Marokkanen en Maassluis dreigen elkaar met rechter Toth lanceert plan voor Jumbo Center 'Vriendelijke' verf op tv Verdeling van opbouwwerk: wijken morrend akkoord Liesveld- helling straks piekfijn Zuid-Holland steunt Furie i IflASBBiSS DA6BU0 W J5« «T NIEUWE WATERWEG COURANT Illllllllilllllillliliii1"^illllllllllllllllljlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll FABER Ramil geeft critici lik op stuk 'Ouderen wijzer monnikenwerk' Conflicten rond moskee stapelen zich op DENHMG <906868 Asia! Ontwerp voor kantorencomplex op Lanvas-terrein VEIIDAG 17 NOVEMBER 1939 PAGINA 17 Regionale redactie: Bretie Havenstraat 6, 3131 SC Vlasrdtngen Postbus4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 0,0-4343229.4352Q66.4350557-sportredactie: 4345509.Telefax:010-4349754. vervolg van pagina 5 Schiedam De gemeente Schiedam is diep teleurgesteld over de mededeling van het mi nisterie van VROM dat er geen milieuvriendelijke^ verf mag worden gebruikt in de nieuwe woonwijk Spaland. De toepas sing van niet-chemïsche verf soorten gold, samen met het we ren van tropisch hardhout, als een belangrijk promotie-argu ment van het 'groene' Spaland. Schiedam slikt de nederlaag noodgedwongen, maar wil heter niet bij laten zitten. Volgens voorlichter Jan Langstraat zal de gemeente bij het ministerie aandringen op overleg tussen overheid, verffabrikanten en houtleveranciers, zodat er in de toekomst wel milieuvriendelijke verf kan worden gebruikt in ge- subsideerde bouwprojecten. De omroep Radio Volksuniver siteit besteedt maandag 20 no vember op televisie aandacht aan het probleem. In het pro gramma Milieubericht (aanvang 20.20 uur, Nederland 3), waar voor afgelopen week opnamen werden gemaakt in Schiedam, komt ook Jan Langstraat aan het woord. Hij noemt het besluit van het verder zo milieubewuste mi nisterie om natuurlijke verfsoor ten te weren 'merkwaardig'. Een feit blijft overigens dat Schiedam sowieso niet de aller- milieuvriendelijkste verf in Spa land had kunnen toepassen. Die verfsoort, gemaakt van natuur lijke grondstoffen, is in Spaland onbruikbaar omdat de droogtijd vrij lang is. ,,En Spaland is êen grote zandwoestijn, dus wat heb je uiteindelijk op je hout? Schuurpapier", aldus Lang straat Schiedam was daarom wel ge dwongen geweest zijn toevlucht te nemen tot een met water ver- dunbare verf, een soort die in vakkringen als veel minder mi lieuvriendelijk bekend staat. Pepe Milburn jeans mi brown 'Semi'wi|d model Ook perfekl op laarzen Ie drogen Stoere riem grolis' 129,95 Gevelkachel XG-30-TK H. v. Kooij showroom Ooslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213 Schiedam Het raadgevend bureau milieuzaken Ramil bv uit Vlaardingen heeft haar criti ci lik op stuk gegeven. De kritiek van vier milieu-organisaties op het deze zomer verrichte grond onderzoek in de toekomstige nieuwbouwwijk Spaland was voor de gemeente Schiedam aanleiding Ramil een reactie te laten formuleren. De Wetenschapswinkel, Neder land Gifvrij.de Stichting Natuur en Milieu en Milieudefensie vonden het onderzoek naar de grondkwahteit niet bepaald ge ruststellend. De meeste kantte keningen van het kwartet ver werpt Ramil echter weer. Het bureau geeft toe dat het cad- mium-gehalte in'de mengmon- sters 'inderdaad vrij hoog is en de gemiddelde waarde over schrijdt Aan de andere kant, al dus Ramil namens de gemeente Schiedam, blijft de giftige hoe veelheid „ruim onder de maxi male waarde van één procent voor klasse-3-slib". Dat het kwik-gehalte in de Spa- land-bodem exorbitant hoog is, berust bij nader inzien op een slordigheidje van het raadge vend bureau zelf. Nederland Gifvrij en de Stichting Natuur en Milieu hadden een 'enorme uitschieter voor kwik' gesigna leerd. Een tikfoutje, bekent