De koster bouwt een feestje m Hans Ruytenberg is een sombere optimist WATERWEG VERWARMING SPORT 1 Mari van Veen heeft al 25 jaar wat zijn hartje begeert Mereille Hanuiiink de op een na beste Schiedam: minder kampioenen Tjassens: Wim de Vette valt me zwaar tegen SPORTAGENDA Leda Bitanc en Natasja Overdiek grote favorieten I SCHIEDAM VLAARDINGEN MAASSLUIS I Schiedam |Maas^uis_l GASHAARDEN O CV-INSTALLATIES Rotterdams Nieuwsblad woensdag 22 november 1989 Zilveren kassier Johanna van der Heide-Rïs ïs vanmiddag onder scheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Van der Heide kreeg die onderscheiding omdat zii 42 iaar in d ienst is trpmPMf Kfï t <aiui.uuu>. MLuj urn»», nis en was verant woordelijk voor de controle en uitbetaling van alle declaraties. Burgemeester Reinier Scheeres speldde de 64-jarige werkneemster de versierselen op tij dens een afscheidsreceptie bij het bedrijf. Actie rolstoelbus Twee Schiedamse vrouwen zijn onlangs een actie gestart om geld in te zamelen voor een nieuwe rol stoelbus voor invalidensportvereniging De Ooie vaars. De dames hopen met de verkoop van onder meer origami wenskaarten, cadeaulabels, bladwij zers en cadeaudoosjes voldoende geld bij elkaar te krijgen om zo'n bus te kunnen bekostigen. Vanaf volgende week dinsdag tot en met zaterdag staan zij met een stand In de bibliotheek op het Bachplein. Schilderen In het dagverblijf voor gehandicapte ouderen De Woutershof (Broekpolder) brengen veel bezoekers al jaren hun tijd door met schilderen, tekenen en kleien. Het is een 'verborgen bezigheid', want het meeste werk van de zestig Woutershoffers krijgt hooguit een plaatsje in de woonkamers van familie leden; een breed publiek heeft er nooit mee kunnen kennismaken. De gemeentebibliotheek aan de Waalstraat brengt daar verandering in. Op woensdag 29 november opent wethouder Arij Maar!eveld een expositie van Woutershof-kunst in de bieb. De schilderijen, teke ningen en keramische voorwerpen zijn daar tot 14 december te zien. Wie er langer van wil genieten moet nog even geduld hebben, dan kan het werk ook worden geleend. De Woutershof is bezig een ei gen artotheek op te zetten. Stukken uit die collectie kunnen vanaf 1990 tegen een geringe vergoeding tijdelijk mee naar huis worden genomen. 400 vogels Rond 400, merendeels zelfgekweekte volièrevogels, zijn vanaf woensdag 28 november tot en met zater dag 2 december te zien op de jaarlijkse vogeltentoon stelling van de Vlaardingse vogelvereniging Icarus. Burgemeester Fred van Lier opent de tentoonstel ling woensdagavond in de recreatiezaal van Het Zonnehuis. Voor de eigenaren van de vogels betekent de ten toonstelling meer dan het louter tonen van hun ka naries, parkieten, kwartels en een aantal insecten etende iropische vogels. Zij strijden bovendien om het felbegeerde bondskruis, een hoge onderschei ding die door de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers beschikbaar wordt gesteld. Vijf landelijk erkende keurmeesters zullen de vogels op kleur en conditie beoor d elen De tentoonstelling is voor het publiek geopend op woensdag van 20.00 tot 22.00 uur, op donderdag en vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. Verwondering Onder de titel 'Verwondering' exposeert schilderes Jeanne Suijker vanaf maandag tot en met zaterdag 16 december op de tweede verdieping van decentra le bibliotheek aan de Waalstraat. Suijker laat zich, vóórhaar op houten panelen uitge voerde schilderwerken, vooral inspireren door de natuur. Van haar hand zijn in de