Libra is huiverig voor stuntwerk en hocus pocus Mari Visser droomt van de eerste klasse het waaigat WATERWEG 19 rm SPORT Raadsel Groei Eerste Parabeurs van nieuwe Schiedamse stichting Laat u door ons adviseren OPEENS LOOPT ALLES VEEL BETER wonen. Eric Teunisse start op bank Zwaluwen VI mist Rosing en Boekholt Selectie SFC nog verder uitgedund Roy van Duppen mag weer spelen René van Zijl niet geschorst Twijfels over Ed van Zelm ÉÜM Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 3 november 1989 I SCHIEDAM Herstel In Schiedam hebben (huis)vrouwen al tien jaarlang een zekere mate van inspraak in de woningbouw. Verenigd in de Vrouwenadviescommissie (VAC), beoordelen zij gemeentelijke bouwplannen op prak tische punten als: zijn er voldoende stopcontacten, kunnen de ramen met enig gemak worden ge zeemd, is er gedacht aan een aansluiting voor de -wasautomaat- Dinsdag viert de VAC het tweede lustrum met een klein symposium. In het stadhuis komen verschil lende experts een lezing houden over de volkshuis vesting. Thema is de herbestemming van oude pan den. Als gastsprekers zijn uitgenodigd wethouder Hans van Kleef, mevrouw E. Janzen. van de stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam en gemeen telijk architect Jan Deenïk. Om de zinnen te verzetten brengen de dames aan het eind van de ochtend een bezoek aan branderij De Tweelingh. Na een rondleiding door de fabriek waar de vermaarde Notaris wordt gemaakt, neemt de VAC nog een kijkje in de voormalige Theo Thijs- senschool aan het Edisonplein verbouwd voor één- en tweepersoonshuishoudensen aan de Lan ge Haven 95. In dat fraaie grachtenpand werden door de stichting Beschermd Stadsgezicht enige tijd geleden appartementen gebouwd. De viering van het tienjarig bestaan wordt bijge woond door vrouwenadviescommissies uit omlig gende gemeenten. Een excursie naar Amsterdam op 23 november door de raadscommisse voor Welzijn en Cultuur roept bij het CDA in Schiedam grote vragen op. Niet het nut of het doel van het uitstapje komt de christen-demo craten raadselachtig voor, maar de samenstelling van het deelnemersveld. CDA-leider Siem Bosman vraagt zich af waarom behalve de commissieleden, ook de fractievoorzit ters van PvdA en VVD nadrukkelijk zijn uitgeno digd voor het werkbezoek. Dat is niet volgens het systeem gelijke monniken, gelijke kappen. Rosman wil van burgemeester en wethouders weten hoe dat zit. Waarom mogen de fractievoorzitters van de coa litiepartijen wel mee, en vissen de anderen achter het net? Rosman laat in het midden of hij zelf ook mee wil naar de hoofdstad, waar de Schiedammers een be zoek zullen brengen aan het atelier van Theresia van der Pant. Deze kunstenaresse is bezig met de vervaardiging van een standbeeld voor de stichteres van Schiedam, Vrouwe Aleida, De laatste vier maanden blijkt er toch weer groei te zitten in het bevolkingscijfer van Schiedam. Liep het inwonertal in de periode januari-mei licht terug, sinds juni signaleert de afdeling burgerzaken maan- s delijks een behoorlijke toename. In juni kwamen er 45 inwoners bij, in juli 37, in augustus 28 en in sep- i tember 20. Dat brengt het bevolkingscijfer op 69.516. Eind vorig jaar telde Schiedam 69.437 inwoners. door JOOPEREED VELD Sehiedam/Vlaardingen Ria Bruns merkte het toen ze vijf tien jaar was. Haar broer, die toen een heupafwijking had, vroeg haar hem te masseren. „Hij ging 's avonds heerlijk dansen en ik lag met rugpijn in bed", blikt ze terug op het mo ment dat ze haar bijzondere ge nezende kracht ontdekte. Toos Arkesteijn kreeg de eerste sig nalen al als klein kind. Haar voor spellingen werden in een tijd dat paranormaal nog vooral als abnor maal werd afgedaan, gemakshalve aan het toeval toegeschreven. Ze weet inmiddels beter. „Ik wist bij voorbeeld al maanden van te voren dat mijn wasmachine zou overstro men en de bijkeuken blank zou ko men te staan". De twee Schiedamse vrouwen lie ten hun gaven