van de winkeliersvereni ging overhandigde hem namens de middenstanders in het Broersveld een barometer met opschrift. „Janus, nog vele jaren erbij en ga zo door!'moedigde de winkelier zijn collega aan. Ja nus Schrauwers kon na al die be langstelling niet zoveel meer uit- brengen, maar broer Piet verze kerde dat Janus, zo lang de ge zondheid het toelaat, zal blijven doorgaan met zijn werk. „Fiet sen zijn z'n hobby, zelfs op zon dag is hij nog aan het wieler- vlechten". sprak Piet. Schrau wers staat bekend als een goede fietsenmaker, maar ook als een uitstekend zakenman. Toen hi) achttien jaar was en nog als knecht bij een rijwielhandel in Noordijk werkte, kreeg hij de kans om voor zichzelf te begin nen. Dat hij een uitgekiende middenstander is heeft hij na dien wel bewezen. Kort voor de oorlog bezat hij naast zijn fiet- senhandel ook nog een motorrij school, de eerste van Schiedam. Ook in de oorlog pakte Schrau wers het handig aan. In 1941 had hij al een paar honderd banden ingeslagen zodat hij daar de rest van de bezettingstijd niet verle gen om hoefde te zitten. Banden plakken, spaken stellen, kettin gen vernieuwen ome Janus stopt er voorlopig nog niet mee. Hij kan niet stil zitten. Verrast en aangedaan luisterde Janus Schrauwes naar de serenade van Ambrosius. De muzikale hulde was een ideetje van de kinderen en klein deren. Vlaardingen De bezettingstijd blijft ook voor Vlaardingers met culturele ambities een onuitputtelijke bron van inspiratie. Ir» mei 1990 wordt in de Haringstad de revue 'Kantje Boord' opgevoerd. Het is dan precies een halve eeuw geleden dat Nederland werd bezet en 45 jaargeleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Kantje Boord is een sterk muzikaal getint spektakelstuk, dat handelt over het lot van de Vlaardingse bevolking ten tijde van het nazi- bewind. De revue is, in opdracht van de stichting Nationale Feest- en Gedenkdagen, geschreven door de musicus Dik Borst en Walter van Gïnneken, de voormalig directeur van de Stadsgehoorzaal. Bij de viering van het 700-jarig bestaan van de stad Vlaardingen in 1973 produceerde dit tweetal ook een revue, getiteld Even goeie maatjes. Het stuk werd een doorslaand succes. Voor Kantje Boord heeft Van Ginneken voorlopig 10 voorstellingen in de Stadsgehoorzaal in ge dachten. Hij stelt een productie „met zang en dans, een lach en een traan, een show voor de hele bevolking" in het vooruitzicht De audi ties gaan volgende maand van start Polaroid.»:!®? Foto VAN VUUREN Hoogstraat 104-106, Schiedam Tal 010-4266720 Schiedam De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld kan 2ich prima vinden in het voor- stel, een trein- of sneltramver binding aan te leggen tussen Spijkenisse en Schiedam. Het idee voor de nieuwe railver- bihding, die uiterlijk in het jaar 2010 in gebruik moet zijn, wordt geopperd in de studie Stelselma- tig Beter van de Technische Uni- versiteit'Delft De studie is be doeld als pleidooi voor verbete- v/ring van .het openbaar, vervoer ,;in Zuid-Holland. Hét deze week gepubliceerde rapport werd sa mengesteld in opdracht van de provincie: Zijdeveld vindt het voorstel ver rassend veel lijken op een ge dachte, die hij vorig jaar septem ber in samenwerking met enke le milieu-organisaties in een rap port verwoordde. Om de groei van het autoverkeer in te dam men werd toen gepleit voor de aanleg van een tramlijn tussen Schiedam en Delft als alternatief voor rijksweg 19. De tramlijn tussen beide steden zou later uit gebouwd kunnen worden, bij