Overslag Wilhelminahaven stapelt record op record PvdA tegen puinstort in Lickebaert Schravénlant verkoopt Afrika geen knollen voor citroenen Herkansing voor Annie Renskers Epilepsie? Havenmeester: 1990 moet topjaar worden VIAABDINGS DAGBIAO SCHÏEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT CHAOS OP KETHELPLEIN ISiSSSHgwE Vakbonden bezorgd om reorganisaties bij Key en Kramer 'Brandende Kwestie' krijgt al gestalte Zet jezelf niet buitenspel Grondwater bij tankstation nog steeds vuil Maassluis krijgt uitvaartcentrum Laag bod dupeert dioxine-boeren Jurist Klomp geridderd Nieuw pleidooi voor onderzoek zaak-Boejharat Romantische kacfiefs voor aardgas WATERWEG Regionale redactie. Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. PostBus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343239,4352066.4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 PAGINA 17 Schiedam De lading die aan de Wilhelminahaven wordt overgeslagen, groeit aanzienlijk. De verwachting voor dit jaar is dat meer dan een half miljoen ton zal worden verwerkt. Dat ïs een verdubbeling in vergelij king met de hoeveelheid lading in 1988 en zelfs een verachtvou- diging ten opzichte van 1986. Schiedam verdient echter steeds minder aan de haven. Hoewel het aantal schepen in jaren niet' zo hoog is geweest, heeft de zee- en binnenvaart de gemeente maar 783-000 gulden opgebracht De belastinginkomsten voor de haven-, kade- en steigergelden lagen in 1987 net onder het mil joen, terwijl het jaar daarvoor nog 1,1 miljoen gulden werd ge ïncasseerd. In twee jaar tijd is dit een afname van dertig procent Met name de grote zeevaart laat het in Schiedam steeds meer af weten. Hoewel vorig jaar 368 zeeschepen afmeerden in de Wilhelminahaven en bij Wilton. Fijenoord een aantal dat in de afgelopen vijf jaren niet kon worden gehaald steeg de tota le inhoud niet noemenswaard. De doorsnee inhoud déélde zelfs. Ommekeer Havenmeester Theo Sabel ge looft stellig in een revival van de haven. „In 1990 moet het een topjaar worden. Financieel heb ben we het dieptepunt bereikt Dit jaar zullen de inkomsten weer rond een miljoen schom melen. Zoals het in de afgelopen jaren is gelopen, kon het natuur lijk ook niet doorgaan. De jaren negentig gaan naar mijn mening een ommekeer betekenen". Degelden voor de gemeente blij ven tot nu toe achter, omdat de grote zeereuzen voor goedkope re buitenlandse werven kiezen en Wilton sterk aan capaciteit heeft ingeleverd. In de toene mende bedrijvigheid aan het water, ziet Sabel evenwel de op leving zitten. Van Mannekes- Co (aanvoer van magnesiet) "wordt pas komend jaar volledig operatief, overslagbedrijf Brown Root (offshore) doet het eveneens beter, maar het is met name graanoverslagbedrijf Soufflet Holland BV dat aan zienlijk meer lading heeft ver werkt. Daarbij komt het feit Wilton een deel van het complex komend jaar definitief afstoot. „Daaraan zijn twee ligplaatsen bij de Maas en aan de Vijfsluizen verbonden. Mooie vestigingen voor nieuwe bedrijven, We had den gehoopt dat de onderhande lingen tussen Wilton en de ge meente per 1 januari rond zou den zijn, maar dat wordt wat la ter". Recordhoogte Jaar na jaar reikt de lading al naar een recordhoogte. Ging het in 1986 om 68.000 ton, in de twee volgende jaren steeg die hoe veelheid van 116.000 ton naar 262.000 in het afgelopen jaar. Voor 1989 is de half miljoen reeds overschreden. De Schïedamse haven moet het tegenwoordig vooral hebben van het vervoer van agrarische producten. Daarnaastdeden gra niet en gips voor het eerst het in ly88 zeer goed. „Die hoe veelheid graniet van 69000 ton liegt er niet om. Maar of dat structureel is? Daar heb ik mijn twijfels over", aldus de haven meester. Het zwakke punt op dit moment noemt hij dan ook dat gebrek aan vastigheid. Sabel: „Gips wordt bij voorbeeld normaal tot in West-Duitsland vervoerd, maar door de lage waterstand is er vorig jaar veel bij ons overge slagen. En dit jaar hebben we een portie van veertig a vijftig duizend ton pijpen en buizen ge had, dankzij