Huurders juichen: toch renovatie 'Ik wilde die mensen helpen' 1 Bödeker gelooft in gemaksvoeding Groeiend verzet tegen Maaslands transportcentrum itfc, m BBHBH ■■WIS J® Groosman stapt op Drie maanden 'cel' voor financieel fraudeur 1MÜ1SS DABBLAO SCHIÏDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Prestoburger wil ook naar Vlaardingen Verenigingen mogen blijven aan Warande GGD heeft nieuwe directeur Geen geld voor PEC HONDELEVEN.. Fraude met uitkering SWEETIE, LEKKER NIEUWS VAN JAFFA. Pasfoto's met kwaliteits- garantie Sm Politiek verrast Heemraadtstraat eii De Snaijerflats Baby-shampoo kan vieze muren redden Bot terug D66 heeft potentiële wethouders WD-leden helpen Bulva en Neijssel aan hoge plaats VBÖïBWEE Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 400B, 3130 KA Vlaartlingen. Telefoon: 0,0-4343229.4352066.4550557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4343754 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 Rotterdam Of de Schiedam mer zijn eigen beurs nu wel of niet' had gespekt, was rechter mr. Stolk gistermiddag zelfs na afloop van de zitting amper dui delijk. De 35-jarige financieel deskundige had veelvuldig rap porten vervalst, waardoor zijn cliënten in staat waren een hy potheek af te sluiten voor een koophuis. „Ik wilde de mensen helpen", klonk het onschuldig. „Financieel voordeel is er voor mij nooit bij geweest". Ruim vier jaar geleden rommel de hij als medewerker van het FAC (het Financieel Advies Centrum) in Rotterdam met taxatierapporten, werkgevers- verklaringen en koopactes. Twee zaken waren in de loop van 1988 duidelijk aan het licht gekomen: zijn bemiddelingen bij de aankopen van een huis in Ca- pelle aan den IJssel en in zijn woonplaats Schiedam. Daarvoor werd hem gisteren drie maan den cel opgelegd t, waarvan twee onvoorwaardelijk, plus een boe te van vijfduizend gulden. Bij de politie had de man echter be kend tien tot twaalf andere ver valsingen op zijn naam te heb ben staan. Indien de verdachte van 'een aardige fraude' en 'stelselmatige vervalsingen' niet schrok van de strafmaat, dan was het wel zijn raadsman die bekende in ieder geval een beetje bleek rond zijn neus te ztjn geworden. Van dat kwartaal de gevangenis in bleef overigens weinig over. De offi cier van justitie sprak over een maand voorwaardelijke vrij heidsstraf en in plaats van de ba jes desgewenst twee maanden, dienstverlening. Politierechter Stolk was hetdaar mee eens. „Voor vrijspraak is geen enkele reden", haalde zij het betoog van de raadsman neer die er juist op had gewezen dat niemand ooit schade had onder vonden van de praktijken van de voormalig FAC-medewer- ker. De Schiedammer verhoog de de waarde van huizen door een kopieertruc eigenhandig zo'n twintigduizend gulden. Zijn van-niets-we ten de-klanten konden daardoor bij een pensi oenverzekeringsfonds een rui me hypotheek afsluiten. Eigenlijk vond hij dat heel bil lijk,.want er was voor de finan cier toch geen risico aan verbon den, zo beweerde hij voor de rechtbank. De maatschappij ge woonweg overtuigen van zijn gelijk was volgens hem onbe gonnen werk. „De verzekerings maatschappij heeft te maken met statuten, waar zij zich aan moet houden". Een korte poging zijn praktijken te bagatelliseren strandde rap. 'Deze twee zaken waren maar een druppel op de gloeiende plaat' van alle bemiddelingen die hij aanbracht en zijn rol was toch voornamelijk die van 'door geefluik' geweest, bedacht hij. Politierechter Stolk rekende echter simpel voor dat twaalf malafide zaken op honderd be middelingen toch zo'n tien pro cent van de gevallen in hield. Eind januari van het volgend jaar moet de Schiedammer op nieuw voor de rechtbank ver schijnen. In ruil voor zijn twee maanden celstraf zal hij een dienstverleningsproject opge legd krijgen. MaassluisNu na de kroketten ook het geld al uit de muur komt, acht Ton Bödeker de tijd rijp zijn plannen voor drive-in restaurants uit te werken. „Ik bespeur een tendens van haast Daarop wil ik met deze gemaks voeding inspelen", verklaart Bödeker zijn initiatief om in na volging van drie vergelijkbare MacDonald's restaurants zijn