Groen: 'Na de winterstop gaat iedereen weer leven' WATERWEG 15 VERWARMING 'Voor hetzelfde geld had u schoenen kunnen kopen' üsam 1 SPORTAGENDA iHg'iSS' GASHAARDEN 9 CV-INSTALLATiES De vaderlijke toon van kantonrechter Piket Kees Bol schaamt zich niet voor z'n doelstellingen Rotterdams Nieuwsblad woensdag 29 november 1989 SCHIEDAM Nog meer bewegen Na de verbouwing van dienstencentrum De Woud- hoek wordt het aanbod aan sportieve activiteiten (yoga, gymnastiek, volksdansen) met ingang van ja nuari aanzienlijk uitgebreid. Vanaf volgend jaar zijn er in het kader van het project Meer Bewegen voor Ouderen op de volgende dagen nog plaatsen vrij: gymnastiek op dinsdagochtend (10.15 tot 11.00 uur) en op woensdagochtend van 9.30 tot 10.15 uur), yoga op woensdagavond van 19.00 tot 20.00 uur en volks dansen op donderdagochtend van 10.15 tot 11.15 uur. Honderd ouderen De jaarlijkse kerstmaaltijd van dienstencentrum De Woudhoek wordt dit keer op 17 december gehou den. In totaal honderd ouderen uit Schiedam-Noord kunnen die dag na betaling van 25 gulden aanschui ven. De inschrijving voor het eetfestijn begint vrij dagmorgen om negen uur. j VLAARDINGEN~ Vlaardingen -2000 Hoe zou Vlaardingen er in het jaar 2000 uitzien? Over die vraag heeft het architectenbureau Geluk en Treurniet zich gebogen. Geluk en Treurniet, be trokken bij veel nieuwbouw en renovatie in Vlaar dingen, vierde onlangs het 35-jarig bestaan. De stu die 'Vlaardingen 2000' werd ter gelegenheid van dat jubileum gemaakt Met name het winkelcentrum in de binnenstad staat aan de vooravond van ingrijpende veranderingen, die tot doel hebben de stad aantrekkelijker te maken voor bezoekers van buiten. Geluk en Treurniet heb ben in hun studie plannen uitgewerkt, om dat ge meentelijk beleid te versterken en zo meer bedrij vigheid en meer inwoners aan te trekken. Het boek je ligt ter inzage in de studiezaal van de bibliotheek aan de Waalstraat Gregoriaans De Schola Cantorum onder leiding van Jos van El- deren zingt de liturgie van de eerste zondag van de Advent komend weekend geheel in het Gregori aans. Dat gebeurt zowel zaterdag in de Pax Christi- kerk in Holy (19.00 uur) als zondag in de Johannes de Dooperkerk aan de Gedempte Biersloot (10.30 uur). Beide vieringen worden besloten met het zin gen van het Rorare. Exposities Schilderijen van de kunstenaar Aart Houtman zijn van 1 tot en met 23 december te zien in de Galerie- /Aroteek in het Cultureel Centrum Hollandia aan de Oostha venkade. De Delftse kunstenaar Houtman borduurt in zijn werk voort op het constructivisme zoals dat in de jaren twintig werd ontwikkeld. Werk van de Maassluisse kunstenares Mary Goris- de Vos is vanaf 7 december tot 6 januari te zien in het Zonnehuis. Van haar hand zijn daar figuratieve aquarellen te aanschouwen met als hoofdkleuren lichtblauw en rose. 'Kostuumgeschiedenis De kostuumgeschiedenis staat centraal in een cur sus, die binnenkort in Cultureel Centrum Hollandia aan de Oosthavenkade van start gaat Aan de hand van dia's van schilderijen uit verschillende periodes wordt de cursisten een beeld geschetst van de ont wikkelingen in de kledingmoae. Ook wordt uitge legd hoe wijzigingen in het kleedpatroon maat schappelijke en sociale veranderingen weerspiege len. MAASSLUIS Publiek kiest Bezoekers van het Schuurkerkje hebben voor de maand december zelf het filmprogramma mogen samenstellen. Hun keuze viel op vier films, die des tijds stuk voor stuk tot kassuccessen uitgroeiden. Het spits van het verzoekprogramma wordt donder dag 7 december afgebeten met 'Out of Africa'. Naast de acteerprestaties van Meryl Streep en Robert Red- ford werd de rolprent vooral een succes dankzij de prachtige natuuropnamen vanKeniase wildparken. Ben week later wordt 'Dangerous liaisons'gedraaid. In die film staat het eigenbelang van de adel uit de periode vlak voor de Franse Revolutie centraal. 