Meneer De Groot stond er in zijn eentje voor WATERWEG 19 SPORT Alleen Jan van Buren voor Mahorokan naar judo- titelstrijd SPORTAGENDA Stam en Numan favoriet 1 Museum eert omstreden coöperator met expositie Nassau tegen KOAG Van Zijl geschorst Rotterdams Nieuwsblad donderdag 2 november 1989 SCHIEDAM Computerclub De Computer Club Schiedam houdt zaterdag tussen tien en vier uur een open dag. In de ruimte van het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12 kunnen bezitters en gebruikers van computers een kijkje komen nemen. Er staan verschillende demonstraties op het pro gramma. Zo heeft de dub zelf de afgelopen maan den een uitbreiding voor de Commodore 64 verwe zenlijkt, waardoor het mogelijk is dia-projectoren te besturen. Wereldwinkel Naast de verkoop in de winkel aan de Hoogstraat verkopen de medewerkers van de Wereldwinkel hun waren tegenwoordig ook op straat. In de kraam, die zaterdag van elf tot één uur in winkelcentrum Hof van Spaland te vinden is, worden vooral levens middelen verkocht. In de Wereldwinkel aan de Hoogstraat komt het ac cent de laatste tnd steeds meer op de verkoop van textiel te liggen. Onder het motto 'stof tot nadenken' kunnen belangstellenden exotische kledingsstuk ken uit de Derde wereld kopen. Camouflage Camouflage in de natuur. Dat is de titel die de excur sie door de heemtuin in het Prinses Beatrixpark zondag 4 november heeft meegekregen. De wande ling, die een uur duurt, wordt gemaakt in het gezel schap van ervaren natuurkenners. Zij laten zien hoe goed dieren zich kunnen verstoppen. Dieren kunnen zich 'onzichtbaar' maken door schutkleuren; dat geldt bij voorbeeld voor nacht vlinders die onherkenbaar op een stuk schors kun nen zitten. Een andere methode is het afschrikken: door in kleur of gedrag het uiterlijk van een gevaar lijk dier aan te nemen. Zo kunnen volkomen onge vaarlijke zweefvliegen enorm op een wesp gaan lij ken. De heemtuin is te vinden nabij de ingang van het Dui venpad en is bereikbaar met bus 53. Veiligheid op school De Openbare Nutsbedrijven, de brandweer en de politie verlenen hun medewerking aan een thema dag over veiligheid op scholengemeenschap Buiten de Veste. De drie instellingen, die elk op hun eigen wijze een steentje bijdragen aan de veiligheid van de Schiedammers, geven m drie klaslokalen uitleg over veiligheid in en rondom de woning. Ambtenaren van de Openbare Nutsbedrijven laten zien, hoe men veilig om kan gaan met gas en elektri citeit. De brandweer toont hoe men brand moet be strijden in het geval dat er toch iets mis gaat. De Schiedamse politie wil de jeugdige Schiedam mers wat meer bijbrengen dan veilig gedrag in en rondom de woning. Met twee collega's laat adjudant Hagestein zijn licht schijnen over het project Halt. Via dit bureau kunnen jeugdige vandalen gevange nisstraf ontlopen door maatschappelijke hulp te ver lenen. Tevens wil Hagenstein ten overstaan van de leerlin gen stil staan bij het voetbalvandalisme, dat onder Schiedammers geen onbekend verschijnsel is. Zo werden twee Schiedamse Feljencardsupporters twee weken geleden verdacht van het gooien van bommen in het Ajax-stadion. De jongeren werden bij gebrek aan bewijs vrijgelaten, maar bekend is dat nogal wat Schiedammers tot de harde kern Feije- noordsupporters gerekend moeten worden. De politie wil de jongeren niet alleen op het rechte pad houden, vrijdag tracht men de scholieren ook in bescherming te nemen tegen criminelen. Onder be geleiding krijgen de scholieren de kans, hun fiets te graveren. Mocht de themadag een