Wethouder te vriendelijk voor bedrijf Accountantsbu reau onderzoekt fusie energiebedrij ven ilf Welles-nietes spelletje rond directeur Melis Scholen opofferen aan vernieuwingen 'Geen gevaar voor volksgezondheid' 'Huisvrouwenvereniging nog teveel deftige damesclub' VIAARDINGS UAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Tunneltjes moeten nog 2 jaar mee Van Bruggen: Uitsluitsel over transportcentrum Bouwplan Hoofdplein grondig gewijzigd Jopie van Baarlen na acht jaar voorzitter af 2E SGKIEDMRSE BRANDERSSTAD K0PPELKLAVEÜJASKAMPI6ENSCHAP Schiedam ontvouwt visie op openbaar onderwijs: □WOTERWEG DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaa,dingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardin9en. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie: «tsaog.Teletoi010-4349754. Maassluis De raadsleden Cas van der Poll (WD) en Pieter "Hoogenraad (PvdA) vinden het onjuist, dat de Maassluisse ondernemer Visser geen boete hoeft te betalen voor het afbla zen van een vestiging achter de Govert van Wijnkade. Het tweetal meent dat het geen taak van de gemeente is het on- dememersrisico af te dekken. Tot dusver heeft de onderne mer, die ook een computerbe drijf in Maassluis bezit, geen kans gezien de financiering van het nieuwbouwcomplex rond te krijgen. De nieuwbouw was overigens niet bedoeld om het computerbedrijf een nieu we lokatie te bezorgen. „Ik had plannen voor een ge heel nieuw bedrijf1, vertelt de eigenaar van Visser Applied Computer Sciences. „Maar uit eoncurrentieoverwegingen kan ik niets over de aard van deze nieuwe bedrijfstak zeg gen". Visser wilde in hetgebied achter de Govert van Wijnka de een slordige tien miljoen gulden investeren. Vertraagd Na het sluiten van een princi pe-overeenkomst investeerde de gemeente verleden jaar ruim een ton in de grond. En kele maanden geleden ver kocht de gemeente de grond aan Sanofi, toen bleek dat Vis ser de financiering nog niet rond had. Visser betreurt deze stap van de gemeente. „Eerst zou de bank het complex hele maal financieren, maar later bleek dat de bank een partici patiemaatschappij als deelne mer in de financiering eiste", verklaart hij. „Daarom zijn de plannen vertraagd, maar zeker ni et van de baan". Bij het aangaan van de optie met Visser nam de gemeente de bepaling op dat de onderne mer tien procent boete over de totale koopsom zou betalen als de koop op de financiering zou afketsen. Toen de transactie niet doorging, had de gemeente deze boete moeten innen, me nen de raadsleden Hoogenraad en Van der Poll. Dat Visser uiteindelijk geen cent hoeft te betalen, noemt wethouder Izaak van der Knaap rechtvaardig. Door de gemeentelijke investeringen in de grond steeg de waarde van het perceel, waardoor het fi nanciële risico werd afgedekt. „De grond is nu verkocht aan Sanori en aannemer Den Har- togh. We hebben een verant woord beleid gevoerd, want de gemeente is geen cent slechter geworden van de transacties", aldus Van der Knaap. Maassluis mag dan geen verlie zen hebben geleden aan de af geblazen transactie, Cas van der Poll vindt dit geen recht vaardiging voor het feit dat Visser zo in de watten is gelegd. „Het nemen van een optie be hoort tot een gebruikelijk be drijfsrisico", stelt de VVD'er. „Als een bedrijf zijn afspraken niet nakomt, moet men ge woon tien procent boete beta len. Zo'n clausule geldt ook als ik een huis koop dat ik niet kan financieren". Van der Knaap weerspreekt de kritiek door te stellen dat niets zo gemakkelijk is als achteraf zaken doen. „Visser was de eer ste kandidaat voor het gebied. Van de bank hoorden we dat het sein op groen stond. Daar om hoefde Visser de tien pro cent aanbetaling niet vooraf aan ons te betalen". Visser, die een zure smaak heeft overgehouden aan de ge meentelijke transactie met Sa- nofi, gaat zijn nieuwe bedrijf nu mogelijk in een nieuw in dustriegebied in Maassluis ves tigen. Later dit jaar hoopt de gemeente verder westwaarts van de Govert van Wijnkade de benodigde gronden te ver werven van het rijk." Schiedam/ Vlaardingen- /Maassluis Het VB ac countantskantoor VNG gaat