en Adriaan: circus op stelten Buurt wil weer slapen Streekmuseum decor voor reis door de tijd JSS2 niiiüii mm SGH8E0AMSI COURANT NIHIWE WATERWEG COURANT [<janji I Vlaardings duo trekt na dit seizoen naar buitenland Marije danst ƒ215 bijeen Maarleveïd: 'verstoord mierennest' houdt besluit op Stolbergschool de oplossing voor De Haven Arts schept wandelaar E FABER smederij" Straathoekwerker daagt jeugd uit met survival Al negen maanden overlast op Rotterdamsedi jk Vpro maakt tv-opnames voor nieuwe jeugdserie ©©HM» Kamermuziek verrijkt Orion john kroes tiCllsta studio L MRTERW tteglona*, roaactto Brecte Havens.mat 6.3131 ecvigarcirsen. Postb«s400a. 3130 KA Vlaardingen. TMw. 010-4343229.4352066.4350557-SDOrtred^te^SMfl.T^axT^^i MAANDAG 16 OKTOBER 1969 PAGINA 7 Schiedam Het is alsof overal oude bekenden opduiken. „Her ken je me nog? luidt op het Bachplein verscheidene malen de vraag aan Aad van Toor. Hij antwoordt steevast joviaal, rjeemt even tijd voor een praatje en schept in een mum van tijd een sfeer van ouwe-jongens- krentenbrood. En binnen bouwt Hij met broer Bas even later een feest van jewelste. Aad is op straat voor iedereen duidelijk herkenbaar Adriaan. Voor Bas gaatdat minder op. Pas als hij op en top is geschminkt en is omgetoverd in de kinder vriend met pretoogjes, komen ook bulten de tent de tongen los. „Alles Is voor Bassie", roepen jongens. Het tweetal loopt met een glimlach door. .Jietzjin", zeggen de Van Toors, Jvooraj de volwassenen die niet begrijpen dat we niet Bassie en Adriaan zijn. Dat spelen we. Je moet de mensen soms zien kij ken als Bas achter het stuur gaat zitten. Want Bassie kan geen meter rijden..." Bassie en Adriaan waren met hun gelijknamige circus dit weekeinde weer even terug in de eigen omgeving. Want van het bekendste Vlaardingse ar tiestenduo mag Schiedam en Rotterdam daar best toe wor- den gerekend In hun wagen kennen ze niet Het is één van vertellen ze in elke stad wel de luxe-problemen, waarmee zri vrienden order het publiek te tegenwoordig steeds kijkcijfers zijn altijd hoger dan ergens anders". En het tweetal is populair. Driemaal was de circustent tot de nok toe vol, terwijl de avond matinee gisteren in eerste in stantie niet eens stond gepland. Het verschijnsel lege tribunes Bassie noemt het circus-armoede begroeten. „We zijn ijdel genoeg alle bekenden uit te nodigen om ze te laten zien wat wij in huis hebben". Lievelingss treek Maar in deze contreien ligt het toch nog een tikje anders. Bas: „Je komt je oude schoolvrienden weer tegen als je in de buurt bent". Aad: „We zij" hier graag in de buurt Onder de rook van Rotterdam is het 'tgezelligst. Het is mijn lievelingsstreek. Het gek ke is dat de onze tv-serie hier ook het best wordt gewaardeerd; de w moeten worstelen.„Hoe laaien we ze al lemaal in die tent?", verwoordt Bassie het, die de gedaantever wisseling met zijn pruik com pleet maakt Dat is zorgd. i gaatrog komt ie is wat hen hoofdbrekens be- Aad: „Het ergste is als het regenen zoals zaterdag. Dan it iedereen met een dikke re genjas en dan kunnen er ineens tweehonderd mensen minder in". Of nog zoiets: „We worden een ietsje genekt door onszelf. Als we zelf op televisie zijn, scheelt ons dat veertig tot vijftig procent bezoekers". Als de kamelen en drommedaris 'eindelijk' hun hielen hebben ge licht en in de piste een downs- duo wordt aangekondigd, staat de tent binnen enkele minuten vakkundig op z'n kop. Zo'n acht tienhonderd toeschouwers, waaronder vooral jeugdig pu bliek, zingen en joelen om het hardst Bassie en Adriaan... Spannendst Aad, voor de voorstelling: „Je weet nooit wat je te wachten staat Het spannendste zijn de eerste drie minuten. Zaterdag begon bij onze entree de olifant achter de