Haring- en Bierfeest een 'heksenketelend imbroglio' Werkweg stormvloedkering langs Nieuw Oranjekanaal „Tijd voor drastische zuivering" Horen en zien vergaat draaiorgel-publiek 'Publiek was toe aan Pasar Malam' Vierkantje wordt in glas verpakt Politici op zeepkisten isssfi ©©Kfester VLAAR0IN6S BAGBLAS SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Rijkswaterstaat willigt Hoekse wensen in Brandweer sloopt dakgoot Passage Werknemer verstoort bruiloft bloemkweker Inbreker klautert naar sieraden Man verandert broodjeszaak in ravage Minder vee op jaarkeuring door dioxine 'Maak Buizengat geschikt voor scheepsmuseum' MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardngen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350567-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. 7* Vlaardingen Eén van de principes van het Haring- en Bierfeest was altijd dat poli tiek en religie er niets te zoe ken hadden. Die stelregel is aan de kant geschoven. Op 2 september, vier dagen voor de parlementsverkiezingen, mogen alle politieke partijen een afgevaardigde naar de Waalstraat in Vlaardingen sturen. Daar staan zeepkis ten vanwaar af zij hun poli tieke boodschap kunnen verkondigen. Zonder micro foons en geluidsapparatuur, anders 'wint' volgens Einus van Zanten van de stichting Haring- en Bierfeest de par tij met de duurste verster ker. De stichting meende, zo kort voor de verkiezingen niet om de politiek heen te kunnen. Vlaardingen Een 'heksenketelend imbroglio'. Een ondoorgrondelijker omschrijving dan burge meester Fred van Lier weet waarschijnlijk geen Vlaardinger voor het Haring- Bierfeest te verzin nen. Zelfs Rinus van Zanten begrijpt niet wat de burgemeestei met dat zinnetje in het programma boekje bedoelt. En dat terwijl Van Zanten voorzit ter is van de Haring- en Bierstichting, die ook dit jaar weer uitdrukkelijk een volksfeest heeft georga niseerd. I Van Lier geeft 2 september om weer ongetwijfeld weer vfele elf uur 's morgefis het startsein tienduizenden bezoekers zal voor de zeventiende aflevering trekken. De eer om de vlag te van het evenement dat bij mooi hijsen komt Van Lier, be schermheer van het feest, wel eens toe, meent Van Zanten. Hij zou van een openingshandeling door de burgemeester graag een traditie maken. De door sponsor Jan van de Graaf geïntroduceerde gewoon te om een Bekende Nederlander het feest te laten openenvorig jaar Koos Postema staat daar mee op de tocht. Wel komt we derom een beroemdheid zijn voetafdruk plaatsen in een vers gecementeerd stukje Vlaardings plaveisel: de tekstschrijver van tv-comedies Chiem van Houwe- nïnge. De openingsrituelen zijn verplaatst van Van de Graafs administratiekantoor aan de Westhavenplaats naar de stoep van restaurant De Koperen Kap aan de Oosthavenkade. Eige naar Peter Kurvers eiste met succes de eer op om ook eens in de schijnwerpers te mogen staan. Het heeft er even naar uitgezien dat met het verscheiden van de onmisbare Jan Brouwer, de 'uit vinder' van het feest, er meteen een abrupt einde was gekomen aan de massale haring- en bier consumptie op de eerste zaterdag van september. De dood van Frits van Warmenhoven een jaar eerder had de slagkracht van het bestuur al ernstig aange tast Toen ook Tom Bravenboer (ziek) en Aijan van der Velde (werk) uitvielen kwam de stich ting voor een dilemma te staan. Met nieuwe mensen zo goed mo gelijk doorgaan op de door Brou wer uitgezette weg, of radicaal stoppen. Traditie Dat laatste werd een te groot verlies voor Vlaardingen geacht. Het werd dus: doorgaan. „Maar", waarschuwt Van Zanten, „we kunnen de bevolking niet ver rassen met gekke, gigantische dingen die nooit vertoond zijn. Het feest staat in het teken van voortzetting van een traditie". Hij wil het spektakel ook in de toekomst niet verder laten groei en. Meer bezoekers kan de bin nenstad gewoon niet aan. De aflevering van 1989 wordt dus gebrouwen volgens het ver trouwde recept. Het zeventiende Haring- en Bierfeest wordt we derom een reusachtige braderie voor de gemiddelde slenteraar, met veel sport- en speldemon- straties, hier en daar een stunt team, wat oude ambachtslieden, een kindermarkt