Schromelijk tekort aan kinderopvang a Gloria Toonkunst staat op scherp Mljohn Conflict dreigt over verdeling opbouwwerk Verzet tegen moskee krijgt vaste vorm kAïhiilsta studio Een verzameling van 'Vla-dingen' VLAARDINGS DAGBLAD SGHIIDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Raad ruimt laatste obstakel voor vwo op Brand op olietanker Werkgroep bepleit tientallen extra voorzieningen Volkstuinders niet tevreden Studio [sifcj] Express Pasfoto's met kwaliteits garantie Morgen grote dag na anderhalf jaar repeteren vóór Messiah Zorg over veiligheid leerlingen SHOWROOM-MODELLEN hiilsta BPJ f™2_nu 3998,- HII flfiaü □WNBIWEG WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardlngen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Teiefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Opbouwwerkers en bewonersdeskundigen wor den volgend jaar in de meeste Schiedamse wijken een zeld zaam verschijnsel. Zuid, Oost en West mogen nietbepaald als pro bleemloze oorden bekend staan, volgend jaar kunnen de bewo ners uit deze wijken slechts in zeer geringe mate een beroep doen op professionele ondersteu ning. Dat is de meest opvallende uit komst van het voorstel, dat het Instituut^ Ondersteuning Bewo ners Stadsvernieuwingsgebie den aan de vijf bewonersvereni gingen heeft gestuurd. De inge leverde uren van de oude wijken wil het ^IOBS gebruiken om het opbouwwerk in Nieuwland meer armslag te geven. De komende jaren staan er om vangrijke stadsvernïeuwingso- peraties op stapel in Nieuwland. Het IOBS acht het daarom zin nig de opbouwwerkers en bewo nersdeskundigen meerj uren in. deze naoorlogse wijk in te zetten. Heeft Nieuwland nu recht op ne gen uur opbouwwerk per week, in de toekomst wordt dit aantal in de optiek van het IOBS uitge breid tot dertig-uur. Ook de be- wonersdeskundige moet meer uren in de jongste stadsvemieu- wingswijk actief worden, meent het IOBS. Een uitbreiding van 16 naar 24 uur acht het instituut wenselijk. De uitbreiding van het aantal formatie-uren komt overigens niet tegemoet aan de verwach ting van de bewonersvereniging Wonen en Leven in Nieuwland. Om goed te kunnen omgaan met de problemen van bewoners wil Wonen en Leven de beschik king hebben over een eigen op bouwwerker en een eigen bewo- nersdeskundige. Doordat de bewonersverenigin gen in totaal slechts 200 forma tie-uren voor het opbouwwerk en de bewonersondersteuning te verdelen hebben, gaat Nieuw land toch akkoord met de be perkte uitbreiding van de pro fessionele hulp. Met de andere bewonersverenigingen is Wo nen en Leven wel van mening, dat de gemeente geld beschik baar moet stellen voor perso neelsuitbreiding. Minder tevreden zijn de oude wijken, die voor de uitbreiding in Nieuwland allemaal uren moeten inleveren. Het verst in Haar kritiek gaat de bewoners vereniging Schiedam-Zuid, die het onverteerbaar vindt dat de wijk nog steeds geen eigen op bouwwerker en bewonersdes- kundige beschikbaar heeft. Verder vindt de bewonersvere niging het onverstandig, dat het IOBS zich zo direct met de taak verdeling van de twee Schie damse opbouwwerkers bemoeit. De BVSZ meent, dat de wijken de aangewezen instanties zijn om de werkzaamheden van ae deskundigen te coördineren. Als 'werkbaas op de vloer' zou de BVSZ volgens haarzelf veel be ter in staat zijn het opbouwwerk slui aan te laten sluiten ten van vrijwilligers, die zeer ac tief zijn in ae wijk. Secretaris Bert van Kan van het IOBS heeft begrip voor de kri tiek, maar meent dat het insti tuut niet meer kan doen dan 'de pijn over de wijken verdelen'. „Wij dringen al jaren aan op meer opbouwwerkers. Maar de gemeente weigert om tot perso neelsuitbreiding over te gaan". Het bestuur van het IOBS