Interieur Hollandia II gered voor museum I Groenoord-ballon in Oekraïne gevonden Krupp Widia we 'Gezuiverd rioolwater kun je zo opdrinken Renovatiè moet doorgaan WERKEN AAM BE WATERWEG ëTfaber VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS? COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Moutwijnfabriek wordt gesloopt Warande wil verenigingen niet in school Erepenning St. Radboud 3(omantiscfie (qicfteCs voor aardgas Projectgroep De Snaijerwoningen ontstemd: Samenwerking in gezondheidszorg Onderwijzer al gestraft door ontslag en schande iloekseniavo verheugd met Maascollege Bankrovers aangehouden Man bekent mishandeling smederij" ilaiil» Weinig plaatsen voor migranten in kincieropvang WHHIWEG Regionale redactie: Brefle Havenslraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 ka Vtoardingen. Telefoon: 010-4343259,4352066.4350557-sportredactie: 4345209. Tdef^oiQ-^sT DINSDAG 28 NOVEMBER 1^9 PAGINA 13 door TH EO VAN PELT Vlaardingen Cor Wijgerse (33) is monteur bij De Groote Lucht in. Vlaardingen, een in stallatie die rioolwater zuivert Bij rondleidingen voor het pu bliek treedt hij op als gids. De ze venhonderdste verjaardag van de eigenaar van de installatie, het hoogheemraadschap Delf land, was reden een aantal vesti gingen open te stellen voor het publiek. Het rondleiden gaat Wijgerse goed af. Met enthousiasme ver telt hij over zijn werkzaamhe den. Wijgerse; „Voor ik hier ïn 1982 kwam, was ik monteur bij een aannemer in de bouw. Het was een uitdaging hier te gaan werken, want de installlatie was gloednieuw. Samen met nog twee monteurs moest ik de com puter die de zuivering regelt, nogal eens bijsturen. De kinder ziektes zijn inmiddels verdjve- nen. De computer doet alles. Al leen als er een defect is, wordren we opgepiept Repareren mogen we zelf doen". Drie enorme leidingen voeren industrieel en huishoudelijk af val uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en De Lier af naar De Groote Lucht. Het water komt pikzwart bij de in stallatie aan. Voordat het in de rivier wordt geloosd, is het vol gens het waterschap voor 96 pro cent gezuiverd. Opeten Het schoonmaken is een natuur lijk proces van bezinken en af breken door bacteriën. Het vuile water komt eerst in bakken te recht waar het enige uren blijft zodat vuil kan bezinken. Slib op de bodem en oliën en vetten die blijven drijven, worden van het water gescheiden. Vervolgens wordt het water naar grote overdekte bakken ge transporteerd, waar bacterieen het afval voor een deel opeten en omzetten in humusslib. In een volgende tank doen bacteriën opnieuw hun zuiverend werk en in de laatste wordt slib nogmaals gescheiden van het water. Dan kan het worden geloosd. Wijgerse: „Het schoonmaken is hier een biologisch proces, er ko men geen chemicaliën aan te pas. Eigenlijk doen we het zoals het in de natuur gaat Alleen kan de natuur het met meer aan en moeten we haar een handje hel pen". Aan het begin van de rondlei ding, bij de bak met het zwarte water, verzucht een man: „Het is toch gek. We vervuilen het wa ter door er allerlei rotzooi in te pompen en daarna besteden we veel geld om het er weer uit te krijgen". Verbeteringen De rest van het groepje knikt be grijpend, maar weet niet hoe het anders moet. Toch ziet Wijgerse enkele verbeteringen. Hij merkt dat meer mensen fosfaatvrije produkten zijn gaan gebruiken: „Als er veel fosfaat in het water zit, dan gaat het aan de randen van de bakken schuimen. Ook zie je alggroei, omdat fosfaat daarvoor bemesting is. Tegen woordig zie je minder schuim en minder algen". In het laboratorium bevindt zich een kraan waaruit het door de installatie gezuiverde water komt Achter de kraan hangt een bordje 'geen drinkwater'. Wijgerse denkt daar anders over; „De zuivering is bijna hon derd procent Ik hoef weinig te overwinnen om dit water, dat sterk vervuild binnenkwam, te drinken". De Groote Lucht in Vlaardingen. Voor lozing in de Nieuwe Water- weg wordt het pikzwarte rioolwa- f ter uit