'Rain man', geprogrammeerd op 21 december, han delt over de relatie tussen twee broers (Dustin Hoff man en Tom Cruise). Hoffman zet op overtuigende wijze een autistische man neer. De serie verzoekjes wordt 28 december afgesloten met 'Gorilla's in the mist'. De film is op locatie in Rwanda opgenomen en gebaseerd op het waarge beurde verhaal van de Amerikaanse onderzoekster Dianne Fossey en haar leven tussen de berggorilla's. Alle films worden steeds twee keer vertoond: om 14.00 en 20 30 uur. Klassiek Twee jonge musici, Coralies Noske en Hans Spruit, verzorgen zondagmiddag een klassiek programma in het Schuurkerktheater. Hun concert vindt plaats in het kader van de inmiddels traditionele zondag middagconcerten, die elke eerste zondag van de maand in het theatertje worden gehouden. Noske (viool) en Spruit (piano) spelen vanaf 12,30 uurwer ken van Handel, Paganini, Bruch en vooral Brahms. HOEK VAN HOLLAND Laatste voorronde Soundmixers en playbackers krijgen zaterdagavond hun laatste kansom een plaats te bemachtigen voor de finale die zaterdagavond 6 januari in wijkgebouw De Hoekstee wordt gehouden. Na deze laatste voor ronde is bekend wie uiteindelijk gaan strijden om de drie minicruises die door de plaatselijke midden stand beschikbaar zijn gesteld. De wedstrijd begint zaterdag om 19.00 uur. vrijdag 1 december voorstelling Grace van de Rotterdams Dansgroep, Passaget heater, 20.15 uur. cabaret Sjoukje Dijkstra speelt Betty, Theater De Teersloof, 20.30 uur. Ook op zaterdag 2 december. film La Lectrice in filmhuis Schiedam aan de Nleuw- straat, 21.30 uur. concert van de rhythm blues en soulformatle Memphis Train, café Podi um, 22.30 uur. ^/laajdï^en^^ vrijdag 1 december film Mauvais sang, film zaal Harmonie, 21.30 uur. theater Geen dag ais de andere, Harmonie, 20.30 uur. Mike Andrew zingt gouwe ovvip, buurthuis De Pijpe- laar, 20.00 uur. Galerie/Arthoteek expo seert schilderen van Aart Houtman, tot 23 december. ^Maassluis^^] vrijdag 1 december eerste avond van het Gig festival met optredens van de Plastic Dolls, de Ant werpse Petroleurs, The Wasted Pinguïns, Flowers for Francis en Dantes Disci ples. jongerencentrum Dug Out, 20.00 uur. V E R WA at.l ING SS PEC IA LIST SHOWROOM OOSTHAVENKADE 14, TEL.010 4343213, VLAARDINGEN door PETER DE LANGE Schiedam Op school haalde Freek Piket altijd hoge cijfers voor natuur- en scheikunde. Een tech- nisch-wetenschappelijke carrière lag voor de hand. Maar de zoon van de Haag se handelaar in suikerwer ken koos de rechtspraak. „Omdat je dan niet met formules, maar met men sen te maken hebt". Na een lange loopbaan In de advo catuur, afgewisseld met het lid maatschap van de Eerste Kamer voor de CHU, werd mr. F.H. Piket tien jaar geleden benoemd tot kan tonrechter in Schiedam. Als het aan hem ligt, blijft hij daar tot zijn pen sioen. Een prettiger vooruitzicht dan nog acht jaar rechtspreken kan Piket (62) zich nauwelijks inden ken. „Ik heb een hang naar rechtscha penheid", verklaart de grijze, onbe rispelijk in het pak gestoken ge zagsdrager zijn liefde voor het vak. Zijn calvinistische achtergrond is daaraan niet vreemd. Eén van zijn credo's luidt dat orde en regelmaat van groot belang zijn in een men senleven en daarmee bedoelt hij niet alleen zijn eigen leven, maar ook dat van de personen die bij hem in de beklaagdenbank verschijnen. Piket formuleert bedachtzaam, maar met grote stelligheid. „Een rechter heeft ook tot