succes worden, dan gaan de politie en brandweer het lesprogramma ook aan andere scholen aanbieden. Kunstzinnige ambtenaren M.G. Blom, directeur van de Rotterdamse Volksuni versiteit, opent op dinsdag 7 november de expositie ONS Creatief, d ie is samen gesteld door de ambtena ren-! n-ruste Aad Reine en Koos van Nielen. Deze voormalige medewerkers van de Openbare Nutsbe drijven maakten een selectie uit de aangeboden schilderijen, pentekeningen, keramiek, glasgravu res. Onder het personeel en de voormalige mede werkers blijkt zich heel wat creatief talent te bevin den, want alle werken werden door ambtenaren ge fabriceerd. De kunstwerken zullen tot begin 1990 in het kantoor van de Nustbedrijven te bewonderen zijn. Na zijn openingsdaad geeft M.G.M. Blom een toelichting op de cursussen van de Volksuniversiteit. Ook vrouwen biljarten Biljarten mag door velen als een echte mannensport worden beschouwd, fysiek hebben vrouwen feite lijk geen enkele handicap om de keu ter hand te ne men. De vrouwen van kluphuis Oost kunnen daar over mee praten, want de vaste biljarters van het centrum aan de Galileistraat werden al eens op sma delijke wijze vernederd door hun vrouwelijke te- 'rouwen, die deel willen nemen aan de verovering van het mannenbastion, worden uitgenodigd om te komen biljarten in Oost. Onder deskundige leiding kunnen cursisten de eerste beginselen van het bil jartspel onder de knie krijgen, Of de mannen van clubhuis Oost na de nederlaag een bijspijkercursus gaan volgen, is niet bekend. VLAARDINGEN Hot Bluezz in Maarten Na de uiterst succesvolle openingsavond in septem ber werd het wat rustiger in sociëteit Maarten, maar programmeur Ruben Winter is er alles aan gelegen de zaal aan de Schiedamseweg tijdens de wekelijkse clubavond opnieuw vol te laten lopen. Zaterdag moet dat kunnen lukken, want dan speelt de lokaal bekende Hot Bluezzband in Maarten. Van jazzy-jump tot Chicago blues, van Ray Charles tot Muddy Waters, zo laat het muzikale spectrum van de Vlaardingers zich misschien nog wel het best om schrijven. Het vijftal, waarvan de leden in het verleden deel uitmaakten van de Flardingha Blues Slempers en de blues band van Onno Haoijmeijer, begint haar optreden rond tien uur. MAASLAND Pollepol op slot Alle Maaslandse raadsfracties betreuren de sluiting van jeugdsociëteit Pollepol. Volgens burgemeester Mieke Bloemendaal is er onvoldoende 'bestuurlijk draagvlak' om de open iongerenopvang verant woord voort te zetten. Pollepol, dat in het verleden ook tal van jongeren uit Maassluis, Schiedam en Vlaardingen trok, heeft zelf besloten zich op te hef fen. „Het is duidelijk", aldus Pvd A-raadslid Gouma, „dat een open jongerencentrum niet kan zonder profes sionele begeleiding. Dat kost uiteraard geld. Dat geld moet er komen, als er in Maasland behoefte is aan zo'n centrum". VVD-raadslid Groosman-Van den Brandhof herinnert er aan, dat de gemeente raad recent nog geld voor barkrukken beschikbaar had gesteld en ook dat niet meer heeft kunnen ba ten. „Na twee jaar sukkelen heeft de stichting zich zelf opgeheven wegens gebrek aan ondersteuning van dit werk door direct betrokken ouders". Haar fractie zit niet meer op een nadere rapportage te wachten. „Het klinkt misschien wat hard", aldus Groosman, „maar wij willen zo snel mogelijk tot li quidatie overgaan. Dus verkoop van Langetaam 17, vereffening van de nog aanwezig boekwaarde en het saldo ten gunste van de reservesociaal-cultureel werk brengen. Het kan wellicht voor het meerja renperspectief een gunstige uitwerking hebben". door