Bewoners St. Josef la-ij gen geld terug I Tweestrij d om vwo Noodbrug over Zuidvliet gaat één ton kosten Onderzoek gifstort moeizaam op gang Sanofi breidt nog verder uit VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE CODRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Genoegdoening voor bewoners Studio^ Express Polaro.dii Pasfoto's met kwaliteits garantie Radio Bolero uit de lucht Staatssecretaris geeft voorkeur aan Maassluis 'Transport centrum in Oranje- buitenpolder' Tentoonstelling over apartheid langs scholen Ontklede poppen Rondvaart met de Piet Hein Frituurpan in de brand WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: 3rede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA VIaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Bewoners van het St. Josef-com- plex in Schiedam-West krijgen de jaarlijkse huurverhoging vanaf 1982 terugbetaald. De huisbaas, de Woning bouwvereniging Schie dam, gaat daar op last van het ministerie van volkshuisvesting toe over. Het ministerie oordeelde dat het niet redelijk was de huur van de 213 huizen te verhogen zolang die niet behoorlijk waren opge knapt Tot dat oordeel kwam het ministerie overigens niet op ei gen initiatief. De beslissing werd - met acties afgedwongen door de Bewonersvereniging Schiedam- West (BVSW). Die zette een massale huurweiger-actie op touw en schakelde vervolgens deHuurcommissie in. Volgens John de Kievith van de BVSW gaat het om een totaalbe drag van enkele tonnen. De Wo ningbouwvereniging Schiedam hoeft dat geld niet uit eigen zak •te betalen. Het overgrote deel neemt het ministerie voor haar rekening. Het besluit om de huurverho ging met terugwerkende kracht ongedaan te maken, is de zoveel ste aflevering in een al jaren sle pende kwestie. Bewoners van het St. Josef-complex hebben een ware lijdensweg achter de rug. Zij zaten jarenlang in de rommel. Een eerste renovatie werd zo slecht uitgevoerd dat een her-renovatie noodzakelijk was. Met het terugbetalen van de jaarlijkse huurverhoging is de affaire nog niet ten einde, want de bewonersvereniging heeft met de huisbaas ook nog een ap peltje te schillen over de huur verhoging (van circa 75 gulden) dié nó de renovatie werd doorge voerd. Voorlopig heeft de Woning bouwvereniging Schiedam de handen vol aan het terugbetalen van de verhogingen sinds 1982. Daar zitten heel wat haken en ogen aan, omdat niet alle huur ders recht hebben op hetzelfde bedrag. Een aantal bewoners ongeveer 30 procent is tijdens de renovaties verhuisd, een an der deel weigert nog steeds de huurverhoging van na de reno vatie te betalen. Tot nu toe is on geveer 30.000 gulden aan voor schotten uitbetaald. Het opstel len van de eindafrekeningen kan nog wel even duren. Maxi maal kunnen de huurders reke nen op ongeveer 1200 gulden. --"y Vlaardingen Hortend en stotend is de commissie-De Snaijer gisteravond begon nen aan het onderzoek naar de illegale stort van veront reinigde grond in de Broek- polder. Onzekerheid over de eigen be voegdheden kenmerkte de eer ste openbare zitting. Op vrijdag 22 september bepaalt de commis sie, welke wethouders en ambte naren zij wi! horen. Het opstellen van een lijst met vragen over de manier waarop de illegale stort in zijn werk was gegaan leverde betrekkelijk weinig problemen op. Maar hóe en vooral aan wie die vragen ge steld moeten worden, daarover liepen de meningen danig uit een. „Wij kunnen dit niet buiten bur gemeester en wethouders om doen", zeiden Leo de Snaijer (CDA), John Ranshuiisen (PvdA) en Wil van Rijn (Ó66) aanvankelijk. Toch besloot de commissie tenslotte om niet alle vragen via het college te stellen. „Wij hebben van B en "W de vrij heid gekregen om ambtenaren te horen", zei SP'er Remi Poppe. De onderzoekscommissie had het er maar moeilijk mee. Poppe, die met een motie de aanzet gaf tot het onderzoek, vond dat vra gen rechtstreeks aan gemeente lijke diensten en ambtenaren moesten worden gesteld. Voor zitter De Snaijer' vond dat dat niet kon. George Neijssel (VVD) had zijn twijfels: „We kunnen die vragen beter aan het college stellen, want de ambtenaar zal toch te gen zijn wethouder