Thurlede wil verhuizen i Café Centraal opent filiaal Geen woontorens voor neus Liesveld- bewoners Haast maken met nieuwe wethouder CDA brak de afspraak' M Kans op bejaardencentrum in Sehiedam-Oost Truckchauffeur met schrik vrij V1MR0IN6S DI6BUD SCHIBMMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANI PvdA en WD: Opgestapte wethouder Van der f .inden? Migranten op lokale radio Aids schrikt agent niet af Nieuw boek over Schiedam sOacilderop A Goudriaan komt niet meer terug wnbnkg VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 PAGINA 17 Vlaardingen „Samenwer king met dit college, met Gou driaan als wethouder van mi lieuzaken, behoort niet langer tot de mogelijkheden". Met een verklaring van Leo de Snaijer dat het CDA zich geen dictaat van de PvdA laat opleggen zat de gemeenteraad gisteravond binnen een stief kwartiertje weer op de barricades. George Neijssel riep, nog voor dat de christen-democraat was uitgesproken, dat hij 'feitelijke onjuistheden debitteert' om er later nog termen als 'onzin' en jokkebrokkerij' aan toe te voe gen. Zoals te doen gebruikelijk brieste Pvd A-voorman John Ranshuijzen van woede. „Dit is een verdraaiing van de feiten", zei hij met stemverheffing. „Niet het CDA kan zeggen: wij zeggen de samenwerking op. Woensdag hebben wij, samen met de VVD, al gezegd dat met het CDA niet valt samen te werken". Klein rechts verzuchtte bij monde van Rien Lensvelt dat „we weer met een minder heidscollege zitten". SP'er Remi Poppe typeerde de woor denwisseling als 'gekissebis van kleine kinderen', terwijl Wil van Rijn (D66) erop wees het ondemocratisch te vinden „een voordracht van een partij een dictaat te noemen". Keert het CDA in geen geval terug; PvdA en VVD hebben zaterdag elk een vergadering of zij een nieuwe wethouders kandidaat kunnen leveren. Vast staat dat op korte termijn de vacature-Van der Linden zal worden opgevuld. „Ma men staat niet te trappelen klonk het gisteren in beio kampen. Net als vorig jaar, toen CD A-er Chris van Hoon opstapte, zit de gemeente Vlaardingen net voor de behandeling van de be groting zonder wethouder van financiën. Hoe dat probleem moet worden ondervangen, be spreekt het college van B en W maandag. Van der Linden was in deze 'regeerperiode' de der de wethouder van financiën, -n de gemeenteraad zal hij tot de verkiezingen naar alle waarschijnlijkheid worden op gevolgd door kandidate Van der Velde. door AAD RIETVELD Vlaardingen Ex-wethou der Henk van der Linden (CDA) heeft vanmorgen met een gerust gemoed zijn ont slagbrief aangeboden aan burgemeester Fred van Lier. In alle verwarring rond de her verkiezing van zijn PvdA-polle- ga Bas Goudriaan heeft hij zich in elk geval aan de afspraak ge houden. Zijn eigen partij, die de herverkiezing van Goudriaan niet steunde, heeft de afspraak geschonden. Van der Linden vindt dat jammer. „Uiteraard heb ik de herverkie zing van Goudriaan gesteund", zegt de man die in december 1988 aantrad als wethouder van financiën en het op die stoel pre cies een maand langer volhield dan zijn voorganger en partijge noot Chris van Roon. „In het overleg van de fractieleiders van PvdA, CDA en WD én in het college was afgesproken, dat Goudriaan kon terugkeren op zijrt post als uit het onderzoek van de commissie-De Snaijer zou blijken dat hij niet vantevoren wist dat de bodem aan de Boter- straat zwaar verontreinigd was". Itt het rapport van de onder zoekscommissie staat wel dat er grote fouten zijn gemaakt bij het afgraven en transporteren van de verontreinigde grond, maar met dat Goudriaan bewust