Putman pleit nu voor behoud Stadsgehoorzaal Vernieuwde Rabobank gul voor verenigingen Buurthuizen nog ten hoogste twee jaar zelfstandig Dioxine-affaire geeft uitvinders nieuwe kans Projectbaas bij Wilton heeft plak boeken vol SANEREN GIFGROND IS VAAK GELDVERSPILLING' 'Aannemer slordig met asbest' VIAARDIAIGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Parkweg weer berijdbaar WERKEN AAN DE Water speelt hoofdrol op j enever feesten Inbraak bij opticien Twee beurzen in Lijnbaanhal Overvaller wil geld en zegels H FABER m&W J SP-raadslid verbijsterd □MTIRWEE VRIJDAG 15 SEPTEMBER PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis Het mislukken van hun 'Daps'-projeet in België is voor Mike en Patrick Duivelaar geen reden bij de pakken neer te zitten. De Vlaamse regering zal vroeg of laat met drie miljoen gulden over de brug moeten ko men om ons schadeloos te stel len, zeggen de Maassluisse inge nieur en zijn in de fysica afgestu deerde zoon. Ondertussen heb ben zij een nieuw offensief rich ting Nederlandse overheid op Het tweetal vindt dat het minis terie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) niet langer om het Dui velaar Anti Pollution System (Daps) heen kan. Dat systeem is volgens de Maassluizers de idea le manier om afval te verwer ken, Het grootste voordeel is dat bij hun methode geen gevaarlij ke stoffen vrijkomen, zoals bij het verbranden van afval. De dioxine-affaire heeft uitgewezen dat verbranden grote gevaren voor de volksgezondheid kan in houden. De Duivelaars zeggen dat zij een opzienbarende methode hebben ontwikkeld om afvalstoffen op een milieuvriendelijke manier te verwerken. Na vele jaren re search ontwierpen zij een inge wikkeld proceaé waarin afval stoffen chemisch worden ont leed en vervolgens tot glas om gevormd. 'Knikkers' Geen glas 5n de gewone zin; het eindproduct kan niet worden ge bruikt als grondstof voor bij voorbeeld bierflesjes of ranke wijnglazen. Wel voor de aan maak van grove glazen steentjes: een soort grint die volgens de uitvinder en zijn zoon bijzonder geschikt is om beton te verstevi gen of kan dienen als materiaal voor de wegenbouw. De uitvinding kwam ooit in het nieuws als het 'knikker-project'. Leken begrepen uit die term dat de twee Maassluizers giftig afval zoals kwik en cadmium in knik kers wilden opslaan en, die knik kers vervolgens als speelgoed op de markt zouden brengen. Die grove versimpeling speelt het duo tot op de dag van vandaag parten. Deze week nog veegde prof. dr. Lucas Reijnders van de stichting Natuur en Milieu de vloer aan met bet idee. Mike Duivelaar: „En dat allemaal ter wijl hij zijn oordeel baseert op misverstanden". Volgens de Maassluizers hoeft aan de technische haalbaarheid van hun methode niet te worden getwijfeld. Bedrijven en institu ten als Siemens, de Westduitse glasgigant Flaehglas AG en het Nederlandse TNO zouden er grote belangstelling voor heb ben. De Vlaamse regering zag er .in 1986 in ieder geval voldoende brood in om een contract met de Duivelaars te sluiten. Maar van de overeengekomen technische en praktische beproeving in Bel gië kwam niets terecht. En van de proeffabriek die toenmalig minister Lenssens zich contrac tueel had verplicht te bouwen moet de eerste steen nog worden gelegd. Het was niet de eerste tegenslag voor Mike en Patrick Duivelaar. Eerder had het Nederlandse mi nisterie van VROM al geweigerd belangstellende bedrijven de be nodigde vergunningen te geven. Gaandeweg hebben' vader en zoon het gevoel gekregen dat zij worden tegengewerkt door een machtige lobby, die