Late lintjesregen Museum half j aar dicht Duiken is hollen of stilstaan V D Bewoners willen meer liften in Nieuwland Burgemeester opent club DE V.V.D. WERKT AAN 'N SCHONER MILIEU DE V.V.D. WERKT AAN MEER WERKGELEGENHEID DE V.V.D. WERKT AAN 'N VRIJE BUIS DE V.V.D. WERKT STEM LIJST 3 coi Verbouwing en onderhoud gaan ruim vier ton kosten WERKEN AAN DE WATERWEG Radboud loopt warm voor feestweekeinde Maassluis schrapt woningzoekenden Meldpunt wil extra mankracht VLAAROINGS DAGBLAD NIEUWE WATERWEG COURANT Iepziekte velt tientallen bomen Premier Lubbers op Spieringshoek Twee 'klachten' in kwartaal Inbreker heeft pech VRDDAG 1 SEPTEMBER 19® PAGINA 13 Regionale radactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229.4352066,4350357 - sportredactie: 4345209- Telefax: 010-4349754. Schiedam/Vlaardingen- Maassluis Het lijkt van daag een beetje Koninginne- - dag in de Waterwegregio. Evenals op die feestdag heeft een flink aantal mensen een koninklijke onderscheiding gekregen. Vier mannen kre gen de eremedaille in de orde van Oranje-Nassau in goud en twee de bronzen variant. Burgemeester Fred van Lier speldde vanmorgen vroeg de versierselen op bij Pieter de Nijs. Hij was tot zijn pensione ring hoofd bemanningszaken bij Smit Tak. In zijn vrije tijd was hij voorzitter van het Zee- kadettenkorps en de Vlaar- dingse schildersclub Centaur. Sinds juni van dit jaar is hij te vens voorzitter van het sleep- vaartmuseum in Maassluis. Een uur later verraste Van Lier in de Taveerne d'Oude Haven Jacobus Roodenburg met een gouden medaille. Roodenburg is vandaag veer tig jaar in dienst bij een elek tronische maatschappij in Rot terdam. Hij geeft op de bouw plaats leiding aan grote projec ten, zoals onlangs de verbou wing van een Peruaanse krui ser. Vanmiddag speldde de burge meester in het stadhuis Hen drik van der Linden de ver sierselen op. Van der Linden is veertig jaar in overheidsdienst waarvan 33 jaar bij de ge meente Vlaardingen. 0e Maassluizer is medewerker van het bureau maatschappe lijk welzijn en organiseert in zijn vrije tijd klaveijastoer- nooien voor zijn collega's. Wethouder Chris Zijdeveld heeft in het Schiedamse stads kantoor J.L. van Gulick in het zonnetje gezet Ook Gulick is veertig jaar in overheidsdienst en woont in Maassluis. Hij kreeg zijn onderscheiding bij zijn afscheid. Na veertig als frezer bij Fontij- ne Holland BV in Vlaardingen te hebben gewerkt, is ook Jo hannes de Lange koninklijk onderscheiden. Hem viel een bronzen medaille ten deel. Jo- han de Vos Burchart kreeg de zelfde medaille in Rotterdam opgespeld. De Vlaardinger heeft daar veertig jaar als ge- reedschapsfrezer bij de Hol landse Geteedschappenfa- briek gewerkt. Schiedam Flatbewoners aan de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan willen graag een lift. Dat blijkt uit een enquê te, die is uitgevoerd onder de bewoners van enkele vier- hoogflats, die in 1965 zijn ge bouwd. Inhakend op de wens van de bewoners heeft Ge meentelijk Woningbeheer de gemeenteraad om een kre diet gevraagd. Met dit project wil Woningbe heer een vervolg geven aan het eerste 'liftenplan' in Nieuwland. Verleden jaar werd een aantal flats in de omgeving van de Dr. Kuyperlaan van liften voorzien. Daardoor zijn 472 woningen, die vroeger alleen per trap bezocht konden worden, nu gemakkelij ker bereikbaar. De vergrijzing in de wijk geldt als het belangrijkste motief om de flats van liften te voorzien. In de jaren vijfïg en zestig trokken tal van jonge gezinnen naar de nieuwe wijk. Menig oorspronke lijk bewoner woont nog steeds in Nieuwland, maar bij het verstrij ken der jaren krijgen steeds meer wijkbewoners moeite met trappenlopen. Uitvoering van het liftenplan wordt door de bewonersorgani satie als een voorwaarde gezien om de Nieuwlanders op latere leeftijd in hun vertrouwde woonomgeving