Vuiligheid sij pelt uit Spaland - Noord De Erker als' wereldcentrum Einde gloort in enquête gifstort TV Politici ontwijken poep op wandeling BS1 Genomineerde schrijvers gast in jeugdbibliotheek MMMU DAGBLAD SGHIEBAMSE COURANT NIEUWIWATERWLB COURANT PvdA: dan toch maar een onderzoek instellen Wethouder: 'Niets aan de hand...' Commissie: Goudriaan laatdunkend TV KRANT !N SCHIEDAM OP ANDER KANAAL TVKRANT Cultuur, politiek eu snacks uit alle windstreken Bestuurder f rijdt in op agenten Drugdeal eindigt in ziekenhuis Vechtpartij in café Doorgereden na botsing mFABER smeden f Iriniib «©ster f$'< MAANDAG 2 OKTOBER 1939| PAGINA Regionale redactie: Brede Havenslraat 6,3131 BC Vlaardingen. PostBus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door COC-K RIJNEVEEN Schiedam Bij afgravingen in Schiedams jongste nieuwbouw- terrein Spaland-Noord is ver vuild havenslib bloot komen te liggen. Door uitgegraven sleu ven sijpelt een olieachtige ver ontreiniging. De vervuilde j»rond is elders op het terrein, dat direct grenst aan Woudhoek- Moord, uitgestrooid. De fractieleiders van PvdA, "DA. D66 en klein links hebben gisteren en zaterdag de vervuil- ie drab met eigen ogen gezien, "n de geul uitgegraven voor jen sloot die de nieuwbouw te Tijner tijd moet omringen zijn .roerige, stinkende olieachtige dassen zichtbaar. \dri Reijnhout (D66) en Bart de ^eede - (PSP/PPR/CPN): „We djn ons rot geschrokken. Dat het '.o erg zou zijn, hadden wij niet /er wacht". CDA-voorman Siem Rosman: „De vraag is water met die olie meekomt In hoeverre is dit gevaarlijk voor de volksge zondheid?" Het drietal heeft met verbazing gesignaleerd dat de zwaarst vervuilde lagen worden opgegraven en dat de grond sim pel weg verderop op het land wordt neergekïeperd. „Als je bij de havens komt, ruik je olie. Het slib komt daar van daan, dus ruik je het hier ook", reageert PvdA-voorman Gé Brouwer. „Op zich heb ik het idee dat het om niet zo'n hoge concentratie gaat". Petroleumhaven Aan de hand "van schriftelijke informatie van de Dienst öe- meentewerken Rotterdam heb ben Reijnhout en De Leede steeds beweerd, dat er op die lo catie sprake is van sterk ver vuild havenslib uit de derde en vierde Petroleumhaven. Wet houder milieuzaken Chris Zijde veld heeft die gif-affiare tot nu toe altijd met de mantel der lief de bedekt. Volgens hem ligt er in Spaland wel havenspecie, maar is die niet sterk verontreinigd. In de ogen van Reijnhout en De Leede kan de gemeente Schie dam er nu toch niet onderuiteen onderzoek in te stellen naar de aard van de verontreiniging. Brouwer: „Het zou me niks ver bazen als het college van B en W nu zelf enige actie in die richting zou ondernemen. Ik ben daar niet tegen". De sociaal-democraat zou van daag contact opnemen met par tijgenoot Zijdeveld om hem op dat spoor te zetten. De wethou der was zelf noch gisteren noch vandaag voor commentaar be reikbaar. Dai is, zegt hij, inderdaad een zo'n vier meter uitgegraven. Daarna wordt er op de bodem een dikke zandlaag gestort. Destijds zijn vier lagen slib ge stort. waarbij de meest vervuilde grond het diepst kwam te liggen. Door de werkzaamheden komen die lagen nu boven. Zij worden iets ander geluid dan de PvdA inelders op het terrein aehtergela- december Tiet horen. D66, klein links en het CDA kregen toen nul op het request. „We moeten toch maar her en der in Spaland- Noord wat monstertjes nemen. Dat kan nu ook vrij simpel. Wij zijn niet tegen een onderzoek. Dat wil echter niet zeggen dat ik er van overtuigd ben dat het wat op zal leveren. Maar zolang er onrust onder de bevolking blijft leven, kun je beter aantonen dat dit niet nodig is". Uitgraven Terwijl in Spaland de eerste rij huizen binnen enkele maanden kan worden opgeleverd, zijn in het noordelijk deel van deze nieuwhouwwijk graafwerk zaamheden aan de gang. Om te voorkomen dat verontreiniging in de toekomst in singels stroomt, worden de geulen tot ten. Op de voor het weekeinde opengegraven locatie zijn ver schillende monsters genomen. Onder andere door Reijnhout en De Leede, maar ook door boer Poot. Hij was het die enige tijd geleden aan de bel trok. nadat hij in de sloten van zijn weiland grote olievlekken had aangetroffen. Nu blijkt dat beide plekken he melsbreed hooguit een ruime honderd meter uit elkaar liggen. Poot, die de werkzaamheden naast zijn land nauwlettend in het oog houdt, heefteen monster van het olieachtige drab van daag bij de DCMR afgeleverd. