'Archeologisch onderzoek van nationaal belang' Vlaardingen kan gifgrond niet kwijt Winkelplan niet nieuw AVR 'laatste escape' POLITIEBUREAU KRIJGT VORM Koningshof boekt eindelijk winst VLAARUINGS OAGBLAO SCHIEDAffiSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hoogstraat mogelijk rijke vindplaats 'Amateurs' overvallen Amro-bank Dikke lip Inbreker vlucht Poppe: 'ASHVB moet proceskosten betalen' SR DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardlngen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4380557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door PETER DE LANGE Vlaardingen De Rijks Oud heidkundige Onderzoeksdienst wacht met spanning op het mo ment dat een stukje grond in Vlaardingfen wordt vrijgegeven voor opgravingen. Wetenschap pers hopen in de bodem aan wij zingen te vinden over het ont staan van Vlaardingen en ande re Hollandse steden. De onder zoeksresultaten kunnen van na tionale betekenis zijn, meent provinciaal archeoloog W. Hes- sing. Leken keuren het door een hou ten schutting afgeschermde ter- reintje op de hoek van de Hoog straat en de Peperstraat nauwe lijks een blik waardig. Maar Hes- sing loopt het water in de mond bij de gedachte aan de kostbare schatten die onder de puinresten van de afgebroken fonotheek verborgen kunnen liggen, „Het is een heel interessant plekje", zegt hij verlekkerd. Eerdere opgravingen aan de Hoogstraat en elders hebben de archeologen al een redelijk in zicht verschaft in de middel eeuwse bebouwing van Vlaar dingen. Het is dan ook niet die periode die Hessinghet meest in trigeert. Hij is op zoek naar gege vens over de elfde eeuw en eerder. Alleen de bodem weet antwoord op de vraag of Vlaardingen ook in de vroege middeleeuwen al een stad van enige betekenis was. Want de geschreven ge schiedenis begint pas zo'n 700 jaar geleden, toen de nederzet ting stadsrechten verwierf. Wat zich daarvoor in dit gebied af speelde is verborgen in de neve len van het verleden. Hessing: „De primaire vraag is hoe de urbanisatie is verlopen. Wés er al iets voordat de Hol landse graven steden tot ontwik keling begonnen te brengen? Vlaardingen heeft mogelijk de oudste breedstedelïjke kern van zuidwest Nederland. Het opgra vingsterrein ligt in een dijk, vlak bij de terp waar de Grote Kerk op staat. Een ideale plek om de geschiedenis te traceren". Karolingisch Aan de hand van bijvoorbeeld gebruiksvoorwerpen is het voor een ervaren archeoloog niet moeilijk te bepalen of het oude Vlaardingen een geïsoleerde boeren- of vissersgemeenschap was, of dat de inwoners al handel dreven met streken.als het Rijn land. Hessing hoopt op sporen van een Karolingische bescha ving van omstreeks de zevende en achtste eeuw te stuiten en op die manier de ontbrekende ken nis van Hollands wordingsge schiedenis gedeeltelijk aan te vullen. Hoe zij ook staan te popelen, voorlopig kunnen de bodemon derzoekers nog niet aan de slag. Struikelblok vormen de finan ciën. De kosten zijn begroot op ongeveer 20.000 gulden, maar het budget van Hessings werk gever is al overbelast en de pro vincie Zuid-Holland rit net als de gemeente Vlaardingen zeer krap bij kas. Het Rotterdamse bureau voor oudheidkundig on derzoek heeft grote belangstel ling voor het karwei in Vlaar dingen, maar zit eveneens zon der geld. Haast Enige haast is wel geboden. In hel najaar sluit het graafseizoen: het hoogheemraadschap Delf land verbiedt het spitten in een dijklichaam zodra het grondwa terpeil gaat stijgen. Maar de tijds druk is voor Hessing een minder grote dreiging dan wat hij de ma fia noemt: illegale schatgravers die maling hebben aan verbods borden en die op zoek gaan naar tinnen lepeltjes en andere goed in de markt liggende oudheden. Bij eerdere opgravingen in Vlaardingen werd door zulke lieden volgens Hessing ontzet tend veel gerotzooid. De wetenschap dat verscheidene Vlaardingse leden van de arche ologische werkgroep Helinium vlakbij