PETER DE LANGE Schiedam Het lot van Grote Mannen schijnt te zijn dat hun grootheid meestal pas na hun dood wordt erkend. Soms heb ben hun tijdgenoten domweg feen oog voor een bijzonder me- emens, soms ook heeft hun omgeving niet de geringste be hoefte aan een sterke persoon lijkheid die anderen naar de kroon steekt. De in 1935 overleden Michael Coenrardus Maria de Groot is een geval op zich. Met zijn maatschap pij-hervormende denkbeelden en daden riep hij grote weerstanden op, maar tegelijkertijd werd hij al bij zijn leven geroemd om zijn uit zonderlijk nobele karakter. Meneer De Groot, zoals hij dikwijls werd genoemd, ging de Schiedamse geschiedenis in als een omstreden vernieuwer. De grondlegger van de cooperatie-gedachte in Schiedam liet de stad ondermeer een drukke rij na, een bibliotheek, een woning bouwvereniging en een winkelbe drijf. Maar die nu alom geprezen vrijgevigheid werd in De Groots tijd met argwaan bekeken. Zijn persoon werd in verband gebracht met het door velen verafschuwde socialisme. Geen van zijn voorzie ningen kwam zonder slag of stoot van de grond, En veel van wat tot stand kwam, werd later door de maatschappelijke ontwikkelingen achterhaald, Bij de opening van de geheel aan M.C.M. de Groot gewijde expositie in het Nationaal Coöperatie Mu seum zei prof. dr. G.J. ter Woorst het heel duidelijk: de cooperatie-ge dachte is op sterven na dood. Niet overal, en niet in alle bedrijfstak ken, maar de afbraak is niet te stui ten. Kijk maar naar Schiedam, waar de keten zelfbedieningszaken Co-op Waterweg in het begin van de jaren tachtig over de kop ging en waar alleen drukkerij De Een dracht De Groots principes nog da gelijks en met succes in prak tijk brengt. Die sombere vaststelling viel niet bij iedereen in goede aarde. Ook al had Ter Woorst ongetwijfeld gelijk met zijn constatering dat het pu bliek liever bij een goedkoop super marktconcern winkelt dan bij een coöperatie waar de prijzen noodge dwongen iets hoger liggen, dat is nog geen reden om het moede hoofd maar in de schoot te leggen. Dat vindt Jan Bot de samensteller van de De Groot-tentoonstelling. Bot neemt het de hoogleraar uit Wageningen ook kwalijk dat hij in zijn speech veel te weinig aandacht besteedde aan Schiedams grote 'coöperator'. Bots verontwaardiging doet op het eerste gezicht wat wonderlijk aan, want van huis uit is hij allerminst een sociaal-democraat die pal staat voor het welzijn van de arbeidende klasse. Betrokken bij het erfgoed van M.C.M. de Groot raakte hij pas door zijn huwelijk met de dochter van Herman van der Lee, de laatste directeur van Co-op Waterweg. Toch ligt er ook een andere link. Net als De Groot groeide Bot op in een christelijk milieu en begon hij later te twijfelen aan de sociale zeg gingskracht daarvan. De in 1860 geboren De Groot zocht naar een 'derde weg', naar een al ternatief voor het kapitalisme en het socialisme. Hij kreeg die kans tegen het einde van de vorige eeuw, toen de jeneverindustrie verliep en vele honderden arbeiders brode loos raakten. M.C.M., die zich als commissionair in gedistilleerd goed wist te handhaven, richtte in 1893 de woningbouwvereniging Samen werking op om de werkende klasse 'gezonde woningen' te bezorgen. Verstrooid Tegelijkertijd probeerde hij nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Een experiment met een coöperatieve mandenmakerij mislukte, evenals een eerste proef met een bakkerij, maar de gedachte dat de werkne mers en liefst ook de klanten van een bedrijf ook aandeelhouders moesten zijn had