Bouwconflict in Het Scheur Kunstenaars blij met veiling voor Somoto Bewoners '210' schrikken van boekhoudersmentaliteit EERSTE SLEUTEL VOOR SPALANDER Contra-expertise in zaak Spaland ■MOMS DAGBLAD SCHIEDAMSE GOIIRANI NIEUWE WATERWEG GOURANT Aleida oogst bewondering 'Dit kunnen ze niet maken' Afpersers gepakt Verkeersknoop in Ambacht opnieuw niet doorgehakt Heiwerk kan tot schadeclaims leiden E FABIER 'Perfectgame9in Vlaardingen Schiedamse raad koerst aan op compromis Vluchtende bestuurder botst op boom Overvaller dreigt met handgranaat Ilililllllilllllliillillillllllllllllllllll Junk dreigt met naalden ^RrjDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Grote belangstelling toonde de commissie welzijn en cultuur gis teren in het Amsterdamse atelier van Theet van der Pant (midden, met bril) voor het gipsen model van het Vrouwe Aleida-beefd. Amsterdam Kreten van ver rassing en bewonderingslaakten de leden van de Schïedamse raadscommissie welzijn en cul tuur gisteren in Amsterdam bij het aanschouwen van hun 'stam moeder', Vrouwe Aleida. Ra zend enthousiast waren ze over het werkmodel dat de beeld houwster Theet van der Pant heeft gemaakt van de adellijke dame die Schiedam in de mid deleeuwen stadsrechten ver leende. ,,Wat een mooie lijnen. Wat een uitstraling. Echt een beeld met vaart", klonk het in het atelier van de kunstenares, die bijna twintig jaar in Schiedam woonde voordat zij naar de hoofdstad verhuisde. Theet van der Pant heeft Aleida menshoog afge beeld in een vorstelijke houding die onwillekeurig gezag af dwingt. De stichteres van Schie dam, gehuld in een wapperend gewaad, lijkt naar de toeschou wer te schrijden. Zij houdt het model van een huisin beide han den. Dat huis symboliseert de in middels ruim 700 jaar bestaande stad. Het heeft de kunstenares heel wat hoofdbrekens gekost voor dat zij een passende gestalte voor Aleida had bedacht. In het Schiedamse gemeente-archief waren wel teksten over haar te 3?* V/-? -s> Vlaardingen Hoge ambte naren hebben een onbarm hartig oordeel geveld over de mogelijkheden om de 210 De Snaijer-woningen in de Bab- berspolder te renoveren. Het hoofd van de afdeling finan ciën vindt dat het Woningbedrijf maar het beste helemaal niets kan doen aan de huizen. Ook het hoofd stadsontwikkeling vindt renovatie de minst aantrekkelij ke optie. „Dit kunnen ze niet maken te genover de bewoners", zegt woordvoerster Nel de Ridder verbolgen. De bewoners zijn ge schrokken van de boekhouders- mentaliteit die spreekt uit het ambtelijk rapport. In dat stuk worden de kosten voor het Ge meentelijk Woningbedrijf van de verschillende varianten op een rijtje gezet. Renovatie van het hele complex kost bijna elf miljoen gulden, renovatie van 156 huizen ruim acht miljoen, sloop over tien jaar 3,3 miljoen en een simpele opknapbeurt voor de 156 beste huizen 2,7 mil joen gulden. „Het is gewoon een opsomming van cijfertjes", zegt De Ridder. „Daar nemen wij geen genoegen mee, dit is onaan vaard baar". Negatief In het rapport staart tal van ne gatieve kwalificaties over de huizen. Zo zouden ze te klein zijn, slecht verhuurbaar en niet voldoen aan de eisen des tijds. Volgens Nel de Ridder en op bouwwerker Ron Haanstra is dat onzin. „De mensen wonen hier met plezier, de meesten al heel lang en zij willen de wijk niet uit". Zelfs na een ingrijpende op knapbeurt 55.000 gulden per woning zou de huur nog niet meer dan 310 gulden per maand oedragen. „Waar krijgen men sen nog een huis voor die prijs... De verhuurbaarheid van deze huizen is zeer goed. En als de buurt straks is opgeknapt, wordt dat alleen maarbeter". De Ridder verwacht dat de poli tiek zal besluiten tot renovatie, ondanks