een. Conny Porsche zingt een lied in discafé Centraal. Tussen het publiek de blonde Joka van Steenis, die met haar broer het café bestiert. Maassluis Het druk bezochte café Centraal aan de Vlaardingse Westhavenkade heeft een filiaal. Aan de haven in buurgemeente Maassluis openden Joka en Ro- bert-Jan van Steenis gister avond een café, waarvan de naam direct verwijst naar het moederbedrijf in Vlaardingen: discafê Centraal. Meer nog dan in Vlaardingen willen broer en zus Van Steenis het Maassluisse etablissement het karakter geven van een mu ziekcafé. Beperken de optredens in Vlaardingen zich door het ge brek aan ruimte tot zingen ach ter de bar, in Maassluis zit het café ruimer in zijn jasje. „Daarom kunnen we hier ook bands op laten treden", zegt een tevreden Robert-Jan van Stee nis, die jarenlang portier was in de Rotterdamse discotheek Blue-Tiek-In. Tijdens het ope ningsfeest van 'Centraal Twee' gaf Van Steenis gelijk uiting aan zijn pretenties. De vaste huiszan geres Conny Porsche uit Vlaar dingen en de coverband Fuse wisselden stuivertje op het podi um. Discafé Centraal is in de plaats gekomen van het stokoude café De Nieuwe Kroon, dat onlangs door eigenaar Rosman aan de fa milie Van Steenis overgedaan. „Rosman had geen zin meer in het café en wij zochten al tijden naar een nieuwe zaak", ver klaart Van Steenis de over dracht Met de wisseling van wacht is ook het imago van de uitspan ning drastisch veranderd. Trok de Nieuwe Kroon, dat tot de oud ste café's van de Eerste stad aan de Waterweg behoorde, een ver grijsd publiek, Van Steenis mikt op een veel jongere doelgroep. „In Vlaardingen zijn de meeste klanten net boven de twintig. Dat vernachten wij in Maassluis ook". Als Van Steenis zijn plannen doorzet, krijgen de stamgasten uit Vlaardingen er een nieuwe nachtclub bij. „Het café in. Vlaar dingen sluit om twee uur, terwijl we in Maassluis tot vier uur open mogen blijven", verklaart Van Steenis. „Daarom denk ik ero ver, 's nachts een busje tussen de twee steden te laten pendelen". Tijdens de opening bestond het publiek uit een tnengeling van oude bekenden uit Vlaardingen en nieuwsgierige Maassluizers, die het jongerencafé ook wel eens van binnen wilden zien. Ook familieleden luisterden het feestje in het café op, al schitter de de beroemdste Van Steenis door afwezigheid. Zus Marylou, actrice uit de tv-serie Spijker- hoek en zangeres van Patty Shift, moest door drukke werk zaamheden elders verstek laten gaan. Schiedam Verzor gingstehuis Thurlede voert met de gemeente besprekingen over een verhuizing naar Schie- dam-Oost. Het nu aan de Nieuwe Dam- laan gevestigde bejaardente huis heeft van de gemeente Schiedam een nieuwbouwlo- catie aan de Marconiweg aan geboden gekregen. Voor waarde is dat Thurlede daar bij een aparte afdeling met 30 verpleegbedden gaat exploi teren. De gemeente hecht veel waarde aan een bejaardentehuis in Sehiedam-Oost. Die wijk is sterk vergrijsd maar moet het tot op heden zonder ouderenvoorzie ning stellen. De kans om dat gat op te vullen kwam toen Vlaaraingen en Schiedam van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur onlangs elk 30 extra ver pleegbedden kregen toegewe zen. Aan plaatsen in een ver pleeghuis heerst een schrijnend tekort in het noordelijke Water weggebied. Vlaardingen wil daarom een nieuw, gecombineerd verpleeg- en bejaardentehuis in het cen trum bouwen. Schiedam volgt dat model. Een werkgroep, waarin behalve Thurlede en de gemeente ook vertegenwoordi gers zitten van de verzorgings huizen Spaland en Francois Ha- verschmidt, zijn