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond heeft de agrariér nog altijd niet uit de doeken kunnen doen wat voor soort ver ontreiniging in zijn grasland is opgedoken. „De bovenste laag en de onder ste laag zijn betzelfde. Het is niet waar dat de diepste lagen vuiler zouden zijn". Voor wet houder Chris Zijdeveld is er in Spaland-Noord niets schok kends wargenomen. „Het is onze standaardgewoonte in Schiedam eerst een bodemon- derzoekje te houden voordat wc ergens gaan graven. Daar uit blijkt dat er absoluut niets aan de hand is". Zijdeveld zegt nog deze week met een rapportage over Spa land naar de gemeenteraad te komen. „Er is gebleken dat er ook lager niets aan de hand is". Zelf heeft de wethouder dit weekeinde van 'een paar lie den' informatie en een mon stertje gekregen. „Deze des kundigen zeggen dat het hier om heel lage waarden gaat. De angst voor de onderste lagen is volstrekt overbodig. Er ligt ha venslib van de klasse 3. Dat is al tientallen malen vastgesteld en gerapporteerd en de conclusie is steeds dezelfde geweest: er is niets aan de hand". Vlaardingen Het onderzoek naar de illegale stort van verontrei nigde grond in de Broekpolder is bijna ten einde. Veel wijzer is de commissie-De Snaijer, die het onderzoek verricht, de afgelopen maand niet geworden. Er zijn bij het afgraven van de grond aan de Boterstraat en het vervoer naar de polder ernstige fouten gemaakt, heeft de enquê tecommissie onder voorzitter schap van CDA-voorman Leo de Snaijer geconstateerd. Maar die conclusie was in een vergade ring van de gemeenteraad in juni ook al getrokken. Met uitzondering van Remi Pop- pe (SP) en Arnold van Kalken (PSP) vinden de leden van de commissie het. na een papieren onderzoek in vier ronden, welle tjes. „Dit onderzoek kan niet eeuwig doorgaan", zei John Ranshuijsen. „Ik kan nog wel honderd vragen formuleren, maar die raken niet meer de kern van da zaak". De kern van de zaak was volgens PvdA'er Ranshuijsen de vraag of de wethouder voor milieu wist dat de grond aan de Boterstraat vervuild was met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) en zware metalen. Voor Raitshuijsen is die vraag beant woord: Zijn partijgenoot Bas Goudriaan was niet op de hoog te. SP'er Remi Poppc is daar nog niet zo zeker van. „Maar ik heb ook niet. zoals meneer Ranshuij sen. alle vertrouwen in dit colle ge". zei hij. Veel extra infórmatïe heeft het onderzoek van de commissie De Snaijer niet opgeleverd. Of het moet het feit zijn, dat personeel van de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven reeds in januari 1979 een vervuiling constateerde bij het leggen van een leiding in de Nieuwstraat, die grenst aan het parkeerter rein. Die vervuiling werd ge mold bij de afdeling milieu van de dienst Gemeentewerken. De com missie zal vragen, wat er met die melding is gedaan. De commissie bepaalt vrijdag, als de antwoorden op de laatste vragen binnen zijn, of de resulta ten van het onderzoek nog aan leidinggeven om collegeleden ol ambtenaren te horen. Voorzitter Leo de Snaijer acht dat niet on waarschijnlijk. In november komt de commissie met een rap port. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (milieu) moet zich afzijdig houden van het werk van de commissie-De Snaijer. Dat schrijft de com missie in een brief aan de wet houder, naar aanleiding van uitlatingen van Goudriaan in het georganiseerd overleg met de vakbonden. Volgens SP'er Remi Poppe heeft dc wethouder, wiens rol In het gi/schandaal in het on derzoek* centraal staat, zich laatdunkend uitgelaten over het werk van de commissie. „Ik heb begrepen dat hij de commissie helemaal niet ziet zitten", zegt voorzitter Leo de Snaijer. „Maar hij moet zich niet met ons werk bemoeien". Vanaf maandag 2 oktober zal de Avondbladen TV krant op hat Schiedamse kabelnet voortaan op een ander kanaal uitzenden en wel op kanaal 