het negatieve advies van de ambtenaren. „In de Bab- berspolder worden al 410 huizen gesloopt. Die mensen moeten al lemaal een nieuwe woning krij gen. En dan nog eens 210 huizen slopen? Dat is toch onmogelijk?" De bewoners verwachten steun van met name de PvdA die het behoud van goedkope huurwo ningen in haar nieuwe program ma een hoge prioriteit heeft ge geven. Veel bewoners zullen in elk geval dinsdagavond naar het stadhuis trekken, als de commis si e stadsontwikkeling daar het ambtelijk rapport bespreekt vinden, maar geen enkele af beelding. Ook het kostuummu seum in Utrecht bleef, wat de le verantie van ideeën voor Alei- da's kleding betreft, in gebreke. „Tenslotte heb ik het maar met mijn eigen hoofd uitgedokterd", aldus Van der Pant. Voorop stond voor haar dat Aleida een fors postuur moest krijgen: „Je moet niet vergeten dat ze oorlog heeft gevoerd en een stad heeft gesticht. Ze was beslist geen frêle dametje dat thuis zat met een bord uu rwerkj e". Het beeld, dat in 1991 gereed moet zijn en waarschijnlijk een plaatsje krijgt bij de ruïne op het stadserf Aleida's voormalige woonstede wordt betaald door de Schiedamse bevolking. Die bracht in 1975, bij het 700-jarig bestaan van de stad, geld bijeen voor een blijvend aandenken. Het geld stond jaren op een bankrekening omdat de politiek er geen goede bestemming voor wist te bedenken. MaassluisDe Maassluisse poli tie heeft zes jongens van 15 tot 18 jaar aangehouden op verden king van afpersing. De jongens zouden tenminste vier keer leef tijdgenoten onder bedreiging van een mes geld afhandig hem ben gemaakt Het ging daarbij om bedragen van enkele tientjes. Het zestal wordt ook verdacht van een serie inbraken in fabrie ken en sportkantines. Vlaardingen De verkeers knoop in Vlaardinger-Ambacht is nog steeds niet doorgehakt. De gemeente dacht met een lus' over de Kethelweg, het Emaus, de Voorstraat en de Rozenlaan een oplossing te hebben gevon den om het doorgaande verkeer te weren, maar de raadscommis sie van verkeer en vervoer gaf er gisteravond geen cent voor. Het college leed zelfs een regel rechte nederlaag. De meeste raadsleden vonden dat de demo cratie met voeten is getreden doordat B en W de mening van de bewoners en ondernemers in Ambacht naast zich neer hebben gelegd. Een werkgroep van be woners en ondernemers heeft, op advies van de gemeente, een variant op de lus ontworpen, eveneens met als doel de ver keersveiligheid in de wijk te be vorderen. Een meerderheid in de raadscommissie vond dat de gemeente maar met deze werk groep rond de tafel moet gaan zitten om de zaak verder uit te zoeken. Dat gesprek vindt vol gende week plaats. Er zijn in de wijk ook voorstan ders van de gemeentelijke oplos sing. Zij kiezen voor de 'lus' om dat die snel kan worden aange legd. Deze bewoners willen het verkeersprobleem zo snel moge lijk de wereld zien uitgeholpen. Verzet Bij anderen stuiten onderdelen van dat plan op hevig verzet. Het gevolg is namelijk dat het Burge meester de Bordesplein in zijn geheel moet worden afgesloten. Volgens de veiligheidsnormen ligt dat voor de hand omdat per etmaal ruim 4000 voertuigen het plein passeren. In een eerder sta dium was ook de afspraak ge maakt dat bij een telling van meer dan 2800 voertuigen per et maal men tot afsluiting zou over gaan. Ambtelijk verkeersdeskundige Wim van Loosbroek wees er ten overvloede nog eens op dat men het er drie jaar geleden al over eens was dat het doorgaande verkeer uit de wijk moet worden geweerd. Lange lus Georges Neyssel (WD) onder streepte dat automobilisten niet heel Vlaardinger-Ambacht mo gen doorcrossen om op hun plaats van bestemming te komen en koos daarom voor