tent ineens te trompet teren. Om Bas' eerste witz werd dus niet gelachen". Eigenlijk is dat nog niet eens de grootste moeilijkheid. „Dat is, wanneer een kind met een tekening de piste binnenglipt. Wat moet ie dan? Er zitten honderden kinde ren binnen. Als je het aanpakt, staan ze allemaal zo voor je neus". Luxe-problemen ze vallen van hun schouders wanneer ze het tentzeil omklappen. „Hoi", roept de clown tot groot ver maak van de kinderen talloze malen achter elkaar. Een oor verdovend lawaai stijgt op. Het kan al niet meer stuk. Hoe beter kinderen weten wat er komen gaat hoe leuker het is. De kracht van de herhaling. Bij de vierde keer brult iedereen luidkeels mee en wanneer de grap voor de tiende keer wordt opgevoerd, leidt het bijkans tot buikkram pen van het lachen. Buitenland Het zal trouwens wel even du ren, voordat de heren B. en A. van Toor weer op eigen bo dem zijn. „Volgend jaar, vanaf maart, gaan we naar België. De BRT gaat al onze series weer uit zenden. We zijn in Belgie haast nog populairder dan hier". Vervolgens ligt heel West-Euro pa zo'n beetje ^an de voeten' van de kindervrienden: ze gaan een nieuwe televisie-serie maken die zich in vijf landen afspeelt en in 1991 op de buis zal veisehij- nen. Bij hun oude vertrouwde omroep, omdat zij, zeggen ze, een aanbod van Veronique hebben afgeslagen. En alsof het allemaal niet op kan, maken 'Bessie en Edriën' begin 1992 de grote over steek naar Amerika. Er wordt wel eens met scheve ogen naar hun succes gekeken. Veertien jaar op televisie, geen Bgssle is de eerste tijd niet meer in levende lijve In zijn eigen omge ving te bewonderen. Europa en Amerika staan op het program ma,.. wonder dat de circustent vol stroomt, klinkt het soms.Als je op tv niet leuk bent, komen ze ook niet naar het circus", zegt Bassie gedecideerd. Wijsgerig voegt hij er aan toe: „Je bent net zo goed als je laatste uitzen ding.»" Vlaardingen„Tussendoor ben ik wel even naar huis gegaan, maar ik ben er toch acht van de twaalf uur bjj geweest". Marije van der Staar deed dit weekein de mee aan het Nationale Dans- festïjn '89. Dansscholen over heel het land hielden dansmara- thons voor een aangepast zwem bad in Rheden, De vlaardingse doet al jaren aan rolstoeldansen bij een Rotterdamse dansschool en natuurlijk droeg ook zij haar steentje bij. Deelnemers zochten zelf sponsors en brachten op die manier het goede doel met iede- Engëj Met haar partner Marcel danste ze bijna vier uur achtereen. De dansschool hield dat bij op haar deelnemerskaart. Na de ingelas te onderbreking danste de Vlaardingse nog eens vier uur. En na die vier uur was' ze moe, heel moe. „Ik moet nu met die kaart het geld gaan binnenha len. Ik schat dat ik zo'n 215 gul den bij elkaar heh gedanst. Maar nu wil ik eerst naar m'n bed". Arij Maarleveïd wordt door Anny Attema van buurthuis De Haven 'gebirttond' tot da baas. Vlaardingen „Er was eens een lieveheersbeestje dat Maarle- yeld heette. Het was een heel be langrijk beestje, daarom bad hij Verschillende petjes. Als hij moest gehoorzamen aan de grote dikke mestkever Brinkman die ^an bezuinigen hield of als hij in het gemeentehuis praatte met de andere lieveheersbeestjes, dan droeg hij een zwart petje. Dit verwisselde hij voor een rood pe tje, wanneer hij als voorzitter Van het onderwijs-voorrangsge- bled Vlaardingen optrad..." Anny Attema van buurthuis De Haven wond er zaterdagmiddag tijdens het open huis aan het Weeshuisplein geen doekjes om heen. ïn een fabel hekelde zij het beleid van Ary Maarleveïd (PvdA) die volgens het buurt huis al jarenlang concrete beslis singen voor zich uitschuift De gemeente wil de bestaande uurthuizen samenvoegen tot vier grote wijkcentra. Daardoor moeten de bewoners in