Horeeabond blij met paaltjes bij Westhavenplaats Afslag Vlaardingen op rijksweg 20 moet dicht 'Hier stromen zware metalen het water in' WERKEN AAN DE HEEHi Raadsleden op literaire toer PvdA verdeeld over keuze nieuwe wethouder Huis uitgebrand in Jacob Gillesstraat ZEEMAN'S VLAARDINOS OABBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT p?ssÉS Op controle met kantonnier Gijs de Bode Politie kan wel blijven bekeuren Verzet tegen plan van Rijkswaterstaat Slapende chauffeur bestolen De Palmboom bereikt top Tassen geroofd Bewoners verbazen woningbeheer Stationsstraat ziet af van verbeterplan Munten gestolen Gordijnen-dief Wij zijn verhuisd: 's-Graveiandseweg 958 naast DIRCK III aan de Schie IJZERHANDEL B.V. Bromfietser aangereden 1 VRïfDAG 10 NOVEMBER 1989 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardlngen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. ESb38?2 Een veel voorkomende klus: monsters nemen op punten waar bedrijven hun afval lozen. door THEO VAN PELT Vlaardingen Kantonnier Gijsbert de Bode (35) woont vlak naast de Beneluxtunnel, aan de Vlaardingse kant. Zijn huis ligt zo afgelegen dat ae krantenjongen ooit besloot dit adres voortaan slechts één keer in de vier dagen te be zoeken. Dat scheelde veel ki lometers fietsen. Voor hét huis ligt een kleine zij haven. daarachter strekt de Nieuwe Maas zich uit. Twee oude heertjes genieten achter hun vishengel van de rust. ïn de zijhaven ligt de rijks waterstaat boot Echo waarmee De Bode sa men met hulpkantonnier Martin Vogels (40) en Kees van de Boog- aart (33) zijn dagelijkse rondes maakt. Tenvyl de schipper de Maas op- koerst. laat De Bode een bundel papieren zien met zijn taakom schrijving. Het is een hele was lijst, maar het komt er op neer dat hy en 2ijn colega's water staatswerken op en langs het wa ter in de gaten moeten houden. Zo wordt regelmatig geïnspec teerd of er geen gaten in de ka des zijn gevallen en hoe het met de groenvoorziening staat. Op het water controleert het drietal onder méér verlichting, mar ke ringsborden en peiliaten. Kleine reparaties verzorgen ze zelf. Voor het grotere werk schakelt de kantonnier een aannemer in. Opsporen Dc Bode is sinds twee maanden opsporingsambtenaar. Regelma tig neemt hij monsters op plek ken waar bedrijven afval lozen. Hij doet dat om te controleren of de bedrijven zich houden aan de normen. Het eerste onderzoekje vindt plaats bij Booy Geiem in 3e Geulhaven. Het water is smerig. Er ligt een laag olie op. Hulpkan tonnier Vogels moet halsbreken de toeren verrichten om vanaf de gladde, besmeurde wal een monster te nemen. De Bode kijkt toe: „Dit is een veel voorkomen de klus We sturen de flessen op naar ons laboratorium in Dor drecht. Als blijkt dat een bedrijf de norm heeft overschreden, krijgt het een boete". Als Vogels weer aan boord is, wordt koers gezet naar de Oude Maas. Onderweg vertelt De Bode honderduit over zijn broodwinning. „Wij moeten van b alle markten thuis zijn, want als er iets kapot is, zorgen we zelf voor een tijdelijke oplossing. Je moet creatief zijn en kunnen im proviseren". Afwisseling De bemanning leidt een afwisse lend bestaan, zo blijkt uit De Bo des woorden. „We zijn behoor lijk vrij. Iedere dag is open, het is maar net wat we tegenkomen. Soms voeren we weinig uit, een andere keer weten we niet hoe we alles af moeten krijgen". Bij de Unie van Kunstmestfa- bneken, ter hoogte van Shell in Vlaardingen, gaat de kantonnier aan wal om de kade aan een na der onderzoek te onderwerpen. Waar de kade een bocht maakt, wordt een volgende lozings plaats zichtbaar. Ditmaal ligt er geen pijp er stroomt een com plete beek. De Bode: „Hier, op dit punt, stro men allerlei zware metalen de rivier in. Dat gaat al jaren. zo. Ik neem er geen monster van. Ik weet wat het