28+ UHF. Ook enkele andere zenders zijn vanaf die dag op een ander kanaal te vinden. Een volledig overzicht van de wijzigingen vindt u op de Avondbladen TV krant Schie- dam. STAD dP ROTTERDAj Evert Hartman: '...gewoon blijven lezen...' De grote tafels waar snacks uit verschillende landen waren uitgestald, trokken de hele dag veel publiek. Schiedam De term wijkcen trum was zondag voor De Erker even niet van toepassing. Een wereldcentrum Dat dekte de la ding beter, want het leek er tus sen twaalf uur en "s avonds half elf regelmatig op dat bijna alle landen op onze aardkloot in de Jan van Avennestraat samen klonterden „Het is inderdaad een preten tieus programma", gaf cursuslei der Chris Scholte grif toe. „maar het blijkt te werken". De voorzichtige reputatie die De Erker inmiddels heeft opge bouwd met het organiseren van landendagen, werd zondag krachtig geschraagd door een in terculturele manifestatie waar voor deelnemers uit de hele we reld waren gerecruteerd. Van maskerdansers uit Nigeria tot een Chileense dichter en van muziek uit de Molukken tot een spinazietaart uit Uruquay. Bij-het opzetten van dè manifes tatie. die volgens coördinatrice Am to Riek wel alleen mogelijk is geworden dankzij een eenmalige subsidie van de gemeente en een bijdrage van het service buro Zuid-Holland, is vrijwel geen enkele beperking aangebracht. Politieke statements van onder drukte volkeren werden onder de noemer van het evenement gerekend, maar ook lekker eten, dans workshops en zang uit alle windstreken kregen een plaats in De Erker. Chris Scholte had zich er 's mor gens vooral over verbaasd dat alle activiteiten die waren aan gekondigd ook konden door gaan. „Normaal gesproken valt zo'n twintig procent af. Deze op komst zegt genoeg over het en thousiasme van de deelnemers". Die deel nemers wilden dat graag beamen. In de culinaire hoek van het centrum legden Pakista ni en hun Tibettaanse gelegen- heidsburen steeds weer vol over gave uit waarom hun snacks in het fast-food circuit van hun land zo gewild is. Een deur ver der waren de kraampjes van uit eenlopende ideöle instellingen broederlijk naast elkaar gezet. Zeer in trek was ook de video- en filmzaal waar uitzendingen over ernstige zaken (vluchtelingen uit Eritrea en Chili), een culture le kruisbestuiving (Paul Simon's Graeeland-project) en luchtige informatie (beelden van gewilde vakantielanden als Joegoslavë on Griekenland) elkaar afwis selden. Eigenlijk kon dus alles. „Dat is denk ik ook het geheim achter het succes van deze manifesta tie", analyseerde bezoeker Ro bert Franssen, die met een groepje Rotterdamse kennissen naar Schiedam was afgezakt, de enorme drukte. „Kijk", doceerde hij, „mensen zijn best bereid de deur uit te gaan voor zo'n tentoonstelling over apartheid, zoals die hierjnu is. maar ze willen ook vermaakt worden. Als je dit soort zware onderwerpen afwisselt met mu ziek en dans heb je denk ik een voorbeeldige formule." Hoewei zijn vriend Jacco van Ommeren het voor-elk-wat-wils principe ook als plezierig ervaar- ue, waarschuwde hij toch voor overkill. „Het is wel erg volge propt". vond hij. „Misschien hadden ze deze manifestatie tot één continent moeten beperken. Op den duur weet je niet meer hoe je alles uit elkaar moet hou den en raken de typische cul tuuruitingen een beetje onder- sneeuwd in het geheel." Komend seizoen worden de voorstanders van een overzich telijker en minder pretentieus programma nog regelmatig op hun wenken bediend. De Erker heeft nog landendagen op de rol staan waarin China, Turkije, Joegoslavië, Chili en Portugal centraal komen te staan. Maassluis Hoewel de landelij ke kinderboekenweek pas woensdag van start gaat, hebben heel wat Maassluise kinderen al een bekroond boek uit 1989 op hun boekenplank staan. In de jeugdbibliotheek in Koningshof "werd zaterdag namelijk een boe kenmarkt gehouden, waar zes bekende auteurs hun werk sig neerden en een praatje aan knoopten met hun lezers. Nadat wethouder Liesbeth Snoeck de boekenmarkt met een inleidend praatje over de ver schillende auteurs had geopend, overhandigde Marieke namens de Maassluise kinderjury de schrijvers een juryrapport. De