al enkele maan den bezig de mogelijkheden op een rijtje te zetten. Thurlede is de belangrijkste kandidaat om de nieuwe voor ziening te gaan beheren omdat dat bejaardentehuis al bezig was met nieuwbouwplannen. Mocht de verhuizing naar Schiedam- Oost op onoverkomelijke pro blemen stuiten, dan houdt de ge meente een alternatief achter de hand. De 30 verpleegbedden worden dan ondergebracht bij bejaardentehuis Francois Ha- verschmidt, dat bezig is renova tieplannen op te stellen. Dit te huis is eveneens zeer geschikt, omdat hetin Schiedam-Zuïd staat. Ook in die wijk wonen veel ouderen, zonder dat zij veel voorzieningen tot hun beschik king hebben. Schiedam De Stadsomroep Schiedam gaat zendtijd beschik baar stellen aan verschillende migrantengroeperingen. Met ingang van vandaag krijgen Turkse stadsgenoten iedere vrijdagavond tussen acht en negen uur een eigen programma op de lokale radio. Daarin wordt aandacht besteed aan Schiedamse actualiteiten. De Turkse programmamakers brengen verder nieuws uit hun vaderland. Binnenkort krijgen ook Schiedam mers van Surinaamse afkomst een eigen programma op de vrij dagavond. De SOMS wil met een nieuwe programmering een breder pu bliek bereiken. In de wekelijkse uitzendingen op zaterdag wordt tussen twaalf en één plaats ingeruimd voor jongeren. Vijftig plussers krijgen tussen vier en vijf uur gelegenheid hun zegje te doen voorde microfoon. loopje heeft genomen met de wet- „Je kunt in zo'n geval je on gerief naar voren brengen en Goudriaan de oren wassen, dat is helemaal niet erg. Maar als je een afspraak maakt moet je je daaraan houden". Begrip Van der Linden heeft er welbe grip voor, dat de rest van zijn fractie er niets voor voelde om PvdA'er Bas Goudriaan de hand boven het hoofd te houden. „Ik zit nou elf maanden in het colle ge en dan loop je steeds tegen het probleem-Goudriaan op. Die man wekt irritatie, zoals het ge drag van de hele PvdA binnen en buiten de gemeenteraad irri tatie wekt. Zo heeft er in Vlaar dingen een grote SP kunnen ontstaan". Maar dat was voor de ex-wethouder geen reden om Goudriaan te laten vallen. „We konden hem best nog een laatste kans geven. Over een paar maanden stapt hij toch op". Het experiment van samenwer king tussen de grote drie, PvdA, CDA en WD, „is op dit moment totaal mislukt", zegt Van der Linden. „De PvdA frustreerde de samenwerking. Die zocht steeds een meerderheid in de ge meenteraad waar het haar uit kwam. Die partij heeft elke keer naar de ogen van de kiezers ge keken. Dat is op zich geen be zwaar natuurlijk, maar dat moet je dan op een andere manier doen; door hard te werken, el kaar te steunen en op een zorg vuldige manier met kritiek om te gaan. En dan maar zorgen dat je een rechte rug houdt". Groei Dat het CDA Goudriaan zou la- ten vallen hoorde Henk van der Linden pas maandagmiddag, na de personferentie van de com missie-De Snaijer, „Daar was in de fractie geen overleg over ge weest". Van der Linden heeft er geen enkele moeite mee zijn wethou derszetel op te geven. „Nee, daar groei je gewoon naar toe. Het was duidelijk dat ik niet meer kon werken namens de fractie. En een wethouder kan alleen werken als de fractie achter hem staat". Het was al nooit zijn am bitie geweest om de stad te bestu ren, maar toen Van Roon opstap te waren er weinig andere kan didaten binnen het CDA, De ex-wethouder heeft geen mo ment overwogen om zijn functie demissionair te blijven vervul len, zoals de PvdA'ers Goudri aan en Maarleveld deden. „Dat vind ik inconsequent Als je ont slag neemt moet je ook vertrek- ken en