'Slechte zaak als iedereen eigen gif gaat koesteren' Kroon staat woningbouw toe Verbouwing Delvapand stilgelegd Fiets dankzij chemokar Ambulance te laat: Schiedammer overleden ^UrSP Tweespalt in commissie bodemonderzoek: De Waal stapt op VUARDIN6SDftGBUD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Ik noem dat jatten' Kantonrechter vermoedt 'grote fout' KabelGids Schiedam krijgt vuilnisbak-prijs Braakpoging m Binnenbrand op Rótterdamsedijk Proef op Casimir met bezoek aan bedrijven Speciale bingo van Lentefeest Ter Veld bij oudere garde Studio Express plro.dïfl® Pasfoto's met kwaliteits garantie IStoVmren WffiRWEG Regionale redact»: Brede Havenstraat S. 3!31 BC VlaardlngBn. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343B29,4352066,4350557 - sportredact.e: 4345209. WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 PAGINA 17 Telefax: 010-4349754. door JOOP BREED VELD Maassluis Juist nu voor de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder 'een zeer subtiele onderhandelingspe riode' is aangebroken, blijkt het m eigen gelederen flink te rommelen. Bestuurslid G.C. de Waal heeft in een pittige brief voorzitter Harm Woudstra beticht van on behoorlijk bestuur, theatraal op treden en een tweeslachtige houding. Dat laatste zegt De Waal te hebben bemerkt sinds Woudstra zijn intrede deed in de gemeentepolitiek. Voor hem is de maat vol: „Ik doe mijn lid maatschap aan u cadeau; ik wil er niet meer bijhoren". Zijn boosheid is grotendeels te rug te voeren op wat in de wan delgangen inmiddels het'20-sep- tember-besluit' wordt genoemd. Die dag stapte de commissie af van haar eerder ingenomen standpunt dat alleen een inte grale sanering tot 1.75 meter voor de bewoners in de gif wijk acceptabel was. Een saneringsvariant, die tot 1.30 meter gaat, was vanaf dat moment 'ten volle bespreek baar'. „Maar", vulden secretaris Piet van Koppen en voorzitter Harm Woudstra vier dagen later in een brief aan het college van B en W aan, „er moeten wel aan vullende beheers- en isolatie maatregelen komen". „En dat zijn behoorlijk harde voorwaar den geworden", zegt Woudstra daar nu over. Smet Woudstra vindt dan ook dat hij met die 'koerswijziging' geen te ken van zwakte of politiek op portunisme heeft laten zien. De Waal legt het wel zo uit. Hij stelt onomwonden dat de voorzitter in vijf maanden tijd flink aan strijdbaarheid heeft ingeboet en insinueert dat Woudstra uitein delijk overstag is gegaan voor politieke aspiraties. „De Waal werpt met zijn brief een smet op de naam van Van Koppen en van mij", bijt Woud stra terug. „Wij hebben ons al die tijd rot gelopen bij het ministerie en de Kamer. Élke sanerings maatregel hebben we steeds lou ter beoordeeld op technische en inhoudelijke kanten. De Waal is aan het polariseren geslagen, omdat hij er een ander stand punt op nahoudt. Het is toch een slechte zaak als straks iedereen zijn eigen gif gaat koesteren". Dat het inmiddels afgetreden be stuurslid tegen de sanering tot 1.30 meter is, noemt Woudstra zijn goed recht. Maar grote moei te heeft hij met de aantijging dat 'een beperkt aantal CBS-leden op eigen houtje de damwand-va- nant goedkeurde'. „Zo is het dus pertinent niet gegaan". Vertraging In de bewonersbrief die vandaag de deur uitgaat, legt Woudstra uit dat rijp beraad en uitvoerige toelichting van zowel in- als ex terne adviseurs op die gewraak te 20 september tot een unanie me conclusie heeft geleid. „We hebben ons daarbij laten leiden door stringente milieuhygiëni sche aspecten. Langer uitstel van de besluitvorming is ons ten stelligste ontraden, omdat het tot een aanzienlijke vertraging van de uitvoering zou leiden De commissie concludeerde die - dag ook dat er domweg niet meer haalbaar is dan deze oplos sing. Op basis van gewijzigde be- leidsinzichten bij de overheid denkt de commissie bij zowel de provincie als het ministerie van VROM voor een grondiger sane ring geen ingang meer te kun nen vinden. Woudstra en Van Koppen