de regio in deze installaties gezuiverd. Den Haag Bewoners van de Warande maken ernstig be zwaar tegen de verbouwing van de Rijnmondschooi tot repetitie ruimte voor tamboer- en trom petterkorps Gusto. In een spoed zitting voor de Raad van State drong de raadsman van de be woners, mr. Th.J.C. Verduin, gisteren aan op schorsing van de bouwvergunning die B en W van Schiedam hebben verleend. De Warande is eveneens tegen gebruik van de school als ont moetingsruimte voor wandel sportvereniging De Tippelaars. De bewoners zijn bang dat de verenigingen ook bruiloften en partijen in het gebouw zullen houden, waardoor de rust in de buurt wordt verstoord. Zij 2ien veel liever dat de gemeente het gebouw sloopt en zich houdt aan de toezegging dat op de vrijko mende grond soortgelijke flats worden gebouwd als die van Re sidentie De Warande er tegen over. Volgens hen had het ge meentebestuur bovendien niet de bevoegdheid de school een andere bestemming te geven. De gemeente stelt dat de school de bestemming bijzondere ge bouwen' heeft, zodat er ook een vereniging kan worden toegela ten. Gusto en De Tippelaars had den dringend ruimte nodig. De gemeente heeft met de twee ver enigingen een 'krakerscontract' gesloten. Daarin staat dat er geen alcohol mag worden geschon ken. Ook zou de school bij de verbouwing voldoende worden geïsoleerd. De penningmeester van Gusto zei op de zitting dat zijn vereni ging alle bewoners met een en quête had gevraagd of zij over last ondervonden. Daarover wa ren geen klachten binnengeko men. De Raad van State doet binnen kortuitspraak. Schiedam De Kethelse mu ziekvereniging St. Radboud is als eeuweling toegetreden tot het selecte gezelschap van Neder landse verenigingen aan wie een koninklijke erepenning is toege kend. De onderscheiding werd door burgemeester Reinier Scheeres tijdens het jubileum feest van de 100-jarige verenï- ging uitgereikt (ADVERTENTIE) ELEGANCE met grote glasruit, ïm. kolenvuur, voor aardgas, ook gezellig als bijver warming bij C.V.. Erkend nstaJIaiecr. Schiedam Een deel van het interieur van de onlangs gesloten Hol landia Il-fabriek krijgt een plaatsje in het toe komstige gedistilleerd museum De Lokomotief aan de Lange Haven. Medewerkers van de stichting 'De gekroonde brandersketel' zijn de afgelopen weken bezig geweest de fabriek, ge legen tussen de Schie en de Delflandseweg, te ontmantelen. Alle histo risch waardevolle on derdelen zijn voorlopig opgeslagen bij distilleer derij De Tweelingh aan de Noordvest. - Hollandia II een voormalige branderij en gistfabriek, waar tot voor kort moutwijn voor de jeneverindustrie werd gemaakt wordt binnenkort gesloopt. Het ongeveer tachtig jaar oude pand is eigendom van het Gist Brocades-concern in Delft. Gist heeft geld beschikbaar gesteld om de nog bruikbare onderdelen uit de fabriek te restaureren, zo dat die deel kunnen gaan uitma ken van de collectie in De Loke motief. Dankzij de medewerking van het Delftse bedrijf beschikt De gekroonde brandersketel voor minder dan de koperprijs nu over een bijna complete produk- tielijn, bestaande uit distilleer- kolommen, ketelhelmen en ge reedschappen. Uit de inboedel kon voorts de inventaris van het bedrijfslaboratorium, een diora ma over de fabricage van gist en een kostbare maquette van het gebouw worden gered. Nageslacht De stichting is van-plan de "ge schiedenis van Hollandia II te boekstaven voor het nageslacht. Op stapel staat een wetenschap pelijke studie met bijbehorende fotodocumentatie. De gemeente Schiedam heeft voor dit project al 5000 gulden subsidie toege- kendF de resterende vijf milTe denkt de stichting te kunnen los peuteren bij twéé culturele fond- seh-in deBrandersstad. Over de opzet-en financiering van het museum in De Lokomo tief ^zijn nog geen knopen door- gehaktriSinds het uitgebrande pari"d aan_cte-Lange Haven etv. kele jaren-.geleden van een pro visorisch dak weed voorzien om verdere verpaüpéring te voor komen, is de sfehting bezig-gh:.c weest geldschieters te wervdftr— Behalve op bijdragen van dej* e~>. meente Schiedam rekent ccte- stichting op de medewerking' van de eigen leden, de gezamen lijke Schiedamse distillateurs. Daarnaast zijn volgens woord voerder Jos GunneWeg het rijk 1 en verschillende fondsen- benar.