Beloning Delft viel slecht voor Schiedam m Verzwakt DVO maakt het DSS niet moeilijk WATERWEG IS Jan Strays redder VFC Aanval Zwaluwen is zeker niet de beste verdediging VW gaat weer verhuizen Ram mist drie vaste krachten n EEN HELE SHOWROOM VOL i TV'S EN VIDEO'S [sËRVÜCËSPijKl Komst Delfshaven betekende het einde van bloeiperiode Bibliotheek vaart wel bij nieuwbouw Sponsor voor Spirit-dames Rotterdams Nieuwsblad woensdag 30 augustus 1989 SCHIEDAM Politici in Spaland De vijf grootste politieke partijen verdedigen zater dag in winkelcentrum Hof van Spaland hun verkie zingsprogramma's. Dat gebeurt op een 'open podi um' zodat het winkelend publiek vragen kan afvu ren op de vertegenwordigers van PvdA, CDA, VVD, D6S en Groen Links. Het CDA hecht veel waarde aan deze manifestatie en zal het kopstuk Bert de Vries afvaardigen. De politieke bijeenkomst wordt omlijst met muziek van de Princetown Jazzband. Ziekenomroep zoekt De ziekenomroep Schiedam heeft het moeilijk. De omroep heeft vers bloed nodig om programma's te kunnen blijven maken, die in het Schieland zieken huis en verschillende bejaardentehuizen worden uitgezonden. De gespecialiseerde omroep heeft ongeveer vijftig medewerkers nodig om wekelijks twaalf uur radio te verzorgen. Momenteel kampt de omroep met en kele gaten in haar organisatie. Vooral programma-technici, die op maandagavond kunnen werken, zullen met open armen worden ontvangen. Maar 'techneuten die op dinsdag-, woensdag- of donderdagavond beschikbaar zijn, zijn eveneens meer dan welkom. Verder is er iemand nodig die op woensdagavond een klassiek verzoek- platenprogramma kan presenteren. Sollicitanten moeten zich wenden tot de stichting, postbus 239, 3100 AE Schiedam, ter attentie van al gemene zaken. (ield voor Senectute Leden van gemengd koor Senectute kunnen weer opgelucht ademhalen. Voor hun jubileumconcert, dat volgend jaar wordt gehouden, heeft het Anjer fonds Zuid-Holland een bijdrage van 2500 gulden toegezegd. Middenstandsdiploma Eigen bedrijfjes zijn in zwang. Vanuit die overtui ging start wijkcentrum De Erker binnenkort met een cursus, die er op is gericht het middenstandsdi ploma te bemachtigen. De cursus, die een jaar gaat duren, moet op vrijdaga vond _en zaterdagmorgen worden gevolgd. Voor meer informatie kan men terecht in het wijkcen trum. j VLAARDINGEN Allart knagertjes Bij de Allart van Heemstedegroep in Hoiy-Jtfoord zijn alle leeftïjdscategoriën eindelijk vertegenwoor digd. Sinds kort heeft de scoutinggroep met de Al lart knagertjes ook een groep voor jongens en meis jes van 5 tot 7 jaar in huis. Die kinderen kunnen zich voortaan overgeven aan het zogenaamde Beverspel. Wekelijks kunnen zij te recht aan de Leemsterlandhoeve 70 in Holy-Noord. Bij dat spel wordt uitgegaan van de fantasiewereld van die leeftijdscategorie. De knagertjes komen tus sen tien en twaalf u ur bijeen. Open middag Coerke Vrouwenontmoetingscentrum Coerke houdt mor genmiddag een open-huis. Vanaf half twee presen teren Coerke en de aangesloten organisaties het pro gramma-aanbod voor het komend najaar. De hele middag is er een activïteïtenmarkt Daarbij wordt onder andere aandacht besteed aan verschillende cursussen (vrouwenhulpverlening, zelfverdediging en geheugentraining). De volgende organisaties presenteren zich die dag ih het pand aan de P.K. Drossaartstraat 65-67: CDA- Vrouwenberaad, het Katholiek Vrouwengilde, Rooie Vrouwen in de PvdA, Hervormde vrouwen groep, NCVB, Vrouwen in de VVD, werkgroep VOS, de Vlaardingse Vrouwenraad en de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Rode Kruis: 50 jaar Na de expositie