vechten om gunst volkstuinders w 'Sticht NV voor stadsvernieuwing' m m Jeneverstad lust ook een bockbiertje DE KLIP en IB Nieuw jongerenhonk 23.950,- VLAARDINGS BAGBLAD SCHIEBAMSE C0ÜRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wethouder: complete onzin Politie zoekt getuigen Eerlijke vinder MOOI^XARM smederij' filaiili Raad kiest nog geen wethouders Aanbevelingen om daling inwonertal te voorkomen Volkshuisvesters willen doorstroming bevorderen Schiedam heeft alternatief voor dure renovaties Malafide tuinlieden Wethouder wijst raadslid de deur Woudhoekers scheppen in schoon zand FORD ESCORT 1600 i NIEUW! «wramiEG ~i—Srede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 400B.313Q ka Vlaardingen- Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telelax: 010-4349754 DONDERDAG S OKTOBER 1989 PAGINA 21 Vlaardingen Wethouder Jan Madern (WD) heeft gister avond fel uitgehaald naar GPV'er Gerrit-Wim van Veelen, die in een motie vroeg om garanties voor de volkstuinders op het Moerman-terrein. Madern noemde het betoog van Van Veelen 'complete onzin' en liet duidelijk merken, dat hij de motie zag als niets dan een verkiezingsstunt. Van Veelen wees die suggestie van de wethouder, die bijval kreeg van CDA'er Chris van Roon en zijn eigen partijgenoot George Neiissel, met klem van de hand. Burgemeester en wethouders vroegen de raad een krediet voor de ontwikkeling van plan nen voor het Moerman-terrein. Daar moeten volgens een meer derheid van de raad moderne kantoren en dure woningen worden gebouwd. De volkstinn- ders moeten verdwijnen, In het voorstel zegden B en W toe dat er een plan zou worden gemaakt voor de verhuizing van de volks tuinders. Dat gaat Van Veelen niet verge noeg. „De volkstuinen mogen niet weg, voordat in nauw over leg met de huidige tuinders ver vangende, vergelijkbare volks tuinen zijn aangelegd", stelde de GPV'er in zijn motie. Toen sloeg de vlam in de pan. „De verkiezingen zijn in zicht Sommige mensen in deze raad maken er een voorstelling van", zei wethouder Madern boos. „Ie dereen probeert nu de volks tuinders naar zich toe te trek ken". En hij hield de raad voor dat het college heus zorgvuldig met de belangen van de tuinders zou omspringen. „Dat heeft de raad ons opgedragen. En wij zijn met de tuinders in gesprek over alternatieven", zei Madem. CDA en WD wezen de motie van de SGP/GPV/RPF-eombL natie van de hand. In het voor- Stel staat al dat de tuinders een alternatief wordt geboden; de motie.. voegt daaraan niets toe, redeneerden zij. Maar de PvdA vond de motie sympathiek en kondigde aan voor te zullen stemmen. Vlaardingen De politie van Vlaardingen is op zoek naar ge-, tuigen van het ongeluk van af gelopen maandag op de kruising van deWestlandseweg en de Burgemeester PruissingeL, Een dertienjarig meisje werd toen met haar fiets geschept door een personenauto, waarvan de be stuurder er vandoor ging. Volgens de fietster, die schaaf wonden en een gekneusde pols opliep, moet de automobilist; door rood licht zijn gereden. Om standers, die de aanrijding heb ben zien gebeuren, kunnen tele fonisch (4342355) contact opne men met de Vlaardingse politie. Schiedam De Schiedamse po litie heeft gisteren geconstateerd dat er nog steeds eerlijke vinders zijn. 's Morgens meldde zich een 41- jarige Schiedammer met een plastic tas vol guldens, rijksdaal- ders en vijf gulden-stukken die hij kort tevoren op straat had op geraapt, De tas was van de baga gedrager van een fiets gevallen, vertelde hij. Even later kwam een ontredder de stadgenoot van 59 jaar het bu reau binnen met het verhaal dat hij, op weg naar de bank om zijn spaarrekening aan te vullen, zijn tas met munsttukken had verlo ren. Het bleek inderdaad ,om de rechtmatige eigenaar van de plastic tas te gaan. In het 'spaar potje' zat een paar duizend gul den. (ADVERTENTIE) CAUJJfiURGSTTtAAT 80 VUURDWG0* Ta.OI0-4343096 Verhitte discussies leidden tot een schorsing, waarin de motie zodanig werd afgezwakt dat ook de VVD er vrede mee kon heb ben, „De volkstuinders wordt in nauw