Bewoners: bouwbrug kan veel goedkoper m mm - I icnnv Kiezers starten voortvarend Gemeente weet nog geen oplossing voor Startblok VERWARMING PvdA twijfelt aan lijmen coalitie IVUUÏ Dioxine-boeren eisen snel bezoek Braks 'Stop Rijksweg 19' naar Raad van State Aardverschuiving als scholieren stemmen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Groen van PrinstererkadlG zet Wuslrow onder zware druk CDA-wouwen willen geen duur zwembad 'Filmclub na zeven jaar volwassen' Vogels komen om in brand GASHAARDEN O CV-INSTALLATIES Vrouw gewond bij tasjesroof Valse vuurtoren »P»P m WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat S, 3131 BC Vlaardinqen Postbuc400S - '°US 40°8'3130 M vlaar'jinsen. Telefoon: 010-4343229.4352066.1350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-43497~ WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 door PETER DE LANGE Maassluis Wethouder Anton Wustrow heeft gisteren onder zware druk van bewoners toe gezegd, te bekijken of er alsnog een bouwbrug bij de Groen van Prinste- rerkade kan worden ge legd. Alleen een brug over de Zuid- vliet garandeert volgens de be woners de veiligheid in de buurt als de leegstaande Groen van Prins ter ersch ooi wordt gesloopt en op de vrijkomende grond hui zen en een bejaarden voorzie ning worden gebouwd. Wustrow zwichtte echter niet in de eerste plaats voor het argu ment veiligheid. Hij kon niet om de financiële redenering van de bewoners heen. Die hebben zwart op wit het aanbod van een aannemer, die voor 50.000 gul den een Bailey-brug aan de ge meente wil verhuren. De ge- meente had van een brug afge- zien omdat die 150.000 gulden jj zou kosten. Tijdens een drukbezochte ïnfor- matie-avond in hetSchuurkerk- theater moesten Wustrow en di- g recteur Gemeentewerken C.H. I den Hond hun visie op hoe sloop o en bouw het beste begeleid kun- S. nen worden, stukje bij beetje prijs geven. Van het verkeers- -~ plan, dat de gemeente als alter natief voor een brug had opge steld, lieten de bewoners geen spaan heel. Het bouwverkeer zou zich over de smalle Groen van Prinsterer- kade moeten wurmen. Daardoor zou het gewone verkeer naar de Prinsekade, de andere kant van het schiereilandje tussen de Noord- en Zuid vliet, worden ge dwongen. Die dubbele verkeers druk zou de veiligheid van leer- lingen^van de Sint Anthonxus- scbool"ernstig *in gevaar bren gen. Hun school staat precies op de kop van het eiland. Schooldi recteur Frans Kempers begrijpt niet hoe de gemeente überhaupt Schiedam De gemeente heeft nog geen concrete oplossing ge vonden voor de problemen met het klimaat op de openbare ba sisschool Het Startblok. Dat schrijft het college in antwoord opvragen van het CDA, dat naar aanleiding van klachten van de onderwijzers over het energie besparende proefproject in de pen klom. Na de energetische renovatie in 1987 wordt Het Startblok aan de Burgemeester van Haarenlaan door kinderziektes achtervolgd. Bij de renovatie werd de school voorzien van lucht- en warmte- filters, terwijl het gebouw geheel werd ingepakt door een glasge vel. Door die voorzieningen is het energieverbruik in de school flink gedaald, maar op warme dagen verandert het gebouw in een broeikas, zo luidt de klacht van het onderwijzend personeel. Reeds verleden jaar moest het team enkele keren met de kin deren naar buiten. Maar de pro blemen met de isolatie werden pas in de voorbije warme zomer in de volle omvang duidelijk. De brandende zon veranderde het schoolgebouw wekenlang in een sauna. Reden voor de onder wijzers om bij de gemeente op nieuw aan de bel te trekken voor aanvullende maatregelen. Reeds in 1987 trachtten de gemeente en het Novem, dat het project subsi dieert, de temperatuur in de klaslokalen te verlagen. Zo werd er proefgedraaid met extra afzuigventilatoren om de hitte te verdrijven. Nog.in mei van dit jaar probeerde de ge meente de warmte in de klaslo kalen te verdrijven door de serre als 'schoorsteen' te gebruiken. De proeven hebben tot dusver één ding gemeen: ze ressorteer den geen enkel effect. Directeur Ad