over 150 jaar Nederlandse Spoorwe gen, die afgelopen weekeinde voor het laatst te zien was, geeft net Streekmuseum vanaf 9 september in zicht in de geschiedenis van de Rode Kruisafdeling Vlaardingen. De afdeling bestaat dit jaar op de kop af vijftig jaar. In het kader van het haring- en bierfeest richt Jan Anderson's Streekmuseum komend weekend in de hal van het oude stadhuis een fototentoonstelling in over 'Vlaardingen vroeger'. De expositie geeft een beeld van het vooroorlogse stadsleven en een kleine fototentoonstelling over bedrijfskleding. Verder is daar een kleine snoepwinkel, zodat bezoekers 'ou derwets' snoep kunnen consumeren. Oost schrapt bingo Vanwege de geringe belangstelling voor de bingo avonden heeft buurthuis Oost die activiteiten uit haar seizoenaanbod geschrapt. Pas als er weer vol doende animo is wil het buurthuis opnieuw de bin goballetjes laten rollen. Het nieuwe programma omvat onder andere een kookclub voorkinderen, cursussen vakantie-Frans, fotograferen, naaien- en knippen en bloemschik ken. Verder kunnen wijkbewoners er danstraimn- gen volgen en muziekavonden bijwonen. Expositie Bogaert Tekeningen en olieverfschilderijen van Margot Bo gaert zijn van 5 september tot 1 oktober te zien in het ontmoetingspunt van Het Zonnehuis. De Maassluis- se tekenlerares heeft zich de laatste tijd vooral toe gelegd op modellen, die neigen naar het abstracte. MAASSLUIS Open monumentendag De Culturele Raad heeft voor de open monumen tendag, die Dp 9 september wordt gehouden, een spe ciaal Maassluis-programma samengesteld. Centraal die dag staat de taxatie van kunst en antiek. Dit pro gramma-onderdeel, dat is gemodelleerd naar het AVRO-televisïeprogramma 'Tussen kunst en kitsch' is door de Historische Vereniging opgezet, 's Morgens kan kunst en antiek in hetSchuurkerkthe- ater ter taxatie worden aangeboden. De deskundi gen verkassen 's middags om half twee naar het ge meentemuseum aan deZuiddijk. De Maassluisse monumenten, die die dag gratis toe gankelijk zijn, zijn herkenbaar aan de monumen- tenviag. Wie de Grote Kerk wil bezichtigen moet vóór twee uur komen, want dan gaan de deuren dicht in verband met een orgelconcert dat 's avonds wordt gehouden. De Open Monumentendag wordt de vrijdagavond ervoor al ingeluid in het Schuurkerktheater. Dan reikt cultuurwethouder Liesbeth Snoeck monu mentenschildjes uit aan een tiental eigenaren van goed gerestaureerde en onderhouden beeldbepalen de panden in het beschermde stads- en dorpsgezicht. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het Shantykoor Die Maeze Sanghers. Ook wordt de film 'Recreatie op grond van monumenten' gedraaid. In nieuwe winkel van Ser vice Spijk vrindt u eer hete showroom vol tv'a en vi deo's, Verder bent u ook voor al uw reparatie» aan tv «n video ttj Service Spijk «an het Juiste adres Eersteklas kleartn tvs nuf 250,- mot 3 maanden garantie f>lBB0-13&45 J Vooraf gratis prijs opgave fleen voorrltkoaten Garantie op reparatie an verkoop van onderdelen door ALBERT BROUWER en INGENA VELLEKOOP Schiedam Delfshaven staat dezer dagen volop in de belangstelling. De festiviteiten rond het 600-jarig be staan trekken tienduizenden mensen naar het pittores ke haventje, dat tot de negentiende eeuw tot het grond gebied van Delft behoorde. Veelvuldig herinneren historici aan het feit, dat Delfshaven reeds in de vijftiende eeuw door buurge meente Rotterdam werd wegge concurreerd. Minder bekend is, dat de komst van Delfshaven honderd jaar eerder de positie van Schiedam ernstig frustreerde. De stad Delft kreeg op 8 september 1389 toestemming van graaf Ael- brecht