Directeur Frankeland met verlof na conflict süfitèt Renteverhoging Renteccitificaten Brinkman deelt goed rapport uit Ylaardingen begrijpt niets van kunstwerk cisnsli Leden mopperen op PvdA-fractie Meer informatie? PO VLAARDINGS DABBLAB SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente studeert op privatisering Maasland afzijdig in discussie over zwembad Mannen op rijks weg aangereden Brandersfeesten Huckriede: 'Bestuur ziet het niet meer in mij zitten' Onvoltooid alfabet roept vragen op MOOI WARM Provincie in meerderheid voor transportcentrum DONDERDAG 21 SEPTEMBER J9S9 PAGINA 21 Regionale radactie Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus,4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie:4345209.Telefax: 010-4349754 Maassluis De storm, die de gemeentelijke reorganisatie bij het personeel heeft veroor zaakt, is nog niet uitgewoed maar de architecten achter de operatie broeden reeds nieuwe plannen uit. De komende maanden gaat de zogenoemde trekkersgroep de mogelijkhe den tot privatisering van enke le gemeentelijke diensten on derzoeken, Het onderzoek beschouwen de leiders van het reorganisatie team als een logisch vervolg op de modernisering van het ge meentelijk apparaat, die op dit moment in volle gang is. Bij de reorganisatie werden verschil lende takken van dienst onder gebracht in vier nieuwe secto ren, die de- basis van de ge meente vormen. Bij de aanpassingen verloren onder meer de dienst gemeen tewerken en de sociale dienst hun zelfstandige status. Ge meentewerken werd onderge bracht in de nieuwe sector stads- en milieubeheer, terwijl de sociale dienst sinds enige tijd onderdeel uitmaakt van de sec tor welzijn. Menig ambtenaar twijfelt aan het nut van de ope ratie, maar ondanks protesten verloopt alles binnen het tijds- schema. Dat het managementteam nu opnieuw de boel wil 'overhoop' halen, noemt PvdA-raadslId Robert Punt teveel van het goede. „Ik vraag mij af wat je het personeel kunt aandoen. Het lijkt mij de eerste twee jaar niet verstandig om met een nieuw item op de proppen te komen". Brood In tegenstelling tot de PvdA ziet .VVD-fractievoorzitter John Scheerstra wel brood in de privatisering. „Het onder zoek past binnen ons pleidooi voor een terugtredende over heid, maar de plannen moeten wel aan harde voorwaarden voldoen. Alleen als particuliere bedrijven de taken beter en goedkoper kunnen uitvoeren, heeft privatiseren zin". Burgemeester Hans van Els, die interne en algemene zaken in zijn porefeuille heeft, vindt een oriënterend onderzoek even eens op zijn plaats. „Maar pri vatiseren mag nooit een dogma zijn. Ik ben tegen modever schijnselen, dus we moeten na afloop van het onderzoek flink wikken en wegen voordat we een beslfesing nemen". De bur gemeester meent dat de priva tiseringsdiscussie zich pas in een pril stadium bevindt. „We zijn absoluut nog niet zover dat wij over de inhoud of over het aantrekken van een extern bu reau praten". Huiverig Mocht het oriënterend onder zoek daar aanleiding toe geven dan overweegt de gemeente een extern bureau in te schake- len om de privatisering voor te bereiden. Punt toont zich zeer huiverig voor dit plan. „Met zo'n extern bureau gaan wij weer een heilloze weg op. Een onderzoek kost vele tonnen en dat is volgens mij weggegooid geld", aldus het socialistische raadslid. Hij ziet weinig mogelijkheden voor de gemeente om taken af te stoten. „Je moet al gauw gaan denken aan een instelling als de plantsoenendienst. Als het bedrijfsleven de taak goed koper kan uitvoeren, dan komt dat alleen doordat zij ouder personeel ontslaan. Ik zie daar geen sociaal beleid in". Zijn collega Scheerstra ziet de personele gevolgen bij het pri vatiseren van