de lange lus. Lensveld (SGP) daarente gen hekelde het gemis aan in spraak en zag liever dat de kwes tie opnieuw zou worden beke ken. Het probleem wordt gecompli ceerd door het feit dat de werk gelegenheid van twee bedrijven in de wijk in gevaar kan komen. Jan Anderson van de Cency- drogisterijen en Wim Goeden- dorp van automobielbedrijf Van der Kooy BV hebben al met de rechter gedreigd wanneer de toegankelijkheid van hun be drijf verder wordt bemoeilijkt. „Wanneer", aldus Goedendorp, „het Burgemeester de Bordes plein wordt afgesloten, staat bij Van der Kooy de werkgelegen heid op de tocht Jaren geleden hebben wij van het gemeentebe stuur de garantie gekregen dat het voortbestaan van het bedrijf niet in gevaar zou komen. Om die reden hebben wij het aange durfd om uitgebreid te investe ren in een nieuwe showroom en kantoorgebouwen". door JOOP BREEDVELD Vlaardingen Han delslaboratorium Say- bolt van Duyn aan de Stoomloggerweg heeft deze week met een kort geding gedreigd om hei werk voor een kanto rencomplex naast de deur te verijdelen. Het bedrijf is bang dat de fijngevoelige compute rapparatuur op tilt slaat. De eerste paal die gistermiddag door burgemeester Van Lier en wethouder Madem werd gesla gen voor een kantorencomplex in bedrijvenpark Het Scheur markeerde dan ook een feest meteen wrange bijsmaak. De of ficiële handelinghet duo ram de slechts een symbolisch paaltje in de klei werd overschaduwd door een hoog opgelopen contro verse tussen het Ridderkerkse bouwbedrijf Fraanje en Saybolt. Na bemiddeling van Madern werd het kort geding afgeblazen en werden gisteravond de com puters even uitgeschakeld. Daarna werd een proefpaal ge slagen om de trillingen te meten. Directeur Piet Fraanjes hoop volle woorden 'dat het allemaal dik in orde' zou komen, werden een paar uur later door elkaar te gensprekende techneuten de grond ingeboord. Onafhankelijke deskundigen zagen in het trillingenpatroon geen beletsel om door te gaan met heien, maar een door de le verancier ingehuurde kenner oordeelde anders. Bij hem werd de angst voor eventuele schade claims niet weggenomen. Direc teur dr. ir. W.R. Wichers van Saybolt vertaalt de resultaten van de proef als 'rond de geva- rengrens'. Patstelling Administrateur Anton Boor van Fraanje erkent dat er nu sprake is van een patstelling. Hij steekt vandaag bij' zowel technische mensen als juristen zijn licht op over wat de Ridderkerkse bou wer nu te doen staat. Fraanje heeft berekend dat elke dag vertraging circa 10.000 gul den kost. Hoewel gisteren over eenstemming werd bereikt over het heien voor het iets verderop gelegen gebouw B, kan Fraanje daaraan nog niet beginnen om dat de palen daarvoor nu niet be- schikbaar zijn. Toekomstige ge bruiker Van Neerbos kampt met een ander probleem. De Vlaar- dingse bouwmaterïalengigant, die nu aan de Oosthavenkade is gehuisvest, dreigt uit zijn jasje te groeien. Het bedrijf kan volgend jaar bo gen op een jaaromzet van naar verwachting een half miljard gulden, tegen nog maar 155 mil joen in 1980. Ook het aantal me dewerkers is in die tijd explosief gegroeid van 400 naar 900. Hoe wel slechts een gering deel daar van een kantoorfunctie in Vlaardingen heeft, wil Van Neerbos met zijn 'denk-indus- trie' zo snel mogelijk verkassen. Ook Saybolt heeft de rekenma chine laten werken en komt op een schadepost van rond 150.000 gulden per dag als het computer systeem plat gaat Onbebouwbaar Dat Madern direct een bemidde lingspoging ondernam, vindt Boor begrijpelijk. „Als het be drijf zijn zin krijgt, kan namelijk geen enkel bednif zich daar nog vestigen. Vlaaraingen zit dan met een flinke lap onbebouwba re grond in de maag". De directies