Opvang geestelijk gehandicapten fors uitgebreid Buizengat als museumhaven Katholiek onderwijs Schiedam 100 jaar oud VEEL TE HARD Buurt bekijkt brug met argwaan VlitARIIWBS DASBLAD SCHIEDMISE COURANT NIEUW WATERWEG COURANT Sociale dienst weg door reorganisatie Meterkrakers aangehouden Forse buit uit woning Man achtervolgd door pech, woning uitgebrand Seniorenorkest zet elke zaal op z'n kop Werkgroep presenteert nieuw plan: Graafwerk Foppenpias gaat drie jaar duren Bussluis al verzakt WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat S, 3131 BC Vlaardinaen Posthnc 4. nu t™ ira TT! 1iaaraingen. Postbus 4r as. 3130 KA Waard,ngen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie:4345203.Telefax: 010-43437S4 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Maassluis Kunnen uitke ringsgerechtigden in Maassluis volgend jaar op een houtje gaan bijten? Wie de raadsstukken van de gemeente Maassluis erop na leest, zou die indruk kunnen krijgen. Vanavond beslist de ge meenteraad over het opheffen van de Sociale Dienst, terwijl het eervolle ontslag van directeur Van Overbeek per 1 januari J990 ook in voorbereiding is. Ondanks de opzienbarende stap garandeert de gemeente Maas sluis ook volgend jaar dat uitke- ringsgerechtigden hun bijstand op de giro of bank krijgen ge stort. Dat geld zal alleen niet meer afkomstig zijn van de Soci ale Dienst, want deze instelling is als zelfstandige tak van dienst van de gemeente opgeheven. Als de gemeenteraad akkoord gaat, worden de taken van de So ciale Dienst in het vervolg uitge voerd door de nieuwe sector welzijn. Het opheffen is een uit vloeisel van een rigoureuze reor ganisatie van het gemeentelijk apparaat die eerder dit jaar het nodige stof deed opwaaien. Sinds de reorganisatie van het ge meentelijk apparaat worden de taken verzorgd door vier secto ren. Culturele-, sport- en wel zijnszaken worden door de sec tor welzijn verzorgd. Door het toevoegen van de sociale dienst en de Gemeentelijke Krediet bank aan deze sector wordt het aantal zelfstandige takken van dienst verder beperkt De overweging dat de sociale dienst een ingeburgerd begrip is, heeft volgens gemeentevoor- lichter Ype Kramer geen doos- laggevende rol gespeeld in de re organisatie van het gemeentelijk apparaat Kramer is het niet be kend of er klachten van het pu- bliek over het verdwijnen van de naam sociale dienst zijn ge- weest. Het toevoegen van de so- ciale dienst is een kwestie van efficiency. Kramen „Nogal wat werkzaamheden overlappen el kaar. Vandaar dat de verschil lende diensten worden geïnte greerd". Schiedam Met de arrestatie van twee Rotterdammers hoopt de Schiedamse politie een einde te hebben gemaakt aan de uit dunning van het parkeermeter- bestand. In Schiedam werden de afgelopen weken tientallen me ters gekraakt. Volgens de politie gaat het om een nieuwe trend onder drugsverslaafden. Ze slopen met grof geweld de kop van de meters en bemachti gen op die manier wat geld voor verdovende middelen. De giste ren opgepakte krakers, 25 'en 33 jaar oud, werden om elf uur 's avonds op de Koemarkt aange houden. Buurtbewoners hadden de politie aan een duidelijk sig nalement geholpen. Vlaardingen In een woning aan de Johan Willem Frisolaan in Vlaardingen hebben inbre kers een flinke slag geslagen. Ze gingen met twee kleurentelevi sies, een' videorecorder, siera den, horloges en zilveren mun ten aan de haal. De bewoner werd voor ongeveer 26.000 gul den gedupeerd. Men kwam bin nen "door het bovenlicht van een balcondeurte verbreken. Ook in bejaardenhuis Vaartland aan de Dillenburgsingel werd ingebroken. Daar werd uit een voorraadkast in de recreatiezaal een grote partij rookwaar en een klein geldbedrag gestolen. In to taal werd voor 3600 