en heel veel muziek. Rita Young presenteert sterren uit de oude doos, zoals Ben Cramer en Trea Dobbs en brengt verder talenten als Peter Douglas {'de Nederlandse Frank Sinatra') en een plaatselijke Mi chael Jackson op het podium. Om de prijzen hoeft men deze at tracties niet te mijden: alles is gratis. Alleen voor de consump ties moet worden betaald. Een haring kost 2 gulden, een broodje erbij vijftig cent extra. Een pilsje kost eveneens twee gulden. Vo rig jaar was dat nog/1,75. „Maar toen riep vrijwel iedereen, laat dat kwartje maar zitten. Dan kun je er beter meteen twee gul den van maken", meent Van Zanten. Hoek van Holland Rijks waterstaat is bereid bij de aanleg van de stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg rekening te houden met wen sen van de deelgemeenteraad van. Hoek van Holland. Het werk wordt volgend jaar be gonnen ter hoogte van het Nieuw Oranjekanaal. De deelraad had er bezwaar te gen, ^at de materialen via de Haakweg naar de bouwplaats zouden worden vervoerd. Vol gens de raad is deze zwaar belas te weg daarvoor ongeschikt De grote wens was om het tracé van de A20 alyast te gebruiken als werkweg, 'vooruitlopend op het verlengen van de rijksv/eg tot Hoek van Holland. Het tracé kan echter niet tijdig worden aange legd. De aanvoerroute over Maasdijk, Pettendijk en Nieuw Oranjeka naal wordt uit een oogpunt van verkeersveiligheid wel aan- vaardvaar geacht. Het knelpunt vormt een kruising met de spoorbaan aan het einde van het kan cal, Daar is een particuliere spoorwegovergang op eigen ter rein. De NS gaan niet akkoord met de aanleg van een openbare overweg. Een werkavergang voor Rijkswaterstaat voor een periode van ongeveer een jaar is wel bespreèkbaar. Ook ten aanzien van de veilig heid op het water tijdens de aan leg van de stormstuw heeft Schiedam Een afgesloten gla zen terras met een centrale ver warming. Geen van de in het zweet badende cafégangers kan gisteren hebben uitgekeken naar zo'n voorziening, maar ei genaar John Litzau heeft serieu ze plannen de terrasklanten van café Het Vierkantje op deze wij ze tegen de "weersinvloeden te beschermen. Het ligt voor de hand dat ideeën voor een afgesloten terras met name in regenachtige zomers een goede voedingsbodem vin den, maar opvallenderwijs heb ben juist de gunstige klimatolo gische omstandigheden Litzau op het spoor gezet. Het aanbren gen van een glazen pui be schouwt hij als een primeur voor deze regio. „In Amsterdam en Antwerpen zie je zulke terrassen regelmatig, maar bij ons is het nog een onbekend fenomeen. In zijn eerste seizoen als uitbater van Het Vierkantje heeft Litzau gemerkt, dat de hoogte van zijn omzet in sterke mate afhangt van de stand van de barometer. Haalde het terras op de Koe markt gisteren en op andere zon nige dagen topomzetten, op som bere en regenachtige dagen blijft er van Litzau's klandizie weinig over. Litzau hoopt de fluctuaties in zijn omzet te verkleinen door ,zljn klanten op sombere dagen en het winterseizoen achter glas te plaatsen. Het Vierkantje heeft al een luifel. Achter de ver plaatsbare glazen pui denkt de uitbater twaalf tafeltjes neer te zetten. Na de verbouwing wil hij de producten uit de keuxen op waarderen tot het niveau van een middenklasse-restaurant. Litzau: „In Schiedam is de goede keuken prima vertegenwoor digd, terwijl je ook in een eetcafé terecht kunt. Het niveau ertus sen is echter [.ondervertegen woordigd, en daar wil ik veran dering in brengen". Litzau, wiens hotel Dé Spil eerder dit jaar werd gesloopt door de ge meente, hoopt snel toestemming te krijgen voor.de voorziening. „Ik zie het al helemaal voor me", 1 mijmert hij. „Met sneeuw op de straten en een grote kerstboom voor de deur kunnen mijn klan ten van de winter gezellig dine ren". De beroemde toog van het café gaat na de veibouwing overi gens verdwijnen. Zo'n voorzie ning past volgens Litzau niet meer in het nette imago, dat hij zijn zaak wil geven. Schiedam De Schïedamse brandweer moest er zaterdag ochtend aan te pas komen om wandelaars in het Broersveld te behoeden voorvallend hout. Het hout was afkomstig van de dak goot van de achterzijde van de