Toekomst wethouder Goudriaan onzeker Psychiatrisch Centrum Joris in Delft krijgt gestalte B en W weigeren vergelijking tussen Matex en Paktank \oor 50 piek beroemde Schiedammers huren Culinair Schiedam moet de hoer op VLAARDINËS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Artotheek opent na j aren eindelijk z' a deuren Inbreker betrapt RODE KRUIS IN HET ZONNETJE BROMFIETSER VERONGELUKT Deel Schielandziekenhuis morgen overgenomen Distilleerderij vreest 'overval* drankgigant Zilveren maan in Vlaardingen Wilton Fijenoord sponsor Schiedam Bromfietsers massaal j bekeurd Unieke cursus voor Turken die bedrijf willen runnen □WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BG Vlaardingen. Postbus 4006.3130 KA Vlaardlngm'. Telefoon" 010-4343229,4352066,4350557 - DINSDAG 31 OKTOBER 1989 PAGINA 13 Sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door CAREU VAN DER VELDEN Schiedam Ondanks de inter nationale erkenning zijn de kunstenaars Diet Wiegman en Daan van Golden gewone jon gens gebleven. In de Schiedam- se kroeg drinken ze regelmatig een biertje met stadgenoten. Maar met de bereikbaarheid van hun werk is het slechter ge steld. Nu museum Boymans- van Beuningen en de moderne kunsthandel hun werk wegka pen, hebben Schiedammers met beperkte koopkracht mooi het nakijken. Kunstliefhebbers krijgen ge lukkig alsnog de kans het werk van een beroemde stadgenoot in huis te halen. Wel is het zaak er snel bij te zijn, want de ver wachting is dat deze krenten uit de collectie van de artotheek na de opening als warme broodjes over. de toonbank zullen vlie gen,-'Na jarenlange vertraging gaan de deuren van de kunstuit leen zaterdag eindelijk open. Reeds in het begin van de jaren tachtig werd het plan voor de oprichting van een artotheek gelanceerd. Aanvankelijk had de gemeente het plan een kun stuitleen in het centrum te star ten. Een geschikt £and was ech ter niet te vinden, waardoor de opening jaren vertraging opliep. Nu kunnen de werken in de bi bliotheek op dia worden beke ken, waarna de kunst uit het de pot in een voormalige kleuter school aan het Baehplein kan worden opgehaald. Tijd Wethouder Luub Hafkamp, die zich gisteren als eerste klant van de artotheek liet inschrij ven, stond stil bij de lange voor bereidingsperiode. „Ook toen het besluit viel de artotheek in Noord te vestigen, viel er nog veel werk te verzetten". „Het schoolgebouw moest wor den opgeknapt, terwijl de col lectievorming ook veel tijd kostte.In het depot aan het Broersveld lagen weliswaar honderden werken opgeslagen, maar lang niet alle stukken ble ken geschikt voor de uitleen". Klanten van de artotheek kun nen kiezen uit 750 kunstwer ken. Naast schilderwerk komen ook liefhebbers var» keramiek en beeldhouwkunst aan hun trekken. Tot de laatste categorie lijkt Hafkamp te horen, want als eerste klant kaapte de wet houder een beeldhouwwerk van Piet van Stuivenberg weg. Liefhebbers hoeven niet direct te treuren, want de wethouder is contractueel verplicht het kostbare werk uiterlijk binnen een jaar terug te bezorgen. Bo vendien telt de collectie meer dere werken van de eerder dit jaar overleden kunstenaar. Ook werkstukken van jongere kunstenaars-van-naam zijn te rug te vinden is in het opslagde pot. Van Stuivenberg De artotheek dankt het tot de verbeelding sprekende werk aan de beeldende kunstenaars regeling, waar veel Schiedam mers in het verleden gebruik van maakten. Ook Piet van Stuivenberg en Diet Wiegman leverden, in een tijd