Commissie legt schuld hij ambtelijk apparaat Opwaardering moet agent het 'ons-gevoeF geven Twijfels over onverwacht bodemonderzoek Spaland Weinig verschillen in klasseverpleging PvdA-roorman maakt bekering weer ongedaan ViAARDINGS 9A6BLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ^JÊ Commotie over vwo Poppe desnoods zelf op onderzoek Hersenschudding voor spookrijder Kinderlokker veroorzaakt onrust in Oost Kerk schakelt minister in Zuid-bewoner maakt ook bomenplan Schiedamse politie heeft koerswijziging ingezet Maassluis schenkt alcoholarme drank OP HET LIJF GESCHREVEN WOTRWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardinaen Postbus <mns tnnu-Awi.., II» -r ^viaaraingen. Postbus 4Q0S, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. DINSDAG 3 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Schiedam Even verkeerde Gé Brouwer gisteren in de veron derstelling dat hij een histori sche ommezwaai had gemaakt. Jarenlang had de fractievoorzit ter van de PvdA partijgenoot en wethouder Chris Zijdeveld (mi lieu) gesteund in de bewering dat een nader bodemonderzoek in Spaland 'nergens voor nodig was'. Gisterochtend kwam hij met de mededeling dat hij zich niet langer zou verzetten tegen zo'n onderzoek. Brouwer was 'bekeerd' na een bezoek aan Spaland, waar hij za terdag met eigen ogen en neus vaststelde dat de grond was ver ontreinigd. Draglines hadden bij het graven van singels in de toe komstige woonwijk olievlekken naar boven gehaald. Ze waren afkomstig uit de onderste lagen van het havenslib waarmee Spa land bouwrijp is gemaakt. Brouwer besefte opeens dat de onrust en onzekerheid over de kwaliteit van de Spaland-bodem misschien toch niet helemaal on gegrond was. „Ik denk er nu toch wat genuanceerder over", aldus Brouwer_gisterochten d. Maar nauwelijks had de PvdA- 'er met die woorden zijn sympa thie^ betuigd -aan D66-voorman Adri Reijnhout, de grootste pleit bezorger van een diepgaand on derzoek, of Brouwer moest zijn belijdenis weer intrekken. Zijde veld verzekerde hem telefonisch dat er zojuist een onderzoek was gehouden en dat onomstotelijk was komen vast te staan dat er met de grond niets aan de hand is. Blijde boodschap Dit onderzoek, zo bleek, behoort in Schiedam, tot de standaard procedures zodra ergens grond werk wordt verricht. Brouwer kende die procedure niet. Zijde veld verzekert dat het om een 'uiterst gedegen' onderzoek gaat, waarbij de gemeente geen.ge bruik heeft gemaakt van de diensten van 'knoeiers of obscu re bureautjes'. De naam van het bureau wil hij nog niet prijsge ven. Volgens hem zijn ^lle lagen onderzocht en staan er in het eindrapport louter 'blijde bood schappen'. „Ik moet vaststellen dat de wet houder een pathologische waar heden-verdraaier is", reageert Adri Reijnhout op de uitspraken van Zijdeveld. Dat er in Spaland geen sprake zou zijn van vier la gen slib van verschillende sa menstelling, zoals Zijdeveld zegt, noemt hij 'een flagrante leugen'. En van de stands a rdge woon te eerst een bodemonderzoekje te houden voordat ergens gegraven wordt heeft volgens hem amper iemand gehoord. Reijnhout betwijfelt of het om een grondig onderzoek gaat. ,,Het is een vereiste van het mi nisterie van VROM een onder zoekje te houden, voordat ergens wordt gebouwd. In de praktijk betekent het dat er monsters worden genomen uit de eerste anderhalve meter. Nogal wiedes dat er in Spaland dan niks aan de hand is, want de onderste lagen worden nimmer onderzocht". Voorgelogen Als het waar is wat Zijdeveld zegt, namelijk dat het gaat om havenspecie van klasse 3, be grijpt Reijnhout er helemaal niets meer van: „Dit betekent dat het dus echt ontzettend sme rig is. Dat spul mag nu niet eens 1 meer op het land worden opge bracht, maar gaat naar de sluf ter". Bart de Leede (PSP/PPR), ook een pleitbezorger van grondig onderzoek: „Ik ben geschokt door die opmerking dat er geen verschil