Massaal verzet tegen duur bad I s Provincie: Lickebaert behouden voor landbouw Groenelaan niet in record-boek MAREE ZET DOOR PvdA gecharmeerd van pioniersproj eet Fusie kost personeel hun ambtenarenstatus rs.;v SP zet vergadering ASHVB op zijn kop VIAARDEN6S DAGBLft! SCHItBAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'We zijn toch geen Centerparcs?' HOOIBERG IN VLAMMEN OP f.j: Kamerlid Blauw tegen tuinbouw in Zuidbuurt Comité maakt bezwaar tegen nieuwe tanks Twee keer opgepakt Portefeuille S gestolen I vwramiHi Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinqen Poslbus40ü8 tnnne,,^ gen, rasmus 40G8,3130 KA Vlaardinaen. Teleloon: 0lQ-4343gg9.4352066,4350S57 - sportredactie: 4345209 Telen»,: 010-4349754. WOENSDAG' 23 AUGUSTUS 1 PAGINA 13 s. i "O Vlaardingen Een fusie tussen de algemene stichting tot huis vesting en verzorging van be jaarden (ASHVB) en de stichting verpleeghuizen Nieuwe Water weg-Noord kan het personeel van de ASHVB baar ambtena renstatus kosten. Met een brief van de centrale personeels dienst, waarin hiervoor wordt gewaarschuwd, heeft SP'er Remy Poppe voor chaos gezorgd in een vergadering van het alge meen bestuur van de ASHVB. De gemoederen raakten zo ver hit dat voorzitter Jan Madem, wethouder voor maatschappelij ke dienstverlening, zich genood zaakt zag de vergadering te schorsen. „Er was geen bereid heid meer om op een normale manier te vergaderen", aldus Madem. De wethouder ziet Pop pe als veroorzaker van het inci dent „Als je ergens een standje van wilt maken dan kan dat Nou, dat heeft hij gedaan. Alle overige bestuursleden namen trouwens duidelijk stelling tegen meneer Poppe". Toen Poppe de brief, die 's mid dags bij hem in de bus was ge daan, tijdens de vergadering op tafel legde stond, zegt de SP'er, „de hele tent gelijk op z'n kop". Poppe: „Ze kregen bijna het schuim op hun mond. CDA'er Maarten Vermeer zei, dat wat wij deden een directe aantasting van de democratie was. 't Was schandalig dat wij het democra- tisch proces in de war stuurden. Zo was behoorlijk management niet meer mogelijk: meer van dat soort kreten". Poppe wilde de brief van de cen trale personeelsdienst in de ver gadering besproken zien. „Heb je dan geen vertrouwen in het da gelijks bestuur", vroeg WD'er Bram Zonne. „"Nee", zei Poppe. Zonne verliet daarop de verga dering en Madem schorste. „Poppe lokte ruzie uit", aldus Madem. „Als hij gaat suggereren dat het dagelijks bestuur brieven achterhoudt en de vertrouwens kwestie stelt dan kan hij nagaan dat daar gedonder van komt Poppe veronderstelt dat de stichting verpleeghuizen en de ASHVB heel doelbewust aanstu ren op een fusie. Zijn partij heeft daar ernstige bezwaren tegen. „De stichting die dan ontstaat is veel te grootschalig en zal be drijfsmatig werken. Wij denken niet dat dat in het belang is van de bewoners van verzorgingste huizen en verpleeghuizen. Voor het personeel kan zo'n fusie ver gaande consequenties hebben. Zij zouden hun ambtenarensta tus kunnen kwijtraken. Vallen zij straks onder de CAO voor be jaardenverzorgenden, dan gaan zij er in inkomen op achteruit". Volgens Madem is het nog lang niet zover. „Er is een werkgroep die zich buigt over modellen voor samenwerking tussen de stichtingen. Fusie is een van de mogelijkheden, maar alles ligt nog open". De vergadering van het algemeen bestuur van de ASHVB wordt vrijdag hervat „Ik ben er klaar voor", zegt Pop pe strijdlustig. De brandweer in actie bij de hooiberg aan de Harreweg. in de uitpuilende burgerzaal van het Maassluisse stadhuis overhan digt Arie van der Kooij 9500 handtekeningen tegen een nieuw zwem bad aan wethouder Liesbeth Snoeck. Schiedam 'De winkeliers van de Groenelaan zien af van hun poging om het Guinness Book of Records