bibliotheek ver schillende landschapschilderijen te zien. Ze koos voorde titel 'Verwondering', omdat ze zelf regelma tig verwonderd is over het effect dat zon en weer hebben op de landschappen die zij vastlegt. Beroepskeuze De Lokale Omroep Vlaardingen besteedt zondag onder het motto 'Werk in uitvoering' uitgebreid aandacht aan de onderwerpen beroepen en beroeps keuze. Tijdens een live-programma, dat vanuit café D'Oude Stoep wordt uitgezonden, komen mensen met een bijzonder beroep (een cabaretier en een mu zikant, maar ook Prins Carnaval en Sinterklaas) aan het woord. Verder zijn er vraaggesprekken met vertegenwoor- digers van het arbeidsbureau en een uitzendbureau. Het twee uur durende programma is vanaf 14.00 uur te beluisteren. Tropisch paradijs Petticoats, vetkuiven en muziek uit de jukebox. Die rock roll-ingrediënten luisterden vorig jaar een groot schoolfeest op de St Jozef-mavo aan de Wil lem de Zwijgerlaan op. Omdat leerkracht Cor van den Hoek het zich -als organisator van dat door 500 tot 600 leerlingen bezochte festijn niet al te gemak kelijk wilde maken, koos hij voor een geheel andere opzet De aula van de school is vrijdagavond omgetoverd in een tropische badplaats, compleet met palmen, rieten parasols, visnetten en zelfs een echte zeilboot. De achtergrondgeluiden komen dit keer niet van Chuck Berry of Bill Haley, maar van een Caraibi- sche steelband. Als klap op de vuurpijl staat een op treden van de wereldkampioen limbodansen op het programma. Gig '89 Zeven bands die bij het Popoverleg Maassluis (POM) zijn aangesloten treden volgende week vrij dag en zaterdag op tijdens Gig '89. Het is voor de ze vende keer dat dit popfestival in jongerencentrum Dug Out wordt gehouden. De Maassluïsse bands die daar optreden zijn de Ant werpse Petroleurs, The Wasted Penguins, Flowers for Francis, Dantes Disciples, Dirty Laundry, Story of Bar enTris. De laatste drie bands treden zaterdag avond op. Als uitsmijters zijn voor beide avonden twee bands van buiten de regio aangetrokken. De Plastic Dolls sluiten vrijdagavond af, terwijl de feestmuziek van de Braziliaanse formatie Tanga zaterdag het festival uitluidt. tisch cabaret door Echte Mannen, Passagetheater, 20.30 uur. cabaret De Morsige Types speelt Potters Dakterras, theater De Teerstoof, 20.30 uur. Ook zaterdag. donderdag 23 november jazzconcert van het Her- bie White Orchestra, thea tercafé De Tender. 21.30 uur. vrijdag 24 november concert van de rhythm bluesformatie d'Boom Har per Band, café Podium, 22.30 uur, Zomer in Rfmlni, absurdis- donderdag 23 november film Rain Man. Schuurke- rklheater, 14.00 er 20.30 uur. VERWAR!,1INGSSPECIALIST l/AAV SHOWROOM VAN l\UV I 003t HAVENKAD E14. TEL.OiO 4343213, VLAARDIMGEN door SANDER SONNEMANS Schiedam De parochia nen van de Sint Jacobus- kerk in Kethel staan twee feestjes te wachten. Be staat de imposante kerk over een halfjaar honderd jaar, koster Mari van Veen (59) viert over anderhalve week zijn zilveren jubile um aan de Kerkweg. Zelf laat de voormalig meUtuitge- ver en tuindersknecht dit feit met ongemerkt voorbij gaan. Hij geeft op 1 december dan ook in de door hem beheerde zaal De Noord een receptie met uitloopmogelijkheden, zoals hij het zelf noemt. „Aanvankelijk had ik niet zo'n trek in een gesprek. Ik hou niet zo van al die poeha, maar mijn vrouw vond het wel leuk. Dus hier zit ik dan. Kom maar op met de vragen", opent de koster achter een kop kof fie. „Doordat ik vroeger al de kos ters Soeters die man is inmiddels al ter ziele en Lansbergen