het cen trum verder van buis wat pro blemen kan opleveren voor peu ters, kinderen en ouderen. „Wij zijn blij", stelt Attema, „dat Maarleveïd erkent dat in het centrum ruimte moet blijven voor buurtgebonden bewoners. Helaas maakt hij dit de gemeen teraad niet goed duidelijk". Bij zijn weerwoord op ae kritiek nam de wethouder het taalge bruik van de fabel over door te spreken van "geitebreiers op de markt' en 'Vlaardingen is een verstoord mierennest wat de be sluitvorming bemoeilijkt'. Maar volgens de wethouder kunnen in de toekomst de peuter-, kin- der- en ouderactiviteiten van De Haven in de Juliana van Stol bergschool aan de Groen van Prinstererstraat en in het nog te bouwen verzorgingstehuis aan het West-Nieuwland gaan plaatsvinden. De Haven wijst fuseren met buurthuis West niet af mits er een lokatie voor deze groep mensen in het centrum blijft Om deze wens kracht bij te zet ten hield De Haven in het voor jaar een handtekeningenactie. Ook onderschreven zo'n zestig scholen, verenigingen en andere instellingen waaronder het on- derwijs-voorrangsgebied Vlaar- so- op dit laatste exemplaar met daarop de handtekening van Maarleveïd is De Haven ape trots. Deze valt dan ook in een gouden lijst te bewonderen. Tevens nam de PvdA'er de soli dariteitsverklaringen in ont vangst die hij morgenavond aan de raadsleden zal voorleggen. Ook in de Kakkus-show kreeg de wethouder er flink van langs. Meneer Kakkus, mevrouw Spleettand en Keekniet, nage speeld door medewerkers, de den allerlei spelletjes met de kin deren. Zo mocht een dreumes naar hartelust en onder luidt juich stompen op een kussen dat de buik van de wethouder voor stelde. Aan het einde van de mïddaj zongen de aanwezigen een lie< over het buurthuisgebeuren. De bezuinigingen, het slopen van het weeshuis en andere perike len passeerden daarbij de revue om te eindigen met het refrein: „Toen zij san het wethoudertje vroegen, geef ons wat ruimte in de stad, een heel klein plekkieis voldoende, kom ventje doe nou toch eens wat" iniiiiiimiinmiiimnnniiiiiiiniiiMiiifumiimi MaassluisEen 32-jarige Maas- si uizer is zaterdagavond laat bij een aanrijding op de hoek van de Mozartlaan en de Westlandse- weg zwaar gewond geraakt Een huisarts, die met enige haast op weg was naar een hartpatiënt, schepte de wandelaar toen die een zebrapad op stapte. Met een zware hersenschudding, een ge broken schouder, een op twee plaatsen gebroken linkerbeen, een gebroken neus en snijwon- den werd het slachtoffer overge bracht naar het Holyziekenhuis in Vlaardingen. Varia jhj CMISfiURQSTFUAT 80 gfr WJWPiBBi-Ta.0104300a8 Maassluis Straathoek werker Jan van Bergen Henegouwen heeft dit weekeinde negen jongeren door de mangel genaaid tij dens een survival tocht dp de Veluwe. Het was de tweede keer dat de straat hoekwerker, die de tochten als nuttig onderdeel van de criminaliteitsbestrijding beschouwt, met een groep jongeren op stap ging. Van Bergen Henegouwen startte ruim een. jaar geleden met zijn activiteiten als straat hoekwerker. Wie van de straat is trapt minder rottig heid, zo luidt in het kort de fi losofie van de Poeldijker. Vandaar dat hij er alles aan doet de jeugdige Maassluizers de jongerencentra in te lok ken. Met succes, want het voorheen zieltogende jongerencentrum de Toevlught trekt weer veel bezoekers. Van Bergen Hene gouwen tracht de jongeren nu door middel van het organise ren van activiteiten op het rechte spoor te krijgen. Via aankondigingen in de jon gerencentra recruteerde hij de deelnemers aan de Survival- tocht De jongeren die dit weekeinde meegingen, rekent de straathoekwerker niet tot de grootste probleemgevallen in de Maassluisse samenle ving. Door mond-tot-mond hoopt de welzijnswerker op den duur ook