roepen het derhalve in koon we moesten uit de impasse komen. Uit angst voor een 'psycho-socia- le escalatie' in de wijk wordt in de nieuwsbrief met Idem gesteld dat 'de CBS met aan het spelletje van intriges meedoet'. De suggestie dat er in een klein clubje om allerlei verkeerde re denen een magere variant is uit gedokterd, werpen Woudstra en Van Koppen dan ook ver van zich. „De Waal was er die avond normaal gesproken gewoon bij- geweest. Ik heb zelfs de vergade ring nog een week uitgesteld, omdat hij op vakantie was. Later hoorde ik van Van Koppen dat De Waal er niet was, omdat hij thuis op de bank in slaap was ge vallen. Vlaardingen Kantonrechter mr. FH. Piket heeft de indruk dat televisiekrant KabelGids uit Vlaardingen 'ernstige fou ten' heeft gemaakt bij het ont slag van hoofdredacteur Mar tin Ruis. Mr. Piket liet doorschemeren dat hij een vergoeding voor Ruis, die op staande voet is ont slagen, niet onredelijk zou vin den. Hij tnaande KabelGids en zijn gewezen hoordredacteur daarover te gaan onderhande len, Mr. P.H.E. Voute, de raads vrouw van Ruis, vocht gister middag voor kantonrechter Pi ket het ontslag op staande voet van haar cliënt aan. Zij vroeg ontbinding van het contract en een vergoeding voor Ruis, wiens reputatie als journalist door KabelGids zou zijn ge schaad. Op 4 september werd de hoofd redacteur op staande voet ont slagen. Op 11 september werd dat ontslag ingetrokken. „Toen werd meneer Ruis in een gla zen hak gezet en kreeg hij min derwaardig werk aangebo den", aldus mevrouw Voute. En twee dagen daarna werd Ruis opnieuw op staande voet ontslagen. Het conflict tussen het jonge bedrijf KabelGids en Martin Ruis begon, toen de hoofdre dacteur bij terugkeer van va kantie ontdekte, dat zijn free lance medewerkers waren ont slagen en de televisiekrant van het bedrijf danig was veran derd. Het plaatselijke nieuws Piket vond dat geen reden om hem er niet in te kennen. Het ontslag van de free-lance medewerkers van de televi siekrant was, volgens advocaat mr. L.P.H. Haxneleers noodza kelijk, omdat hun bijdrage aan het produkt in geen verhou ding zou hebben gestaan tot hun kosten. „De inrformatieve pagina's zijn maar een onder deel van de televisiekrant, die verder bestaat uit advertenties, rubrieken en een feestagenda. De financiële situated maakte snel ingrijpen noodzakelijk"". Volgens Ruis was het nieuwe produkt een 'wanprodukt'. Het ontslag van de medewerkers maakte het nodig artikelen uit tijdschriften in gewijzigde vorm over te nemen. „Er werd ons gezegd dat wij stukken van andere media moesten module ren", legde hij Piket uit. „Ik noem dat jatten", zei de kan tonrechter. In tegenstelling tot Ruis en zijn raadsvrouw mr. Voute vond KabelGids' advocaat mr. Ha- meleers, dat het bedrijf niets te verwijten viel. Een zo coulante opstelling als van dit bedrijf had hij nog maar zelden mee gemaakt. „Ik krijg er persoon lijk een heel wrange smaak van in de mond. Meneer Ruis was verantwoordelijk voor het nieuws op de KabelGids, maar hij is weggegaan. Zijn ontslag op staande voet is ingetrokken en toen kwam hij weer te laat op de redactie! Er is geen spra ke van dat hij in een glazen hok is gestopt Van enige onbereid- op de krant was teruggebracht .willigheid bij KabelGids kan van twintig tot vier pagina's niet worden gesproken" per dag. Tot die nieuwe opzet die al voor de vakantie van Ruis was bedacht werd tijdens zijn vakantie besloten. „Er moet wanbegrip geweest zijn", meende kantonrechter Piket, „want anders had mana- fer meneer van Steeg niet tij- ens de vakantie van meneer Ruis zo rigoureus ingegrepen. Had het niet voor de hand gele gen te wachten tot meneer Ruis terug was?" Manager Jan van Steeg meende van niet Hij had al bij voorbaat geweten, dat Ruis zich tegen de verandering van het produkt zou verzetten. Mr. Piket vond het maar een complexe zaak. Hij voelde er weinig voor om op het verzoek van Ruis uitspraak te doen. Maar hij toonde zich wel ver baasd over het „totaal eigen machtig en wellicht onjuist in grijpen'1, van het management van KabelGids op de televi siekrant Piket maande de par tijen om toch vooral in onder handelingen tot elkaar te ko men. „Want anders komt het alsnog tot een procedure. En een procedure is als een dron ken man. Je weet nooit welke kant hij op gaat". Schiedam De gemeente Schiedam heeft gisteravond een vuilnisbak-pxijs gewonnen. In het televisieprogramma Ja Na tuurlijk vertelde NCRV-presen- tatrice Karin de Groot dat de ge meente met de aanstaande nieuwbouwwijk Spaland op een verkeerd spoor zit en daarom in aanmerking komt voor de Na tuurlijk Niet-prijs. „Schiedam wil een milieuvrien delijke woonwijk bouwen. Pri ma, zou je zeggen, alleen jammer dat het op vervuild havenslib is. Na een heel beperkt onderzoek is opgemaakt dat het wel mee valt met de vervuiling. Allerlei milieuorganisaties beweren evenwel het tegendeel", aldus De Groot op de buis. De uiteenzetting in Ja Natuur lijk ging gepaard met enkele fo to's die de gemeente overigens zelf ter beschikking had gesteld. Met verbazing werd het stukje film vanochtend op het stads kantoor teruggedraaid. De NCRV, aldus voorlichter Bas van Bochove, belde een tijdje te rug. „Juist toen de nieuwe rap porten, waaruit blijkt dat de grond niet ernstig is vervuild, werden gepresenteerd. Samen met wat foto's van Spaland heb ik die opgestuurd. Daarna heb ben we er niets meer van ge hoord. Tot gisteravond..." De presentatrice deelde Schie dam op tv mee deze week de Na tuurlijk Niet-prijs, een klein groen vuflnisbakje, persoonlijk te komen overhandigen. Van ochtend wist de gemeente echter van toeten noch blazen. „Tuur- lïjk is ze welkom- We hebben al leen nog niets van die tante ge hoord". Overigens viel niet alleen Schie dam de negatieve prijs ten deel. Ook de houding van Hellevoet- sluis, dat in een polder een bun galowpark wil bouwen, kreeg er en plein public van langs. Schiedam De braakpoging 'mislukte, maar de poging van in brekers om zich toegang te ver schaffen tot een benzinestation aan de Nieuwe Dam!aan komt ie eigenaar toch op een fikse on kostenpost staan. De inbrekers trachtten de pui van het QS-station te forceren. Dick Quak heeft een nieuwe fiets dankzij de komst van de chemo kar naar Maassluis. Maassluis Dick Quak kreeg gistermiddag van milieuwet- houder Izaak van der Knaap een fiets. De 12-jarige knul kreeg zijn stalen ros omdat hij op 23 sep tember, toen de chemokar in Maassluis werd geïntroduceerd, het winnende lot had getrokken. Alle mensen die die dag de moei te namen om hun verfresten of ander huishoudelijk chemisch afval in te leveren, konden mee dingen naar de fiets. De chemokar staat voortaan elke vierde maandag en woens dag van de maand in Maassluis, De gem een te hoopt met dat initi atief te bevorderen, dat er voort aan veel minder schadelijk afval door de gootsteen wordt ge spoeld of in de vuilniszakken wordt gedeponeerd. In Maassluis zijn m totaal negen halteplaatsen waar de chemokar steeds een uur lang staat. Op maandag staat'het voertuig op de Rembrandtlaan (9.00 uur), Bil- derdijklaan (10.15 uur), Parkeer terrein achter de Nieuwstraat (11,30 uur), Joubertstraat (13.45 uur) en Nieuwe Schoolstraat (14.30 uur). De dienstregeling voor de woensdag ziet er als volgt uit: Westeinde (10.00 uur), Reiger straat (11.15 uur), Koningshoek (13,00 uur) en Sparrendal (14.45 uur). Den Haag/Maassluis De gemeente Maassluis krijgt haar zin. Er mogen woningen worden gebouwd op het mo gelijk verontreinigde terrein dat ligt ingeklemd tussen de verlengde Govert van Wijn kade, de spoorlijn Rotter dam-Hoek van Holland, de Deltadijk en de weg langs de Haven. Dat heeft de Kroon op advies van de afdeling bestuursgeschil- Ien van de Raad van State in Den Haag besloten. Het gemeentebestuur van Maas sluis had de woningbouw ingete kend in het bestemmingsplan 'Nieuwe Waterweg F. Zulke Elannen hebben pas rechts- racht als de provincie ermee akkoord is gegaan. In dit geval