'Te kleine scholen moeten samengaan' i mm Schiedam en Vlaardingen weigeren duurdere stroom Tomorrowland vanavond eindelijk open voor publiek Herinneringen bij boek over Boele Vrachtwagenchauffeurs te lang achter het stuur ROIHROAMS NIEUWSBLAD lOEB boos over 'verlaging' van tarieven Pleidooi voor basisschool met tenminste 224 leerlingen mam K-\ 'J au IR 1 -ImBW, y'. Drukbezocht feest in grootste disco van Nederland Freek en Toon openen 1990 in Luxor Erasmusspeld voor Cargeïli MUZIEKFESTIVAL MET NIEUWE COMPOSITIES Chabot-prijs voor de Van der Kraans Jfi, Ztiidamerikaanse- ambassadeurs op forum van JOVD Dagvaarding van Janmaat nietig verklaard Wandeltocht door exotisch Rotterdam ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989' PAGINA 21 Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65-00. Telex 22215. Telefax010-404.73.51. Brielle Bij een groot scheepse verkeerscontrole, die gisteren op Rijksweg 57 bij Brielle werd gehouden, bleek een groot deel van de vrachtwagenchauffeurs te lang achter het stuur te heb ben gezeten. Negentien van de 60 gecontroleerde chauf feurs kregen een bekeuring voor het overtreden van de rijtijdenwet. Volgens de rijks politie werden de meeste bonnen uitgedeeld in de avonduren toen bijna elke gecontroleerde vrachtwa genchauffeur in overtreding bleek. In totaal werden tijdens de vijf uur durende verkeersactïe van de groep Brielle van de rijkspoli tie 250 voertuigen gecontroleerd, waarbij 40 bekeuringen werden uitgeschreven. Achttien be stuurders kregen een bon voor onder meer technische gebreken aan de auto en het niet bij zich hebben van het rijbewijs. De aard van de gebreken beperkte zich tot een kapot achterlicht of gladde banden. Een automobilist kreeg een pro ces-verbaal omdat hij met teveel alcohol op achter het stuur zat. Op het Brieise politiebureau werd hem een bloedproef afge nomen. De radio controle dienst trof verder twee keer een niet- goedgekeurd 'bakkie1 aan. Een transportonderneming uit Breda bleek geen ontheffing te hebben voor een zwaar transport en werd gesommeerd de grote hijs kraan tot na het weekeinde te la ten staan op parkeerplaats Coos- enhoek langs de rijksweg. Ook aan het milieu werd tijdens de verkeersactïe aandacht ge schonken. De Rijksdienst voor het wegverkeer controleerde in opdracht van het ministerie VROM op basis van vrijwillig heid de uitstoot van koolmonoxi de in de uitlaatgassen. De resul taten worden meegenomen in de voorbereiding van de wet die moet leiden tot een verplichte milieu-keuring voor alle auto's. De resultaten van de hele ver keersactïe wil de Brieise politie gebruiken om in de toekomst meer gerichte controles te hou den. Rotterdam Als het om stroom gaat, zet de gemeente Rotterdam de verhouding met haar buurgemeenten da nig onder druk. Na een con flict in de B-driehoek zijn nu de buren uit de regio Water weg aan de beurt. De ge meenten Schiedam en Vlaar dingen willen niet opdraaien voor de verliezen, die Rotter dam leidt op de stadsverwar ming. Eerst haakten Bergschenhoek en Bleiswijk af als afnemers van het Rotterdamse GEB. Zij kozen voor leverantie door het nutsbe drijf Westland. Er zijn nog maar een paar weken voorbij, of het volgende conflict laait hoog op: nu met Schiedam en Vlaardin gen, over de hoogte van de elek- triciteïtstarieven. De Rotterdamse PvdA-wethou- RotterdamHet GEB Rot- I terdam is boos op de provin- I ciale NV EZH. Het GEB noemt berichten over tarie- 1 venverlaging van de EZH I in 1990 misleidend. I Woensdag heeft de EZH i meegedeeld dat de tarieven Idie ze in rekening brengt 1 aan de distributiebedrijven Sin Zuid-Holland (waaron der het GEB), per 1 januari met vijf procent worden verlaagd. Volgens het GEB verhoogt de EZH haar tarie ven zelfs met vier procent „We zijn daar nogal