Frankeland dreigt hulp bejaarden in te trekken 'Als je geen tegengas geeft, ga je onder de bulldozer...' Met dit kleine apparaat bent u overal te bereiken. Ook in België. Primafoon DIAMINES DAGBLAD SGHIEDAMSE GODDAM NIEUWE WATERWEG GODDAM f Volkstuinvereniging Moerman houdt hoop levend Tehuis voor kat in het nauw 'Snelle bouw nieuw zwembad' Bejaarde (69) verdacht van ontucht DELTA BRUG IN SCHIJNWERPERS Vrees voor vuile grond op tuintjes Deze maand nog bod op 'dioxine boerderijen' Babberspolder kiest liever zelf architect Pasfoto's met kwaliteits garantie *r WOENSDAG 4 OKTOBER 1389 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vtaardlngen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax:010-4349754. De bestuurders Bos, Noordhoeken Van Heese van de volkstuinvereniging Dokter Moerman. door AAD RIETVELD Vlaardlngen Voor geen goud willen ze hun stekkie missen, de volkstuinders op het terrein van wijlen dokter Moerman aan de Westlandseweg. Maar het be stuur van de volkstuinvereni ging is nuchter genoeg onder ogen te zien dat pogingen om de bouw van moderne kantoren en dure woningen tegen te houden' niet erg veel kans van slagen hebben. De gemeente Vlaardlngen kan tientallen miljoenen verdienen aan de ontwikkeling van het ter rein, dat zij voor 2,7 miljoen gul den op de kop heeft getikt. „En een dubbeltje wint het nou een maal nooit van een piek", zegt voorzitter Cor Bos van de volk stuinvereniging Dokter Moer man. „Maar wij zullen ons met alle wettige middelen verweren te gen die bouwplannen.-Want als je geen tegengas geeft, ga je on der de bulldozer". Vanavond, twee dagen na de eerste leden vergadering van de vereniging Dokter Moerman, praat de ge meenteraad voor het eerst over de ontwikkelingen op het land goed, dat kort voor diens dood van de beroemde kankerbestrij der werd gekocht. De oprijlaan, de boomgaard, de boerderij en de gebouwen er omheen moeten ten minste 25 jaar blijven be staan, zo heeft Comelis Moer man bedongen. Op de rest van. het terrein heeft de gemeente vrij spel. Vlammetje Voor de voorbereiding van de bouwplannen vragen burge meester en wethouders van avond een krediet van 275.000 gulden. „De volkstuinen in dit gebied kunnen niet worden ge handhaafd", vinden zij. Op zijn' vroegst over vier jaar kunnen de eerste vrachtwagens met zand worden verwacht. Het bestuur van Dokter Moer man ziet die ontwikkelingen met lede ogen aan. „We hébben weinig groen in Vlaardingen", vindt secretaris Ed van Heese. jLaat nou de mensen die Vlaar dingen na de oorlog hebben hel pen opbouwen dat stukje grond houden". Diep in het hart van de volkstuinders brandt nog de vlam van de hoop, dat de ge meente de plannen wijzigt „Maar dat is maar een klein vlammetje", zegt oud-wijkagent Van Heese. De meeste van de 180 volkstuin ders zijn verknocht aan hun stukje grond tussen rijksweg, Westlandseweg en Burgemees ter Heusdenslaan. „Ik stap op mijn fietsje en in een zucht 2it ik midden in de natuur", vertelt voorzitter Bos. „Ondanks die el lendige rijksweg zit je er toch buiten". Tweede voorzitter A. Noordhoek: „Ik woon op een flat, maar zodra de zon schijnt zit ik buiten tussen de rozenstrui ken". En Van Heese: „Op die tuin kan ik mijn accuutje opla den". Piepers Bos heeft al tien jaar een volks-/ tuintje, Van Heese zeven jaar en Noordhoek vier. jaar. „Maar wij behoren tot de jonkies", zegt Bos. „D'r is daar een mevrouw, die had die tuin al in de oorlog. Ze is nu 86, woont in Drieën-Huysen, maar sjouwt nog steeds de pie pers achter op de fiets mee naar huis". Het