bestaat tussen de lagen. Dat is volstrekt in strijd met de waarheid en met eerdere uit spraken van Zijdeveld". Uit rap porten diept De Leede op dat Spaland vanaf 1974 tot de begin jaren tachtig vier maal is opge hoogd. Hij ontfutselt zijn archief meer wetenswaardigheden. „Zijde veld beweert nu al maanden dat het geen slib uit de petroleumha vens is. Uit het rapport van de DCMR uit 1964-1985 over Woud- hoek en Spaland blijkt dat het om de eerste, tweede en derde Petroleumhaven gaat. En vorig jaar september sprak hij zelf over de monding van de eerste Petroleumhaven. De bevolking en de gemeenteraad worden voorgelogen". Bij graafwerk [n Spaland Kwam slinkende grond boven. Maar een nieuw bodemonderzoek wijst vol gens wethouder Zijdeveld uit dat er niets aan de hand fs. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis Een vwo- afdeling in Maasssluis druist in tegen delbelangen van de omliggende gemeentes. En op den duur kan er voor het voortbestaan van scholengemeen schappen worden gevreesd. „Ik begrijp werkelijk niet dat dit kan gebeuren", bekent rector "Vos kamp van de christelijke scholengemeenschap Westland-Zuid. Het voortgezet onderwijs in de regio is onaange naam verrast en overvallen dooi^debeslissing van staatssecretaris Ginjaar (onderwijs^ Een negende vwo-afdeling voor het Westland en de Waterweg steden is teveel van het goede, stelt rector Schoen makers van de katholieke scholengemeenschap Spieringshoek vast „De spoeling wordt alleen maar dunner". Terwijl wethouder Snoeck van Maassluis hoopt de gemeenteraad het akkoord met de-bewinds vrouwe vanavond zwart op wit te kunnen tonen, is in Schiedam en Vlaardingen verbijsterd gerea geerd. De regio is absoluut niet gebaat bij een nieuw atheneum, klinkt van alle kanten dezelfde reactie. De verrassing bij de bestaande scholen met een vwo-top is des te groter, omdat Maassluis niet aan de voorwaarden van Ginjaar heeft voldaan: het totale voortgezet onderwijs fuseert niet. Rector Voskamp van de Vlaardingse scholengemeen schap Westland-Zuid: „Verbazingwekkend dat dit kan plaatsvinden in een tijd dat de staatssecre taris demissionair is". Zie verder pagina 15 Schiedam/Vlaardingen Een onderzoek naar de verschillen in klasseverpleging in negen zie kenhuizen uit de regio heeft slechts geringe afwijkingen aan het licht gebracht De verschil len beperken zich tot een extra luxe als een krant, een uitgebrei der avondmaaltijd en een drank je meer of minder. Het onderzoek, dat is uitgevoerd door de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS), had betrekking op zes Rotter damse ziekenhuizen, het Holy- zïekenhuis in Vlaardingen, Schieland in Schiedam en het Reinier de Graaf ziekenhuis in Delft De vereniging heeft de ne gen ziekenhuizen met elkaar vergeleken, omdat patiënten in de loop der jaren regelmatig op zo'n onderzoek hadden aange drongen. Het Holyziekenhuïs blijkt rela tief veel te doen voor 'klasse-pa- tien ten', In elke kamer is per bed een toilet aanwezig. Bovendien is er een telefoonaansluiting. In éénpersoonskamers kan er ook tv worden gekeken. Het Schïelandziekenhuis noemt alleen een telefoonaansluiting als extra voorziening. Boven dien is Schieland het enige van de negen ziekenhuizen waar geen éénpersoonskamers zijn. Beide ziekenhuis bieden hun pa- tiénjen wel iets extra's bij het avondeten. Vier van de 2es Rot terdamse ziekenhuis en het Rei nier de Graafhuis doen dat niet. Op het gebied van meer bezoe kuren laten Holy en Schieland het afweten. In drie Rotterdam se ziekenhuizen en in Delft zijn er* wel extra bezoekuren in de ochtend. Schiedam Een zestienjarige bromfietser uit Schiedam heeft een ritje als spookrijder met een hersenschudding moeten beko pen. Hij reed,op de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan tegen het verkeer in en botste op de kruising met de Alphons Ariëns- straat op een auto, die werd be stuurd door