zij de 'afval- mafia' noemen. „De vuilver branders hebben miljarden ge ïnvesteerd. Onze methode is veel goedkoper. Wij zijn gevaar lijke concurrenten voor de be staande bedrijven", aldus Pa trick Duivelaar. Het is niet uitgesloten dat door de dioxine-affaire de publieke opinie zich tegen het verbran den van afval zal keren. Die om mezwaai zou de Nederlandse overheid kunnen dwingen ook andere verwerkingsmethoden, zoals het Daps, een kans te ge ven. De Duivelaars hopen vurig dat die mentaliteitsverandering snel op gang komt. Patrick Dui velaar: „Dat zou voor ons een mooie opening zijn". SchiedamHet gedeelte van de Parkweg dat woensdagavond door een breuk in de waterlei ding blank kwam te staan, kan sinds vanmorgen weer door fiet sers worden gebruikt Gemeentewerken en Openbare Nutsbedrijven zijn gisteren de hele dag bezig geweest het spon taan gevormde binnenmeertje leeg te pompen. Bij de breuk kwam vier miljoen liter water vrij. De breuk in de leiding bete kent een flinke schadepost voor het Rotterdamse Drinkwaterlei ding bedrijf. Door het incident zijn verschillende kabels en lei dingen wan hun plaats gegleden. Verder spoelde er een grote hoe veelheid zand weg, zodat de be strating gedeelteijk moet wor den hersteld. De DWL verwacht dat de schadeclaims in totaal en kele tienduizenden guldens zul len bedragen. Naar de exacte oorzaak van de leidingbreuk blijft het gissen, volgens een woordvoerder van de DWL. Schiedam Dat iemand het be drijf ging verlaten, dat wist de mevrouw die etenswaren bin nenbracht in de grote gestreepte tent op de scheepswerf van Wil ton Feijenoord in Schiedam wel. Maar wie dat was kon zij niet vertellen. Projectbaas T. Weijmans (60), die bjj dok 7 aan het werk is, weet het wél. Directeur ir. B. Sluis neemt afscheid, Weijmans heeft directeur Wilton nog meege maakt. Van Sluis, vertelt hij, had het personeel aanvankelijk geen hoge verwachtingen. „Ik werk hier nu 33 jaar .en ken Wilton van de ondernemings raad. Hij was een man van goede inborst,* heel sociaal. De werf was een familiebedrijf en Wilton had hart voor de zaak en voor het personeel. „Met Sluis kwamen ook de ver- halen, dat deze nieuwe directeur al enkele bedrijven gesloten had achtergelaten. Wij zeiden: die man heeft de sleutel in zijn kont zak om hier ook de boel te slui ten. Achteraf viel dat mee", her innert Weijmans zich. „Ik moet toegeven dat hij zich juist heeft ingespannen om de werf open te houden. En net als Wilton had hij oogvoor.de werk nemer. Wij werden overal bij be trokken. Neem nu die tent, daar zijn wij ook welkom. Er is een happie en een snappie, dat waar deer ik enorm". Weijmans maakt gebruik van de SUM-regeling, die vervroegd uittreden mogelijk maakt. „In oktober ben ik weg. Ik heb altijd met plezier gewerkt, maar nu is het welletjes geweest. Thuis heb ik plakboeken vol, want het be drijf heeft me altijd geboeid. Oh, de glorietijd is voorbij. Vroeger werkten hier een paar duizend man, nu nog zevenhonderd. We hebben wat stappen terug moeten doen, maar het blijft een mooi bedrijf". Voorlichter Van Doom beziet de ontwikkelingen in de scheeps bouw niet zonder 2orgen. „In het Verre Oosten en Zuid-Europa werken de werven met zeer laag betaalde krachten, waardoor ze veel goedkoper zijn dan wij. Daar valt voor ons niet tegenop te boksen. Een ander probleem is de toenemende zorg voor hec mi lieu. Natuurlijk is die aandacht Directeur Sluis is weg en er wordt nog gewerkt bij Wilton. Terwijl toch het personeel aan vankelijk dacht, dat Sluis de zaak kwam sluiten. belangrijk, maar ze kan