'Vrees voor dioxine in vruchten is ongegrond' 'Islamitische school is geen goede zaak' Martin Ruis: Alsof ik een hamer op m'n hoofd kreeg st Ministerie van volksgezondheid wil gerucht ontzenuwen Schiedams gemeentebestuur bezorgd: Fietsers pedaleren rond Vlaardingen Motortocht voor tropisch regenwoud Mf SP-fractie hoopt op verdubbeling V1AARDIN6S OABBLAD SCHIEDAMSI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Forse buit woninginbraak Vereniging wil kinderproj eet Somoto adopteren John Patterson doorkruist Europa Kabelgids ontslaat medewerkers Huurder: beklag over directeur Woningbedrijf MS VAN THIENEN, 60 JAAA BETHQUWBAARHEIB Royale hoekenkast 109.00 4 Witte of bruine HOUTEN TAFELS i&Ü 51 wm Hangkast wit Legkast wit GROTE SORTERING KEUKENBUFFETS Brbersveid lQeMQa: ,;r, teWoon 0104264557 Zestal vernielt zonder reden WNHIWEG BRegionale redaciierBrëde Havenstraat 6,3131 BC^flaardmgeo. Postbus 400s, 3130 KA Vlaardingen. Telef&on: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 4345209. Telefax-0i0-j.tdft75d DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 Maassluis/Vlaardingen Boeren uit de Zuid- buurt mogen na het vin den van dioxine in hun melk volop in de be langstelling staan, met andere beoefenaars van de landbouw in de regio bemoeit geen mens zich. Neem de bezitters van volkstui nen. Terwijl landelijke politici de kwaliteit van de landbouw- produkten uit de regio in twijfel trokken, heeft geen tuinder persoonlijk antwoord gekregen op de vraag of de zelf gekweek te radijsjes nog gegeten kunnen, worden. Ondanks het ontbreken van waarschuwingen van de over heid twijfelen tuinbezitters in de Zuidbuurt aan de kwaliteit van hun produkten. Geruchten in tuinderskringen willen, dat het eten van appels en peren uit eigen tuin onverantwoord is. De dioxine, die na uitstoot door de Afvalwerking Rijnmond neer slaat in het Lickebaertgebied, zou zich in en onder de schillen van de vruchten ophopen. Direct na de dioxine-vondst trof het ministerie van landbouw maatregelen om de vergiftigde melk uit het gebied aan de con sumptie te onttrekken. Dat het ministerie geen maatregelen te gen andere landbouwproduk- ten als groenten en fruit heeft getroffen, kan sommige hobby tuiniers vooralsnog niet gerust stellen. Waarom zouden hun groenten en fruit immuun zijn voor de dioxine-uitstoot als de melk in het gebied vergiftigd is? Die vraag houdt de tuinders bezig, maar een direct antwoord heeft hen nog niet bereikt Het ver haal over de opeenhoping van dioxine in de schillen is niet af komstig van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu. Maar zolang het gerucht niet wordt ontzenuwd, hecht menig tuinder geloof aan de dioxine theorie over groente en fruit. De angst voor dioxine in groen ten en fruit is volgens een voor lichtster van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu on- „Direct nadat het dioxïneverhaal naar buiten kwam, is gesteld dat dioxine zich uitsluitend ophoopt in vet. Bezitters van tuintjes kunnen hieruit afleiden, dat er met hun groenten en fruit niets aan de hand is". De voorlichtster geeft toe, dat andere beoefenaars van land bouw tot dusver verstoken zijn van directe informatie. „Maar we hebben toch het nodige ge daan aan persoonlijke voorlich ting", meent de medewerkster. „Op de regionale zender hebben wij een vragenuurtje gehouden. Verder hebben we tal van ver ontruste telefoontjes gehad en die hebben wij allemaal naar behoren beantwoord". Dat de tuinders rich ongerust maken, ligt volgens de voor lichtster niet aan het ministerie. „In dit soort gevallen maken tal van mensen zich ongerust. Het is natuurlijk de vraag of wij in staat zijn de angst bij al deze mensen weg te nemen". Vanmiddag debatteert de Tweede Kamer in een speciaal ingelast debat over de dioxine affaire. Vragen over