gulden aan goederen meegenomen. Waterweg Het aantal opvangplaatsen voor geestelijk gehandicap ten in de regio Water weg-Noord wordt fors uitgebreid. De stichting Philadelphia Zuid- Holland heeft van het rijk toe stemming gekregen om in één van de drie Waterweg-steden een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten te bouwen. Vermoedelijk wordt Maassluis de vestigingsplaats van het nieu we tehuis dat een protestants- christelijke signatuur krijgt en een capaciteit van 24 plaatsen. Maassluis staat bovenaan de kandidatenlijst omdat Vlaardin gen en Schiedam al verschillen- f nieuwe, kleinschalige inrichting de tehuizen binnen hun grenzen mèt socio-woningen voor 48 ge- hebben. handicapten die nu nog verblij- Philadelphia wil de plaatsen het ven in de Beatrix en Irene-in- lïefst niet realiseren in één te- richting in Rotterdam. En ten- huis, maar die spreiden over ge- slotte ligt er een aanvraag van wone woningen. Dit om de inte gratie van gehandicapten te be vorderen. De stichting kan kie zen uit nieuwbouw of het aan passen van bestaande panden. Een beslissing daarover is nog niet genomen. Ook de opvang van dubbel ge handicapten in de regio wordt vergroot. Daarvoor komen 36 plaatsen in een aantal zoge naamde socio-woningen. Dat zijn voor gehandicapten aange paste rijtjeshuizen, waar verzor gend personeel een oogje in het zeil houdt Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis mogen de 36 plaatsen onderling verdelen. De woningen komen in beheer bij de stichting Angela. De toekom stige bewoners zijn afkomstig uit inrichtingen elders in het land. In Sehiedam-Kethel komt een Philadelphia bij het rijk vooreen nieuw dagverblijf voor oudere gehandicapten. Volgens Gea Steenks, voorzitter van de Vereniging Philadelphia Nieuwe Waterweg-Noord, zijn er voor de meeste voorzieningen lange wachtlijsten. In heel Zuid- Holland wachten 700 geestelijk gehandicapte kinderen op een plaats. „Een schande voor Ne derland", meent mevrouw Steenks. „Je moet jaren leuren om je kind onderdak te krijgen". Op de toestemming voor de nieuwe voorzieningen hebben ouders van gehandicapte kinde ren in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ongeveer vijftien jaar moeten wachten. Het bericht dat het aantal op vangplaatsen wordt vergroot, komt op het moment dat de re gionale afdeling van Philadel phia zich opmaakt voor de vie ring van het 25-jarig bestaan. Het jubileumfeest wordt op 23 september gevierd in de Mara- natbakerk in Maassluis. ■ZtiZ'X De werkzaamheden aan de Foppenpolder 2ijn inmiddels begonnen, maar het duurt nog enkele jaren voor de watersporters er terecht kunnen. Schiedam Bisschop Bar van Rotterdam en CDA-partijvoor- zitter Van Velsen zijn de 'cory feeën' die op 27 september het eeuwfeest de Sint Willibrordus- stichting bijwonen. De bisschop is in de ochtenduren aanwezig bij een feestelijke eucharistievie ring in Huize Frankeland; 's middags zal de christen-de mocraat in het Stedelijk -Mu seum present zijn bij de uitrei king van het jubileumboek on der de titel 'Meer dan een eeuw katholiek onderwijs in Schie dam'. De Sint Willibrordusstiehting beheert acht scholen in Schie dam: zeven basisscholen en één school voor speciaal onderwijs. In totaal hebben zij de onder- wijskunidge verantwoording over bijna 1600 leerlingen. „Dat is", zegt voorzitter B.J. Geerts, „zevenentwintig procent van de kinderen in het basisonderwijs. Dit percentage is al jaren stabiel, alhoewel het leerlingtal steeds verder terugloopt". In het decennium na de Tweede Wereldoorlog bereikte de stich ting haar hoogtepunt; na i960 is de schoolbevolking die de Sint WiUibrordus onder haar hoede heeft geslonken naar het huidige aantal. De activiteiten in het kader van het