zeggen: de commissie heeft mij dit ge vraagd, ik ga dit antwoord ge ven, kan dat?" PvdA'er Rans- huijsen vertrouwde er evenmin op, dat ambtenaren zelfstandig antwoord zouden geven. „Er is toch geen ambtenaar die een nota schrijft en die niet eerst aan B en W voorlegt?" SP'er Remi Poppe en GPV'er Gerrit-Wim van Veelen wisten te voorkomen, dat de onder zoekscommissie-De Snaijer he lemaal aan de leiband van bur gemeester en wethouders gaat lopen. „Wij stellen onze vragen aan gemeentelijke diensten en ambtenaren. Als die vinden dat 2ij hun antwoord eerst aan B en W moeten voorleggen dan is dat hun zaak", zei Vanveelen. De nog wat onzekere voorzitter Leo de Snaijer consulteerde zijn ambtelijk secretaris Jan Morra en die zag geen bezwaar tegen het voorstel van Van Veelen. „Ik heb het aan de secretaris ge vraagd en die zegt dat het kan", zei De Snaijer. „Maar misschien is het beleefd om een afschrift van onze vragen aan burgemees- teren wethouders te sturen". De commissie zal onderzoeken Pauze in de commissie-De Snaijer. De leden bestuderen de verkiezingsuitslagen van afgelo pen woensdag. hoe het mogelijk is dat kennelijk niemand wist dat de grond, die aan de Boterstraat werd afgegra ven voor de aanleg van een par keerterrein bij de moskee, ern stig vervuild was. Pas toen de grond iti de Broekpolder was ge stort merkten wandelaars de on aangename lucht op. Poppe vindt dat de commissie de amb tenaren van de Gemeentelijk Energie- en Waterleidingbedrij ven en van Gemeentewerken die leidingen in de grond hebben verwijderd of gelegd worden on dervraagd. Hij meent dat zij de vervuiling moeten hebben gero ken. „En het college komt daar niet aan te pas", zei Poppe. Wij stellen vragen en wij krijgen antwoord". ik Vlaardingen In het geschil met de enige twee bungalow-be woners van Holy-Noord, archi tect G. Vermeer en tandarts A. Scholten, heeft het college van B en W van Vlaardingen beslotfen over de brug te komen. Het .tweetal krijgt samen iets meer dan 165.000 gulden vergoe ding voor de geleden schade, omdat in plaats van bungalows gewone premiewoningen op het terrein werden gebouwd. De onenigheid tusen de gemeen te en de twee bewoners heeft zich jarenlang voortgesleept; vanaf medio 1983 toen de eerste bezwaarschriften werden inge diend. Uiteindelijk beriepen Vermeer en Scholten zich op zo genoemde planschade. Beiden een schadeloosstelling van ruim twee ton. Dat bedrag diende als genoegdoening voor de juridi sche kosten en de waardever minderingvan hun bungalow. De onafhankelijke en gezagheb bende stichting Adviesbureau Onroerende Zaken in Rotter dam is tot een soort 'salomon- soordeel' gekomen. „Zij hebben advies uitgebracht en wij hebben- dat opgevolgd", aldus een woordvoerder op het stadhuis. Burgemeester en wethouders zijn bereid Vermeer en Scholten, ineluisief de rente over de afge lopen jaren, een som geld aan te bieden dat voor elk rond de 80.000 gulden schommelt. De gemeenteraad moet volgende De Platanendreef ziet er heden Ier» dage volstrekt anders uit dan ooit de bedoeling was: een bun galowpark is nooit van de grond gekomen. maand nog wel haar fiat aan deze uitgave geven* „Of de beide bewoners akkoord gaan met de schadeloosstelling is niet belang rijk. Als zij het er niet mee eens zijn", aldus de woordvoerder van de gemeente, „kunnen ze nog altijd in beroep gaan bij de Raad van State". Maassluis Wethouder Anton Wustrow (ruimtelijke ordening) is gisteravond in de gemeente raad tegemoet gekomen aan de eis van de bewoners van de - Groen van Prinstererkade om L een bouwbrug over de Zuidvliet .aan te leggen. Tijdens een in- spraakavond vorige week lieten de bewoners al weten dat alleen een brug de veiligheid op het schiereiland tijdens de nieuw bouw kan garanderen. Wustrow en directeur Gemeen tewerken C.H. Den Hond pre senteerden toen het verkeerss- cenario dat de gemeente tijdens de werkzaamheden wilde han teren. Het intensieve bouwver- keer, dat binnenkort voor de sloop van de Groen van Prinste- l.rerschool en de bouw van een complex woningen en een oude renvoorziening op gang komt, zou zich volgens de wethouder over de smalle kade