„ derd. In totaal is een bedrag van-* ongeveer vier miljoen gulden nodig. Eind dit jaar wordt- een besluit verwacht over de finan ciële haalbaarheid-van het mu seum. Vlaardingen Verpaupering, gettovorming en leegstand. Dat zijn volgens de deelprojectgroep 210 De Snaijerwoningen de treurige gevolgen als de flats in de Babberspolder niet volgens plan worden gerenoveerd. Steekhoudende argumenten om van renovatie af te zien heeft de gemeente niet, meent de groep, waarin behalve de be woners ook het Woningbedrijf is vertegenwoordigd. De afde ling financiën van ae gemeente, die sinds kort wordt bestierd door PvdA-wethouder Bas Goudriaan, vindt dat de huizen niet moeten worden gereno veerd. De zwakke financiële positie van het Woningbedrijf zou een renovatie, die meer dan 50 000 gulden per woning kost, niet toestaan, zo staat in een ambtelijke nota. Merkwaardig genoeg is de vertegenwoordiger van bet Woningbedrijf in de projectgroep het met die opvat ting niet eens. Volgens de deel projectgroep heeft renovatie juist geen negatieve gevolgen voor de kas van het Woningbe drijf. De goedkope flats zouden na een grondige opknapbeurt nog veertig jaar meekunnen. Aan belangstelling voor de hui zen zal het niet ontbreken. Er is nu al nauwelijks sprake van leegstand en dat kan er na een renovatie alleen maar beter op worden. Een relatief goedkope opknap beurt, met als doel 156 van de 210 huizen nog tien jaar in stand te houden, zal eerder kwalijke gevolgen hebben voor het Wo ningbedrijf, denkt de groep. Want dan moet wel rekening worden gehouden met grotere De groep verwijt de schrijvers van de ambtelijke nota dat zij zich niet hebben bekommerd om de maatschappelijke gevol gen van het afzien van renova tie. Die gevolgen blijven niet be perkt tot leegstand en verpau pering in het complex De Snaij- er, maar strekken zich ook uit tot de naburige 140 Bredero-wo ningen, die wel worden gereno veerd. „Een opgeknapte wo ning met tien jaar lang uitzicht op een afbraak-complex is geen aantrekkelijk vooruitzicht", al dus projectcoördinator Bert van Kan, die er bovendien op wijst dat veel Vlaardingers aangewe zen zijn op goedkope huurwo ningen zoals de De Snaijerflats. „Wij hadden deze eng boek houdkundige benadering niet verwacht", schrijft Van Kan in een brief aan burgemeester en wethouders. De deelprojectgroep vindt dat het plan voor renovatie gewoon moet worden uitgevoerd. Liefst op zo kort mogelijke termijn. SchiedamDe bejaardencentra in Schiedam, de stichting Ver pleeghuizen Nieuwe Waterweg- Noord en bet Vlaardingse Zon nehuis gaan nauwer samenwer ken. Had Huize Frankeland al eerder apart een overeenkomst gesloten met het Zonnehuis, de andere vijf centra hebben nu ook de band nadrukkelijker aan gehaald. Doel van de samenwer king is de pleegzorg van het Zon nehuis, dat in Vlaardingen zelf bezig is met een grote uitbrei ding, ook ten dienste te stellen van de Schiedamse bewoners van de verzorgingsflats zonder dat overplaatsing direct noodza kelijk is. Schiedam Dat het IJzeren Gordijn aan het afbrokkelen is, zal er wel niets mee te maken hebben. Maar zonder belemm- mering en met gezwinde spoed is de ballon van Mark Jerdanski de glasnost en perestrojka van par tijleider Gorbatsjov tegemoet ge vlogen. Nu is de leerling van groep vijf van de Schiedamse ba sisschool Groenoord de trotse be zitter van een briefkaart hele maal uit de Sovjet-Unie. Want zijn ballonnetje, opgelaten op 25 oktober tijdens de feestelijke heropening na een face lift van het schoolgebouw, kwam uitein delijk in de Oekraïne terecht. Liefst 1325 kilometer (hemels breed) heeft het afgelegd alvo rens in Lutsk te worden gevon den. „Het moet waanzinnig hoog hebben gevlogen", bedenkt on