'De officier wil me geloof ik langzaamaan vermoorden' PvdA blij met zwembad FINALE MAZDA 323 Geld- en tijdgebrek breekt archeologen op PENNINGS BV Voetbalvandaal wilde inhakken op Hagenezen Consumentenbond heeft enquête nog niet rond Bankoverv aller schrikt van eis VLAAROINBS DAGBLAD SCHIEDAMS COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Sara ziet twee keer Sara Dwangverpleging en zes maanden cel geëist Autokrakers betrapt mazoa Autobedrijf H. Pennings Dat al de op voorraad B.V. zet al zijn Mazda's 323 staande Mazda 323-modellen in voor de 'finale'. verkocht gaan worden voor Wat houdt dit voor u in? 2000,- onder de nieuwprijs! U bent welkom in onze showroom aan de Noordmolen straat 17 te Schiedam, waar u deze unieke finale kunt bij wonen. - AUTOBEDRIJF Mishandeling: verdachte gearresteerd File door botsing wnwn Regionale redactie: Brede Havenstraat 6 3131 rp v/iaarn;^n us4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax:010-4349754. VRÏfDAG 18 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 door AAD RIETVELD Vlaardingen De 52-jarige Vlaardinger die zich gistermid dag voor de Rotterdamse recht bank moest verantwoorden voor twee bankovervallen, schrok zich een ongeluk van de eis van officier van justitie mr. G.J. Bou man. „De officier wil me geloof ik langzaamaan vermoorden. Vlerjaar!" De eerste overval op een filiaal van de Verenigde Spaarbank in .Rotterdam, op 25 september .1987, gaf de verdachte grif toe. Daar schaamde hij zich nu voor, zei hij. Van de buit, 57.250 gul den, leefde hij in 1S87 en 1988 een paar maanden met een vrouw in Thailand. Die vrouw en het kind dat hij bij haar ver wekte wil hij naar Nederland halen. „Dat is nog het laatste waar ik voor wil knokken edel achtbare", zei hij tegen recht bankpresident mr. M.FX.M. van Her Grinten. De bankovervallen, allebei op fi lialen van de Verenigde Spaar bank in Rotterdam, vertoonden grote overeenkomsten. In sep tember '87 zette de Vlaardinger een cassetterecorder op de balie, niet een bandje waarop hij het geluid van een tikkende wekker had opgenomen. Op een briefje dat hij de bankemployees toonde stond in geplakte letters: „Dit is een radiobom. Geen stil alarm. Geef mij al het geld, ook uit de kluis". Een bivakmuts stond scheef op zijn hoofd. „Omdat ik vantevoren een borreltje had ge dronken. Anders had ik die overval nooit aangedurfd". De Vlaardinger liet het geld in een plastic tasje doen. Toen de bankbedienden daar naar zijn 2in niet genoeg geld in stopten riep hij: „Meer, meer!" Met de buit liep hij vervolgens dood kalm het gebouw uit. Een dag la ter vertrok hij met het geld naar Thailand. In dit land kwam hij al dertien jaar, ook nam hij al een keer een vrouw mee uit het ver re Oosten. In maart van het vol gende jaar werd hij bijzijn terug komst op Schiphol aangehou den. Kort nadat de man vrij kwam uit voorlopige hechtenis, op 22 au gustus 1988, werd er weer een overval gepleegd op een filiaal van de Verenigde Spaarbank in Rotterdam. Deze keer legde een zwart geschminkte man een bundeltje met zwarte tape om wikkelde staven op de balie en liet hij een briefje zien met de tekst: „Deze bank is ondermijnd. Mijn vrienden buiten kunnen de bommen tot ontploffing bren gen. Geef mij al het geld, ook uit de kluis". Toen de bankbedien den naar zijn zin niet voldoende geld gaven riep de overvaller: „More, more!" Nog dezelfde dag nam de ver dachte de trein naar Frankfurt en vandaar het vliegtuig naar Bangkok. Daar stortte hij 14.000 gulden op een Thaise bank. Maar de Vlaardinger ontkende heftig, dat hij met die tweede overval iets van doen had. „Dat is zo vreemd, dat ze me dat in de schoenen willen schuiven", zei hij. „Omdat het toevallig op de zelfde manier werd gedaan. Xn Vlaardingen en Den Haag heb ben overvallers het later ook op die manier geprobeerd". Op de plaats van de overval werd een blauwpaarsehand schoen gevonden. Vezels van die