een andere oplossing mo gelijk maken". Van der Linden's stoel blijft dus leeg. „Mij zien ze niet meer in de raad. Zeker niet voor de verkiezingen en waar schijnlijk daarna ook niet meer". Vlaardingen De bewoners van het Liesveld krijgen géén woontorens pal voor hun neus. Met de kleinst mo gelijke meerderheid (17 van de 33 stemmen) verijdelde de gemeenteraad gisteren pas na middernacht dit deel van de bouwplannen voor het nieu we stadshart, zoals het Vlaar dingse college van B en W die voor ogen had staan. Woningbouw langs het Lies veld-viaduct is daarmee niet volledig uitgesloten. „Er mag van ons best worden gebouwd", dichtte WD-fractieleider Geor ges Neijssel toe, „maar we willen geen woontorens. Dan vindt u ons vierkant op uw weg". Op een andere plek bouwen is het pri ma, maar op de PvdA, drie CDA-raadsleden, D66 en Groen Links na vindt de politiek hei geen pas geven om op een af stand van vijftien meter van de Liesveld-bewoners 24 woningen op te trekken. Vier uur debatteren ging aan de besluitvorming over wat cryptisch wordt omschreven als - de Centrale As vooraf. Vier - amendementen, vier moties en evenzovele schorsingen waren nodig om de globale toekomst plannen .voor het winkelcen trum vast te stellen- En dat, ter wijl winkelcentrum De Loper juist een dag eerder huis-aan- huis in de regio folders had ver spreid over het veranderende uiterlijk. Het was de bedoeling geweest beide centra gelijktijdig grondig op te knappen. Zijn de werk zaamheden in Holy na tien jaar praten eindelijk van start ge gaan, de grootscheepse renovatie van het Vlaardingse stadshart Iaat nog wel even op zich wach ten. Wethoude as Goudriaan rekende voor dat daarmee op z'n vroegst medio 1992 kan worden begonnen. „Daarna schrik niet zit Vlaardingen gewoon twee jaar in de ellende", zei Gou driaan, doelend op de bouwacti viteiten. Rond het Liesveld worden on der meer nieuwe winkels, kan toren, woningen, de weekmarkt en een parkeergarage voor vijf honderd auto's gesitueerd. Als wethouder van stadsontwikke ling acht Goudriaan het onont beerlijk dat er ook huizen ko men. „Voor een binnenstad is wonen essentieel". Vandalisme en onveiligheid kunnen worden voorkomen door het centrum ook na sluitingstijd levendig te houden, wees hij de raad op de voordelen. „Ik betreur het dan ook als die twee woontorens eruit zouden vliegen. De trek naar de binnen stad is weer aanwezig. Boven het postkantoor zijn 34 woningen gebouwd, maar er hadden wel zeshonderd mensen willen wo nen. Dat is toch een signaal". De meerderheid van de raad gi»,g evenwel niet overstag. CDA'er Vermeer vroeg 2ich af of „de gemeente niet te veel wil op een te kleine plaats". Liberaal Neijssel zat met de financiële kant van het hele plan, waaro ver nog niets bekend is, in zijn maag. En Remi Poppe (SP) riep: „Dit winkelcentrum wordt een ramp. Het plan is volkomen in tegenstelling tot het verkeerscir culatieplan, dat het centrum ver keersluw wil maken". Van Kal ken (Groen Links) deed er nog een schepje bovenop door te spreken over „het zoveelste voorbeeld in Vlaardingen van het toppunt van saaiheid". Die kritiek werd terzijde gescho ven. Nu uitspraken doen over de kosten, betoogde Goudriaan, „heefteen betrouwbaarheid van nul komma nul". Alle moties en amendementen werden overi gens aangenomen, waarbij Bert Kandels (PvdA) suggestie te trachten de bouw van een par keergarage te slijten aan het bedrijfsleven nagenoeg unaniem werd onderschreven. Schiedam „Pas op, ik heb aids!", waarschuwde een man gisteren op de Parkweg een voorbijganger die hem wilde be