voor de werf gevolgen hebben. We moeten straks een verslag uit brengen waarin staat hoeveel en waarmee we vervuilen. Daarop kunnen maatregelen komen die het ons moeilijk maken". Maar Van Doorn signaleert ook positieve ontwikkelingen. De overslag in Rotterdam is afgelo pen jaar weer gegroeid en dat hebben we gemerkt. Hoe meer schepen deze kant uit komen, hoe meer werk we hebben. Als Rotterdam in 1992 dé haven van Europa wordt, hopen we daar een graantje van mee te pikken". Vlaardingen Stadsge hoorzaal-directeur Mar ten Putman pleit niet langer voor de bouw van een nieuwe schouw burg. Putman gaat onder bepaalde voorwaarden akkoord met het opknappen van de Stadsgehoor zaal en de Harmonie. Hij zegt ab soluut geen behoefte te hebben aan een nieuw theater als dat, zo als de gemeente wil, uit niet meer zal bestaan dan één zaal met maximaal 500 plaatsen „Met dat ideaalpiaatje ben ik niet gelukkig", aldus Putman, die tot voor kort van mening was dat de Stadsgehoorzaal na 37 jaar zijn beste tijd heeft gehad. „Als er binnen twee jaar geen besluit valt over de bouw van een nieuw theater dan is deze jongen weg", zei hij in 1986 al. Putman blijkt nu toch de char mes van het complex aan de Schiedamseweg te hebben ont dekt. Met hun' grote en kleine zaal bieden Stadsgehoorzaal en Harmonie meer mogelijkheden dan een schouwburg met slechts één zaal. Zo'n voorziening zou de door Putman nagestreefde di versiteit in het programma on mogelijk maken. „Als ik moet kiezen tussen een nieuw, maar klein theater er gens in de buurt van het Buizen gat en de huidige voorziening dan zeg ik: knap in godsnaam dit gebouw op, dan handhaaf je ten minste de diversiteit. Het enige wat ik er dan bij zou willen heb ben is een grote foyer, zodat ik ook congressen kan binnenha len", stelt de schouwburgdirec teur. Putman komt met deze overwe gingen naar aanleiding van de uiterst succesvolle kaartverkoop voor volgend seizoen. Met 13.536 verkochte kaartjes gaat de Stadsgehoorzaal een topjaar te gemoet. Alleen in 1979 werd een vergelijkbare omzet bereikt. Het goede resultaat van dit jaar kan volgens Putman het voortbe staan van de Stadsgehoorzaal gunstig beïnvloeden. Putman schrijft de stijgende belangstel ling vooral toe aan de variatie in het programma. Die variatie kan alleen gehandhaafd blijven als er verschillende zalen beschik baar zijn. De massale vraag naar abonne menten en losse kaartjes was voor de theaterleiding overigens een grote verrassing. Het risico bestond juist dat de Stadsgehoor zaal minder bezoekers zou trek ken dan anders, omdat het pro grammaboekje niet zoals in vori ge jaren huis aan huis was ver spreid. Maar de direct-mailing aan (oud) abonnementhouders en de telefonische benadering van potentiële bezoekers misten hun doel niet. Tijdens de open dag vorige week zaterdag stroomde net publiek in grote aantallen toe. Om tien uur 's morgens verdrong zich al een grote menigte op de stoep. Het merendeel stond in de rij voor een kaartje voor een optreden van de Frank Boeyen-groep. Maar ook voor andere voorstel lingen was de belangstelling bij zonder groot. Verschillende voorstellingen zijn reeds uitver kocht. Met name de cabaret voorstellingen zijn zeer in trek. Vlaardingen Nog een of twee jaar mogen de Vfaarding- se buurthuizen genieten van hun zelfstandigheid. Daarna gaan zij onherroepelijk Op in een nieuw, stedelijk instituut met verregaande bevoegdhe den. Burgemeester en wethouders hebben besloten de buurthui zen niet al per 1 januari van het komend jaar een fusie op te dringen. „Het is geen goede zaak