handschoen werden gevonden op de nepbom. Bij een geurproef met die handschoen wees de speurhond van de politie de Vlaardinger aan. „Dat kan al zó niet, want ik ben nooit in die bank geweest", 2ei de man. „En die handschoen heb ik aange trokken, die was mij veel te klein. Waarom zou ik nou een te kleine handschoen aantrek ken?" Mr. Baumgardt, de advocaat van de verdachte, zag in de geur proef geen sterke aanwijzing. „Mijn cliënt had maandenlang Th ais gegeten en had dus een duidelijke andere huidgeur dan de overige deelnemers aan de geurproef'. Ook het feit dat drie getuigen de man meenden te herkennen bij een confrontatie zei Baumgardt niet zoveel. Hij verwees niiar een overval op de Bondsspaarbank in Vlaardin gen, waarbij het bankpersoneel een verdachte Voor honderd procent zeker' herkende, die achteraf toch niet de dader bleek te zijn. Mr. Baumgardt hield het erop, dat er „slechts zeer vage aanwijzingen" waren. Officier van justitie mr. Bouman achtte het wel „wettig en over tuigend bewezen", dat de Vlaar dinger ook de tweede overval had gepleegd. „Meneer kwam alleen naar Nederland om een bank te overvallen. Dat gaat hier zeker gemakkelijker dan in Bangkok. De man komt over als een goedaardige lobbes, maar hij heeft een ernstig agressief delict gepleegd. De straat moest wor den afgezet, mensen geëva cueerd". Bouman eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, „Ik laat het helemaal aan uw wijsheid over, edelacht bare", sprak de Vlaardinger tot de rechtbank. Die doet op 31 au gustus uitspraak. 'C; T/M De 'jongeren' feliciteren mevrouw Benard met haar honderdste verjaardag. Vlaardingen Mevrouw Sara Benard-Van Zome ren heeft vandaag voor de tweede keer Sara ge zien. De bewoonster van bejaar dencentrum De Wetering viert namelijk haar hon derdste verjaardag. Dat was reden genoeg voor burge meester Fred van Lier om samen met zijn vrouw naar de Claudius Civilislaan te gaan en de voormalige Schiedamse —want daar werd zij vorige eeuw gebo rennamens het gemeen tebestuur te feliciteren met het bereiken van die mijl paal. Mevrouw Benard, die nog kan bogen, op een goede ge zondheid, maar wel steeds sneller, moe wordt, is sinds vandaag de eerste eeuwe ling in De Wetering. Lange tijd heeft ze niet willen gelo ven dat zij honderd zou wor den. „Dat overkomt ande ren, maar mij niet", vertelde ze de laatste jaren regelma tig tegen huisgenoten. In het bejaardencentrum is al een grote groep bewoners van tussen 90 en 95 jaar. De gemiddelde leeftijd in De Wetering gaat nog steeds omhoog en ligt nu al rond 88. Samen met die 'jongeren' werd vanmorgen in de ont spanningsruimte een feestje gehouden, waarna me vrouw Benard met twaalf van haar nazaten nog een feestmaaltijd nuttigde. Maassluis Acties tegen de plannen om bij NS sta tion-West een nieuw zwembad te bouwen, kunnen niet op steun van de PvdA rekenen. De socialisten vinden de bezwaren van omwonenden tegen die lo- katie 'niet echt reëel'. Dat schrijft PvdA-gemeente- raadslid Yvonne de Groot in het plaatselijk partij blad. Eerst was het de stadsuitbreiding die het landschap veranderde. Nu zien archeologen met lede ogen hoe de aanleg van recreatiegebieden, zoals de surfplassen bij Vlaardingen-West, voorrang krijgt boven bodem onderzoek. De Groot hekelt met name het argument van de bewoners- groep, dat het nieuwe bad hun fraaie uitzicht op de Nieuwe Wa terweg zal belemmeren. „De be woners wisten dat de NS op deze lokatie een optie voor de bouw van een kantoorflat meteen for se bouwhoogte had", aldus het raadslid. Eigenlijk zouden de be woners blij mogen zijn dat het zwembad met appartementen veel lager wordt dan de NS aan vankelijk van plan was. Merkwaardig vindt De Groot het ook dat de bewoners opeens één front vormen met de voor standers van ligsveiden. Die zul len in het nieuwe bad, wegens ruimtegebrek, ontbreken. „Ze hebben daar eerder nooit over gerept. Sterker, zij vonden een