de kwali teit van de overheidsvoorlich ting en het vervolg van het dioxine-onderzoek komen van middag ongetwijfeld ook aan de orde. Vlaardingen Bij een in braak in een woning aan de Frederik Hendriklaan is voor ongeveer 5200 gulden aan goederen (audio- en vi- deo-apparatuur en sieraden) gestolen. De inbreker, die via een openstaand -raam in de serre de woning binnen kwam, nam ook 400 gulden mee. Uit een pomptation langs rijksweg 20 is een aantal sloffen sigaretten ont vreemd. Daar werd de gla zen trottoii i toegangsdeur met twee ttoirtegels ingegooid. Schiedam De Vereniging Schiedam - Nicaragua wil een omvangrijk kinderproject in dat Midden-Amerikaanse land adopteren. De anderhalf jaar ge leden opgerichte solidariteits- verenigiog reageert met dat Ini tiatief op een noodkreet uit het stadje Somoto. Een crèche voor kinderen tot en met zes jaar, een opvangcentrum voor iets oudere kinderen en ne gen kantines waar bijna twee duizend kinderen dagelijks een maaltijd krijgen, worden met sluiting bedreigd. I>e zorgwek kende financiële situatie waarin het door een burgeroorlog ver scheurde Nicaragua verkeert, hebben het land op het randje van bankroet gebracht. Bestuurslid Armand van Puy- velde hoopt dat Schiedammers massaal geld overmaken. Voor een maandelijkse bijdrage van 25 gulden kan één kind worden opgevangen. Om een kantine open te houden is per maand ruim 1.000 gulden nodig. Het project wordt samen met an dere bevriende steden in Europa uitgevoerd. Bij het secretariaat —Burgemeester Knappertlaan 189a, telefoon 4731745— is meer informatie te krijgen. De vereniging is inmiddels ook' een nieuwe kledingactie gestart- Ze wil vooral zomerkleding voor kinderen van 0 tot 14 jaar per- container naar Nicaragua trans porteren. De kleding kan bij het Zakkendragershuisje worden bezorgd of kan thuis door mede-, werkers van de vereniging wör-v den opgehaald. Schiedam Het stich ten van een basisschool op islamitische grond slag is volgens het Schie- damse college van bur gemeester en wethou ders geen goede zaak. De gemeente is .wettelijk ver plicht de aanvraag van een klei ne 300 ouders uit Schiedam en omstreken om zo'n school te mo gen oprichten in te willigen, maar blij is het stadsbestuur er niet mee. Een islamitische school verhindert dat Nederlandse en 'buitenlandse* kinderen met el kaar optrekken en dat vooroor delen over eikaars afkomst ver dwijnen. Het Schïedarnse college schrijft dit in een voorstel aan de ge- Waar moeten we heen? Die vraag lijken deze fietsers zich te stellen terwijl je peinzend een routebeschrijving bestuderen. Gisteravond werd bet spits afge beten van de fietsvierdaagse in Vlaardingen. Onder vrijwel ideale weersom standigheden ging een peleton fietsers rond zes uur van start voor de eerste 25 kilometer. De deelnemers zullen in totaal onge veer honderd kilometer afleggen. De organisatoren hebben voor deze editie weer nieuwe routes uitgestippeld, die uiteraard door fraaie landelijke gebieden voeren. meenteraad, die begin septem ber over de aanvraag van de Stichting Islamitisch College moet beslissen. Overwegingen dat ook migranten-kinderen straks in een multï-culturele maatschappij moeten leven en dat ze daar het beste op school een begin mee kunnen maken, mogen echter bij de besluitvor ming geen rol spelen, zegt het college metspijt. De aanvraag voldoet aan alle wettelijke voorwaarden en. dus kan de gemeenteraad niets an ders doen dan de school opne men in het onderwijsplan voor de jaren 1991-1993. Volgens de grondwet hebben islamieten precies evenveel recht op eigen scholen als katholieken en pro testanten. De islamitische school wordt on dergebracht in de voormalige Dr. Sauerschool aan de Eduard van Beinümlaan in Groenoord. In Nïeuwland, waar de meeste migranten wonen, is geen schoolgebouw