van Beieren om een haven te graven vanaf Overschie naar de Maas. Tot die tijd bezat Delft geen eigen haven, waardoor de stad voor haar scheepvaart gebruik maakte van de Rotterdamse Schie, die der tigjaar voor de komst van Delfsha ven werd gegraven. De vreugde van Delft om het bezit van een eigen haven werd niet door iedereen gedeeld. Het SoKedamse gemeentebestuur had bijvoorbeeld alle reden om te knarsetanden. De stad nam sinds het begin van de veertiende eeuw een belangrijke handelspositie in. Contacten be stonden er met Frankrijk, Enge land en de Oostzeelanden. De visse rij vormde zeer waarschijnlijk het belangrijkste middel van bestaan. Niet alleen voor eigen gebruik, maar ook als exportartikel. Schiedam had in dezelfde periode te kampen met grote problemen. Net als de havens van buursteden als Vlaardingen en Maeslantsluys had Scyedam voortdurend last van aanslibbing en verzanding. Talloze pogingen werden ondernomen om de haven bereikbaar en op diepte te houden. Zandplaat Toen de scheepvaartverbinding tussen Holland en Zeejand gevaar begon te lopen, besloot de graaf in 1340 tot de aanleg van de Rotter damse Schie, Het gereedkomen van deze vaarverbindmg ging in Schie dam niet onopgemerkt voorbij Na 1340 kozen steeds meer schepen de Rotterdamse vaarroute, waardoor Schiedam veel inkomsten kwijt raakte. De doodssteek voor de Sehïedamse koopvaart volgde, toen in navol ging van Rotterdam Delft ook toe stemming kreeg voor het aanleg gen van een eigen vaarverbinding naar de Maas. Juist toen er voor de Schiedamse haven een grote zand plaat groeide, diende de tweede concurrent zich aan voor Schie dam. Vanaf dat moment meed de scheepvaart Schiedam. Nog voor dat de concurrentiestrijd moest be ginnen, had Schiedam de ongelijke strijd tegen Delfshaven reeds verlo ren. Wat was er in de veertiende eeuw aan de hand? Waarom Het het eens zo florerende Schiedam zich schijn baar willoos naar de slachtbank lei den' De voormalige stadsarchivaris drs. Guus van der Feijst zoekt in zijn werk Geschiedenis van Schie dam naar een verklaring. Volgens Van der Feijst had het er alle schijn van dat de graaf in deze tijd zijn be langstelling voor Schiedam verlo ren had. De waterstaatkundige problemen worden als een voor de hand lig gende oorzaak gezien, maar een po litiek conflict met de graaf heeft waarschijnlijk de definitieve aanzet voor de ondergang van Schiedam gegeven. Kinderloos Nadat graaf Willem IV in 1345 kin derloos was overleden, ontstonden er moeilijkheden over zijn opvol ging. De belangrijkste kandidaat was zijn zuster Margaretha van He negouwen, die getrouwd was met de Duitse keizer. Zij werd echter niet door alle Hollandse steden als opvolgster erkend. Die wilden lie ver haar zoon, de latere Willem de Vijfde, als graaf. Het conflict over de opvolging leg de de kiem voor de Hoekse en Ka beljauwse twisten. Hoeks waren de steden die de zijde van Margaretha kozen, terwijl de Kabeljauwen, waartoe Delft behoorde, zich achter Willem V schaarden. ■Het Hoeksgezinde Schiedam vorm de in 1351 het strijdtoneel van het eerste treffen tussen de partijen, waarbij het Huis van Mathenesse zwaar werd beschadigd door de Delftenaren. Als voorzorgmaatre- ge! versterkte Schiedam in de jaren erna zijn ommuring, overigens tot groot ongenoegen van Delft. Willem V was er met de hulp van de Kabeljauwen in geslaagd zijn moeder te verjagen. Tot groot ge noegen van de gemeente Delft, maar toch kreeg de gemeente voor alsnog geen beloning voor haar in spanningen. In 1358 werd Willem namelijk krankzinnig verklaard, waarna zijn broer Aelbrecht dertig jaar lang de