wethouder drukte hen op het hart het rapport goed te lezen en zei: „Het is ter lering en ver maak". Toen de populaire schrijvers en schrijfsters hadden plaatsgeno men achter een tafel vol boeken van hun hand, werden ze be stormd door kinderen. Er waren lezertjes die een boek wilden ko pen, antwoord wilden op een vraag, of een handtekening vroegen voor in hun dagboek. Een van de boekenwurmen, Fie- neke, kocht een boek bij Anke de Vries. De reden was simpel: „Ik lees heel veel. Je leert er al- lomaal dingen van en het is nog leuk en spannend ook!" Corrie Hafkamp, die in 1987 haar vijftigste kinderboek schreef, was vooral populair by de kleinste lezertjes. Daarente gen kon men zaterdagmiddag heel wat serieuze gesprekken beluisteren tussen Evert Hart man en zijn wat oudere lezers. De schrijver vroeg een meisje of zij ook altijd beschuldigd werd van niets doen als ze weer eens met haar neus in de boeken zat. Het meisje dat met volmondig 'ja' antwoordde, kreeg een wijze raad. „Je moet gewoon blijven lezen. Probeer de mensen duide lijk te maken dat lezen niet al leen heel erg leuk is, maar ook goed voor je ontwikkeling. Want als je leest kan je later gemakke lijker beslissingen nemen. Bele zen mensen hebben altijd een streepje voor!" Dolf Verroen, die dit jaar Vlag en Wimpel kreeg voor 'De liefste poos van de wereld' schreef en tekende hele titelpagina's vol voor zijn bewonderaars. En ook Wim Hofman, die dit jaar de Gouden Griffel verdiende met het boek 'Het vlot', was present Komende week is er voor de boekenwurmen nog veel te bele ven. Zo is er bij voorbeeld op 11 oktober in het Gemeentemu seum te zien hoe de druk] werkt en op 14 oktober won de bibliotheek een verhaal ver teld dat door de luisteraars schriftelijk moet worden maakt. ikpers >rat in Maassluis Poep op de stoep. Bewoners van de Taanschuur- polder weten er wel raad mee. „Als ik zie dat iemand zijn hond hier voor de deur laat poepen, krijgt hij de stront zo door z'n brievenbus", verklapte bewoner Wijn horst van de Wassen aer van Obdamlaan burgemeester Hans van Es. Na amper vijftig meter lopen werd de burgemeester reeds aangeklampt door wijkbewo ners, die hun beklag deden over het poepprobleem in de wijk. Het zette de toon voor de verdere tocht, want de gemeentebestuur ders die vrijdagmiddag voor de tweede keer in successie door de wijk wandelden werden in bijna elke straat'met de problemen van bewoners geconfronteerd. Daarmee was het bezoek succes- voller dan de vorige keer, toen de burgemeester en zijn gevolg vrijwel ongestoord door de stra ten kuierde. Doordat veel men sen het gezelschap opwachtten, konden de bestuurders en de ambtenaren zich een beter beeld vormen van de problemen in en om het huis. en dat is het doel van de wandelingen. Bewoners die hoopten op een di recte oplossing van hun pro bleem kwamen overigens van een koude kermis thuis. Burge meester Van Es luisterde welis waar belangstellend naar de klachten maar voegde er stee vast aan toe, dat het oplossen van knelpunten niet altijd gemakke lijk is. Zo heeft de gemeente na jaren studeren nog steeds geen oplos singgevonden voor het honden probleem. legde Van Es de kla gers uit. „Waarom maakt u het hondenschepje niet verplicht", vroeg bewoner J. Wijnhorst zich af. „Dat kunnen we wel doen, maar ik weet van andere ge meenten dat zo'n maatregel ook niet helpt", verklaarde Van Es. Beende de burgemeester met ge zwinde spoed door de straten, wethouder Anton Wustrow en enkele ambtenaren liepen tij dens de wandeling regelmatig een flinke achterstand op. Over de wateroverlast in de Stations straat bijvoorbeeld, maar ook voor het ontbreken van paaltjes op de stoep van do Fenacolius- laan werd het gezelschap op het matje geroepen. „De bezoekers van de dierenwinkel zetten hun auto's zo op de stoep", klaagde het echtpaar Van Dijk. „Moeders met kinderwagens moeten daar door de weg op, en dat is levens gevaarlijk". Vooral Wustrow De meeste klachten komen on getwijfeld op het bureau van wethouder Anton Wustrow van stads- en milieubeheer terecht. „Tsja, het valt mij ook op dat bij na alle klachten betrekking heb ben op mijn portefeuille gaf Wustrow toe. „De