lokatie aan de Merellaan bij de Burgemeester van Reesstraat zeer geschikt en daar was ook geen plaats voor een ligweide." De PvdA tilt niet zo zwaar aan het gemis aan ligweiden, omdat er toch maar een paar dagen per jaar gebruik van kan worden ge maakt. Bovendien komende er voldoende lig-en speelweiden in het nabijgelegen recreatiegebied Midden-Delfland- De centrale ligging, de vele voorzieningen, de verwachte toegangsprijs van hooguit vier gulden en de slechte staat waarin zwembad Dol-fijn verkeert, zijn voor de socialisten voldoende ar gumenten om straks voor het nieuwe zwembad te stemmen. De plaatselijke afdeling van de Consumentenbond heeft inmid dels verbolgen gereageerd op uitlatingen dat hun enquete ne gatief uitpakt voor het nieuwe bad. „De resultaten zijn nog niet bekend Ik kan alleen zeggen dat er een enorme response is ge weest", zegt'een woordvoerder van de Consumentenbond. Hij hoopt de resultaten dinsdag tij dens een hooravond bekend te kunnen maken. door ALBERT BROUWER en INGENA VELLEKOOP Vlaardingen Het zijn niet alleen illegale schat gravers die het werk van archeologen bemoeilijken. Om een interessante vindplaats als de kaalslag op de hoek van de Hoogstraat en de Peperstraat in Vlaar dingen kunnen de oudheidkundigen tenminste nog een schutting zetten met een bordje 'Verboden toegang'. Maar tegenover een verschijnsel als de stadsuitbreiding staat,de bodemkundige machte loos. laatste moment veel vondsten tevoorschijn die niet of nauwe lijks kunnen worden onder zocht. Geld voor deze noodop- gravingen is er meestal niet. In het reconstructiegebied Lïcke- baert bleken bij grondwerk op bekende en beschermde vind plaatsen uit de Ijzertijd nog eens zes onbekende bewoningsresten aan de oppervlakte te komen. Van deze zes plekken zijn er slechts twee onderzocht door drs. Ineke Abbink van de Leidse universiteit. De andere vier wa ren bijna volledig vernield en niet goed meer te dateren. Het gevonden materiaal geeft aan dat de vloerconstructie lijkt op die van de onlangs opgegraven woning in de Foppenpolder. Maar een goede vergelijking van de bouwtechnieken was niet meer mogelijk. Wel kwamen een hertegewei, enkele spinklos- jes, scherven met nagelmdruk- ken, slijpstenen en een oor van een pot met een dubbele band te voorschijn. Misstanden Een aardewerkpat (uit 200 voor Christus) met een dergelijk oor is in deze omgeving nooit eerder gevonden. Een archeoloog kan maar één keer iets goed opgra- Door de bevolkingsgroei zijn sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog in deze regio hele polders verdwenen. En de 'ver bouwing' van het landschap gaat onverdroten voort, nu voor re creatieve doeleinden. Er worden surfplassen aangelegd in een landschap dat na eeuwen strijd op het water werd veroverd. Bij grondwerkzaamheden komen vele sporen uit het verleden te voorschijn. Sporen die onder zocht moeten worden om te ach terhalen hoe de samenleving van onze voorouders eruit zag. De laatste dertig jaar hebben ar cheologen kunnen aantonen dat de geschiedenis van deze regio ver teruggaat. Omstreeks 2000 jaar voor Christus woonden er al mensen in de Vlaardingse West- wijk. Een paar honderd jaar voor onze jaartelling bouwden zij in de Foppenpolder bij Maasland huizen en in Schiedam, op de plek waar nu het Novotel staat, trof men een gebouwencomplex uit de Romeinse tijd aan. Dit zijn maar enkele voorbeelden van vondsten die vakkundig konden worden opgegraven en die veel informatie opleverden. Maar door de snelle aantasting van het landschap komen op het door CAREL VAN DER VELDEN Botterdam/Schiedam Een af keer van Hagenezen. Dat was het enige motief dat een 19-jarige Schiedammer gisteren voor zijn bedreigingen voorafgaand aan de voetbalwedstrijd SVV-FC Den Haag wist aan te voeren. Voor het rondzwaaien met een slagersmes en het fabriceren van een molotov-eocktail eiste officier van justitie H. Moraal gisteren zes maanden