overleg een goed altema- tief geboden", luidde de tekst van de nieuwe motie. Daar was van de coalitiepartijen alleen het CDA nog tegen. Die partij hield vol dat de motie overbodig was. De motie werd aangenomen, met de stemmen van SP en CDA tegen. Het voorstel om met de planontwikkeling voor het Moerman-terrein te beginnen werd vervolgens ook aangeno men, met alleen de stemmen van SP en Groen Links tegen. Vlaardingen Op voorstel van de PvdA heeft de Vlaar- dingse gemeenteraad gister avond de verkiezing van twee nieuwe wethouders een maand uitgesteld. Met uitzon dering van de SP en Groen Links gingen alle partijen met het voorstel mee. PvdA-fractieleider John Ranshuijsen constateerde dat geen der partijen van plan was kandidaten naar voren te schuiven voor de vacante functies van de wethouders Bas Goudriaan en Arii Maar- leveld. Hij vond dat logisch, omdat de commissie-De Snaijer nog doende is met het onderzoek naar de rol van PvdA'er Goudriaan in de gi faffaire. In mei werd ontdekt dat de gemeente illegaal giftige grond uit de Boterstraat had gestort in de Broekpolder. Wethouder Goudriaan ont kende dat hij met die affaire iets van doen had, maar nam wel de bestuurlijke verant woordelijkheid op zich. SP'er Remi Poppe diende in juni een motie in, waarin werd aangedrongen op een onder zoek, Een motie van wantrou wen, oordeelde Goudriaan, die daarop zijn ontslagbrief schreef. Zijn partijgenoot Maarleveld volgde zijn voor beeld. Sinds juni zijn er nog geen ini- John Ranshuijsen (PvdA) nam het initiatief om de wet- houdersverkfezing een maandje uit te stellen. datieven genomen om de va catures van Goudriaan en Maarleveld op te vullen. Voor gisteravond stond de verkie zing van nieuwe wethouders wel op de agenda, maar de PvdA liet het punt schrappen. „Wij kunnen maar beter de resultaten van het onderzoek van de commissie afwach ten", vond Ranshuijsen. Alleen Remi Poppe, wiens motie tot het instellen van de commissie-De Snaijer leidde, vond dat er best nieuwe wet houders konden worden ge kozen. „Het feit op zich dat de enquêtecommissie werd inge steld was voor Goudriaan en Maarleveld aanleiding om hun ontslag in te dienen. Met het eindresultaat van het on derzoek had dat niets te ma ken. De bevolking moet zo langzamerhand denken dat er in deze raadszaal een spel wordt gespeeld door 35 jo kers". Maassluis De gemeente Maassluis dient een onder zoek in te stellen naar de woonbehoeften onder de be volking. Dat schrijven de op stellers van de ontwerp-nota Volkshuisvesting in de jaren negentig. Alleen met deze ge gevens in de hand kan de ge meente een adequaat beleid voeren in de strijd tegen de daling van het inwonertal. De nota, die als een aanzet voor het toekomstige huisvestingsbe leid is bedoeld, besteedt behalve aan nieuwbouw veel aandacht aan het beheer van de bestaande woningvoorraad. Want nieuw bouw alleen zal de dreigende da ling van de Maassluisse bevol king niet kunnen keren, waar schuwen de opstellers. Er worden wel een ""aantal nieuwbouwlokaties voor wonin gen genoemd. Naast bekende plannen voor de Westlandse weg, de Groen van Prïnsterer- kade en de zogenaamde zwem- badlokatie wordt voor het eerst het idee geopperd, groen- en re creatievoorzieningen op te offe ren aan woningbouw. Lokaties worden niet genoemd, maar een heroverweging van de bestem ming van alle niet bebouwde ter reinen wordt wenselijk geacht. De provincie verwacht dat het inwonertal van Maassluis de ko mende tien jaar met ongeveer tien procent daalt Met name de beperkte mogelijkheden voor nieuwbouw worden door de pro vincie als reden genoemd voor de verwachte terugloop. Om het sombere perspectief te keren, wil de gemeente een creatief nieuwbouwbeleid voeren, waar door de doorstroming op de loka le woningmarkt wordt bevor derd. Vooral bij de lagere inkomens groepen constateert de gemeente grote knelpunten. In Maassluis staan 2500 woningzoekenden in geschreven voor een huurwo ning, waarvan de meesten in aanmerking willen komen voor een eengezinswoning. De wacht tijden voor