het opgravingsterrein wonen en een oogje in het zeil zullen houden is voor de weten schapper een enorme opluch ting. De gemeente hoopt nieuws gierigen op afstand te kunnen houden met een schutting en een hangslot. Extra politiebewaking zit er niet in. Een gemeente woordvoerder: „De politie heeft wel wat anders te doen". Vlaardingen Het lukt de gemeente Vlaardingen maar niet om de tweeduizend ton zwaar vervuilde grond kwijt te raken, die de dienst Gemeentewer ken in mei illegaal stortte in de Broekpolder. dingen (EOCl's) zijn gevonden in de grond, die werd afgegraven op een terrein aan de Boter- straat. Alleen de AVR kan grond die met EOCl's is verontreinigd verbranden. De Rijnmondse af valverwerker heeft twee trom melovens waarin een tempera tuur van rond de 1250°C wordt gehaald. Worden de EOCl's ver brand bij lagere temperaturen dan vormen zich schadelijke stoffen, zoals dioxine. De AVR zou de grond kunnen venverken, maar alleen met kleine beetjes tegelijk. Te grote "„We hebben heel Zuid-Holland afgezocht, zelfs de mogelijkheid van vervoer naar Schönberg overwogen, maar tot nu toe wil geen enkele vuilverwerker het hebben", zegt een milieubeamb te. Verwerking van de grond wordt bovendien veel duurder dan eerst is aangenomen. Een deskundige van de dienst cen- traalmilieubeheer Rijnmond (DCMR) sehat de kosten op on geveer één miljoen gulden. Het grootste probleem voor vuil- verwerkers is, dat er extraheer- bare organische chloorverbin- hoeveelheden grond in de oven doven het vuur. De AVR heeft geen ruimte om de vervuilde grond op te slaan. „Onze opslag- vloer ligt helemaal vol met huis vuil", zegt voorlichter Laurens Chevallier. „Er wordt nu hard gewerkt om die vloer voor de herfst leeg te maken". Vlaardingen wil de hele berg grond, die na de ontdekking van de vervuiling is afgedekt met fo lie, het liefst in één keer kwiit. Dus wordt er naarstig gezocht naar een andere opslagplaats. Op dit moment is het wachten op een beslissing van de VBM (Ver werking Bedrijfsafval Maas vlakte). Dat bedrijf heeft welis waar geen vergunning voor de opslag van zwaar verontreinigde grond, maar als er extra voorzie ningen worden getroffen is er wellicht over te praten, meent de DCMR. „Hoe korter-die grond in de Broekpolder ligt, hoe liever het ons is", aldus de woordvoerder van de DCMR. ,,Ook een tijdelij ke opslagplaats is beter ingericht voor deze grond dan de Broek polder". Verwerking van de grond bij de AVR heeft nog altijd de voor keurvan de DCMR. Voor de ge meente is de AVR, vanwege de hoge verwerkingskosten, „een laatste escape". Verbranding door de Rijnmondse afvalver werker kost tussen de drie- en vierhonderd gulden per ton. Daar bovenop komen nog de kosten van het vervoer en de kosten die tot dusverre al zijn ge maakt Kort na het ontdekken van het schandaal werd een deel van de gifgrond al naar de AVR gebracht. De chauffeurs moes ten toen onverrichterzake terug keren met hun vervuilde lading. De AVR had geen capaciteit voor de grond. Een woordvoerder van de ge meente verwacht, dat pas na de vakantieperiode een oplossing voor het probleem kan worden gevonden. „Dan, als iedereen te rug is van vakantie, zal de zaak wel weer in een stroomversnel ling raken". De deskundige van de DCMR vindt, dat de gemeen te maar voor de AVR moet kie zen en met dat bedrijf goede af spraken moet maken over de termijn waarop de gifgrond kan worden verwerkt. Schiedam De poging van twee mannen om de Amro- bank aan het Louis Zimmer- manpleïn in Schiedam te overvallen liep gisteren op niets uit. De daders kwamen rond kwart over twaalf de bank binnen en lieten de twee aanwezige medewerk sters een brieve zien met de tekst 'dit is een overval'. Er stonden op dat moment geen klanten aan de balie. De mannen, beiden onge veer 20 tot 25 jaar oud, wa ren niet gemaskerd. Moge lijk hadden zü wel vuurwa pens bij zich. Ze hielden hun handen op een bepaalde ma nier in hun broekzakken, alsof