eeuwfeest beginnen over twee dagen al. Alle leerlingen zullen op het Shell-sprotpark meedoen aan een sponsorloop. Het is de bedoeling dat de achr scholen bij elkaar-100.000 guldc.i ophalen. Voor dat geld kan in het Chileense plaatsje Talca de San Antonioschool verder wor den opgeknapt. De uitbreiding met een leslokaal en een gym- ruimte is broodnodig. Het geld zal op de honderdste veijaardag symbolisch worden overhan digd aan de Broeders van Maas tricht. Deze geestelijken hebben zowel een nauwe band met de stichting als met het dorpje in Chili. Het jubileum wordt echter pas echt gervierd in de week van 25 tot en met 28 september. De kin deren krijgen dan in het Paasa- getheater een voorstelling voor geschoteld, terwijl de volwasse nen het met een officiële recep tie moeten doen. Begin volgend jaar moet er een forumdiscussie op poten worden gezet waarin één vraag nadrukkelijk aan de orde zal komen: wat is de in vloed van ons onderwijs geweest op de kinderen van nu? Vlaardingen Vlaardinger Peter Janse mag gerust een pechvogel worden genoemd. Werd de bewoner van de Pie- ter Karei Drossaertstraat ver leden jaar ten onrechte gear resteerd voor een bankoverval, gisteren brandde zijn woning geheel uit. De 23-jarige Vlaardinger was gisterochtend even weg voor een boodschap toen er brand uitbrak in zijn benedenhuis. Toen Janse na een korte afwe zigheid rond half twaalf bij zijn woning terugkeerde, sloegen de zwarte rookwolken al uit het raam. De brandweer was toen al druk in de weer met blussen. Een deel van het meu bilair bleek 'verbrand, andere meubelstukken zaten onder een dikke laag roet. De brandweerlieden waren de brand snel meester. Janse blijft echter met de brokken zitten, want de Vlaardinger betwijfel de gisterochtend of hij zich te gen brandschade heeft verze kerd. De schade in de woning wordt op vele duizenden gul dens geschat. De brandweer slaagde er wel in de vogeltjes van de ongelukkige Vlaardin ger te redden. Een schrale troost voor Janse die verleden jaar in het nieuws kwam door 2ijn vermeende betrokkenheid, bij een bankoverval. Op aan wijzing van enkele bankbe dienden werd Janse gearres- teerd na de overval op een fili aal van de Bondsspaarbank in de Vettenoordstraat. Janse, zelf klant van de bank, bleek ech ter niets met de overval te ma ken te hebben. Na enkele da gen werden de echte daders ge arresteerd en werd de Vlaar dinger vrijgelaten. Als genoeg doening kreeg Janse een reisje naar Parijs aangeboden. Het doekje voor het bloeden nam de bittere nasmaak voor Janse weg, maar door de brand zit de ongelukkige Vlaardinger op nieuw in zak en as... Blazer Joop Bruggeman en slagwerker Henny Breedveld op de trappen van de Streekmuziekschool Vlaardingen Het aanstekelijk enthousiasme van het Geweste lijk Seniorenorkest mist zijn uit werking zelden. Al vijf jaar zijn dirigent Johan van den Berg en zijn 39 musici graag geziene gas ten in verzorgingstehuizen en bejaardencentra. Op zaterdag 23 september viert het orkest het eerste lustrum op de plek waar het vijf jaar geleden voor het eerst optrad: in dienstencentrum West in Vlaardingen, „De presentatie en het enthou siasme zijn de sterke punten van het orkest", weet Arthur Debus sy, adjunct-directeur van de Streekmuziekschool. „Elke zaal gaat op z'n kop". Volgens voor zitter Henny Breedveld, leider van de slagwerksectie, zijn er zelfs mensen die het orkest van 55-pIussers het beste van Vlaar dingen vinden. „Maar die men sen hebben geen verstand van muziek", zegt trombonist Joop Bruggeman, die ook de pennin gen van het orkest beheert Mevrouw A.A. de Jong-Sunder- man, bestuurslid van de muziek school, gaf in 1983 de aanzet tot de oprichting van het Geweste lijk Seniorenorkest. Het Schie damse