hen van de ene op de an dere "dag "in" eeri "keurslijf te dwingen", vinden zij. „Die in stellingen hebben een geschie denis, zij hebben hun wortels in de wijk Een aantal buurthuizen is fel tegen de fusie, zoals de ge meente die voor ogen staat. Zij zijn bang dat vrijwilligers er de brui aan geven, als de buurt huizen waar zij hun werk doen, worden bestuurd door een ste delijke organisatie. Het buurt-' huiswerk draait voor een groot deel op vrijwilligers. Om aan die bezwaren tegemoet te komen heeft de gemeente gekozen voor een tussenvorm. De overkoepelende organisatie komt er wei per i januari 1990, maar de buurthuizen worden vooralsnog niet verplicht daar in op te gaan. Dat vinden de voorstanders van de fusie weer een slechte zaak. Zij zagen lie ver dat de gemeente nu al de knoop had doorgehakt. De stedelijke organisatie voor sociaai-eultureel werk, waar voor nog een naam moet wor den bedacht, krijgt per jaar zo'n tweeëneenhalf miljoen gulden aan subsidiegeld te verdelen. Het grootste deel daarvan gaat op aan de personeelslasten en de kosten van huisvesting van de buurthuizen. Door het aan tal buurthuizen door fusies te rug te brengen van zeven naar vier denkt de gemeente op ter mijn ongeveer driehonderd duizend gulden per jaar te kun nen besparen. door PETER DE LANGE Vlaardingen „Zodra ergens een geval van bodemverontrei niging wordt ontdekt, zeg ik: rustig, rustig, geen paniek, dat gaan we eens rustig bekijken. Maak u geen zorgen. Er is nog nooit iemand in Nederland doodgegaan aan de gevolgen van bodemvervuiling". 'De paniekwegnemer', zo noemt E.H.E. Wolfs zichzelf binnens kamers weleehs. De vandaag af scheid nemende directeur van de Geneeskundige en Gezond heidsdienst (GGD) Nieuwe Wa terweg-Noord werd de laatste ja ren herhaaldelijk geconfron teerd met milieuvraagstukken. En met de angst van inwoners van het Rijnmondgebied dat hun gezondheid te lijden zou hebben van die vervuiling. Die vrees is volgens Wol fs ongegrond. De bewoners van de Steendijk- polder in Maassluis, de grootste gifwijk van Nederland, hoeven zich niet echt druk te maken. In Spaland, de deels met giftig ha- venslib opgespoten Schiedamse wijk in aanbouw, kan straks pro bleemloos word en gewoond. On derzoeken van die strekking worden door Wolfs gaarne on derschreven, „De mensen in deze regio hoe ven zich geen zorgen te maken om hun gezondheid", is zijn vas te overtuiging. Niet meer zorgen althans dan inwoners van Am sterdam, Eindhoven of Arnhem. Er zijn wel ongezondere plaatsen op aarde, zoals Mexico City, Los Angeles, Athene. Natuurlijk vindt ook Wolfs dat een zwaar giftige stof als dioxine niet thuis hoort in koeiemelk. Maar daar valt iets aan te doen: de vuilverbranders moeten ge woon schonere schoorstenen bouwen. Wolfs deed eindjaren zestig mee aan een onderzoek naar de luchtvervuiling in de Rijnmond, Hij stelde vast dat de lucht be paald niet schoon was. Maar hij concludeerde tevens dat de be volking daar niet aantoonbaar onder leed. En die* bevinding van twintig jaar geleden is vol gens hem ook op de hedendaagse situatie nogvan toepassing. „Als arts ben ik niet gauw bang", zegt hij. „Het is het publiek aat bang wordt. Vaak is daar geen enkele reden toe". Wolfs neemt opnieuw de bodemvervuiling als voorbeeld. Het saneren van ver ontreinigde grond vindt de scheidend GGD-directeur in veel gevallen 'geldverspilling'. „Als ergens een benzinestation heeft gestaan en je hoeft die grond niet meteen weer te ge bruiken, kan je veel beter zeg gen: laat maar liggen die troep; doet er geen moer toe, opruimen kan