daarin pistolen waren verborgen. De bankemploy és reageerden bliksemsnel. Zij lieten zich achter de balie op de grond vallen en druk ten op de alarmknop. Daar op vluchtten de overvallers. De politie beeft de daders nog niet weten te achterha len. Wel zijn redelijk bruik bare signalementen be schikbaar. Een van de Rot terdamse politie geleende speurhond kon de recherche niet op weg helpen. Het spoor liep al snel dood op een grasveldje, waar de hond werd afgeleid door soortge noten die daar werden uit gelaten. De politie noemt de overval „nogal amateuris tisch van opzet". Vlaardingen Zonder enige aanleiding is een 15-jarig meisje gistermiddag op de hoek van de Markgraaflaan en het Liesveld viaduct in haar gezicht geslagen, Op het moment dat zij een haar onbekend meisje passeerde had zij een klap te pakken. Het slachtoffer hield er een dikke lip aan over. Het meisje dat de klap uitdeelde was ongeveer 17 jaar oud, had lang zwart haar, was gekleed in een zwart jack en stond naast een paars-zwarte brommer. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan van mishande ling, De recherche zoekt getui- ,gen van het incident De vormen tekenen zich al duidelijk af. Eind van het jaar wordt het nieuwe politiebureau opgeleverd. Schiedam „Goh, dat gaat snel, hè? Een paar weken geleden stond er nog niks en nu lijkt het al bijna klaar". Treinpassagiers slaken regelmatig kreten van verwondering als hun vervoer middel stil staat op station Nieuwland. Da's begrijpelijk, want wie in deze dagen in de richting van Bijdorp kijkt, ziet dat het silhouet van ae omgeving in korte tijd ingrijpend is gewij zigd. De veranderde aanblik van Bij dorp-Zuid wordt veroorzaakt door de bouw van het nieuwe onderkomen van de politie. Bin nen enkele maanden moet de Hermandad uit het oude, ver trouwde onderkomen aan de Lange Nieuwstraat verhuizen. Dat bureau voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd, terwijl de ligging van het huidige on derkomen volgens de politie veel te decentraal is. „Daar ko men ze dan lekker vlot achter", hoorde je critici in de stad zeggen toen de nieuwbouwplannen werden ontvouwd. „Waarom zijn ze dan in die Lange Nieuw straat gaan zitten?" Die critici hebben slechts ten dele gelijk, want in vroeger tij den lag het politiebureau heel wat centraler in de stad. Doordat de stad sinds de jaren vijftig uit sluitend in noordelijke richting is uitgebreid, kwamen steeds grotere delen van de bevolking op grote afstand van het politie bureau te wonen. Na die stadsuitbreidingen woont tegenwoordig al bijna de helft van de Schiedamse bevolking ten noorden van de min of meer toevallig. De ligging aan een belangrijke verkeers ader had voor de politie een hoge prioriteit. De Nieuwe Damlaan, links op de foto, voldoet als be langrijkste verbindingsweg tus sen het centrum en Groenoord zeker aan die voorwaarde. En langs deze verbindingsweg was het lapje grond ten noorden van station Nieuwland als enige nog vrij in het dichtbebouwde Schie dam. Als het politiebureau aan het eind van het jaar wordt opgele verd, maakt het gebouw onder deel uit van een modem stukje Schiedam. Op de voormalige grens van Kethel en Schiedam zijn verder het gemoderniseerd station Schiedam-Nieuwland en de Rijnmond-MTS gesitueerd. welke scheidslijn op de luchtop name goed te zien is. De controle over de openbare orde oefenden de agenten jarenlang uit vanuit het voormalige stadhuis in Ke thel, terwijl men tegenwoordig in een flatje aan het Johann Straussplein is gevestigd. Dat het nieuwe hoofdbureau juist aan de noordzijde van de spoorlijn wordt gebouwd lijkt het bewijs, dat de politie de stief moederlijke behandeling van Sehiedam-Noord definitief naar de geschiedenisboeken wil ver wijzen, Dit aspect speelt mee, maar dat het politiebureau ten noorden van de spoorlijn komt, is toch Opde plaats van de onlangs afgebroken fonotheek stond tot 1900 een statig herenhuis. De familie