voorbeeld door bij Spijkenisse een aansluiting te realiseren op het Rotterdamse metronet. In Stelselmatig Beter wordt ult- fegaan van een trein of tram uit pijkenisse die aansluit op NS- station Schiedam-Nieuwland. Een belangrijk verschil met de opvattingen van de universitaire onderzoekers is dat Zijdeveld liever een rechtstreekse verbin ding met Delft ziet, door de pol ders. „Het nadeel van zo'n ver binding als het rapport voorstelt is dat je, als je naar Den Haag wilt, toch eerst weer naar het hoofdstation van Schiedam moet om over te stappen". Hoewel het rapport daar geen uitspraak over aoet, neemt Zij develd aan dat het tracé voor ae railverbinding wordt aangelegd via de geplande tweede Bene- luxtunnel en de Vlaardinger- dijk. Volgens de wethouder biedt die tracëkeuze nog een ex tra mogelijkheid, die de onder zoekers van de TUD over het hoofd hebben gezien: de aanleg van een zuidelijke tramverbin ding tussen de binnensteden van Vlaardingen en Schiedam. In het rapport wordt alleen het oude idee uit de kast gehaald om de al bestaande tramlijn naar Schiedam-Noord door te trek ken naar Vlaardïngen-Holy. De Schiedamse wethouder: „Naar Holy is een goed idee. maar ik denk dat er meer moet febeuren. Een tram naar Vlaar- ingen-Centrum via de Burge meester Knappertlaan zou voor treffelijk kunnen". Schiedam Het CDA Schiedam is woedend op plakkers, die de boodschap op hun verkiezingsposters hebben verminkt met affi ches van de ambtenarenbond "AbvaKabo. Namens het campagneteam van het CDA heeft Theo H.B. Schoenmakers bij het hoofdkan toor van de AbvaKabo in Zoe- termeer geprotesteerd tegen het 'vandalisme' van de bondsplak- kers. Een woordvoerster van AbvaKabo vindt die beschuldi ging zwaar overtrokken. 'En na de vakantie: verder met Lub bers', stand er op de luxe aan plakbiljetten, die de afdeling Schiedam van het CDA zelf liet drukken. Met die affiches wilde de afdeling het verkiezingsvuur tje al aanwakkeren, nog voordat het landelijk bureau van het CDA zijn posters gaat versprei den. Volgens de verontwaardig de Schoenmakers waren 't dure aanplakbiljetten. Van hoge kwa liteit, want zij moesten zowel fel le zonneschijn als aanhoudende regen kunnen verdragen. Na het weekeinde ontdekte het campagneteam, dat een sympa thisant van de AbvaKabo de tekst handig heeft weten te ge bruiken voor een heel andere campagne. Het CDA-logo is af geplakt en de tekst is een tikje veranderd. 'En na de vakantie: 5% voor een gezonde CAO', staat er nu. De AbvaKabo drukt en verspreidt de affiches, waarop vijf procent loonsverhoging wordt geöist voor het personeel in de bejaardenzorg. Maar wie in Schiedam die affiches op de bil jetten van het CDA heeft ge plakt weet men op het Rotter damse districtskantoor van de AbvaKabo niet. „Dat zal een en thousiasteling gedaan hebben, die het eens is met onze actie", reageert de woordvoerster laco niek. Boosdoeners „De boosdoeners hebben kenne lijk in de nacht van zondag op maandag hun slag geslagen' zegt Schoenmakers. De affiches van het CDA hingen net een week op de verkiezingsborden, toen de plakkers van de Abva Kabo toesloegen. „Zo gaat een aardig idee van ons de mist in", zegt Schoenmakers, die niet schroomt de bond van vandalis me te beschuldigen. Het CDA heeft de schade voor het niet al te rijke campagne team becijferd op driehonderd gulden. Juist op de meest in het oog lopende plaatsen, zoals op het bord naast de ruïne bij het stadskantoor, is de affiche van het CDA waardeloos gemaakt. De handelwijze