deze gewilde catego rie zijn inmiddels opgelopen tot acht jaar. Nieuwbouw kan geen soelaas meer bieden voor de woningzoe kenden, vandaar dat de nota een aantal maatregelen voorstelt om sommigen uit hun eensgezins woning te lokken. Zo zouden nieuwbouwwoningen bij voor- rang gebouwd moeten worden voor inwoners met een goedko pe huurwoning. Ook het splitsen van bestaande woningen wordt als mogelijk heid geopperd om meer ouderen en tweepersoonsh11 ishoudens aan een woning te .pen. Dit heeft echter alleen zm als zich een structurele leegstand bij gro te woningen mocht voordoen. Dat onderzoek naar de woonbe hoeften van Maassluizers drin gend noodzakelijk is, blijkt uit een ander geopperd alternatief in de nota: het samenvoegen van woningen. Het tegenovergestel de van het vorige alternatief achten de opstellers denkbaar als er een stijgende behoefte aan grote woningen mocht ontstaan. Een verscherping van de toewijr zingsnormen kan er toe bijdra gen, dat mensen met lagere in komens en een hoge urgentie in de goedkopere woningen te-" rechtkomen. Naast het onderdak brengen van woningzoekenden wacht de volkshuisvesters nog een andere uitdaging in de jaren negentig. De verwachting is, dat veertig procent van de woningvoorraad voor het jaar 2000 moet worden opgeknapt. Bijna alle tussen 1945 en 1965 gebouwde woningen zullen het komende decennium moeten worden aangepakt, om ze ook in de 21e eeuw bewoon baar te houden. Het eerste vaatje bockbier is aan wal. Burgemeester Relnier Schee- res, die even later het eerste biertje zou tappen, keurt het vat alvast aan de buitenkant. pr van het bockbier, die gisteren met veel gevoel voor show in Schiedam plaatsvond, maakt een goede kans een vaste plaats op de evenementenka lender te krijgen. Was Schiedam gisteren het de cor voor de landelijke presenta tie van het Amstel bockbier, aangestoken door het succes overwegen vertegenwoordigers van andere biermerken hun lan delijke presentatie ook aan de brandersstad te gunnen. De Korenbeurs vormde gister avond het bruisende decor voor een groot feest, waar verschil lende biermerken hun waren presenteerden. Zeker 250 bezoe kers bezochten de Korenbeurs, die belangenloos door de ge meente beschikbaar werd ge steld. De Bigband Waterweg-Noord, onder leiding van dirigent Cees Matla en met de bekende Schie damse drummer Kees van Krugten in haar gelederen, bracht het publiek massaal op de dansvloer. Onder de indruk van de lokatie, die door twee tafel tennisverenigingen wordt be nut, werd burgemeester Reïnïer Scheeres bestookt met de vraag, wanneer de Korenbeurs een cul turele bestemming krijgt. Scheeres vertelde dat er voorals nog geen zicht op is dat de tafel tennisclubs verkassen. „In. goed overleg met de clubs mogen wij het gebouw af en toe gebruiken. Zo houden wij hier de nieuw jaarsrecepties van de gemeente. Maar verdere plannen zijn er nog niet". Ook buitenstaanders, die 's mid dags aanwezig waren, verbaas den zich erover dat de Koren beurs geen belangrijker rol speelt in het culturele leven van Schiedam. Bij het tappen van het eerste biertje waren onder ande re Hans Coebergh, een Schie dams lid van de Raad van Be stuur van Heineken, en landelijk horeca-directeur Gerrit Stolk aanwezig. Het was de tweede keer dat de top van het bierconcem bij een presentatie aanwezig was, want afgelopen maandag vond de ei genlijke Heineken bock bierpresentatie plaats in Utrecht Direct na de presentie van gisteren, die vertegenwoor diger Dick de Waard met vijf Schiedamse cafébazen organi seerde, dweilde het hoge gezel schap voorafgegaan door een jazzband over de Hoogstraat en de Koemarkt, waar drie andere etablissementen met een bezoek werden vereerd. SchiedamDe gemeente Schiedam óverweegt een Naamloze Vennootschap op te richten die in de stadsvermeuwingswijken huizen gaat opkopen, re noveren en weer verkopen. De NV zou moeten be staan uit makelaars, aannemers, banken en de twee grootste huisbazen van de stad, het Gemeentelijk Woningbeheer en Woningbouwvereniging Schie dam. Het plan is een