Van der Stelt (80) blijft onstuitbaar 'Onze wijk ziet er verschrikkelijk uit' Sint brengt mensenmassa op de been Belangstelling voor 'gastouders' groeit Kille ambiance bij Honeymoon-nightshow IJlF Offerblok gestolen tijdens kerkdienst Reuderink nieuwe voorzitter van PvdA [daiili VIAARDINGSDASBIAH SGHEiDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuw boek van chroniqueur van het oude Maassluis Flatbewoners bundelen krachten tegen huisbaas Lichtmasten op Watersportweg Stookkosten ter discussie SW-supporter zwaar gewond Auto tegen boom Stank voor dank E FABER smederij MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 Régionale redactie; Brede Havenstraat 6,3131 BC Vfaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis Bezorgd infor meren de talrijke kennissen van Wim van der Stelt wel eens wanneer de fotograaf de pijp aan Maarten geeft. Hun wenkbrauwen fronsen soms als zij de tachtigjarige Maas- sluizer met zijn camera door de stad zien. zwerven. Van der Stelt laat zich zijn levens werk echter niet afpakken. „Wat is er nou leuker dan zinvol bezig te zijn?", vraagt hij zich af. Ondanks zijn hoge leeftijd heeft Van der Stelt zijn functie als huisfotograaf van het plaatselij ke huis-aan-huisblad nog steeds niet opgegeven. De geboren- Maassluizer beleeft nog steeds te - veel plezier aan zijn activiteiten om zich thuis bij de kachel terug te trekken. „Als ik niks doe, ga ik overal pijntjes voelen", verklaart hij. „En ik heb nog energie genoeg om met mijn werk door te gaan. De tijd zal leren wanneer ik met fotograferen moet stoppen". Voorziet Van der Stelt de krant wekelijk van foto's, tussen de be drijven door vindt de opmerke lijk viefe bejaarde ook nog tijd voor historische navorsingen. De eerste vruchten van inspan ningen verschenen verleden jaar, toen het historische foto boek 'Maassluis, mijn stad' ver scheen. Deze uitgave werd een groot suc ces, want de 1300 boekjes vlogen over de toonbank. Op enkele exemplaren na is het volledig uitverkocht Burgemeester Hans van Es stak zijn bewondering voor Van der Stelt bij de presen- taïe ook niet onder stoelen of banken. Amper een jaar na de verschijning van het eerste deel van de cyclus nam hij het tweede deel in ontvangst. „Het lijkt er op dat u steeds actie ver wordt", sprak Van Es tijdens de feestelijke presentatie van het boekwerk. Van der Stelt moest de burgemeester tegenspreken: „Ik ga tegenwoordig toch min- derop reportage dan vroeger. De jaren gaan ook bij mij tellen". De fotograaf vergat er echter bij te vermelden dat h»j er sinds twee jaar eigenlijk een nieuwe baan bij heeft Als schrijver en foto graaf bezorgen de voorbereidin gen voor de boekuitgaven Van der Stelt veel werk. Want zijn scherpe geheugen mag als belangrijkste bron voor de tekst dienen, toch is Van der Stelt veel in het gemeentear chief te vinden om zij'n memorie te controleren. „De gebeurtenis sen staan mij helder voor de geest", verklaart hij, „Maar de precieze data en de aard van de voorvallen wil je toch controle ren". Net als het eerste deel van 'Maas sluis, mijn stad' ligt de nadruk op de naoorlogse geschiedenis van Maassluis. Toch is het tweede deel zeker geen herhalingsoefe ning van het verleden jaar ver schenen boek. Besteedde Van der Stelt in deel één veel aan dacht aan de turbulente ontwik kelingen in het oude stadscen trum van Maassluis, in deel twee geeft hij alle ruimte aan het roemrijke maritieme verleden van de Eerste Stad aan de Wa terweg. Op de kaft zet de fotograaf al de toon met een afbeelding van de Nieuw Amsterdam die Maassluis op de Nieuwe Waterweg pas seert. De veerpont toch niet bepaald een onaanzienlijk vaar tuig valt volledig in het niet bij het voormalige vlaggeschip van deHolland-Amerika Lijn. De talrijke rijmen, die Van der Stelt in de loop der jaren onder het pseudoniem M.A. Sluizer schreef, dienen in het boek als inleiding op gebeurtenissen, die veel Sluizers zich nog heugen. In