van Fraanje en Van Neerbos verbaasden zich over de 'knullige' gang van zaken. „Say bolt begon, pas moeilijk te doen toen vorige week vrijdag de heistelling arriveerde. Dit pro bleem hadden ze toch kunnen voorzien", meent Boor. Wichers vindt van niet „Een half jaar geleden kregen we te keningen te zien, waarop het ge bouw nog verder van onze gevel was gepland. Bovendien had Fraanje ook een minder conven tionele heimethode kunnen kie zen. Dan hadden we deze proble men nu niet gehad". Wichers is op zijn beurt verbaasd dat Fraanje aanvankelijk ongevoe lig was voor de risico's voor zijn bedrijf. „Het zal ons worst we zen. Die paal gaat de grond in", heeft Fraanje volgens Wichers gezegd. Boor erkent dat er technisch al ternatieven voor handen zijn. „Maar het zou nog tenminste zes tot acht weken duren voordat we daarmee aan de slag kun nen", wimpelt hij die oplossing af. Saybolt hoopt nu dat Fraanje het heibedrijf kan overhalen op incourante tijden (heel vroeg, heel laat en In het weekend) pa len te gaan slaan. Malmö H. v. Kooij showroomQ Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 game', zoals deze prestatie wordt Vlaardingen Na '300' te heb ben gegooid ofwel het maximum aantal punten te hebben bereikt, is Hans Minnebruiker gister avond uitgeroepen tot erelid van de Vlaardingse Bowlingbond VBB). De bowler, speler van het team Mixed Five, oereikte deze score gisteravond in de huïsiea- gue. Het is meer dan tien jaar geleden dat in het Vlaardingse bowltng- en partycentrum De Kangoeroe deze maximale score werd be reikt. In de bowlingwereld wordt dit gezien als een unieke prestatie, die slechts voor heel weinig bowlers professionals of recreanten - haalbaar is. Minnebruiker, woonachtig in Spijkenisse, gooide zijn 'perfect genoemd, in de tweede game. Terwijl de spanning in het bow linghuis opliep, gooide de speler twaalf strikes op één rij, Bij een strike worden alle pins in één beurt omgegooid. „We zijn apetrots op je", ver klaarde een woordvoerder van De Kangoeroe na afloop van de wedstrijd. Minnebruiker werd gehuldigd met twee bossen bloe men en het erelidmaatschap van de bond. „Ik had nooit verwacht dat het mij ook nog eens zou overkomen. Dit is iets waar elke bowler van droomt", aldus Min nebruiker, die zich enige jaren geleden heeft teruggetrokken uit de landelijke competitie en nu alleen nog huis-competitie speelt. De eerste Spalanders: het echtpaar Van der Vorm opent met de eerste sleutel de eerste deur van het eer ste huis van denieuwe woonwijk. Schiedam Het echtpaar Van der Vorm kreeg gistermiddag als eerste de sleutel van een woning in Spaland, Hun rijtjeshuis staat aan de Vlasakker nummer 13. De sleutel werd overhandigd door wethouder Chris Zijdeveld. Bouwbedrijf Bakker is de eerste van vijf aannemers, die in mei eindelijk de bouw ter hand na men en nu de eerste woning heeft opgeleverd. In de periode tot en met de kerst zullen zo'n dertig Spalanders hun huis kun nen betrekken. De wethouder sprak in gebouw de Ark niet alleen over het 'ge tuige zijn van een historisch mo ment', Zijdeveld hield de bewo ners ook voor dat met recht van een succesvolle bouw kan wor den gesproken. De eerste huizen zijn in zes maanden uit de grond gestampt. Later wilde hij, op verzoek van de al opgerichte huiseigenaren - vereniging, wel iets kwijt over de kwaliteit van de verontrei nigde grond in de wijk. Zeker, er ligt havenslib van de klasse 3, maar niets aan de band, liet de wethouder weten. „Het is min der erg dan klasse 4 en zelfs dat is nog geschikt voor akkerbouw..." Voorzitter Grootveld sprak na mens de verenigde eigenaren zijn blijheid uit dat de woningen eindelijk kunnen worden be trokken. Maar