ei gen keten op te zetten. De jonge eigenaar van Presto burger in winkelcentrum Ko ningshoek in Maassluis hoopt in de nabije toekomst zijn vleugels uit te slaan naar Vlaardingen, Ca pelle en Krimpen aan den IJssel, De expansie richting Ca- pelle moet volgend jaar mei ge stalte krijgen. Dan hoopt hij aan de Abram van Rijckevorselweg een naar Amerikaans voor beeld gemodelleerd restaurant te openen, waarbij het voedsel in de auto kan worden genut tigd. Later wil hij ook aan de noord zijde van die drukke weg een dergelijk restaurant beginnen en denkt hij in winkelcentrum Crlmpenhof in Krimpen aan den IJssel een nieuw fast-food' restaurant te kunnen starten. Over zijn exacte plannen voor een Vlaardingse vestiging wil hij nog niets kwijt. „De plannen zijn er, maar ik kan over de lo catie niets zeggen", aldus Böde ker. Overigens geeft hij' vol mondig toe 'in een grote regio' nog meer van dergelijke etablis sementen te willen beginnen. In zijn drang Prestoburger tot een keten van winkels uit te breiden, is de Maassluisse on dernemer niet over één nacht ijs gegaan. De eerste, vage plannen dateren al van ruim twee jaar terug. Inmiddels heeft hij een uitgebreid marktonderzoek la ten uitvoeren, waaruit blijkt dat hij met zijn drive-in restaurants het best kan mikken op een combinatie met benzinestations. Ook in het buitenland steekt Bödeker op beurzen regelmatig zijn licht op. Tijdens werkbezoe ken aan met name Frankrijk en West-Duitsland ontdekte hij dat zulke restaurants daar althans aanslaan. „In Nederland wil ik een paar aanpassingen plegen. In plaats van de baguettes in Frankrijk en de andere sausjes in West-Duitsland komt hier bij voorbeeld het broodje kaas". Verder zullen in zijn restau rants ondermeer Franse friet jes, diverse soorten hamburgers, milkshakes en salades worden verkocht. Het is de bedoeling dat de restaurants zeven dagen per week open zijn van zeven uur 's morgens tot elf uur 's a- vonds. Den Haag Tamboer- en trom petterkorps Gusto en wandel- vereniging De Tippelaars mogen de oude school aan de Warande in Schiedam blijven gebruiken als verenigingsgebouw. De Raad van State heeft een ver zoek van omwonenden om de bouwvergunning te schorsen af gewezen. Omwonenden zijn bang dat de verenigingen de rust in de wijk verstoren. Zij vrezen dat de clubs ook bruiloften en partijen gaan organiseren. De buurt had liever gezien dat de gemeente de school had gesloopt en luxe appartementen op die plek had gebouwd. De Raad van State is gevoeliger gebleken voor hetargument van de gemeente Schiedam dat de twee verenigingen dringend ruimte nodig hebben. Vlaardingen Mr. E.S.A.van der Meer is benoemd tot direc teur van de GGD Nieuwe Wa terweg Noord. Van der Meer is de' opvolger van dr. E.H.E. Wolfe, die onlangs met vutging. Van der Meer volgde na het gymnasium en zijn militaire diensttijd de studie geneeskunde in Leiden. Hij vestigde^zich niet als arts, maar trad in dienst van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor. Tijdens dit dienstverband studeerde hij Ne derlands Recht aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Van der Meer volgde ook de oplei ding tot sociaal geneeskundige. Vlaardingen De pro vincie weigert het Plaat selijk Educatief Centrum (volwassenenonderwijs) in Vlaardingen subsidie te geven voor de organi satie van zes cursussen. Volgens de provincie kan het PEC dat gemakkelijk zelf betalen. Het PEC had deprovincie in juni om 23.500 gulden ge vraagd. Zoveel geld was er nodig voor de projecten 'praktische vaardigheden', 'oriëntatiecursus', 'geen werk en nu?', 'kennisma king met migranten', 'vide oproject' en 'vergader- _en discussietechniek'. In juli al kwam het afwijzende ant woord binnen. Het PEC ging tegen die be slissing in beroep. Het be zwaarschrift is inmiddels door een provinciale com missie ongegrond ver klaard. Uit de boeken blijkt dat de Vlaardingse instel ling de afgelopen jaren een reserve heeft opgebouwd van bijna 270.000 gulden. Ruim voldoende om de cur sussen zelf te bekostigen, oordeelt de provincie- Het lijkt in de wereld soms on eerlijk verdeeld. Gaat baas ïn het Vlaardingse