onderzoeken wat de gevolgen zijn van een fu sie van de nutsbedrijven van de drie noordelijke Waterwegsteden. De drie gemeenten hebben be sloten zo'n onderzoek te laten verrichten omdat het rijk het aantal kleine, zelfstandige nuts bedrijven drastisch wil inper ken. De reorganisatie zou in 1992 voltooid moeten zïjni Vlaardingen en Maassluis pra ten al enkele jaren over een fu- éie. Ook Schiedam was lange tijd •bij deze fusiebesprekingen bé trokken, maar verleden jaar be sloot de Jeneverstad van de fusie af te zien. Wethouder Aad Wieg- man meende dat de verregaande integratie van het Schiedamse nutsbedrijf een fusie in de weg 1 stond. In tegenstelling tot Maassluis en 'Vlaardingen verzorgen de ^Openbare Nutsbedrijven naast gas, water en licht ook diensten "als het marktbedrijf, de haven- dienst en de gemeentereiniging. 'Wethouder Aad Wiegman vreesde, dat het samengaan met Maassluis en Vlaardingen de ontmanteling van zijn bedrijf zou betekenen. „Een fusie heeft natuurlijk geen zin als enkele Schiedamse diensten uit de boot vallen. Dan moet ik daar weer een nieuwe organisatie voor op zetten", sprak de wethouder ver ledenjaar. Ondanks de bedenkingen be sloot Schiedam eerder dit jaar toch weer aan de besprekingen deel te nemen. Aan het samen voegen van de energiebedrijven zitten naast de Schiedamse be zwaren nog andere haken en ogen. Zo willen de gemeenten voorko men dat 2ij er financieel op ach teruit gaan. De winsten worden in de regel gebruikt om tekorten in de gemeentebegroting af te dekken. Bovendien is nog vol strekt onduidelijk wat de gevol gen van een fusie zijn voor het personeel. Bij de besprekingen nemen de waterbedrijven een aparte plaats in. Volgens richtlijnen van het rijk zouden die moeten opgaan in drie grootschalige provinciale bedrijven. Van de drie gemeen ten is met name Vlaardingen be ducht voor afstoten van het wa terbedrijf. Door een boekhoud kundige truc is het watertarief in Vlaardingen altijd aan de lage kant geweest. Gevreesd wordt dat de verbruiker aanzienlijk mee moet "gaan betalen als het bedrijf zijn zelfstandigheid ver liest. Bovendien zou de gemeen te daardoor een schade van on geveer 1,6 miljoen gulden lijden. miim Achter plastic en met beschermende kleding aan halen slopers eternieten buizen uit de Muwi-Durawonin- gen in de Westwijk. Vlaardingen De SP heeft voor niets ophef gemaakt over het slopen van eternieten buizen in de Muwi-Durawoningen in de Westwijk. Dat zegt Roelof-Jan van Bruggen, directeur van aan nemingsbedrijf Van der Waal vof. „Wij hebben begin 1985 al onderkend dat het om asbest houdend materiaal ging. Er is overleg met de Arbeidsinspectie geweest en de gevraagde veilig heidsmaatregelen zijn getrof fen", aldus Van Bruggen. SP-raadslid Joke Fial sloeg alarm, omdat zij van bewoners van de woningen had gehoord dat de slopers zonder enige voor zorg de eternieten ontluchtings- buizen verwijderden en stuks loegen. „Een gevaar voor de volksgezondheid", vond Fial. Van Bruggen noemt dat 'natte kreten'. Volgens de directeur is van meet af aan aan alle eisen van de Ar beidsinspectie voldaan. „De slo pers dragen beschermende kle ding en de buizen worden ver wijderd bij een bepaalde voch tigheidsgraad om verspreiding van asbestvezels te voorkomen. Er zijn trouwens monsters geno men van het materiaal en daar uit is komen vast te staan, dat de asbestgraad dusdanig laag is, dat er amper gevaar is voor de volksgezondheid". SP-voorman Remi Foppe blijft het vreemd vinden, dat de ge meente niet in staat was binnen drie weken antwoord te geven op schriftelijke vragen van zijn partijgenote Joke Fial. Zij had gevraagd welke afspraken er waren gemaakt over het verwij deren van het asbesthoudend materiaal en hoe de naleving van die regels werd gecontro leerd. Den Haag Gedeputeerde Sta ten dreigen verdere pogingen om een transportcentrum aan te leggen in de Oudecampspolder- Zuid in Maasland te staken. Het omstreden plan is van de baan als er onder de statenleden geen ruime meerderheid voor te vin den is. De statencommissies vergaderen morgenochtend over het cen trum. GS overwegen