Ra mil bv, in het rapport had niet zeventig maar zeven miligram moeten staan. Dat het gehouden onderzoek echter te marginaal zou zijn ge weest, wordt resoluut van de hand gewezen. Op één hectare worden normaal vijf boringen uitgevoerd en twee bodem- mengmonsters onderzocht; op de helft van dit oppervlakte heeft Ramil in Spaland twaalf borin gen en dertien analyses verricht. Schiedam Mopperend zijn de vijf Schiedamse stadsveraieuwin^wijken gisteren akkoord gegaan met een nieuwe verdeling van het opbouwwerk. Volgens deze verdeling krijgt Nieuwland de meeste uren toebedeeld. Schiedam-Oost, Centrum, West en Zuid moeten een flinke veer laten. ijk heeft ondertussen zijn u bewezen: Maarten van O' terdijk, één van de twee oj Het Instituut Ondersteuning Be woners in de Stadsvernieu wingsgebieden (IOBS), de werk gever van de Schiedamse op bouwwerkers en bewonersdes kundigen, is zelf ook allerminst tevreden. „Maar meer dan de ar moede verdelen kunnen we niet doen", aldus een sombere voor zitter Jan Vleesenbeek in party centrum In de rooie koffer' gis teravond. Die armoede bestaat uit tachtig uur opbouwwerk (twee beroeps krachten) en honderdtwintig uur bewonersdeskundigen (drie beroepskrachten). Dat is veel te weinig voor een stad met 70.000 inwoners en vijf stadsvemieu- wingswijken, daar zijn de bewo nersverenigingen en het IOBS het roerend over eens. Maar de gemeente heeft tot nu toe gewei gerd geld uit te trekken voor ex tra personeel. Zwaartepunt Het zwaartepunt komt volgend jaar in Nieuwland te liggen om dat daar op stadsvernieuwings gebied veel staat te gebeuren. Maar elders in de stad zitten de bewoners ook om professionele ondersteuning te springen. Aad de Wolf (Schiedam-Oost) voor ziet dat zijn vrijwillige krachten massaal zullen weglopen als ze er grotendeels alleen voor ko men te staan. De Wolf voorspelt ook 'stress en ziekteverzuim' on der de beroepskrachten, omdat die voortdurend moeten pende len en hun aandacht verdelen over verschillende wijken. De gelijk bewezen: Maarten van Ot- rdijk, één van de twee op bouwwerkers, zit al een tijaje overspannen thuis. Het voorstel van het IOBS om het aantal avondvergaderingen voor de beroepkracbten aan banden te leggen stuitte op hevig verzet „Als opbouwwerkers niet 's avonds willen werken, moeten ze maar een ander beroep kiezen", menen de wij ken, een vergelijking trekkend met nachtzusters in een zieken huis. Kritiek Aan het slot van de nogal matte bijeenkomst dreigde een conflict te ontstaan tussen het IOBS-be- stuur en de bewonersvereniging van Schiedam-Zuid- De BvSZ stortte een lawine van kritiek uit over het instituut, dat veel te veel op eigen houtje beslissingen zou nemen. In Zuid stoort men zich er aan dat het IOBS in zijn tweejarig bestaan nog geen en kele keer een jaarverslag heeft geproduceerd. Ook ligt er nog steeds geen rap port op tafel, waarin de voors en tegens van de verdeling van het opbouwwerk op een rijtje wor den gezet. Met de toezegging dat dat rapport er snel zal komen en dat aan de werkwijze van. het IOBS een aparte bijeenkomst wordt gewijd, voorkwam Jan Vleesenbeek dat de vergadering ontaardde in een langdurig nie tes-welles spelletje. Vlaardingen „Het is monnikenwerk geweest; zeker de eerste aanzet van deze informatiegids" Voorzitter Beke van de stuurgroep Flankerend Ouderenbeleid sprak met die woorden zowel zijn bewondering uit voor de samenstellers als voor de Vlaardingse Ouderen wij zer zelf. Dit boekje werd gisteren gepresenteerd. In het gebouw van de Ge zinsverzorging overhan digde wethouder Jan Ma dera de eerste exempla ren van dit naslagwerkje aan de voorzitters van de drie ouderenbonden in Vlaardingen: de Anbo, de PCOBendeKBO. Wens „Een wens is in vervulling gegaan", bekende