toch ■mortel ge schoten. In 1907 ging ji de Ke- thelstraat een coöp-winkel in ver- bruiksgoederen open die kon reke nen op een behoorlijke klandizie. Later volgde de oprichting van drukkerij De Eendracht. De gefortuneerde dranken hande laar stak veel geld in die onderne mingen. Tijdens zijn naspeuringen kwam Jan Bot tot de ontdekking dat De Groot, anders dan de overle vering beweert, dat geld niet zo maar weggaf. Het romantische beeld van een verstrooid filantroop die geen raad weet met zijn miljoe nen en daarom de verkommerende arbeiders zo af en toe maar wat toe stopt deugt, zegt Jan Bot, van geen kant: „Hij mag dan een gemoedelijke va derfiguur zijn geweest, hij was ook een potentaat. Hij besliste wat goed was. Dat gevoel krijg je al als je zijn ingezonden brieven in de kranten van die tijd leest Hij bemoeide zich met van alles en nog wat en rede neerde rechttoe-rechtaan. Kang met geld was hij zeker niet, maar uitgaven moesten wel altijd verant woord worden. De dichter Albert Verweij bijvoorbeeld kreeg een toe lage van hem, maar zelfs die moest maandelijks uitleggen wat hij met het geld had gedaan". Brandersschool De hoop van De Groot dat zijn elan ook anderen zou inspireren, bleek op niets gebaseerd. AI kort na de eeuwwisseling stelde hij ontgoo cheld vast dat 'in Schiedam niets goeds tot stand kan komen'. Zijn ei gen prestaties logenstraften die be wering voor een belangrijk deel, maar op steun of medewerking van het kapitaal hoefde hij niet te reke nen. Hij stond er in zijn eentje voor. Zijn herhaalde pleidooien om een brandersschool op te richten en zo de ingezakte jeneverindustrie nieuw leven in te blazen vonden nergens een gewillig oor. Het typeert zijn sterke karakter dat hij onvermoeid zijn arbeid voort zette. Aan zijn vele bezigheden voegde hij ook nog eens het lid maatschap van de gemeenteraad toe als vertegenwoordiger van de Michael Coenrardus Maria de Groot op de enige foto die van hem bestaat. Ook van het privéleven van Schiedams 'grote coöperator' is maar weinig bekend. repro Fotobureau Roel Dijkstra liberale kieskring. Een van zijn eer ste daden was, de lagere ambtena ren een salarisverhoging bezorgen. De Groot moest zijn politieke acti viteiten in 1911 staken op dokters advies. Ondanks zijn bemoeienis met grote delen van de Schiedamse samenle ving en de vele contacten die hij er zowel zakelijk als privé op na hield, is er over M.C.M. de Groot als mens weinig bekend. De meningen van mensen die hem kenden blijven ta melijk oppervlakkig: een idealist, een vooruitstrevend mens, een evenwichtig persoon, een bijzonder karakter. Fonds Het viel Jan Bot op dat er slechts één foto van de man bestaat, en dat zelfs zijn nazaten niet veel over hem kunnen vertellen. Misschien meende De Groot dat het nage slacht hem maar op zijn daden moest beoordelen en vond hii dat zijn persoonlijk leven er niet toe deed. Maar ook zakelijk is lang niet alles over hem bekend. Het archief van de gezamenlijke onderneming van M.C.M. en zijn neef Alewijn had daar misschien enig licht op kunnen weipen. Dat liet Alewijn echter na zijn dood vernietigen. Overigens moet ook deze De Groot een nobel en vrijgevig hart hebben gehad. Hij" liet na zijn overlijden zijn vermogen 'onderbrengen in een cultureel fonds, waaruit Schiedam tot op de dag van vandaag kan put ten. De Brandersstad dankt er an der andere de stichting van theater De Teerstoof aan. De tentoonstelling in het Nationaal Coöperatie Museum geeft noodge dwongen maar een zeer beperkt beeld van De Groots leven en werk. Het