de recalcitrante jeugd aan zich te binden. „Juist de lamlendige boys mel den zich niet vrijwillig aan", realiseert Van Bergen Hene gouwen zich. „Maar als ze de verhalen van hun maatjes ho ren, willen ze de volgende keer ook mee". Het meetrekken van de pro bleem-jongeren ziet Van Ber gen Henegouwen als ziin grootste uitdaging. „In zon weekeinde trek je heel inten sief met elkaar op. Je leert de kermen. Verder ik de kans om ze op hun te geven als het nodig IS". De straathoekwerker hoopt dat het enthousiasme zo aan- groeid, dat hij vandalen kan aanzetten hun leven te bete ren. „Als zo'n jongen mee wil, zal ik in eerste instantie nee zeggen", denkt hij hardop. „Ik zal uitleggen dat uitleggen d< moeten stoppen met slopen, voordat ze in aanmerking ko men voor de tocht". De tocht van dit weekeinde startte dit met een voettocht van twintig kilometer. Vrij dagnacht sliepen de jongeren onder een zeil, waarna op nieuw een mars op het pro gramma stond. De zaterdag werd besloten met een kano tocht van twintig kilometer, waarna de jeugd met een fiets tocht van zestig kilometer door heuvelachtig gebied de survival tocht afsloten. Schiedam Twee we ken overlast. Leuk vond bewoner H. van der Perk het niet toen hij in februari uit de krant moest vernemen dat er pal voor zijn woning op de Rotterdamsedijk aan de tramrails zou worden gewerkt. 'Maar ik kon het onvermijdelijke er wel van inzien', schrijft hij in een brief aan de di rectie van de EET. Twee weken was immers een te overziene periode. Zijn gelaten houding van toen is inmiddels omgeslagen in onbe grip en boosheid. De nachtelijke werkzaamheden bleken zich na melijk niet tot veertien dagen te beperken. Negen maanden later wordt de nachtrust van zijn ge zin nog steeds twee of soms zelfs drie keer per week verstoord. Volgens hem kampen zeker honderd gezinnen, die eveneens hun slaapkamer aan de straat kant hebben, met hetzelfde pro bleem als zijn huisgenoten. Tussen middernacht en drie uur produceert een dragline „of soortgelijk apparaat" vol doende decibellen om er wakker van te blijven.Van der Perk vraagt zich af of het de RET nu 'echt zoveel voorstellingsvermo gen vergt om tot een altematié- ve aanpak te komen'. Het stoort hem dat het Rotterdamse open baar vervoerbedrijf alleen oog heeft gehad voor de belangen van chauffeurs en tramgangers. „Aan hen is begrip gevraagd voor de overlast, maar wij heb ben als bewoners nooit iets ge hoord". De vanzelfsprekendheid waar mee aan de belangen van bewo ners voorbij wordt gegaan, schrijft Van der Perk voorlopig toe aan onwetendheid. „De afde lingen binnen de organisatie van de RET die met dergelijke werk zaamheden hebben te maken, hebben kennelijk geen enkele binding met de praktijk en zeker geen kennis van de overlast die wordt veroorzaakt," aldus de verbolgen bewoner van de Rot terdamsedijk. Afsluiten De bewoner vraagt de RET-di- rectie om bij voorbeeld overdag de rijweg op de dijk in één rich ting af te sluiten. Verder oppert hij dat het overdag onderbreken van de tramdienst met enkele uren soelaas kan bieden. Er zou volgens hem dan heel goed een vervangende bus tussen de Koe markt en het Marconiplein kun nen worden ingezet Ook juridisch is de handelwijze van de RET volgens Van der Perk niet helemaal correct „Op u rust de plichtde inbreuk op on der andere het woongenot zo ge- ring mogelijk te doen zijn." Daarvan is geen sprake, aldus de briefschrijver. Overigens vindt hij het te ver gaan om met juridische stappen te dreigen. „Kijk, het is nu een aflopend belang. Dat hoop ik al thans. Die opmerking ris vooral bedoeld als signaal om herhalin gen op andere plaatsen te voor komen". De directie van het .RET wil voorlopig nog geen commentaar geven Ze wil eerst de