taak de menta liteit van anderen bij te stellen en hen te laten inzien dat het niet goed is bepaalde regels te overtreden", zegt hij. Dat klinkt streng, onbuig zaam en formeel, maar dat is schijn. Piket is een aimabel mens, hij houdt er van zijn cliënten een beetje op te voeden. In de rechtszaal meet hij zich graag een vaderlijke rol aan. Veroordeelt hij een hardrijder tot een fikse boe te, dan kan hij zelden nalaten aan het vonnis een zinnetje toe te voe gen als: „Vindt u dat nou zelf niet zonde; u had voor dat geld tenslotte ook schoenen voor uw kinderen kunnen kopen". Dominee Dergelijke goedmoedige vermanin gen typeren de Schiedamse kan tonrechter ten voeten uit. Hij be schouwt de mens als een redelijk wezen die de keuze tussen goed en kwaad in eigen hand heeft. De ver dachte moet worden gestraft als hij de verkeerde keuze maakt, maar heeft volgens Piket ook recht op. mededogen en een herkansing. Niet voor niets heeft de kanton rechter jarenlang veel werk verzet voor het reclasseringswezen. Het is ook geen toeval dat hij na het verlaten van de middelbare school toch even aarzelde welke studie richting hij zou kiezen: rechten of theologie. Dominees en rechters hebben tenslotte meer overeen komsten dan alleen een zwarte toga. Allebei doen ze bij voorbeeld hun best afgedwaalde schapen weer op het rechte pad te helpen. En die bezigheid lijkt de rechtzinni ge Hagenaar op het lijf geschreven. Als strafpleiter kon mr. Piket met dat vaderlijke trekje toch minder goed uit de voeten dan als rechter. In Den Haag nam hij jarenlang re gelmatig waar voor een kanton rechter en uit die tijd stamt zijn wens vroeg of laat het advocaten kantoor te verruilen voor een plaats achter de groene tafel. „Maar dan wel als alleensprekend rechter. Ik heb als advocaat en als politicus altijd alleen, zonder rugge spraak beslissingen genomen. Dat ligt mij het best, denk ik, in alle rust en afgewogenheid tot een oordeel komen. Met anderen overleggen heeft het nadeel dat er veel tijd ver loren gaat. De kans is groot dat je uiteindelijk toch op hetzelfde punt uitkomt. Bovendien bestaat de mo gelijkheid dat je genoodzaakt bent je neer te leggen bij een beslissing waar je het met mee eens bent". Twijfel Overleg ligt in zekere zin ook bui ten Pikets ervaringswereld. „In de CHU, waar ik voor in de gemeente raad van Den Haag, de Provinciale Staten en de Eerste Kamer heb ge zeten, had je alle vrijheid je eigen mening te vormen. Er was geen fractiediscipline. Ik ben sinds jaar en dag gewend problemen in mijn eentje uit te zoeken". Hij geeft grif toe dat aan een rechter andere eisen worden gesteld dan aan een politicus. Een rechter be slist direct over het lot van een indi vidu en moet daarom stevig in zijn schoenen staan. Misschien verdient het dan toch aanbeveling om in een twijfelgeval advies te vragen aan derden? Twijfel is echter een begrip waar hij beroepshalve maar zelden mee worstelt, zegt Piket. „Je mag in jj dit vak gewoon geen al te grote a twijfelaar zijn". g Omdat een kantonrechter uitslui- tend gevallen van niet-criminele g aard behandelt, loopt hij niet het ri-1 sico bij vergissing een onschuldige tot jarenlange gevangenisstraf te£ veroordelen. Door wroeging wordt g mr. Piket dan ook nïetgeplaagd, Hij deelt voornamelijk geldstraffen uit. En hoewel die vaak niet mis zijn, kan de verdachte zich er soms uit stekend in vinden: „Als iemand straf heeft gekregen en hij vindt dat in zijn hart rechtvaardig, dan ge- Mr. F.H. Piket: 'Voor een schilder lijkt een stropdas me knap onhan dig'. beurt het wel dat hij na afloop tegen mij zegt: dank u wel..." De suggestie dat hij op zijn een manspost wel