het boek liet de fotograaf tal van afbeeldingen van zeeslepers af drukken, terwijl hij via uitge breide fotoreportages stil staat bij de realisering van een caril lon in de Grote Kerk en het be zoek van koningin Juliana aan Maassluis in 1971. Vlaardingen De huurders van de twaalf flats aan de Sperwerlaan, de Spechtlaan en de Torenval klaan hebben een bewonersvereniging opgericht. Met dit initiatief willen de zeshonderd gezinnen duidelijk maken dat er grote ongenoegens leven in de buurt. Zij vinden dat de huisbaas, het Gemeente lijk Woningbedrijf, dit deel van Holy-Zuid laat ver pauperen. „Het ziet er ronduit verschrik kelijk uit", aldus Ed Hassfeld, se cretaris van de nieuwe vereni ging. „De gemeente heeft jaren niets aan onze huizen gedaan. Daar moet snel iets aan verande ren. Mensen die hier een woning krijgen toegewezen, komen zel den verder dan het trappenhuis. Dan hebben ze al gegeten en ge dronken". De flatportieken zijn regelmatig doelwit van vandalen die de kel derdeuren intrappen en de brie- wie boven woont, heeft automa tisch hogere stookkosten. Een van de eerste daden van het pas gekozen bestuur was een on derhoud aanvragen met het Wo ningbedrijf. Het allereerste 'wa penfeit' was het kiezen van een naam. Het werd De Toekomst. „Een hoopgevende naam, dat hebben we nodig", aldus secreta ris Hassfeld. „Eerst dachten we aan Dè Ru'ine, maar dat vonden we bij nader inzien toch een beekje te cru". venbussen vernielen. De muren zitten van onder tot boven vol met graffiti. Die toestand is de bewoners al jaren een doorn in het oog. Ook de huizen zelf kunnen best een opknapbeurt gebruiken, maakt Hassfeld duidelijk. Dub bele beglazing en betere isolatie zijn twee belangrijke punten op het verlanglijstje. Vooral de huurders van de bovenste ver diepingen zouden daarbij gebaat zijn. Hassfeld: „Als je op de vier de woont scheelt dat in de winter zeker tien graden met de verdie pingen onder je". Anders gezegd: Schiedam /Vlaardingen - /Maassluis Wat in Belgie de normaalste zaak van de wereld is, wordt in Neder land pas voorzichtig aan ge werkt. Op het gebied van het verwezenlijken van vol doende kinderopvang zijn onze zuiderburen aanzien lijk verder gevorderd. En dat besef begint zo zoetjes aan door te dringen. In zowel Schiedam als Vlaar dingen worden momenteel po gingen ondernomen een zoge naamd gastouderproject van de grond te tillen. Een alternatief dat in Belgie al langen breed is ingeburgerd en naast'de kin dercentra en peuterspeelzalen een belangrijke steun is voor werkende ouders: kind wordt 's ochtends bij de oppasmoeder thuis gebracht of gaat tussen schooltijd naar haar toe en wordt s avonds weer opge haald. In Vlaardingen heeft de ge meente het initiatief genomen, een Gastoudercentrale op te starten om tussen vraag en aan bod te kunnen bemiddelen. Het is een aan de Werkgroep Kin dercentra Vlaardingen ge lieerd proefproject dat een half jaar de tijd krijgt zich te bewij zen. De Werkgroep Kinder centra Schiedam (WKS) heeft daarentegen zelf het initiatief ontplooid en de gemeente ge vraagd een dergelijke project te bevorderen. Uit onderzoek is komen vast te staan dat tweederde van de on dervraagde ouders (met kinde ren van nul tot en met twaalf jaar) niet zou overwegen ge bruik te maken van een gastou der. Dat twintig procent er ze ker wèl voor voelt, terwijl veertien procent de mening laat afhangen van een aantal factoren, vindt de WKS be langwekkend genoeg een voorzet te geven. Omdat er op dit gebied zo wei nig is geregeld, laten momen teel niet meer dan twee op de honderd ouders de zorg van de kleine tijdelijk over aan een gastmoeder. Men name bij moeders met baby's blijkt be hoefte aan een dergelijk alter natief te bestaan, juist omdat peuterspeelzalen overvol zit ten. Richting gemeente wijst de Werkgroep Kindercentra er nadrukkelijk op dat gastoude- ropvang niet mag worden ge zien als vervanging, maar als aanvulling op de bestaande