Passage, die in ernstige staat van verrotting verkeert Nadat de politie de brandweer had ingeseind, waren brand weerlieden drie kwartier in de weerom de nog loszittende hout panelen te verwijderen. De ope ratie, die werd uitgevoerd met behulp van een ladderwagen, trok veel bekijks. Naast het hout werden ook verschillende dui vennesten verwijderd. Tijdens het werk in de lucht werd het Broersveld afgesloten voor alle verkeer. Rijkswaterstaat maatregelen toegezegd. De verwachting is dat de stormvloedkering maximaal een keer per tien jaar moet wor den gesloten in verband met zware storm en hoog water. Daarnaast wordt de stuw eens per jaar gesloten voor controle- werk. Die datum moet minstens een jaar tevoren bekend zijn. Scheepvaart De hinder voor de scheepvaart wordt tot een minimum beperkt. Zo krijgt de beroepsvaart altijd voorrang boven de werkvaarf. Bouwactiviteiten in de scheep vaartgeul zijn alleen toegestaan als het zicht minimaal 1500 me ter bedraagt. Als er schepen van meer dan 25.000 ton passeren moet de vaarweg anderhalf uur vante voren worden vrijge maakt. Afhankelijk van het scheeps- aanbod wordt per getijde onge veer twee tot drie uur op het wa ter gewerkt aan de stormvloed kering. Over de inrichting van een in formatiecentrum zijn de woord voerders van Rijkswaterstaat erg voorzichtig. Het staat wel vast dat er geen permanente ex positie wordt ingericht, zoals de deelgemeenteraad van Hoek van Holland had gevraagd. Rijkswaterstaat denkt wel een tijdelijk informatiecentrum te kunnen inrichten,meteen capa citeit van maximaal honderd be zoekers. Daar zouden alleen groepen worden ontvangen. Al was luisteren dan moeilijk, een orgel van dichtbij bekijken ging wel. Sommigen lieten zich die kans niet ontgaan. Schiedam Horen en zien ver ging zaterdag het publiek op de Broersvest in Schiedam. De win keliers hadden een draaiorgel dag georganiseerd en tien piere menten ingehuurd. De instru menten trokken veel bekijks on der het winkelend publiek. Ech te liefhebbers legden het spekta kel vast op foto en video. Om te horen welke muziek bij welk orgel hoorde, moest men recht voor het betreffende draaiorgel gaan staan. Ze speel den alle tien tegelijk en aange zien de Broersvest niet zo erg lang is, was de muzikale venvar- ring groot. Velen vonden het niet om aan te horen. Daan Kamp, oud-bestuurslid van De Kring van Draaiorgelvrienden, vond het jammer dat alleen de Broersvest beschikbaar was: „Als we door het hele centrum van Schiedam hadden kunnen staan, was er niets aan de hand geweest". Voor een kermisorgel uit Bergen op Zoom was er gelukkig nog een plaatsje op het Hemaplein. Dit Carl Frei orgel uit 1929 bracht zulke luide klanken voort, dat het onmogelijk was om dit instrument tussen de an dere te plaatsen. De andere ne gen behoorden tot het type straatorgel. De meeste zijn ei gendom van de Rotterdamse or geldraaiersfamilie Roos. De ge speelde muziek, voor zover te onderscheiden, was eigentijds. Liefhebbers van het draaiorgel, die afgelopen zaterdag niet opti maal konden genieten, kunnen voor meer bijzonderheden te recht in het draaiorgelmuseum in Utrecht. Daan Kamp beveelt dit museum van harte aan. „Er staan daar kermisorgels maar ook kleine Leierkasten, En grote kasten van wel acht meter breed meteen front van zes meter!" MaassluisEen 24-jarige werk nemer heeft vrijdagavond het bruiloftsfeestje van zijn baas verknald. Eerst belde hij gebouw De Kern, waar het partijtje werd gehouden, met de mededeling dat er elk ogenblik een bom kon - ontploffen. De bruiloftsgasten „ontruimden daarop iilings de zaal. Vervolgens trof het jonge paar 's nachts bij thuiskomst een hoeveelheid van 12 kuub tuin aarde voor de deur. De dader was al snel bekend: een werknemer uit Hoek van Hol land die nog een appeltje met zijn baas, een bloemkweker, had te schillen. Hij had tegen zijn zin ander werk gekregen en meen de dat hij recht had op wraak. De politie kon de man pas zondag verhoren, omdat hij tot dan toe onvindbaarwas gebleken. was van plas tic In de kra men op de Pa sar Maiam waren onvervalste volkskunst Schiedam Voor het eerst na tien jaar was er afgelopen weekend weer eens