is. Het bedrijf heeft een vergunning, dus ik kan niets doen. Er zijn meer van zulke be drijven in dit gebied". Als de dag er op zit, vaart het schip terug naar de thuishaven. De oude vissers zitten er nog. Tussen hen in staat een emmer vol vis, wellicht hun maaltijd van die avond. Waren ze met De Bode mee geweest naar de over kant zouden ze waarschijnlijk geen hap door hun keel krijgen. Vlaardingen De hore ca zowel als het winke lend publiek in Vlaar dingen hebben schoon genoeg van de parkeer problemen op en rond de Westhavenkade. Het plein voor de horecabedrij ven staat tot ergernis van velen dikwijls vol geparkeerde auto's. De zaak staat op de agenda van het halfj'aarlijks overleg van de Horeeabond met de burgemees ter, dat maandag over een week wordtgehouden. Het blik op straat leidt tot span ningen tussen wandelaars en au tobezitters. „Je kunt haast niet meer fatsoenlijk gaan winke len", zegt een bejaarde Vlaardi ti ger. „Ik heb zo'n automobilist een keertje gevraagd of hij zijn auto ergens anders wilde parke ren. Kreeg ik te horen: moet jij een bierfles op je hoofd, ouwe". Volgens Peter Kurvers, voorzit ter van de Horeeabond, afdeling Vlaardingen, is er maar één op lossing voor de problemen. Met paaltjes en bloembakken moet automobilisten de toegang tot de Westhavenplaats worden ver sperd. „Dat plan is allang klaar, maar de gemeente heeft het op de lange baan geschoven. Dat gaan wij in het overleg met de burgemeester toch weer aan kaarten". Hoofdinspecteur van politie L. Korbijn heeft het zelfs nodig ge vonden het parkeren op en rond de Westhavenplaats aan de orde te stellen in de stuurgroep Veel Voorkomende Criminaliteit, waar doorgaans wordt gespro ken over zaken als vervuiling, vernielzucht, winkeldiefstal en tasjesroof Zo massaal overtre den automobilisten er de wet. Niet onlogisch, vindt Korbijn. „Je komt daar aanrijden en denkt: goh, wat een mooi plein. Er is geen enkele belemmering om erop te rijden". „Je zou er elke dag wel drie of vter agenten kunnen neerzet ten", zegt Korbijn. Een actie van de politie in 1986 leverde vele honderden processen-verbaal op. De politie noteerde de kente kens, en ontdekte dat er maar een paar hardnekkige overtre ders waren, In '87 en '88 volgden nog enkelp gerichte acties, maar in februari van dit jaar verf lauwde de aandacht van de poli tie. Veel klachten krijgt de poli tie niet over het blik op het plein. Zonder belemmeringen als paal tjes, bloembakken en bankjes komt er aan de parkeerovertre- dingen geen einde, weet Kor bijn. „Dan blijft het dweilen met de kraan open". Een oplossing van de problemen is in zicht. In de gemeentebegroting is geld op genomen voor de herinrichting van de Westhavenplaats. Dat werk zal in de loop van 1990 worden uitgevoerd. Kurvers erkent dat "een afslui ting van de Westhavenplaats weieens lastig zal zijn voor de ca fébazen. „Want als ze bij de Mak- ro of de Zegro zijn geweest wil len ze natuurlijk ook voor hun eigen deur kunnen parkeren". Toch zou de horeeabond blij zijn als de paaltjes er kwamen. „Ik heb ten minste nog geen andere geluiden gehoord zegt Kur vers. „En ik heb met alle horeca ondernemers gesproken". Vlaardingen Het voornemen van Rijkswater staat om de op- en afritten van rijksweg 20 bij de Ho- lysingel te sluiten roept grote weerstand op in Vlaardingen. De plannen van Rijkswaterstaat hangen ten nauwste samen met de bouw van de tweede Bene luxtunnel en de Blankenburg tunnel, de toekomstige oever verbinding onder de Nieuwe Waterweg bij Maassluis. De toe nemende verkeersdrukte die de aanleg van twee extra tunnels naar verwachting tot gevolg zal hebben, maakt het noodzakelijk de rijksweg 20 tussen Maassluis en het Kethelplein bij Schiedam te verbreden. De weg wordt in beide richtingen driebaans. Rijkswaterstaat