moeten wurmen. De bewoners vrezen voor de vei ligheid van de leerlingen van de Sint Anthoniusschool die op de kop van het schiereilandje staat, Verder is men bang, dat de niet onderheide huizen ernstige schade zouden ondervinden van het zware vrachtverkeer. De bewoners kwamen met een offerte op de proppen, waarin een ondernemer vqor 50.000 gul den een Bailey-brug over de Zuidvliet wilde slaan. Wustrow, die verleden week toezegde de huur van een brug alsnog te on derzoeken, toverde gisteren in de commissie ruimtelijke orde ning een veel hoger huurbedrag uitzijn hoed. Toch stelde hij voor het brxig- genplan van de bewoners over te nemen. De commissie en de ge meenteraad, die later op de avond vergaderde, gingen giste ren met het voorstel akkoord, hoewel het precieze huurbedrag niet bekend is. Vermoedelijk ligt dat rond de 100.000 gulden. Naast acht woningen in de vrije- sector verrijst op het schierei land een huis van de stichting Eben Haezer, die daar bejaarde psychiatrische patiënten wil op vangen. De rijkssubsidie op de bouw was aanvankelijk verze kerd als de vloer van het com plex vóór 1 maart 1990 in de wo ningen zou liggen. Die datum is echter vervroegd naar 31 december van dit jaar en daardoor is er volgens wethou der Anton Wustrow grote haast geboden bij het uitvoeren van de plannen. D66-raadslid Jan Storm wierp Wustrow voor de voeten dat hij de tijdsdruk aan zichzelf te wijten had. Volgens hem had de wethouder ook eerder de bewoners bij het over leg kunnen betrekken. Behalve met het slaan van een bouwbrug ging de raad gisteren akkoord met het vernieuwen van de beschoeiing van de Groen van Prinstererkade. Het versneld uitvoeren van dit werk werd aanvankelijk gevraagd omdat de oude beschoeiing de druk van het bouwverkeer niet zou aankunnen. Ondanks dat het bouwverkeer nu van de kade wordt geweerd, gaan de werkzaamheden verder, Bewoners vrezen dat een rij mooie oude bomen het slachtof fer van deze werkzaamheden zullen wordenRaadslid Yvonne de Groot (PvdA) deed daarom een beroep op de wethouder de bomen zoveel mogelijk te ont zien. Hoogsiraal 104-106, Schiedam Tel 010-4266720 Vlaardingen De illegale Vlaardingse radiozender Bolero is uit de lucht gehaald. De politie en de opsporingsdienst van het Hoofd Directie Telecommunica tie en Post betrapten de 68-jarige discjockey gisteren op heter daad. De man, die niets vermoedend in de ether was, zond uit vanuit een pandje aan de Verheijstraat. Te gen hem is proces-verbaal opge maakt; zijn apparatuur is in be slaggenomen. Maassluis Staatssecretaris Ginjaar (onderwijs) houdt vast aan het voornemen de openbare scholengemeen schap Koningin Juliana (mavo en havo) uit te breiden met een vwo-afdeling. Zij heeft nadrukkelijk verklaard Maassluis een atheneum te wil len aanbieden op voorwaarde dat het totale voortgezet onder wijs zal opgaan in één grote scho lengemeenschap. De Caland-lts en De Vliethorst voor lager huishoudelijk- en nij verheidsonderwijs (Ihnp) in Maassluis hebben samen met de Nijverheidsschool in Maasland laten weten bereid te zijn in één scholengemeenschap te willen opgaan. Een intentieverklaring is op het ministerie in Zoeter- meer bezorgd. „Het is niet helemaal de verkla ring die wij hadden gewild", be kent onderwijsambtenaar Chris Bos. „De twee mavo-scholen blij ven nu buiten de samenwer king". Bij haar toezegging heeft Ginjaar juist de eis gesteld dat ook de christelijke mavo's Van Egmond en Marnix bij de fusie zouden worden betrokken. Bom In het Westland is het nieuws als een bom gevallen. „Als dit door gaat, betekent bet de doodsteek voor de plannen hier een open bare havo/vwo te stichten. Dan is het definitief over en sluiten", stelt voorzitter G.J. Scholtens van de Stichting Contactcen trum Openbaar Onderwijs Westland (SCOOW). Scholtens heeft de staatssecreta ris maandag op het ministerie getracht op andere gedachten te brengen. Volgens hem kan in Maassluis alles beter bij het oude blijven. „Ik heb grote twijfels over de levensvatbaarheid van die openbare mavo/havo door er een vwo-poot aan toe te voegen. Dat biedt ook geen enkele oplos sing voor het Westland, Integen