te laten blijven. Dat de flats in de directe omge ving van ouderenvoorzieningen liggen, wordt ook als argument aangevoerd om de huizen beter geschikt te maken voor oude renhuisvesting. De bouw van vier liften wordt door Woningbeheer begroot op ruim 2 miljoen gulden. Directeur Ton Verdoes rekent op een forse subsidie van het rijk. Via de zo- fenaamde Regeling Geldelijke teun Voorzieningen aan Huur woningen denkt de gemeente 3600 gulden per woning In de wacht te slepen. Door een beroep te doen op een herverdelingsfonds hoopt de ge meente de rijkssubsidie te ver hogen tot 6600 gulden per wo ning. In de flats bevinden zich in totaal 144 woningen, waardoor de rijksbijdrage in de gemeente lijke rekensom op 950.000 gulden uitkomt. De gemeente subsidieert het project zelf met 2000 gulden per woning, waardoor Woningbe heer zelf 1,1 miljoen gulden moet investeren. De bewoners van Nieuwland moeten voor dit deel van de investeringen zelf op draaien, Door de huren te verho gen met 23,50 gulden per maand, vindt Woningbeheer dekking voorde2e kosfn. Naast de bouw van liften wil Woningbeheer bij de flats voor zieningen treffen om de sociale veiligheid te verbeteren. De als onveilig gekenschetste toegang van de flats wordt vervangen door een nieuwe, doorzichtige hoofdentree. Naast brievenbus sen worden in de nieuwe hal druktoetsen en een afgesloten deur aangebracht, waardoor de complexen moehjker toeganke lijk woTden voor ongewenste be zoekers Via folders en een informatiea vond worden de bewoners bin nenkort over de verbouwing ge ïnformeerd. Woningbeheer wil in het begin van 1990 met de uit voering van het project begin-, nen. Een duiker is klaar voor een klus. door Theo var Pelt Vlaardingen Holland Diving International is een duikers- bedrijf, dat haar onderkomen heeft in een drijvend gebouw in de Vlaardingse Wilhelminahaven. John Hameeteman (51) zit ach ter de telefoon, een leesbril op, een pen in de aanslag. Aan de kamer van zijn buurman. Peter van den Oever (46) is op het eer ste gezicht niets bijzonders te zien, maar al snel vallen de hon derden stenen en kunststof kik kers op die overal staan. De twee mannen leiden sinds 1972 het duikersbedrijf. Vlaardingen is gekozen uit stra tegisch oogpunt. Aan de ene kant ligt Rotterdam en aan de andere kant Europoort. Allebei 2ijn dat voor hen belangrijke werkgebieden. De duikers zwer ven daarnaast door heel Neder land en duiken ook regelmatig in het buitenland op. Trots somt Hameeteman een lijst Vlaardingen Tegen de hon derd iepen in Vlaardingen zijn de afgelopen weken ten prooi gevallen aan de gevreesde iep ziekte. De plantsoenendiensl heeft het druk met het kappen, schillen en verbranden van de zieke exemplaren. Dat de iepziekte toch weer de kop heeft opgestoken is een hele teleurstelling voor de plantsoe nendienst .Vorig jaar moesten wij tachtig iepen rooien", zegt een woordvoerder. „Als je dan in het voorjaar die gezonde bomen ziet denk je datje het onderdrukt hebt". Maar in alle wijken van Vlaardingen is de iepziekte weer geconstateerd. Voor de bestrijding van iepziek te, een schimmel die worat ver spreid door iepspmtkevertjes, is het belangrijk om zieke bomen zo snel mogelijk te verwijderen. Alleen zieke bomen kunnen als broedboom dienen voor de ke vertjes. De bast van gezonde bo men is zo hard, dat zij daarin niet kunnen binnendringen. De plantsoenendienst roept mensen die zieke iepen hebben gezien op om hen te waarschu wen. De dienst draagt dan zorg voor de verwijdering en betaalt in sommige gevallen mee aan nieuwe aanplant, ook als de ie pen van particulieren zijn. Zieke bomen zijn te herkennen aan hun ijle kroon met kleine blaad jes en veel kale takken. van verre bestemmingen op waar zijn mensen actief zijn ge weest: Libië, Oman, Ghana, Al- gerijë en Nigeria. Bij Holland Di ving zijn acht