de wet houder, die zelf ongetwij feld ook zo'n boekje zal krij gen thuisgestuurd. Want de gids, met allerhande nuttige informatie voor inwoners boven de zestig jaar, krijgen alle ouderen gratis in de bus Het is de bedoeling zo'n 11500 'wijzers* te versprei den. Het 32 pagina's tellende boekje kreeg bij de presen tatie alle lof toegezwaaid. Anderhalf jaar geleden op perden Marie-José Davids en Arie Harthoorn van de Stichting Raad voor het Ou derenwerk Vlaardingen het plan gegevens over ge zondheid en welzijn, geld zaken, wonen, vervoer en vrije tijd te bundelen. Voorzitter Beke: „Het is geen origineel, maar wel een heel goed idee geweest. Vergelijk het maar met een telefoonboek: er staat te veel in om te onthouden. Daarom is het wijs geweest een ouderen wijzer samen te stellen". Van alles Van alles valt er in terug te vinden. Van de anonieme alcoholisten tot de zieken verzorging thuis en van al ternatieve geneeswijzen en een codicil tot zakelijke in formatie over groepswonen en de cursussen van de volksuniversiteit. Wethouder Madern refe reerde eveneens aan een te lefoonboek. „Als we praten over een gouden gids, zou den we dit een briljante gids kunnen noemen. Het is een stuk informatie waar op word t gewacht" Vlaardingen Onder het ge weld van de hogedrukspuit ver dwijnt stukje bij beetje de graffiti en de vuilaanslag van de helling- banen naar het Liesveld. Achter de nevel verschijnen langzaam de wanden, zoals die er ooit bij de opening van het winkelcentrum moeten hebben uitgezien: schoon, gemaakt van cement en grint. De schoonmakers begonnen gis teren aan hun karwei, zcdat de hellingbanen er straks met de drukte rond de feestdagen piek fijn uitzien. Als zij klaar zijn met de tunnels bij de Hema en C A gaan zij verder naar de trappen, die aan de andere kant van het Liesveld naar de bushaltes op het viaduct leiden. Die zijn wel iswaar niet zo somber en duister als de tunnels, maar zijn ook duchtig onderhanden genomen door verfkalkers. De gemeente heeft zelfs overwo gen het hele viaduct onder han den te laten nemen. Overal heb ben 'straatartiesten' hun namen, schuilnamen of andere teksten achtergelaten. Dat is de winke liers en een deel van het winke lend publiek al jaren een doorn in het oog. Maar het schoonspui ten van het Liesveldviaduct zou 150.000 gulden kosten. Zoveel geld heeft de gemeente er niet voorover. Projectontwikkelaar Multi- Vastgoed is aangetrokken om het verouderde winkelcentrum van Vlaardingen een face-lift te geven. Gemeenteen Multi-Vast- goed verwachten echter pas in het voorjaar van 1990 een ont- werp-samenwerkingsovereen- komst te kunnen tekenen. Die moet dan nog door belangheb benden besproken en door de ge- Het architectenbureau Bleeker en Magrijn maakte dit ontwerp voor het Jumbo Trade Center aan de Burgemeester Honneriage Gretelaan. Schiedam George Toth, de geruchtmakende Schiedam se projectontwikkelaar die nooit om ideeeri verlegen zit, heeft bij de gemeente een plan ingediend voor ver nieuwbouw van een kantoor- annex bedrijfspand op het Lanvas-terrein aan de Bur gemeester Honneriage Gre telaan. Toth speelt al geruime tijd met dit idee. Hij wil één geheel ma ken van het Lanvas-terrem en het voormalige Bols-eompiex dat er aan grenst en. dat hij al en kele jaren m be2it heeft. Het oude en verpauperde kan toorpand op de Lanvas-grond heeft Toth inmiddels groten deels gesloopt. Alleen bet casco is blijven staan. Dat skelet wil de ondernemer bekleden met sys teemwanden en er met nog wat architectonische kunstgrepen een splinternieuw gebouw van maken, dat met 4500 vierkante meter ruimte biedt aan kantoren en showrooms. Op papier is wat Toth betreft het project al rond, tot en met de naam toe. Jumbo Trade Center, heeft de