een 23-jarige Rotter dammer* Vlaardingen In de Vlaar dingse Oostwijk is grote on rust ontstaan door berichten dat er een kinderlokker ac tief is. De man spreekt peu ters op straat aan en neemt hen mee naar zijn schuur om daar sexuele spelletjes met hen te doen. Tot nu toe hebben vier ou derparen bij de politie ge meld dat hun kind het slachtoffer is geworden van de man. Het veranderde ge drag van hun kind had hen argwanend gemaakt. De kinderen waren thuis geko men met snoep en ballonne tjes zonder dat precies dui delijk werd van wie ze die geschenken hadden gekre gen. De politie wil nog geen na dere mededelingen doen over het onderzoek, dat on geveer een week geleden van start is gegaan. In de Oostwijk wordt beweerd dat de politie een vermoeden heeft van de identiteit van de dader. Commissaris Gijs Bierling: „We weten dat er zo iemand in die wijk rond loopt, maar vermoedens al leen zijn niet voldoende om als''een wilde stier ergens naar binnen te rennen. We doen ons best de man te tra ceren, meer kan ik niet zeg-# gen". Vlaardingen De Nederlands Hervormde Bethelkerk heeft zich tot minister drs. Ed Nijpels (milieu) gewend, met het ver zoek het ophalen van oud papier te subsidiëren. De kerk aan de Burgemeester Verkadesingel vroeg bijna twee jaar geleden aan wethouder Bas Goudriaan subsidie. Maar na een bevesti ging van de ontvangst van dat verzoek heeft de kerk nooit meer iets vernomen. De verzamelaars overhandigden de wethouder hun verzoek om subsidie, toen zij in november 1987 vierden een miljoen kilo oud papier te hebben opgehaald. Inmiddels heeft een drietal vrij willigers van de kerk al twee honderd containers vol papier bij elkaar geschooid. Dat scheelt de gemeentelijke reinigings dienst een groot aantal ritjes naar de AVR. „Een besparing in klinkende munt", aldus J. Bijl, voorzitter van de kerkvoogdij. De Bethelkerk vraagt van het ministerie „een bijdrage voor ons milieuvriendelijk werk". De opbrengst van het oud papier is gebruikt voor verbeteringen aan het kerkgebouw en voor het in standhouden van het orgel. De kerk heeft de gemeenteraad op de hoogte gesteld van haar ver zoek aan de minister. Zodat de gemeente niet verrast is, als zijne excellentie vragen laat stellen. Schiedam De PvdA maakt niet als enige plannetjes om Schiedam een groener aanzien te geven. Vrijwel gelijktijdig met de nota 'Een Groene Stad', die de socialisten vorige week het licht lieten zien, lanceerde Huib Po- vel, bewoner van De Gorzen, een bomenplan. Povel vindt dat kinderen voort aan de kans moeten krijgen de kerstbomen die hun ouders an ders bij de vuilnisbak zetten, een plaatsje te geven in het Sterre- bos. „Dan heb je binnen enkele jaren een bos om van te water tanden". Uiteraard bedoelt Po- vel uitsluitend de kerstbomen met kluit. Kerstbomen waarvan de wortels zijn verwijderd heb ben immers geen enkele kans meer nog tot bloei te komen. Povels plannetje snijdt best hout, schrijft de bewonersvereniging Schiedam-Zuid in het jongste nummer van De Gorzette. „Huib, je hebt groot gelijk. Meer bos moet er komen'De BVSZ wil er graag aan meewerken. Dan is De Gorzen meteen verlost van de jaarlijkse kerstboomver branding, die vrijwel altijd tot ongeregeldheden leidt Om acht uur gistermorgen schakelde de Schiedamse politie over op een nieuwe werkwijze. Een gebakje ging er best in op dat historische moment. Schiedam Smullend van een Hema-taart trad de Schiedamse politie gisterochtend om acht uur een nieuw tijdperk binnen. Het gebak, een geschenk van korpschef Piet van den Hengel, drukte niet louter feestvreugde uit, Het zoete hapje moest de ver zamelde manschappen ook moed geven. Want de politie staat voor het uitvoeren van een. zware operatie. Het korps zette gisteren defini tief een punt achter de oude werkwijze, waarbij de leiding het beleid bepaal ten opdrachten geeft Voortaan dragen de on derofficieren en de 'gewone' agenten, die