Geiivoet is het on dertussen spuugzat dat zijn school als proeftuin voor nieuwe energetische technieken wordt gebruikt. De schoolkinderen hebben volgens de onderwijzer recht op onderwijs in normale temperaturen, In een energïebe- wust beleid kan Geiivoet zich best vinden, maar de nieuwe technieken dienen, wat de direc teur betreft, pas een toepassing te krijgen als zij het laboratori umstadium zijn ontstegen. Eigenlijk vindt Geiivoet, dat de school de kinderen op warme dagen niet naar huls kan sturen. In een brief aan de gemeente kondigt de directeur echter drei gend aan, dat hij de school in het vervolg op warme dagen wél sluit als de problemen met de warmtebestrijding niet worden opgelost. De gemeente heeft stille hoop, dat de problemen met de warm te in de lokalen door een veran dering aan het zonweringssys teem tot het verleden behoren. Bij de renovatie werd de be staande zonwering destijds aan de buitenzijde van de oude gevel in de serre bevestigd. De zon scheen hierdoor ongehinderd in de kas, waardoor de tempera tuur tot grote hoogte opliep. r De luxaflex is nu vervangen door een verticaal doek aan de buitenzijde van het gebouw Toch houdt de de gemeente re kening met extra maatregelen. In afwachting van de eerste er varingen met de nieuwe voor ziening kan de gemeente de kos ten van de vervolgmaatregelen echter nog niet inschatten. Ouders en onderwijzers van de Sint Anthonlusschoo! (links) houden hun hart vast. Zonder noodbrug zou het verkeer op Groen van Prins- tererkade en Prinsekade (foto) verdubbelen, met alle gevaren voorde /eerfin-gen vandien. een brug, ongeacht de kosten, uit de plannen kon schrappen: „Het leven van een kind is toch veel meerwaard dan geld?" Voor de bewoners speelt verder mee dat hun niet-onderheide huizen ernstig te lijden zouden hebben van het langsrijdende bouwverkeer. In de zaal circu leerden al voorbeelden van brie- ven, waarin de gemeente Maas sluis en aannemer Van der Waal aansprakelijk worden voor de schade. De bewoners hadden zich beter op de bijeenkomst voorbereid dan Wustrow en Den. Hond. Aan de hand van een zorgvuldig op gesteld draaiboek nam woord voerder Kees Lievaartde Pvd A- wethouder genadeloos onder vuur. Om er zeker van te zijn dat Wustrow ziph aan eventuele toe zeggingen zou houden, hadden de bewoners verschillende ge meenteraadsleden opgetrom meld. De buurt had lering ge trokken uit de ervaring van twee weken geleden, toen Wu strow tijdens een commissiever gadering in het stadhuis ook al toezegde, de kosten van een brug nogmaals te zullen bekijken. Gisteren bleek echter dat hij dat nog niet had gedaan. De wethouder zou zo mogelijk vandaag al contact opnemen met de door de bewoners aanbevolen bruggenbouwer. Er is haast bij, want het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur eist dat de eerste paal voor de bejaar- denvoorziening vóór eind 1989 de grond in gaat Van het verkeersplan van de ge meente staat voorlopig alleen nog de bepaling overeind, dat de bewoners van de Groen van Prinstererkade twee maanden hun auto niet voor de deur kun nen parkeren. In die tijd wordt de beschoeiing van de kade ver nieuwd, een karwei dat dik een half miljoen gulden kost. SchiedamHet CDA-Vrou- wenbei dtsluitingvan Bad G-^enoord onverant woord. In een telegram heb ben de christen-democrati sche vrouwen het college van burgemeester en wethouders gewezen op de belangrijke functie die het openlucht zwembad heeft voor Schie dam. De CD A-vrouwen zijn bang dat zwemmen onbetaalbaar wordt als de plannen van VVD-wet- houdar Luub Hafkamp door gaan. Hij wil in Graenoord een modem, overdekt bad laten bau wen. De kosten daarvan komen vrijwel geheel voor rekening van een projectontwikkelaar die behalve een zwembad ook een hotel en een congrescentrum op de plaats van het huidige Bad Groenoord zou gaan exploiteren. „Wanneer het beheer van het zwembad in handen komt van een particulier heeft de gemeen te géén invloed meer op de toe gangsprijzen", waarschuwt Nan- da Gelderblom. De secretaris Vlaardingen CDA en VVD moeten m oktober