hij somde wel op wat voor ellende de Spalanders hebben moeten doorstaan. Zijn betoog haalde het constante 'wachten-uitstel, wachten-uit- stel' aan en dat het nu toch een jaar later is dan ooit de bedoeling was geweest. Op zijn vraag of de bewoners konden worden ingelicht over wat er nu werkelijk met de grond in hun wijk aan de hand is, kreeg hij uiteindelijk het ak- kerbouw-verhaal te horen. Ook haalde Grootveld de wens aan dat de nieuwbouwwijk metter tijd toch voorzien wordt van winkels, een aansluiting op rijksweg 20 en een NS-station Spaland. Schiedam Er komt waar schijnlijk toch een onderzoek naar de juistheid van de beslis sing om woningen te bouwen in Spaland. In de gemeenteraad tekent zieh een meerderheid af voor een contra-expertise door een onaf hankelijk bureau, dat moet be kijken of de gemeente zich bij de bodemonderzoeken wel aan de regels heeft gehouden. Achter gesloten deuren worden verwoede pogingen gedaan om politiek Schiedam op één lijn te krijgen, zodat de zaak nog dit jaar door een accountant kan worden uitgezocht. Het CDA, Groen Links en D66 zijn voor de contra-expertise en ook de PvdA is zo goed als akkoord. Alleen de VVD is tegen, maar PvdA-frac- tieleider Gé Brouwer hoopt dat de liberalen nog bijdraaien. Het overleg tussen de zes fractie voorzitters vindt plaats op ver zoek van D66 en Groen Links. Deze twee partijen dringen al een jaar aan op een nader bo demonderzoek in Spaland, om dat zij de onderzoeken die in het verleden zijn gehouden te be perkt vinden. Vier milieu-orga nisaties onderschrijven hun standpunt Spaland is opgespo ten met vervuild havenslib en zolang niet onomstotelijk vast staat dat de vervuiling niet ern stig is, moet er niet gebouwd worden, vinden links en milieu organisaties. PvdA-wethouder Chris Zijde veld (stadsontwikkeling en mi lieu) heeft altijd volgehouden dat nadere onderzoeken niet no dig zijn. Maar anderen in de PvdA wiüen, om alle onrust weg te nemen, wel instemmen, met het onderzoek. Dit 'papleren' on derzoek kan tot slechts twee con clusies leiden. Of Schiedam heeft zich strikt aan tie regels ge houden, of er zijn fouten ge maakt in de procedure. Is dat laatste het geval, dan opent dat de weg naar een nader,onder zoek, zoals Groen Links en D66 hebben bepleit. Bart de Leede (Groen Links) verwacht dat de accountants in derdaad tot die slotsom zullen komen. Kritiek dat de linkse fracties in het geheim zoete broodjes bakken, terwijl zij voor heen geen middel schuwden om Zijdeveld aan de schandpaal te nagelen, wijst De Leede van de hand. „Die geluiden vind ik niet terecht. Met het accountantson derzoek dat nu is voorgesteld zijn we heus niet direct tevre den, maar we vinden het wel pure winst. Nu ten bodemonder zoek houden, daar voelt de PvdA voor geen meter voor. Het heeft geen zin de zaak weer op de spits te drijven". Schiedam Na een wilde achtervolging heeft de Schiedamse politie afgelopen nacht een zeventienjarige Westduitser naar het Scbie- landziekenhuis gebracht. De jongen reed botste om drie uur met hoge snelheid op een boom op de kruising bij sporthal Margriet. In een poging de achtervol gende politiewagen van zieh af te schudden trapte hij op sommige weggedeelten het gaspedaal tot 140 kilometer per uur m. De Westduitser probeerde aan de politie te ontkomen omdat hij in een gestolen auto reed. Bij de bot sing raakte hij licht gewond. Schiedam Hebben kunste naars nog idealen? Door de eeu wen heen verkeerden schrijvers en schilders doorgaans in krin gen, waar sociale en culturele omwentelingen werden uitge broed. Bij de tumultueuze ont wikkelingen in Oost-Europa valt de naam van kunstzinnige representanten nog steeds. Dich ter