thans nog de dwarsliggende gemeente Maasland te dwingen medewer king te verlenen. De statenfrac tie van de PvdA besloot vorige week echter in overgrote meer derheid tegen een centrum bij Maasland te zullen stemmen. GS stellen de statenleden een zo geheten aanwijzingsprocedure en een herziening van het streekplan voor. De statenleden kunnen zich morgenochtend ook uitspreken over een even tuele 'uitruil'. Dit is een soort compensatie-regeling: als het transportcentrum er komt, wordt een groot aantal vierkante meters glastuinbouw in Midden- Delfland weer uit de plannen ge schrapt. Wanneer er onvoldoende steun te vinden is in de Staten, is het wat GS betreft helemaal over en komt er geen transportcentrum. Schiedam Na jarenlange ver traging lijkt er weer schot te ko men in de plannen voor de bouw van luxe appartementen aan het Hoofdplein in Schiedam. Het Rijswijkse architectenbureau Groep 5 neemt op het ogenblik proeven met een maquette om de werking van schaduw en wind van twee woontorens op de omgeving te testen. Als het ont werp wordt goedgekeurd, kan de bouw mogelijk in september 1990 van start- Het Hoofdplein komt er dan wel anders uit te zien dan de plan nenmakers enkele jaren geleden voor ogen stond. Van het oor spronkelijke idee een serviceflat voor welgestelde bejaarden neer te zetten, is weinig of niets over gebleven. De belangstelling vopr dergelijke woningen bleek te ge ring en over de vormgeving een langgerekte flat, een hoge massieve toren met twee torens kon geen overeenstemming worden bereikt met de gemeen te. De stichting die werd opge richt om deze serviceflat te reali seren is inmiddels opgeheven. Om tegemoet te komen aan de eisen van de gemeente en de Be wonersvereniging Schiedam- Zuid, die vrezen dat een kolos saal bouwwerk al het licht in de wijk zal wegnemen, gaan bou wer en projectontwikkelaar nu uit van twee 'slanke' woontorens met elk veertien verdiepingen en drie appartementen per eta ge. De 82 woningen de prijs Is nog onbekend zijn niet exclu sief voor bejaarden bestemd. De bouwbedrijven Fraanje en Sipkema Van der Kloos heb ben zich uit het project terugge trokken. Van de initiatiefne mers is alleen het Schiedamse aannemersbedrijf SSN nog over. Verder wordt het project bege leid door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, die ook aan de Burgemeester Knappertlaan, op de plaats waar vroeger de Ju- lianakerk stond, dure apparte menten gaat bouwen. Vlaardingen De hellingbanen tussen het Liesveld en de Hoog straat krijgen een tijdelijke face lift. De gemeente heeft dit toege zegd omdat de winkeliers niet nog een paar jaar willen wach ten op de renovatie van het koopcentrum en de sloop van de sombere verbindingssleuven. Voor de Sinterklaas-drukte rond half november op gang komt, moeten de hellingbanen volgens de middenstanders zijn opgeknapt. De gemeente heeft ongeveer 80.000 gulden uitgetrokken voor het opfleuren van de donkere, met grafiti besmeurde tunnel tjes. Na een grondige schoon maakbeurt worden de muren gecoat met antï-vandalïsme verf. Om het publiek een veili ger gevoel tegeven, wordt er ook een nieuwe verlichting aange bracht. De hellingbanen. moeten nog tot uiterlijk 1992 dienst doen. Tegen dat jaar is naar verwachting het werk rond het Liesveld zover gevorderd dat de nieuwe verbin ding met de Hoogstraat in ge bruik kan worden genomen. Hoe die er uit zal zien staat nog niet vast. De plannen laten ver schillende mogelijkheden toe: overdekte roltrappen, 'tapis rou- lants' roltrappen zonder tre- den of gewone trappen met brede treden. door MARI TIMMERMANS Vlaardingen Met onmisken bare instemming citeert Jopie van Baarlen (60) uit de verza melde gedichten van Toon Her mans. Een gedichtje waarin de bezorgdheid om het milieu wordt verwoord, sluit af met de dramatische regel: en dan is het vinden uit Mevrouw Van Baar len: „Dat vind ik nou zo treffend: na al die praktische, maar mi lieubelastende uitvindingen opeens die abrupte tegenstel ling". Jopie van Baarlen legt overmor gen na acht jaar de voorzitters hamer neer van de Vlaardingse afdeling van de Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen (NVVH). „Volgens de statuten mag ik er zelfs geen termijn meer bijnemen. Ik vind het trou wens ook welletjes. Met een vierjarig secretarisschap erbij zit ik nu tien jaar in het bestuur. Ik blijf wel gewoon lid, maar ik hoef geen bestuursfunctie g meer" Jopie van Baarlen vertrekt niet 5 als een tevreden mens. In Vlaar- g dingen heeft de NWH zich steeds enorm ingezet voor het g scheiden van huisvuil in het al- J( gemeen en voor het inzamelen 2 van chemisch afval in bet bijzon- der. „Aan ons heeft zeker niet gelegen, maar in vergelijking met omliggende steden komt Vlaardingen er bekaaid vanaf. Wij hebben voortdurend dingen voorgesteld, maarbij de gemeen te vinden we nauwelijks res pons". Strijdbaarder Bij nader inzien zegt ze tevens: „Het ligt natuurlijk ergens ook een beetje aan ons. De NWH wil nog altijd een deftige dames club zijn, maar in dit soort din gen moeten we ons toch wat strijdbaarder opstellen". Wet houder Gcudriaan praat zo af en toe( met de Vlaardingse huis vrouwen, maar tot echt structu rele maatregelen komt het nooit De NWH is ander het voorzit terschap van Jopie van Baarlen drastisch veranderd. „Tien jaar geleden hielden we ons vooral bezig met consumentenvoorlich ting. Je kent die stickertjes 'goedgekeurd door de NVVH' wel. Het accent is echter gaande weg komen te liggen op de zorg voor het milieu. Een uitstekende zaak". De Vlaardingse legt uit dat aan dacht voor het rnrneu begint in de huishoudens. Bij de mensen thuis dus. .Huisvrouwen gebrui ken schoonmaakmiddelen en waspcfetier. Zij doen de.bood schappen. Zij kiezen produkten en hun verpakkingen Een huisvrouw is niets meer of minder dan een manager, vindt de vertrekkende NVVH-voor- zitter, „Voor het regelen van een huishouding moet je echt van alle markten thuis zijn, Je bent econoom, pedagoge, boekhouder en nu ook milieudeskundige te gelijk". Bacterievrij De veranderende samenstelling van huishoudens gaat aan NVVH niet ongemerkt voorbij. „Kijk, of je nou samenwoont, bent getrouwd of in een woon- NWH-voorzitter, Jopie van, Baarlen: 'Een huisvrouw is een manager, een econoom en een pedagoge tegelijk'. groep zit: iemand heeft de zorg voor de thuisbasis. En huishou den is tegenwoordig zeker meer dan de zaak bacterievrij hou den". Meisjes moeten volgens Van Baarlen zorgen dat ze een goed vak leren en economisch onaf hankelijk zijn. Daar staat tegen over dat er in de opleiding van jongens meer aandacht moet ko men voor huishoudelijke zaken. „Met dat laatste verwacht ik de meeste problemen". Donderdagmiddag neemt Corrie van de Wijngaard (47) in Trian- gel de voorzittershamer over. Zij begint in ieder geval met een le vendiger NVVH dan Jopie van Baarlen in 1979. „Postbus 51 werkt niet, we moeten bij de mensen thuis beginnen". Vlaardingen Het dreige ment van Hans Schoon om een klacht wegens laster en smaad in te dienen tegen directeur F.M. Melis van het gemeente lijk Woningbedrijf is nog niet van de baan. Schoon, huurder van een gemeentewoning in Holy, stapt eind deze maand naar de politie als de gemeente tegen die tijd nog geen stappen heeft ondernomen om zijn klacht serieus te onderzoeken. Schoon uitte dat dreigement ook al in augustus. Hij beweert dat de directeur van het Woningbedrijf in een uitzending van Omroep Vlaar dingen zou hebben gezegd dat Schoon een lastige huurder is die ooit betalingsachterstand heeft gehad. Schoon vindt dat Melis daarmee buiten zijn boekje ging. „Bovendien heb ik nooit huurschuld gehad, zoals Melis suggereert. Wel heb ik ooit een deel van de servicekos ten ingehouden, maar dat was tijdens een actie die ik tevoren had aangekondigd". Schoon eiste dat wethouder Bas Goudriaan Melis ter ver antwoording zou roepen, maar Melis ontkent dat hij via de ra dio iets onoirbaars zou hebben gezegd, De zaak is ontaard in een welles-nietes spelletje sinds SF-raadslid Joke Fial zich in het debat mengde. Zij kwam echter haar belofte niet na om een cassettebandje met de let terlijke tekst van de uitzending op te sturen. Schoon ontvangt een dezer da gen een brief van de