met kandi daten komen om de plaatsen van de demissionaire PvdA- bestuurders Bas Goudriaan cn Arij Maarleveld in te nemen. Dat vindt PvdA-voorman John Ranshuijsen. „De burge meester moet de wethouders- vakatures maar op de agenda van de raad zetten. Volgens de wet moet dat binnen veertien dagen gebeuren". Het is nu al bijna drie maanden geleden dat Goudriaan en Maarleveld hun ontslag indienden. Het politieke conflict zit na drie maanden, en een dag voordat de onderzoekscom missie verontreinigde grond voor het eerst bijeenkomt nog steeds muurvast. Dat on derzoek naar het illegaal stor ten van zwaar verontreinigde grond in de Broekpolder, waartoe SP'er Remi Poppe met een motie de aanzet gaf, is de oorzaak van het conflict. De PvdA vindt het onderzoek, waar de ex-coalitiegenoten CDA en VVD zich voorstan ders van toonden, 'volstrekt overbodig' en 'een motie van wantrouwen* aan het adres van haar wethouders. Dus na men die wethouders ontslag. CDA en VVD zagen het liefst, dat Goudriaan en Maarleveld hun ontslagbrief introkken en de draad weer oppakten. Maar dat doen de PvdA-wethouders alleen, als CDA en VVD hen opnieuw voordragen voor een plaatqe in het college. De ex- coalitiepartners moeten 'in woord en daad blijk geven van vertrouwen in de PvdA*, zegt Ranshuijsen. Dat vertrouwen zou alleen blijken als CDA en WD afzien van een diep gaand onderzoek naar de ille gale stort van gifgrond. Wet houder Bas Goudriaan heeft toegegeven dat er fouten zijn gemaakt en daarvoor'de ver antwoordelijkheid op zich ge nomen. Dat moet voldoende zijn, vindt de PvdA. Het is onwaarschijnlijk dat CDA en VVD afzien" van het onderzoek naar de stort in de Broekpolder. „Wij nemen dat onderzoek heel serieus", zegt CDA'er Leo de Snaijer. De VVD heeft rich in een brief over de kwestie bereid ge toond om de PvdA-wethou- ders weer m het zadel te hel pen. De liberalen zouden, als gebaar van verzoening, Gou driaan en Maarleveld willen voordragen voor een wéthou- derszetel Het CDA denkt er niet over om dezelfde stap te nemen. „Wij gaan niet door het stof voor de PvdA", zegt CDA-voorman De Snaijer. „De PvdA heeft de breuk ge maakt. Dan moet de PvdA ook maar lijmen". Welke werkafspraken de on derzoekscommissie morgen avond zal maken, is nog vol strekt onduidelijk. Wat PvdA- 'er Ranshuijsen betreft kan de vergadering snel afgelopen zijn. „Als de heren van CDA en VVD nou zeggen wat er nog te vragen valt, dan kan het college dat beantwoorden en dan zijn we klaar. Maar ik be twijfel of zij nog vragen heb ben over de gang van zaken. Ik heb hen dat herhaaldelijk gpvraagd, maar tot nu toe geen antwoord gekregen". Ranshuijsen heeft er weinig vertrouwen in, dat de breuk tussen CDA en VVD en de PvdA nog gelijmd kan wor den. In dat geval moeten de christen-democraten en de li beralen in oktober zelf maar met kandidaten voor de wet houderszetels komen, vindt hij. Maassluis/Vlaardingen De boeren uit de met dioxine ver vuilde Zuidbuurt eisen dat de missionair minister Braks van landbouw en visserij het Licke- baertsgebied binnen drie weken bezoekt. Braks vertelde de boe ren uil het gebied enkele weken geleden, dat hij de problematiek met eigen ogen wilde aanschou wen. Zijn belofte om de boeren te bezoeken, is hij tot dusver ech ter niet nagekomen. Braks deed zijn toezegging na het overleg op 22 augustus met een aantal vaste kamercommis sies over de dioxine-zaak. De aanwezige boeren waren bij die gelegenheid zo teleurgesteld over de voorgestelde maatrege len dat zij verhaal gingen halen bij de landbouwminister. Voor hel overleg rekenden de boeren er op. dat de schaderege ling voor de gederfde inkomsten zou worden verlengd. Zoals be kend mag de melk uit het land bouwgebied door de dioxine vondsten niet meer worden ver kocht. Tot één november heeft het ministerie zich garant ge steld voor het inkomensverlies. De verwachting van de boeren dat de schadeloosstelling een de finitief karakter zou krijgen, werd tijdens de commissieverga dering gelogenstraft Van het ge sprek met Braks willen de boe ren nu af laten