doel van de vereniging is 'het verkrijgen van grona voor het stichten en exploiteren van volkstuinen, hoofdzakelijk be doeld voor het kweken van aardappelen, groente en fruit'. Dus als de tuinders overeen aan taljaren het veld moeten ruimen voor kantoortorens moet de ge meente andere ruimte aanbie den. De PvdA die zich impopulair maakte door te zeggen dat de ge meente zoveel geld heeft betaald voor de grond, dat zij het zich niet kan veroorloven de volks tuinders te laten zitten heeft de tuinders al beloofd te helpen zoeken naar een geschikt alter natief. Volgens het bestuur is dat er he lemaal niet. „Ik geloof niet dat er een centraal gelegen stuk schone grond is in Vlaardingen, waar 180 volkstuïnders terecht kun nen", meent Van Heese. Maar het is niet aan ons om een alter natief te zoeken. Dat moet de ge: meente doen. En ik wens ze daarbij veel sterkte en geluk", zegt voorzitter Bos. En hij glim lacht fijntjes. Vlaardingen Toen een groep zwerfkatten dit week- einde bij haar in de buurt en masse werd gevangen en afge voerd, moest Elisabeth Mas- z'nyik even iets wegslikken. Zo gemeen als de mensheid te genover beestjes kan zijn, zo wreed soms. Voor de Vlaar- dingse geeft het geen pas de kat uit de boom te kijken en werkeloos het dierenleed van uit haar woning gade te slaan. „Ik hen", legt ze uit, „één van de mensen die rond de sche mering met bakjes eten in het plantsoen rondlopen". Het kwam voor haar dan ook als een schok dat de dierenbe scherming kooien had uitgezet om die 'schattige kades' te vangen. „Misschien dat de mensen er over hebben ge klaagd". Elisabeth Masznyik oor spronkelijk afkomstig uit Boe- dapast, maar nu al dertig jaar in Nederland waarvan 22 in Vlaardingen weet echter zeker dat er in Holy ook een heleboel bewoners zijn die ook een beetje om die groep poezen gaven. Als het even kan, wil ze daar om een stichting oprichten om de schaloos rondlopende beestjes uit de buurt in de toe komst huis en haard te kun- rien bieden, „Ik heb hulp no dig om dit van de grond te krij gen. En daarbij, het is vandaag dierendag. Dan mogen we best wat extra's voor ze over heb ben". Als voorbeeld voor haar initia tief staat haar 'Kat in Nood' voor ogen: een Haagse stich ting die dit jaar reeds het der tigjarig bestaan viert. Niks geen hokken en kooien; ge woon een huiselijk onderko men voor de katten-zonder- vaste-woon-of-verblijfplaats. Ze kan het niet langer aanzien dat katjes in dozen worden achtergelaten, in vuilniszak ken worden gestopt of gewoon de deur uit worden gezet „Zo'n huis zou de mishande ling van katten kunnen voor komen". Maar, rekent de bewoonster vlot voor, om een stichtingsac- te hij de notaris te laten passe ren is drie- vierhonderd gul den nodig en ook de Kamer van Koophandel vraagt zo'n. zestig gulden aan inschrij- vingskosten. De viefe Vlaar- dingse elke avond tussen zes en zeven uur telefonisch bereikbaar onder nummer 4746944 zegt op zoek te zijn naar „mensen met liefde voor katten". Het gaat haar daarbij niet alleen om geld. Vrijwilli gers en materiaal zijn net zo belangrijk. Schiedam Wethouder Luub Hafkamp heeft gisteravond toe gezegd 'op zo kort mogelijke ter mijn' met een nieuwbouwplan voor zwembad Groenoord te ko men. Na de mislukte flirt met hotelbouwer Mercury wil hij nu grote haast maken met de reali satie van het plan. De nieuwbouw van een over dekt zwembad op het terrein van Bad Groenoord staat al vijf tien jaar op de politieke agenda, maar vooralsnog zijn de zwem mers uit Noord nog altijd versto ken van een overdekt