pandje op de hoek van de Lan ge Haven en de Apelmarkt is een voudigweg te klein voor een uitge breider expositie. Samensteller Jan Bot vindt dat niet bezwaarlijk. Wie werkelijk geïnteresseerd is kan na een rondgang langs de panelen op de begane grond de trap bestijgen en de verzamelde literatuur op slaan. Eigenlijk is het museum met de De Groot-expositie volwassen gewor den. Tot nu was hethoekpandje een verzamelplaats van geschriften en voorwerpen die op de Coöperatie betrekking hebben. Dit is de eerste samenhangende tentoonstelling. Maar zeker niet de laatste, zegt Bot De geschiedenis van de Rotterdam se en de Vlaardïngse coöperaties verdienen volgens hem ieder een aparte expositie. En ook daarna is er nog stof te oven „Ik zou graag iets van de sociale bewogenheid van nü laten zien. Je hoeft als mu seum niet altijd de geschiedenis in te duiken. Wil je iets bereiken, dan zul je ook moeten inspelen op de te genwoordige tijd". De expositie in het Nationaal Coöp eratie Museum is te zien tot 15 janu ari 1990. Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 110,3130 AC Vlaardingen. De sportredaktie is overdag te lefonisch bereikbaar onder nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. VRIJDAG 3 NOVEMBER Voetbal: 19.30 PEC Zwolle—SW. 20.30 Algemene ledenvergadenng HSC'89 in clubgebouvv(sporlpark 't Nieuwelant, Vlaardingen); Hockey: 17.00 Eerste paal uitbreiding clubgebouw Schiedam (achter No- votel); Zwemmen: 18.30 Clubkampioenschappen VZC(vlinderslag)ïn Kolpabad te Vlaardingen. ZATERDAG 4 NOVEMBER KNVB-voetbal: 14.30 SW— RBC (landelijke jeugd). 14.30 DOVO—Excelsior M, 14.30 HVO—Excelsior P, 14.30 CapelleZwaluwen VI, 14.30 DVO'32— Scheveningen, 14.30 WOR—H3SS. 14.30SV Voor schoten—PPSC. 14.30 MW'27—HPSV, 14.30 SVDPW— Herkingen, 14.30 NTWDSS'26, 14.00 HSC'89—Plershil, 14.30 GOZ—Vlaardingen; RVB- voetbal: 14.30 TSB-Zinkwegse Boys, 14.30 WFB— GTB, 13.30 GSSSDV, 14.30 Leonldas—WK, 14.30 VDLZuiderpark; Damesvoetbal: 14.30 HBSSHOV, 14.30 Vlaardingen—Zwart Wit'28/2, 15.00 RFCMW'27, 15.00 PPSG-DZB, 10.00 DVO'32—RWH 2, 12.30 Excelstor'20—DRL; Bas ketbal: 20.00 Cangoeroes—Elemantum/Green Eagles (d). 20.15 BVO AlphenElementum/Green Eagles (h), 18 00 Goba 2—Juventus (h); Korfbal: 15.00 't Waterschip—ODI; Volleybal: 15.00 Dos- koRijnmond (d; NSW-beker), 17.30 Shell—RoWi- Do 3 (h); Tafeltennis: 16.00 DOV—NOAD, 17.00 WPK/SVN—De Korenbeurs, 13.30 Smash'70—De Korenbeurs (d); Schakan: 10.00-16.30 Toernooi Bondsspaarbank-bokaal In Klubhuls Zuid te Schie dam; Atletiek: 14.00 Lickebaertbosloop over 15 km (start Maassluissedijk achter Windmill). ZONDAG5 NOVEMBER KNVB-voetbal: 14.00 Hermes DVS—Neptunus, 14.30 SFC—Gouda, 14.00 Fortuna VI—OW. 14.00 VCS—Hoek van Holland, 12.00 SC Feyenoord—Ex- celsior'20, 14.30 VDL—ROS, 14.00 DHSSMV, 14.30 VFC—HSC'89, 14.30 RKWIK—HWD, 14.00 Schiedam—Aeolus, 14.30 SW (am)—Martlnit; RVB-voatbah 14.00 Steeds VolhardenSVDPW, 14.30 Voorwaarts—DRZ, 14.30 Blijdorp—MSV'71, 14.00 Olympus SJai Hind, 14.30 SVS—Demos, 14.30 Ursus—SlOD, 14.00 Schiedamse Boys—Bol nes; Damesvoetbal: 11.30 HSC'89Blijdorp, 12.00 Spadaan'20/2—VDL, 11.00 MSV'71—Alblasser- dam 2, 14.30 OS Badios—VFC; Basketbal: 18.30 Midland—Juventus (d); Zaalhandbal: 14.25 Nlloc— UVG (d), 13.40 DWS—Bevo Heldfa Combinatie (d), 15.00 WIKHelioform/Tachos 2 (h), 14.50 Van der VIiet/De Treffers—DWS (h), 13.40 UVG—EHC (h); Hockey: 14.45 Aleeto—Asvion (h), 14.45 DSHC— Evergreen (h), 14.45 Spirit—Dopie (h), 14.45 Pol lux—Te Werve (h). 