deel, het brengt bovendien het voortbestaan van de'scholenge meenschap Professor Casimir in Vlaardingen in gevaar". En passant bood hij Ginjaar meer dan 800 handtekeningen aan van verontwaardigde ou ders van de in totaal ruim 1100 leerlingen op openbare basis- scholen in de gemeenten 's-Gra- venzande. De Lier, Monster en Naaldwijk. Zij lieten daarmee weten volledig achter de opvat ting te staan aan de openbare mavo in Naaldwijk een afdeling havo/vwo te koppelen. Steunbetuiging Volgens Scholtens heeft de be windsvrouwe de massale steun betuiging 'min of meer voor kennisgeving' aangenomen. „Ik ben niet bijster optimistisch naar buiten gekomen. De staatssecre taris wees nu weer op de conse quenties voor de openbare Rijs- wijkse scholengemeenschap, maar echt nieuwe gezichtpunten zijn verder niet naar voren geko men. Zij heeft in het verleden bij herhaling gezegd dat er in het Westland wat voor het openbaar onderwijs moet worden ge daan". Hij zegt met voldoende cijfers zijn stelling te hebben onder bouwd. „Ik heb van de cretaris nog geen definitief 'nee' gehoord over ons plan, waar we al twaalf jaar mee bezig zijn. Vraag me niet waarom, maar ze wil nog een keer terug naar de provincie". De gemeente Maassluis probeert overigens al vijftien jaar het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs binnen te halen. Onderwijsman Chris Bos: „Een plaats van 33.000 inwoners hoort een vwo te hebben". Ook uit lijfsbehoud (de scholen dreigen allemaal te klein te worden om levensvatbaar te zijn) is een sa menwerking van het plaatselij ke onderwijs nodig. Teleurgesteld Als alles heel voortvarend zou lopen, denkt Bos volgend school jaar al vwo'ers welkom te kun nen heten. Voor hetzelfde geld kan het ook nog een jaar of drie duren. „De staatssecretaris en deze wil ons helper»; van een nieuwe bewindsman moeten we dat maar weer afwachten is nu aan zet". Scholtens is zo teleurgesteld in de gang van zaken dat hij over weegt zijn voorzittersfunctie ter beschikking te stellen. „Ik heb twijfels over mijn fun doneren. Misschien dat een ander het op mijn plaats beter doet. Zoals het er nu naar uitziet is de kans be paald niet ondenkbeeldig dat we bij gebrek aan beter voor het overgrote deel braaf naar het Westland en Zandevelt College blijven gaan. Dan heeft ons con fessionele volksdeel voor de vol le honderd procent zijn zin ge kregen en is het er definitief in geslaagd ons achteruit te zetten". Maassluis Cosmeticabedrijf Sanofi gaat haar vestiging in Maassluis opnieuw uitbreiden. Door de sterke groei van de om zet ziet het bedrijf zich genood zaakt het vloeroppervlak van het bedrijf verder te vergroten. Het nieuwe magazijn, dat begin volgend jaar wordt gebouwd, krijgt een oppervlakte van ruim duizend vierkante meter. Directeur J. Dumitresco ver wacht dat het magazijn extra ar beidsplaatsen bij Sanofi zal ople veren. Verder zal een vergrote opslagcapaciteit van de produk- ten tot een uitbreiding van de verkoopafdeling leiden, Van de 120 personeelsleden zijn er nu reeds 60 actief in de buiten dienst. Deze medewerkers rei zen stad en land af om bezoeken te brengen aan apotheken en drogisterijen, Het nieuwe magazijn verrijst achter de opslagruimte die nog maar enkele maanden geleden 'werd opgeleverd. Kort na de op levering merkte de directie van Sanofi, een volledige dochter van de Franse cosmetica- en me dicijnengigant Elf Aquitenaine, dat de capaciteit onvoldoende was om de groei te verwerken. Doordat de gemeente het nieu we industriegebied achter de Govert van Wijnkade in zijn ge heel had uitgegeven, had Sanofi aanvankelijk geen mogelijkheid het bedrijf verder uit te breiden, Financieel-directeur J. Dumi tresco zag zijn kans schoon toen het Maassluisse computerbedrijf Visser van vestiging in het ge bied moest afzien. Visser liet we ten, dat hij de financiering van het nieuwbouWcomplex niet rond kreeg. Geen ongelukkige omstandigheid voor Sanofi, want het aan Visser toebedachte perceel grenst direct aan het be drijfsterrein van Sanofi. Naast de uitbreidingen op de verkoopafdeling en in het maga zijn zijn er dankzij de florerende handel ook enkele hoogwaardi