van de AbvaKa bo is volgens Schoenmakers in strijd met de 'erecode' voor het gebruik van de borden. Die code houdt in, dat plakkers niet over eikaars biljetten heen plakken. „Het einde zou zoek zijn, als wij proberen elkaar op die manier af te troeven en op kosten te jagen". Het campagneteam betreurt de handelwijze van een, naar zij aanneemt, „overenthousiaste doch minder nadenkende plaat selijke vertegenwoordiger" van de bond. „Het CDA-Schiedam heeft steeds krachtig stelling ge nomen tegen vandalisme", schrijft Schoenmakers aan de bond. „Het is betreurenswaardig dat thans ook een respeciabele organisatie als de uwe zich daar- aan schuldig maakt". Het district Rotterdam van de AbvaKabo voelt zich niet bezwaard door de activiteiten van de enthousiaste plakkers. „Het is voor ons niet te overzien, wat er met onze affi ches wordt gedaan nadat zij ons kantoor hebben verlaten. Maar hier zitten wij niet echt mee". ngen Het besluit van de gemeente Bergen op Zoom om een reïnigings- voertuig in Vlaardingen te laten repareren, bleek geen overbodige luxe. Het voertuig verloor gis termiddag op de Mara- thonweg ongeveer 100 li ter hydrolique olie door dat spontaan een leiding knapte. Verschillende passerende auto's raak ten met olie besmeurd. De brandweer moest er aan te pas komen om het wegdek schoon te spul ten. De brandweer rukte giste ren nog een. tweede maal uit om een automobilist bij te staan. Op de Holysingel vloog 's avonds de motor van een auto in brand. De be stuurder bleef ongedeerd, van de auto was na het blus werk niet veel meer heel. Vlaardingen Vlaardingen onderhandelt met de provincie en de dienst centraal milieube heer Rijnmond (DCMR) over de inrichting van een stort plaats voor verontreinigde grond in de Broekpolder. Bur gemeester en wethouders wil len er vervuilde grond van. bouwlocaties zoals het Buizen gat tijdelijk opslaan. Zo denken zij de sanering van bouwputten en daarmee de bebouwing van open plekken in de binnenstad te bespoedigen. Nog maar anderhalf jaar gele den verijdelde de Vlaardingse gemeenteraad een poging van milieugedeputeerde Hans van der Vlist, om in de Broekpolder de zwaar vervuilde grond te storten die moet worden afge graven in de Steendijkpolder in Maassluis. Een paar maanden later blok keerde Vlaardingen een plan. om met cadmium verontrei nigd afvalgips tijdelijk op te slaan in het toch al vervuilde recreatiegebied. „Als het er gens een grote bende is hoef je er nog niet een grotere benae van te maken", zo verwoordde VVD'er George Neijssel de be zwaren van de gemeenteraad.- Met de stort van verontreinig de grond van bouwlocaties ligt het kennelijk anders. Vlaar dingen heeft er belang bij een vergunning te krijgen om die grond te mogen opslaan in de Broekpolder. De opslag- en verwerkingscapaciteit voor vervuilde grond is beperkt. Een eigen dépöt voor veront reinigde grond zou een snelle sanering van vervuilde plek ken in de binnenstad mogelijk maken. De stort zou aan strenge voor waarden moeten voldoen. Het dépöt zou niet geschikt zijn voor vervuilde grond die valt onder de wet chemische afval stoffen, „Isoleren, beheersen en controleren zouden de uit gangspunten zijn, als de stort er inderdaad komt", zegt een mi lieu-ambtenaar. SP'er Remi Poppe, die inder tijd acties aankondigde als Van der Vlist zijn plan zou doorzet ten, is falikant tegen de opslag van verontreinigde grond in de Broekpolder. Een plan van burgemeester en wethouders voor uitbreiding van de huidi ge puinstort, waar al meer