jarenlang sudderen, maar hebben sinds kort de krach ten gebundeld in de nieuwe stich ting Libra. De keuze voor de weeg schaal als symbool voor de stichting heeft alles te maken met de behoef te van de Initiatiefneemsters om mensen te helpen hun leven weer in balans te brengen. „Het klinkt misschien hoogdra vend", geeft Toos toe, „maar we vinden dat we met onze gave aan de slag moeten. De stichtingsvorm ga randeert bovendien dat we er niet rijk van kunnen worden". Een andere overweging om samen met penningmeester Kees Mak en Rob Bruns ('hand- en spandien sten') Libra op te zetten, heeft alles te maken met het vertrouwen dat een stichting ademt. „Paranormale zaken roepen immers nogal wat scepsis op", weet Toos Arkesteijn. „En terecht, want er zitten heel wat beunhazen tussen. Het is heel jam mer dat allerlei oppervlakkige tele visieprogramma's zoals Veronica's Parallax de paranormale wereld een slechte naam geven". Hilversum „Het wordt commercieel uitge buit", vult Ria aan. „Dergelijke vluchtige programma's staan bol van stuntwerk en hocus pocus en doen de zaak zeker geen goed" Anderzijds geeft de gretigheid waarmee het Hilversumse circuit zich de laatste jaren op bovenna tuurlijke zaken heeft gestort vol gens Toos en Ria wel aan dat er een grote behoefte is. „Mensen zijn op zoek naar een rustpunt in deze jach tige wereld. Dat is de laatste jaren alleen maar sterker geworden, want de belangstelling is er natuur lijk altijd geweest. Het verschil tus sen toen en nu is alleen dat het vroeger eng en vreemd was. Men sen waren er stiekem mee bezig, maar durven er nu gelukkig meer voor uit te komen". Libra is overigens niet de eerste po ging van Toos en Ria om met een stichting aandacht te vragen voor alternatieve geneeswijzen. Vorig jaar werd de voorloper van Libra opgericht. Die club struikelde ech ter al snel, omdat de 'poppetjes' uit het bestuur niet bij elkaar bleken te passen. Libra lijkt onder een gunstiger ge sternte geboren te zijn. De stichting heeft in ieder geval in korte lijd kans gezien om een groots opgezet te Parabeurs te organiseren. In zaal Middelhuyse in Vlaardingen-Holy staan volgende week zondag 12 no vember achter negentien stands vertegenwoordigers van uiteenlo pende disciplines. Het publiek kan er tussen elf en zes uur terecht voor gratis consulten op onder andere het terrein van psychometrie, handlezen, astrologie, pendelen, ta rotkaarten, voetreflexietherapie, magnetiseren en hypnotherapie. Zuiver Libra kiest met opzet voor een lage drempel. „Iedereen moet kunnen zien dat we zuiver bezig zijn", vindt Toos. „Op deze manier bereiken we hopelijk ook mensen die het alle maal een beetje griezelig vinden". De opzet van de beurs is feitelijk simpel. Mensen kunnen rustig de kat uit de boom kijken en hoeven niet per se iemand te consulteren. Bij de selectie van de standhouders heeft Libra gezocht naar gerenom meerde en vakbekwame mensen, Ria Bruns (links met raambiljet) en Toos Arkesteijn: ...tegen commer ciële uitbuiting- die kwaliteit kunnen garanderen. „Maar", geeft Ria grif toe, „het blijft voor mensen moeilijk te bepalen wie ze wel en wie ze niet kunnen vertrouwen". Een groot probleem in het alternatieve circuit is dat van de beoefenaars doorgaans geen di ploma's worden verlangd om hun praktijk te kunnen voeren. „De argwaan op dat punt zou kunnen worden weggenomen met een dui delijke wetgeving. Verschillende sectoren nemen gelukkig al wel tests af. Je kan alleen een bewijs krijgen dat je bij hen aangesloten bent als je een pittige test goed hebt doorstaan. Ik heb het zelf meege maakt en. kan je verzekeren dat ik geestelijk volledig ben uitgezogen voordat ik werd toegelaten. Dat is goed, want zo kan toch het kaf van het koren worden gescheiden". Maar die aanpak gaat niet voor elk vakgebied op. Genezers, hypnothe- rapeuten en voetreflexietherapeu- ten kunnen bij voorbeeld goed op die manier worden gescreend. Voor mensen