kwaad over", aldus een woordvoer der van het GEB. „Het lijkt nu net of het GEB zijn klan ten een verlaging van vijf procent door ae neus boort De tarieven die het GEB moet betalen gaan zelfs met vier procent omhoog. We hebben samen met wethou der Hoogendoom alle zei len bijgezet om die verho- i ging niet aan onze klanten te hoeven brengen. We voe ren verregaande eff icientie- ver betering door en daarom hoeven we die verhoging niet door te berekenen". der Piet Hoogendoom is op nieuw de gebeten hond. Hij had een aanvankelijk succesje, toen de rechter enkele maanden gele den bepaalde dat Bleiswijk en Bergschenhoek niet zonder meer mochten opstapten. Zij moesten eerst nieuwe onderhan delingen aangaan met Hoogen- doorn. Dat is gebeurd, maar de Rotterdamse pogingen hebben niets opgeleverd. De twee buur gemeenten zijn alsnog overge- zwaaid naar het Westlandse nutsbedrijf. En nu krijgen Schiedam en Vlaardingen de handschoen toe geworpen. De twee gemeenten houden voet bij stuk in hun wei gering om de per 1 januari 1989 verhoogde elektrieiteitstarieven door te berekenen aan de klein en grootverbruikers binnen hun eigen gemeentegrenzen. Die weigering valt in Rotterdam vol strekt in verkeerde aarde. Het geschil tussen de drie gemeenten wordt nu voorgelegd aan het Ne derlands Arbitrage Instituut Volgens artikel 14 van de leve ringsovereenkomsten moet het geschil worden beslecht door ar bitrage. Namens de gemeente Rotterdam zal mr. D.C. Vissers optreden als gemachtigde. Overleg De gemeenten Schiedam en Vlaardingen zijn hiervan nog niet op de hoogte gesteld. „We hadden verwacht dat eerst nog bestuurlijk overleg zou plaats vinden", zegt de Scbiedamse wethouder voor financiën en nutsbedrijven, Aad Wiegman. „Maar misschien gebeurt het al lebei wel, én bestuurlijk overleg én arbitrage". Hij legt uit dat Schiedam en Vlaardingen, maar ook het bedrijfsleven, onoverkomelijke bezwaren hadden tegen de ta riefsverhoging van 1,7 procent per 1 januari van dit jaar. In het contract tussen de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) en het Gemeentelijk Energiebe drijf Rotterdam (GEB) staat wel iswaar dat de gemeenten, die elektriciteit geleverd krijgen van Rotterdam, verplicht zijn om tariefsverhogingen door te berekenen aan de eigen afne mers. „Maar wij vragen ons toch sterk af, of we daartoe ook ver plicht zijn als Rotterdam de ver liezen op een geheel eigen, pro ject, de stadsverwarming, aan betrekkelijke buitenstaanders doorberekent Wij gaan niet door de bocht", aldus Wiegman, partijgenoot van Hoogendoom maar door deze nog niet bena derd om uit de impasse te ko men. Schiedam en Vlaardingen heb ben eerder al pogingen in het werk gesteld om hun eigen tarief te kunnen bepalen, in plaats van automatisch mee te_moeten gaan in Rotterdamse tariefsverhogin gen. Wiegman had deindruk dat er wel perspectief was op die au tonome koers. „Ik wacht graag een uitnodiging van Hoogendoom af", zegt hij. Beneden een dansvloer in het water en boven een glazen dansvloer, Tomorrawland is open. Rotterdam Eindelijk is het zo ver, de grootste discotheek van Nederland is open. Het heeft maanden geduurd, maar vanavond kan het pu- biek bezit nemen van Tomor- rowand aan de Prins Alexan- derlaan. Gisteravond was er in het dans paleis annex pretpark een groot- ;se party voor genodigden. Eige- naar en ontwerper ir. Kees Veerhoek vierde ae opening van zijn miljoenenproject met naar .schatting 2500 relaties, waaron der vele VIP's. De genodigden „,konden de discotheek niet mis sen, want op een afstand van honderden meters waren de enorme laserstralen en een bo ven de discotheek zwevende zeppelin al te zien. De fonteinen buiten en binnen deden het nog niet, en er zijn té weinig toiletten (overigens wel voorzien van de discodreun), maar