vroeger alleen moesten uitvoeren wat hun su perieuren opdroegen, bijna net zoveel verantwoordelijkheid. Het grote voordeel is natuurlijk dat het personeel nauwer bij het werk wordt betrokken wat ook één van de doelstellingen is van de reorganisatie maar even duidelijk is dat de politie nogal zal moeten wennen aan de gewijzigde aanpak. Commissaris Van den Hengel was op het 'uur U' duidelijk ner veus. Voor zijn toespraak tot de agenten die in de ochtenddienst het spits zouden afbijten fatsoe neerde hij in het toilet langdurig zijn haar. „Iedereen zal er wel wakker van hebben gelegen", begon hij zijn briefing. „Het kan allemaal wel schitterend op pa pier staan, maar jullie moeten maar zien het in de praktijk ook waar te maken". Waarmee Van den Hengel zoveel wilde zeggen als: het zal lang niet altijd even eenvoudig zijn. Aanspreekbaar De reorganisatie bij de politie heeft dan- ook heel wat om het lijf. Het gaat om veel meer dan puur een herverdeling van ta ken en verantwoordelijkheden. Ook de stad ziet er op ae platte- grond in het hoofdbureau opeens anders uit. Om de be schikbare mankracht optimaal te benutten is Schiedam opge deeld in drie 'wijken' met elk hun eigen team. Door een uitge kiend dienstrooster zijn die wij ken permanent bemand. De po litie is daardoor gemakkelijker aanspreekbaar voor de bevol king en houdt tegelijkertijd meer voeling met de gebeurte nissen in de wijk. Dit concept werd ontwikkeld door adviesbureau Van der Tom en Buning en hoofdinspecteur Cees Buijnink, die in zijn vorige standplaats Haarlem al de nodi ge ervaring opdeed met wijkte am werk. Van den Hengel zette gisterochtend symbolisch de schaar in de stadsplattegrond en taf teamleiders Dick Gelder lom, Martin Stroetinga en Leo Ver haas elk hun deel. Een vier de team, dat uit twaalf recher cheurs bestaat, kreeg alleen taart: de recherche rekent im mers de hele stad tot haar werk terrein. Hoewel, ook daarin is een zekere verandering gekomen. Om meer tijd vrij te maken voor de bestrij ding van de zwaardere crimina liteit gaan de agenten van de ge wone teams zich bezighouden met alledaags recherchewerk, zoals fietsendiefstallen en auto inbraken. Volgens Buijninks rechterhand, inspecteur Hans Meijer, is dat een mes dat aan twee kanten snijdt „Het is zonde je recher cheurs met kleine klusjes te be lasten als grote dingen eigenlijk voorrang hebben. Maar in de vroegere situatie was het ook zonde van de agenten, want die moesten alles overlaten aan de recherche. Ze gingen zichzelf .tweederangs voelen. Een agent zit twee jaar op school, hij kan meer dan bonnen schrijven en pleistertjes plakken. Ons idee is: geef hem dan ook de kans". De opwaardering van Oom Agent zal volgens Meijer tot ge volg hebben dat er een andere mentaliteit gaat heersen in het Schiedamse korps: „Een ons-ge voel. Een gevoel van: wij horen in deze wijk thuis, onze collega's in die andere. Het is ook voor een politieman heel belangrijk dat hij zich geborgen weet; dat hij er gens een 'hondehok' heeft staan. Wellicht ontstaat er op den duur 2elfs een beetje een concurren- tie-sfeer. Dat je, als je tegen el kaar gaat voetballen, echt team één tegen team twee ziet spelen. Meer betrokkenheid kan op den duur niet uitblijven. De teams krijgen meer beslissingsbe voegdheid, eigen materiaal, ei gen auto's, zelfe een eigen kleine kas. De verantwoordelijkheid daarvoor moeten ze met elkaar delen". door AAD RIETVELD "Vlaardingen De schuld van de stort van gifgrond in de Broekpol der ligt niet bij de ver antwoordelijke wethou der, Bas Goudriaan, maar bij het ambtelijk apparaat. Een aantal leden van de com missie-De Snaijer, onder wie de voorzitter, trekt die conclusie uit de resultaten van het onderzoek tot nu toe. Sommigen zeggen het "ronduit, anderen in bedekte ter men. Alleen SP'er Remi Poppe is niet tevreden met de resultaten: „Het onderzoek heeft meer vragen