te 'halen'. De'midden- - standers zouden tijdens de her opening van hun winkelstraat op 30 september pogen de lang ste ontbijttafel ter wereld op te stellen. Bij nader inzien lijkt het aanrichten van een vele tiental len meters lange dis toch een te riskante onderneming. Zo laat in het seizoen kan het weer gemak kelijk roetin hef eten goeien. Plezier beleefden de winkeliers trouwens niet meer aan hun plannetje sinds in mei de organi satoren van de Molendagen ook al met een lange eettafel op de proppen kwamen. „Op de Mo lendagen is het idee een beetje voor onze neus weggekaapt", zegt Frits Bijtel, voorzitter van de Groenelaan-winkeliers, te- leurgesteld. De Groenelaan pakt, anders dan verwacht mag worden, ook niet uit met een braderie. In plaats van kramen met koopwaar, ko men er terrasjes langs de winkel promenade, waar het publiek kan genieten van levende mu ziek. „Aan het einde van het sei zoen is iedereen braderie-moe", verklaart Bijtel. „Dit is een leuk alternatief". Maar ook hier Is het succes natuurlijk sterk afhanke lijk van het weer. Op de heringerichte Groene laan, die een nieuwe bestrating en nieuwe verlichting kreeg, kunnen de kinderen zich op de openingsdag vermaken in een draaimolen. Door De Gorzen rijdt voor de kleintjes die dag ook een treintje. Verder staat er een kleurwedstrijd op het pro gramma, waarvoor de in de laan woonachtige kunstenaar Diet Wiegman is gevraagd het ont werp te maken. Wiegman zou overwegen de opdracht door te schuiven naar zijn zoontje, om dat „toch niemand het verschil ziet". Maassluis Een groot deel van de Maassluisse bevolking is tegen de bouw van een nieuw, overdekt zwembad bij het NS-station in de Westwijk. Dat blijkt uit een enquête van de ac tiegroep Behoud Zwem badcomplex Maassluis- Oost. Voorzitter Arie van der Kooij legde gis teravond tijdens een hoorzitting in het stad huis 9500 handtekenin gen tegen de sloop van zwembad Dol-fiin op de tafel van sportwethou der Liesbeth Snoeck. Een duidelijker signaal dat de Maassluisse bevolking geen be hoefte heeft aan een supermo dern binnenbad met een whirl pool en een waterval totale kosten circa 10 miljoen gulden is volgens Van der Kooij niet te geven. Renovatie van Dol-fijn zou on geveer 7 miljoen gulden kosten. Dat is niet alleen goedkoper, maar biedt ook het voordeel dat Maassluis haar buitenbad van 50 meter behoudt. Het nieuwe com plex in West krijgt volgens de plannen enkele binnenbaden, en het grootste daarvan is 25 meter lang. De actiegroep vindt dat een enorme achteruitgang. „Zwem mers willen zwemmeni", hield Van der Kooij mevrouw Snoeck en haar collega-wethouder An ton Wustrow (ruimtelijke orde ning) voor. Een spandoek in de propvolle zaal ondersteunde die woorden met de tekst: „Wij zijn het zat, wij willen geen duur bin nenbad". De gemeente denkt ai sinds 1034 aan de bouw van een nieuw zwembad omdat het in 1975 geo pende Dol-fijn gigantische ver liezen oplevert. Vorig jaar be droeg het tekort ruim 8 ton. Oor zaak: een sterk teruggelopen be zoekersaantal. Hedendaagse wa terrecreanten willen volgens de gemeente meer dan alleen een buitenbad met ligweiden. In Dol-fijn zouden die extra voor zieningen niet te treffen zijn. Daar komt nog bij, zeggen Snoeck en Wustrow, dat Dol-fijn niet meer voldoet aan de eisen van de wet Hygiëne en Veilig heid Zwembaden. De bouw van een nieuw zwembad, gecombi neerd met appartementen, is fi nancieel veel aantrekkelijker. De tegenstanders zeggen dat de gemeente met wat meer inventi viteit de bezoekersaantallen in Dol-fijn een flink stuk kan op schroeven. Door vast tc houden aan een nieuw bad beïorgt de ge meente een deel van de West- wijk grote overlast. Bewoners van de Hoeker/Logger vrezen lawaai, parkeeroverlast, vanda lisme