centrum lekker win kelen, wordt hond voor de deur geparkeerd. De trouwe viervoeter ligt vastgebonden aan de par- keermeter, omdat-ie het waren huis niet in mag. Ik niet? Waarom zij dan wel? Hoe zit dat met al die beesten die daar knus en behaaglijk achter de win kelruit zijn neergezet, zie je het hondje denken. Beren, honden en olifantjes hebben een fraai 'room with a view' gekregen. Maar een beestje van vlees en bioed, dat heeft maar een hondeleven... Vlaardingen Een 48-jarige Vlaardingse is door de politie aangehouden op verdenking van sociale zekerheidsfraude. De vrouw had niet opgegeven dat zij voor lange tijd naar Til burg was verhuisd. Ze bleef in die periode bij' de sociale dienst van Vlaardingen ingeschreven. De vrouw zou de dienst op die manier voor enkele duizenden guldens hebben benadeeld. Maasland De lijst tegenstan ders van een transportcentrum bij Maasland wordt steeds lan ger. Gisteren bleek dat ook de Streekcommissie Westland met Delft en omgeving niet veel voelt voor een transportcentrum in de Oude Campspolder-Zuid. Eerder riep het plan grote weer stand op bij de reconstructiecom- missie Midden-Delfland. In de Maaslandse gemeenteraad is voor het transportcentrum ook al geen meerderheid te vinden. Op een gisteravond ïn Maasland gehouden bijeenkomst, die ove rigens maar door een handjevol leden werd bezocht, vroeg de Streekcommissie zich af waar om de provincie en de transpor teurs zo'n haast zetten achter uit voer van hun plan. Er zijn ten slotte verschillende alternatieve locaties in het Westland. „Het is louter een financiële zaak", meent de Streekcommis sie. „Weidegrond^ is relatief goedkoop. Alleen* in Midden- Delfland vind je die ruimte nog. Dit gebied dreigt daarom het slachtoffer te worden van zijn ei gen bufferfunctie". Gastspreker D. van den Bosch, lid van de reconstructiecommis sie èn de Midden-Delflandvere niging, zag geen heil in een aan gepast plan van de provincie. Dat plan houdt in dat er, als com promis voor het in Midden-Delf land te vestigen transportcen trum, honderd hectare minder voor de glastuinbouw wordt be stemd. Het betreft het aangren zende gebied in de Oude Camp- spolder. (extra versberïcht) Sweetie va ieders hart. Ze is een nieuwe*&iïta6tischc vrucht van Jaffa. Sweetie is groen van huiten en zoet en sappig van binnen. Een echte hapsap van Jaffa. 106. scheaam Tel 010-4266720 De 210 De Snaijerflats werden gisteren gered van de sloop. De bewoners vierden 's avonds een feestje. Vlaardingen De hui zen aan de Heemraadt straat in het Vlaardin- gense centrum en de De Snaijerflats in de Bab- berspolders worden ge renoveerd. De raads commissie stadsontwik keling had gisteravond feen boodschap aan de oge kosten van het op knappen. Tegen de ver wachting in wezen de raadsleden verkoop van de Heemraadtstraat en sloop van de '210' van de hand. De Heemraadtstraat-bewoners wisten van pure blijdschap niet wat zij het eerst zouden doen: hun buren het goede nieuws ver tellen of een pilsje drinken op de goede afloop. Renovatie moet nu gewoon doorgaan, vond de poli tiek unaniem, omdat het proces al in een ver gevorderd stadium is. Na een soortgelijke beslissing gingen even later ook de bewo ners van de De Snaijerwoningen uiterst tevreden naar huis. Het werd een merkwaardig vro lijk avondje voor de huurders van de twee Vlaardingse reno vatiecomplexen. De afgelopen weken jaagde de gemeente hen de stuipen op het lijf door het re novatieproces te doorkruisen met rapporten over de financiële consequenties. Verstandig In de nota's werd gesuggereerd dat sloop van de huizen weieens beter kon zijn voor de kas van het Gemeentelijk Woningbe drijf. Dat was een hele schrik voor de bewoners. In de Heem raadtstraat stonden de mensen, die een renovatiecontract met het Woningbedrijf hadden, al op het punt te verhuizen naar een wisselwoning. Bij de De Snaijer woningen was juist, na ruim een jaar van moeizaam onderhande len, overeenstemming bereikt over renovatie. Voor de bewoners van de Heem raadtstraat maakte wethouder Bas Goudriaan al aan het begin van de vergadering aan alle on zekerheid een einde. „Het colle ge heeft