voor de rest is Tomorro- wand af. De bezoekers, van wie de meesten fraai waren uitge dost, hadden medelijden met de uitheemse dieren die ter gele genheid van de opening waren binnengesleept: ara's, papegaai en, beverratten en zilvervossen. Er liep zelfs een vrouw rond met een python om haar nek. Terwijl de dieren los rondliepen, zaten de dames bij wie de consumptie- munten moesten worden inge wisseld in een kooi. Alsof het om vervaarlijke monsters ging. Meer waardering had hetpuhiek voor de verschillende shows die op deze feestelijke avond wer den opgevoerd, waaronder een balletshow en een optreden van de beroemde Amerikaanse dis co-artiest George McCrae. Echt veel zal Veerhoek niet hebben verdiend, want de entree was gratis en elke genodigde kreeg bovendien zes consumptiemun- ten. Vanavond zal het geld ech ter binnenstromen. "Rotterdam In het Luxor The ater beginnen de voorstellingen volgend jaar bijzonder. Afwisse lend met Toon Hermans, die al 'geruime tijd in het theater ge boekt stond, zal nu ook Freek de Jonge in januari voorstellingen geven van zijn show 'De volgen de'. Freek, de Teerling' speelt vanaf 7 januari iedere zondag, maandag en donderdag (behalve 25 jan.). Toon, de 'meester' neemt de overige dagen voor zijn rekening. De kaartverkoop voor Toon gaat gewoon door, die voor Freek begint a.s, maandag. (ADVERTENTIE) Rotterdam ta rot-11.00 uur Ahojr-haj Rotterdam De basisschool behoort zo groot te zijn, dat er acht of meer leerkrachten een volledige baan hebben. Die scholen moeten dan tenminste 224 leerlingen hebben. Te kleine openbare scholen moeten samengaan, te kleine protestant-christelij ke, katholieke en openbare scholen in dezelfde wijk zouden moeten fuseren tot zogenoemde samenwer kingsscholen. Dat staat in een eerste verken ning naar de wenselijkheid van schaalvergroting in het basison derwijs in Rotterdam. Van de ruim tweehonderd basisscholen in de gemeente hebben achttien scholen minder dan 125 leerlin gen en zitten dus onder de feite lijke opheffingsnorm. Zes scho len hebben iets meer dan 125 leerlingen. Een kleine school mag dan wel als 'gezellig en leefbaar' worden ervaren, er staan ook minpunten tegenover. Kleine scholen zijn kwetsbaarder, bij voorbeeld bij ziekte, en naar verhouding duurder. In grotere scholen is het onderwijzend personeel flexibeler inzetbaar. Daardoor zijn specialisaties mogelïjk. De samenstellers van de notitie noemen schaalvergroting ook een middel tegen de concentra tie van leerlingen uit etnische minderheden. In eerdere discus sie is al vastgesteld, dat het ont staan van zogenoemde 'zwarte' scholen ongewenst is. Ouders van basisschoolleerlin gen willen een kwalitatief goede school in de buurt, die veilig te bereiken is. Uit onderzoek blijkt dat op elke bebouwde kilometer gemiddeld bijna drie basisscho len staan. Daarbij is de vraag van welke 'richting' (openbaar, pro testant-christelijk of katholiek) de school is veelal van onderge schikt belang. De vraag wordt dan ook opge worpen of een kleine openbare basisschool moet blijven bestaan in een wijk met twee of drie an dere basisscholen. Fusie met een andere openbare school of de vorming van een samenwer kingsschool kan een kwalitatief goede school op de gewenste af stand opleveren. Die school kan inspelen op de wensen van ou ders voor goede, levensbeschou welijke brede scholen. De samenstellers van de notitie vinden dat het tijd wordt te kij ken naar de positie van het openbaar basisonderwijs in de wijken, deschooldichtheid en de prognoses. Rotterdam Wethouder Nel van der Pol heeft gistermiddag de Erasmusspeld uitgereikt aan C.J. Gellings, beter bekend als de mode-ontwerper Cargelli. Cargelli is oprichter van de Vrije Academie Rotterdam en is daar ook directeur van. Hij heeft gro te