Hofstee liet het afbreken om er een winkel te bouwen. Die ging in 1947 in vlammen op. Vlaardingen Naar wat er in de grond zit kunnen historici slechts gissen, maar wat er in het nabije verleden bovengronds ge staan heeft is door enig speur werk wel te achterhalen. Uit ge gevens die Matthijs Struijs van het Vlaardingse stadsarchief verzamelde, blijkt dat het per ceel Hoogstraat 220 een niet on belangrijke rol in de recente plaatselijke geschiedenis heeft gespeeld. De grond, waar archeologen bin nenkort gaan spitten naar de ontstaansgeschiedenis van de Haringstad, is lange tijd eigen dom geweest van de familie' Hofstee. H.T Hofstee en zijn echtgenote kochten rond de eeuwwisseling het statige heren huis dat er stond, lieten dat af breken en bouwden er in 1900 een nieuwe, Jugendstil-achtïge winkel waar zij meubels- en ta pijten gingen verkopen. Het pand er recht tegenover op de hoek van de Brede Havenstraat kwam een paar jaar later even eens in bezit van de familie. Beide winkels genoten lange tijd bijzondere faam in Vlaardingen. Hofstee, alias Kofa, bepaalde het gezicht van de Hoogstraat. Brand legde in november 1947 het pand aan de Brede Haven straat in de as. Maar daar bleef het niet bij: het vuur sloeg over naar aangrenzende winkels en zes zaken gingen in vlammen op. Ook het Hofstee-pand aan de overzijde ging verloren. Er kwam een moderne noodwinKel voor in de plaats. De snelle wederopbouw van het Hofstee-imperium oogstte in Vlaardingen veel bewondering, ook al vond men de nieuwe win kel lang niet zo mooi als het vori ge pand, dat menigeen versteld had doen staan door zijn verba zingwekkende hoeveelheden glas en koper. Niet origineel Toen in 1950 de nieuwe winkel aan de overzijde voltooid was, verkocht Hofstee de nood winkel aan de gemeente Vlaardingen. Die vestigde er het woningbu reau, waar sinds 1952 Vlaardin- gers terecht konden voor een woonvergunning. Het werd een drukbezocht adres, want de wo ningnood was in die jaren enorm. Uit Struijs' onderzoekje blijkt dat het huidige plan van de ge meente om op de hoek van de Peperstraat en de Hoogstraat winkels te bouwen niet bijster origineel is. De gemeente liep in 1955 ook al met dat idee rond. Het was de bedoeling dat het wo ningbureau naar het Emaus zou verhuizen. Maar daar was alleen ruimte voor het woningbedrijf: huisvesting, zoals het bureau in middels was gaan heten, verkas te pas eind 1978, niet naar het Emaus, maar naar de Waal straat. Het voormalige Hofstee- pand bleef na de verhuizing ge woon staan. Het werd een onder deel van de bibliotheek, die er de platenuitleen in onderbracht. Sinds de elpees en cd's onlangs zijn meeverhuisd naar de biblio theek aan het Veerplein speelt de gemeente weer met de ge dachte op de kop van de Peper straat winkels met bovenwonin gen te houwen. Maar voorlopig zit er geen schot in de uitvoering. De eerste gegadigde, de Vlaar dingse aannemer Van der Lugt, heeft al laten weten dat hij er fi nancieel geen heil in ziet. De ge meente begrijpt dat wel. „Het is een dure plek", zegt een ambte-1 naar. Een tweede kandidaat^ bouwer is nog niet gevonden* Spijtig voor de gemeente, een ge--" lukje voor de archeologen. Die hebben straks volop tijd om meer wetenswaardigheden over deze historische plek aan het licht te brengen. Vlaardingen Bewoners van een huis aan de Verheïjstraat In Vlaardingen hebben vannacht een inbreker op de vlueht ge jaagd. Zij werden wakker van gestommel in de woonkamer. Toen de inbreker hen hoorde aankomen nam hij de benen. Hij had toen al wel een portemon nee met 140 gulden en een giro pas gestolen. Maassluis Ontmoetingscen trum Koningshof heeft voor het eerst sinds de opening in 1975 een bescheiden winst geboekt. De stichting die het zalencen trum in de Maassluisse Westwiik exploiteert hield vorig jaar 30ÓQ gulden over op een omzet van ruim een half miljoen. Een gering bedrag, maar volgens voorzitter Mees Duimelaar is toeh een