vandaag het verstandi ge besluit genomen", meldde hij, „akkoord te gaan met het reno vatieplan". De nota over de fi nanciële gevolgen van dat plan behoefde niet eens meer bespro ken te worden. „Waarom hebt u die nota dan eigenlijk laten ma ken", vroegen SP'er Remi Pop- pe en GPV'er Gerrit Wim van Veelen de wethouder fijntjes. Gewonnen Dat een rapport over de finan ciële kant van de zaak was ge maakt, vertelde de wethouder, was een uitvloeisel van een be sluit van de raadscommissies voor stadsvernieuwing en finan ciën. Alle* renovatieplannen moesten voortaan worden door gelicht op de kosten, was beslo ten. De financieel zwakke posi tie van het Woningbedrijf maak te zulke analyses noodzakelijk. In het geval van de dertig wo ningen aan de Heemraadtstraat kwam dat rapport wel erg laat, vonden de raadsleden. „U had een hoop onrust kunnen voorko men, als u dit rapport binnens kamers had gehouden", hield Van Veelen de wethouder voor De bewoners kon het weinig schelen of het financiële rapport nu wel of met terecht was ge maakt. Zij vierden een feestje in de gang van het stadhuis, waar bij de duimen omhoog gingen: gewonnen! Foetsie J.C. Markus, woordvoerder van de bewoners van de 210 De Snaijerflats, vond vervolgens ook een gewillig oor voor zijn pleidooi voor behoud van de goedkope huizen in de Babber- spolder. „Dit zijn goede, betaal bare woningen voor de gewone man. Zoals ik ben", hield hij de commissie voor. „Als deze hui zen worden gesloopt, dan kun nen de bewoners foetsie, met on bekende bestemming", Markus zette zijn kanttekenin gen bij het financiële verhaal van de gemeente. Renovatie le vert over dertig jaar een last voor het Woningbedrijf van tien miljoen gulden op, hadden amb tenaren uitgerekend. Een goed kopere opknapbeurt zou over tien jaar een last van drie mil joen gulden opleveren. Maar wat zegt dat nou, vroeg Markus zich af. „Het kan toen best zijn dat tien miljoen gulden over dertig jaar minderwaard is dan drie miljoen gulden over tien jaar? Dat weet u net zo goed als ik". Goudriaan moest erom grinniken. Vlaardingen Niet de pas ge schilderde luiken van het stad huis zijn afschuwelijk, maar juist door die frisse kleuren vallen het 'grauwe vuile muurwerk en de groen uitgeslagen natuurstenen* eens te meer op. Met die opmer king reageert stadsarchivxst Matthijs Struijs op een klaag brief van een inwoonster. De vrouw had zich erover opge wonden dat de panelen in de stadskleuren rood, geel en blauw waren gekwast. Die verfbeurt voegt volgens de Vlaardingse al leen maar een dimensie toe aan het 'vieze, gore, vuile en aanaan- trekkelijke imago van de stad'. Struijs vindt dat de briefschrijf ster gelijk heeft. „Maar ze moet dat niet op de luiken schuiven", meent de archivist. Voor de kleurencombinatie die nu is aan gebracht, voert hij een logische verklaring aan. Tijdens de res tauratie van het stadhuis in 1913 werd voor dezelfde drie kleuren gekpzen. Alleen het ijzeren be slag is niet in oorspronkelijke staat (blauw) opgeschilderd. Struijs concludeert aan ook dat de luiken 'correct zijn geschil derd'. Zoals hij ook toegeeft dat ze wel vloeken met de vuile ge vel en de dito natuursteen. Hij voert vervolgens zijn hoogbe jaarde moeder als onafhankelijk waarneemster op. Zij zag het stadhuis in 1983 en vroeg haar zoon toen verontwaardigd: „Hebben ze daarop de koningin ontvangen". De vervuiling is volgens Struijs de laatste jaren alleen maar verder toegenomen. Hij ziet weinig reële mogelijkhe den om de situatie te verbeteren. Een behandeling van de muren met een hogedrukspuit zou al leen maar schade berokkenen, omdat dan de groene 'bescherm-, laag* wordt aangetast en de mu ren vocht zullen doorlaten. Hij ziet maar één oplossing: „De ge vel zal met een zachte borstel en baby shampoo steen na steen be handeld moeten worden". Vlaardingen Cees Bot keert terug in de gemeenteraad. In ieder geval tot mei 1990 maakt hij weer deel uit van de Vlaar dingse CDA-fractïe, die hij in november vorig jaar de rug toe keerde. Over zijn positie na de verkiezingen maakt hij zich nog maar geen zorgen: „De CDA-Iijst wordt pas in decem ber vastgesteld. Ik