VVD-raadslid meende dat het een goed idee was om een orkest op te richten voor mensen die geen baan meer hadden en dus overdag konden musiceren. Haar idee sloeg aan. Een eerste peiling bij muziekkorpsen lever de vijftien reacties op en bij de eerste repetitie, op 6 september 1984, waren er al negentien mu zikanten. „Dat was een onverge telijke middag", zegt Henny Breedveld. „Al die ouwe L-:ken- den...". Sindsdien repeteert het orkest elke donderdagmiddag in de Streekmuziekschool. Het gezelschap van dirigent Van den Berg is inmiddels uitge groeid tot een volwaardig har monie-orkest, al zou het nog wel wat trompet- en pistonspelers kunnen gebruiken. Op het re pertoire staan klassiekers van vlak voor en vlak na de Tweede Wereldoorlog: nostalgische mu ziek. De senioren pretenderen niet een geweldig orkest te heb ben. „Het komt er de ene keer wel eens gaver uit dan de andere keer", zegt Breedveld. Dat is ook logisch, vindt Bruggeman: „Als je zeventig jaar bent, gaat de me mory weieens een beetje op de sukkel". Heupoperatie Eén ding hebben de muzikanten gemeen: hun liefde voor muziek en hun enthousiasme. Breedveld herinnert zich nog goed die don derdag, dat het orkest weer moest optreden in dienstencen trum West. Het oudste lid, de 02- jarige 'ome' Huug van Buuren, was juist de zaterdag daarvoor ontslagen uit het ziekenhuis na een heupoperatie. „Dus wij wa ren heel verbaasd toen hij de zaal binnenkwam. Zegt 'ie: of ik nou thuis zit of hier, dat been doet toch zeer". De meeste leden van het vijf jaar oude orkest spelen ook in andere gezelschappen. Bruggeman weet het Seniorenorkest te combine ren met een plekje in het Vlaar- dingse Voorwaarts en het Maas- sluisse Kunst na arbeid. Hij zit al 55 jaar in de muziek. Breedveld heeft zich helemaal op het Se niorenorkest gestort, maar was daarvoor al wel 28 jaar lid van HVO en nog eens 17 jaar van Sursum Corda, Van het inmid dels opgeheven HVO kon de voorzitter de uitgebreide mu ziekbibliotheek overnemen. Een kostbaar bezit. Mede vanwege de leeftijd van sommige leden vindt het bestuur een feest bij het vijfjarig bestaan een goed idee. „Wantje weet niet wie er over vijf jaar nog bij kun nen zijn". Het orkest verzorgt op 23 september tussen drie en vier uur een lustrumconcert in het dienstencentrum aan de Frank van Borselenstraai. Vanaf half vijf is er gelegenheid de orkestle den te feliciteren. Vlaardingen Het Buizengat moet een museumhaven wor den voor varende schepen die rond 1900 zijn gebouwd. Alleen zo kan er, meent de werkgroep Het Buizengat, iets van de sfeer van vroeger in de uitloper van de Vlaardingse haven worden teruggebracht. De groep over handigde haar'plannen van middag aan burgemeester en wethouders. De werkgroep heeft de drie ar chitecten Chiel Verhoeff, Wij nand Houdijk en Willem-Jan Droog plannen laten maken voor de waterplas tussen de Oude Havenbrug en de Schie- damsedijk. Uitgangspunt van al die plannen is, dat er een bre de, openbaar toegankelijke steiger aan de noordzijde van het Buizengat moet komen en dat een wandeling rond de wa terplas mogelijk moet zijn. Het Buizengat is het laatste stukje van de binnenstad waar grootschalige woningbouw mogelijk is. Dat vervult veel Vlaardingers met zorg. Net als de historische vereniging is de werkgroep Hef Buizengat bang, dat het karakteristieke beeld van de haven teloor gaat „De identiteit van Vlaardin gen, als vissershaven vol be drijvigheid, mag niet geheel verloren gaan", vindt de werk groep. „In het nieuwe gebruik'* van de stad zal nog iets van het oude bedrijf moeten weerklin ken, wil het water niet een schamel en doods decor wor den". Aan de steiger zouden schepen met een 'sprekend historisch karakter' moeten afmeren, vindt de werkgroep. Geen