een havenstaking in Engeland. Er is nog te weinig structurele lading en dat is ja ti mer voor ons". >4 Een kraanwagen was afgelopen nacht op het Kethel plein tot twee uur bezig een stapel stalen platen op te rui men. De platen, elk tien bij drie meter groöt, blokkeerden sinds zeven uur één van de rijbanen. Het ijzer kwam op de weg terecht toen een truck met oplegger door de glad heid in de bocht begon te schuiven. Een bestuurder van een personenauto die achter de truck reed, botste op de metalen obstakels en raakte bekneld achter het stuur. Hij raakte licht ge wond. Het verkeer mondde uit in een grote chaos. Bij het ongeluk viel een licht mast uit. Een brandweerauto zorgde met zijn koplampen voor noodverlich ting. Andere brandweerlieden spoten de olie weg die uit de tank van de dle- seicombinatie was gestroomd. Op rijksweg 19, in de richting van de Beneluxtunnel, ontstond een lange file. Ongeduldige automobilisten die via de vluchtstrook aan de file trachtten te ontkomen, werden door de politie op de bon geslingerd, Er werden 45 be keuringen uitgedeeld. Maassluis De vakbonden FNV en CNV maken zich zor- fen om de reorganisatieplannen Ij Key en Kramer. Het bedrijf wil Kubberoid in Maassluis en Hafori in Amersfoort samen voegen om een efficiëntere sa menwerking te bereiken tussen de producent en het verkoopap paraat van dakbedekkingsma teriaal. Daartoe wordt het grootste deel van Hafort begin volgend jaar overgeplaatst naar Maassluis. Volgens de vakbonden komen daardoor vijftien arbeidsplaat sen op de tocht te staan. Direc teur G.G. Key zegt dat er niet meer dan vijf a zes gedwongen ontslagen zullen vallen. Bij bei de ondernemingen werkt in to taal ongeveer tachtig man aan personeel. Volgens Key is reorganisatie onvermijdelijk, omdat de Ne derlandse producenten van dakbeddekingsmateriaal toene mende concurrentie ondervin den van buitenlandse fabrikan ten. Die zouden al veertig tot vijftig procent van de markt in handen hebben. De vakbonden FNV en CNV zijn ook bezorgd om de ontwik kelingen bij Cekadak BV, een andere dochteronderneming van het in Maassluis gevestigde bedrijf. Ook daar staat een reor ganisatie op stapel. Enkele we ken geleden trok de directie on der druk van de bonden een voorstel in, omdat daardoor een aantal arbeidsplaatsen in de 'dakbedekkerspoot' van Key en Kramer zou komen te verval len. FN V-bestuurder Karei Verhappen noemt een getal van dertig, directeur Key zegt dat het om veertien banen gaat. Directie en bonden praten op 13 december over een nieuw reor ganisatieplan voor Cekadak. Gertjan den Besten, bestuurder van de Industrie- en voedings bond CNV, hoopt dat het bedrijf dan met een beter voorstel op de proppen komt dan het vorige. „We hebben nu al meet dan tien reorganisaties achter de rug en telkens gaat er weer een stukje van de worst al Je vraagt je af wat er nog overblijft. Volgende keer zitten we misschien rond de tafel om de tent te sluiten", aldus Den Besten. Key weer spreekt dat er om de haverklap bij Cekadak wordt gereorgani seerd: „Tenzij je het openen van een nieuwe vestiging ook een reorganisatie noemt". Volgens Key bestaat er geen verband tussen het intrekken van het laatste reorganisatie plan en het vrijwillige ontslag van directeur De Swaaf die sinds enkele weken thuis zit Schiedam De première Iaat nog wel een half jaar op zich wachten, maar bij het SCHAT begint 'n Brandende Kwestie zichtbaar te worden. Al twee maanden repeteert het Schie dams Collectief Historisch Ama teur Toneel onder leiding van Bemhard Bredero in de Blauwe Brug aan het openluchtspekta kel. Voor het theaterstuk, dat zich af speelt in het Schiedam van 1783 en waarin brander Jacob Nolet en regent Dominicus Doom de hoofdfiguren zijn, is al 100.000 gulden binnen. Het - SCHAT heeft>voor deze grootse produc tie nóg ongeveer een halve ton nodig. v tJ Hef spektakel zal;ach volgend jaar gaan afspelen-bij de Appel- marktbrug'aan de'bange Haven. Een groot deel van de omgeving zal als bühne dienst gaan doen. Op een ponton zal een tribune worden gebouwd, waarop 75C toeschouders plaats kunnen ne men. Bij de voorstelling zal ook gebruk worden gemaakt van een schip. 