heeft de grond bij de Holysingel, waar nu de op en de afrit liggen, nodig voor de aanleg van die derde rijstrook. Een motie van de SGP/RPF/GPV, die jaleit voor behoud van de ontsluiting van "Holy op de rijksweg, kan van avond bij de behandeling van de begroting waarschijnlijk reke nen op brede steun in de ge meenteraad. In het voornemen van Rijkswa terstaat speelt een veiligheidsas pect mee. De bouw van een tweede tunnel naast de bestaan de Beneluxtunnel èn het door trekken van rijksweg 19 richting Den Haag hebben ingrijpende gevolgen voor de verkeerssitua tie op en rond het Kethelplein, Europaboulevard Om te voorkomen dat op dat knooppunt teveel op- en afritten en gevaarlijke 'weef vakken' ontstaan zou de nabijgelegen ontsluiting aan de Holysingel moeten verdwijnen. In ruil voor de op te heffen toegang tot Holy zou 'Vlaardin gen-Noord volgens een aanbod van Rijkswaterstaat een aanslui ting op het rijkswegennet krij gen bij de noordelijker in de wijk gelegen Europaboulevard. Fei telijk is dat een loze compensatie, omdat op die plek toch al op- en afritten waren gepland van de doorgetrokken rijksweg 19. Vlaardingen gaat met dit com promis van Rijkswaterstaat niet akkoord. De gemeente wil zowel aan de Europaboulevard als aan de Holysingel ontsluitingen. In Holy wonen circa 30.000 men sen. De wijk kan niet zonder goede .verbindingen met de rijksweg, vindt het stadsbestuur. Bovendien is het Vlaardingse wegennet afgestemd op een toegang tot rijksweg 20 aan de Holysingel Van vitaal helang is een goede bereikbaarheid van het Holy-ziekenhuis. Ook voor een ander deel van Vlaardingen heeft de tweede Be neluxtunnel grote gevolgen. Bij" Vijfsluizen, op de grens met Vlaardingen De wereldlitera tuur heeft tijdens de eerste zit tingen een zwaar stempel ge drukt op de Vlaardingse begro tingsdebatten. Vrijwel alle par tijen hebben beroemde schrij vers aangehaald om in verheven taal de erbarmelijke politieke verhoudingen en de economi sche situatie in de haringstad te kenschetsen. Deo de Snaijer (CDA) zette woensdag de toon met enkele ci taten van de Engelse auteur Schiedam Een 23-jarige Noor se vrachtwagenbestuurder, die ui de Calandstraat in zijn wagen éen dutje deed, ontdekte toen hij wakker werd dat hij was besto len. Onbekenden hadden het dekzeil van zijn aanhanger los gesneden en waren met twee marifoons ter waarde van 17.000 gulden en een gereedschapskist aan de haal gegaan. George Bernard Shaw. Arnold van Kalken (Groen Links) kwam daarop met de dichter Pa- blo Neruda en de cultuur-filo- soof Proudhon op de proppen. Ati Ranshuijsen (Onafhankelijk D66) droeg enkele strofen voor van Joost van den Vondel en burgemeester Fred van Lier deed een duit in. het zakje met een regeltje van cabaretier Paul van Vliet. John Ranshuijsen (PvdA) wilde niet achterblijven: hij had een passage uit de Max Havelaar van Multatuli uit het hoofd geleerd. De 'üteraturitis' beving gisteren ook Leo ten Have (PvdA), maar zijn bijdrage viel in slechte aar de. Ten Have sprak Chris van Roon consequent met 'Kniertje' aan om de visie van de CDA'er op het minimabeleid belachelijk te maken. Maar de vergelijking met de armlastige vissersvrouw uit Herman Heijermans toneel stuk beviel Van Roon helemaal niet. Hij verzocht burgemeester Van Lier die betiteling uit de notulen te laten schrappen. De burge meester voldeed pas aan dat ver zoek toen Van Roon bijval had gekregen van zijn partijgenoot De Snaijer en SGP'er Rien Lens- velt. Schiedam De wederop bouw van molen De Palm boom heeft het hoogste punt bereikt, Het metselwerk vlotte de afgelopen maanden enorm, dankzij het aanhou dend goede weer. De contouren van de kort na de eeuwwisseling afgebrande mo len beginnen zich langzaam maar zeker weer af te tekenen. Er staat in elk geval al een