hielp, ben ik er eigenlijk vanzelf inge rold", blikt de Schiedammer terug. Jk ben koster geworden m de tijd dat men in de kerk plaatsengeld moest betalen; vooraan twintig cent, in het midden dne stuivers en achterin een duppie. Tussen die rij en was altijd moeilijk ten scheiding te trekken en je gelooft het mis schien niet, maar als er dan iemand met een bewijge van tien cent op een plaats van vijften centen zat, kreeg ik commentaar te horen. Echt, zo ging dat vroeger". Linksvoor Van Veen werkt niet alleen als kos ter. De Kethellapper van origine fungeert regelmatig als drager bij begrafenissen en beheert ook het verenigingsgebouw. „Het kosters- loon alleen is niet voldoende, dus daarom doe ik die begrafenissen en het zaalije erbij". Uit een stoffige doos diept hij foto's op. .,Kijk, hier loop ik links vooraan bij de kist. Vroeger hep Wim van de Boogert 'linksvoor', maar sinds hij dat werk met meer doet, loop ik op zijn plaats. Ik weet dat het is alsof ik over een voetbalopstelling praat, maar iedere drager heeft nou een maal zijn vaste plaats aan de kist". Hij is, zegt hij, de koning te rijk met zijn kosteraat. Hij voelt zich bevoor recht om in het rustieke Kethel te mogen huizen. Nog meer in zijn sas is hij echter met het feit dat zijn werkterrein zich op loopafstand van zijn huis bevindt. 's Kosters koe mag op het kerkhof weiden', luidt een spreekwoord en daar houdt Van Veen zich aan. Op het erfje heeft hij enkele geiten en kippen rondlopen. „Ik zou voor geen goud in de stad willen wonen. Ik heb hier alles wat mijn hartje be geert", wijst hij met gepaste trots naar zijn veestapeltje en de twee broeikasjes die hij er als hobby op na houdt. Treurbeuken „Nog geen moment heb ik er spijt van koster te zijn geworden. Je be paalt min of meer je eigen werktij den. Natuurlijk, je moet op vaste tij den de kerkdiensten voorbereiden en elke dag de toren in om de klok op te winden. Ja, en dat al 25 jaar lang. Vroeger was er elke dag een mis, maar dat is nu wel even an ders. Het lijkt wel alsof er steeds minder Vouwtjes en trouwtjes' zijn. Het feit dat men steeds meer voor cremeren kiest, speelt natuurlijk ook een rol". Wie denkt dat de kerkelijk bedien de er een lui leventje op na kan houden, heeft het bij het kortste eind. Naast simpele herstelwerk zaamheden in de kerk en het schoonhouden ervan horen ook het tuin- en begraafplaatsonderhoud tot het takenpakket Van Veen delft nog steeds eigen handig de graven die door de enor me takken van de driehonderd jaar oude treurbeuken worden over kapt en weet dan ook precies wie er tegenover de Jacobuskerk ter aarde zijn besteld. „Hierin", zegt hij bla derend m een cahier, „staan alle na men van de mensen die ik m de loop der jaren heb begraven". Een vluchtige telling leert dat er door hem al zo'n 210 doden naar hun laatste rustplaats zijn gebracht. Kuchen „Eén keer heb ik wel eens iets leuks meegemaakt op het graf", veert hij op m zijn stoel. „Ik was eens een graf aan het graven toen er wat kinderen op het binnenplaatsje aan het spelen waren. Doordat ik al op zo'n twee meter diepte was, konden die kinderen mij niet zien staan. Ze schrokken dus ontzettend toen ze op de schijnbaar verlaten begraaf plaats iemand ineens hoorden ku chen. Met de schrik in de benen zijn ze keihard weggerend. Ik ben later wel even bij die gezinnen langs ge gaan om te vertellen wat er was beurd anders hadden die kleintjes er nu misschien een syndroom aan overgehouden". Uitvoerig vertellend geeft de jubi laris een rondleiding op