'n Brandende Kwestie de op volger van het openluchtspel 'Het Spul van Joncker Franssen Oorioch' gaat over de patriot tentijd in de Brandersstad, aan het einde van de achttiende eeuw één van de welvarendste steden van Holland. Het verhaal is geen pure fictie. - Schiedam Annie Renskers mag wat de VVD betreft toch nog vier jaar terugkeren als raadslid in Schiedam. Aanvan kelijk wilden de liberalen alle vergrijsde fractieleden bij de verkiezingen, in 1990 vervangen, maar de leden oordeelden an ders. De WD-achterban gaat akkoord met het vertrek van de oudgedienden Gerard Verhuls- donk, Ien de Jong en Piet Prins, maar wil niet alle ervaren volks vertegenwoordigers in één keer afschrijven. Annie Renskers reageerde posi tief op dit oordeel van de leden. Zij heeft, zo liet zij weten, vol-» doende plezier in het raadswerk om nog een periode aan te blij ven. De kiezers moeten uitma ken of zij de kans krijgt haar en thousiasme ïn daden om te zet ten. Renskers staat als 'hekkes- luiter' op de vijfde plaats, achter Wiï\ van Wijk (lijsttrekker), Luub Hafkamp, Engeline van Collenburg en Martin Loch. De liberalen hebben nu vijf zetelsin 'de gemeenteraad. Dat aantal ho pen zij bij de verkiezingen te kunnen handhaven. Het CDA zet op minder rigou reuze wijze het mes in de fractie. Twee van de acht christen-de mocraten hebben, voordat de of ficiële kandidatenlijst is vastge steld, te kennen gegeven dat zij hun zetel opgeven: Riet van Lambalgen en Aad van Lingen. Bij deze beslissing speelt hun leeftijd de belangrijkste rol. Van Lingen js geruime tijd frac tievoorzitter geweest en zelfs twee dagen wethouder. Dat was in 1982, toen de onderhandelin gen met PvdA en WD stokten en een paar dagen onduidelijk bleef wie de nieuwe coalitiepart ner zou worden van de sociaal democraten. Ook bij de PvdA vertrekken tenminste twee raadsleden. Huub de Ruiter en Jantje Boon stra houden het voor gezien irj de politiek. Bij de vaststelling van de kandidatenlijst zal blijken of nog meer socialisten het veld (moeten) ruimen. En ige tijd geleden gaf ook Ulferd Bruseker (CPN) te kennen dat hij na de verkiezingen niet meer zal terugkeren in de Schïedamse gemeenteraad. Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Is dat ook bij u deel van het leven? Praat mee. Word lid. INFORMATIE: (030) 52.35.78. Postbus 9587. 350S GN Utrecht. EPILEPSIE VEBENIGIHG jjfDEBLAND r>. r\ r\-^n EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ Vlaardingen De Vlaardingse PvdA is tegen de aanleg van een puinstort in de liekebaert Op een bijzondere ledenvergadering sprak een grote meerderheid van de partij zich gisteravond uit tegen dit plan van de provincie. De PvdA ging aanvankelijk akkoord met het inrichten van een deel van het weidegebied aan de voet van de Maassluissedijk voor het bergen van 'schoon puin' uit de bouw. Maar uit de milieu-effect rapportage (MER) blijkt dat het niet alleen om puingaat. De provincie wil er ook industrieel afval dumpen. Dat Is voor de PvdA onverteerbaar. „Het gaat niet aan Vlaardingen, dat op milieu gebied al zwaar is belast, nog eens een bron vaif vervulling te bezorgen. Daarom zeggen wij: laat deze drinkbeker maar aan ons voor bijgaan", aldus fractievoorzitter John Rans- huijsen. Het besluit dat de PvdA gisteravond nam op de ..druk bezochteled en vergaderingin, de, "Stadskelder betekent hoogstwaarschijnIijk.dat er in de gemeenteraad geen meerderheid te vinden is voor de aanleg van de puinstort De raad moet in december een beslissing nemen over het voorstel van de provincie. Als Vlaardingen zijn medewerking weigert, kan de provincie via een zogenaamde 'aanwij zing' proberen de puinstort te realiseren. Maar volgens Ranshuïjsen kan de provincie dan re kenen op een bezwaarschrift. „Nee is nee. We zullen ons blijven verzetten tegen dit plan". Vlaardingen—De bodem en het grondwater rond het voormalig tankstation aan de le Van Ley- den