ging de provincie niet akkoord, omdat de grond verontreinigd zou zijn. Verder vond de provin cie het lawaai van spoorlijn, we gen en nabij gelegen industrie een onoverkomelijk probleem. Het college van burgemeester en wethouders liet het er niet bij zit ten en tekende beroep aan bij de Kroon. Het college klaagde over de houding van de provincie. Over het lawaai bij het nieuw bouwproject zegt de Kroon nu: „De situering van het woonpro ject aan de toegangsweg tot het bedrijven terrein en te midden van de spoorweg, de Deltadijk, de haven en de hoofdwegen is uit oogpunt van woonklimaat niet ideaal." Omdat de provincie in dit gebied echter nog geen zones heeft vast gesteld, waarbinnen met het oog op de geluidsbelasting niet ge bouwd mag worden, kan de bouw volgens de Kroon niet worden tegengehouden. Over een paar jaar zou nieuwbouw waarschijnlijk niet meer moge lijk zijn geweest. Over de vervuiling merkt de Kroon op dat de viezigheid waarschijnlijk net niet zit in het terrein waarop men wil bouwen. „De bodemverontreiniging sluit in beginsel woningbouw niet uit, ervan uitgaande dat de daartoe vereiste maatregelen worden ge troffen", aldus de Kroon. In het bestemmingsplan had het gemeentebestuur vastgelegd dat er 93 appartementen in 9 woon lagen zouden moeten komen. Het gebouw zou wel eens 25 me ter hoog kunnen worden. Dat vindt de Kroon te hoog. Voor wat betreft de bouwhoogte moeten de plannen dus worden hemen. Schiedam Een pand aan de Rótterdamsedijk is gisteravond uitgebrand. De brand, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is, ont stond rond kwart over negen. De brandweer evacueerde twee gezinnen, wier huizen zich in de directe omgeving van de vuur haard bevonden. Eén gezin kon 's nachts in de woning terug ke ren, de andere bewoners werden bij familie ondergebracht. De woning liep flinke rook- en wa terschade op. Vlaardingen Openbare scho lengemeenschap Professor Casi mir in Vlaardingen is uitgeko zen voor een proef waarbij lera ren bezoeken gaan brengen aan bedrijven. Opzet van dit door het Contactcentrum onderwijs en arbeid-Rijndelta gestarte project is te komen tot een gedachten- wisseling over het onderwijs. Rector L.PJh. Maas van de scholengemeenschap, waarin mavo, havo en vwo zijn onderge bracht, juicht het toe dat zijn school als 'proefdier' wordt ge bruikt. Vanwege het algemene karakter van de opleidingen in de Claudius Civilislaan kunnen de leerkrachten niet meedoen aan al langer bestaande projec ten van docentenstages. Die zijn voorbehouden aan leraren van het beroepsonderwijs. „Voor deze mensen is er een duidelijke aansluiting tussen praktijk en leerstof te onderkennen", meent Maas. „Toch bestaat ook bij ons de behoefte aan contacten". Het eerste bezoek wordt donder dag 26 oktober gebracht aan luchthaven Rotterdam. Daarna volgen uitstapjes naar AKZO- Rotterdam en de RET, Tijdens de excursies zullen de leraren in formeren welke schoolkennis voor de werknemers relevant is, welke basiskennis wordt ver langd en op welke manier het onderwijs aan die wensen tege moet kan komen. Als de proef slaagt wil de COA- Rijndelta meer scholen en be drijven erbij gaan betrekken. Schiedam Een 75-jarige Schiedammer is gisteren door verdrinking om het le ven gekomen in de Nieuwe Haven. Nadat de drenkeling op het dro ge was gebracht, werd hij nog enige tijd door reanimatie in le ven gehouden. Michel van Oud- heusden, die zich met de hart massage bezighield, verwijt de ambulancedienst dat professio nele hulp veel te laat ter plekke was. „Ik kwam om drie uur aanrijden toen ik de man op het droge zag liggen", vertelt Van Oudheus- den verbolgen- „Politie en brandweer waren snel ter plek ke. maar de ambulance arriveer de pas om tien minuten voor half vier. Twee of drie minuten daar voor was de man nog in leven". Hoofd ambulancevervoer Rob Suurendonk van de GGD wijt de late aankomst aan de personele onderbezetting van de ambulan cedienst „Op het moment van deze melding waren alle