zijn 'land goed' dat hij met zijn wederhelft Riet bewoont. Na het moestuintje en de geiten toont hij het kippen hok, waarvan elke ochtend verse eitjes en zo nu een dan een geveder de vriend voor de slacht worden be trokken. Na de binnenplaats wordt de begraafplaats bereikt, waar ook de zogenaamde 'benenput' (Van Veen: „Daarin worden de opgegra ven skeletten die plaats moeten ma ken voor nieuwe graven verza meld") zich bevindt. Schitterend Na de Kerkweg overgestoken te zijn opent de geiegenheidsrondlei- der de dubbele deuren van de Sint Jacobuskerk. Verlichting wordt ontstoken. „Mooi of niet? Een schoonmaakbedrijf heeft de kerk pas geleden van binnen helemaal gereinigd. Nee, die kerk staat er schitterend bij", merkt hij tevreden op. Terug naar het huis van de koster. Alsof het een boerengezin betreft lopen de poes en hond zo nu en dan de keuken binnen terwijl de koer- duif, vertoevend in een kooi aan de wand, zich luidruchtig manifes teert „Aan die duif zit een aardig verhaal vast", neemt Van Veens eega Riet het woord over, „Onze kinderen hadden vroeger eczeem en volgens een buurtbewo ner zou een duif hét afdoende mid del tegen een dergelijke kwaal zijn. Nou, we hebben toen die duif in huis genomen en of je het nu wilt geloven of niet sinds we dat beest m huis hadden werden de huidaan doeningen zichtbaar minder". De al 25 jaar koster zijnde Mari van Veen besluit een punt achter de conversatie te zetten. „Ik heb beslo- verwijst de ju zijn aanstaande feest. „Ja, ik heb wel gehoord dat de leden van het kerkbestuur ook iets wilden doen. Dat zie ik vanzelf wel. Zij worden in elk geval bij mij uitgenodigd, want zo'n jubileum maak je maar één keer mee in je leven". '4 y*m Schiedam Mereille Ham- mink is de op een na beste softbalster van Nederland. De werpster van hoofdklas ser Wilton Fijenoord/Schie- dam, die deze zomer debu teerde m het Nederlands, krijgt zaterdag in de Cinevi- deo-studio te Almere te ho ren dat zij bij de verkiezing van de meest waardevolle speelster achter Fredy van Offeren (Terrasvogels) op de tweede plaats is geëin digd. Op de keuze van Van Offe ren valt niets af te dingen. Zij toonde zich in het afgelo pen seizoen op afstand -royaal voor ploeggenote Jacqueline van der Vlugt de beste werpster. Voorts eindigde zij in het klasse ment van de beste slagvrou wen samen met Irene Nijs- sen (Terrasvogels, beidi^i 0.377) achter Jacqueline van de Heykant (Twins, 0.391)) op de tweede plaats. De uitreiking van deze on derscheidingen is onderdeel van een complete honk- en softbalmiddag. In Almere worden als omlijsting beel den vertoond van de door de Oakland Athletics met over macht gewonnen World Se ries. Naast het opspelden van de medailles, zal tevens de door de KNBSB vervaar digde instruktievideo offi cieel ten doop worden ge houden. door SIMON VAN ZUILEN Schiedam „Ik denk nog niet aan degradatie. De competitie 'duurt nog lang genoeg. Maar het is wel een gegeven, dat we het dit seizoen erg moei lijk gaan krijgen". Schie- dam-trainer Hans Ruy tenberg ziet de naaste toekomst voor zijn club tamelijk somber tege moet. De forse nederlaag bij Martinit (4-1) dreunt nog behoorlijk na in het Harga-kamp. Ook bij Ruy tenberg, die van de voorberei ding op de derby maar weinig te rug vond. „We hebben de hele wedstrijd achter de feiten aange hold. En bij Martinit zat er veel meer voetbal in". De laatste jaren is Schiedam een lage klassering overigens niet vreemd. Het behoud van de vierde klasse stond al enkele malen flink op de tocht, maar toch