die helderziende waarne mingen kunnen doen ligt dat be duidend moeilijker. „Dat is moeilij ker te toetsen", spreekt Toos uit er varing. „Cliënten kunnen alleen proefondervindelijk vaststellen of ze zo'n persoon wel of niet vertrou wen. Het is voor een groot gedeelte ook een zaak van aanvoelen". Winkelen De Parabeurs heeft dan ook de functie dat bezoekers er kunnen 'winkelen'. „Wij moeten mensen natuurlijk wel helpen bij hun keu ze, Gelukkig is er onderling abso luut geen sprake van concurrentie. Als iemand bij mij komt die volgens mij meer heil heeft bij een iriscopist stuur ik die meteen door. Mijn stel regel blijft dat ik een gave heb ge kregen om mensen te heipen en niet om er rijk van te worden". Beiden hebben dan ook geen aspi raties in de toekomst een eigen praktijk te beginnen. „Ik wil los van het paranormale ook een nor male dagtaak blijven vervullen", zegt Ria- Toos knikt instemmend. De activiteiten van de stichting zul len zich jaarlijks tot het organiseren van één beurs en een serie lezingen beperken. Libra wil de markt niet overvoeren, omdat er toch al regel matig vergelijkbare beurzen in het land worden georganiseerd. Langzaam maar zeker ontstaat er volgens het Libra-tandem al wel een gunstiger klimaat rond de al ternatieve geneeswijzen. „Je ziet het aan de acceptatie, ook door de reguliere geneeswijze, van de ho meopathie", meent Ria. „Dat is een begin. Het zou natuurlijk eindeloos zijn als ook ons werk in het zieken fondspakket wordt opgenomen. Maar we moeten daar heel reëel in zijn: we hebben op dat punt nog een hele lange weg te gaan". (ADVERTENTIES) Het anatomisch gevormde Orginal GANTER kurkvoelbed en het Origi nal GANTER ledervoetbed bieden een natuurlijke bedding voor de voet. Lengte- en dwarsboog worden op gerichte wijze ondersteund, de looppunten ontlast. Uw adres voor: steunzolen op advies arts Damesschoenen tot maat 45 Herenschoenen tot maat 52 Kinderschoenen in vijf wijdtematen uw schoenenzaak -Dr. Kuyperkade 13 - Maassluis - Tel. 01893-12427 massief beuken afgewerkt met biologische oiie 1 <Ty,l, QO BBBBB m nmfinaan Als eerste in Nederland toren wij u een schitterend woonprogramma van massief beukerhout, afgewerkt met een biologische olie, aedekoreerd met inlegwerk van kops olmenhout. Dit programma bestaat uit een aanbouwkasten programma met onderdelen ïn 7 hoogtematen, 4 breedtematen en 3 oieptematen. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om kombtnaties van ladenkast, dressoir, boekenkast tot een volledige wand samen te stellen. Bijpassend te leveren eettafels, stoelen en lage tafels. Kortom, dit moet u zien Waai eens bij cms aan, wij laten u dit gehele programma met zijn mogelijkheden graag zien. markt 57 - vlaardingen - 010-4343685 door TON DELEEDE Vlaardingen Nog niet eerder kende Fortuna Vlaardingen zo'n voor treffelijke competitie start. In zeven wedstrijden verzamel de de Vlaardmgse tweede klas- ser al dertien punten en heeft het de beste papieren om de eer ste periodetitel, die acht wed strijden beslaat, in de wacht te slepen. Vooral Mari Visser, de 'stille kracht' van Fortuna, hoopt op een doorgaande positieve prestatie-curve. Want: „Ik zou graag m'n vijftiende en mis schien wel laatste seizoen in de eerste klasse willen spelen'. „Natuurlijk is het onverwacht", trapt de sinds vier weken 32-jari- ge Visser af, „om dertien uit ze ven te halen. De eerste wedstrijd wonnen we al uit bij Dubbeldam. Dat was een enorme stimulans. We hadden eindelijk eens geluk en dan gaat het vanzelf lopen. Zo hebben we al twee potten in de laatste minuut beslist. Daarente gen maakte EBOH, dat één wed strijd meer heeft gespeeld en pas twee punten heeft verspeeld, te gen ons in de laatste minuut ge lijk". Mari Visser, die ooit in Dl6 van de Fortuna-pupillen debuteerde, speelde in de jeugd zün partijtje op het middenveld, Eenmaal in de senioren acterend, werd hij constant in de aanval gepos teerd. „Vorog jaar