beschikbaar. Bij de start in 1990 zullen zich naar verwachting 170 leerlingen la ten inschrijven. Volgens de wet is de school bedoeld voor alle is lamieten, en niet voor die van één enkele nationaliteit. Net als op alle door de overheid gesubsi dieerde scholen moeten de les sen in het Nederlands worden gegeven en houdt de onderwij sinspectie toezicht. Of islamitische scholen inder daad het isolement van migran ten vergroten, zoals het Schie- damse college stelt, is in de prak tijk nog niet bewezen. Het minis terie van Onderwijs zegt dat het fenomeen nog-te kort bestaat om de effecten te meten. Eindhoven en Rotterdam hebben al enige tijd scholen waar de Koran als leidraad geldt. Dit jaar zijn er vier soortgelijke scholen bijge komen, twee in Amsterdam, één in Haarlem en één in Rotterdam. Nog achtduizend kilometer voor John Pattersons boeg.„Je moet wat overhebben voor het tropische re genwoud". door MAPI TIMMEHMANS Vlaardingen Als John Patter son op 3 september in Parijs zijn Europatour beëindigt, is tijdens die trip een stuk Braziliaans re genwoud ter grootte van het Wa terweggebied verdwenen. „Het gaat maar door. Er lijkt geen houden meer aan. Met deze trip probeer .ik mensen bewust te maken van de rampzalige gevol gen voor de hele wereld. Mis schien is het nog niet te laat". De Engelsman John Patterson (44) rijdt in twee weken achtdui zend kilometer op zijn rode lOOOcc BMW-motor. In.vijf lan den op het Europese continent wil hij op die manier aandacht vragen voor de dreigende cata strofe in het Amazonegebied. Vorige week begon John zijn tocht in Antwerpen. „Ik werk in het filiaal van The Body Shop in Derby bij Nottingham. Het con cern maakt deze trip financieel en organisatorisach mogelijk. Een paar weken geleden kwa men we op het idee en dit is het resultaat". John wijst trots op zijn splinternieuwe knalrode motor. Carla Mulders van het Vlaar- dingse filiaal vult aan: „Je weet misschien dat ons bedrijf zich al tijd en overal inzet voor het mi lieu. In onze shops kan je bij voorbeeld alleen maar natuurlij ke produkten kopen. Lege fles jes worden hier weer gevuld en iedere winkel is solidair met plaatselijke akties. Wij kunnen daarover nooit aan de weg tim meren, omdat iedereen dan on middellijk denkt dat het een re clamestunt is". Idealisme De cosmeticagigant heeft veel vestigingen op het Europese vas teland. In België, Nederland, Duitsland en Zwitserland kan John Patterson op bijna zestig steunpunten van zijn idealisti sche reis bekomen. In het Vlaar- dingse filiaal verbleef hij in ver band met bet weekeinde een dag langer. Carla en haar dochter maakten daar gebruik van om hun Engelse collega een rondlei ding te geven langs de pertro- chemisehe industrie aan de Wa terweg. „Ik ben daar erg van geschrok ken. Ik had het me allemaal veel kleiner voorgesteld, maar als je dat gezien hebt verbaart niets je meer". Patterson komt van het gat in de ozonlaag heel gemak kelijk op zijn bedreigde regen woud. „Indianen worden min of meer gedwongen hele stukken bos plat te branden om ruimte voor akkerbouw te maken. De Braziliaanse regering stimuleert dat zelfs. Op die manier ver schraalt de bodem en zal er over twintig, dertig jaar niets meer groeien. Als we die afbraak nu niet tegenhouden is het straks echt te Iaat". Het gebruik van tropisch hard hout is volgens Patterson niet de grootste boosdoener. „Dat heeft nog een economisch nut en je kan weer voor nieuwe aanplant zorgen. Maar als het oerwoud ge woon platgebrand wordt heeft niemand er wat aan. Dan zorgt het verbranden alleen maar voor een nog groter gat in die ozonlaag". Ieder filiaal dat de Engelsman bezoekt geeft hem een prognose van het bedrag dat er gaat wor den opgehaald. Carla weet_ het nog niet precies; „Straks krijgen we het Haring Bierfeest en dan zetten wij natuurlijk