letten een fiets te stelen. En de dief haalde een schaar tevoor schijn die met het dodelijke virus zou zijn besmet. Maar de voorbijganger bleek een politieagent in burger die zich niet zomaar van de wijs liet brengen. Hij ontfutselde de dief zijn schaar en wist de man ver volgens te overmeesteren. De fietsendief, een 27-jarige Rotter dammer, werd overgebracht naar. het politiebureau. Vandaag zou hij worden voorgeleid voor de officier van justitie. Schiedam Na een gedegen historisch onderzoek staat W.P. Rook op het punt een nieuw boek toe te voegen aan de inmiddels omvangrijke li teratuur over Schiedam. Binnenkort verschijnt Van Schie, Dam en Schiedam, een boek dat Rook de alles verkla rende ondertitel meegaf Historie en verklaring van Schiedamse straatnamen en lokatie-aandui- dingen. Rook, bestuurslid van de Histo rische Vereniging, is jaren bezig geweest de gegevens voor dit werk te verzamelen. Zijn titane narbeid leverde een boek op van 240 pagina's. Het ligt vanaf woensdag 22 november in de winkels. Op die dag wordt het officieel gepresenteerd in het stadhuis. Van Schie, Dam en Schiedam is uitgegeven door het Fonds Historische Publikaties. De 27-jarige bestuurder van een vrachtauto is gisteravond wonder boven wonder slechts licht gewond geraakt toen hij met zijn truck met hoge snelheid op een boom botste. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over 2even op rijkweg 20. De Vlaardingse chauffeur reed volgens de tachograaf met een snelheid van ongeveer 100 kilometer, toen hij plotseling door aquaplaning in een slip raakte. De truck met oplegger begon te scharen en botste in de berm tegen een boom. De bekneld geraakte chauffeur werd door een toegesnelde collega en politieagenten uit de cabine bevrijd. Hij kon na behandeling in het Holy- zleksnhuis naar huis. De vrachtauto was zwaar beschadigd. lTW •yJP mm I AI$ u last hebt van treuzelstraaltjes ijskoude douchesen'n hoge gasrekening... j is het tijd voor warm water com fort met eer» schone elektro-boiler van Daalderop. I Bel nu uw vakman installateur: erkend j H.v.Kooij showroom: JL Oosthavenkade 14, Vlaardingen, 4343213 j Vlaardingen Na de gemeenteraadsver kiezingen in maart volgend jaar wil PvdA 'er Bas Goudriaan niet terugkeren als wet houder van Vlaardïngen. Na zestien jaar die functie in het college van B en W te hebben bekleed, vindt hij het welletjes. In een toelichting zegt Goudriaan (52), de meest spraakmakende van alle wethou ders in Vlaardingen, dat die functie hem vooral de laatste jaren niet in z'n koude kleren is gaan zitten. „Hier wethouder zijn, is geen lolletje. Dat kan ik je wel vertel len". Hij maakt evenwel duidelijk dat zijn verdwijnen uit het college niets heeft uit te staan met de perikelen rond zijn persoon in de afgelopen maanden. „Ik neb mijn be slissing al aan het begin van dit jaar geno men". Zijn besluit zal zijn aanhang, die met hem wegliep, pijn doen. Zijn tegenstanders sla ken echter een zucht van verlichting dat hij het wethouderschap opzegt. In de jaren tachtig heeft Goudriaan wel driemaal tus sentijds rijn ontslag aangeboden, maar hoe groot de consternatie ook was, hij keerde altijd weer terug op zijn post. De PvdA'er verklaart overigens alleen rijn collegelidmaatschap op te zeggen. „Ergaan al vier raadsleden weg uit onze fractie. Dat is een hele aanslag. Als de partii een beroep op mij doet in de gemeenteraad te gaan zit ten, wil ik dat best Ik heb nog nooit aan die kant van de tafel gezeten. Ik wil wel eens ervaren hoe dat is'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1