moti veert haar voorstellen over het opbouwwerk donderdagavond tijdens een hoorzitting in De Rooie Koffer. Naast bewoners verenigingen worden ook indi viduele bewoners uitgenodigd hun mening over de voorstellen kenbaar te maken. De bijeen komst begint om acht uur aan de Maassluis De medezeggen schapsraad van de openbare scholengemeenschap Koningin Juliana is akkoord gegaan met de ond':rwijsfusie in Maassluis. Het personeel van de jiieuwe school, die na de fusie middel baar onderwijs van lbo- tot vwo- niveau gaat aanbieden, verliest door het bijzondere karakter van de onderwijsinstelling de status van ambtenaar. De gemeenteraad, die de school tot dusver onder haar hoede had, nam gisteren zoals verwacht het principe-besluit om de Koningin Juliana onder te brengen in de nieuwe scholengemeenschap. De gemeente kwam tot de stap, omdat staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs een fusie als eis stelde voor het toekennen van een vwo-afdelingaan Maas sluis. Met name de PvdA, die zich met de WD en D66 doorgaans het sterkst maakt voor het openbare onderwijs, trachtte gisteren de indruk weg te nemen dat de ge meente voor het vwo het open bare onderwijs verkwanselt. „De school is bijzonder, maar heeft een neutrale grondslag. De toegang voor" alle leerlingen wordt gewaarbord, terwijl er goede anti-discriminatiebepalin gen zijn opgenomen. Deze statu ten zouden ook een openbare school sieren". Minder te spreken over de bij zonder neutrale status was WD-raadslid De Boer. „Wij til len zwaar aan het opgeven van het openbaar onderwijs onder de vleugels van het gemeentebe stuur". De WD mag net als de PvdA het verscheiden van het open baar onderwijs met de mona be treuren, het stemgedrag was minder principieel. Gedwongen door de omstandigheden geen fusie zou op termijn onherroepe lijk tot sluiting van enkele scho len in Maassluis leiden beslo ten de VVD, de PvdA en D66 water bij de wijn te doen. In de statuten van de nieuwe scholengemeenschap, die aan staande dinsdag haar naam be kend maakt, is oo^ rekening ge houden met de wensen van de aan de fusie deelnemende bij zondere scholen. „Op de scho lengemeenschap is plaats voor alle geloofsovertuigingen. Leer lingen hebben bovendien recht op godsdienstonderwijs". Ook de hoeders van het confessionele onderwijs bleken zich gisteren in de fusie te kunnen vinden want noch het CDA, nog de RPF uitte bedenkingen tijdens het raads- debat. De voorbereidingen voor het eerste schooljaar van de nieuwe school verlopen overigens voort varend. Reeds volgende week vinden de eerste voorlichtings bijeenkomsten plaats in groep acht van alle Maasluisse basis scholen. Schiedam De Schiedamse brandweer is gisteravond een paar uur ingespannen bezig ge weest met bluswerk op een olie tanker bij scheepswerf Wilton Fïjenoord. In een van de ruimen onstond rond half elf brand toen vonken van een lasapparaat op een met olie besmeurde houten stelling terecht kwamen. De brandhaard kon door de enorme rookontwikkeling maar moeilijk worden gelokaliseerd. Brandweerlieden moesten in het pikkedonker met persluchtmas kers op halsbrekende toeren, verrichten om de vuurhaard te ontdekken. „Het was een ge vaarlijk en ingewikkelde klus", aldus brandweercommandant Arie Metaal, die zijn mannen op het hart drukte vooral voorzich tig te zijn op het spekgladde 'trappenhuis' langs de steile scheepswand. Er vielen geen ge wonden. Het bluswerk duurde tot onge veer kwart voor één. Daarna nam de bedrijfsbrandweer van Wilton Fijenoord het karwef over. De tanker was bij Wilton afgemeerd omdat het schip ave rij had opgelopen bij een brand op zee. Schiedam Er is een schrikbarend tekort aan kinderdagverblijven in Schiedam. Het huidige