gemeentelijke taken minder somber in. „Het bedrijfsleven betaalt vaak be tere salarissen, terwijl de werk nemers meer zeggenschap heb ben. Je kunt een medezeggen schapscommissie niet vergelij ken met een ondernemings raad". Maasland Het gemeentebe stuur van Maasland heeft zich niet te mengen in de problemen rond een zwembad, zoals die in buurgemeente Maassluis gaande zijn. Dat is de mening van het Maaslandse college, dat zich in die visie gesteund weet door de raad. Toch probeerden F. Abbas (Open groepering) en W, Gouma (PvdA) tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering om die zwembadperikelen niet zo passief te volgen als het college voorstelt. Maasland heeft een verzoek gekregen van de actie groep Behoud zwembadcomplex Maassluis-Oost om de bezwaren tegen de sluiting van het be staande zwembad Dol-fijn te steunen. Maassluis wil een nieuw, overdekt zwembad bou wen bij het NS-statïon in de Westwijk. B en W van Maasland willen geen standpunt innemen over de .discussie die zich in Maassluis af speelt. „We moeten ons niet be moeien met het beleid van de buurman", meende burgemees ter MIeke Bloemendaal. „Wij kunnen die zaak niet beoorde len. Daarnaast delen we niet in de financiële consequenties". Abbas en Gouma hadden eerder gesteld, dat een zwembad in Maassluis ook voor de Maasland- se bevolking van belang is. „Het leeft bijzonder in onze gemeen te", wist Abbas. „Vooral omdat het huidige bad voor de Maas- landers zeer gunstig ligt". PvdA'er Gouma was niet met een tevreden met het antwoord van Bloemendaal. Hij vroeg zich af of er nog altijd overleg plaats vindt tussen beide gemeentebe sturen over voorzieningen als een zwembad en een biblio theek. Voorzieningen die Maas land niet heeft, en waarvoor naar Maassluis kan worden uit geweken. Van regelmatig overleg, zoals dat er tussen beide colleges van de buurgemeenten in het verle den is geweest, blijkt echter geen sprake meer. „Zo nu en dan is er wel contact. En als er zaken zijn waarbij we last of gemak van el kaar hebben is er overleg", aldus de burgemeester. Zij beloofde het raadslid om in het college te bekijken of dat geregelde over leg tussen beide gemeentebestu ren weer opgestart moet' wor den. Schiedam Twee mannen uit Zoetermeer zijn gistermiddag op de noordbaan van rijksweg 20 aangereden door een busje, dat werd bestuurd door een 23-jarige Rotterdammer. De automobilist had te laat gemerkt dat de lin kerrijstrook wegens wegwerk zaamheden was afgesloten. Hij ramde de verrijdbare' pijl waar mee dat we?d aangegeven. De twee mannen waren vlak daar achter aan het werk. Door een interne communica tiestoornis is in de krant van gisteren een storende fout ge slopen. In de kop van het ope ningsartikel over de zondags markt werd de suggestie ge wekt, dat zowel de zondags markt als de Brandersfeesten dit jaar voor het laatst wor den gehouden. Uit het artikel zelf blijkt dat het zover nog niet is. Omdat de organisatie van de zon dagsmarkt er echter mee op houdt, komt het meest funda mentele onderdeel van de Brandersfeesten wel op de tocht te staan. Minister Brinkman en zijn echt genote onthullen onder toeziend oog van voorzitter J.L.J. Dries van de St. Üduïnastichtïng een door Ineke Nolet vervaardigd kunst werk. Het krijgt een plaatsje bij de hoofdingang van Huize Franke land. Schiedam Volgens minister Elco Brinkman (welzijn, volks gezondheid en cultuur) verdient Huize Frankeland een dikke voldoende voor haar aanpak van de bejaardenzorg. Het Schie- damse verzorgingshuis met zijn aanleunwoningen en uitgebrei- de dienstenpakket behoort tot de modernste van Nederland. „U krijgt van mij een goed rapport", deelde Brinkman na- een korte Inspectietocht door Frankeland mede. Ook