een kraampje buiten. Ik denk dat we daar veel mensen mee bereiken al weet ik nu nog niet waar ik de medewerkers vandaan moet ha len", Carla vult dus geen bedrag in maar volstaat met de toezeg ging dat Vlaardingen zijn uiter ste best zal doen. John hijst 2ich weer in het leren motorpak en wordt onherken baar onder zijn astronauten helm. „The Hague is the next stop", kondigt hij aan. Na bezoe ken aan de filialen in onder meer Leiden, Haarlem en Noord wijk zal hij vanavond te gast zijn van de Amsterdamse fi- liaalhouder. „Vakantie? Nee, zo zie ik het zeker niet Het is soms best zwaar. Verkeersproblemen ken ik niet: ik rij gewoon m'n neus achterna, dan kom je van zelf in de cosmeticawinkels". - Kabelgids BV, het in Vlaardingen gevestigde Vlaardingen Vlaardingen gevest^ bedrijf dat in tien plaatsen Zuid-Holland kabelkranten op het scherm brengt, heeft het contract met zeven free-lance medewerkers opgezegd. Martin Buis, die in mei Marjan Tangel als hoofdredacteur opvolgde, hoorde het nieuws op de dag dat hij terugkwam van vakantie. „Het was alsof er een hamer op mijn hoofd kwam, en niet zo zachtjes ook", zegt Ruis, die zich gepasseerd voelt. Kabelgids heeft besloten de koers drastisch te wijzigen. Bijna een jaar geleden nam het bedrijf de failliete boedel van voorgan ger Infokab over, en nog steeds kampt het met aanloopverlie zen. Door samenwerking met het Limburgse bedrijf Nedwerk hoopt Kabelgids in het vervolg efficiënter te kunnen werken. Het ontslagvan zeven medewer kers, zegt manager Jan van -Steeg, „kun je ook positief bekij ken. Want misschien is het wel zo, dat wij daardoor andere men sen aan bet werk kunnen hou den". Die andere mensen is ove rigens in een niet ondertekend memo van Kabelgids een spreekverbod opgelegd. Alleen yamSteeg is nog gerechtigd de média te woord te staan. De krant die kabelabonnees op hun televisiescherm krijgen ziet er vanaf 1 september anders uit „Het was een echte tekstkrant, het" wordt een kïjkkrant, met meer foto's", aldus Van Steeg. Volgens de manager gaat die wijziging niet ten koste van de hoeveelheid lokaal nieuws op de kabel. Volgens hoofdredacteur Ruis echter is het lokale nieuws vanaf 1 september nog maar bijzaak. Het aantal pagina's lokaal nieuws gaat terug van twintig naar vier. Er zijn twee medewer kers om voor tien kabelkranten die vier pagina's per dag te ma ken. Huis; „Wat nieuws is wordt hier kennelijk niet zo goed be grepen". Martin Ruis kan het positieve ip de ontwikkelingen bij Kabelgids niet ontdekken. Voor hem is het ontslag van zijn medewerkers een bittere teleurstelling. Het kwam bovendien als een don derslag bij heldere hemel. „Ze zijn bij deze beslissing de eerst verantwoordelijke voorbijgelo pen. Als hoofdredacteur ben ik verantwoordelijk voor het nieuws op de kabel. Maar dit is totaal niet met mij besproken". Ruis is in vier jaar tijd in Vlaar dingen het gezicht van de kabel krant geworden. „Ik heb hier vier jaar keihard gewerkt, de krant gaande gehouden toen In fokab failliet was, tachtig ne gentig uur per week gemaakt en nu ineens is alles weg. De mede werkers, allemaal loyale en hard werkende mensen, zijn op een vervelende manier aan de kant gezet". De plannen die Ruis zelf had ge maakt om de televisiekrant van Kabelgids te verbeteren heeft hij inmiddels verscheurd. „Het be drijf staat nog in de kinderschoe nen en aan het produkt moet ge sleuteld worden", erkent hij, „Maar in mijn concept wilde ik de journalistiek juist meer ge wicht geven. We zijn nu op een spoor beland waarvan ik zeg; wat moeten we hiermee ver der...". Vlaardingen Huurder J.H. Schoon overweegt een klacht wegens smaad en Taster in te die nen tegen directeur F.M. Melis van het Gemeentelijk Woning bedrijf. Melis verklaarde op 29 juli in een telefonisch interview met Om roep Vlaardingen