aantal van 145 plaatsen dient bijna vertienvou digd te worden om op dit moment aan de vraag te kunnen voldoen. Ook is het dringend gewenst de dertien bestaande peu terspeelzalen met negen nieuwe voorzieningen uit te breiden. Een rap port met deze conclusies is vanmorgen op het stadskantoor aangebo den aan wethouder Luub Hafkamp. De Werkgroep Kindercentra Schiedam WKS) heeft een klein jaar geleden een onderzoek laten verrichten naar de behoefte aan kinderopvang. Daaruit blijkt dat slechts één op de twintig ouders met kinderen in de leeftijd van nul tot en met twaalf jaar géén gebruik wenst te maken van zo'n voorziening. Bijna veertig procent doet dat wel, terwijl de resterende Schiedammers ken baar hebben gemaakt in de toe komst aanspraak te willen ma ken op een vorm van opvang. Behoefte bestaat met name aan goedkope opvang-mogelïjkhe- den. „Duidelijk is dat veel men sen geen gebruik maken van kinderopvang, omdat men de bestaande voorzieningen te duur vindt", aldus de werkgroep. Uit de onder 114 gezinnen gehouden enquête komt naar voren dat de professionele opvang hoewel met honderden kinderen op de wachtlijsten overvoldaardoor nog altijd een beperkte rol is toe bedeeld. Ouders die voor opvang kiezen, zoeken het in 37 procent van de gevallen in een onbetaalde op- pashulp door familie, vrienden of kennissen. Ruim zes procent is ;ld< 3e vijf gezinnen maakt gebruik van de ook bereid daarvoor geld op tafel te leggen. Slechts één op de vijf diensten van beroepskrachten. Daarbij wordt amper gedacht aan kinderdagverblijven (4,8 procent). Een verklaring voor dit lage cij fer heeft de Werkgroep Kinder centra Schiedam gevonden in argumenten als 'er is geen plaats, 'het is te duur' en de vage bewe ring 'mijn kind wil er niet heen'. Met name de eerste twee oorza ken zijn van doorslaggevend be lang, want in principe zouden ouders veel meer gebruik willen maken van dit soort opvang. De directe vraag naar peuter speelzalen, waar kinderen tus sen anderhalf en vier jaar één of twee dagdelen in de week kun nen worden beziggehouden, is veel prangender. Op een voor- keurslïjstje geeft bijna eenderde van de geënquêteerden aan in de nabije toekomst de kleine voor een paar uur naar een dergelijk verblijf te willen doen. Vlaardingen De volks tuinders van het Moer manterrein toonden zich gisteravond weinig te vreden met de alternatie ven, die wethouder Jan Madera hen te bieden heeft. De volkstuinen aan de Westlandseweg moeten wij ken voor dure kantoren en koopwoningen. De gemeen te heeft beloofd voor ver vangende ruimte te zorgen. Dat wordt, zo bleek gister avond, een groot probleem. Wethouder Madern (sport en recreatie) heeft een aan tal mogelijkheden voor de volkstuinders op een rijtje gezet- Op voetbalvelden in de Babberspolder en de Westwijk, die na de fusies in de voetballerij verlaten zijn, zouden volkstuinen kunnen worden gevestigd. Verder heeft de wethouder plekken in de aanbieding aan de Van Boendaleweg, bij de vuilnisbelt in de Broekpolder en ten noorden van de wijk Holy in de Ho- liërhoeksepolder, die overi gens niet eens van de ge meente is. De meer dan honderd tuin ders die naar de vergadering waren gekomen waren met die locaties absoluut niet te vreden. Het is zeer de vraag of de bodem op die plekken schoon is en de tuinen zou den er een stuk kleiner wor den dan op het Moermanter rein. Het bestuur van de volk- stuindersvereniging Dokter Moerman is ook weinig hoopvol over de toekomst „Maar vooralsnog doen wij geen uitspraken over de aanbiedingen van de ge meente. Wij gaan eerst met onze leden overleggen", zegt Ed van Heese, de secretaris van de vereniging. „Daarna kan het gesprek met de ge meente verder gaan". Polaroid» Hoogstraat 