gevolg van een geslaagd project aan de Rotter- damsedijk, waar de gemeente anderhalf jaar geleden zes pan den ïh één portiek kocht met de bedoeling die op te knappen en weer te verkopen. Hoewel de re novatie nog van start moet gaan, wordt het project nu al een suc cesgenoemd. Financieel kan er weinig meer mislopen. De.nieuwe methode om oude huizen op te knappen is veel goedkoper dan de gebruike lijke, waarbij de woningbouw vereniging of Woningbeheer als opdrachtgever fungeren. Niet alleen de gemeente spint goed garen bij deze alternatieve vorm van stadsvernieuwingsfinancie ring; de toekomstige kopers heb ben er ook profijt van. Dat mag blijken uit de koopprijs van de panden aan de Rotter- damsedijk, die rond de 110.000 gulden liggen. Gezien het com fort cv, dubbele beglazing, modern sanitair is dat niet veel Zeker niet als in aanmer king wordt genomen dat de ge meente veel kosten, zoals de pla nontwikkeling,-niet in de prijs heeft doorberekend. Schiedam kon daarvan afzien doordat het rijk de renovatie subsidieerde en voor elk huis 16.000 gulden uit het stadsvernieuwingsfonds be schikbaar was. De vijf huizen aan de Rotter- damsedijk één woning is door de herverdeling van ruimte ko men te vervallen gaan waar schijnlijk volgend voorjaar de verkoop in. Schiedam Een bewoonster van de Anthonie Muijsstraat in Schie dam is gisteren opgelicht door twee mannen die zich uitgaven voor tuinlieden. Het koppel beloofde de vrouw compost in de tuin te stor ten voor een bedrag van 400 gulden. De bewoonster had slechts 300 gulden in huis. Dat vonden de klussende tuinlieden ook wel een acceptabel bedrag. Zij leegden twee zakjes kunstmest in de tuin en kondigden toen aan dat het tijd was om te schaften. Met het vooruit betaalde geld stapten zij in een geel bestelbusje om nooit meer weerom te keren. Schiedam Zonder pardon werd het gemeenteraadslid Bart de Leede (PSP/PPR) gistermiddag door PvdA- wethouder Chris Zijdeveld de deur uitgezet. De Leede wilde de persconferentie over een bodemonderzoek in Spaland bijwonen. De wethouder oordeelde echter dat het raadslid niets op de bijeenkomst te zoeken had. „Alleen mensen met,[ een persuitnodiging zijnf>i welkom", beet Zijdeveld deg onthutste De Leede toe. De Leede wachtte buiten ge- r laten op het einde van de^ persconferentie. Daarna- moest hij een nieuwe teleur stelling verwerken: er was- geen exemplaar van het on- derzoeksrapport meer voor hem beschikbaar. Die had de wethouder allemaal aan de journalisten uitgedeeld. „Daar baal ik stevig van", aldus het raadslid, dat nu moet wachten tot de stad huisbode hem thuis een ko pie zal bezorgen. Zie verder pagina 23 SchiedamEen groep Schiedamse jonge ren heeft vanmiddag een nieuw jongeren honk üi de Branderssteeg geopend. Het jongerencentrum, geëxploiteerd door de stichting No Return, wordt gesteund door de bewonersvereniging Schiedam-Cen trum en het Bureau Alternatieve Hulpver lening. Het nieuwe onderkomen, dat dagelijks van twaalf tot twaalf zal zijn geopend, moet het gat opvullen dat is achtergebleven na de sluiting van koffieshop Metamorfose in de zelfde steeg. Na aanhoudende klachten van een buurman werd Metamorfose en kele maanden geleden gesloten op last van burgemeester Reinier Scheeres. Directe aanleiding voor die maatregel vormde een ruzie tussen bezoekers en de eigenaar, waarbij een schot werd gelost De bezoekers, die in het jargon van ambtena ren op het stadskantoor tot de randgroepen worden gerekend, moeten het sinds die dag zonder een vast onderkomen stellen Alternatief hulpverlener John Zwart, die zich als woordvoerder van de jongeren heeft ontpopt, is blij dat zijn pupillen weer een eigen onderkomen hebben. „Maar het toont tegelijkertijd aan, dat het jongeren beleid van de gemeente faalt", meent de hulpverlener. „Als je de jongeren beluis tert, hoor je dat ze doodziek worden van de manier waarop zij in de bestaande centra worden benaderd. Met dit centrum probe ren we iets te ontwikkelen dat wel aansluit bij hun ifcteresses". Na het afbranden van de Sint Joris