honneurs waarnam. In tegenstelling tot Willem was zijn broer een Hoek. Delft weigerde Aelbrecht dan ook als waarnemer te erkennen en kwam opnieuw in opstand. In Schiedam belegde Ael brecht een vergadering met zijn medestanders om maatregelen te gen Delft te bespreken. Men besloot Delft aan te vallen. Na een beleg van tien weken werd de stad inge nomen. De stad moest zwaar boe ten. Met de steun van Aelbrecht leek het Hoeksgezinde Schiedam goed te zitten, maar deze situatie verander de plotsklaps in 1388. Na het overlij den van Aelbrechts vrouw her trouwde Aelbrecht met Aleida van Poelgeest, die tot de schrik van Schiedam een aanhangster van de Kabeljauwen bleek te zijn. Haar in vloed strekte zo ver, dat Aelbrecht uiteindelijk de kant koos van de partij, die hij enkele jaren daarvoor nog te vuur en te zwaard had be streden. De gemeente Delft zag haar kans schoon. Direct nadat de krankzin*- nige Willem V in 1389stierf, erken de Delft Aelbrecht als de nieuwe graaf. Delft, dat haar oude wens voor een eigen haven nu eindelijk eens wilde realiseren, schonk de nieuwe graaf een bom duiten. De opzet werkte. In ruil schonk Aelbrecht de voorheen zo gehate stad een nieuwe haven aan de Maas. Door de invloed van Aleida van Poelgeest stond het verbijster de Schiedam ineens aan de ver keerde kant. De Hoeksgezinde stad kreeg niets en likte nog eeuwen la ter haar wonden. Op deze plek werd in 1275 een dam ïn de Schie geslagen. De neder zetting, die ai snel als Schiedam be kend stond, maakte door de water verbinding met de Maas voorspoedi ge tijden door. Tot het eind van de 14e eeuw, want toen werd de latere Jeneverstad voorbijgestreeft door Delfshaven. Vlaardingen De VW van Vlaardingen gaat weer eens ver huizen. De informatiebalie in de hal van het stadskantoor verkast naar een leegstaande ruimte in het stadhuis. De VW krijgt een eigen ingang, aan de Waalstraat 1. en hoeft de openingsuren van af begin volgend jaar niet meer af te stemmen op die van het stadskantoor. Een aantal jaren geleden moest de VVV de Visbank ontruimen omdat de gemeente het monu mentje ging verhuren aan een bloemenkoopman. Daarvoor was de organisatie, toen nog Bu reau voor Toerisme geheten, ge huisvest ïn een pandje aan de Weschavenplaats. Vanuit de Visbank kwamen informatrices terecht bij de afde ling voorlichting in het stadhuis. Daarna werd de WV verplaatst naar een voor velen onvindbaar hoekje in de hal. De afdeling burgerzaken, verderop in de ha!, was niet gelukkig met de VVV als buurvrouw. Inwoners die persoonlijke zaken willen be spreken hebben nauwelijks pri vacy met de toeristische balie binnen gehoorafstand, De aanstaande verhuizing naar het oude stadhuis is wederom geen initiatief van de VW zelf, maar van de gemeente en de Ka mer van Koophandel- De Kvk heeft van de gemeente een ruim te in het stadhuis gehuurd op voorwaarde dat de VVV en de Kvk buren worden. De ver sterkt de informatiefunctie. De Kamer van Koophandel ont ruimt binnenkort het kantoor aan de Hoflaan. Vlaardingen De nieuwe huis vesting aan de Waalstraat legt de gemeentebibliotheek van Vlaar dingen geen windeieren. In iets meer dan twee maanden werden vierhonderd nieuwe leden inge schreven. Het aantal uitleningen is met vijfentwintig procent ge stegen. De toeloop in het moderne ge bouw op het Veerplein is zo groot, dat er ondanks het geauto matiseerde uitleensysteem rtjen wachtenden aan de balie ont staan. Ook de computers waarop bezoekers kunnen snuffelen in de catalogus zijn bijna voortdu rend in gebruik. De boeken vin den in het nieuwe pand zo gretig aftrek, dat populaire genres als streekromans