104-106, Schiedam Tel 010-4266720 Opperverzamelaars Hans Mathijssen en Piet Zuydgeest, content met het resultaat van hun arbeid dat bij Den Draak vlak voor Sinterklaas in de winkel ligt. Vlaardingen Veel Vlaardin- gers zijn geïnteresseerd in hun stad. Dat blijkt wel uit de ver koopcijfers van de vijf verschil lende uitgaven over Vlaardin gen die op het ogenblik in de boekwinkel liggen. „Ze gaan als warme broodjes over de toon bank", aldus Bert Roodhorst, be drijfsleider van Boekhuis Den Draak. Roodhorst kan het weten, want 'zijn' zaak is al 65 iaar een bloei end bedrijf. Om dit jubileum te vieren werden gisteren in het gemeente-archief de eerste exemplaren uitgereikt van al weer een boek over de haring- stad: 'Vlaardingen verzameld.... verzamelt'. Dit is echter niet zo maar een boek met kiekjes uit de oude doos. Het bevat bijna tweehon derd foto's die nooit eerder wer den gepubliceerd. De illustraties nemen tweederde deel van het boek in beslag en zijn bij elkaar gezocht door Piet Zuydgeest. Zuydgeest, die zichzelf Visserij- deskundige', is een verwoed ver zamelaar. Dat waren overigens de meeste aanwezigen gisteren. Zo ook burgemeester Fred van Lier aan wie als eerste een exemplaar van het gloednieuwe boek werd overhandigd. „Mijn prenten zorgen wel eens voor een strijdpunt tussen mij en mijn vrouw", zei hij lolligjes, doelend op zijn kunstwerken thuis. Over de uitgeversactiviteiten van Den Draak en over het boek was hij tevreden. Content was ook 'opperverzamelaar' Hans Mathijssen. Als stadsarchivaris heeft hij veel kunnen adviseren bij de totstandkoming van de uit gave. „Ik ben een soort eindre dacteur geweest", bekende hij. Toch vond hij zijn bijdrage niet al te belangrijk. „De amateurfo tografen, die familiekiekjes maakten, die een nieuw licht wierpen op het dagelijks leven in Vlaardingen, die zijn belangrijk. En de privé-verzamelaars. Ze zijn even belangrijk ais de pro fessionele verzamelaars, die trouwens ook hun bijdrage heb ben geleverd". Mathijssen complimenteerde daarmee Jan Anderson van het Streekmuseum, de Archeo- ruimte, Muziek- en Documenta tiecentrum Ton Stolk, Het Na tionaal Visserijmuseum, de His torische Vereniging Vlaardin gen en initiatiefnemer annex verzamelaar Mari den Draak. Mathijssen: „Als al die verzame lingen gecombineerd worden en als daaruit wordt geselecteerd, dan krijg je weer een heel nieu we verzameling. Je krijgtdan als het ware een verzameling 'vla- dingen'. En dat is dit boek dan ook geworden". Ander- dels Mes siah. Mor gen is het voor Glo door MAR! TIMMERMANS Vlaardingen „Vlaardingen een cultuurstad? Nee, dat zou ik niet zeggen. Als je bij voorbeeld ziet hoeveel respons er komt op al onze affiches, word je er toch een beetje verdrietig van". Voor zitter J.G. van der Zee van Glo ria Toonkunst maakt af en toe met mensen op straat een praatje over het grootse koorconcert Messiah. „Soms denken ze dat het iets van de Pinkstergemeen te is of zo. Van Handel, van de Messiah of van een oratorium hebben ze nog nooit gehoord. Ik weet zeker dat er veel Vlaardin- gers zijn die er evenmin iets van begrijpen. Echt leven doet het hier zeker niet, nee". De paars bedrukte affiches voor het Gloria Toonkunst-concert van morgenavond laten mis schien ruimte voor misverstan den, maar in elk geval heeft ie dere Vlaardinger ze kunnen zien. Meer dan tweehonderd exemplaren zijn door koorleden persoonlijk verspreid. De zeventigjarige oratorium ver- eniging Gloria Toonkunst heeft het meeste werk van George Friedrich Handel voor het eerst op haar repertoire staan. Al an derhalf jaar repeteren de 120 zingende leden voor een perfec te uitvoering. Van der Zee: „We hebben de laatste jaren steeds de