vaste duikers in dienst. Verder werken er veel freelancers, die altijd inzetbaar zijn. Hun werk bestaat uit het in specteren. repareren en schoon maken van schepen en pijlers en het aanleggen van pijpleidingen. Twee duikers hebben net een klus achter de rug. Bij het hoofd van de Vlaardmgse haven heb ben zij een bescherming voor een nieuw peilmeetstation van Rijkswaterstaat aangebracht. Leen Veenman (51) bleef boven en hield contact met Bram van Noori (24), die het werk onder water deed. Bram: „Met het duikwerk is het hollen of stilstaan. Het ontbre ken van regelmaat wordt nog versterkt doordat je soms dagen of weken van huis bent. Voor mij is dat geen probleem. Hoewel ik wat nuchterder ben gewor den, zie ik in dit werk nog altijd iets van avontuur en vrijheid. Gevaarlijk is het niet. Er zijn ge noeg beroepen die meer risico's met zich meebrengen Hameeteman beaamt dat. „Op medisch en technisch gebied is er veel verbeterd. Duikersziek- ten kom je bijna niet meer tegen. De tests die aspirant-duikers moeten ondergaan zijn in de loop der jaren veel strenger gewor den. Toen wij 35 jaar geleden gingen duiken, moesten we der tig seconden een balletje in een kwikbuis omhoog blazen. Daar na vroegen ze of je kon zwem men en of je aambeien of plat voeten had. Binnen twee uur wasje klaar. Tegenwoordig is er een uitgebreide medische, maar ook psychologische test". Den Oever vult aan: „Als ik ie mand in dienst moet nemen, wil ik iemand met een goede licha melijke conditie, maar vooral ie mand met een goed verstand. Hij moet zelfstandig zijn, want on der water werken we altijd al leen. Hij moet ook bereid zijn on regelmatig te werken. Zolang die jonge gasten nog geen meisje hebben, gaat dat goed. Maar zo- dra er sprake is van verkering kunnen er problemen komen. Het is natuurlijk niet leuk als je op zaterdagavond in de disco staat en je wordt opgepiept". Schiedair De verkie zingscampagne voert minis ter-president drs. Ruud Lubbers maandag naar de scholengemeenschap Spie ringshoek in Schiedam. De CDA-lijstcrekker gaat daar van half twaalf tot half een met personeel en leerlingen van de school in discussie- De scholengemeenschap aan de Van der Brugghen- laan dankt het hoge bezoek aan de Ieraren maatschap pijleer en geschiedenis. Zij hebben voor dinsdag 5 sep tember schaduwverkiezin gen georganiseerd. Lubbers krijgt een dag daarvoor dus nog de gelegenheid de leer lingen van ae klassen 3,4,5 en 6 te bewegen om op het CDA te stemmen bij die schaduwverkiezingen. Schiedam Met de bouw van een grote feesttent aan de Kerk- weg zijn de voorbereidingen be gonnen voor het tweede Kethel- se feestweekeinde. Het feest, dat Kethet van vrijdagavond tot zondag in de ban moet houden, geldt als één van de hoogtepun ten in het uitgebreide jubileum programma van de 100-jarlge harmonie Sint Radboud. Vrijdagavond wordt het spits af gebeten met een grote dansa vond, waarvoor maar liefst 600 kaarten beschikbaar zijn. Vanaf half negen kunnen danslustigen hun hart ophalen met de Eger- Janderkapel, een swingend or kest dat is samengesteld uit de le den van Sint Radboud, en een discotheek, die wordt verzorgd door Ene Uitewilligen. Een dag later wordt het officiële startsein voor de activiteiten ge geven door burgemeester Rei- nier Seheeres. Om half twaalf wordt begonnen met een ballon nenwedstrijd, waarna het pu bliek de attracties kan bezoeken. Naast een grote rommelmarkt en een boeken- en platenmarkt worden op het feestterrein on der andere een schiettent, een dartbaan en een kinderhoek in gericht. Als een rode draad door het pro gramma lopen de wedstrijden Tonnetje Steken. Het spel, dat reeds in lang vervlogen tijden de topattractie op Oranjefeesten vormde, Is enkele jaren geleden door Sint Radboud in ere her steld. Vanaf een stellage moeten deel nemers in een houten kar naar