nauwelijks nog te vinden zijn in de schappen. Het bekeravontuur is voor Fortuna VI ten einde. De Vlaardingers verloren met 2-0 van Spartaan'20. Ook DHS, Martinit, de zondagtak van HSC'89, HVO en PPSC zijn uitgebekerd. Een week na de zege op Her mes DVS kon MVV'27 niet stunten tegen SFC, dat met 2-1 won. Spartaan'20—Forluna VI 2-0 Fortuna deed in Rotter dam verwoede pogingen om de in deel één opgelopen 1- 0 achterstand goed temaken. Maar Ron Hofman, Paler Boshuizen en Man Visser {prachtige directe vrije trap) misten de geli|kmaker op een haartje. Daarvan profiteer de Spartaan'20 vijf minuten voor lijd. Bij Fortuna VI vlei Wlm van den Berg met een enkelblessure uit. Het is On zeker of hij zondag van de partij is. SFC—MVV'27 2-1 in een keiharde wedstrijd (vijf boekin gen) opende Henk van der Laly in de dertigste mmuui da score Rob Kiebert verdubbelde de marge tien minuten voortijd. Hei werd toch nog spannend, nadat Edwin Ma- rijs vanaf elf meier voor de aansluiting had gezorgd. Ver- derdan 2-1 kwamMW'27 echter niet. WORDHS 3-0 DHS miste In dit duel een ontelbaar aantal dotten van kansen. WOR kreeg precies vijf kan sen, Drie uitgespeelde, die alle prompt fn goals werden omge2ei en twee strafschoppen. DHS-goalie André Hei ne stopte beide kalktrappen Excelsior MASW 1-0 Excelsior kon het zich zelf ver oorloven om Inde tweede hel ft een strafschop te missen. Ron van Straten verzilverde het buitenkansje niet De enigetreffer kwam op naam van Edwin Berveling. MartinitVCS 1-2 De eerste helft was duidelijk voor VCS, dat terecht op 0-1 kwam In de tweede rondgang heerste Martinit dat via FriSO Löke gelijk maakte De uit blinkende Martlnit-doetman John Bos moest ondanks het Sch iBdsmse overwicht toch nog achter zich In het net vissen* 1-2. Hoek van HollandSpirit 2-1 Alles leek erop dat het in Hoek van Holland op een verlenging zou uitlopen. Johan Boon had de thuisclub in de vijfde minuut van de tweede helft dan wel aan de leiding gebracht, maar Stefan Ge- neuglljk zorgde diep In de tweede helft voor de zeer ver diende geliikmaker. in de allerlaatste minuut won alsnog de gelukkigste ploeg. John van de Bos tikte een vrije trap van dertig meter van Bert Jansen binnen: 2-1. HSC'89 (zon)—OWO 1-1 OWO wni John Spruit zette de ploeg van Ger Hoogerwerf in een uiterst aantrekkelij ke tweede helft op 1-0. DWO egaliseerde een kwartier vóórhel eindsignaal- DWO wasln destrafschoppensene nauwkeuriger:4-3. DONK—HVO 2-1 in de openingsfase misten goede indi viduele acties van Mark Maatsen. Leo van Ree en Gtenn Brown en afstandsschoten van Ed van Zeim net het ge wenste resultaat. DONK scoorde wel (1-0) en ook nadat Glenn Brown de stand had rechtgetrokken, profiteerde de thuisclub andermaal van de geringe koelbloedigheid bij HVO. De Vlaardingers bleven in kansen grossieren (schot op de paal van Alewijn Verboon), maar DONK trok aan het langste eind: 2-1. DES V/Sc hieb roekPPSC 1-1 DESV wns Diep In da tweede helft werd PPSC op achterstand geplaatst, maar een strafschop van Pieter van Maas, gegeven na hand- spel van een DES V'er. leverde de 1-1 op De strafschop pen na de reguliere speel lijd plaatste drie PPSC'ers voor onoverkomelijke problemen Slechst twee Schiedam mers vonden het net, tegen vier Rotterdammers. MaasdijkVFC 1-1 VFC wfli Een aantrekkelijke wed strijd waarin Maasdijk eerst op 1-0 kwam en VFC binnen korte tijd vanaf olf meter voor dB tegentreffer zorgde Chris Latupeirissa werd tijdens een solo in het straf schopgebied gevloerd en Rob van DijK velde hel vonnis Bij 1-1 bleet het, waardoor een strafschoppenserie noodzakelijk was. Na de eerste