zwembad. De laatste drie jaar was Haf kamp in de weer het zwembad geprivatiseerd te integreren in een hotelcomplex en congres centrum. Door het afhaken van de Mercury-groep is dit plan in duigen gevallen. Hafkamp ziet zich daardoor genoodzaakt een oud voorstel voor een zelfstandig zwembad weer op te pakken. De raadsleden Bart de Leede en Ulfert Bruseker van Groen Links zagen in de mislukking een. prima gelegenheid gister avond in de commissie cultuur en welzijn opnieuw een pleidooi te houden voor een openlucht zwembad, in combinatie met een overdekt bad. Doordat de hotel- bouw niet doorgaat kunnen de ligweiden, die in de privatise ringsplannen veel terrein moes ten prijsgeven, behouden blij ven, mee nt Bart de Leede. Hafkamp voelt echter weinig voor deze alternatieven. „Open luchtzwembaden zijn uit de tijd", stelde hij. „Zelfs in de mooie zo mer van dit jaar zie je dat het bad slechts een beperkte functie heeft. Het merendeel van de be zoekers ligt op de grasweiden en degenen die zwemmen doen dat hooguit tién minuten". De wethouder wil een deel van het huidige complex toch vrij houden voor projectontwikke laars. „Ik blijf mijn voelhorens wijd openhouden. Ook in Vlaar dingen zijn de handtekeningen voor de bouw van een hotel nog met gezet Stel dat de plannen daar evenmin van de grond ko men, Waarom zouden notelbou- wers dan niet weer eens in Schiedam gaan kijken?" Vlaardingen Op verdenking van ontucht met minderjarigen, is gisteren een 69-jarige inwoner van de Oostwijk in Vlaardingen gear resteerd. De man is al eens eerder voor hetzelfde vergrijp met de po litie in aanraking geweest Zijn aanhouding volgde na een reeks klachten van ouders uit de Oostwijk. Zij waren naar de politie gestapt met het verhaal dat hun kind door een onbekende man was meegelokt naar een schuurtje om daar sexuele spelletjes met hem te doen. Verhalen dat er een kinderlokker actief was zorgden de afgelopen weken voor grote onrust in de wijk. Het was het gesprek van de dag op de scholen, in de winkels, in het buurthuis en in de kinderopvang. Schiedam Verzor gingstehuis Frankeland trekt de medische en so ciale hulp aan de bewo ners van 153 aanleunwo ningen in, indien de ge meente Schiedam niet snel met de toegezegde subsidie over de brug komt Adjunct-directeur B.G.J. de Koning uitte dit dreigement gis teravond in de raadscommissie voor welzijn. Twee jaar na de ge meentelijke toezegging moet Frankeland de eerste subsidie gelden nog steeds krijgen. Vol gens de rijksnormering zouden de 153 aanleunwoningen recht hebben op een subsidie van 340.000 per jaar om de medische en sociale hulp te waarborgen. Verantwoordelijk Na het decentraliseren van de welzijnswet is de gemeente ver antwoordelijk voor de subsidie verlening aan de verzorgingste huizen en andere ouderenvoor zieningen. De rijksbudgetten voor de bestaande voorzienin gen werden naar de gemeente overgeheveld. Juist in, dat jaar (1987) werden de zogenaamde woontussenvoorzieningen bij Frankeland geopend. In deze woningen, die ten "tijde van de verbouwing van het ver zorgingstehuis werden gebruikt voor de huisvesting van de be woners van Frankeland, leven ouderen nu geheel zelfstandig. Via een alarmsysteem staan de bewoners in direct contact met verpleegkundigen in Franke land. In geval van nood kunnen zij snel ter plekke zijn. Door de woontussenvoorzienin gen bij het bejaardenhuis te inte greren, kon een aanzienlijke be sparing op deze medische kosten worden bereikt. Dit neemt ech ter niet weg, legde adjunct-di recteur De Koning gisteren uit, dat