bekendheid gekregen met zijn modeshows en als costuum-ont- werper voor de Rotterdamse Co rn edie en TV-programma's. In het Schielandshuis is een per manente tentoonstelling te zien van enkele modellen uit zijn vroegere collecties. Rotterdam In De Unie in Rot terdam wordt van 24 november tot 3 december een muziekfesti val gehouden. Het is een uit vloeisel van de opdracht voor drie nieuwe werken, waarvoor de Rotterdamse Kunststichting vorig jaar drie jonge componis ten uitnodigde: Luea Francesco- ni uit Milaan, Hanna Kulenty uit Warschau en Julia Wolfe uit New York. De jonge, eigenzinnige en geta lenteerde componisten leven en werken tn totaal verschillende muziekwerelden en vanuit vol ledig andere achtergronden. De keuze van de componisten werd ingegeven door de vraag wat er gaande is in de muziek en wat jonge componisten hebben te melden. Met jaarlijkse opdrach ten en festivals kan dan een beeld ontstaan van de ontwikke lingen in de jaren tachtig, en ne gentig. De eerste drie dagen van het fes tival worden werken uitgevoerd uit het verre en nabije verleden die van belang waren voor de ontwikkeling van de componis ten. Het tweede deel is gewijd aan de composities van het drie tal. Tijdens deze concerten wor den ook de opdrachtwerken uit gevoerd: Kulenty op 29 novem ber, Francesconi de volgende dag en Wolfe op 1 december. De werken zijn geschreven voor het Rotterdamse ensemble Groep 20. Speciale gasten zijn pianist componist Jaroslaw Kapuscins ki, trombonist Michele Lomuto en componist Martin Bresnick. Tot besluit is 2 december de dag van de confrontatie. Het drietal levert dan commentaar bij ver schillende werken die zij van jonge Nederlandse componisten hebben gekozen. Met de toekenning van de Anjerfonds Chabot prijs aan Axel en Helena van der Kraan honoreert het An jerfonds Rotterdam een oeuvre, dat volgens de jury tot op heden niet die aandacht heeft gekregen die het op basis van de kwaliteit verdient. Ze ontvingen de prijs van tienduizend gulden gistermiddag uit handen van burgemeester Bram Peper. Sinds 1966 is de prijs nu voor de tiende maal uitge reikt, „ter stimulering en erkenning van het culturele leven in deze stad", aldus Peper. Hij noemde het van grote betekenis voor Rotterdam dat er op het ge bied van kunst en cultuur een revitaliseringsproces plaats vindt. „Volgend jaar. in 1990, zal een groot deel van de feestelijke activiteiten (Rotterdam 650 jaar, 50 jaar wederopbouw) zich afspelen op het ge bied van kunst en cultuur", zo beloofde de burge meester. De prijs is toegekend voor het gehele oeuvre van de Van der Kraans, dat sculptuur (Axel en Helena) ai fotografie (Helena) omvat. De jury bestond uit mr. P.CIeveringa, F.VaJk, KGubbels, M.RcherOux en mevrouw T.Schoon. RidderkerkDe uitreiking van het boek 'Boele's Scheepswer ven' bij boekhandel Sanders in de Ridderkerkse wijk Bolnes was gisteren een feest van her kenning. De medewerkers van de Bolnesser werf, die aan de twee Rotterdamse schrijvers Dick Lad age en Ger Guijs hun verhalen hebben verteld, waren gistermiddag grotendeels pre sent Voor velen van hen was het boek de herinnering aan de scheepswerf, die zij altijd een warm hart hebben toegedragen, maar die in 1987 failliet ging. Te gelijkertijd was het een ontmoe ting met oude collega's die zij in tijden niet hadden gezien. „Hoe is het met jou? Lang niet gezien", was een opmerking die veelvul dig werd gemaakt Nog voordat de eerste exemplaren van het boek waren gearriveerd stonden de oud-werknemers al klaar om het bock te kopen De laatste directeur van de Boe- le-werf, Geert-Jan Boele, was gistermiddag aanwezig om het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. Hij zei vooral blij te zijn met het feit dat de geschiedenis van Boele op papier is gezet „De belangstelling