en milieuproblemen door de aanvoer van chloorbleekloog en zuren om het water te reini gen. Op de hoorzitting werden alle bezwaren onder luid applaus van honderden sympathisanten nog eens op een rijtje gezet Ook vielen protesten te horen tegen een toekomstig tarief van 5 gul den voor een zwemkaartje (nu f 3,70). „En dat voor toeters en bel len die wij niet hoeven. We zijn toch geen Centerparcs", riep Je- anette Bouwman, die het woord voerde namens bewoners van het Centrum, Maassluis-Oost en het Hoofd. Een reeds bejaarde Maassluizer adviseerde Wu strow en Snoeck: „Beste brave mensen, begin d'r toch niet aan. Blijf toch in Oost 't is daar mooi". Met de 9500 handtekeningen is volgens actieleider Van der Kooij beslist niet geknoeid. „Verschillende raadsleden heb ben geholpen ze in te zamelen". De respons in de 32.000 inwoners tellende gemeente had volgens hem nog groter kunnen zijn als de actie niet in vakantietijd was gehouden. Wethouder Snoeck vond het aantal nu reeds „heel indrukwekkend". Met een uit gebreider oordeel wacht zij tot de politieke besluitvorming over de zwembad-kwestie aan de orde is. Schiedam Een grote hooiberg achter een boerderij aan de Har reweg in Schiedam is vannacht in vlammen opgegaan. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. Het vuur werd omstreeks één uur vannacht ontdekt door de buren van het boerengezin. Zij waarschuwden de bewoners en de Schiedamse brandweer, die met zes wagens uitrukte. Om half vier waren de brandweer lieden het vuur meester. Het na blussen heeft nog lange tijd gë-, duurd. De Harreweg, die veel wordt ge bruikt door het pendelverkeer tussen Delft en Schiedam én' Vlaardingen, is enige uren afge sloten geweest. De schade wordt geschat op 27.000 gulden. Vlaardingen „Slibtonge- tjes, daar krijg je er hier drie van". Een tevreden meneer De Groot (75), vlsliefhebber en vaste klant van het Scheele Hoekje kwam gister avond uit Amsterdam om de eigenaars van het établisse ment op de Markt, Kees en Wil Maree te feliciteren. Het Scheele Hoekje bestond pre cies tien. jaar. Het echtpaar Maree had haar gasten verzocht niet met cadeaus te komen, maar geld te geven. Dat zou gaan naar de Erica- school voor geestelijk gehandi capte kinderen. Een honderdtal mensen gaf gehoor aan dit ver zoek. Het waren voornamelijk Vlaardïngers, die het 10-jarig be staan kwamen vieren. In de aan grenzende Stadskelder konden zij dansen. Het pand aan de Vlaardingse Markt is al 106 jaar oud. Een eeuw geleden zag de inrichting er wel aanzienlijk anders uit. Het was een Fabriek van Boerenjon gens en Advocaat en tevens bier bottelarij. Enige overeenkomst is er d us nog wel: de drank. #5 Den Haag/Maasland Het door de dioxine-affaire ge troffen weidegebied Licke baert bij Maasland moet in principe behouden Llijven voor de landbouw. Dat deelde gedeputeerde J. van der Vlist (PvdA) gisteren mee namens het provinciaal bestuur. Volgens de gedeputeerde voor milieuzaken staat voorop dat de dertien boeren in het gebied hun bedrijf moeten kunnen blijven uitoefenen. Een andere invul ling van Lickebaert is ïn strijd met het deel plan, Zoals bekend hebben de tuinbouw-organisa- ties al interesse getoond voor het gebied. Ook zijn er al stemmen op gegaan om bet weideland in - te richten voor recreatiedoelein- Lden, De provincie is echter van mening dat er pas gepraat kan ^jjvorden over een andere bestem- _ming als duidelijk Is hoeveel boeren daadwerkelijk uit het ge bied willenverf rekken. Door de "geplande kom*,, -van nieuwe rookgasinstallaties behoort ver antwoorde landbouw in de toe komst weer tot de mogelijkhe- Pijnacker De 'dioxine-boe- ren' in Midden-Delfland mo gen pertinent niet worden op gevolgd door glastuinders. Ook niet als de teelt, zoals bij (substraat), op geen enkele wijze met de grond van het ge bied in aanraking komt. Het imago van de tuinbouw zou door het beeld van het dioxi ne-gebied de Lickebaert wor den besmet. Dit stelde voorzitter P. Blauw (VVD) van de Tweede Ka mercommissie landbouw des gevraagd tegenover deze krant. Hij was gisteravond op verkiezingsbezoek bij de VVD in Pijnacker. Blauw: „Ik ben pertinent te gen vestiging van glastuin bouw in de Lickebaert, waar de dioxine-affaire speelt. Het zou funest zijn voor de export positie van de glastuinbouw. Veeteelt zou niet kunnen, en de teelt van tomaten wel? Dat valt absoluut niet uit te leggen. De emoties werken dat tegen. En emoties zijn niet objectier'. Volgens hem zijn er twee mo gelijkheden voor het besmette gebied. „Of er moet weer wor den gezorgd voor een gezonde agrarische samenleving of er moet een bos komen. In het laatste geval zou een ander deel van de Randstad bestemd moeten worden voor de boe ren die nu nog in de Licke baert zitten". den, meent Van der Vlist De ko mende vijf jaar zal dit nog niet het geval zijn, maar dat vindt de gedeputeerde geen reden de landbouwfunctie van het gebied nu reeds op te geven. Van der Vlist maakt zich hard voor de landbouw omdat de pro vincie vindt dat er nu al te'.'eel recreatiegebieden 'gepland zijn in het zuidelijk deel van Mid den-Delfland. Uitbreiding in het Lickebaertgebied zou die scheve verhouding alleen maar verster ken. Die mening wordt gedeeld met de stichting Centrum Land bouw en Milieu (CLM), die in een brief aan de "Ibveede Kamer schrijft dat de getroffen boeren volledig schadeloos moeten wor den gesteld. Bovendien moeten de agrariërs zelf kunnen kiezen tussen vertrekken of blijven. „Een gelukkige bijkomstigheid is dat de veehouders gebruik kunnen maken van een uitkoop regeling in het kader van de Re constructiewet Mldden-Delflan- d",aldus het CLM. Of de boeren daadwerkelijk de kans krijgen te vertrekken, trok WD-kamer- lid Piet Blauw gisteren tijdens een commissiedebat over de dioxine-affaire overigens in twijfel. De rijkstaxateur zou het rijk hebben geadviseerd de hui dige waarde van de opstallen te vergoeden. Door de dioxine- vondsten is de waarde van de be drijven sterk in waarde gedaald, waardoor de uitkoopsommen waarschijnlijk tekort schieten voor het opstarten van een nieuw bedrijf. Kamervoorzitter Dick Dotman laat zich in de 'kantoortuin' voorlichten over het'werk' bij Homed. rj| Tien jaar geleden ï|ek het ge-' daan met het pandje. Kees Ma- -* ree wilde al snel de handdoek in 1 de ring gooien. „Na de eerste*' maanden dacht ik: ik stop ermee:-' De koks waren niet'goed en hét* liep gewoon niet".};Toch zette! Maree door en daar kreeg bij- geen spijt van, i De gasten zijn zeepte sprekend over de zaak. Dé Hollandse, maaltijden spreken hen aan.- Geen gedoe met blaadjes, besjes en liflafjes. Als het aan de gasten van gisteren ligt, mag het Scheele Hoekje nog wel 106 jaar bestaan. Vlaardingen Het be-,^ wonerscomitê tegen op-~ en overslag van chemiea-, liên nabij woonwijken^ heeft bezwaar gemaakt' tegen de bouw -van ver-"' grote opslagtanks bij het bedrijf Nieuwe! Matex. Het comité neemt 'veilig heidshalve' aari, schrij ven mevrouw J. de Bloe- me-Fousert en,, meneer P.J. Nusteleijnj® dat die tanks bestemd 2ijn Voor chemische stoffen. Het bezwaar tegen de bouw j van de vijf tanks volgens'.