Frankeland per jaar 130.000 gulden extra uitgeeft aan extra personeelskosten voor de bewo nersvan de aanleunwoningen. Subsidie Wethouder Luub Hafkamp zeg de De Koning twee jaar geleden in de wandelgangen toe dat het wel in orde zou komen met de subsidie. Hij rekende echter bui ten de waard: wethouder Aad Wiegman van financiën wil vooralsnog die gelden niet be schikbaar stellen. In de raadscommissie voor wel zijn en cultuur hebben gemeen teraadsleden regelmatig aange drongen op een doorbreking van de impasse. „Zonder resultaat en daarom is ons geduld nu op", al dus De Koning. „Frankeland moet al 1,2 miljoen per jaar struc tureel bezuinigen, dus de rek is er bij ons echt uit". Bij het licht van schijnwerpers legde een drijvende bok gisteravond het vijftig ton zware stalen brugdek van de nieuwe brug over de Viaar- dingse Buiten haven op zijn plaats. De brug, die op 15 november wordt geopend, nadert daarmee zijn voltooiing. Het is nu nog slechts een kwestie van het aansluiten van de brug op de Galgkade en de Koningin Wilhelminahaven, het afwerken van de voet en fietspaden en twee rijbanen en het aansluiten van het mechanische De bouwers hebben haast moeten maken met de brug en de aanslui tende wegen. Die zouden volgens de oorspronkelijke plannen pas over een jaar worden geopend. Maar de gemeente wilde de ontevreden on dernemers aan de Wilhelminahaven niet zo lang zonder een directe verbinding met de binnenstad laten zitten. Op voorstel van CDA'er Leo de Snaijer is beslotende tweede verbinding over de haven Deltabrug te noemen. Schiedam Op verzoek van een buurtbewoonster heeft de afdeling Bijzondere Wetten van de Schiedamse politie grond monsters laten nemen van aarde die onlangs door de gemeente werd gestort op tuintjes in Woudhoek. De bewuste buurt bewoonster, C.A.M. van Hoek, beweert dat de grond afkomstig is uit Spaland en giftige stoffen bevat. Het zou gaan om de grond die onlangs vrijkwam bij het graven van metersdiepe singels in Spa- land. Een deel van die toekom stige wijk is bouwrijp gemaakt met slib uit de Rotterdamse ha vens. De dienst Gemeentewer ken ontkent dat het vrijgeko men materiaal is gebruikt voor ophogingswerk in Woudhoek. „Dat is absoluut onwaar. De grond is over Spaland verspreid en wordt later met schoon zand afgedekt"; aldus Gemeentewer- ken. Mevrouw Van Hoek, bekend van de werkgroep die in de paar tijd padden helpt de drukbere- den polderwegen over te steken, maakt zich al jaren ongerust over de bodemgesteldheid van Spaland. Zij zegt met eigen, ogen te hebben gezien dat vrachtwa gens afkomstig uit Spaland hun lading in Woudhoek losten. Bijzondere Wetten heeft de monsters, genomen in een tuin in de Wol kaard erstra at, opge stuurd naar een laboratorium. De uitslag van het onderzoek kan nog enige tijd op zich laten wachten. Hoeveel tuinen met het omstreden materiaal zijn op gehoogd is niet duidelijk. Er zijn van die dagen dat u voort durend 'stand-by' moet zijn. Als u dan niet in de buurt van een telefoon bent, biedt de Semafoon uitkomst. Da's de officiële naam van de pieper. Met zo'n slim apparaatje op zak bent u in 'n paar seconden op te roepen. Waar u ook 2it. Zelfs in de Ardennen is contact zo gepiept. Dit wonderlijke apparaatje, verkrijg baar in verschillende uitvoeringen, piept al voor u vanaf f391,50, maar is ook gewoon te huur. Voor 2 weken of zelfs een hele maand. Die eerste twee weken vanaf f50,de weken daarna vanaf f15,- per week. Bij Primafoon vertellen ze u er graag meer over. Voor een telefoon ga je naar