ambu lances onderweg. Daardoor moest de Centrale Post Ambu lancevervoer een particuliere ambulance in Rotterdam bestel len". Volgens, Suurendonk toont het incident aan, dat de ambulance dienst niet meer in alle gevallen adequate hulp kan garanderen. „Volgens de wet op het ambu lancevervoer hebben wij recht op vijf ambulances", verklaart Suurendonk „Door bezuiningin- gen op de personele bezetting rij- den er in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis echter maar vier rond. Het gebeurt daardoor regelmatig, dat wij een ambulan ce in Rotterdam moeten bestel len". De noodsituatie van gisteren be hoort volgens Suurendonk ge lukkig nog tot de uitzonderin gen. „Maar het is duidelijk dat wij niet tevreden zijn met de si tuatie. Via de wet Tarieven Ge zondheidszorg krijgen wij te weinig geld om adequate hulp te taranderen. In Rotterdam vult e gemeente daarom het finan ciële gat op, maar de Waterweg gemeenten willen daar nog niet aan". Of de drenkeling door komst van een ambulance binnen de gestelde limieten had kunnen worden gered, waagt Suuren donk te betwijfelen. „Reanima tie is reanimatie, maar het is een feit dat een ambulance professio nele beademingsapparatuur heeft. Of het in dit geval had ge holpen, is echter zeer de vraag. Schiedam De stichting Lentefeest houdt donderdag in haar on derkomen aan de Tuinlaan een speciale bingo. De opbrengst daarvan komt ten goede aan de kankerbestrijding. Lentefeest haakt met dit initiaitef in op de actie Over leven, die ook uitgebreid aan bod komt op televisie. Vanwege de te verwachte drukte gaan de deuren al om 2es uur open. De bingo begint pas twee uur later. Vlaardingen De verbouwing van het Delvapand aan de Vette- noordstraat tot atelierruimte voor kunstenaars, die al van meet af aan uiterst moeizaam verliep, is stilgelegd. De gemeen te heeft een bouwvergunning geweigerd, omdat er onduide lijkheid is over opslagtanks in de grond. Het is gebruikelijk, vertelt een lid van de groep die het initiatief nam tot verbouwing van het fabriekspand in de Vettenoord- sepolder, dat bij een renovatie opslagtanks worden leegge pompt, schoongemaakt en vol gestort met zand. Bij het Delva pand wij de dienst Gemeente werken met die oplossing niet volstaan. Het weigeren van de bouwver- funning is niet het eerste obsta- el bij de renovatie. De wjjkver- eniging Vettenoordsepolder pre senteerde het plan om in het Delvapand atelierruimtes te ves tigen al drieëneenhalf jaar gele den. Het pand zou ruimte moeten bieden aan de kunste naars, die door de sloop van een oud schoolgebouw aan de Sta tionsstraat zonder werkruimte kwamen te zitten. De wethouders Arij Maarleveld (cultuur) en Bas Goudriaan (stadsontwikkeling) schaarden zich achter het plan voor een dure verbouwing. Patrimoni- um's Woningen was bereid als opdrachtgever te fungeren. Maar zowel het verkrijgen van subsidies als het vinden van een "g aannemer, die het werk voor het beoogde bedrag kon uitvoeren leverde problemen op. Nu ligt J> het werk in het half dichtgetim- 3 merde pand weken stil, omdat u. over het verwijderen van de op- slagtanks overleg moet worden gevoerd. Het werk aan het haif dichtgetimmerde Delvapand aan de Vettenoordstraat ligt stil. Schiedam De ouderen staan er goed op bij de PvdA. Enkele maanden geleden deed de Schie dam se afdeling een ouderennota verschijnen en ook binnen de ei gen gelederen wordt de grijze co lonne niet vergeten- Op 25 okto ber kunnen Schiedamse oude ren bijvoorbeeld naar tweede- kamerlid Elske ter Veld komen luisteren. Ter Veld was van plan, uit te leg gen wat de PvdA voor de bejaar den in petto denkt te hebben. De bijeenkomst wordt opgeluis terd door een optreden van een mandolinegroep. De bijeen komst, die om 14 uur begint in zaal Beatrix in de Lange Kerk straat, wordt ingeleid door ge meenteraadslid en pleitbezorger voor ouderenbelangen Arie van Loenem Hoogsiraat 104-106. Sefnedam Ter 010-4266720

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1