onvoorwaardelijk en TBR met dwangverpleging. De jonge Schiedammer werd tijdens de op 19 mei gehouden en door rellen geteisterde, wedstrijd als enige gearresteerd. Voor en na afloop van het door FC Den Haag gewonnen duel werd Schiedam opgeschrikt door hor den Haagse supporters, die auto's omkiepten, ruiten ingooiden en vernielingen aanricht ten op station Schiedam-NIeuwland. Haagse supporters wist de Schiedamse politie niet aan. te houden, maar op aanwijzing van een Haagse collega vatte de politie wel de verdachte in de kraag. De agent had gezien dat de Schiedammer zijn benzinebom in de omgeving van het SVV-stadion in de bosjes verstopte. De Schiedammer verklaarde gisteren op nieuw dat hij de Hagenaars een lesje wilde Ie ren. „Die supporters denken dat ze hard zijn, maar ik kan veel harder zijn. Daarom mogen ze van mij best in de brand vliegen", vertelde de verdachte een dag na zijn arrestatie al aan de politie. Voor de verdachte, die drie dagen voor de wedstrijd de deuren van de gevangenis ach ter zich had dichtgetrokken, stond de hele wedstrijddag in het teken van relletjes schoppen. Reeds 's middag was hij met een aantal kornuiten naar Scheveningen getrok ken om vechtpartijen uit te lokken. Vó6r de wedstrijd fabriceerde de Schiedam mer thuis een Molotov-eocktail, terwijl hij ook zijn vijftig centimeter lange mes aan scherpte. Dat de relschopper op station Schiedam-NIeuwland op Haagse supporters in wilde steken, legde de officier uit als een poging tot zware mishandeling met voorbe dachte rade. „De verdachte verklaart, dat hij het mes meenam om de Hagenaars van het lijf te houden. Maar daarvoor hoefje het mes niet scherp te slijpen". De molotov-eocktail was gemaakt om tijdens de wedstrijd in het Haagse vak te gooien. Toen de verdachte hoorde dat er streng werd gefouilleerd bij het stadion, verborg hij de benzinefles in deboges. Zijn plan om de bom na de wedstrijd naar de Hagenaars te gooien, werd gedwarsboomd door de Haagse agent. Uit eerdere psychologische tests kwam reeds naar voren dat de geestelijke vermogens van de Schiedammer gebrekkig ontwikkeld zijn. Toen hij verleden jaar voor een overval werd veroordeeld, oordeelde het Pieter Baancen- trum dat het delict onvoldoende verband hield met de geestelijke gesteldheid van de dader om behandeling te rechtvaardigen. Daardoor werd de Schiedammer alleen ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Dat hij reeds drie dagen na het uitzitten van deze straf weer tot gewelddaden overging, duidt er volgens rechtbankpresident mr. Van der Grinten op dat de Schiedammer le vensgevaarlijk is voor zijn omgeving. Net als de officier van justitie drong de advo caat van de verdachte, mr. Van aer Spoel, aan op ter beschikkingstelling. Wel vroeg Van der Spoel de rechtbank, af te zien van gevangenisstraf. „Mijn cliënt zal daar niet beter van worden. Hij is gebaat bij behande ling. En die moet zo spoedig mogelijk begin- ,nen". Uitspraak over veertien dagen. Schiedam Op de parkeerplaats achter het Schielandziekenhuis zijn afgelopen nacht drie Vlaardingers op heterdaad betrapt bij het kraken van auto's. Het drietal was rond één uur bezig radio's uit een auto te slopen toen agenten in burger, die het parkeerter rein al enige tijd in de gaten hielden, ingre pen. Personeel van het ziekenhuis had al verschillende keren geklaagd over openge broken auto's. De verdachten zijn 18 en 19 jaar oud. De poli tie probeert te achterhalen of zij nog meer auto-inbraken op hun kerfstok hebben. Phfccte harmonie tussen mensen machine Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 LX. 4 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 injectie, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 ensign, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 ensign, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. 