zie wel wat het wordt". Bot, die sinds zijn vertrek nog dikwijls de vergaderingen van de gemeenteraad volgde via de radio, vindt het jammer dat ziin partij niet meer in het dagelijks bestuur van de stad zit. Aan het begin van deze maand stootten PvdA en VVD het CDA uit het college, omdat die partij wei gerde PvdA-wethouder Bas Goudriaan te steunen. CDA- wethouder Henk van der Lin- den, die Goudriaan wèl de hand boven het hoofd hield, stapte op en gaf zelfs zijn raads- zetel op. Bot vervult nu die va cature. „Ik betreur wat er is gebeurd", zegt Bot over de laatste politie ke crisis. „Ik denk dat de partij en langer hadden moeten zoe ken naar een oplossing". De oud-wethouder zet echter een kanttekening bij zijn eigen woorden: „Ik heb de gesprek ken tussen de coalitiepartners natuurlijk niet meegemaakt. Ik heb het alleen maar van de zij lijn gevolgd". Merkwaardig vindt de ex-wet houder zijn terugkeer na een jaar afwezigheid allerminst. „Ik kan zo een hele rij namen noemen van raadsleden die kwamen en gingen en weer kwamen: Jan Madern is er zo een, Wim Kwakkelstein, Ma- riëtte Hoogendijk, Jopie Schu macher. Leo de Snaijer, noem maar op. Da's niks bijzonders, hoor". In januari wordt Bot beëidigd. De CDA-fractie, onder voorzit terschap van Leo de Snaijer, telt dan. in de personen van Chris van Roon en Cees Bot twee ex-wethouders. De wei nig stabiele club heeft zelfs drie ex-fractieleiders in de gelede ren. Van 1986 tot november 1988 vervulde Aart Kool die functie; na de val van wethou der Van Roon was Cees Bot een enkele dag voorzitter; na diens aftreden nam Jopie Schuma cher de zaken waar en ten slot te werd Leo de Snaijer als voor man van de fractie gekozen. Vlaardingen Op de lijst van D66 voor de komende gemeen teraadsverkiezingen staan twee kandidaten die 'in' zijn voor een wethouderschap. Zo wel oud-partijvoorzitter Ton van der Steen als oud-raadslid Ron Molenaar ambiëren die functie. Van der Steen en Mo lenaar zijn nummer twee en nummer drie op de lijst van de Democraten, die wordt aange voerd door de zittende fractie leider Wil van Rijn. D66 kon de wethouderskandidaten wei eens nodig hebben, want nadat aan het begin van de maand het CDA door PvdA en VVD als een onbetrouwbare coalitie partner werd bestempeld, wordt er in de Vlaardingse po litiek druk gespeculeerd over een college van PvdA, WD en D66 na de verkiezingen van maart 1990. VVD en D66 zou den in die combinatie elk een wethouder leveren, de PvdA drie. VlaardingenDe ledenverga dering van de VVD heeft afge lopen nacht tijdens een roerige en langdurige vergadering Jan Bulva en George Neijssel toch aan een verkiesbare plaats voor de raadsverkiezingen in 1990 geholpen. Bulva is derde op de kandidatenlijst gewor den, Neijssel vijfde. De WD mikt bij de komende verkie zingen op zes raadszetels, even veel als de partij er nu bezet, De kandidaten-commissie had Bulva en Neijssel naar de on derste regionen van de lijst ge degradeerd, maar de massaal opgekomen leden beslisten an ders. In de kantine van het be drijf van wethouder Jan Ma- dem kregen de twee omstre den liberale fractieleden een flink aantal voorkeurstem men. Verrassend is de val van vice-fractievoorzitter Jan van Hemert Hij eindigde op de ne gende plaats. De voordracht van de commissie om Bram Zonne tot lijsttrekker te benoe men werd door de leden ge steund. Ook met de kandida tuur van Henk Rooyens (twee de) en Lenie van Haïteren (vierde) had de VVD-achter- ban geen moeite. Bij het slot van de vergadering om half drie zag de rest van de lijst er als volgt uit: Jaap Barnauw (zes), Lou Maas (zeven), Pauli ne Thielen (acht) en Toos de Veer (tien). Maasland Na de in maart te houden verkiezingen keert WD- fractievoorzitter E.J. Groosman-van den Brandhof niet terug in de Maaslandse gemeenteraad. Als nieuwe lijsttrekker Oosterlee. Oosterlee kwam tussentijds in de raad na het Deaanxen van J.P. van der Schee. De tweede plaats op de kandidatenlijst van de Maaslandse VVD wordt ingenomen door mevrouw W. de Boo-Verschoor. Als derde staat W.J.G. Paardekoper genoteerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1