beneden rijden. Tijdens de glij partij trachten de deelnemers met een stok door een ring te ste ken, die aan de onderzijde van een met water gevulde bak is be vestigd. Een spectaculair ge zicht, want menig tonnetjesteker moei zijn of haar deelname met een nat pak bekopen. Naast een individuele wedstrijd vindt zaterdagavond een wed strijd plaats voor teams. Zondag- m iddag vindt de ontknoping van de wedstrijden plaats, voorafge gaan door een massaal muzikaal ontbijt. Vanaf kwart voor elf 's ochtends kunnen belangstellen den aanschuiven aan de ontbijt tafel. Terwijl de broodjes met kaas en ham worden geconsumeerd, zorgt de Egerlanderkapel voor de muzikale ondersteuning. Bij goed weer vindt het ontbijt in de( openlucht plaats. Bij regen wij ken de eters uit naar de muziek tent, die staat opgesteld op het handbalveld op de hoek van de Kerkweg en de Joppelaan. Schiedam Het Stede lijk Museum wordt een halfjaar gesloten. De on derhoudsbeurt aan het historische gebouw aan de Hoogstraat is zo ingrijpend, dat een ge deeltelijke openstelling tijdens het karwei on verantwoord wordt ge acht. De werkzaamheden aan het mu seum beginnen in oktober. De centrale verwarimingsinstalla- tie wordt gerepareerd en er komt een noodverlichting. Daarnaast wordt het monument in technisch opzicht aan de vei ligheidseisen van deze tijd aan gepast. De museumdirectie hecht groot belang aan de komst van een au tomatische brandmeldinstalla- tie. Het systeem staat straks per manent in verbinding met de Schiedamse brandweer. Bij brand kunnen diverse delen van het museum in de toekomst au tomatisch worden afgesloten, waardoor de veiligheid voor het personeel, de bezoekers en niet m de laatste plaats de collectie aanmerkelijk kan worden ver hoogd. De kosten voor de werkzaamhe den, die in alle museumruimten worden uitgevoerd, bedragen to taal ongeveer vier ton. Het mu seum hoopt, dat de gemeente raad de laatste 105,000 gulden voor de verbouwing maandag beschikbaar stelt. Tijdens de sluiting hoeft de mu seumbezoeker het niet geheel zonder kunst te stellen. De her vormde gemeente heeft ver schillende ruimten in de Grote- of Sint Janskerk beschikbaar ge steld, waardoor museumdirec teur Hans Paalman een alterna tief tentoonstellingsprogramma kan organiseren. Tussen 7 en 29 oktober toont Paalman een ge deelte uit de collectie topografi sche kaarten van het museum en het gemeentearchief. Na een grafiekten toonstelling met de beide Duitslanden als onder werp vindt een alternatieve ex positie 'Schiedamse Atehers' in de Grote Kerk plaats. Hapjes, drankjes, ontspannen gesprekjes: in zakenclub De Koopmanspoort heerste gisteren al meteen de gewenste stemming. Vlaardingen - Driehonderd ge nodigden kwamen gistermiddag bijeen in zakenclub De Koop manspoort aan de Oosthavenka- de. Burgemeester Fred van Lier stelde deze sociëteit voor VIP's in gebruik door met zijn 'key- card' de deur te openen. Van Lier is één van de 280 keycard- houders, Deze kaarten verlenen toegang tot de Koopmanspoort Ze vervangen de bel, de sleutel en de portier. Door middel van de keycard die in de elektroni sche 'brievenbus' wordt gestopt, bijvoorbeeld door de directeur van Windmill, gaat de deur open. Alleen belangrijke zakenmen sen komen voor de keycard in aanmerking. Hierin ligt de sleu tel tot de filosofie achter de club. „Onze gasten moeten kunnen préten zonder gestoord te wor den", zegt Heieen Kurvers, echt genote van Koopmanspoort-ei genaar Peter Kurvers. Het idee om een dergelijke gelegenheid te beginnen is afkomstig van Kur vers zelf, die in zijn aangrenzen de restaurant Koperen Kap eerst de belangstelling onder zijn ciiëntèle peilde. Tijdens de opening gisteren he pen Kurvers' vaste klanten, be wonderend rond. De zwartlede ren fauteuils bleven niet lang onbezet, Opstaan hoefde niet: speciale rmni-tafeltjes