dat het ben wat minder naar den vleze ging, hun werk tegen betaling in bij de overheidsdepots. Voor vijftig gulden per jaar kunnen stadgenoten het werk tijdelijk in huis halen. Wie kunst huurt, doet er wel goed aan de inboedelverzekering te verhogen. De lener verplicht zich het werk in ongeschonden staat bij de artotheek terug te bezorgen. Diefstal of beschadi ging kan de huurder komen te staan op een schadepost van tus sen de twee- en tienduizend gul den. Wordt het meeste werk uit de collectie uitgeleend; een uitzon dering wordt gemaakt voor de schilderijen van Daan van Gol den. Het risico acht directeur Mies van Helden van de biblio theek zo groot dat wordt afge zien van verhuur. „Zijn werk doet al gauw 20.000 gulden in de kunsthandel. Het risico van diefstal of beschadiging is bijna niet meer op te vangen". Ruilen De zorg voor de kunstwerken is uitbesteed aan het' Centrum voor Beeldende Kunst. In Rot- teidam administreert men wel- Directeur Mies van Helden van de bibliotheek overhandigt wethouder Luub Hafkamp een werk van de Schiedamse kunstenaar Michel Snoep. De eerste vijftig klanten van de artotheek krijgen de kans, het werkstuk voor vijftig gulden aan te schaffen. ke werken zijn uitgeleend. „In de toekomst kunnen we door de samenwerking ook werk gaan ruilen met de Rotterdamse en Vlaardïngse artotheek", vertelt Van Helden. „Daardoor maken we de keuze nog groter". Werd veel werk in het verleden vai de BKR aangekocht, op dit moment beschikt de artotheek over een eigen aankoopbudget van 30.000 gulden per jaar. Het werk van jongere kunstenaars als Henny van Leeuwen, Peter Hellemonts en Michel Snoep is hierdoor ook in de collectie te vmden. In totaal gaat de artotheek draaien met een budget van 120.000 gulden. Een deel van de lasten gaat op aan de rigoureuze verbouwing van het schoolge bouw, waar in totaal 175.000 gulden mee is gemoeid. Wet houder Hafkamp beschouwt de artotheek als een tijdelijke voorziening. „Het ligt voor de hand, dat de Artotheek uitein delijk meeverhuist naar het nïeuwbouwcomplex op het Stadserf". De grote investeringen in het voormalige schoolgebouw acht Hafkamp niet onverantwoord. „In Schiedam heerst een groot accomodatieprobleem. Over een paar jaar zijn er voldoende clubs die in het opgeknapte ge bouw willen trekken". Schiedam De talrijke restau rants van naam en faam, die Schiedam herbergt, moeten ge- zamenlijk meer aan de weg tim- meren. Zij zouden er verstandig •aan doen de handen ineen te slaan om bijvoorbeeld m de Rot terdamse agglomeratie maar ook in Delft. Gouda en Den Haag meer bekendheid te verwerven. Dat zei Schiedams burgemeester Reinier Scbeeres bij de officiële heropening van het restaurant - La Duchesse aan de Maasboule vard. Seheeres herinnerde aan de bijnaam die Schiedam lange tijd had. het culinaire hart van Rijnmond. De laatste tijd lijkt het of die leu ze wat van zijn zeggingskracht heeft verloren, terwijl volgens hem de kwaliteit van de Schie damse restaurants alleen maar is toegenomen. Het staat de burgemeester nog goed bij dat Michael van Brug gen en Karin Tukker met hun vorige restaurant Sans Rivale aan de 's-Gravelandseweg hoge ogen scoorden. Zij wonnen bijvoorbeeld de Gouden Pollepel van het Rotterdams Nieuwsblad. De twee jonge ondernemers mikten vervolgens op een nog meer gewaagde onderneming: La Duchesse. Dit restaurant op de Maasboule vard is jarenlang voor Schie damse ingezetenen met een ge middelde beurs ontoegankelijk geweest. Het was veel te