mijlpaal bereikt. De Koningshof heeft bewezen, ook Vlaardingen De SP is teleur gesteld in de uitkomst van een proces, dat een bewoonster van de Wouthof had aangespannen tegen de Algemene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden. De kantonrechter in Schiedam bepaalde onlangs dat de stich ting de huurders geen cent servi cekosten hoeft terug te betalen. De tegenpartij beweert dat de stichting jarenlang te veel servi cekosten heeft berekend. SP-voorman Remi Poppe vindt de uitspraak van de rechter merkwaardig. Hij hoopt dat de advocaat van de huurder tegen het vonnis in beroep zal gaan. De huuradviescommissie had de huurder, een bewoonster van bejaardencentrum De Wouthof, Ln eerste instantie wel in het ge lijk gesteld. Bovendien is al eerder gebleken dat de ASHVB teveel servicekosten berekende. In 1985 moest de stichting een fors bedrag terugbetalen. Poppe is boos dat Jan Madem, de VVD-wethouder die voorzitter is van de ASHVB, zo triomfante lijk reageert op de gerechtelijke uitspraak. Madem vindt dat de rechter meteen ook Poppe op zijn nummer heeft gezet. Vol gens Madem had de SP'er de huurders 'opgejut'. In een open brief dient Poppe de voorzitter van de ASHVB kei hard van repliek. De twee huur ders die naar de rechter zijn ge stapt één liet de zaak later rus ten deden dat op eigen initia tief. De SP verleende alleen bij stand. Poppe vraagt zich af of de stichting ook zo blij is met het feit dat een van haar huurders nu veroordeeld is tot het betalen van 2500 gulden proceskosten. Het zou de ASHVB sieren als die de kosten voor haar rekening neemt, temeer daar het vonnis de stichting-een paar honderd duizend gulden aan terug te be talen servicekosten uitspaart, al dus de SP. zonder financiële steun van de gemeente Maassluis te kunnen bestaan. Het 15-jarig bestaan in 1990 wordt met vertrouwen te gemoet gezien. Financiële onaf hankelijkheid van de gemeente stelt de stichting in staat slag vaardiger te opereren. Het ontmoetingscentrum werd indertijd gesticht door de Maas sluisse kerken en de gemeente. In de beginperiode ïiepen de verliezen soms op tot 150.000 gul den in een jaar. De gemeente, contractueel verplicht het ex ploitatietekort bij te passen, be paalde al snel dat de steun maxi maal een ton per jaar zou bedra gen. Dat dwong de Koningshof tot een beter financieel beheer. De resultaten van die werden vooral de laatste zichtbaar. In 1987 werd biina quitte gespeeld. Het tekort "be droeg toen nog slechts 4100 gul den. Volgens Duimelaar dankt Koningshof die goede resultaten niet alleen aan een beter toe zicht, maar ook aan een groeien de populariteit. Steeds vaker worden zalen, waar normaliter slechts wordt gekerkt of verga derd, verhuurd aan particulie ren die er een bruiloft of partijtje i ingreep ste jaren ■rd bijna vieren. Daardoor stijgt de ba- romzet. Extra geld kreeg Koningshof ook van de bibliotheek. Die is slechts toegankelijk via het ont moetingscentrum. Op uren dat Koningshof gesloten is, blijft toch de deur open ten behoeve van de bibliotheekbezoekers? Voor die service moet de bieb voortaan betalen. 5 Voorzitter Duimelaar deelt ter* loops een compliment uit aan de gemeente Maassluis. Die heef| ervoor gezorgd dat er rust heerst in Koningshof. Anders dan veel ontmoetingscentra in nieuw* bouwwijken, zoals de Blauwe Brug In Sehiedam-Noord, orij dervindt Koningshof geen over last van rumoerige jongeren? Duimelaar: „In de buurt heeft de gemeente een paar jongerencen tra gesticht. Als de jeugd platen wil draaien of aan rijn brommer wil sleutelen gaan ze naar de Dug-Out of naar het centrumpje bij het gezondheidsgebouw. Een ideale oplossing. De eerste vier, vijf jaar hadden wij het best wel moeilijk met de jeugd. Die kwam hier in de hal herrie schoppen terwijl in een zaaltje naast de hal een lezing werd gegeven. Zoiets kan een ontmoetingscentrum gewoon niét hebben".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1