1.3 GLX, 5 versn. Mazda 323 H3,3-drs. Rai-Red, 5 versn. Mazda 323 HB, 3-drs. Iris, 5 versn. Mazda 323 HB, 1.3 GLX, 5 versn. Mazda 323 Sedan, 1,3 LX, 4 versn. Mazda 323 Sedan, 1.3 ensign, 5 versn. Mazda 323 Sedan, 1.3 LX, 5 versn. Mazda 323 Sedan, 1.3 LX. Iris, 5 versn. Mazda 323 Sedan, 1.7 Diesel LX, 5 versn. Mazda 323 HB, 5-drs. 1.7 Diesei LX, 5 versn. (Demonstratie) Rijklaarprijs 22.643,- 2-1.635,- 24.130,- 23.680,- 24.452,- 25.385,- 23.340,- 24.907,- 24.553,- 26.130,- 25.256,- 25.340,-. 30.683,- ƒ29.477,- Finaleprijs 20.643,- f 22.635,- ƒ22.130,- 21.680,- 22.452,- 23.385,- 21.340,- 22.907,- 22.553,- 24.130,- 23.256,- 23.340,- 28.683,- 26.000,- rijklaarprijzen Incl. eventuele met. tak inruil en financiering mogelijk Noordmotenslraat 17 Schiedam Telefoon 010-4266233 ven en vastleggen, daarna is zijn informatiebron verdwenen. Bij een noodopgraving is hij vanaf het begin de verliezer, een groot gedeelte van de gegevens is dan al vernietigd. Het is dus zaak deze plekken eerder op te sporen zodat er minder noodopgravin- gen noodzakelijk zijn. In het reconstructiegebied Mid den-Delfland heeft men inmid dels maatregelen genomen om de ergste misstanden weg te ne men. Vanaf 1 augustus is de Vlaardinger drs P.W. van den Broeken in deeltijd aangesteld om alert op noodkreten te reage- - ren en snel een onderzoek te kunnen verrichten. Elke woens dagochtend is hij voor vonds tmeldingen bereikbaar bij het bureau van uitvoering van de reconstructiecommissie in Maas land. Ondanks zijn aanstelling blijft het voor Van den Broeken ach ter de feiten aanhollen. Om het vernielen van vindplaatsen te gen te gaan is voor de komende vijf jaar minimaal één full-time kracht nodig. Pas dan kan men Op ongewenste ontwikkelingen vooruit lopen en plaatsen onder zoeken voordat grondwerkers er hun draglines op loslaten. Het probleem van de noodopgra- vingen bestaat ook in steden. De al genoemde vindplaats aan de Hoogstraat is er een voorbeeld van. Provinciaal archeoloog W. „Hessing wil daar een onderzoek 'doen maar heeft nog niet vol doende geld kunnen lospraten. Gezien het belang van deze piek pal in het centrum, vlakbij de visbankflat waar eerder materi aal uit de negende eeuw tevoor schijn kwam, is het te hopen dat de financiering van dit projekt snel rondkomt In de literatuur wordt gesproken van de stiehting van een kerk in Vlaardingen door Willibrord, in 694 na Christus. Deze kerk is nog niet gevonden, hoewel sommige schrijvers menen dat deze aan de Hoogstraat moet hebben ge staan. Of de kerk bij deze opgra ving tevoorschijn komt, is niet te voorspellen. Maar zeker is dat vanaf de elfde eeuw deze plek doorlopend bewoond is geweest. Het onderzoek kan een belang rijke verrijking van de kennis van de geschiedenis van Vlaar dingen betekenen. Schie'dam De politie heeft gis teren een 30-jarige Schiedamse aangehouden die verdacht wordt van de mishandeling van een 80-jarige stadgenote afgelo pen maandag. Het slachtoffer ■werd die avond in haar woning aan de Overschiessestraat over vallen en geslagen dooreen haar onbekende vrouw, die haar tweeënhalf uur vasthield en geld eiste. Ze maakte 2ich tenslotte uit de voeten met ongeveer 800 gulden. Gisteren werd een vrouw, die aan het signalement beant woordde, in de Warande her kend door twee agenten. Vol gens de politiestaat de verdachte in geen enkele relatie tot het slachtoffer. „Ze had gewoon een willekeurig iemand uitgezocht", aldus een woordvoerder. De vrouw wordt vastgehouden voor verhoor. Vlaardingen Op rijksweg 20 ter hoogte van de Burgemeester Heusdenslaan is gistermiddag om vijf uur als gevolg van een kop-staart botsing een lange file ontstaan. Er stond al een kleine file, toen de bestuurder van een personenauto van de oprit Vlaardingen-West de rijksweg op kwam rijden en de stilstaande rij auto's niet zag. Hij reed op de achterste wagen in. Bij het onge luk waren drie auto's betrokken, die alle blikschade opliepen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1