duur. Van Bruggen en Tukker zijn meteen begonnen om een stuk op de prïjsladder af te dalen, met behoud van exquise gerechten van hoge kwaliteit. Schiedam Een 39-jarige Rot terdammer is vanochtend om vijf uur aangehouden bij een po ging tot inbraak op de Hoog straat. De politie kwam af op het alarm van een kledingwinkel. Bij aankomst bleek er niets loos te zijn, maar politieagenten ble ven bij de winkel posten in de hoop dat de inbreker zou terug keren. Dat gebeurde inderdaad, waar door de Rotterdammer in de kraag kon worden gevat toen hij een ruit van de winkel ingooide. Hardwerkende vrijwilligers mo gen best wel eens in het zonnetje worden gezet. Daarom besloot toneelvereniging Varla-alle actie ve leden van de Vlaardïngse afde ling van het Rode Kruis een uitje te bezorgen. Gisteren leverden Frans Struijs en Carla Heijboer namens Varia honderdvïjftig toe gangskaartjes af op het hoofd kwartier van het Rode Kruis aan de Emmastraat. Met die kaartjes kunnen de Rode Kruizers de voorstelling bijwonen van het blijspel 'Spotgeesten' van Noe! Coward, dat Varia zaterdag 11 november speelt in de Stads gehoorzaal. Waarnemend voor zitter Jan van Duijn van het Rode Kruis en secretaresse Erica Houtsmuller toonden zich zeer in genomen met het geschenk. Zfj vinden de toneelvoorstelling een leuke manier om het vijftigjarig bestaan van de plaatselijke afde ling te vieren. Varia doet met deze geste ook zichzelf een pleziertje. „Het is aar dig om ook eens een andere groep toeschouwers binnen te halen", meent Carla Heijboer. Want net als alle amateurtoneel verenigingen kan Varia best wat extra publiek gebruiken. Voor Spotgeesten zijn overigens ook aan de kassa van de Stads gehoorzaal gewoon kaartjes te koop. Vlaardingen De PvdA moet morgen avond een ander raads lid dan Bas Goudriaan kandidaat stellen als wethouder voor milieu zaken. Die verrassende uitsmijter had CDA-voorman Leo de Snaijer gistermiddag in petto bij de pre sentatie van het rapport van de commissie Verontreinigde Grond op het stadhuis van Vlaardingen. PvdA'er John Ranshuijsen viel bij die mededeling zowat van verbazingvan zijri'STOel. Hij had er tot dat moment niet aan ge twijfeld, dat CDA en VVD de twee demissionaire PvdA-wet- houders Maarleveld en Goudri aan zonder meer zouden herkie zen. De Snaijer zei niet, dat hn de kandidatuur van PvdA'er Gou driaan niet zou steunen. Hij stel de: „Er zijn heel wat fouten ge maakt. Je kunt als wethouder natuurlijk wel steeds zeggen dat je de verantwoordelijkheid voor die fouten neemt, maar daarmee is het verhaal niet uit. Ik zou kie zen voor een andere PvdA-wet- houder. De PvdA moet zich wel twee keer achter de oren krab ben voor zij deze wethouder voordraagt voor de portefeuille milieu". Als het CDA de lijn van De Snaijer volgt, kan dat grote con sequenties hebben voor de wet houdersverkiezing van morgen avond. Die verkiezing leek op voorhand geen enkel probleem op te leveren. Fouten Het onderzoek van de commis sie-De Snaijer heeft wel uitge wezen, dat er bij het vervoer van grond van de Boterstraat naar de Broekpolder ernstige fouten zijn gemaakt, maar niet dat de wet houder van tevoren wist dat de grond zwaar was verontreinigd. Dus zou Goudriaan, die op 8 juni ontslag nam toen de gemeente raad besloot tot een onderzoek naar de affaire, weer op zijn zetel kunnen worden gezet. De PvdA heeft daarvoor echter ;de voorwaarde gesteld,^dat de -coalitiegenoten CDA en VVD het vertrouwen in de PvdA- kandidaten moeten uitspreken. En