werd ik voor het eerst weer op het midden veld gezet. Voorin spelen vergt scherpte en ook sprïntkracht. Je wordt ouder, de duurprestatie lukt me nog wel altijd, maar een echte sprinter ben ik nooit ge- u. weest. Mijn rol is links of rechts op het middenveld, in principe q links. Ik heb een verdedigende 2 annex corrigerende taak die me wel ligt". Ook Visser, die aan een tweede jeugd lijkt te zijn begonnen, was aan het begin van vorig seizoen enigszins overrompeld toen Koos de Gooijer het vertrek van de aanvankelijk aangestelde Jan van der Velden opving. „De Gooijer was Inderdaad een ver rassing", bekent de als boekhou der bij Hoekloos werkzame Vis ser, „een trainer zonder naam, Maar daarin hebben we ons dui delijk vergist. Hij is zeker geen slechte trainer, die het echt wel doorheeft" Kwaliteiten „Iedere trainer heeft zijn kwali teiten", vervolgt Visser, die in zijn vrije tijd graag naar Simple Minds, Simply Red, U2 en Wo- mack Womack luistert. „Hij probeert bepaalde systemen erin te krijgen en legt de nadruk op het voetballende gedeelte. Spe lers uit één linie spelen bij elkaar Vlaardingen Bij Fortuna VI hoopt men dat de weersomstan digheden niet tot een nieuwe af keuring leiden. De Vlaardingers zijn na zeven wedstrijden nog steeds ongeslagen, hebben pas één puntje laten liggen (thuis te gen concurrent EBOH) en hen is er dus alles aan gelegen om die zegereeks zondag thuis tegen OVV voort te zetten. „Erstaat een goed team, met der tien jongens die aan elkaar ge waagd zijn", zegt assisten-trainer Jan Bouman. „Het zou heel erg jammer zijn als we met afkeurin gen 'worden geconfronteerd. We zitten nu in. een fase dat alles meezit en dat willen we graag zo houden". Eric Teunisse keert zondag terug m de selectie van Fortuna. De middenvelder heeft vorige week met het tweede elftal meegedaan en hij heeft die test zo goed door staan, dat hij samen met Perry de Koningde reservebank bevolkt. 9 Mari Visser ten voeten uit. Nonchalant tegen een paal geleund, de handen ïn beide broekzakken. Zo voelbaft hij eigenlijk ook bij Fortuna VI. Een perio de schijnbaar afwezig en Ineens vlammen. op de training, bijvoorbeeld de aanval in partijvorm tegen de verdediging, om automatismen te krijgen. Hij hamert op bewe ging en als we partijhes van vijf tegen vijf spelen in de mandek- kmg wordt er heel scherp ge traind. Tactisch is De Gooijer vrij sterk, want zijn corrigerende optreden in de rust pakt meestal heel goed uit", „De spelers zijn sterker gewor den", verklaart Visser de hoop volle seizoensouverture. „We hebben een positieve groep met een positieve spelopvatting. Jac ques de Herder is gewoon een sterke keeper, alleen is het jam mer dat hij geen concurrentie heeft. Achterin is Wim van den Berg een krachtige, fysiek ster ke vent die leiding kan geven. Zo hebben we Eric Teunisse nog die op het middenveld en als laatste man kan spelen". „Arjan van der Slot en Robert van Boxem zijn degelijke backs en Robin Klok is een groot talent die als spits of middenvelder al les kan. In de voorhoede loopt Dennis Hoogerboord. een eigen kweek, die het aardig doet en natuurlijk Ron Hofman. Ron is een momentenvoetballer die veel beter kan. Hij heeft beslis sende acties in huis, zoals in die zalige wedstrijd bij SFC (in bles suretijd schoot Hofman Fortuna naar een 2-3 winst, red.)". Nuchter „Een periodekampïoensehap zegt ons niet veel", kijkt Visser toch even stiekem en hoopvol vooruit, „want we zijn vrij nuch ter, We leven van week tot week en als we zondag verliezen is het hele verhaal voorbij. Alles dwat we meepikken is leuk maar niet zaligmakend, hoewel we zeker een klein feestje zullen vieren als we zo'n periodetitel pakken". „De ambitie van Fortuna blijft de eerste klasse", bekent de trot se vader van de enkele weken oude Kirsty, „maar of het haal baar is? We vinden het geen must, we kennen onze eigen be perkingen. De winterstop is elk jaar een groot probleem voor