een Pasar Malam in de sporthal Margriet in Schiedam. En de Oosterse markt werd buiten verwach ting druk bezocht. De organisatoren, Frank-Paul Verdouw en Dick ter Hark uit Arnhem, besloten al na de eer ste succesvolle avond met een bezoekersaantal van 1000 om de Pasar Malam tot een jaarlijkse attractie m Schiedam te maken. Frank-Paul legt uit waarom het evenement vol gens hem weer in trek is: „Zo'n tien jaar geleden was erin iede re stad wel eens per jaar een Oosterse markt. Hei was een trend, ook in Schiedam. Maar de mensen raakten er op uitge keken. Het publiek is nu, in 1989, weer toe aan een Pasar Malam. Wij proberen van onze kant natuurlijk alles zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Zo hebben we deze keer arties ten met een Oosterse achter grond uitgenodigd. Een goed voorbeeld is Anneke Grdhloh, Anneke kan de sfeer van een Pasar Malam aanvoelen, zij maakt er iets van. Artiesten die we vroeger uitnodigden waren vaak zo statisch als wat". Opvallend was dat ongeveer 70 procent van de bezoekers van puur Hollandse afkomst was. •Zij kwamen veelal naar de Oosterse markt, die vooral op de Indische cultuur gericht is, om een exotisch hapje te eten. Naast de vele kraampjes met etenswaren, kon men er siera den, wajang poppen en litera tuur uit het verre oosten vin den. Het was jammer dat er toch nog tamelijk veel stand houders stonden die plastic sie raden en fluoriserende rokjes verkochten. Maar ja, de huur van de sporthal moest natuur lijk ook betaald worden. De standhouders hadden in ieder feval geen spijt dat ze naar chiedam gekomen waren: „Het Schiedamse volk is gezel lig en kooplustig!" Vlaardingen Een inbreker had er een klauterpartij naar de eerste etage van een woning aan de Albertine Agneslaan voor over om via een balkondeur bin nen te komen. Hij ging met sie raden aan de haal. Bij een inbraak in het Fina ben zinestation langs rijksweg 20 is voor 3500 gulden aan sigaretten gestolen. Uit een afgesloten vi trine van een winkel aan de Hoogstraat is zaterdag een,vide ocamera gestolen. Een forse buit werd ook uit een kelder aan de Bloïs van Treslongstraat ge haald. Er werd voor 3600 gulden aan visattributen gestolen. Vlaardingen Volgens CDA-voorzitter drs. Arjen van der Velde is het tijd dat de verhoudingen in de Vlaar- dingse politiek „drastisch worden gezuiverd". Het ide aal van Van der Velde is een verkiezingsuitslag, die voor het eerst sinds lange tijd een college zonder de PvdA mo gelijk zou maken. Hij vindt dat de gemeenteraad zich lang genoeg de 'luimen' van de PvdA heeft moeten laten welgevallen. „De PvdA zit al sinds mensen heugenis in het college. Het is bijna een automatisme dat die partij het in Vlaardingen voor het zeggen heeft. Het zou goed zijn voor de politiek als de PvdA eens meteen mindere positie ge noegen moest nemen", vindt Van der Velde. Hij heeft zijn be denkingen tegen de manier waarop de PvdA met haar macht omgaat „De gemeente raad moet zich maar schikken naar de luimen van de PvdA". Als meest recente voorbeeld noemt de CDA-voorzitter de te genstand van de sociaal-demo craten tegen een onderzoek naar de illegale st3rt van zwaar ver ontreinigde grond in de Broek polder. „De meerderheid van de gemeenteraad heeft tot dat on derzoek besloten. Maar als het de dames en de heren van de PvdA niet zint komt er geen onder zoek". Van der Velde begrijpt de afkeer van de PvdA van een onderzoek naar de grondstort wel. „Ze zijn - natuurlijk bang dat SP'er Remy Pnppe een act gaat maken, waar bij hij als een soort groot-inquisi teur wethouder Bas Goudriaan aar. de paal probeert te nagelen". Maar toch geeft het de- PvdA geen pas om een wens van de meerderheid van de raad te dwarsbomen, vindt de CDA- voorzitter. De sterke concurrentie die de PvdA ondervindt van de SP is volgens Van der Velde oorzaak van grote problemen. „De PvdA moet te allen tijde de SP'de wind uit de zeilen nemen, zich als linkse partij profileren, om niet nog meer stemmen te verliezen. Ze kari zich niet veroorloven om goed ^amen te werken met de partijen ter rechter zijde". Het gaat de CDA-voorzitter te ver om alle politieke onenigheid aan de PvdA te wijten. Hij