eens het gevaar kan lopen maatschappelijk te 'vereen zamen' en gaandeweg een eigen normenstelsel te ontwikkelen dat achterblijft bij de veranderingen in de buitenwereld, wijst hij resoluut van de hand. Ook al is hij een solistische autori teit en zetelt hij in een achttiende eeuws, rijkelijk met ornamenten versierd monument aan de histori sche Lange Haven, wat er in de maatschappij gebeurt, ontgaat hem niet „Je moet als rechter met beide benen in de samenleving staan en^ openstellen voor alle geledingen meent hij. De wijze waarop hij zich buiten het recht met de wereld be moeit, illustreert hij met nog eens enkele nevenfuncties: kroonhd van de ziekenfondsraad en vice-voor zitter van de Raad van Europa. Hij is het absoluut niet eens met verhalen dat verdachten die met een stropdas om in de rechtszaal verschijnen bij hem een streepje voor hebben. Zeker, hij hecht aan verzorgde kleding, maar relateert die voorkeur voornamelijk aan Ie mands beroep: „Als ik bij een arts zou komen die er niet gesoigneerd, dat wil zeggen schoon uitzag, zou ik toch iets minder vertrouwen in hem hebben dan in een dokter die zich op dat punt wel aan iets gele gen laat liggen. Dan wordt het con sult toch een beetje dubieus. Maar in de rechtszaal speelt kleding geen enkele rol. Het ligt er maar net aan of een verdachte gewend is een das te dragen. Voor een schilder lijkt een stropdas me knap onhandig". Drempel Het spijt Piket geweldig dat juist de menselijke aanpak die een kanton rechter zich kan veroorloven, door een wetsvoorstel van de vorige mi nister van justitie onder druk is ko men te staan. 'Volkomen verkeerd' vindt Piket het besluit van Kort hals Altes de kantongerechten sa men te voegen met de arrondisse mentsrechtbanken. Het publiek zal daaraan onvermijdelijk de indruk overhouden dat justitie 'één pot nat' is, meent hij. „Hier kun je je veel meer met men sen bezig houden dan bij de recht bank. Daar gaat het allemaal veel afstandelijker toe. De drempel hier is lager, 't gaat allemaal wat infor meler. Word je onderdeel van een rechtbank, in ons geval de Noord singel in Rotterdam, dan onstaat de wonderlijke situatie dat een ver dachte zich voor een hoger beroep moet vervoegen bij hetzelfde colle ge dat hem zojuist heeft veroor deeld. Het ligt voor de hand dat zo iemand denkt: dat heeft geen enke le zin, die heren vallen elkaar toch niet af". Helemaal los daarvan: een kaal vertrek aan de Noordsingel zou Pi ket lang zo goed niet bevallen als zijn schemerige, met schilderijen behangen werkkamer aan de Lan ge Haven. Te mogen werken in een pand van de beroemde bouwmees ter Giudici, dat is, zegt de grijze kantonrechter, dagelijks opnieuw een groot genoegen, door DO NA LD BAX Schiedam Ook in zijn hobby hanteert Kees Bol jr de schoolse perfectie. De onder wijzer aan een Haagse basisschool laat er in de aanloop naar het nieuwe softbalseizoen geen gras over groeien. De 'nieuwe' trai ner-coach van Wilton Fijen oord/Schie dam heeft iedere speelster een uitgebreid info-boekje in handen gedrukt, dat als 'rode draad' moet dienen voor training en wedstrijden. Het is opvallend dat Bol niet langer de weg van de bescheidenheid bewandelt. Door de komst van werpster Nicole Posno en cat cher Jolanda Droog heeft aanzienlijk aan kwaliteit gewonnen en dat is voor Bol ken nelijk de gelegenheid om z'n verwachtin- fen niet onderstoelen of banken te steken, lomend seizoen moet Schiedam bij de eer ste zes eindigen en op iets langere termijn (drie jaar) moet een plek bij de top-drie zijn veroverd. Om die doelstellingen te verwezenlijken, zo laat Bol tegelijkertijd weten, zal er hard gewerkt moeten worden. Bol wil de