over 20 jaar ook nog wel. Je kan dat geld beter gebruiken om verdere vervuiling te voorko men. Stop dat geld in schone technologie. Of laat de vervuiler zelf schone productieprocessen ontwikkelen en geef als over heid meer aan de bejaardenzorg en de verpleegsters in de zieken huizen". De arts Wolfs heeft in zijn 20-ja- rige loopbaan in het noordelijk Waterweggebied het bedrijfs leven nooit gewezen op zijn ver antwoordelijkheden, vervuilers nooit aan de kaak gesteld. Dat vindt hij geen taak voor een. ambtenaar. En er is volgens hem ook geen aanleiding toe. „Veel belangrijker is dat mensen op zichzelf letten, dat ze minder ro ken en drinken om hart- en vaatziekten te voorkomen. Dat is een veel grotere bedreiging dan wat .van buiten op ons af komt". Ondanks zijn stelligheid dat het voor de mens wel losloopt met de gevaren van de vervuiling, pleit Wolfs toch voor meer 'milieu kennis' bij GGD-artsen in Ne- derland. Hij noemt het noodza- kelijk dat zulke artsen voldoen- de basiskennis hebben van het beheer van bodem, water en lucht om oog te hebben voor de mogelijke gevolgen van vervui- ling op de mens. i Bij zijn afscheid werd E.H.E. Wolfs vanwege zijn vele ver- diensten benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Scheidend GGD-directeur E.H.E. Wolfs: 'De mensen in deze regio hoeven zich geen zorgen te maken om hun gezondheid' Schiedam Voor de watersport is ook dit keer een belangrijke rol weggelegd op de Branders- feesten. Aan de traditionele eve nementen in de Schiedamse bin nenwateren gondelen, piere- magochelenwordt dit jaar een_ extra attractietje toegevoegde Zondag 24 september, op de slot dag van de Brandersfeesten, waagt een groep kanovaarders de oversteek van Rotterdam naar Schiedam. De deelnemers vertrekken 's morgens om elf uur vanaf een steiger bij de oude watertoren en arriveren naar schatting rond vier uur In de Lange Haven. Om vast te wen nen aan het jeneversfeertje waaraan de Brandersfeesten hun naam menen te ontlenen, -wordt halverwege de oversteek gepauzeerd bij molen de Distil leerketel in Delfshaven. Morgenochtend rond half elf §eeft burgemeester. Reinier cheeres het startsein voor de Brandersfeesten. Ook dat ge beurt op het water: aan boord van een schip dat in de Lange Haven, ter hoogte van de Bran- derssteeg, ligt afgemeerd. Schiedam Inbrekers hebben bij een opticien in de Passage voor ruim 12.000 gulden aan to neel- en verrekijkers, telescopen en loupes gestolen. De dieven kwamen binnen via een boven licht aan de achterkant van de winkel. Van een bouwplaats in Spaland verdwenen dertien deuren met kozijnen. De waarde is volgens de gedupeerde aanne mer Slokker BV ongeveer 8000 gulden. Vlaardingen De Lijnbaanhal is dit weekend weer het domein voor verzamelaars. Zaterdag wordt de regelmatig terugkeren de vlooienmarkt gehouden. Die begint om negen uur. Verzame laars van juke-boxen, muziekin strumenten en oude platen kun nen zondag hun hart ophalen. Dan begint om 10.00 uur de beurs van grammofoonplaten en muziek. Vlaardingen Een gewapende overvaller heeft gisteravond bij .iet Texaeo-benzinestation aan ie Westlandseweg een tas met disselgeld met daarin 750 gul len buit gemaakt De ongeveer 25-jarige man, die de pompbe- iiende met een pistool bedreig de, ging ook met een rol kor- -ingszegels aan de haal. De over val gebeurde om kwart voor ne- jen. De hevjg geschrokken pompbediende kon een politie «Jen gedetailleerd signalement /an de dader geven. Het gaat om -'en ongeveer 1.80 meter lange nan met golvend donkerbruin 'aar. Hij aroeg een kort beige ack en