ontwikkelaar het pand gedoopt een knipoog naar de atstiBateur, die er vroeger jene ver verkocht van het merk Oli fant (ju mboj. Toth schat de bouwkosten op drie miljoen gul den. Als het aan hem ligt, kun nen de eerste huurders er medio 1990 in Maar de projectontwikkelaar heeft nog geen bouwvergun ning De gemeente heeft het Jumbo-plan nog niet nauwkeu rig bekeken, maar is gezien eer dere strubbelingen met Toth op voorhand enigszins sceptisch. Toch sluit woordvoerder Smit (afdeling ruimtelijke ordening en stadsbeheer) met uit dat het JTC ooit werkelijkheid wordt „als het plan van Toths kant le vensvatbaar, en van onze kant aanvaardbaar is". Toth gaat er vanuit dat beide partijen het wel eens zuilen wor- den „Het gaat tenslotte om een stukje werkgelegenheid". Bo vendien heeft hij het nieuwe pand hard nodig omdat de kan toorruimte op het aangrenzende Bols-terrem zo langzamerhand te krap wordt om alle activitei ten van het door hém opgezette HIT (Hungarian International Trading) te huisvesten. Toth wil voorkomen dat ook andere huurders straks vergeefs bij hem aankloppen HIT heeft inmiddels een eigen directeur in de persoon van Jan Smulders. Met behulp van HIT proberen Hongaarse bedrijven hun produkten aan Nederlandse ondernemers te slijten. Voor ze ven Hongaarse bedrijven zijn Toth's opstallen een vaste thuis basis geworden, anderen gebrui ken HIT alleen tijdelijk om de Nederlandse markt te verken nen Ondertussen blijft ook de m Hongarije geboren George Toth zelf pogingen doen om het Ne derlandse en Hongaarse bedrijfsleven nader tot elkaar te brengen Door zijn bemiddeling vindt in Den Haag een ontmoe ting plaats tussen de Nederland se en Hongaarse PTT. Doel van de bijeenkomst is het bespreken van nauwere samenwerkings vormen meenteraad vastgesteld worden. Op z'n vroegst aan het einde van 1990 kan een start worden ge maakt met de verbouwing. Zo lang wilden winkeliers en ge meente niet wachten met het schoonmaken van hellingbanen en trappen naar het Liesveld. De discussie over de vervuiling van het Liesveld laaide de afgelopen jaren steeds op als de feestdagen in zicht waren. De middenstand wil er tijdens die topdagen een beetje knap bij zitten. De ge meente heeft nu eindelijk aan die wens gehoor gegeven. De wanden van tunnels en trap pen worden, na de schoonmaak, bekleed met een 'anti-graffiti- coating'. Die coating is, net als vloertegels, gemakkelijk voor een deel te vervangen als de verfspuiters toch weer toeslaan. De opknapbeurt kost de ge meente 52.000 gulden. Voor het Van de graffiti-kreet rest nog slechts 'SH...' Door de schoonmaak moeten de banen aan het Liesveld er feestdagen weer keurig uitzien, vervangen van vervuilde delen van de wandbekleding is vier duizend gulden beschikbaar. >iv»y Ie grote i helling- er in de Maassluis Het conflict tus sen de gemeente Maassluis en de Marokkaanse moslims heeft gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt. Sprak de rechter verleden week uit dat de islamieten de Groen van Prinstererschool moeten ver laten, gisteren liet de advo caat van de Marokkanen het door de gemeente gestelde ul timatum om de school te ont ruimen verlopen. De gemeentelijk advocaat, mr.PJ.L.J. Duijsens, heeft ge dreigd de Marokkanen opnieuw voor de rechter te slepen. Maas sluis vindt dat de moslims met hun honkvastheid en weerspan nig gedrag de nieuwbouw van acht vrije-sectorwoningen en een complex bejaardenwonin gen tegenhouden. De moslims daarentegen weigeren te ver trekken nu de aangeboden noodvoorziening niet beschik baar blijkt te zijn. Spoed In een nieuw kort geding dat de gemeente wil aanspannen, zou de rechtbank zich moeten uit spreken over de vraag of de ge meente ondanks het met voorhanden hebben van de af gesproken portocabins