13.D0 Dordrecht—Spint (d), 13.00 RoomburgEvergreen (d), 13.00 AsvionFo- rescate (d), 13.00 DSHC—Pollux (d); Korfbal: 14.00 Vlaardingen—Sportlust. Vlaardingen Vlaardingen en Oranje Nas sau, de hoogst spelende korfbalclubs in het Waterweg-gebied, beginnen de zaalcompeti tie elk met een thuiswedstrijd. Tweede klasser Oranje Nassau doet dat za terdag 18 november tegen het Krimpense KOAG (20,00 uur) en Vlaardingen ontvangt een dag later in de Westwijkhal De Danai- den (14.15 uur). Voor de overige regionale vertegenwoordi gers luidt het programma van de eerste speeldag: zaterdag 18 november 15,45 CKC MaassluisTOP, 20.00 ODISpirit en zon dag 19 november 14.00 SuccesActief. door RIK BAKKER Maassluis/Vlaardingen Het zijn magere tijden voor sportschool Mahorokan uit Maassluis. Hel is de afgelopen tien jaar ten minste nog niet eerder voorge komen dat sportschoolhouder Koos Henneveld slechts één ver tegenwoordiger heeft op de Ne derlandse judokampioenschap pen. Nu zaterdag in Nieuwegein die titelstrijd weer losbarst, weet Henneveld dat hij 2ïjn onver deelde aandacht zal kunnen richten op superlichtgewicht Jan van Buren, die in Nieuwe gein zijn nationale titel tot 60 kg zal verdedigen tegen met name WK-ganger Guno Pocorni, voorheen Berenstein, uit Spijke- msse. De andere Maassluise medaille winnaars van vorig jaar Anho- nie Wurth (kampioen -78 kg), Jacco Quist (nummer 2 -65 kg) en Anne den Hoeve (nummer 3 - 86 kg) zijn wegens blessures aan gewezen op een plek op de tribu nes. Het restant van het contin- fent wedstrijd-judoka's van Ma- orokan, doorgaans in vrijwel iedere gewichtsklasse op het NK wel vertegenwoordigd, misten de mogelijkheid om zich te plaat sen voor Nieuwegein. Te Iaat Henneveld was namelijk te laat met het inschrijven van zijn mensen op de kampioenschap pen van Zuid-Holland, die gel den als plaatsingsmogelijkheid voor het NK. Eén dag na ae slui tingsdatum kwamen de Maas sluise aanmeldingen bïnenn bij het wedstrijdsecretariaat van het district, dat ze prompt wei gerde. „Onbegrijpelijk", aldus een nog altijd even verbaasde als geïrri teerde Henneveld aan de voora vond van de nationale titelstrijd. „Jaren lang luisterde het niet zo nauw met die uiterste inschrij vingsdatum en nu bleek de wed strijdleiding ineens onverbidde lijk. Irritatie over een foutje van mij, komt m'n wedstrijdjöngens nu duur te staan. Emiel Pruim, Hans Kegel, Jürgen Kuiterd, Ri chard Popiolek en mijn zoon Rob, hadden via een district- stoernooi zo maar naar de NK gewandeld. En met het in de nieuwe nota topsport aanbevo len selectiesysteem is die NK juist de basis voor opname in de kernploeg en deelname aan het internationale toemooicircuit. Die jongens zijn dus zwaar gedu peerd. En waarom? Omdat ik hun inschrijving een dag te laat heb laten binnenkomen. De straf daarvoor staat toch niet in verhouding met de overtreding? Ik heb dan ook een brief naar het dagelijks bestuur van de JBN uit laten gaan waarin ik om op heldering vraag over de door deze situatie gereden vragen". Dwars Wat Henneveld vooral dwarszit, is het verschil van regelinterpre- tatie m de zeven districten waar in judoend Nederland is inge deeld. „Ik weet dat ze er bijvoor beeld in Midden-Nedeiland geen punt van maken als een in schrijving te laat is", zegt Henne veld. „Het is inherent aan de ju- dosport om zo lang mogelijk te wachten met het besluit in wel ke klasse er wordt deelgenomen. Het verliezen van gewicht speelt daarin een belangrijke rol. Het is toch van de gekke dat wij in Zuid-Holland nu verstoken blij ven van de kans op internatio naal judo via de JBN, terwijl mijn jongens