dat Schoon „een beetje moeilijke meneer is die ook wat betalingsachterstan den heeft gehad". Schoon voelt zich door die woorden diep ge griefd en in zijn goede naam en eer aangetast. Melis wiens woorden door Schoon op de band werden opge nomen reageerde in de radio uitzending op een rechtszaak tussen huurders uit Holy, onder wie Schoon, en het Woningbe drijf. Inzet van dat proces was de vraag of het Woningbedrijf een deel van de servicekosten mocht overhevelen naar de kale huur, wegens het aanleggen van tui nen. De Schiedamse kanton rechter had zojuist bepaald dat dat niet mocht. Schoon vindt dat Melis voor de radio ver buiten zijn boekje is ge gaan. „Het past een directeur van een woningbedrijf niet, in formatie over zijn huurders naar buiten te brengen". Schoon heeft bovendien kritiek op de beschul diging dat hij betalingsachter standen zou hebben gehad. „Geen sprake van, althans niet in de zin die Melis bedoelt Ik heb in het verleden een tijdje de servicekosten ingehouden om dat ik geen antwoord kreeg op twee brieven over een huur kwestie. Ik had die actie tevoren aangekondigd en heb het geld betaald zodra ik wél antwoord had". Lastig is hij, dat geeft Schoon grif toe. „Maar dat vindt Melis alleen omdat hij het niet kan hebben dat huurders het Wo ningbedrijf kritisch volgen". Schoon zal zijn klacht pas offi cieel indienen als hij geen ant woord krijgt op eer. brief aan B en W en de gemeenteraad over Melis' uitlatingen. Hij heeft ver zocht, eerst te mogen praten met wethouder Bas Goudriaan, die verantwoordelijk is voor het Woningbedrijf en volgens Schoon ook voor uitlatingen van directeur Melis. „Vindt de raad niet dat deze zaak moet worden uitgesproken, dan zal het een gang naar het politiebureau wor den". 80 bf X 28 d. x 180 boog in wit en eiken kleur 70 x 70 cm 139.00 60 x 90 om 149.00 70 x110 cm 169.00 1 <5 1 it' EU y-'fê. 80x60x173 boog 169.00 80X60X173 cm 169.00 Rotterdam De vijf personen tellende fractie van de SP in de Vlaardingsé ge meenteraad hoopt op verdubbeling van het aantal zetels bij de raadsverkiezin gen van volgend jaar. Dat zeiden Fred Trooster en Bertie Vugts gistermiddag tijdens een SP-manifestatie voor het Rotterdamse stadhuis. De twee SP-raadsleden zijn niet bang voor verlies. De PvdA in Vlaardingen mag dan menen dat de SP- groei-van twee naar vijf zetels in 1986 een bedrijfson gevalletje was dat zich niet zal herhalen, Trooster gaat er helemaal niet vanuit dat de SP zal terugval len. „Dat blijkt nergens uit. Op het ogenblik zijn vanuit ons centrum aan deBroekwegmeer dan negentig le den actief. Welke andere partij kan dat zeggen? Bin nenkort komen we zelfs, met propaganda huis aan huis. Zie je dat de PvdA al doen vraagt Trooster- Samen met Bertie Vugts en Arnold van Wezel wachtte Trooster op de Coolsingel op de SP-kara- vaan die onderweg van Den. Bosch naar Den Haag een tussenstop zou maken in Rotterdam. De fractie leidervan de SP in Vlaardingen, Remy Poppe, reisde het hele traject mee, maar vanaf Rotterdam verge zelden zijn stadgenoten hem. Poppe staat nummer 2 op de landelijke verkiezings lijst voor 6 september. De SP sluit niet uit dat behalve lijsttrekker Jan Marijnissen uit Oss ook Poppe inde Tweede Kamer komt. Sommige opiniepeilers zien dateveneens als een reële mogelijkheid. Maassluis Vijf mannen en een vrouw van 21 en 22 jaar, allen uit Maassluis, hebben gisteravond een spoor van vernielingen achtergelaten opdeZuiddijk en Nïeuwstraat Zij trapten lantaarnpalen stuk, ver nielden verkeerszuilen en bezorgden bewoners een flinke schrik door hard op ranen en deuren te bon ken. De zes begonnen hun tocht om kwart over tien. Toen zij in de Nieuwstraat werden opgepakt, konden zij de politie geen verklaring geven voor hun baldadige ge drag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1