derwijzer Willem van Hattem. In vier dagentenminste, toen werd de ballon door de Russen gevonden reikte hij tot diep in het Oostblok. Eind vorige.week bracht de postbode het bijbeho rende kaartje weer naar school terug. Wat er in het Russisch staat opgekrabbeld, waarschijn lijk het adres van-de vinders, moet Groenoord pog vertalen. M Werd Mark de wirinaar van de -s honderd veertig leerlingen, Ri- naido Awondatu ging een heel -s eind met hem mee. Zijn ballon p. dwarrelde eveneens over hef IJ- 2 zeren "Gordijn en belandde na achthonderd, kilometer te heb- ben afgelegd ergens in Polen? terwijl Sander. Heydra beslag legde op de derd^plaats met zes- h'onderd kilometer (tot in West- Duitsland). Groenoord-leerllngen Sander Heydra, Rinaldo Awondatu en winnaar Mark Jerdaneki i.n.r) wijzen de vlndP®ats van hun balion aan: West- Dultsland, Polen en helemaal in RyStend. "Maassluis De Maasshiisse ves tiging van Krupp Wjdia verhuist in de tweede helft van volgend jaar naar Hardenberg. Volgèns .directeur R. Visser is sluiting van de fabriek, wa|ronderdelen voor machinek,'-gereedschappen en h ar d me taahwo rijen-ge m a akt, onontkoombaar. C Acht van^de nègehtig- perso-_ Rotterdam Een 43-iarige ex- onderwijzer uit Maassluis is gis teren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest De ex-onderwijzer stond terecht voor ontucht met drie scholieren tijdens een zo merkamp in Nunspeet vier jaar geleden en tijdens een school- werkweek in Vlieland vorig jaar. Het openbaar ministerie had een jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De jongens, toen elf, twaalf en veertien jaar, stonden in beide gevallen onder zijn toezicht De onderwijzer bekende alleen de Nunspeet-affaire. De verdachte liet zich toen door de veertienja rige jongen oraal bevredigen. De rechtbank achtte ook de twee andere gevallen bewezen. Volgens zijn raadsman mr. A. Roelofs, zijn die andere zaken symptomen van het zogenaamde 'Oude Pekela-effect'. Net zoals in Oude Pekela had het in Maas sluis aangiften geregend na het bekend worden van het eerste ontuchtschandaaL De politie had een aantal van die aangiften niet serieus genomen, maar was in twee gevallen wel tot actie over gegaan. De rechtbank verklaar de die gevallen bewezen, maar was het met advocaat Roelofs eens dat de man, die verder een schoon strafblad heeft, al genoeg is gestraft: de onderwijzer is ont slagen en ondervindt grote hin der van het schandaal. De officier van justitie, mr. H. Moraal, vindt die redenering niet opgaan. Hij stelde tijdens de zitting twee weken geleden dat zulke gevolgen nu eenmaal te verwachten zijn en eiste twaalf maanden gevangenisstaf, waar van vier voorwaardelijk. De of ficier zal zich nog beraden of hij tegen het vonnis in beroep gaat neelsleden komën- op straat te staan. De overigen gaan mee naar de nieuwe fabriek in-Over- Ijssel of naar" het~nieu,We ver koopkantoor bij Gbuda. Een aantal personeelsleden heeft al ontslag gen óm en en elders een betrekking gevonden. I r,fQr samenvoeging met de ves- in Hardenberg kan effi ciënter voorden gewerkt, aldus Visset. „Bovendien zijn in Over ijssel 'gemakkelijker vaklieden te vinden". Bijkomende reden voor de verhuizing is de.toe stand, waarin het verouderde bedrijfspand aan de Keucheni- usstraat,.in Maassluis verkeert. „Daar is Vijftig jaar niets aan ge daan". De vakbonden en de onderne mingsraad zïjn akkoord gegaan met de reorganisatie na een on derzoek dodr een onafhankelijk bureau; ;KareI Verhappferi> Bén stuurderVaa de Industrieboiïd FNV, vraagt zich alleen af waar om de administratie niet in MaassluiVkan blijven gevestigd. Hij ziet dè noodzaak niet in die aver te brengen naar Gouda. Die verhuizing zal plaats vinden in 3992. Krupp Widia is de voortzetting •VanJNV Wallramit. Het bedrijf y<kreeg de nieuwe naam in 1974, maar van oudsher is de ondeme-, ming gelieerd aan het staalcon- cera van Friedrich Krupp in Es sen, FN V-bestuurder Verhap pen vermoedt dat de Maassluisse directie onder druk is