het bestuur van St. Lidui- nastichting, beheerder van het complex, en het personeel zijn vol lof over de gang van zaken In Frankeland, dat met haar üitge- breide zorgpakket een kleine duizend bejaarden per week be dient. Toch vielen tijdens de officêle ingebruikname van het gereno veerde tehuis enkele kritische geluiden te beluisteren. Het ver zorgend personeel liet een wolk van ballonnen los zodra de mi nister op het plein uit de auto stapte, om andermaal de eisen voor betere salariëring en meer medewerkers kracht bij te zet- En terwijl in de grote zaal de ene spreker na de andere de loftrom pet stak over de gastvrijheid van Huize Frankeland, zaten buiten op een bankje enkele dames ver ongelijkt te kijken. Als bewoners van de aanleunwoningen had den zij graag het feestje meege maakt. „Maar we mochten niet naar binnen omdat alle plaatsen al waren bezet". Schiedam W. J.B. Huckriede, directeur van Huize Frankeland, is na een meningsver schil met het bestuur van het verzorgingshuis voor onbepaalde tijd met verlof gestuurd. Huckriede, die twaalf jaar de lei ding heeft gehad van Schiedams grootste bejaardentehuis, ver wacht niet dat hij nog op zijn post terugkeert. Het conflict heeft betrekking op de directievoering van Franke land. Huckriede wil zich vooral bezig houden met de zorg voor de bewoners. Het bestuur zou meer oog hebben voor materiele zaken. Op berichten dat hij zich verzet tegen het aanstellen van' een tweede directeur wil Huc kriede geen commentaar geven. Ook het bestuur van de St. Li- duinastichting, die Huize Fran keland beheert, weigert mede delingen te doen. Huckriede gaat er vanuit dat zijn vertrek hij zit al ruim een maand thuis definitief is, al is er volgens hem geen sprake van dwang. „Ik hoef niet weg, ik laat me alleen geen dingen opleggen. Ik wil me niet in mijn bezighe den laten beperken", aldus de di recteur van Huize Frankeland. Het conflict is volgens hem niet^ van dien aard dat het niet bijgë-* legd zou kunnen worden. „Maar' ik heb het gevoel dat het bestuur1 het gewoon niet meer in mij ziet zitten". Huckriede schitterde gisteren door afwezigheid toen minister Elco Brinkman het geheel gere- noveerde verzorgingshuis kwam openen. Die renovatie heeft Huize Frankeland voor een groot deel te danken aan Huckriede. Onder zijn leiding werd het gebouwencomplex aan de St. Liduinastraat voor onge veer 33 miljoen gulden opge knapt. Huize Frankeland werd steeds meer een voorbeeld voor en een centrum van de bejaardenzorg in Schiedam. Bij Huekriedes aantreden had het verzorgings huis een marktaandeel van 16 procent. Inmiddels bedraagt dat 55 procent. door PETER DE LANGE Vlaardingen Honderddui zend gulden? Veel Vlaardingers barsten in lachen uit als ze het bedrag horen dat John Körme- ling voor zijn kunstwerk aan de bibliotheekgevel heeft ontvan gen. En ze moesten al zo lachen om het kunstwerk zelf. Want wie zet er nu een alfabet in neon letters op de luifel en laat dan de X, de Y en de Z achterwege? „Bezopen", luidt het commen taar van menige bibliotheekbe zoeker. „Als die man een béétje kon rekenen, hadden alle letters er op gepast". Körmeling zou kunnen uitleggen dat hij een spelletje speelt met het waarne mingsvermogen van de toe schouwer, maar die verklaring heeft geen zin zolang 2ïjn kunst werk niet af is. Eh het kan nog wel even duren voor zijn 'grap' in alle finesses duidelijk wordt. De vergunning om het kunst- g werkte voltooien ligt nog bij Bouw- en Woningtoezicht. Ook als alle onderdelen op hun plaats staan is het maar de vraag of het publiek direct het verband onderkent en de humor er van inziet. Körmelings schepping is namelijk nogal gecompliceerd. Bejaardenflat De Eindhovense artiest bedacht, in