vormen van kinderopvang. In Maassluis is volgens de plaatselijke Stichting Kinder opvang geen vraag naar gast ouders. Wel is het de bedoeling dat aan het begin van het nieu we jaar kan worden gestart met een baby-opvang. Het is wach ten op subsidie van het njk, maar de plannnen zijn al klaar. Voor kinderen tot anderhalf jaar bestaat in de Eerste stad aan de Waterweg tot nu toe nog niets. Vlaardingen Langs de Waler- sportweg in Vlaardingen komen eindelijk lantaarnpalen. De ge meente Vlaardingen is bereid zeven lichtmasten te plaatsen langs het gedeelte tussen de lan- dijsbaan in de Broekpolder en de rijksweg. Dat gaat 21.500 gulden - kosten. Pas als er meer geld kan worden vrijgemaakt, zal ook het resterende deel van de weg tot ,aan de fietsbrug over de Vlaar- dingse Vaart verlichting krijgen. De Vlaardingse IJsclub heeft al 'vaker deze problematiek aange kaart. Zij vmden dat de ijsbaan den de daar gelegen tennisclub vanuit de stad op een amper vei lige wijze kunnen worden be reikt. Al enige jaren is de duis- .ternïs op de Watersportweg hen een doorn in het oog. De Vlaar dingse IJsclub lijkt nu eindelijk een gewillig oor te hebben ge vonden. Schiedam Woningbouw ver- .enïging Schiedam houdt van avond een bewonersvergade ring voor de honderd huurders 1 in de binnenstad over de stook- kosten. De huisbaas en bewoners hebben onlangs overeenstem ming bereikt over de al jaren sle pende kwestie van de afreke- filing van deze kosten. Resultaat 1 was dat vanaf het stookseizoen 1982 niets meer hoefde te wor- den betaald en dat van nu af aan met een schone lei wordt begon nen, De woningbouwvereniging wil op de bijeenkomst in de foyer van het Passagetheater (aanvang acht uur) met name in gaan op de technische maatrege len die moeten worden uitge voerd om de cv-ïnstallatie zo goed mogelijk te laten werken. Maassluis Bezoekers van kerkdiensten doen doorgaans een duit in het zakje, maar gis teravond werd de preekbeurt in de Grote Kerk bezocht door lie den met minder edele motieven. Na afloop van de kerkdienst merkte de koster dat dieven tij dens de dienst kans hadden ge zien ongemerkt vandoor te gaan met het offerblok. Het geld, dat kerkgangers in deze collectebus stoppen, is be doeld voor de restauratie van de Grote Kerk. Doordat het offer blok regelmatig wordt geleegd, hebben de dieven hooguit enke le tientallen guldens buitge maakt. Tassen de be drijven door zong presenta trice Karin Bloe men zaterdaga vond ook nog een lied tijdens deHoneymoon- nightshow. door GAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen De onbekend gebleven eigenaar van en treebewijs 2447 zal achteraf ongetwijfeld spijt hebben van zijn voortijdige vertrek bij de Honeymoon-nightshow. Was de bezoeker gebleven, dan had de eigenaar met zijn part ner zo ben driedaagse" reis naar Parijs in zijn zak kun nen steken. De trekking vormde in de nach telijke uren de apotheose van de huwelijksquiz die zaterdag ter afwisseling van een reeks mode shows in de Lijnbaan hallen werd gehouden. Hoewel anders van opzet, gold de show als de natuurlijke opvolger van de Nacht van de Mode. Met veel succes werd de kleidingpresen- taïie een aantal jaren opgevoerd in tenntshal van Hoogendijk. De opvolger haakte m op de po pulariteit van de Honeymoon- kwss die wekelijks miljoenen mensen bij de buis houdt ge kluisterd. Hierdoor werden de mannequins en dressmen, die de nieuwe collectie van de plaatse lijke winkeliers toonde, op het podium afgewisseld door jongge huwde bruidsparen. Gehuld in hun bruidskleding voerden zij onder leiding van Karin Bloe men allerlei opdrachten uit. Opschepen De modeshows kon de meeste toeschouwers nog wel boeien, maar de quiz bleek geen geluk kige greep van de organisatie. Thuis voor de buis mag de Ho- neymoonshow menigeen beko ren: in een grote, kille hal kon de wetkamp tussen de bruidsparen de aandacht van het publiek niet echt vasthouden, MisschienJkwam het omdat Ron Brandsteder