oude, afgetakelde casco's maar gerede schepen, in vol ornaat: schepen die gezien mogen wor den. In de plannen van alle drie de architecten zit een on- defhoudswerf, waar kleine klusje aan de boten kunnen worden gedaan. Op dat werfje moeten ook de leden van wa tersportvereniging Vlaardin gen terecht kunnen voor repa ratie aan hun plezierbootjes. De werkgroep Het Buizengat put uit de handelwijze van de gemeente tot nu toe weinig hoop voor de toekomst, „Het Buizengat-gebïed, dat vanouds een belangrijk onderdeel van de stad Vlaardingen vormt, is te belangrijk om slechts vanuit een beperkt gezichtspunt te ontwikkelen", vindt de werk groep. „Tot op heden heeft de gemeente er echter nog niet of nauwelijks blijk van gegeven, van dat inzicht doordrongen te zijn". De sloop van Het Zwarte Paard vindt de werkgroep 'on behoorlijk', de bouw van een complex woningen in de Put een regelrechte 'dwaasheid'. „Tot het moment waarop deze bebouwing is afgeschreven en eindelijk kan worden gesloopt zullen de Vlaardingers het moeten doen met noodmaatre gelen". Vlaardingen Bij een snelheidscontrole op de Holysingel en de Burgemeester Pruissingel heeft de politie vannacht tussen twaalf en drie uur een groot aantal overtreders gefotografeerd. Dertien auto mobilisten kunnen een forse boete tegemoet zien. Zeven van hen re den sneller dan 80 kilometer, terwijl daar slechts 50 is toegestaan. Zes gingen zelfs harder dan 100 kilometer. De hoogste snelheid die werd gemeten bedroeg 123 kilometer. Vlaardingen De Foppenpol der is niet langer exclusief do mein van de boeren. I uim dertig hectare wordt binnenkort opge offerd aan de watersport. Het ligt in de bedoeling dat de Fop- penpolder in augustus 1992 ge deeltelijk door de watersporters in gebruik kan worden geno men. Een jaar later moet de Fop penpias volop in gebruik zijn. De plannen voor het onder wa ter zetten van de polder werden reeds jaren geleden in de recon structiecommissie Midden-Delf land gelanceerd. Aanvankelijk wilde de commissie de gehele polder als surfplas inrichten, 'maar de boeren uit het gebied ageerden met succes tegen deze opzet Als compromis wordt de polder, die zich uitstrekt ten noorden van de vlieten tussen Vlaardingen en Maasland, nu voor eenderde deel als surfplas ingericht. De werkzaamheden aan de toe komstige Foppenpias zijn inmid dels in volle gang. De gedeeltelij ke inundatie van de polder, in totaal 95 hectare groot, is een in gewikkelde operatie. De werk zaamheden beperken zich zeker niet tot het doorsteken van de kaden. De Foppenpolder wordt uitge graven tot een diepte van drie meter. Sommige delen van de toekomstige surfplas worden op gehoogd, waardoor in de toe komst een eilandenstructuur ontstaat. Het water zal pas over de polder vloeien als alle bijko mende werkzaamheden zijn uit gevoerd. Er worden fietspaden aangelegd, beschoeiingen ge maakt en dam wanden geslagen. In plaats van de kaden door te steken, wordt het recreatiege bied na het beëindigen van de voorbereidingen langzaam vol gepompt met water. Als het werk volgens plan verloopt, staat de polder in augustus 1992 gedeeltelijk onder water. Een paar maanden later wordt er een kade geslecht, waardoor de plas direct in verbinding komt te staan met de Boonervliet. Over deze vliet wordt een brug voor fietsers en voetgangers aange legd met een doorvaarhoogte van tweeëneenhalve meter. Eind 1993 zal het werk, waarmee een aanneemsom van ruim zes miljoen miljoen gulden is ge moeid, gereed zijn. Vlaardingen De bussluis in de Anthony Knottenbeltsingel is na vijf maanden al aan een opknap beurt toe. De smalle sporen van de sluis verzakken snel onder het gewicht van de bussen. Het obstakel, bedoeld om het doorgaand verkeer uit Vlaardin- ger-Ambacht