serie was hel 3-3. Pas bij «leachtste beurt viel de beslissing Eerst siopte doelman Jan Slruys de inzet van een Maasdijker en vervolgens zorgde de VFC-keeper zelf voor de winner. GDAHoekse Boy» 2-1 Na RKWiK werd GDA het vol- gende slachtoffer van Hoekse Boys, dat bet na een 0-3 tussenstand (Marco van de Bos, Bil! Tukker. Dick van de Bdrg) toch nog spannend liet worden De gastheren brachten de marge terug op één treffer, maar drie minu ten voor bjd maakte Marcel Varwieren aan alle spanning een einde: 2-4, Turgut Kirilmaz geeft John Braber geen schijn van kans en DSS'26 neemt tegen DVO'32 een 1-0 voor sprong. öoorSIMON VAN ZUILEN Vlaardingen Zowel voor DSS'26 als DVO'32 was de Zuidbuurt-derby in het kader van de tweede bekerronde in feite niet meer dan een verlengstuk van de oe fencampagne. Van beide teams was DVO het meest verzwakt, zodat DSS zich probleemloos voor de volgende ronde plaatste: 2-0. DVO-trainer Piet Kattes taart moest het doen zonder Arnold Visser, Wilco Wapenaar, Jaco Vink. Sander van Dijk en René Baksteen. Dit vijftal was gebles seerd, van wie Wapenaar en Vink volgens Ka nestaart ook za terdag nog niet kunnen spelen. Aad Hanson viel ook nog gebles seerd uit, maar is zaterdag vrij wel zeker weer van de partij. „Een voorbereiding van mets", mopperde Kaltestaart, die over het spel toch niet eens zo onte vreden was. „Voorde rust waren we immers de betere ploeg, maar speelden we tempoloos. In de tweede helft waren we optisch wel meer in balbezit, maar kwam er helemaal niets uit". Van het opzienbarende kwartet nieuwkomers Barto Westerdijk (RWH), Jerry Visser, Fred van der Wildt en Louis Jacobs (allen CVV) had DSS-oefenmeester Wolter Bos gisteravond slechts Visser in de basis staan. De als eerste keejjer voorbestemde Van der Wildt zat zijn voorlaatste schorsing uit, Westerdijk was nog licht geblesseerd, terwijl Ja cobs ziek zou zijn en nog mei één keer op de training is geweest. John Braber stond nu in het doel, maar weet dat hij naar het tweede plan zal worden verwe zen. „Met Visser als voorstopper en Chris Hendnks als laatste man zit het achterin wel goed, zeker met een keeper als Van der Wildt daar achter", aid us Bos De Vlaardinger heeft 2ijn elftal gro tendeels rond, alleen de rechter spits is nog een vraagteken. Bos heeft daar de beschikking over de gisteravond goed spelende Edwin Hulspas en John Nau- joks, die evenwel nog met va kantie is. Vijf minuten voor rust nam de thuisclub de leiding. Balverlies van Aad Hanson leidde tot een een-tweeqe tussen Ronald Scho tel en de beheerst inschietende Turgut Kirilmaz: 1-0. In de tweede helft had DVO'32 dan wel een overwicht, maar behou dens een via de lat over het doel verdwijnend schot van de van Hermes DVS gekomen Rob de Roo werden de volgelingen van Kattestaart niet echt gevaarlijk. Nimmer hing de gelijkmaker in de lucht, de behendige acties van De Roo op links, van wie het meeste gevaar moest komen, ten spijt Tot DSS zich vijf minuten voor tijd definitief van de vol gende bekerronde verzekerde. Ronald Schotel kwam onver wacht vrij voor het doel van John Braber, waar hij twee din gen kon doen. Of de bal breed leggen voor -zijn medespelers of zelf schieten. De nog immer ro buuste spits koos voor het laatste, en faalde daarin niet: 2-0. door DONALÖ BAX Vlaardingen Danny Molen dijk gaf het ruiterlijk toe. „Na tuurlijk zijn sve nog niet klaar voor ae competitie", concludeer de de debuterende oefenmeester van Zwaluwen VI na de onver diende 1-0 zege op de zaterdag voetballers van Xerxes, „Aan vallend liep het van geen kant. Voor d e eerste twee elftallen heb ik