een donkere broek. De w lit je zofekt nog getuigendie de 'Vervaller bij het benzinestation lebben gezien of hem hebben "len vluchten. Vlaardingen Kees van der Jagt zorgde duidelijk voor de ko- mische noot tijdens de plechtsta tige heropeningsbijeenkomst van het hoofdkantoor van de Rabobank. „Ik spreek nooit voor zo'n select gezelschap. Ik stap liever een kennel met grote hon den binnen", onthulde de voor zitter van dierentehuis Nieuwe Waterweg. Van der Jagt nam het woord om zijn dank te betuigen voor de do natie van de Rabobank, die het dierentehuis 10.000 gulden schonk. Met het geld wil het die renhuis de afdaken van de bui tenkennels renoveren. „Die wa ren helemaal verrot", sprak Van der Jagt ten overstaan van de top van de Rabobank, burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen en de Schiedamse wethouder Aad Wiegman. Om het regionale karakter van de bank te onderstrepen kon een Schiedamse instelling ook mee profiteren van de gulle gaven van de bank. Het tamboer-, trompetter- en majorettenkorps Gusto kon op voorspraak van burgemeester Reinier Scheeres eveneens 10.000 gulden in ont vangst nemen. Gusto, dat onlangs in de Waran de een oud schoolgebouw van de gemeente kreeg, kan het geld eveneens goed gebruiken. De vereniging is op het ogenblik druk in de weer met de verbou wing van het complex. Die komt geheel voor rekening van de vereniging. Een ander geschenk ter ere van de heropening bleef in eigen huis, maar de Rabobank hoopt er de buitenwereld toch plezier mee te doen. Voor het bankge bouw is een carillon geplaatst, dat het winkelend publiek bij tijd en wijle moet opvrolijken^ Gsvekachei XG-30-TK H. v. Kooïjv j. showroom: JlJL sthavenkade Vlaardingen 4343213 Vlaardingen De asbestcemen- ten ontluchtingsbuizen die wor den verwijderd uit de Muwi-Du- rawoningen in de Westwijk, val len kapot of worden kapot gesla gen. SP-raadslid Joke Fial heeft dat met 'verbijstering' geconsta teerd. Zij eist dat de aannemer bij de verwijdering van het voor de volksgezondheid zeer schadelij ke asbest zich houdt aan de voor schriften van de Arbeidsinspec tie. Fial noemt het schandalig dat de gemeente de Aannemerscombi natie Vlaardingen, die de reno vatie van de Muwi-Durawonin- gen uitvoert, niet houdt aan de wettelijke regels. Op 22 augus tus, kort voordat de renovatie zou beginnen, stelde zij al schrif telijke vragen over ae manier waarop de eternieten ontluch tingsbuizen uit de huizen zouden worden gehaald. „Op die vragen heb ik nog geen antwoord gekre gen, maar het werk is al wel be gonnen. Een kwalijke zaak". De ontluchtingsbuizen lopen van de douche via de berging naar de keuken. „Ze zitten mid den in het huis en de aannemer haalt ze weg, terwijl de mensen nog gewoon in het huis zijn. Toen pas geleden in Den Haag asbest moest worden verwijderd uit een overheidsgebouw wer den het personeel geëvacueerd", weet Joke Fial. Zij woont zelf in ^i|l. Zij w een Muwi-Durawoning aan de Eykmanstraat. De aannemer is zijn werk begonnen aan de Van Wesembekestraat. Enige weken geleden vroeg het SP-raadslid aan het toenmalige hoofd bouw- en woningtoezicht Jan Molenaar, of de ontluch tingsbuizen onbeschadigd uit 'de huizen konden worden gehaald. „Die heeft gezegd dat het bij een proefwoning was gelukt om de buis er heel uit te krijgen. Ze zou den in plastic worden verpakt en verwijderd", aldus Fial. „Toen ik terugkwam van vakantie hoor de ik van de mensén, dat de bouwvakkers de buizen die niet kapot waren gevallen stuk sloe gen. Schandalig".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1