condi tie en loopsnelheid verbeteren, is een voor stander van agressief honklopen, gaat hard werken aan de slagtechniek en wil aanval lend meer druk op de ketel zetten. Voorts behoeft volgens hem de 1-3 verdediging verbetering en mag er ook meer aandacht aan de pick-off op het eerste en derde honk worden besteed. Trainingen De eerste trainingen zijn inmiddels achter de rug. In de zaal wordt specifiek aandacht besteed aan de looptechniek en de conditie. In sportzaal Oost is deze maand een begin gemaakt met de teamtraining (gooien, vangen, fielden, slaan en aanvallende technieken). Van januari tot en met maart wordt de aandacht verplaatst naar de werpsters en achtervangsters. De eerste oefenwedstrijd staat voor zondag 11 maart op het programma. Schiedam speelt dan in Maassluis tggen Gophers. De oefenreeks luidt: zaterdag 17 maart Schie damBirds, zondag 18 maart Zwijn- drecht—Schiedam, zaterdag 24 maart TwinsSchiedam, zondag 25 maart Schie damSparta, zaterdag 1 maart (Papendal) SchiedamRun'71 en Schiedam—H- CAW, zondag 1 april (Papendal) Schie damVUC, zaterdag 7 april Schiedam- Ducks, zondag 8 april DSC'74Schie dam, zaterdag 14 en zondag 15 april deel neming aan toernooi Wassenaar en zater dag 21 apnl driekamp bij ADO. Tips voor daze rubriek kunt u doorgeven aan de aporlredaktie van deze krant, postbua 110,3130 AC Vlaardingen. De sportredaktie ia overdag taleto- niach bereikbaar onder nummer 010-4345209 an in de avonduren onder nummer 010-4056509. WOENSDAG 29 NOVEMBER Zaalvoetbal: Westwijkhal Vlaardingen: 21.40 RKWIK—SC Hogenboom 2. DONDERDAG 30 NOVEMBER Zaalvoetbal: Hoogvliet: 19.00 Rijnmond Hoogvliet Sport—HBSS(d). door SANDEHSONNEMANS Vlaardingen Al staat de zater dag-hoofdmacht van De Hollan- diaan Satelliet Combinatie (HSC'89) er in de onderste regio nen van de vierde klasse alles behalve rooskleurig voor, doel man Boudewijn Groen is de laat ste die zich zorgen maakt over de positie in de gevarenzone. De immer rustig ogende doelman is er heilig van overtuigd dat HSC zich geen zorgen hoeft te maken en dat degradatie zal worden af gewend. „Joh, er is niets aan de hand", meent de 35-jarige Groen, ook wel 'de bolle van Satelliet' ge noemd. „Nu staan we nog vierde van onderen, maar na de winter stop gaat iedereen weer leven en pakken we vanzelf weer de be nodigde punten. Dat heb ik al een paar keer meegemaakt. Marcel Zeebregts zou zeggen* ie moet de spanning erin houden Aan afbouwen wil de voormali ge spits die zijn voetbalcarrière op zesjarige leeftijd bij HVO be gon, voorlopig nog met denken Al is zijn plaats onder de lat wel een ideale mogelijkheid om het allemaal wat rustiger aan te doen. „In het doel", zegt de in het dage- lijks leven als vork-heftruck chauffeur werkzame Groen la chend, „kan ie honderd jaar wor den. Maar aLs ik zie hoe sommi gen de kansen om zeep helpen, zou ik soms zo weer de spits in willen duiken. Die gasten voet ballen veel te veel in de zaal en willen het balletje er stijlvol in schieten. Ze vergeten wel dat je dat hele end niet hoeft te lopen als je 'm er vanaf dertig meter in jaagt". „Ik ben inderdaad wat lui van aard", antwoordt hij desge vraagd, „maar ik schoot er in mijn periode bij het voormalige Sunlight wel zo'n dertig a veer tig per seizoen in. In die tijd werd ik ook benaderd door ADO, maar op die aanbieding ben ik niet ingegaan. Ik moest vijf keer in de week gaan trainen en dat zag ik nou net effetjes niet zit ten", De eerste schreden richting voetbalveld leidden Groen naar het HVO-terrein, waar hij bij ge brek aan een doelman spontaan tot "ball en vanger' werd gebom bardeerd. Op zijn tiende levens jaar verhuisde hij naar RKWIK, waar