gezet door de Westduitse eigenaren. Vlaardingen Met de aanhou ding van twee mannen lijkt de Vlaardingse politie een overval op de AMRO-bank te hebben op gelost De twee, 24 en 31 jaar oud en afkomstig uit Delft, worden ervan verdacht dat zij op 17 juli het filiaal van de bank aan de Van Hogendorplaan beroofden. Bij die overval werd 40.000 gul den buitgemaakt De verdachten werden aange houden in Delft en Grave. Bij huiszoekingen vond de politie materiaal dat als bewijs zou kun nen dienen tijdens de rechtszit ting. De twee mannen zijn voor lopig opgesloten op het Vlaar dingse politiebureau. Schiedam Een 24-jarige Schiedammer heeft gisteren ae mishandeling bekend van een man, die op 28 oktober met een geperforeerde long in het zie kenhuis moest worden opgeno men. Het slachtoffer werd op de Hoogstraat met een mes bewerkt door enkele onbekenden. Twee andere verdachten, Schiedam mers van 17 en 22 jaar, zijn weer vrijgelaten. De politie vermoedt dat de dader, die inmiddels is voorgeleid aan de officier van justitie, ook bij andere gevallen van geweldpleging is betrokken. ADVERTENTIE Gevelkachel XG-30-TK CALLENSURGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - TEL 010-4343096 Hoek van Holland.—"De enige school voor voorfgèzet onderwijs in Hoek van Holland, de ïr, P- Calandmavo, is verheugd over de totstandkoming van ae fusie met het nieuwe.MaascollegeTHet betekent niet alleen de redding van het voortgezet onderwijs in De Hoek. Tevens worden nieu we mogelijkheden geopend voor de brugklassen van havo en vwo, zodat leerlingen uit Hoek. van Holland een of meer jaren langer in hun woonplaats naar school kunnen gaan. - Tijdens de presentatie van de Maassluisse fusiesehool repte wethouder Snoeck niet over de integratie van de Calandmavo. Dit laatste onderdeel van de fu sie is echter vrijwel rond, zodat de openbare mavo vanaf 1 au gustus van het volgend jaar deel gaat uitmaken van het Maascol lege. Volgens directeur W. Verzijden van de Hoekse mavo moeten nog wel veel 'detailpunten' worden ingevuld. „Voor de toekomstige havo-leerlingen is de fusie heel gunstig. We zijn ook al in onder handeling met de spoorwegen en Wratnederland om betere reisfa- ciliteiten te krijgen voor de leer lingen die in Maassluis onder wijs gaan volgen". De Calandmavo verliest als ge volg van de fusie wel het open bare karakter. De nieuwe scho lengemeenschap heeft namelijk een 'algemeen bijzondere' signa tuur. Vlaardingen Pogingen van een initiatiefgroep meer moge lijkheden te scheppen voor de opvang van migrantenkinderen in Vlaardingen hebben tot nu toe weinig of geen resultaat opgele verd. In een globaal plan dat de gemeente om goedkeuring naar het ministerie van WVC (wel zijn, volksgezondheid en cul tuur) heeft gestuurd, komt de opvang van buitenlandse kinde ren er bekaaid af. Vlaardingen wil maximaal 93.000 gulden uit trekken voor dit doel. Van dat geld zouden acht plaatsen voor hele dagopvang en acht voor halve dagopvang kunnen wor den betaald. Buitenlandse vrou wen zouden van dit bedrag ook een opleiding tot opvangkracht moeten volgen. Maar de ge meente houdt een slag om de arm: het is lang niet zeker of die plaatsen er ook komen. Even min staat vast of zo'n opleiding m igran te n vrouwen m Vlaardingen kan worden opge zet Volgens' de-initiatiefgroep extra aandacht voor migranten kinderen' is er 230.000 gulden nodig om evenredige deelname aan de kinderopvang te berei ken. Van de Nederlandse ouders maakt 11,4 procent gebruik van kinderopvang, van de migrante noud ers slechts 1,6 procent. De groep vindt dat die achterstand zo snel mogelijk moet worden weggewerkt, zodat ook buiten landse vrouwen een studie kun nen volgen of er een betrekking op na houden. De gemeente 'waardeert' dat standpunt, maar zegt te betwijfelen of buiten landse ouders ook gebruik zullen maken van een eventuele uit breiding van opvangplaatsen. Migranten zouden vaak het nut van kinderopvang niet inzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1