vraag werpt zich op of ik het nu zo slecht doe, of dat ik zo veel doe". De wandeling bewees .volgens Wustrow zijn nut. „Je weet di rect wat er leeft bij de mensen. Zo hoorde ik de klacht dal er vuil in de straat achterblijft als de vuilnisauto is geweest. Dje klacht hoorde ik ook uit andere wijken. Het is zaak daar extra aandacht aan te besteden". Behalve Wustrow moet burge meester Van Es aan de wande ling ook stof tot nadenken heb ben overgehouden. In de Sta tionsstraat, waar zijn zoon j'aren- lang woonde, knoopte de burge meester een praatje aan met de voormalige buren. Over de mos kee had bewoonster Ciska Wa- ser geen klachten, maar het naast haar woning gelegen café de Bierelïer bezorgt de buurt veel overlast. „Ze pissen 's nachts tegen je voordeur, en hun auto's zorgen voor vee! parkeer overlast", vertelde de huisschil der van de familie Waser. „Ver der staat de muziek ontzettend hard". Ook in de Trompstraat en de Jan Evertselaan klaagden veel be woners over de parkeeroverlast en de herrieschoppende cafébe zoekers. Volgens Plet van der Kooij, bewoner van de Fenacoli- uslaan, zorgen vlak bij de bocht met de Jan Evertselaan gepar keerde auto's zelfs voor levens gevaarlijke situaties. „Als de brandweer uitrukt, is iedereen het overzicht op het kruispunt kwijt". De wagen waar Van der Kooij ter illustratie op wees, was overi gens een half uur later van het kruispunt verdwenen. Naafloop van ae wandeling stapte de bur gemeester in de gewraakte auto en reed huiswaarts. Schiedam De Schiedamse po- litie heeft een 22-jarige stadge- J noot poging tot doodslag ten laste gelegd. De man reed in de nacht 4 van vrijdag op zaterdag tot twee- J maal toe met zijn auto op agen ten in. De politiemannen den zich op het nippertje in vei- ligheid brengen. De incidenten gebeurden tijdens een wilde achtervolging door I Schiedam-West en De Gorzen. De automobilist had er al een wilde rit opzitten toen hij rond vier uur in Schiedam arriveerde, In het Europoortgebïed had hn bij de veerdienst naar Engeland slaande ruzie gekregen, vermoe delijk over de prijs van de over tocht. In Schiedam zaten al snel twee politieauto's in zijn kielzog. Om aan zijn achtervolgers te ontko men reed de man op de Nieuwe Haven in op een agent die was uitgestapt. Hetzelfde gebeurde in de Rhoonsestraat. Pas na een vechtpartij kon de bestuurder, die volgens de politie een be hoorlijke slok op had, worden ingerekend. Schiedam Met een paar fikse bullen op het hoofd en verwon dingen die hem waren toege bracht met een stalen kam, wan kelde een 35-jarige bewoner van de Ridderkerksestraat zaterdag avond de EHBO-post van het Schïelandziekenhuis binnen. De politie vermoedt dat de man het slachtoffer was geworden van een drugshandelaar. Bij een transactie bij de man thuis wilde de dealer wel het geld 1000 gulden aanpakken, maar daarvoor niet de koopwaar af staan. De verkoper gaf de klant een paar- dreunen op het hoofd, bewerkte hem met een kam en nam vervolgens de benen. Schiedam De 32-jarige bar man van café The Pub aan de Rotterdamsediik is vrijdagavond gewond geraakt bij een vecht partij in zijn zaak. Een gebroken bierglas bezorgde hem een diepe snee i n het gezich t. De vechtpartij ontstond laat op de avond, enkele uren nadat de cafébaas een bezoeker de zaak had uitgezet omdat hij een reke- ning niet wilde betalen. De klant voelde zich beledigd en kwam i later met drie kameraden terug om wraak te nemen. Ze richtten vernielingen aan en verwond den de uitbater, die zich in het ziekenhuis moest laten behande len. Vlaardingen De politie zoekt een bromfietser die vrijdagmid dag op de Trekkade een zestien jarige bromfietster uit Vlaardin gen aanreed. De man reed door, terwijl het meisje gewond op de grond bleef liggen. Haar ver wondingen vielen overigens mee, want na behandeling in het ziekenhuis kon zij alweer naar huis toe. De politie zoekt getui gen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de watersportvereni ging- {ADVERTENTIES) Vera CAUOeURGSTRUTSO" YUWflOWGEN - Ta. 0104343096 alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Bura H. GreteLaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1