ge arbeidsplaatsen geschapen. Het laatste jaar nam Sanofi vijf huisartsen en een apotheker in dienst, die contacten onderhou den met wetenschappers in zie kenhuizen. Met hen besprekende medewer kers de voortgang van het we tenschappelijk onderzoek, dat uiteindelijk tot nieuwe produk- ten moet leiden. Aan researc hkosten geeff het Maassluisse bedrijf dit jaar 1,5 miljoen gulden uit Naast Sanofi koopt ook aanne mer Den Hartog uit 's Graven deel vijftienhonderd vierkante meter van het braakliggende terrein op. Den Hartog, die het gebied voor eigen risico gaat be bouwen, onderhandelt met ver schillende bedrijven die zich in het gebied willen vestigen. Den Haag De PvdA-fractie in Provinciale Staten is in overgro te meerderheid gekant tegen hei doorzetten van de plannen voor een groot regionaal transport centrum in de Ou.de Campspol- der-Zuid bij Maasland, De PvdA is van mening dat er goede alter-, natieven zijn. Daarbij denkt men aan de Oranjebuitenpolder of aan een dure locatie tussen de Bloemenveiling en de groente veiling Delft-Westerlee. De socialist F, Poppe zal dit standpunt volgend week woens dag vertolken als dit onderwerp op een gecombineerde commis sievergadering in het Provincie huis aan de orde komt. De PvdA bezet in Provinciale Staten 29 van de 83 zetels. De fractie gaat hiermee lijnrecht in tegen de op vatting van PvdA-gedeputeerde Laudi Stolker. Zij wil de ge meenteraad van Maasland des noods dwingen alsnog medewer king aan de plannen van de Westlandse vervoerders te ver lenen Poppe houdt nog een slag om de arm door van 'een eerste discus sie' te spreken. Hij geeft wel toe dat er wel heel nieuwe, indrin gende argumenten op tafel moeten komen, wil hij volgende week alsnog met een afwijkende mening naar voren komen. De noodzaak van de aanleg van een transportcentrum wil de PvdA overigens niet betwisten. Schiedam Scholen in Schie dam kunnen vanaf volgende maand een tentoonstelling over de anti-apartheidstrijd naar hun eigen gebouw halen. Tot 30 sep tember is de expositie over de strijd in Zuid-Afrika voor gelijk heid van de zwarte bevolking te zien in bibliothcckfüiaal Noord aan het Bachpiein. Kunstenaars van de Vakaüsa Arts Associates in de omgeving van Kaapstad hebben het mate riaal voor de expositie geleverd. Op zestien panelen zijn foto's, te keningen, gedichten en posters te zien. Het onderwijs krijgt van af 1 oktober de mogelijkheid deze werkstukken te lenen. Elke school kan de expositie geduren de twee weken gratis onder de aandacht van haar leerlingen brengen. Vlaardingen Door simpelweg een steen door de winkelruit te gooien, is er gisteravond rond half tien ingebroken in een mo dezaak aan het Veerplein in Vlaardingen. De dader rukte de jasjes van twee etalagepoppen weg en ging er daarna vandoor. Schiedam Om de Vereni ging Vluchtelingenwerk fi nancieel een steuntje in de rug te geven, organiseert de Lions Club Schiedam eind deze maand vaartochtjes met het voormalige koninklijke jacht Piet Hein. Het schip ligt tussen 26 en 30 september af gemeerd in de Sehiedamse Voorhaven. Tussentijds maakt het enkele tochtjes over de Nieuwe Waterweg. Het jacht is al voor verschil lende dagen afgehuurd door particulieren. Maar er wor den ook 'publiekstochries' ge maakt. Op woensdag 2? sep tember vertrekt het jacht met aan boord een schoolklas van het basisonderwijs. De geluk kigen zijn de winnaars van een wedstrijd die door de Lions Club was uitgeschre ven. Op zaterdag 30 september kunnen 'gewone' Schiedam mers voor 7,50 een keertje meevaren. Voor deze rond vaart verkoopt de VVV maxi maal 25 kaartjes. Behalve voor het vluchtelingenwerk, is de opbrengst bestemd voor het zeekadetkorps. Rozenburg Omdat de bewo ner even op bed was gaan liggen, is gisteren brand ontstaan in een flatwoning aan het Langepad in Rozenburg. De man had een fri tuurpan op het vuur gezet en was op bed in slaap gedommeld. Toen hij door gebonk van de bu ren wakker werd, bleken de fri tuurpan en de afzuigkap in brand te staan. De brandweer wist het vuur te blussen. Advartaar in daza krant BE KRUIT MN UW KUNT!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1