échte molenromp van circa 28 meter hoog en dat is een heel wat ver heffender gezicht dan het zielige Stompje dat het uiterstje puntje van de Noord vest tientallen ja ren heeft gemarkeerd. Het bereiken van het hoogste punt is wel een hoogtepunt, maar nog niet hét hoogtepunt. Dat volgt later, als de molen he lemaal klaar is. De datum daar van staat nog niet vast. In elk ge val komt op 8 december burge meester Seinier Scheeres, de voorzitter van het cómité dat de wederopbouw begeleidt, de werkzaamheden inspecteren. Ongetwijfeld zullen dan ook de sponsors, die dc restauratie van de molen grotendeels betalen, hun opwachting maken. Vlaardingen - De PvdA was er gisteravond laat nog niet uit wie vanavond als wethouder financiën naar voren geschoven zal wor den. De elfkoppige fractie was verdeeld over de vraag wie de vorige week uit het college gestapte CDA'er Henk van der Linden moet gaan opvolgen: Kees van der Windt of fractievoorzitter John Rans huijsen. Hoewel Ranshuijsen verdeeldheid in zijn fractie ontkende, viel in de wandelgangen van meerdere zijden te vernemen dat Van der Windt op vijf stemmen kan rekenen en de fractieleider op 2es. Van der Windt heeft één groot voordeel: anders dan Ranshuijsen kan hij bo gen op enige ervaring achter de collegetafel. Hij is in 1986 al een blau we maandag wethouder geweest. De PvdA zou overigens niet staan te trappelen om een wethouder te leveren voor de uit nood geboren coalitie met de VVD. Sinds het CDA uit de boot is gevallen steunt het college nog maar op 17 van de 35 raadszetels. Alleen dankzij Wil van Rijn (D66) en Ati Ranshuijsen (Onafhankelijk D66), die hun medewerking hebben toegezegd, kan het 'nieuwe' college de rit tot de verkiezingen in maart 1990 uitzitten. Die toezegging heeft D66 in de.raad de spotnaam 'de bruid van Vlaardingen' opgeleverd. Tenzij Arnold van Kalken (Groen Links) zijn plan laat varen, moet de raad vanavond ook stemmen over een wethouderschap voor SP- fractievoorzitter Remi Poppe. Van Kalken wil wel eens zien of Pop- pe zich houdt aan zijn aanbad van woensdag, toen hij de vorming van een links college, inclusief de SP, bepleitte. Poppes commentaar op zijn kandidatuur is even kort als krachtig: „Van Kalken is zeker op zijn achterhoofd gevallen". De SP wilde woensdag alleen praten over 'regeringsverantwoorde lijkheid' als eerst de begroting voor 1990 van tafel ging. Die begroting wordt inmiddels behandeld en dus komt een wethouderschap voor Poppe te Iaat. Hij zou dan een begroting moeten uitvoeren die is op gesteld door CDA, VVD en PvdA. Schiedam, liggen nu nog alleen de befaamde 'halve oortjes'; het verkeer kan niet in beide rich tingen rijksweg 19 open af. Maar een tweede tunnel maakt ook wegens de verbinding met de zuidelijke randweg langs de Vlaardingse industriegebieden een volwaardige aansluiting noodzakelijk. Het betekent een aanslag op het Shell-sportpark. Aan de overzij de, op Schiedams grondgebied, zullen sportpark Harga en volk- stuindersvereniging Vijfsluizen moeilijk kunnen ontkomen aan het 'inleveren' van groen. i Brandweerlieden bekijken de3chade in de totaal uitgebrande woning. Vlaardingen Het interieur van een woning in de Jacob Gil- lesstraat is gisterochtend totaal verwoest bij een felle, uitslaande brand. De brand ontstond even voor elven toen een laken, dat op de gevelkachel te drogen hing, plotseling vlam vatte. De bewoonster trachtte het vuur te blussen, maar de vlammen grepen zeer snel om zich heen. De vrouw, druk in de weer met het huishouden, ontvluchtte de woning waarop de snel ter plaat se zijnde brandweer de vlam men bestreêd. Het interieur van de woning bleek zeer brandbaar, waardoor de vlammen al spoedig uit de woning sloegen. Toen de brand weer na de bluswerkzaamheden de schade opnam, bleek het inte- rieur