als ze in Gelder land hadden gezeten, nu zater dag gewoon op de mat hadden gestaan". „Koos moet niet zeuren", zegt de districtsvoorzitter van Zuid-Hol land Arie Hoogendijk. „Regels zijn regels. En waarvoor dienen die nu eigenlijkals er na overtre ding toch geen sanctie volgt. En wat de uniformiteit betreft, die hij in alle districten wenst Een mooi streven, maar daarmee be reikt hij niet dat zijn jongens op het NK staan. Daarmee bereikie alleen dat overal in het land ae touwtjes strakker worden aan getrokken. De districtsbesturen binnen de JBN zijn autonoom, dus kunnen ze zelf invulling ge ven aan de reglementen". „We hebben de brief van Hen neveld ontvangen", aldus bonds voorzitter Frans Hoogendijk. „Als bondsbestuur zijn we ge rechtigd om bij ernstige gevallen een districtsbestuur te corrige ren, maar daar is in Zuid-Hol land naar ons idee geen sprake van. Ik heb begrepen dat Henne veld naar aanleiding van dit voor hem inderdaad vervelende geval, af wil van de regel dat ju doka's alleen via een sportschool kunnen inschrijven voor het dis- trictskampioenschap. Indien ze lid zijn van de JBN moeten ze dat gewoon zelf kunnen doen. Daarmee kunnen ze hun eigen belangen bewaken. Daar is ze ker wat voor te zeggen, maar in zijn brief aan ons rept hij daar nog niet over. Hoe zijn jongens zich nu in de kernploeg kunnen werken, of hun kandidatuur kunnen stellen voor het EK is niet zo moeilijk. Ze missen in derdaad de eerste fase, maar door het bijwonen van de kern- ploegtrainingen en het presteren op de internationale toernooien, op eigen kosten dat wel, kan een plek in de ploeg zo weer worden afgedwongen. Hoe je het ook wendt of keert. Koos is in gebre ke gebleven en de gevolgen daarvan kunnen dan inderdaad wel eens zuur zijn" Vlaardingen Marjon Stam en Michael Numan zijn de favorie ten voor het clubkampioenschap vati VZC op de vlinderslag. Dit zw.aarste onderdeel van de zwemsport wordt vrijdagavond om half zeven afgewerkt in het Kolpabad. Op de vlinderslag staat het club record nog altijd op naam van de destjds op de Olympische Spelen in Montreal uitkomende Diane Edelijn. De dochter van de VZC- voorzitter zwom dat record 1,03.6) overigens niet in Canada, maar in 1977 gewoon in Vlaar dingen. Bij de mannen staat het clubre cord op de 100 meter vlinderslag nog een jaar langer. In 1976 klokte Ruud Pijper 0.59.2, waar aan nooit iemand heeft kunnen tippen. Numan zit met een snel ste tijd van 1.01.0 al aardig in de buurt. De vlinderslag is het derde on derdeel van de clubstrijd van VZC. Op 24 november volgt nog de wisselslag en op 10 december wordt afgesloten met de vrije- Indeling Gophers Maassluis De softbalsters van V&E/Gophers uit Maassluis ko mend in net nieuwe seizoen uit in de landelijke tweede klasse B. De club van voorzitter Piet Bouts neemt het vanaf april vol gend jaar op tegen Coppia FAK, Harreman All Stars, Harry Vos Cardinals, ICL Alpbians, St Lo- dewijk. Meteoor, Nuen en, Storks en TIW Survivors. Maassluis In afwachting van de uitspraak van de tuchteom- missie heeft het bestuur van Ex celsior M de tegen GVW uit het veld gestuurde René van Zijl op voorhand al voor twee wedstrij den geschorst Hij is er zaterdag tegen DOVO en een week later in de bekerstrijd tegen DSS'26 dus in ieder geval al niet bij. De verwachting is dat de al eerder wegens natrappen uit het veld gestuurde Van Zijl tenminste vier wedstrijden schorsing opge legd zal krijgen. De twee door het bestuur opgelegde wedstrij den tellen daarin mee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1