hangen, of zij aan de te treffen maatregelen mee zullen werken. Schipluiden De werkgroep Stop Rijksweg 19 is naar de Raad van State gestapt om te proberen een besluit van de gemeenteraad Schipluiden tè vernietigen. De raad heeft ingestemd met de re sultaten van een onderzoek naar de ie verwachten geluidoverlast van rijksweg 19, maar volgens de werkgroep deugt er weinig van dat onderzoek. De werkgroep zegt dat er ver keerde uitgangspunten zijn ge hanteerd, waardoor de geluidso verlast vier keer te laag wordt ingeschat Stop Rijksweg 19 stelt dat de verkeersader door Mid den-Delfland in 2005 waar schijnlijk twee keer drie rijstro ken zal tellen. Er rijdt dan veel meer verkeer dan de voorspel lingen willen doen geloven. Dit bezwaar van de werkgroep wordt overigens gedeeld door de inspecteur van de volksgezond heid voorde hygiene van het mi lieu Zuid-Holland. Ook het feit dat de snelweg is aangewezen als 'hoofdtransportas' heeft gevol gen voor de verkeerscapaciteit, stelt de werkgroep. Verder wordt, zegt Stop Rijks weg 19, ten onrechte uitgegaan van honderd, respectievelijk tachtig kilometer per uur als ge middelde snelheid. In werkelijk heid wordt echter veel harder gereden op de Nederlandse we gen. Voorts gaat het onderzoek uit van tien procent vrachtver keer. Dit percentage is volgens de werkgroep onwaarschijnlijk laag. Reëler is de verwachting dat dit percentage flink zal toe nemen. De werkgroep conclu deert dat de raad van Schiplui den een onderzoek heeft vastge steld dat is gebaseerd op aan toonbaar onjuiste gegevens. van het CDA-Vrouwenberaad vreest dat de prijs van een zwemkaartje tot ver boven het modale budget zal uitstijgen. „Missehien moet je hier straks net zo veel gaan betalen als in Tropieana in Rotterdam. Daar ben je op de goedkoopste uren al twaalfvijftig kwijt", zegt Gelder blom bezorgd. Als behoud van Bad Groenoord onmogelijk is en privatiseren de enige mogelijkheid blijkt om m Schiedam-Noord te kunnen blij ven zwemmen, moeten Ben W in ieder geval proberen de toe gangsprijzen op en redelijk ni veau te houden, vinden de CDA- vrouwen. Volgens Nanda Gel- derblom zijn de vrouwen in de VVD dezelfde mening toege daan. „Uit die hoek hebben we begrepen dat wij niet de enigen zijn die ons zorgen maken". Enige tijd geleden bleek al dat lang niet iedereen in Schiedam blij is met Hafkamps plannen voor een duur, Centerparc- achtig zwemparadijs met bub belbaden en een whirlpool. De Socialïstiese Partij was de eerste politieke groepering die actie voerde voor behoud van het goedkope alternatief: een bui tenbad. De SP zamelde deze zo mer handtekeningen in bij de in gang van Bad Groenoord. Nanda Gelderblom kan dat initi atief wel waarderen: „De afgelo pen zomer heeft bewezen dat je met een buitenbad heel wat be zoekers kunt trekken. En er zijn al t%vee binnenbaden in Schie dam; waarom moet daar nog een derde bij?" Schiedam Na zeven jaar pro beren en experimenteren heeft de Filmclub Schiedam 2ijn draai gevonden. Als op 8 september in gebouw De Teerstoof het licht uitgaat voor de eerste voorstel ling van dit seizoen, gebeurt dat in een volwassen Filmhuis. De filmclub bestaat niet meer. De stichting die het bioscoopje in de Nieuwstraat sinds 1982 be heert, is de kinderschoenen ont groeid en wil voortaan een vol wassen bestaan leiden. Dat bete kent in de eerste plaats dat er meer films zullen worden ge draaid Behalve op de zaterdaga vond is er voortaan ook elke vrijdag een voorstelling, en voor populaire films wordt 2elfs aan een tweede avondvoorstelling op zaterdag gedacht. Ook de zaal gaat er professione ler uit zien, Vorig jaar werd een deel van de vloer al opgehoogd om het verschijnsel 'hoofden in beeld' de kop in te drukken. Dit jaar staat een verhoging van het plafond en van de projectieruim- te op het programma. Er moet ook nieuwe apparatuur komen. Het aantal stoelen wordt niet uit gebreid. Dat blijft gehandhaafd op 2estig. Qua grootte wil het Filmhuis wel degelijk de knus heid van een club handhaven. De inzet van vrijwilligers om de naar schatting 