meent dat ook de persoonlijke verhou dingen tussen raadsleden ver stoord zijn. „Ik ga geen namen noemen, maar er zijn mensen die al heel lang in de raad ziten en wellicht gefrustreerd zijn ge raakt Mensen zijn op elkaar uit gekeken, er zijn persoonlijke rancunes ontstaan en#dat lijkt mij allemaal niet bevorderlijk voor de politiek". Dat er iets móet veranderen staat voor Van der Velde als een paal boven wa ter „Dit is geen werken". Vlaardingen De nog maar pas geopende broodjeszaak Danny s Diner aan de Smalle Haven straat Is zaterdagnacht om twee uur in een ravage omgetoverd. Een 36-jarige Vlaardinger sloeg met een barkruk alle buitenrui ten, vitrines en een gokkast aan diggelen. De man bekoelde zijn woede op het interieur, nadat hij verwik keld was geraakt in een gevecht met een 35-jarige stadgenoot Toen deze hem een gebroken kaak sloeg, die naar later in het ziekenhuis bleek op twee plaat sen was gebroken, ging de man volledig door het lint. Volgens bezoekers van Danny's Diner werd de 35-jarige Vlaar dinger al enige tijd bedreigd door zijn stadgenoot. De voormalige sexclubeigenaar kondigde de laatste weken regelmatig aan het gezicht van zijn opponent 'te wil len verbouwen'. Met het uitde len van klappen was zijn doelwit hem zaterdag net voor, waarop de man zijn woede bekoelde op het interieur van de broodjes zaak. De politie was na ongeveer vijf minuten ter plaatseen arresteer de de twee wegens zware mis handeling en vernieling. Schipluiden Er waren dit jaar minder pronkkoeien aanwezig op het erf van boer Koos Am- merlaan in Schipluiden dan an ders. Daar werden zaterdag de mooiste 'meisjes' van 18 veehou ders uit Schipluiden, Maassluis, Maasland, Naaldwijk en Vlaar dingen gekeurd. Oorzaken: de dioxine-affaire in de zuidwest hoek van Midden-Delfland en de melkerskoorts, waarschijnlijk overgebracht door uit Engeland geïmporteerd vee. De dieren worden van melkers- koorts zelf met ziek, maar de verzorgers kunnen maanden lang last hebben van een slepen de op griep lijkende ziekte. De besmetting wordt overgebracht door spetters van urine en mest. In zijn openingswoord toonde burgemeester drs. J.B. Waaijer begrip voor de veehouders. De melkerskoorts, de dioxine-affai re die inmiddels bekend is tot aan de Italiaanse grens en de produktiebeperking. Toch gaat het nog redelijk goed in de vee houderij, meende hij: „U bent hier met uw jeugd, en wie de jeugd heeft heeft de toekomst". Vlaardingen De onderne mersvereniging De Haven Rond wil van het Buizengat een soort openluchtmuseum maken. Voorzitter Jan van de Graaf vindt het een leuk vooruitzicht als er permanent een vloot oude schepen ïn het achterste deel van de Vlaardingse haven ligt afgemeerd. De schepen zouden, volgens hem een aardige toeris tische attractie vormen. Het Buizengat is in de ogen van Van de Graaf nu een dood stuk water. Als de gemeente voor een paar aanlegsteigers zorgt kan dat beeld snel veranderen. Bezitters van historische vaartuigen zou den er een goede thuishaven hebben, denkt de Vlaardingse ondernemer. De vereniging De Haven Rond heeft het idee inmiddels officieel aangekaart bij de gemeente. Het plan wordt ondersteund door de historische vereniging Vlaardin gen. Op 14 september wordt een voorlichtingsavond gehouden in het stadhuis, waar verschillende maritieme experts een pleidooi zullen afsteken voor het 'mu- seumplan'. Op die avond wordt eerst een film vertoond over de geslaagde restauratie van een oud turf schip. Daarna houden voorzitter Brussé van de stichting Open lucht Binnenvaartmuseum Rot terdam en zijn collega Jansen van een Goudse stichting een le zing, Tenslotte Iaat directeur Joop van Dorp van het -Vlaar dingse Visserijmuseum zijn licht schijnen over deze alternatieve bestemming van het Buizengat. Eén van de doelen van de vere niging De Haven Rand is meer leven brengen in de voormalige vissershaven. De vereniging kwam een tijd geleden met het voorstel om ter hoogte van de West havenplaats een drijvend visrestaurant te bouwen. De eet gelegenheid zou herkenbaar moeten worden door een opge poetste vuurtoren op het dak. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1