met een hapje en een drankje werden haast ongemerkt bijgeschoven. „Zo kunnen zakengesprekken ongestoord gevoerd worden in een ongedwongen sfeer", legt mevrouw Kurvers uit. „Het is uiteraard ook mogelijk om binnendoor naar het restau rant te gaan om uitgebreid te ta felen". Een misschien wel interessante binnenkomer is de gereduceerde prijs, die in de Koopmanspoort berekend wordt. „Omdat zaken mensen het door de belasting plannen van Oort afschrijf tech nisch moeilijker hebben, passen we de prijzen aan", zegt Peter Kurvers, Hij is zelfs bezig met de ontwikkeling van een eigen cre dit card voor de leden van de za kenclub. Hij merkt overigens nog wel op dat hij het niet 'al te elitair' wil aanpakken. Maassluis Behalve eigen in woners kunnen alleen mensen uit Rotterdam. Rozenburg, Schiedam en Vlaardingen zich binnenkort nog inschrijven als woningzoekenden in Maassluis. Anderen kunnen een woning in de Eerste stad aan de Waterweg, die kennelijk 2eer in trek is, wel vergeten Dat is het gevolg van een nieuwe woonruimteveror- denmg, die binnenkort door de gemeenteraad wordt vastge steld. Tot nu toe kunnen mensen uit het hele Rijnmondgebied zich bij het Woningbedrijf laten in schrijven. Maar tegenover een bestand van zevenduizend huur woningen staan er bij het Wo ningbedrijf al 2600 mensen op een wachtlijst. Zelfs Maasslui zen? moeten al zo'n üen jaar wachten voor zii een eengezins woning aangeboden krijgen. Voor mensen van buiten de stad ïsdat 15 jaar. Volgens de nieuwe verordening kunnen mensen uit andere dan buurgemeenten een plaatsje op de lange wachtlijst vergeten. Die komen toch niet in aanmerking voor een woning, redeneert de Raad voor de Volkshuisvesting, die opdracht gaf voor het schrij ven van de nieuwe verordening „En waarom zou je die mensen dan een worst voorhouden...", zegt een woordvoerder van het Woningbedrijf. De wachtlijst wordt niet veel korter door het schrappen van woningzoekenden uit 'de rest van Nederland'. Er blijven nog meer dan 2200 gegadigden op de lijst staan. _y Schiedam—Het meldpunt t assendiscriminatie heeft in het eerste kwartaal van dit jaar maar twee meldin gen binnengekregen. Beide telefoontjes hadden niets met discriminatie uit te staan en zijn dan ook als onei genlijke klacht afgedaan. Het minimale aantal klachten heeft het meidpunter niet van weerhouden bij het college van BenW een aanvraag te deponeren voor een structurele uitbrei ding van het aantal formatie-uren. Het college voelt daar weinig voor. „We hebben", laat burgemeester Reinier Seheeres in een brief weten, „de stellige overtuiging dat de betrokken medewerkers in staat moeten worden geacht de hiermee gepaard gaande werkzaamheden binnen hun gebruikelijke werktijd uit te voeren". Mocht dat toch niet lukken dan kan van de overwerkregeling gebruik worden gemaakt, blijft Seheeres serieus. Het college maant het meldpunt m de toekomst meer naar buiten te treden. Als het aantal meldingen zo laag blijft, overweegt de gemeente om met langer ge ld besch ïkbaar te stellen Het meldpunt heeft ook op een ander punt geen al te beste beurt gemaakt. In een brief, waarin het kwar taalverslag aan Seheeres wordt aangeboden, wordt de burgemeester aangesproken als de 'geachte heer Van Visser'. Maasland De Rotterdamse politie heeft gisteren tijdens een verkeerscontrole bij toeval de dader van een inbraak in Maasland kunnen aanhouden. De aanhouding betrof een 38-jarige inwoner van Hoog vliet, die in de nacht van maandag op dinsdag had in gebroken in een loods van rijkswaterstaat aan de Coldenhovelaan. Bij zijn aanhouding bleek hij ver schillende goederen uit de loods in de auto te hebben, waaronder een tv en gereedsd iap. Een magnetron oven uit de loods bleek hij inmiddels al te hebben verkocht De man heeft bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2