dan 700 ton zwaar verontreinigde grond uit de Boterstraat ille gaal is gestort, zal zeker geen steun krijgen van de SP. „Wij houden vast aan ons stand punt", zegt Poppe. „De ge meente moet voorkomen dat er giftroep bij komt in de polder. Het is een recreatiegebied. Punt, uit!" Schiedam Op de Harga- laan gingen gisterochtend 46 automobilisten op de bon we gens te hard rijden. De poli tie, die met behulp van een radar een snelheidscontrole hield, noteerde een uitschie ter van 113 kilometer per uur. De maximumsnelheid op de Hargalaan is 50 kilome ter. Volgens een woordvoerder is de politie tijdelijk van gerichte snelheidscontroles op 'linke plekken' afgestapt en wordt het verkeer nu steekproefsgewijs in de gaten gehouden, Enigë tijd geleden werd de radarappara- tuur regelmatig langs de Scheep vaartweg in Woudhoek en de 's Gravelandseweg opgesteld. Vlaardingen De berekening van de onroerend-goedbelasting voor de 410 noodwoningen in de Babberspolder is niet alleen de bewoners in het verkeerde keel gat geschoten. Nadat de huur ders onlangs bezwaarschriften indienden tegen de OGB-hef- fingen een huurverhoging van 7 procent, heeft nu ook het CPN/PPR/PSP-raadslid Ar nold van Kalken protesten laten horen. Van Kalken heeft burgemeester en wethouders schriftelijke vra gen gesteld, waarin hij zijn ver bazing uit over een waardebepa ling van 50.000 gulden voor hui zen die binnenkort worden afge broken. Zelf vindt het raadslid dat de gemeente de OGB had moeten baseren op een maxima le waarde van 24.000gulden. In elk geval moet er volgens Van. Kalken zo snel mogelijk een ge dragscode komen, die voor schrijft welke OGB-normen er gelden voor huizen die op de no minatie staan om te worden ge sloopt. De huurders zeggen dat zo'n regel al bestaat, Basis van de waardebepaling zou de huurprijs moeten zijn, vermenigvuldigd met het aantal jaren dat de hui zen nog bewoond blijven. De invoering van het nieuwe OBG-stelsel heeft volgens Van Kalken niet alleen de bewoners van de Babberspolder „verder van huis gebracht". Hij wil van het college weten hoeveel Vlaar dingers er financieel op achter uit zijn gegaan, sinds de onroe rend-goedbelasting niet meer via de oppervlaktegrondslag wordt berekend, maar via de waardegrondsiag. ROTTERDAMS' NIEUWSBLAD "lk voel me wei eens alleen", geeft ze eerlijk toe. "Want bet zijn bijna allemaal jongens en meisjes, die ac krant bezorgen. En dat is prima natuurlijk. Maar als hel aan mij ligt, dan komen er gauw een paar van mijn leeftijd bij. Lekker gezellig." Mevrouw Dassen-van Dam bezorgt het Rotterdams Nieuwsblad ai bijna twaalf jaar. En ze is er als het ware in gegroeid. Want jéren geleden was het de dochter des huizes de oudste van een 'koningskoppel' die met het bezorgen van de krant is begonnen. Een zakcentje. U weet hoe dat gaat. Natuurlijk hielp moeder wel eens, En zó is het eigenlijk gekomen. De dochter heeft allang andere inkomsten en moeder kan het niet meer laten. Ecii leuk extraatje, elke week. Dat is waar. Maar het is toch vooral dal dagelijks terugkerende gevoel van „even onder de mensen te zijn", dat mevrouw Dassen aan haar wijk bindt. Even eruit. En nog geld op de koop toe. "Je praat met dc mensen. Ze zwaaien naar je... Ik zou het niet méér kunnen missen". Dat geldt ook voor het Rotterdams Nieuwsblad. Als je 'm eenmaal kent, kan je 'm niet meer missen. Probeer maar. Bel gratis: 06-0229300 of stuur de ingevulde voorpaginabon op. W.E RELDSTADSKRANT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1