3000 filmbezoe kers per jaar op te vangen wordt efficiënter geregeld. De nieuwe opzet van het Filmhuis Schie dam heeft tot gevolg dat neven activiteiten zoals popoptredens en literaire avonden grotendeels worden geschrapt Vlaardingen Twintig siervo- gels zijn vannacht om het leven gekomen bij een brand in een schuurtje en een volière aan de Rozenlaan, De politie vermoedt dat erin die buurt een pyromaan aan het werk is. De brand, die begon in een schuurtje met een rieten dak, was de zevende in korte tijd in de omgeving van de Rozen- laan. De politie houdt de zaak nu extra scherp in de gaten. VERWARMINGSSPECIALIST SHOWROOM VAN 00STHAVENKADE 14.TEL.01D 4343213,VLAARDINGEN SchiedamTwee nog spoorloze tasjesrovers hebben een 59-jari- ge Schiedamse vrouw gistermid dag een gebroken sleutelbeen bezorgd. De vrouw fietste rond half vier over de Lange Haven, toen zij werd ingehaald door een brom mer. De duopassagier probeerde in het voorbijrijden haar handtas uit de tas aan de bagagedrager te rukken. Hij deed dat met zoveel geweld dat de vrouw van de fiets tuimelde. De roof mislukte. De politie beschikt over een redelijk bruikbaar signalement van ae daders. Vlaardingen De politie is op zoek naar een man, die gis termiddag in'een winkel aan de Hoogstraat probeerde te betalen met een vals briefje van tweehonderdvijftig gul den. De verkoopster, die het biljet in ontvangst nam, vertrouwde de zaak niet en haalde er ter verge lijkingeen echt briefje van twee honderdvijftig bij. Daarop griste de man de vervalsing van de toonbank en maakte zich uit de voeten. Een wijkagent zag hem vluchten en noteerde het kente kennummer van zijn auto. "V1 kleinste stembureau Schie dam, in zaal Noord, zorgden Re □ma en r vma Romijn moeders keuze in de stembus verdween. Schiedam/Vlaardingen De jeugd volgt ondoorgrondelijke we gen als hen wordt gevraagd op wie zij zouden stemmen. Hoewel schaduwverkiezingen op middelbare scholen ditmaal niet echt in zijn, kozen zowel de Vlaardingse scholengemeenschap Professor Casimir als de Schiedamse Spieringshoek gisteren hun politieke favoriet. De Casimir koos en masse voor PvdA-voorman Wim Kok. Zijn partij kreeg maar liefst 46 procent van de 269 uitgebrachte stem men. Groen Links kwam als tweede voor de dag met ruim vijftien procent, terwijl de VVD net iets kleiner was. Het CDA kwam er in Vlaardingen absoluut niet aan te pas. Vijf procent was haar deel. Op Spieringshoek werkte het bezoek van minister-president Lubbers door. Van de 532 uitgebrachte stemmen ging meer dan veertig procent naar het CDA. Hier bleef links juist sterk achter. De PvdA kwam met nog geen twaalf procent als vierde uit de bus, na Voorhoeves VVD (zestien procent) en het D66 (zestien procent) van Hans van Mierlo. Waterweg De Tweede Ka mer-verkiezingen zijn van ochtend 1 'oortvarend van start gega, n. In de scholen waar stembureaus waren in gericht, was het direct al een drukte van belang, elders verliep de start rustiger. „Het loopt aardig", was vanmor gen de algemene reactie op de stembureaus in de drie Water weg-steden. Na de eerste uren had ai rond de vijftien procent van de kiezers haar stem uitge bracht. Zeker in vergelijking met de onlangs gehouden ver kiezingen voor het Europees parlement ligt de opkomst aan zienlijk hoger. In het kleinste en enige agrari- sche stembureau van Schiedam, in 2aal De Noord even buiten Kethel, bleef het aantal stem mers de eerste uren iets achter in vergelijking met de verkiezin gen van 1986. Van de 485 stem gerechtigden bijna honderd minder van drie jaar geleden was vandaag na twee uur zo'n tien procent opgekomen. Hoe wel al twee Kethelaars voor acht uur voor de deur stonden, ver wacht stembureau 37 tussen vijf en zeven uur de grootste groep stemmers. Om een keuze tussen Lubbers, Kok of de andere lijsttrekkers te maken moeten de kiezers van het kerkdorp wel van heinde en ver komen. „Maar de mensen hier zijn gewend dat ze er een ri tje voor over moeten hebben", zei een lid van het stembureau-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2