als presentator werd gemist De eigenlijke pre sentator van de Honeymoon - kwis eiste echter een honorari um van 14.000 gulden en dat vonden de winkeliers toch iets te veel van het goede. Om die re den scheepten zij het publiek op met Karin Bloemen die in Vlaardingen nog eens mocht de monstreren waarom de Vara haar enkele jaren geleden als k wismaster o n tsloeg. Wordt Brandsteder al door wei nigen tot de inteligentia van Ne derland gerekend. Bloemen pre senteerde de show zaterdag wel erg onbenullig. Jan Madern noemde zij consequent een amb tenaar, terwijl wethouders toch in heei Nederland voor de poli tieke bazen van de ambtenaren doorgaan. „Pakt u uw ticket erbij", sprak Bloemen, doelend op het toe gangskaartje van de mensen „Ik bedoel uw biljet, u weet wel uw mgangsbtljef\ Kon de stunte lende Zaanse de zaal niet in be weging krijgen, de ambiance droeg zaterdag ook niet echt bij tot een feestelijke stemming. Varkenshok Met een betonnen vloer, een be tonnen muur en betonnen bal ken heeft de zaal de allure van een varkenshok. Met vloerbe dekking, mooie planten en een feestelijk decor hadden de win keliers de beperkingen van de zaal nog aardig kunnen maske ren, maar buiten het neerzetten van een podium had de organi satie aan weinig faciliteiten ge dacht. Tot overmaat van ramp tochtte het in de zaal Het wekte medelijden op met de meiges die midden in de nacht lingerie moesten showen. Met stramme ledematen bewo gen zij verkrampt over het podi um Alleen Rob de Nijs, die het programma afsloot, wist zichzelf en bei publiek nog een beetje op te warmen. Rob rende over het podium, het publiek, dat vanwe ge de kou de jas weer had aange trokken, trachtte zich warm te dansen op zijn deuntjes. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Bomvol was het zaterdag rond de havens. Zpwel voor Schiedam, Vlaar dingen als Maassluis gold een nagenoeg identiek beeld. De aankomst van Sint Nicolaas bracht dit jaar een ware men senmenigte op de been. Vanaf de Waterweg deed de goedheiligman in logische volg orde eerst de havens van Maas sluis en Vlaardingen aan en be reikte in de middaguren Schie dam. In de Eerste Stad aan de Waterweg stonden kinderen en ouders in groten getale op de ka demuren in het Oude Centrum opgesteld. Niet iedereen begreep echter wie sinterklaas nou ei genlijk was. Zo merkte een knaapje, toen de boot de haven binnenvoer, tot zijn verbazing: „Ik zie veel meer Zwarte Pieten dan Sinterklazen". Toen de stoomboot aangemeerd was, werd de Sint ontvangen door burgemeester Hans van Es. Voordat de Sint zich in de men senmassa wurmde, complimen teerde hij de burgemeester met het opgeknapte stadsaanzicht en feliciteerde hij het Zeekadet- korps met hun 40-jarig jubileum. De commandant van de zeeka- detten kreeg als eerste inwoner van Maassluis een cadeautje van de Sint. De 'triomftocht' van de Sint kwam vervolgens langs het Vlaardingse Westerhoofd, waar vandaan hii met een statig rijtuig naar de Markt werd gereden. „Ik weet dat het niet zo is", ver telde de Spaanse filantroop, „maar het lijkt erop of Vlaardin gen steeds groter wordt. Ik zie weer veel meer kinderen dan verleden jaar. Ik dacht even dat ik in Rotterdam was beland". De drukte mocht de sint in ver warring hebben gebracht, hij paste zich wondersnel aan de couleur locale aan. „Ik denkt dat we nog wel even kunnen blij ven", sprak de Sint in onvervalst Vlaardings tot de juichende kin dermenigte. Na een korte toe spraak vluchtte de stokoude Sint voor de schrale wind het stad huis in, waar hij even op tempe ratuur mocht komen. Binnen zette de goedheiligman zelfs zijn mijter af en een kopte lefoon op om voor de microfoon van de ziekenomroep te verkla ren dat alle kindertjes ook dit jaar weer op een cadeautje mo gen rekenen. Jong Vlaardingen mag door deze uitspraak gebak ken zitten, anderen dienen zich grote zorgen maken. Zoals de be stuurder van een Mercedes, die het bestond zijn bolide