dan antwoorden opgeleverd. Als de commissie niet op zoek gaat naar de antwoorden, dan doe ik het zelf". Poppe is de enige in de commissie die vindt dat er amb tenaren moeten worden ge hoord. Hij is vooral benieuwd naar het relaas van de ambenaar die bij het afgraven van grond aan de Boterstraat een 'ondefinieerbare geur' opsnoof. De grond aan de Boterstraat stonk, er was ïn 1979 al melding gemaakt van vervui ling, raadgevend adviesbureau Ramil constateerde twee jaar ge leden verontreiniging van een terrein in de buurt en uiteen on langs gehouden onderzoek is ge bleken, dat er een aantal vervui lende bedrijven tussen de Boter straat en de Oostbavenkade heeft gestaan. Onbekend De meeste leden van de commis sie gaan ervan uit, dat die infor- - matie bij wethouder Bas Goudri aan (PvdA) niet bekend was. Wü van Rijn (D66) leidt dat af uit de besluiten die Goudriaan heeft genomen. „Als de wethouder alle feiten had gekend, had hij nog wel eens diep nagedacht, voordat hij instemde met de aan koop van dat stuk grond". ,,Het ambtelijk apparaat heeft gefaald", zegt GPV'er Gerrit- Wïm van Veelen. „Belangrijke informatie is niet op het bordje van de wethouder terecht geko men". Ook voor PvdA'er John Ranshuijsen is het duidelijk, dat „de eerst verantwoordelijke pas met de zaken werd geconfron teerd toen het al te laat was". De meeste leden vinden dat Goudri aan ïn deze affaire, die zelfs aan leiding was voor een justitieel onderzoek, niets valt te verwij ten. „De ballon, dat de wethouder op zettelijk informatie heeft achter gehouden is doorgeprikt", meent Ranshuijsen, „Er zijn leden in de commissie die dat jammer vin der» en zich daar niet bij neerleg gen. Die willen tot Sint Juttemis doorgaan met dit onderzoek, ter wijl de zaak in feite duidelijk ïs". Ook Van Rijn heeft er geen be hoefte aan verder te graven. „Voor mij hoeft er niet dieper op de zaak te worden ingegaan. De fout ligt bij het ambtelijk appa raat". Geschrokken Voorzitter Leo de Snaijer is ge schrokken van de gegevens, die tijdens het onderzoek aan het licht zijn gekomen. „Van belang rijke gesprekken tussen ambte naren en de wethouder worden geen verslagen gemaakt Er worden besluiten genomen op basis van veronderstellingen of summiere gegevens. Dat is toch een vreemde aangelegenheid". De Snaijer meent dat het papie ren werk van de commissie in de volgende bijeenkomst, vrijdag middag, kan worden afgerond. Wellicht worden daarna nog de burgemeester en wethouder Goudriaan uitgenodigd vooreen gesprek met de onderzoekscom missie. Daarna wordt de zaak ge sloten. Veel leden van de commissie-De Snaijer zijn heel benieuwd wat de burgemeester over de zaak te vertellen heeft. Zeker nadat hij heeft gezegd, dat het hem „voor 95 procent duidelijk is hoe het incident zich heeft afgespeeld". Een rapport van de commissie wordt op 1 november besproken in een extra vergadering van de gemeenteraad. Maassluis In sommige gemeenten vloeit er rijkelijk alcohol op door de gemeente georganiseerde recepties. Legio andere gemeente besturen vinden dat dat niet kan en schenken louter frisjes en sapjes. De bestuurders van Maassluis hebben nu een middenpositie ingeno men en zullen tijdens de komende nieuwjaarsreceptie hun alcohol- matigingsbeleid uitdragen. Tijdens die bijeenkomst in het stadhuis zal 'op bijzondere wijze aandacht worden besteed aan het serveren van alcoholarme drankjes'. rk zee*: sao TwIjFEl owj nct Keawr M£T m vol ve sm w... 5WMÜOL MBOUS... stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar ROTTERDAMS NIEUWSBLAD. AFD. ABONNEMENTEN ANTWOORDNUMMER 1579, 3(XX) VB ROTTERDAM Noteer mi] voor een abonnement. De eerste twee weken krijg ik de krant gratis daarna betaal ik per kwartaal Q per maand Noteer mij voor een proefabonnement van 4 weken voor f 10.80 SY SY SG NaamVoort.... Adres PoslcodeHuisno.. Plaats Telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1