gemeente waarin hij verzocht wordt eerst zijn beschuldiging maar eens hard te maken. De huurder is verontwaardigd. „Ze kunnen van mij zo een kopie van dat cassettebandje krijgen, daar gaat het niet om", zegt hij. „Maar als de gemeente mijn klacht serieus-zou nemen, had den ze die band allang opge vraagd bij Omroep Vlaardin gen, Wat ze nu proberen is de zaak te rekken, zodat de hele kwestie straks in de doofpot kan". Y Het botert al geruime tijd niet tussen Schoon en de gemeente. De huurder uit Holy zorgde er onlangs voor dat de kanton rechter de gemeente terugfloot in een conflict over de service kosten. De radio-uitzending, waarin Melis zijn omstreden uitspraak zou hebben gedaan, was gewijd aan het vonnis van de kantonrechter. Woensdagavond 20 september 1989 zal voor de tweede keer een koppelklaverjaskam- pioenschap worden gehouden Ir» het kader var? de Brandersfeesten. •Plaats van handeling: Sltton's partyhouse, Hoogstraat 99, Schiedam. Aan- 5 vang 20.00 uur. Gespeeld zullen worden drie partijen van 16 beurten. I Het prijzenpakket is 1200,-. inschrijfkosten per persooq.bedragen 7,50, voldoen bij Inschrijving. Zaai open om 19.00 uur. Om op tijd te kunnen beginnen verzoeken wij u ui- sierlijk 19.45 uur aanwezig te zijn. Inschrijving uitsluitend d.m.v. onderstaande bon en'betaling van de in- schrijfkopen tot uiterlijk 20 september a.s InKhrljyen aan de^al mogelijk. Inleveren bij café Klein Thalia. Hoogstraat 161b, tel. 010-42S8S41 - Schiedam Onderwijsspecialisten gaan onderzoeken of enkele openbare basis scholen in Schiedam kunnen worden om- fevormd tot scholen voor Montessori- of enaplanonderwijs. Met de nieuwe les methoden wil de gemeente inspelen op de toenemende vraag naar 'traditionele ver nieuwingsscholen'. De laatste jaren tonen steeds meer ouders be langstelling voor alternatieve onderwijsme thoden. Tot dusver worden die niet aangebo den in Schiedam. Verleden jaar wilde een groepje ouders voor dit doel een bijzondere school oprichten. De aanvraag werd afgewe zen. Het signaal heeft de afdeling onderwijs evenwel geïnspireerd deze alternatieve on derwijsvormen te bestuderen. De gemeente vreest dat een bijzondere school voor Montessori-onderwijs ten koste zal gaan van de positie van het openbaar onderwijs. Door zelf tegemoet te komen aan de wensen naar meer- variatie in het onderwijsaanbod denkt de gemeente de verdere afkalving van het leerlingenaantal te keren. De komst van een school-met-de- koran dreigt het openbaar onderwijs in de toekomst enkele honderden leerlingen te gaan kosten. Blij met deze ontwikkeling is de gemeente niet, maar de vrijheid van onderwijs garandeert het be staansrecht van de islamitische school die vol gens critici de integratïe'tussen autochtone en allochtone inwoners in de wegstaal- Sluiting van scholen is op termijn waarschijn lijk niet te vermijden. Maar ook andere onder wijskundige ontwikkelingen leiden ertoe dat het aantal van veertien openbare scholen wordt ingeperkt. Het ministerie van onderwijs wil dat openbare basisscholen een zelfstandiger positie gaan in nemen. Het onderwijs krijgt *n de toekomst een eigen budget, waarmee alle taken worden gefinancierd. Scholen krijgen hierdoor de zorg voor het eigen beheer, het personeels- en het promotiebeleid. Gelet op de vele taken die op de scholen afko men, acht de gemeente een toekomstige schoolgrootte van tweehonderd leerlingen ge wenst. Om de schaalvergroting voor te berei den, wil de afdeling onderwijs 50.000 gulden per jaar reserveren om de kosten te dekken. Ook het voortgezet onderwijs ontkomt in de jaren negentig waarschijnlijk niet aan ingrij pende maatregelen. Door de sterk teruglopen de belangstelling voor het lager beroepsonder wijs voorziet de gemeente dat de vier scholen gemeenschappen die dit type onderwijs aan bieden, te maken krijgen een leerlingentekort. Op korte termijn wil de gemeente met de schoolbesturen om de tafel gaan zitten om een saneringsoperatie te bespreken, maar aan deze operatie wil de gemeente nog geen prioriteit geven. 3 J** -X-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2