brief grondig bestuderen. Theo Joekas an zijn kleindochter Lot Lohr In de oude schoolbanken. Vlaardingen Het Streekmu seum Jan Anderson was zater dagochtend weer eens het decor voor televisie-opnames. De Vpro schoot er shots voor het nieuwe kinderprogramma "Wie i je opa's opa, opa? dat elke zon~ agmrogen te zien zal ziin. In de serie staat de geschiedenis van het kind in de belangstel ling. Voormalig WD-kamerlid Theo Joekes, die de rol van opa op zich heeft genomen, gaat er samen met zijn kleindochter (actrice Lot Lohr) op uit om achter gegevens te komen van de levensomstandigheden, waarin de jeugd rich in de loop der eeuwen bevond. De 'Vlaardingse' aflevering brengt het schoolgaande kind in beeld. Het Streekmuseum leent zich uitstekend voor dit thema, omdat het een klaslokaal van een lagere school uit 1920 her bergt In dit lokaal kletsten opa Joekes en kleindochter lot gezeteb in de ouderwetse schoolbanken met aap, noot, mies op de achtergrondenke le minuten vol voor het pro- grarnma. De twee hadden in feite alleen een concept van het program ma; de tekst verzonnen ze ter plekke. Af en toe werd er wei eens commentaar geleverd op een woord of zinskeuze. Toen de schrijver en politicus als opa zijn kleindochter vertelde dat hij vroeger de kans had gehad door te leren, sloeg hij het voor stel van de producer Niek Kop pen in de wind. De zin Tk heb een vervolgopleiding redaan' kwam niet uit zijn mond, waar op de cameraman cynisch zei: „Voor een Tweede-Kamerlid hoef ie ook slechts een onge schoold arbeider te zijn". Dat soort opmerkingen, hoewel af en toe beledigend, hielden de sfeer erin. Na de act een paar keer te hebben geoefend, wer den er opnames gemaakt en het resultaat was een spontane con versatie tussen de oude grootva der en kleinkind Lot piggnaar van het museum, Jan Andersom verbaasde ach over "de ontspannen houding van de Vpro-crew. „Mijn museum wordt voor vele doeleinden ge bruikt Trouw- en moderepor tages worden regelmatig ge maakt Ook de filmploegen van de Nerv, Avro en Veronica zijn hier al over de vloer geweest Het is bij iedere reportage of op name lang niet altijd een ge stresste situatie, maar zo'n rusti ge werksfeer heb ik nog nooit meegemaakt". De aflevering, waarin wat sce nes van het Streekmusem zqn te bewonderen, komen volgend jaar op televisie: op zondagoch tend 7 januari even voor tien uur. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service) Burg. H. Gretefaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Maassluis Het aantal van 25 bezoekers viel dirigent Aad Versluys van het Maas sluis Kamermuziek Gezel schap wat tegen. Een bene fietconcert in het Witte Ker fje ten gunste van de Stich ting Orion had volgens hem zoveel mer best tweemaal z op de been mogen brengen. De opbrengst heeft er daarente gen niet onder te lijden gehad. De toegang was dan wel gratis, maar toch betaalde elke bezoe ker bijna twintig gulden. Orion is 440 gulden rijker. De veertien musici speelden 'van Bach tot Bach', zoals Ver sluys zegt Het begon wat slapjes, maar na Mozart werd het en- thousiastme groter. Wellicht heeft dat ook tot de. record-bij drage geleid. Want voor het ge zelschap was het de vierde keer dat zij ten faveure van Orion hun muzikale kunnen toonden. De financiële mogelijkheden van Orion, een stichting die zich inzet voor de gezondheidszorg in Ghana, wordt regelmatig ver ruimd door verenigingen, scho len, bedrijven en culturele in stellingen uit Maassluis. Op deze manier wordt onder meer geld ingezameld voor de bouw van een personeelsonderkomen bij het eerder gebouwde zieken huis. S&lttrUwte&n-spcMUt HMH-sjKinr ixsêüK'n SN6EL 51 SCHïDAM (achterzijde Broersvest)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1