hij als doelman de jeugdaf deling doorliep. Echter in de se nioren beland maakte Groen, die ook de tennis- en büjartsport bedrijft, gedurende twee jaar fu rore als spits in het eerste elftal. Z'n hoogtijdagen beleefde hij echter bij Sunlight. Liefst twaalf jaar manifesteerde hij zich er als een veel scorende aanvalsleider,' tot een lichte hernia een. eind scheen te maken aan zijn spor tieve loopbaan Aanslagen „Destijds dacht ik echt dat het over was en toen heb ik mijn schoenen en scheenbescher mers, ja. hele bijzondere, hoog in een boom gegooid", blikt de ge vatte sluitpost terug. „To<ii ik tenslotte toch weer kon sjelen, heb ik die boom nog eens opge zocht, maar er hing niets meer in. Die scheenbeschermers wilde ik graag terug hebben. Dat zit zo. Ik kreeg nogal wat aansla jen te verwerken en maakte eei i keer mee dat mijn plastic bfscher mers in tweéen waren gewhopL Mijn vader heeft toen lan een oude autoband beschermers ge maakt die om mijn hele onder been pasten. Dat ware i ideale dingen". Na volledig te zijn hersteld, Boudewijn Groen...'Ik baal dat Ik er als keeper eer» beetje bij hano'... meldde Groen zich aan bij Satel- liet en fungeerde er een seizoen als laatste man. Doordat zijn neef Henk Kloppenburg, die het doel verdedigde, werd geschorst, trok Groen de handschoenen weer aan. En tot op heden is hij niet meer onder de dwarsligger van daan geweest Groen: „Het bevalt me best zo, want vergeet niet dat ik ook een daagie ouder word. Alleen baal ik een beetje van het feit dat ik als er doelman een beetje bij hang. Een gewone keeperstrai ning heb ik nog niet gehad, maar daar zijn dan ook geen mogelijk heden voor. Een gravelveld was het enige dat we hadden en nu kunnen we ook op het oude Hol land iaan-terrein trainen. Dat moet wel overdag gebeuren, want in het donker zie je nu een maal weinig. Als ik enigszins in de gelegenheid ben, zorg ik dat er iemand is die me op een och tend eens een keer onder han den neemt. Zo moet ik mezelf scherp zien te houden". Gezelligheid „Laat ik voorop stellen dat we qua gezelligheid een fantastische ploeg hebben. Neem zaterdag toen we met 4-3 van Stellendam verloren. Na de wedstrijd zaten alle jongens wel bij elkaar om onder het genot van wat pilsen een kaartje te leggen of wat te dollen. Maar", gaat Groen plot seling met een fanatieke blik in de ogen verder, „er zijn ook spe lers die een wedstrijd laten schieten, omdat ze een douche celletje moeten betegelen. Zoiets zou er bij mij niet ingaan. Omdat we geen brede selectie hebben, staat zo'n doe-het-zelver er de volgende wedstrijd wel weer ge woon in. Dat is niet alles, want doordat er nogal wat gasten ook in de zaal lopen te ballen, is de trainingsopkomst niet altijd overweldigend' 'Bonkige Boudewijn' die in de drie opeeenvolgende Suniight- k am pioenschappen van '75, '76 en '77 zijn mooiste herinnerin gen heeft, heeft het ondanks zijn negatieve teksten prima naar zhn zin bij de fusieclub, „Ik heb altijd mijn mondje ge roerd. Ik heb daardoor met heel wat trainers overhoop gelegen. Nu ben ik wat rustiger gewor den", schetst hij zijn profiel. „Met Peet van der Hoek, onze trainer, kan ik het goed vinden. Zijn sterke punt is dat hij een goede en nuchtere kijk heeft op het spelletje en dat ook aardig kan overbrengen. Hii staat tus sen de spelers, is altijd in voor een dolletje, maar maakt zich ook vrij voor een wat serieuzer gesprek. Ook doordat hij niet wordt betaald, hij is een club mannetje, mag je hem gerust een unieke man noemen. En Peet hoeft zich geen zorgen te maken, want we handhaven ons gewoon in de vierde klasse".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2