dat nu hebben De Snaijer en zijn VVD-collega George Neijs- sel niet met zoveel woorden ge- daan. „Ik ben een liberaal. Wie de PvdA kandidaat stelt voor een wethouderszetel is een zaak van de PvdA. Daar bemoei ik mij niet mee", zei Neijssel. Daar keek Ranshuijsen niet van op. Maar van de stelling van De Snaijer wel. „De coalitie kan al leen hersteld worden als het ver trouwen er is", was zijn veelbete- kend commentaar op De Snaij- ers woorden. Rommeltje Ook Wil van Rijn (D66) zette zijn kanttekening '.bijde terugkeer van wethouder Goudriaan op de post milieu. „Er zijn voorbeelden van functionarissen in het bedrijfsleven en bij de overheid, die opstapten omdat er fouten in de organisatie waren opgetre den. Ik vind dat er in onze orga- lisatie grote fouten zijn gemaakt en de wethouder is daarvoor verantwoordelijk. Hij kan daar ook zelf zijn conclusie uit trek ken". Voor SP'er Kemi Poppe was de zaak helemaal duidelijk. „Het onderzoek van de commissie-De Snaijer heeft "Onomstotelijk aan getoond dat het op milieugebied al tien jaar een rommeltje is in Vlaardingen. Er wordt noncha lant en slordig mee omgespron gen. Degene die tien jaar zo'n milieubeleid voert moet dat niet blijven doen". GPV'er Gerrit Wim van Veelen vindt dat Gou driaan wel aan moet blijven, maar dat hij zijn beleid „driftig moet bijstellen' Schiedam Psychiatrisch Centrum Joris te Delft neemt vanaf morgen de psychiatri sche afdeling (PA AZ) en de po likliniek psychiatrie van het Schielandziekenhuis in Schie dam over. De twee afdelingen vormen sa men met de twee reeds be staande onderdelen van Joris in het Waterweg-gebied (het dagcentrum in Schiedam en de polikliniek in Vlaardingen) het Psychiatrisch Centrum Joris Nieuwe Waterweg Noord. Deze overname dient te wor den gezien, zo deelt het Delftse centrum mee, als een eerste stap in de ontwikkeling naar een algemeen psychiatrisch ziekenhuis. Dat zou honderd bedden en veertig dagbehan- delingsplaatsen in het Nieuwe Waterweg Noord-gebied moeten gaan tellen. Het Schielandziekenhuis en het Psychiatrisch Centrum Jo ris werken reeds een aantal ja ren samen om een regionale psychiatrische voorziening in het noordelijke Waterwegge bied te realiseren. Het ministerie WVC (welzijn, volksgezondheid en cultuur) heeft in december 1988 aan Jo ris een verklaring afgegeven voor een dergelijk centrum De werkwijze van de PAAZ in het Schielandziekenhuis zal voorlopig niet wijzigen. Waar nodig zal de deskundigheid van beide ziekenhuizen onder ling worden uitgewisseld. Naar verwachting zal in de loop van. 1990 meer bekend worden overeen eventuele uit breiding met een crisis- en re- socïalisatiefunctie en de ont wikkeling tot een totaal psy chiatrisch ziekenhuis. Het is de bedoeling de aan vraag met betrekking tot de nieuwbouw en de lokatie waar op het psychatriseh ziekenhuis wordt gevestigd vóór het einde van 1989 bij het ministerie van WVC in te dienen. Vooruitlopend op de geplande nieuwbouw zijn de polikliniek en de PAAZ gesitueerd op de Stadhouderslaan in Schiedam. Schiedam Een bromfietser is vanochtend op de Broersvest om het leven gekomen bij een bot sing met een tram. De jongen verongelukte toen de tram de keerlus voor het Stadskantoor wilde indraaien en het fietspad kruiste. De jongen merkte de tram ver moedelijk te laat op, waardoor hij hard moest remmen. Met zijn brommer gleed hij over het glad de wegdek onder de tram, die met een matig gangetje kwam aanrijden. Het slachtoffer, dat klem kwam te