opdracht van de gemeente, een driedelig kunstwerk om de relatie tussen de bibliotheek, bet postkantoor en de bejaardenflat aan de Waalstraat tot uitdruk king te brengen. Het onvolledige alfabet op de bibliotheek vormt het eerste deel. Toegevoegd moeten nog worden de letters PTT boven de ingang van het postkantoor en de naam van de bejaardenflat op het dak: De 9e van Pm a. De letters PTT vervangen de X, de Y en de Z die aan de overzijde ontbreken. Heeft het publiek dat mysterie eenmaal ontsluierd, dan moet er nog gepuzzeld wor den over de naam van de bejaar denflat Het getal 9 kan na enig denken worden herleid tot het aantal verdiepingen. Maar Oma? Dan moet de Vlaardinger eerst de naam kennen van het archi tectenbureau OMA, Office for Metropolitan Architecture. En J,-'.:'; éli'd-b' fifSpfM gaÉg doorzien dat de kunstenaar oma gebruikt als synoniem voor be jaard. Mede door een,schoonheidsfout je van de gemeente valt er voor lopig weinig te doorzien. De naamsaanduidïng op het dak van de flat moei stevig veran kerd worden in beton en daar is een bouwvergunning voor no dig. Daarmee hadden B en W geen rekening gehouden. Kör meling kreeg dus halverwege het plaatsen van zijn schepping de opdracht zijn letters maar weer in te pakken. Vragen Ondertussen wordt het biblio theekpersoneel overstroomd met vragen over het hoe en waarom van het incomplete al fabet „Ik ga maar folders maken om het uitte leggen", schertst di recteur John Lamens. Dat de waardering van het kunstwerk onder het bibliotheekpersoneel niet overhoudt wil Lamens be vestigen noch ontkennen. „Ik heb ook gezien dat die letters er op zitten, ja", luidt zijn commen taar op de vraag of hij Körme lings creatie wel geschikt-vindt vooreen bibliotheek. Omdat hem ook daarover vra gen werden gesteld, heeft La mens al verschillende malen bij de gemeente geïnformeerd wan neer de letters op de verlichting worden aangesloten, zodat ze 's avonds kunnen branden. Maar dat duurt nog even, zegt ambte naar culturele zaken Maarten Bot. „Dat gebeurt pas als het kunstwerk helemaal compleet is". Bot geeft toe dat de plaatsing niet helemaal volgens schema is verlopen. Maar dat heeft ook z'n voordelen. „Er is in Vlaardingen nog nooit zoveel over een kunst werk gepraat als over dit. Het maakt veel tongen los. Dat is toch mede de bedoeling van kunst?" Het alfabet boven de Ingang van de bibliotheek wordt abrupt afge broken. Waar zijn deX, de Y en de 2? Die komen bij de PTT aan de overkant, zodra de kunstenaar een bouwvergunning krijgt. ATH4Nt smederij" CALLENBURGSTHAAT 80 VLAAfiÖNGEN - TÊL 010-4343096 Vlaardingen Het functione ren van de PvdA in de Vlaar- dingse gemeenteraad Iaat te wensen over. Dat is althans het oordeel van veel partijle den. Uit een afgelopen zomer ge houden enquête onder de Vlaardingse PvdA'ers blijkt dat slechts zeven procent het optreden in de gemeenteraad als goed bestempelt. Even veel leden vinden dat hun partijge noten het ronduit slecht doen. Het oordeel redelijk wordt door 54 procent van de geën quêteerden gegeven en acht tien procent typeert het werk van hun vollcsvertegenwoor- digers als matig. Het bestuur van de PvdA zegt in een eerste reactie niet tevre den tc kunnen zijn met de uit komsten. De steun wordt te schoorvoetend toegezegd om er over te kunnen jubelen. De kritiek op de raadsleden spitst zich toe op de 'praatcultuur*, 'het beter weten', het te sterke bestuurlijke karakter en ge brek aan pit. Verscheidene le den vinden dat de raadsleden te gehecht zijn aan het pluche, .te weinig bevlogen zijn en on voldoende aandacht hebben voor de presentatie naar bui ten. Uit de vraag waarom leden vergaderingen zo slecht wor de n bezocht, komt dezelfde kritiek naar