de beschikking over welge teld twee centrumspitsen, dus moei er naar andere oplossingen worden gezocht", lijkt Zwalu wen niet afdoende te hebben voorzien in het vertrek van Pe ter van Veelen, Nico Konijnen burg (beiden terug naar Excel sior P) en Molendijk zelf. Met name in de eerste helft liet Zwaluwen een spelletje zien dat het over luttele dagen voor de competitie verlangde niveau nauwelijks benaderde. Verdedi gend voelden voorstopper Henk de Bruin en vrhe verdediger Pe ter Romeijn elkaar totaal niet aan, de vleugel verdedigers Eric Visser en Jos Opschoor konden geen bal in de cfiepte kwijt, ter wijl van aanvalsleider Harry Boekholt nu wel bekend moet zijn dat hij niet het type is dat je in de voeten kan aanspelen en een ploeg kan laten doorsluiten. Molendijk kon aanvoeren dat René Dirks, Aad van der Vlist doorblessures ontbraken, terwijl Martin Schepen, die aan de lin ker kant Boekholt zou moeten assisteren, heeft besloten voetbal voorlopig niet langer als een prestaliesport te zien. Nu speelde Ernest Kegel hangend op links en moesten Eric Exaltus en Ro nald Wijnands beurtelings aan de rechter flank doorkomen. Die opzet was zo simpel dat de verdediging van Xerxes in de eerste rondgang nooit in de pro blemen geraakte. De Rotter dammers kregen zelfs de beste kansen, omdat de op één lijn spe lende defensie van Zwaluwen zich regelmatig door allerminst subtiele steekpass]es te kijk liet zetten. Bovendien toonde Eel co Kloppenburg zich onder de lat een goede vervanger van Arie Kleinjan, die aan de Zwaluwen laan nooit echt heeft kunnen be koren. Beier Na de onderbreking ging het iets beter met Zwaluwen. Het tempo lag iets hoger, er werd directer gespeeld en Boekholt werd nu wel van de zijkanten bediend. Zwaluwen maakte bovendien eindelijk gebruik van het hele veld, inclusief de ruimte achter de vleugelverdedigers van Xer xes. maar mocht toch geen aan spraak maken op een plaatsje in de derde bekerronde. De voor Kegel ingevallen Je roen Witmus dacht daar tien se conden voor het laatste signaal van de vee! te veel fluitende Teo Oortman(boekte Peter Rometjn, hands) anders over. Jit een vrijwel onmogelijke po- itie, voorbij de tweede paal zelfs, kopte hij de voortel over de hele van Eric Exaltus achter de Rotterdamse doelman. Schiedam De bockeysters van Spirit hebben zich verzekerd \'an de financiële steun van het Schiedamse aannemingsbedrijf "Van den Tempel. De sponsor heeft de selectie in nieuwe te nues en trainingspakken gesto ken en offreert bovendien een niet nader gespecificeerd geld bedrag aan Spirit. Het contract geldt voor een periode van twee seizoenen. Vlaardingen Jelle Ram, de nieuwe trai ner-coach van KV Vlaardingen, moet het in de dit weekeinde beginnende korfbal- competitie doen zon der drie vaste krach ten In verband met drukke werkzaamhe den heeft Marian Ver- weij besloten te stop pen (zij voetbalt nu bij Hermes DVS), terwijl haar zus Monique we gens op handen zijnde gezinsuitbreiding de zelfde beslissing heeft genomen. Pieter Zwin k els is eveneens gestopt. Hij ambieert een carrière als ama teur-musicus. Voorts is de kans groot dat Ram zondag in de uitwedstrijd tegen het altijd lastige Spottlust (Eindhoven) geen beroep kan doen op Annemieke Willem- sen. De straf worpspe cialiste heeft aan een botsing met ploegge noot Arno Brouwer ccn blessure aan de heup (losse botsplin ter) overgehouden. Annemieke probeerde het gisteravond nog wel in de oefenwed strijd tegen KOAG (13-6 voor Vlaardin gen), maar haakte al snel af met een van pijn vertrokken ge zicht. i 1 4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1