ons. Er voor draaien we meestal aardig, maar daarna zakken we steeds diep weg. Als daar nou eens verandering in komt...". Vlaardingen De problemen van Danny Molendijk raken niet zo zeer het eerste van Zwaluwen VI ate wel het tweede en de B-selectie. Door de flinke lijst met afwezigen moet de oefenmeester van de Vlaardïngse tweede klasser ge noodzaakt sneller spelers naar de A-selectie laten doorstromen dan zijn bedoeling was. Morgen, uit tegen Capelle, mist Mo lendijk spits Harry Boekholt en verdediger Ed Rosing. Boekholt heeft ook deze week niet getraind en wordt zo goed als zeker vervan gen door Juijen Korf, over wie Mo lendijk niet ontevreden is. De plaats van de dienstplichtige mili tair Rosing wordt ingenomen door 'nieuwkomer' Hans Baan. Schiedam Is het een teken aan de wand. dat SFC vorige week verloor nadat het de 'night before' een grandioze feestavond had gehad? Tot vorige week lieten de Schie dammers immers altijd een knal lende zege volgen op een minstens zo knallend avondje. Dit seizoen gaat het SFC echter to taal niet voor de wind. Trainer Martin Schaap werd vanaf de eer ste speeldag met blessures gecon fronteerd en voorts werd Peter van Geene vier duels geschorst. De verdediger moet er nog twee uitzitten. Hij weet zich zondag in de thuiswedstrijd tegen Gouda in ge zelschap van Ferry Meerhof, Ri chard Marrevee en Siem Poort, die allen voor één wedstrijd zijn uitge sloten. Al met al mist Schaap negen potentiële eerste elftalspelers.., Schiedam Roy van Duppen speelt zondag weer. De schorsing van Hermes' vnje verdediger is van vier wedstrijden teruggebracht naar drie, waardoor hij zondag thuis tegen Neptunus z'n rentree maakt. Trainer Simon van Vliet heeft voorts besloten om geen basis plaats in te ruimen voor Marc Mar tens en Harry Vlasveld. De terug keer van Van Duppen heeft tot ge volg dat Ruud Bakker doorschuift naar het middenveld. Martens ver speelt achterin zijn plaats aan Rob vanderTuyn, Opstelling H»nnm DVS: Eggolmaflar, Van dar Tuyn, Van Cuppan. Lanabargon. Ritman, Langhorst, Bak kar, Qrlmmiut, Oscar BlM- hstnrsi, Kurmanovic »n Dr&ga. Maassluis De gemoedstoestand van Eric Gudde was gisteravond ver beneden peil. „We hebben een beetje te veel blessures sinds we op dat achterlijke veld trainde", spuw de de oefenmeester van Excelsior M z'n gal, nadat hij had vernomen dat Marcel IJspelder morgen in geen geval kan spelen en de niet ge schorste (Gudde: 'Daar beslis alleen ik over') René van Zijl een levens groot vraagteken vormt. De Maassluizers kunnen in Vee- nendaal, waar GWV als gastheer fungeert, de eerste periodetitel in de wacht slepen. Excelsior en NSW delen thans de eerste plaats en het doelsaldo van Excelsior (+10) is iets beter dan dat van de Numartsdorpers (+8), die Valleivo gels ontvangen. Door de blessures is Gudde genoodzaakt de van blessu res herstellenden Ron van Straten en Robert de Reus eerder dan ge- plandLin z'n selectie op te nemen. SoUetta Escalator Ml Van Eljk, BakslMn, Vlaardingen Noodgedwongen moet Teun Komaat minimaal een w ijziging aanbre ngen i n het de laat ste weken aan de weg timmerende HVO. Rechtsback Arie Kuup ont breekt in elk geval, terwijl de trai ner (in 1974 nog topscorer van het Rotterdams Nieuwsblad) nadruk kelijk z'n twijfels heeft over mid denvelder Ed van Zelm die met een .liesblessure tobt Kuud wordt in de thuiswedstrijd te gen het hoog genoteerde Excelsior Pemis vervangen door Edwin On~ derdelinden. Van Zelm probeert het tijdens de warming-up en lukt het niet, dan neemt Dijkshoorn zijn plaats in. Komaat: „Ikben altijd op timistisch. maar onder deze om standigheden wel iets voorzichti ger. In mijn ogen is Excelsior P, af gaande op de namen, een van de grote kanshebbers. OpatoiUng HVO: Oroanawotd, Ondardaltiv dm, Maait. O* Brabander, Na«»«r, Ranold Maatoon, Van Zalm/Dijkshoorn, Edward Maataan, Mark Maataan, Von Rm an Brown.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 3