zitten, is overle den aan inwendig letsel. Van ochtend was de politie nog druk in de weer met de indentificatie van de bromfietser. Den Haag/Schiedam - Distil leerderij M. Dirkzwager BV uit Schiedam hoopt via een uit spraak van de Raad van State te worden vrijgesteld van de verplichting de jaarstukken openbaar te maken. Het fami liebedrijf vreest anders voor een 'overval'. Dirkzwager denkt dat het be kend maken van de jaarcijfers zal leiden tot een gedwongen overname door één van de gro te distilleerderijen en dat dit ten koste zal gaan van de vaste medewerkers. De raadsman van het Schiedamse bedrijf liet gisteren tijdens de zitting bij de Raad van State weten dat de overnames in deze sector de laatste jaren niet van de lucht zijn. Er zijn nog maar enkele familiebedrijven in Nederland over. Hij wees ook op een EG- richtlijn, waarin staat dat elk land vrijstellingen mag verle nen op de plicht tot openbaar making van de bedrijfsresulta ten. Die vrijstellingsbevoegd- heid bestaat in Nederland op papier wel, maar volgens de advocaat van Dirkzwager BV worden bijna alle verzoeken afgewezen. De Raad van State maakt waarschijnlijk' in de cember bekend of de vrijstel ling in dit geval verleend moet worden. Vlaardingen De faam die Vlaardingen heeft opgebouwd met haar pogingen het vlinder bestand in het recreatiegebied Broekpolder flink uit te breiden, zal wellicht tot een novum lei den. In het kader van het vlin derjaar is het waarschijnlijk dat na het pimpelblauwtje ook de zilveren maan opnieuw in Ne derland wordt geïntroduceerd. Volgens vlïnderHefhebber en docent Willem Mak, die deze zo mer in de Broekpolder een kwe kerij begon, zou Vlaardingen worden genoemd als de plaats waar die vlindersoort voor het eerst zal worden uitgezet. „Dat zou een enorme erkenning voor ons werk betekenen", aldus Mak. Zie ook pagina 15 Schiedam De scheepswerf Wilton Fijenoord is de grootste klappen te boven. Om aan te to nen. dat er weer wat geld in het laadje zit, heeft de directie zich voor drie jaar als sponsor ver bonden aan de honk- en softbal- vereniging Schiedam, waarvan het eerste damesteam uitkomt in de hoogste nationale klasse. Deze overeenkomst houdt te vens in dat de naam van de werf aan die van de vereniging wordt gekoppeld. Onder de naam Wilton Fije- noord/Schiedam zal er geen en kele onduidelijkheid bestaan over de plaats van afkomst van zowel de werf als de club. Maasland De rijkspolitie van De Lier heeft gisteren bij een ge richte controle op de Oude Vei ling in Maasland een groot aan tal bromfietsers beke.urd. Maar liefst 88' van dq 115 aange houdenen liepen tegen een pro ces verbaal op. De politie contro leerde vooral op de'technische staat van de brommers. De bekeuringen werden uitge schreven voor het opvoeren van voertuigen, het produceren van teveel geluid en mankementen aan de remmen. Vier personen gingen op de bon, omdat zij geen helm droegen. Drie brommers waren volgens de politie zo ver opgevoerd, dat ze uit het verkeer moesten wor den genomen. Schiedam/Vlaardingen/Maass luis Turken die in de regio Waterweg wonen en een eigen bedrijf willen op/etten, kunnen daarvoor binnenkort de hulp van het bureau Faklor inroepen. Samen met een adviesbureau voor etnische ondernemers (AT LAS) en de Turkse orbeiders- verenïging in Schieda-n wordt een tweetalige orienta.iecurcus aangeboden. Volgens Faktor (voor meer in formatie kan men schrijven naar dit bureau aan het Burge meester Hoffmanplein 10, 3071 XJ Rotterdam) gaat het