* de gemeente gaat het om een verplaatsing ié een vol- gende zet van het'comité iri*"1 de strijd tegen de overslag van chemicaliën bij Matex. Die overslag leveri volgens"*, het comité gevaar op voorde-,; gezondheid van de bewo- - ners van de 'vOostwijk, Eerder werd ash burge meester en wethouders een' door 4916 Vlaardïngers on dertekende petitie overhan-' digd tegen de overslag van chemicaliën bij het bedrijf - aan de Vulca&nhaven. De Socialistische Partij heeft de* Havenverordening, op. grond waarvan Matex toe stemming kan krijgen voor de overslag, ter vernietiging voorgedragen bij de Kroon. -•tolt Schiedam Een zware PvdA-delegatie onder aanvoering van partij voorzitter Marianne Sint was gisteren danig on der de indruk van een Schiedams werkloos heidsproject waarvan de doorsnee Schiedammer nog niet of nauwelijks weet heeft. Aan de 's Gravelandseweg werd één van de elf Neder landse Homed-vêstigin- gen bezocht „We hebben hier te maken met een vreemd bedrijf", gaf projekt- leider Gerrit Wim van Veelen de socialistische bezoekers grif toe. „Alles wat hier gebeurt is namaak". Omdat de PvdA in haar verkie zingscampagne een sterk accent legt op werkloosheidsbestrijding was de keuze voor een bezoek aan de Schiedamse 'kantoortuin' voordehandliggend. Homed is een simulatiebedrijb In de Schiedamse vestiging wordt een kantoorsituatie nagebootst. Alle activiteiten die ïn een heus kan toor worden ontplooid, worden hier nagespeeld. Er ratelen te lexen. Er is druk telefoonver keer. Zelfs rekeningen, vracht brieven en aanmaningen beho ren bij Homed tot de dagelijkse realiteit. Maar er rijn wel dege lijk verschillen met de werke lijkheid: er worden geen pro- dukten of diensten geleverd en geen lonen uitgekeerd. De ervaringen die werklozen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis al 'spelend' opdoen, werpen volgens Van Veelen in het ruim half jaar dat het project nu draait zijn vruchten al Onge veer driekwart van de ruim 100 deelnemers heeft inmiddels een betaalde baan gevonden. „Een pioniersproject met zeer bemoedigende resultaten", vond Sint, die samen met kamervoor zitter Dolman en kamerlid Ver meend gecharmeerd was van de Homed-aanpak. Bedenkingen Wethouder Chris Zijdeveld had vooraf nog zijn bedenkingen ge had of het wel goed was dat de PvdA-delegatie Schiedam zou aandoen. „We hebben dit project nog niet naar buiten toe willen presenteren, omdat het heel ge voelig ligt. Als het niet meteen aanslaat, barst de kritiek los. Ge lukkig rijn de resultaten zo be moedigend dat niemand er nu nog laatdunkend over kan doen." Homed zal zich dan ook oktober aan de Schiedamse be volking presenteren. Uit de PvdA-karavaan klonken vergelijkbare geluiden op. „Met de PvdA In de regering", kon Sint een propagandistische op risping niet onderdrukken, „zal dit project op flinke ondersteu ning kunnen rekenen". Dolman dacht zelfs al verder en infor meerde bij Van Veelen of simu leren als dogma wordt gehan teerd. „Ik bedoel dit: waarom zou hier geen echt werk kunnen worden geleverd. Misschien kan de ledenadministratie van de PvdA-afdeling worden bijge houden." „Nee", kaatste een realistische PvdA'er uit plaatselijke gelede ren, „want die is veel te klein". „Juist daarom", meende Dol man. „Die moet groter worden", I Schiedam In een paar uur tijd" is een 25-jarige Vlaardinger gis'-} termiddag twee keer in de kraag! gevat door de Schiedamse poli tie. Eerst werd hij op heterdéaU; betrapt op winkeldiefstal bij Bas' van der Heijden aan de Borodïn.- laan. De mar was nauwelijks; drie kwartier op vrije voeten,- toen de politie hem in Schïedaxn- Oost op een gloednieuwe dames fiets zag rijden. Die had hij, be kende de Vlaardinger,. 's mor gens gestolen uit een kelderbox: in Maassluis. De Schiedamse: agenten hebben de man overge? dragen aan hun collega's in. Maassluis. - Vlaardingen Uit een huis aap. de Hogelaan is vannacht een portefeuille met rij- en. kente-" kenbewijzen, paspoort, bankpas, en Eurocheques gestolen. De tuindeur van het huis stond* open. De portefeuille zat in een colbertjasje, dat over een stoel was gehangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2