bij huis geven kunstenaars de laatste jaren minder blijk van maatschappelijk geëngageerd te zijn. Tbch zijn er ook in Schiedam beeldhouwers en schilders die verder kijken dan de deur van hun atelier. Zo hebben 25 arties ten spontaan een werkstuk van hun hand beschikbaar gesteld voor een ontwikkelingsproject in het door oorlogsgeweld geteis terde Nicaragua. De werkstukken hangen in café Podium, waar burgemeester Reinier Scheeres morgenmid dag als veilingmeester optreedt. De organiserende vereniging hoopt op een hoge opbrengst, want voor de opbouw van het onderwijs in zusterstad Somoto is 150.000 gulden nodig. Verbouwing Het grootste deel van de midde len is nodig om een voormalige kazerne te verbouwen tot een middelbare school. Maar naast die verbouwing wil Schiedam- Nicaragua ook geld investeren in de oprichting van enkele ba sisscholen in de buurtschapppen rond Somoto. j Eén van de deelnemende kunstenaars is de Zwitserse Ur sula Kanzig, die zich verleden jaar in Schiedam vestigde. De Zwitserse, gespecialiseerd is in het maken van sculpturen, is zeer enthousiast over het initia tief. „Ik vind het goed dat steden vriendschapsbanden met elkaar hebben. Met name culturele uit wisselingen vind ik heel belang rijk. Met deze actie wordt herop- leidingsniveau in Nicaragua be vorderd en dat is heel essen tieel". Voor de veiling stelde Kkntzig twee gipsafgietsels beschikbaar. Eén sculptuur voor op het kas tie, terwijl het andere werk ondanks het driedemensionale karakter zo aan de muur kan worden ge hangen. Doordat zij nog betrek kelijk kort in Schiedam werkt, heeft König betrekkelijk weinig zicht op het kunstenaarsklimaat in de Brandersstad. De meeste collega's kent ze niet, maar het valt naar wel op dat de Schie damse kunstenaars zich minder roeren dan hun Zwitserse equi valenten. Schreeuwen „Ik denk dat kunstenaars hier veel introverter zijn. In Zwitser land schreeuwen en zeuren ze veel meer", zegt zij. „In Zwitser land ontmoette ik ook veel meer collega-beeldhouwers dan hier. Maar dat kan komen omdat ik hier minder mensen ken". Naast werk van Kantzig gaat Reinier Scheeres werk van on der andere Doop Wiegman, Sjef Henderickx, Ed Stok en Dick van Belle hij opbod verkopen. Daar zitten schilderijen bij, maar belangstellenden kunnen ook beslag leggen op grafieken en beeldhouwwerk. Edelsmid Rob van der Ham brengt zelfs juwe len in op de veiling voor Nicara gua, die om twee uur begint. SchiedamHet postkantoor tje aan de Dieselstraat is van morgen even na half elf over vallen. De dader maakte on der bedreiging van een hand granaat een nog onbekend geldbedrag buit. De man wist te ontsnappen. De politie be schikte tijdens haar speur tocht slechts over een zeer summier signalement. Schiedam De Schiedamse po litie heeft een aantal injectie naalden van een gearresteerde druggebruiker voor onderzoek naar een laboratorium gestuurd. De politie vermoedt dat de naal den besmet zijn met het aids-vi rus. De eigenaar is een 27-jarige Rotterdammer. Hij werd om kwart over elf gisteravond gear resteerd nadat hij op de Grote Markt een parkeermeter had ge kraakt. „Pas op, ik heb spulten op zak", zou de man bij 2ijn ar restatie op dreigende toon heb ben geroepen. Volgens de politie vallen besmette naalden onder de vuurwapenwet Afgelopen nacht rekende de po litie ook een autokraker in. De dader, een 17-jarige Schiedam mer, werd aangehouden op de Professor Kamerlingh Onnes- laan. Hij trachtte aan zijn arres tatie te ontkomen door dronken schap voor te wenden. Maar de agenten trapten daar niet in. „Er was geen spoor van drankge bruik te ruiken", aldus een woordvoerder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1