voor Boele doet mij goed, want ook bij mij neemt de werf nog steeds een belangrij ke plaatsin. Ik weetzeker dat ie dereen die het boek leest, ge boeid zal zijn door de verhalen van deze mensen. Want de sfeer die er op de werf heerste, heeft gezorgd voor een goede onder linge band", sprak Boele. In het boek, dat 192 pagina's telt, wordt in chronologische volgor de de geschiedenis van het fami liebedrijf behandeld. Van het ontstaan in 1853 tot het faillisse ment in 1987. Het boek is geïllu streerd met 157 foto's, waarin het vooral draait om de 'gewone man'. Rotterdam Het veertigja rig bestaan van de JOVD in de Rijnmond zal worden op geluisterd met een belang wekkend forum, waaraan tenminste vijf Zuidameri kaanse ambassadeurs deelne men. De liberale jongeren hebben ervoor gekozen hun jubileum met een politiek ge tinte manifestatie te vieren. Dat gebeurt maandag 27 no vember in het nieuwe hotel Inntel. Het vredesoverleg, de narcotica- problematiek, dc economie en het bedrijfsleven, de invloed van de Verenigde Staten op Zuid- Amerika, schulden en inflatie, democratisering, koffieproble- men en import en export, het is een hele waslijst van onderwer pen, waarover de ambassadeurs van in ieder geval Brazilië, Chili, Colombia, Uruguay en Argenti nië zich zullen uitlaten. Forumleider is Peter Schuiten van Stads-tv Rotterdam. Hier mee hoopt Onno G, Brouwer van de lustrum commissie te voorkomen, dat het forum een te politiek tintje krijgt. Landelijk JOVD-voorzitter Mark Rutte houdt een inleiding. Namens de lustrumcommissie melden Greet J. van den Hout en Frederik W. van der Dussen, dat er toch nog iets feestelijks zal zijn, namelijk na afloop een borrel in Zuidame rikaanse stijl. Rotterdam Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de dag vaarding van het Tweede-Ka merlid drs. J. Janmaat nietig verklaard. Het Hof concludeer de dat de rechtbank in Rotter-, dam in 1987 procedurefouten heeft gemaakt met een bezwaar schrift dat Janmaat had inge7 d iend tegen zijn dagvaarding, i Janmaat werd ervan verdacht in 1986 samen met zijn toenmalige secretaresse onder valse voor wendsels handtekeningen te hebben verzameld in Hoek van Holland, bestemd voor de Rot? terdamse gemeenteraadsverkie zingen. Die handtekeningen dienden ter ondersteuning van de kandidatenlijst van de Cen trumdemocraten voor de ge meenteraadsverkiezingen in maart en ook voor de Tweede- Kamerverkiezingen van mei dat jaar. De Rotterdamse rechtbank ver klaarde indertijd de dagvaar ding op het punt van oplichting nietig, omdat in dit geval het plaatsen van een handtekening niet beschouwd kan worden als de afgifte van enig goed. Wat de valsheid in geschrifte betreft concludeerde de rechtbank tot vrijspraak. Het gerechtshof kwam vandaag helemaal niet toe aan de inhoudelijkekant van de zaak. Rotterdam De West-Kruiska de en le Middellandstraat als exotische winkelstraten. Aan dit thema heeft de gemeente Rotter dam een folder gewijd, die de le zer een wandelroute door exo tisch Rotterdam aangeeft. De West-Kruiskade heeft zich in de afgelopen jaren ontwikkeld tot een culturele smeltkroes. Dë straat is evenals de le Middel landstraat een aaneenschakeling van Surinaamse toko's, Hindoe- staanse juweliers, Marokkaanse en Turkse slagers en Indiase ba zars, die het geheel een exotisch aanzien geven. De helft van dé ruim honderd winkelpanden wordt geëxploiteerd door mi granten, De brochure geeft een overzicht van alle winkels en be drijven in dit stukje Rotterdam. Een plattegrond geeft aan waar de ondernemingen zijn geves tigd en welke produkten ze ver kopen. De wandelroute door exotisch Rotterdam is gratis ver krijgbaar bij de WV aan de Coolsingel, het H.I.C.- aan'de Hoogstraat r'-' ?y

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1