te weren, wordt een regelmatig terugkerende kostenpost voor de gemeente. De sluis maakt van de hoek van Knottenbeltsingel en Rozenlaan een 'onderhoudsintensief kruis- puntje', aldus een woordvoerder van Gemeentewerken. De dienstwil dat de omstreden sluis er piekfijn bij ligt. „Anders daalt het acceptatieniveau", weet de woordvoerder. In het weren van doorgaand verkeer heeft de sluis tot dusver re zijn nut nog nauwelijks bewe zen. Uit verkeerstellingen is ge bleken, dat de Knottenbeltsingel nog steeds een geliefde route is voor het doorgaande verkeer, ook al moeten automobilisten sinds de aanleg van de sluis een omweg maken over de Rozen- laan en het Burgemeester de Bordesplein. De bewoners van die buurt zijn woedend, omdat zij nu met sluip- verkeer zitten opgescheept. Vol gende week wordt voor de laat ste keer een verkeerstelling in de Rozenlaan gehouden. Die tel ling moet' uitwijzen of er straffe re maatregelen nodig zijn om het doorgaand verkeer uit de wijk te Maassluis Geruchten ontze nuwen, misverstanden uit de weg ruimen en weerstanden overwinnen. Dat waren de be langrijkste bezigheden van wet houder Anton Wustrow en en kele ambtenaren gisteren op een Informatie-avond in De Ark in Maassluis. Onderwerp van dis cussie: een brug over de Booner vliet om de drie tuinbouwbedrij ven en het recreatiegebied Lic- kebaertaan de overkant beter te ontsluiten. De buurt vertrouwt die motie ven niet helemaal De vrees be staat dat de brug, die in het ver lengde van de Vermeerlaan wordt aangelegd, helemaal niet is bedoeld voor de recreant, maar als aansluiting op de toe komstige Blankenburgtunnel. Op die verkeersoverlast zit nie mand in Maassluis-Oost te wach ten. Een compleet verkeerde veron derstelling, te absurd voor woorden, volgens beleidsmede werker Van der Vaart van het Bureau van Uitvoering. De brug is daar totaal niet op berekend. Waarop de zaal deze landinrich tervan Midden-Delfland argwa nend de vraag voorschotelde waarom er überhaupt auto's van de nieuwe voorziening gebruik mogen maken? Wat hebben auto's trouwens te zoeken in een recreatiegebied? In een grijs verleden ging ieder een uit van een voetgangers brug. Dat kon Van der Vaart ook niet helpen, zei hij, dat was ver voor zijn tijd. En auto's zijn vol gens hem tegenwoordig ook uit recreatiegebieden niet meer te weren. Een ander misverstand: de auto weg aan de overkant loopt niet door tot de surfplassen bij Vlaar- dingen-West en het viadukt dat daar over de rijksweg is gelegd. De weg loopt na een paar hon derd meter dood en gaat dan over in een fietspad. Met de verkeersoverlast in de wijk zal het straks wel meeval len, verzekerden zowel Wu strow als Van der Vaart. Op het parkeerterrein aan de overkant is plaats voor maximaal veertig auto's. Alleen bij mooi weer mag ook op het gras worden gepar keerd. En de vrachtauto's van de tuinbouwers komen niet vaker dan vier, vijf keer per dag voor bij. „Hebben ze daar dan een brug voor nodig?", wilde de zaal weten. Van der Vaart „Ja, moeten die vrachtwagens dan door't water?" Erg gerust is de buurt er niet op. Anders dan de bewoners van de Groen van Prinstererkade, die vorige week een brug over de Zuid vliet eisten om bouwver- keer uit de wijk te houden, zitten de bewoners van de Vermeer laan en omgeving helemaal niet opeen oeververbinding te wach ten, Grimmig werd vastgesteld dat vrijwel iedereen van de brug gebruik kan maken, automobi listen, fietsers, crossers op hun brommers, maar dat recreatiege bied de Lickebaert voor rolstoe lers onbereikbaar blijft. Want aan de overzijde is wel een trap voor voetgangers, maar geen hellingbaan voor rolstoelen. Daar was volgens de landinrich ters geen ruimte voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1