Johannes Passion van Bach gezongen. Met het Engelse werk moesten we toch een beetje omschakelen. Na de Messiah gaan we Rossini's Stabat Mater en Mendelssohns psalm 42 instuderen. Werk ge noeg dus". Grote dag Gloria Toonkunst legt rich toe op Engelse, Latijnse en Duitse koorwerken en niemand raakt in de war. Wat pianist (en reser ve-dirigent) Frans Gort betreft is er echter voor de Messiah lang genoeg geoefend. „Ik merk dat Maar voor dirigent Aad van der Hoeven kan er niet genoeg wor den gerepeteerd. „Handel heeft de uitvoerders van de Messiah veel vrijheid gelaten. Iedereen kan zijn eigen opvattingen er ge makkelijk in verwerken. In fei te zijn er net zoveel Messiahs als er uitvoeringen zijn". DeDuitse componist Handel emigreerde in 1714 naar Enge land, waar hij de voornaamste vertegenwoordiger van de Brit se muziekcultuur werd. Een rij ke Londenaar koos in 1742 voor al uit het bijbelboek Jesaja een aantal tekstregels die Handel in barokstijl op muziek zette. Het beroemde en vaak uitgevoerde oratorium werd al snel even fa meus als Bachs Mattheus Pas- de mensen er genoeg van begin nen te krijgen. Ik ben bi" donderdag de grote dag is". Toonladders Gloria Toonkunst wordt mor genavond terzijde gestaan door w vier bekende solisten, het Rand- blij^dat stedelijk Begeleidingsorkest er,. Tijn van Eijk op het clavecimbel Het geheel staat onder leiding van koordirigent Aad van der Hoeven. Op de een na laatste re- petitie-avond zijn helaas niet alle leden aanwezig. In zaal Harmonie lijkt het deson danks nog- een aanzienlijke troep waar Aad van der Hoeven oven uit torent Voor hem zit Frans Gort aan een glimmend gewreven vleugel. De dirigent begint zoals gewoonlijk met 'stem-losmaak-oefeningen': „Zie za zo, tie tie tie en en mie ma moe in rollende toonladders". Als het koor zijn eerste lied inzet is het duidelijk: hier is anderhalf jaar aan gewerkt. Van der Hoe ven schaaft hier en daar nog wat bij, maar het klinkt al volleerd. Het He shall crusified wordt vlekkeloos gevolgd door A Child is bom. De koorleden voelen de ernst van het ogenblik: geen overbodig geklets maar serieus repeteren. Morgen volgt het ech te werk in de uitverkochte Grote Kerk- En dan moet het perfect zijn. VlaardingenDe kinderen van de Erasmusschool vierden gis termiddag aan de Burgemeester Pruissingel de start van de bouw van een nieuwe school, Direc teur Z. van der Houwen keek om zich heen en maakte zich zorgen. Zijn leerlingen, die uit het cen trum, de Vettenoordsepolder en de Indische Buurt komen, moeten straks doorgaande rou tes als de Van der Driftstraat, de Vondelstraat, de Pruissingel en de Henriëtte Roland Holststraat oversteken. Twee leerlingen van de Eras musschool, Ivana Boer (11) en Thiery Hoogendijk (5) mochten de eerste paal slaan voor het nieuwe gebouw op de hoek van Vondelstraat en Pruissingel. En toen de paal in de grond zat en het geknal van de rotjes klonk lieten hun medeleerlingen bal lons op. Van der Houwen is blij met het nieuwe gebouw. Maar hij is er nog niet gerust op, dat zijn leer lingen straks ook veilig op school komen. Hij vindt dat aan die vei ligheid, bij een school tussen zo veel drukke verkeersroutes, ex tra aandacht moet worden be steed. Van der Houwen zal de gemeen te vragen om duidelijk herken bare schoolroutes voor de kinde ren. Die zouden bij voorbeeld met afbeeldingen van voetstap pen op de trottoirs kunnen wor den aangegeven. Automobilis ten moeten met duidelijke bor den op die routes attent worden gemaakt. De gemeente heeft dat idee positief ontvangen. „Het is nog vroeg, de bouw is net begon nen, maar in dit soort zaken leun je er niet vroeg genoeg bij zijn". De school wordt straks afge schermd van het verkeerslawaai