om een unieke reeks van acht sessies. „Het is voor het eerst dat we een dergelijke cursus voor niet-Ne- derïanders opzetten", aldus Mar jan Wulterkens van het Rotter damse t bureau. Directe aanlei ding vórmde de behoefte die de Turkse arbeidersvereniging bij haarleden bespeurde. Tijdens de cursusdagen, die maandag 20 november starten, worden zaken als marktonder zoek, vestigingsvergunningen, boekhouden, belastingen en bij-- standsmogelijkheden behan deld. „We kunnen de mensen in die korte tijd uiteraard geen afge ronde opleiding geven", stelt Wulterkens. „De cursus is vooral bedoeld om hen een reële kijk te geven of hun plannen om een bedrijf op te starten haalbaar zijn". Vlaardingen Pogingen van de Socialistiese Partij om de on langs verleende vergunning aan Matex voor het overslaan van chemicaliën weer in te trekken, zijn gisteren op niets uitgelopen. Ook ving SP-fractievoorzitter Remi Poppe bot met zijn pleidooi voor een onderzoek naar het vervoer, door.-Vlaardingen-van- de ge vaarlijke stof acrylonitrü. In de raadscommissie voor stads ontwikkeling en milieu wilde wethouder Bas Goudriaan geen vergelijking maken tussen de toekomstige activiteiten bij Ma tex in de Vlaardïngse haven en die bij Paktank, het bedrijf waar dinsdag 17 oktober een grote hoeveelheid acrylonitril vrij kwam. Volgens Poppe wordt die chemische stof, die het uiterst giftige blauwzuur kan vormen als er water bij komt, straks ook overgeslagen bij Matex. Dat be drijf ligt op een afstand van min- Over der dan 700 meter van de Vlaar dïngse Oostwijk. Het ongeluk bij Paktank kostte aan drie mensen het leven. De vrijgekomen gifwolk dreef af in de richting van Vlaardingen en zorgde daar voor grote paniek. Het incident liep met een sisser af, maar volgens de SP is er geen enkele garantie dat er de volgen de keer geen dodelijke ongi ken zullen gebeuren. de relatie die Poppe legde tussen Paktank en Matex wilde Goudriaan geen uitspraak doen. Hij wil eerst het rapport afwach ten van het onderzoek dat B en W van Vlaardingen laten ver richten naar het gebeurde op 17 oktober, Burgemeester Fred van Lier geeft zaterdag het startsein voor een open dag bij Matex. Met die open dag wil het bedrijf probe ren de onrust over de nieuwe ac tiviteit weg te nemen. De dag gaat van start op een stuk kade aan de Wilhelminahaven, waar een leidingsysteem is aangelegd voor de de overslag van chemi caliën. Tot op heden worden alleen plantaardige en dierlijke oliën en vetten opgeslagen. Die wor den per schip aangevoerd. De laatste jaren echter worden oliën en vetten steeds meer door Par cel-tankers aangevoerd. Deze tankers vervoeren behalve oliën en vetten ook chemische stoffen, volgens Matex in relatief kleine hoeveelheden. Volgens de direc tie zou de terminal in Vlaardin gen ernstig worden bedreigd als Matex niet zou ingaan op de wens van de vervoerders om ook chemicaliën over te laden op kleine schepen. De voorziening voor die activiteit is er nu, en de gemeenteraad heeft Matex ver gunning verleend om de chemi caliën over te slaan. Opslag is er de eerstkomende twee jaar niet hij, verzekert het bedrijf. Op verzoek van de Oostwijkbe woners worden om twaalf en twee uur forumdiscussies ge voerd. zodat niet alleen het standpunt van het bedrijf aan bod komt. Verder kunnen be zoekers een (legs) tank bekijken, waar normaliter 5,7 miljoen liter olie in zit. Matex trakteert het publiek ook op een tochtje met de Spido.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1