het gymlokaal annex moskee mag ontruimen. De gemeente moet de tot gebedsruimte omgetover de Groen van Prinstererschool met grote spoed slopen om voor 15 december de eerste paal te kunnen slaan voor het nteuw- bouwcomplex. Het rijk trekt an ders de subsidie in. Omgekeerd overweegt de raads man van de Marokkanen, mr. P. Garretsen, de gemeente voor de rechtbank te dagen. „Ten eer ste", verklaart hij, „bestaat er geen enkele schriftelijke garan tie dat die portocabins er komen. En op lange termijn biedt de ge meente ook weinig perspectief voor mijn cliént. De kans is im mers groot dat de definitieve vestiging in het Dennendal door de protesten van omwonenden niet doorgaat". Onverwacht Het nieuwe meningsverschil komt onverwacht, want de Rot terdamse rechtbank heeft de Marokkanen gesommeerd het complex te verlaten Deze uit spraak blijkt nu echter voor tweeérlei uitleg vatbaar. In de rechterlijke beslissing oor deelde mr. Boot dat de Marokka nen het schoolgebouw uiterlijk woensdag moesten ontruimen. Aan de ontruiming verbond Boot de voorwaarde, dat de ge meente een alternatieve lokatie besch ik baa r steld e. Juist dit laatste punt vormt de inzet van het nieuwe conflict. Tijdens het kort geding herhaal de de gemeentelijke advocaat het aanbod de Marokkanen tij delijk onder te brengen in drie zogenaamde portocabins aan de Burgemeester Zaneveldstraat. De gemeente ging ervan, uit dat het noodgebouwtje direct lever baar was, In het begin van de week liet de leverancier echter weten, dat het gebouw pas over twee weken in gebruik kan wor den genomen. Teneinde toch di rect met de sloop van de 'gym zaal-moskee' te kunnen begin nen, wil Maassluis de Marokka nen nu in een nood-noodlokatie onderbrengen. Uitwijken Net als hun advocaat ging de lei ding van de Marokkaans Islami tische Groep er aanvankelijk van uit dat de gelovigen direct naar de alternatieve lokatie kon den uitwijken. Dinsdag meldde een Marokkaanse delegatie zich zelfs op het stadhuis om te infor meren of er al gas en licht in het noodonderkomen aanwezig was. Pas bij die gelegenheid werd het de moslims duidelijk dat de aan geboden voorziening niet gereed was, „Daarom heb ik mijn cliënten geadviseerd voorlopig in de school te blijven zitten', vertelt mr. Garretsen. De raadsman van de Marokkanen kwam gisteren tot dit advies, omdat hij op het moment van het gesprek nog geen weet had van het meest re cente voorstel van de gemeente. „Om 13.37 uur kreeg ik een fax binnen, waarin werd gesteld dat mijn eliënt vóór drie uur op het aanbod voor de sub-noodlokatie moest ingaan. Dat ultimatum is nu dus verlopen", liet de jurist aan het eind van de middag we ten. Maassluis De provincie Zuid-Holland heeft 10.000 gulden beschikbaar gesteld voor de restauratie van de Fune. De eni ge nog varende stoomsleper geniet sinds tien jaar grote bekendheid als middel punt van de Furie-ade, het grote volks feestvan Maassluis. De subsidie is afkomstig uit het provinci ale museumfonds en wordt beschikbaar gesteld aan de Stichting Hollands Glorie Maassluis. Vrijwilligers van deze stich ting zorgden elf jaar geleden voor terug keer van het varende monument naar de Maassluisse haven. Sinds de aankoop door de stichting heeft de in 1916 gebouwde zeesleper een vaste ligplaats in de oude havenkom, pi voor het Nationaal Sleepvaarmuseum. Het schip is ondertussen uitgegroeid tot één van de belangrijkste toeristische attrac ties van Maassluis. Ving de stichting in het verleden reeds aan met het opknapwerk, voor het on derhoud en het volledig in oude luister herstellen van het schip blijft veel geld nodig. De 10.000 gulden subsidie vormt voor de stichting dan ook een aardig steuntje inde rug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1