Doele, een jongerencentrum dat zowel door jon- geren uit Schiedam-Oost als het centrum werd benut, moeten deze wijken het zon der jongeren voorziening stellen. Maar ook randgroepjongeren uit andere wijken zijn hun vaste stek kwijtgeraakt. Sinds Wesp op het Bachplein zich richt op een jongere doelgroep, voelt een deel van de voormalige clientele zich daar niet meer thuis. „Ik denkt dat No Return ongeveer 150 jongeren gaat trekken", meent John Zwart. „Maar gemiddeld zullen er niet meer dan dertig aanwezig zijn". Zonder subsidie van de gemeente zijn de jongeren de laatste weken bezig geweest om het centrum op te knappen. Via de uit gifte van aandelen hadden zij 5000 gulden beschikbaar om het pand, dat de stichting van de Vlaardingse makelaar Hofman huurt, te renoveren. De huurprijs, 700 gul den per maand, denken de jongeren op te vangen door de verkoop van koffie, thee en limonade. „De verbouwing bewijst, dat deze jongens best iets op poten kunnen zetten", meent John Zwart, die denkt dat de incidenten in de Branderssteeg tot het verleden behoren. „Ik probeer een goede afspraak met de po litie te maken bij eventuele ongeregeldhe den. Maar ik verwacht eigenlijk geen pro blemen". Schiedam De bewoners van de Koper- slagerhof en de Tinnengieterhof in Woud- hoek-Noord hebben niet in slib gegraven. Tenminste, tot die conclusie komt de ge meente Schiedam. In antwoord op vragen van D66 en Groen Links wijzen Ben W van de hand dat de bewoners van beide straten tijd ens zelf uit gevoerde ophogingswerkzaamheden aan de riolering met vervuilde grond in aanra king zijn gekomen. De Woudhoekers zelf hadden vraagtekens bij de kwaliteit van de grond, waarin zij moesten 'spitten* om de verzakte riolering omhoog te halen. Op dit moment zijn door de hele wijk Woudhoek-Noord werkzaamheden aan de gang. Door een buurtbewoonster is pas ge suggereerd dat de huurders uit de Wol- kaarderstraat hun tuintje met verontrei nigde grond uit Spaland zouden hebben opgehoogd. De afdeling Bijzondere Wetten van de Schiedamse politie heeft monsters van de aarde genomen en opgestuurd naar een laboratorium. Maar de Koperslagerhof en de Tinnengie- terhof boeven zich geen zorgen te maken, zegt de gemeente. Ten eerste is er geen sprake van een maximale afdeklaag van 1,2 meter, zoals in de vraagstelling was ge suggereerd, maar is die dikte het mini mum. Na recente ophogingen kan het zand bed wel een halve meter dikker zijn geworden. En ten tweede, aldus het colle ge, lagen de huisaansluitingen in schone grond en niet in het slib. Dat geldt alleen voor de dieper gelegen delen van het riool. AUTOBEDRIJF Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Ford Escort XR 3 i slBChts 41.000 km '87 18.950,- Opal Rekord 2.0S station Traveller-ultv. veel extra's '86 13.950,- Citroën 12QOTRS '86 7.950,-- Citroën Axel '87 8.950,- Fiat Panda 1000 S okf. '87 f 8.950,- Ford Thunderbird slechts 35.000 km full-options '85 28.500,- AUTO VAN DE WEEK bordeauxrood met., w.w. glas, 5 versn. Europe uitvoering nieuwprijs 29.400,- NUf Opei Kadett 1600 diesel Caravan blauw met, w.w. glas 5 versn. '87 f 18.950,- Ford Scorpio 2.9 GLI '88 39.500,- Opel Senator 2.5I automaat '84 13.950,- Ope! Kadett 1600 LS Ipg '86 14.950,- Opel Kadett LS (4 stuks) '87 v.s 14.950,- Opel Corsa 1200 Swing '87 13.950,- Volvo 340 DL 5-drs. '85 8.950,- Ford Escort Laser '84 f 9.950,- Opel Rekord 2.0 apr. '86 13.950,- Ford Escort 1300 zw. sch.dak '86 10.950,- Mercedes 190 D 2.5 veel extra's demo sept. '89 f 56.500,- Opel Kadett Caravan 1600 13.950,- diesel (3x) '86 Opel Kadett sedan (demo) '88 19.950,- Opel Kadett 5-drs. blauw met. '88 19.950,- Opel Kadett diesel platina met. '86 19.950.- Opel Senator 2.2 i 16.950,- blauw/groen met. veel extra's nov. '86 Opel Ascona 5-drs. HB GT '87 17.950,- Opel Kadett 1600 GT '86 14.950,- Inruil, financiering mogelijk Donderdagavond koopavond U kunt ons vinden 300 m van de Rijksweg Hoek van Holland-Schledam, afslag Schiedam-eentrum, achter de Hema

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1