op zater dagochtend voor het stadhuis te parkeren. Sinterklaas deelde niets uit, het was de poltie die hem een prent gal Een identiek beeld in de drie Waterwegsteden: het zag werkelijk zwart van de mensen bi] de aankomst (hierin Schiedam) van Sint Nicolaas... Maar ook de rol van de organise rende middenstand was dubieus. Menig ouder fronste zijn wenk brauwen toen hij de tekst van het lied De Sinterklaaswals on der ogen kreeg. Onder leiding van de muzikale Pieten zong hun kroost braaf dat 'de AMRO- bank ook een duit in de zak deed'... Als laatste was de jubelmenigte in Schiedam aan de beurt Drin gen en drommen was het motto, waarbij de Sint bij zijn eerste stappen op vaste bodem zo'n beetje onder de voet werd gelo pen. Dat gold evenzeer voor de peuters die het in de mensen massa maar moeilijk hadden het hoofd boven water te houden. Te voet zocht de goedheiligman zich een weg naar het stadhuis, waar burgemeester Reinier Scheeres hem prees om zijn stiptheid en de grijsaard zelf met een vreemd iel stemmetje de dankbetuigingen in ont vangst nam. Vervolgens wrong hij zich opnieuw door de drukte om zijn rijtuig te bereiken, waar mee nij een bezoek aan het cen trum bracht Schiedam Bij de voetbal wedstrijd SW-Cambuur is een Schiedamse supporter ernstig gewond geraakt. De man viel tijdens de rust over een puntig hekwerk en liep een slagaderlijkle bloeding aan z'n been op. Nadat een politieman bet been had af gebonden, werd de suppor ter naar de intensive care- afdelïng van het Schïeland- ziekenhuis gebracht. Voor en tijdens de wedstrijd deden zich herhaaldelijk on geregeldheden voor. De po litie moest verschillende ke ren optreden tegen voetbal fans die met elkaar op de vuist wilden. De wedstrijd werd tien minuten gestaakt omdat iemand uit het pu bliek een rotje gooide naar de grensrechter die versuft op het veld viel. De politie verrichtte geen arrestaties. Vlaardingen Een 21-jarige Vlaardinger is in de nacht van vrijdag op zaterdag met hoge snelheid op een boom geknald. Op de Marathonweg verloor de jongen, die onder invloed van al cohol was, ter hoogte van de Ary Koplaan de macht over het stuur. Voor een technisch onderzoek is de zwaarbeschadigde auto over gebracht naar het politiebureau. De bestuurder, die niet in het be zit is van een rijbewijs, kreeg een proces-verbaal. SchiedamMaarten Reude rink is gekozen tot nieuwe af delingsvoorzitter van de PvdA-Schiedam. Reuderink is de opvolger van Peter Stadhouders, die de afgelo pen twee jaar de voorzitters hamer hanteerde. Stadhou ders stapt uit het bestuur, om dat hij in 1990 in aanmerking wil komen voor een plekje in de Schiedamse gemeente raad. Reuderink (27) behoort net als de 32-jarige Stadhouders tot de jongere garde van de afdeling die een nogal vergrijsd karakter heeft. De V «.uwe voorzitter is sinds twee jaar actief in het par tijbestuur, waar hij zich met name heeft beziggehouden met de samenwerking met andere partijafdelingen. Reuderink, die vijfjaar lid js van de PvdA .beschouwt het voorzit terschap als een prima posi tie om de afdeling beter te leren ken nen. Hij is voorlopig niet van plan, het voorzitterschap een nieuwe inhoud te geven. „Als bestuur zijn we van plan door te gaan op de ingezette lijn. Zo blij ven de periodieke wijkbezoeken zeker gehandhaafd binnen onze activiteiten". Schiedam 'Stank voor dank', zeiden twee politie agenten vrijdagavond wal gend, toen zij op de vloer van hun surveillancewagen menselijke uitwerpselen aantroffen. De 'hoop' was achtergelaten door een stad genoot. die even tevoren door de agenten naar huis was gebracht. Zij hadden de man opgepikt op de Broers- vest omdat hij wegens drankgebruik niet meer op eigen kracht zijn woning kon bereiken. Het 'soeve- nier' werd op de stoep bij het hoofdbureau verwijderd met behulp van een wc-bor- ste! en veel zeepsop. Malmö C/4JLDÖJRGSTRAAT 80 YLAAR0MGEN - m. 010-4343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1