van de woning totaal ge ruïneerd, Slechts de fruitmand op de keukentafel had de brand "wonderwel overleefd, al maak ten de appels en bananen een ge stoofde indruk. De ravage leek compleet toen de waterleiding het als gevolg van de grote hitte begaf. Tussen de afwas door stroomde het water over de vloer. „Maar dat is niet meer zo erg", meende een brandweerman. „De vloer is toch al naarde knoppen", Een buurman toonde zich opge lucht dat de brand niet verder om zich heen had geslagen. „Door de muren is wel een hoop rook heengekomen", vertelde de man. „Daarom hebben we alle ramen opgengezet". Net als het buurhuis aan de andere kant liep de woning rook- en roetschade op. Schiedam De bewoners van 82 woningen in de Stationsstraat zien af van een verbeterplan voor hun huizen. Een geplande collectieve warmwaterinstalla- tie is daarmee van de baan, In een brief aan de bewoners re ageert directeur A, Verdoes van het gemeentelijk woningbeheer verreist Dp de onverwachte af keer voor het verbeterplan. Een meerderheid van de Stations straat bewoners (57%) reageerde weliswaar positief, maar wo ningbeheer moest het fiat van driekwart van. de betrokkenen hebben om het idee te mogen doorzetten, Ver does was vooral verbaasd, omdat hij uit het over leg met de bewoners had gecon cludeerd dat de voorstellen voor vrijwel iedereen acceptabel wa ren. Overigens zullen de al geruime ad slepende bmnenmiheupro- emen wel worden aangepakt. Die problemen, die volgens on derzoeken van de DCMR en TNO tot voor kort in Nederland onbekend waren, worden door drie factoren veroorzaakt. Door technische onvolkomenheden komen soms de rookgassen van het centrale ketelhuis in de wo ning terecht. Bovendien ligt de inlaatopening van de warmtete- rugwmeenheid te dichtbij de af voer van de vuile lucht. Tenslot te brengt de open geiser in de keuken zijn rookgassen eerst in de keuken. Pas daarna worden ze afgezogen. Woningbeheer heeft nu een reeks maatregelen uitgedokterd om een gezonder binnenklimaat te garanderen. Vlaardingen Een 26-jarige Vlaardingse is gisteren kort voor middernacht van haar tas met daarin ruim duizend gulden be roofd. Zij liep op de Parallelweg toen een onbekende rnan haar de tas afpakte. Het kwam daarbij tot een worsteling. De vrouw is in het ziekenhuis aan hoofdbe letsel behandeld. De politie zoekt een 30 a 35-jarige man van ongeveer 1,75 meter. Hij heeft donkerblond haar tot in de nek en was, gekleed in een blauwe spijkerbroek en donkerkleurige leren jas. Gistermorgen om kwart over elf werd bij het Ltesveldiaduct een 39-jarige man uit Papendrecht van zijn tas beroofd. Daarin zat een videocamera met toebeho ren ter waarde van 35D0 gulden. De tas werd door een bromfiet ser uit zijn handen gegrist. i Vlaardingen Behalve een verzameling muntenboeken hebben inbrekers ook sieraden meegenomen uit een woning aan de Bonnweg. Schiedam Een 21-jarige Schiedammer heeft gisteren zijn boosheid over de zijns inziens te lage uitkering op een nogal on gewone wijze afgereageerd. De man maakte bij de sociale dienst stampij, maar slaagde er niet in meer geld los te peuteren. Bene den in de hal zag hij een stapel gordijnen liggen, die daar moes ten worden opgehangen. De man nam ze mee naar zijn wo ning, maar moest ze kort daarop weer aan politeagenten terugge ven. Zo ontevreden als hij is over zijn uitkering, zo ontevreden was hij ook over het proces-ver- baal dat hij kreeg. 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 j Schiedam Met een hoofdwond en een P gekneusde knie is een 18-jarige Schiedam- S mer gisteravond in het Schieland-zieken- S huis beland. De jongen was op de Vivaldi- laan door een automobilist geschept toen g hij plotseling van het trottoir de rijbaan op- 3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2