voren. Bovendien zegt ongeveer éénderde te leurgesteld ie zijn in de Vlaar dingse politiek. Het bestuur concludeert uit de uitkomsten dat de PvdA voor een volkspartijte veel ver vreemd is van de leden. Ze kondigtaanhet leven te zullen beteren. Voorlopig is het de bedoeling dat er jaarlijks een dergelijke enquête wordt ge houden. Schiedam Een 46-jarige vracht- wagenchauffeur uit Zoetermeer moet gistermor gen om zes uur zijn ogen hebben uitgekeken. Vlakbij de afslag Schiedam-Noord op rijksweg 20 zag hij plotseling dat één van rijn wielen op drift was geraakt en zijn auto met hoge snelheid pas seerde. Het wiel, dat door een vastge lopen wiellager was losgeslagen, rolde op eigen houtje nog zo'n 700 meter door. Er deden zich geen ongelukken voor, maar op de rijks weg ontstond wel een lange file. Den Haag Gedeputeerde Sta ten beslissen komende dinsdag of zij zich hard willen blijven maken voor de aanleg van een regionaal transportcentrum in de Oude Campspolder-Zuid bij Maasland. Het dagelijks provinciebestuur is hier alleen toe bereid als het bin nen Provinciale Staten door een ruime meerderheid in de rug wordt gedekt, In een gecombi neerde commissievergadering werd gisteren duidelijk dat de verantwoordelijke gedeputeer de L. Stolker kan rekenen op bij na tweederde van het aantal stemmen. Haar eigen fractie, de PvdA, is voor het overgrote deel tegen het doorzetten van de plannen voor die locatie en dat geldt ook voor Klein Links en ae RPF/GPV. CDA, D66 en SGP zijn het ér unaniem over eens dat een der gelijk centrum alleen in Maas land van de grond kan komen en worden daarin gesteund door verreweg de meeste leden van de VVD-fractie. De standpunten komen in cijfers vertaald neer op een meerderheid binnen Pro vinciale Staten van circa 52 te gen 31 stemmen. Als Gedeputeerde Staten vinden dat zij over de gevraagde 'brede steun beschikken, dan willen zij de aanleg van het transportcen trum zo snel mogelijk planolo gisch inpassen. Het provinciale streekplan moet dan gedeeltelijk worden herzien. Het is de bedoe ling dat daarover dan volgende maand al in commissieverband en begin 1990 in Provinciale Sta ten wordt gediscussieerd. Stolker wil in dat geval ook nog eens gaan praten met de ge meenteraad van Maasland en de ReconstrucÜecommissie Mid den-Delfland. Als zij niet goed schiks willen meewerken zal in uiterste instantie tot een zogehe ten 'aanwijzing' worden overge gaan. In dat geval zal ongetwij feld een aantal beroepsprocedu res worden aangespannen. Stol ker: „Ook dan moet het mogelijk zijn de bouwvergunning in 1992 te verstrekken". Zij voelt zich daarbij gesterkt door het rijk, dat haar al heeft la ten weten 'op de ingeslagen weg voort tr Per 20 september 19S9 verhoogt de Postbank een aantal rentetarieven voor Rente certificaten. Met Rentecertificaten kunt u veilig geld opzij zetten tegen een vaste hoge rente. Rente-ontvangsrper maand Looptijd Ijaar Looptijd 2 jaar Looptijd 3 jaar Looptijd 4 jaar Looptijd 5 jaar Looptijd 10 jaar Rentepercentage ongewijzigd. 5,75%* 6 6,25%* 6,75% (was 6,5 6,75% (was 6,5 7 (was 6,75%) Rente-ontvangst per jaar Looptijd 1 jaar 6 Looptijd 2 jaar Looptijd 3 jaar Looptijd 4jaar Looptijd 5 jaar Looptijd 10 jaar 6,25%* 6,5 7 (was 6,75%) r 7 (was 6.75%) 7,25% (was 7 Rente-ontvangst per einde looptijd Looptijd ljaar 6 Looptijd 2 jaar 6,25%* Looptijd 3 jaar 6,5 Looptijd 4 jaar 7 (was 6,75%) Looptijd 5 jaar 7 (was 6,75%) Looptijd 10 jaar 7 (was 6,75%) Meer informatie vindt u in (Je folder Rentecertificaten. Haal deze op het post kantoor. Telefonisch aanvragen kan oolé Bel gratis 06-0400 (van maandag t/m vrijdag - tot 21.00 uur en op zaterdag tot 12.00 uur).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2