door 35 ouderenwoningen. De school heeft even aan dat idee moeten wennen, maar Is er niet ongelukkig mee. „De kinderen van onze school was al gewend aan contacten met ouderen", vertelt de directeur. „Onze kleu ters vieren elk iaar een voor jaarsfeest in de Billitonflat". Van der Houwen verwacht van de ouderen, dat zij een wakend oog zullen houden op het school plein. Aan het Westnieuwland, waar het Erasmus nu nog is ge vestigd, heeft de school veel last van vandalisme. „Vooral graffiti is een grote schadepost". De di recteur hoopt dat dat probleem straks in het nieuwe gebouw verleden tijd is. Maassluis Ken delegatie bewoners van het Dennen- flat heeft gisteren in-de ge meenteraad geprotesteerd te gen de mogelijke vestiging van een Marokkaanse mos kee in het Dennendal. De be woners vrezen grote overlast van het religieuze gebouw, dat op mindèr dan tien meter van het flatgebouw staat. Namens de bewonerscommissie lichtte mevrouw Brummer gis teren het standpunt van de be woners toe. De Dennenflatbe woners vrezen", dat de moskee tot onaanvaardbare geluidsover last gaat leiden. „Bijna alle bewoners hebben hun slaapkamers aan de voorzij de van het flatgebouw", lichtte de bewoonster haar standpunt toe. „Wij vrezen dat onze kinde ren niet meer kunnen slapen". De Marokkaanse islamieten, die vandaag hun onderkomen in de Groen van Prinstererschool moeten ontruimen, hebben op eigen initiatief het gebouw in het Dennen dal gekocht Of de Ma rokkanen daadwerkelijk in de voormalige Co-opwinkel terecht kunnen, is overigens allerminst zeker. Naast de bezwaren van de bewo ners kunnen de moslims ook van de overheid nog tegenwind ver wachten. Op het complex rust een winkelbestemming. Alleen via het doorlopen van een zoge naamde artikel 19-procedure kan vestiging mogelijk worden, gemaakt. Behalve geluidsoverlast vrezen de bewoners grote parkeerpro blemen voor hun flat „Reeds nu is het regelmatig een grote cha os", vertelde mevrouw Brum- rner. Het liefst zien de bewoners dat er opnieuw een winkel in het pand wordt gevestigd. Wethou der Anton Wustrow liet echter weten, dat er uit de hoek van de middenstand geen enkele be langstelling is geweest De bewoners hoopten gisteren dat de Maassluisse politiek 2ou afzien van het nemen van een voorbereidingsbesluit „Anders wordt de objectieve besluitvor ming in de toekomst belnvloed'-V vrezen de bewoners. De politie ke partijen meenden echter dat deze vrees ongegrond is. „We ne men absoluut geen besluit, ter wijl de bewoners alle kans krij gen om in te spreken", trachtte Wustrow in navolging van de raad de bewoners te sussen. ■mb woonkamerkast Spectrum wit laqué |i»j| 280 breed, rijke verlichting in glasvi- woonkamerkast Spectrum zwart es sen 240 breed, halogeen verlichting hülsta IUI inglaskast IQÖÖ nulö,a 7911,-NU4990,- woonkamerkast Topside donker ei ken 395 breed, speciaal voor audio hülsta ESI en video (lichte waterschade) A AAA ƒ9875,-NU 4998,- lits-jumeaux garnituur 180 x 200 liSil Sunline donker eiken, met 2 nacht- hülsta Immi Kasten i 3795,-NI auping caronde lits-jumeaux 180 x 200 wit laqué met achterbouw en bedtafels, 2 verstelb. spiralen en 2 schuimrubber matrassen a a a a ƒ4515,-NU o495,- auping seniorenbed 90 x 200 wit laqué met verstelb. spiraal en matras aaa 1480,-NU 995,- auping seniorenbed 90 x 200 mahonie met nachtkast, verstelb. spiraal en matras jaaa 1975,-NU 1^90,- Treco lits-jumeaux garnituur 180 x 200 wit laqué met verlichte achterbouw en 2 nachtkasten aaa ƒ2895,-NU 1998,- diverse salontafels in wit, essen en mahonie halve prijzen. vanaf398,- ■■MMm mm m IW Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam 1 Cl "-C fïV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1