lukte het steeds weer in de KNVB te blijven. Dit seizoen de graderen er echter twee clubs en dat maakt het voor Schiedam extra moeilijk. „Ik heb ook nog geen één keer in de sterkste opstelling kunnen spelen", vervolgt Ruytenberg. „Steeds zijn er schorsingen en blessures. Tegen tegen Martinit zaten Mario Mosso en William de Heij zaten nog een straf uit, ter- wijl Dennis van Heijningen ge- blesseerd was. En ik heb al zoi 1 weinig alternatieven achter de 1 hand", verzucht Ruytenberg. De oefen meester is bezig aan zijn vierde seizoen, nadat hij eerder al eens dne jaar bij Schiedam werkzaam was. Een paar weken terug baarde Ruytenberg opzien door al in een erg vroeg stadium aan te kondigen zijn contract aan het eind van het seizoen niet te willen verlengen. In de regio was Ruytenberg daarmee de elk jaar toch al vroeger inzettende trainerscaroussel ver vooruit. Factoren „Er is een aantal factoren ge weest om mijn vertrek al zo vroeg aan te kondigen". Ruyten berg wil daar niet dieper op in gaan. „De hoofdreden is mis schien wel dat ik hier al zo lang ben. Dan raak je op een gegeven moment op elkaar uitgekeken en is het voor beide partijen be- Schiedam Het aanbod van kampioenen is in Schiedam minder groot dan in voorgaande jaren. Vooral het aantal indivi duele sporters dat een titel in de wacht sleepte, is aan de magere kant. Tot nu toeontving de afde ling sportzaken in deze categorie slechts tien aanmeldingen voor de huldiging, die vrijdag I de cember in de recreatiezaal' van het stadskantoor wordt gehou den. Uit handen van wethouder Luub Hafkamp ontvangen de volgende kampioenen hun blij vende herinnering: Stineke Kloosterhuis (bowling), Angela van Loenen (schaken), Ron Heusdens (dammen), R. Hessels (tangsoo doo), Willem Noorduin, Feike Waque (beiden gehandi capten sport), Larissa en Natasja van Hesse (turnen), H_A. Jansen (kata) en Hans Bernard (biljar ten). x Bij de teams zijn er drie vereni gingen die tweemaal het erepo dium betreden. De voetbalclub SVDPW werd zowel met het eerste zaterdag- als zondagelftal kampioen, basketballend Ju- ventus zag de dames en de heren kampioen word en en ook de vol leybalvereniging Rijnmond leg de vorig seizoen met beide stan daardteams beslag op de hoofd prijs. De overige kampioenen zijn: SFC (Schiedams voetbalkampi oen), GIB (voetbal), PPSC (zaal voetbal), Hermes DVS (Schie dams zaalvoetbalkampioen), DWS (handbal heren), De Re ling (tafeltennis), Groenoord (schaken), Musis Sacrum (bow ling) en SRB (reddend zwem men). Schiedam Jan Tjassens is een beetje in z'n wiek geschoten. De sportambtenaar van de ge meente Schiedam had zeker niet van Olym- pus-voorzitter Wim de Vette verwacht dat hij met ongenuanceerde uitspraken zou komen. „Ik heb me geërgerd aan dat stukje m de week brief van Olympus, omdat ik juist regelmatig met hem contact heb gehad over de situatie op sportcomplex Bijdorp", briest Tjassens. „Wim de Vette is me zwaar tegengevallen". De Vette en ook het bestuur van WK vindt de houding van de gemeente onfatsoen lijk, nu er uit het stadskantoor nog steeds geen antwoorden zijn gekomen op diverse brieven, „Wij kunnen geen antwoord geven om de sim pele reden dat de herstructurering nog steeds aan de gang", aldus Tjassens, die het overigens ook betreurt dat Olympus nooit heeft gepro beerd elders onderdak te vinden toen bekend werd dat Bijdorp binnenkort wordt gesloten. „De Vette heeft wel gelijk als hij stelt dat ook zijn club betroken is bij de regeling die de ge meente straks met WK treft vervolgt Tjas