Primafoon. PRIMAPOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: DORDRECHT, STATENPLE1N 79 - GOUDA, KLEIWEG 108 - ROTTERDAM, POOLSTERSTRAAT 24, STADHUISPLEIN 32, ZUIDI'LEIN HOOG 429 - SPIJKENISSE, WINKELCENTRUM DE KOPSPIJKER, NIEUWSTRAAT107 - VLAARDINGEN, VEERPLE1N 156. Maasland De boeren in de door dioxine-vervuiling getrof fen Lickebaertpolder, die in juli hun boerderij te koop hebben aangeboden, kunnen waar schijnlijk nog deze maand een bod op hun eigendommen ver wachten. De boeren hebben gebruik ge maakt van een speciale regeling, die de reconstructiecommissie Midden-Delfland verplicht bin nen zes maanden een bod uit te brengen. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij bevestigde gisteren dat dat binnenkort gebeurt. Maar de waarde van de boerde rijen en de grond vaststellen, is buitengewoon gecompliceerd en kan voorde boeren wel eens na delig uitpakken. De aanwezig heidvan de vuilverbrandingsin stallatie van de Afvalverwer king Rijnmond (AVR) op slechts enkele kilometers afstand kan de biedprijs behoorlijk drukken. De dioxine die de melk uit het gebied heeft vergiftigd is hoogst waarschijnlijk afkomstig uit de schoorstenen van de AVR. Mocht de overheid de aanwezig heid van de AVR in zijn boa meecalculeiyn, dan zitten de boeren met de gebakken peren. Ze moeten de schade dan maar zien te verhalen op de AVR. Een Rotterdams advocatenbu-" reau, dat voor de rijksoverheid taat proberen de schade te ver alen de overheid moet de melk uit het gebied opkopen heeft de gedupeerde boeren aan geboden ook hun belangen te be hartigen. Dit is gebeurd na over leg met de ministeries van VROM, WVC en Landbouw en Visserij. Of de boeren gebruik maken van de aangeboden juri dische bijstand is nog onduide lijk. Ze moeten de bijstand van de landsadvocaat zelf bekosti gen. Piet Sonneveld, voorzitter van de begeleidingscommissie van de boeren, zegt dat er een zorgvuldige afweging moet wordne gemaakt: „Als we ak koord gaan met het verhalen van de indirecte schade, kunnen we onze claims niet meer bij de overheid op het bord leggen. Of dat gunstiger is, moeten we nog bekijken. Mogelijk zou het via de overheid sneller kunnen" Vlaardingen Om niet door hun huisbaas, het Gemeentelijk Woningbedrijf, voor voldongen feiten te worden geplaatst, wil len bewoners van twee renova tiecomplexen in de Babberspol der zelf de keuze van de archi tect bepalen. Zij hebben vier kandidaten op het oog. Gisteravond ontvingen zij in wijkcentrum 't Nieuwelant ver tegenwoordigers van Kokon, Andries van Wijngaarden en Ledderhof van Enthoven. Van avond is architect Leo de Jonge aan de beurt zijn kwaliteiten aan te prijzen. De bewoners zullen één van de vier gegadigden bin nenkort voordragen bij de ge meente en het Woningbedrijf. De 210 De Snaijer-flats en de 140 Bredero-duplexwoningen wor den opgeknapt voor gemiddeld 55.000 gulden per woning. De be woners willen dat geld optimaal benutten, ook al omdat hen na de renovatie een forse huurverho ging te wachten staat. Daarom willen zij een architect die zoveel mogelijk rekening houdt met hun wensen en niet naar de pij pen van het Woningbedrijf danst. Met deze vrije architectenkeuze volgt de Babberspolder het voor beeld van de Heemraadstraat en omgeving. Daar speelde begin dit jaar hetzelfde probleem. De buurt kwam in verzet tegen de keuze van het Woningbedrijf, dat Geluk Treurniet en ad viesbureau Koipron naar voren had geschoven als renovatiedes- kunaigen. Hoogstraat 104-106. Schiedam Tel 010-4266720

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1