sens. „Dat gaat ook beslist gebeuren. Er bestaat nog onduidelijkheid welke zaken eigendom zijn van WK en wat van de stichting is. Het is in elk geval zwaar overdreven wat De Vette schrijft. Het is de bedoeling dat ik zo snel moge lijk over deze zaak met wethouder Hafkamp rond de tafel ga zitten". Volgens Tjassens is de gemeente op zoek naar een kandidaat die het na de jaarwisseling vrij komende clubgebouw van WK, dat dan bij DHS intrekt, tijdelijk in gebruik kan nemen. Kan die optie niet gerealiseerd worden, dan is de kans groot dat Olympus het beheer krijgt over die opstallen. Tjassens: „Voor een habbe- krats natuurlijk. Je hebt gezien wat er met het lege clubgebouw van Ursus is gebeurd en dat willen we nu voorkomen". Tjassens heeft De Vette ook laten weten dat hij er verstandig aan doet toch wat contacten te leggen met andere vereniigmgen, omdat de be slissing Bijdorp te sluiten in geen geval zal wor den teruggedraaid. Tjassens: „Daarbij heb ik de naam van Schidam laten vallen, maar bij mijn weten heeft Olympus nog geen enkele poging daartoe ondernomen...". Hans Ruytenberg...'Op een ge geven moment raak je op eikaar uitgekeken'... ter om uit elkaar te gaan". „Er is geen sprake van contacten met andere clubs", ontzenuwt Ruytenberg eventueel in die richting opkomende gedachten. „Daarvoor is het nog veel te vroeg in het seizoen". Het spelle tje op zich is Ruytenberg nog niet zat „Ik hoop nog wel in de voet ballerij actief te blijven". Dat zal de gedreven oefenmees- ter ongetwijfeld lukken, want hij is nog fanatiek genoeg. Ook bij Schiedam, waar hij het sei zoen naar beste kunnen wil vol maken. „Er wordt in elk geval optimaal getraind en gewerkt", stelt hij. „Daar ligt het beslist niet aan. Van degraderen wil ik dan ook nog niet weten' Tip» voord» zo rubriek kunt u doorgovon san do sportredaktie van d«z» krant, postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Da sportrsdakOs Is overdag tola Ionisch be reikbaar onder nummer O1O-434520S en In da avonduren onder nummer 010- WOENSDAG 22 NOVEMBEH Basketbal: 2030 RZ 3-^Juventus (d); Zaalvoetbal: Westwtjkhal Vlaardingen: 21.40 DVO'32—BKB. DONDERDAG 23 NOVEMBER Zaalvoetbal: MargrietbaJ Schiedam veld 1: 21.00 BBSS—All Greens (d): Volleybal: 19.45 Pollux—MVCfh). VRIJDAG 24 NOVEMBER Volleybal: 21.00 Holy—HJPV4(d). Vlaardingen Het clubkampioen schap van VZC is tot het vierde on derdeel gevorderd. Na de school-, rug- en vlinderslag wordt vrijdaga vond de wisselslag gezwommen. Om half zeven valt in het Kolpabad het eerste startschot. De wisselslag gaat over een afstand van 200 meter, terwijl de jeugd onder de 12 jaar 100 meter zwemt Kansheb bers bij de meisjes zijn Natasja Over diek en Leda Bitanc in de wat oudere leeftijdsgroep. Bij de meiges tot en met 16 jaar moet Sonja Steïn op ge duchte tegenstand rekenen van Na tasja van Bommel en Anja van Hof wegen. Bij de dames is Marjon Stam de uitge sproken favoriet, met Karin Stein als één van haar belangrijkste concur renten. Bij de jongens is het in de di verse leeftijdsgroepen een opbn strijd. Bij de heren lijkt het weer een twee strijd te worden tussen Martijn van den Maagdenberg en Michael Nu- man. Numan heeft zich op de 100 meter rugslag al geklasseerd voor de natio nale winterkampioenschappen, die in februari worden gehouden. Zeker van deelneming is ook Van den Maagdenberg op zowel de 100 als 200 meter schoolslag, terwijl juniore Leda Bitanc al een'startbewijs voor de 200 meter rugslag heeft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2