Gaelstraat waren ernstiger verontreinigd dan tot nu toe steeds werd aangenomen. De ge- meente heeft bijna drie keer meer grond moeten afgraven dan was gepland om het gebiedje voor woningbouw geschikt te maken. Aanvankelijk was de verwach ting dat slechts honderd kubieke meter moest worden afgevoerd om de concentraties benzeen, to lueen, ethylbenzeen en xylenen tot onder een aanvaardbaar ni veau terug te brengen. De tegen valler heeft met een aantal fac toren te maken. De bodemstruc tuur was op sommige plaatsen anders dan was aangenomen, zo dat de vervuiling zich gemakke lijk over een groter gebied kon verspreiden. Bovendien bleek het gif, dat moet zijn vrijgekomen door morsen tijdens het tanken, soms veel dieper te zitten dan was voorzien. Het college van B en W heeft dan ook twee keer zoveel geld moeten uittrekken om het terrein schoon te maken. De to tale kosten worden nu op iets meer dan 87.000 geraamd. Hoewel de grond nu geschikt wordt geacht voor woningbouw, is het probleem van de vervui ling van het grondwater niet op gelost. Maassluis In Maassluis is het licht op groen gezet voor de bouw van een uitvaartcentrum. Het college van B en W is akkoord gegaan, met een verzoek van de AVBO om aan de Richard Hollaan zo'n voorziening te verwezenlijken. Daarmee is tegelijk een eerder plan een uitvaartcentrum in de Wagenstraat in het centrum te bouwen definitief van de baan. De AVBO had al geruime tijd geleden geïnformeerd naar de moge lijkheden om in de Eerste Stad aan de Waterweg zo'n centrum te kunnen beginnen. Als de begrafenisondernemers akkoord gaat met de gevraagde grondprijs van vierhonderd gulden per vierkante meter, kan op kor te termijn met de bouw worden begonnen. De lap grond is al bouw rijp gemaakt, zodat het centrum er desgewenst in de tweede helft van 1990 kan staan. Maasland Het bod dat is ge daan op twee ter uitkoop aange boden boerderijen in de door dioxine getroffen Lickebaert- polder is dusdanig dat het de veehouders vrijwel onmogelijk is te vertrekken. Dat zegt Piet Sonneveld, voorzit ter van de dioxine-begeleidings commissie van de boeren. Vol gens Sonneveld is de grondprijs met een kwart verlaagd vanwe ge de aanwezigheid van dioxine. Daarbij komt dat de Dienst Be heer Landbouwgronden (DBL) van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij als pachter de helft van het melkquotum dat aan de grond is toebedeeld, heeft opgeëist Wie vertrekt mag een helft meene men en kan de andere helft ko pen voor 2,30 gulden per liter. „Dat loopt flink in de papieren", aldus Sonneveld. „Het wordt daardoor vrijwel onmogelijk om weg te gaan voor de pachters". De twee aanbiedingen die zijn gedaan door de reconstructie- commissie Midden-Delfland be treffen boerderijen die ter uit koop zijn aangeboden voordat in juli dioxine werd aangetroffen in de melk van koeien. De uit koop-regeling van Midden-Delf land houdt in dat boeren hun ei gendommen te koop kunnen aanbieden, waarna de recon structiecommissie verplicht is een 'redelijk bod' uit te brengen. Vlaardingen Bij het scheiden van de markt is Wilhelm Klomp vanmiddag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau.' Klomp verlaat begin volgende week de gemeentedienst. Hij maakt gebruik van de vut-rege- ling. Klomp begon 36 jaar gele den als hoofdcommies bij de af deling juridische- en kabinetsza ken. Hij klom vijf jaar geleden op tot jurist in algemene dienst. In die functie staat hij direct on der de gemeentesecretaris. De versierselen werden hem vanmiddag tijdens zijn af scheidsreceptie in de burgerzaal van het stadhuis opgespeld door burgemeester Fred van Lier. In zijn werk groeide de in Am sterdam geboren ambtenaar uit tot een vraagbaak vooralle dien- Sten en bedrijven en de gemeen tesecretarie. Vlaardingen Nel de Heer, een patiënte van orthope disch chrirurg Harold Boej- harat, heeft bij de gemeente Vlaardingen opnieuw aan gedrongen een onderzoek in te stellen naar het conflict tussen de chirurg en het Holy-ziekenbuis. In april wezen B en W een verzoek met dezelfde strek king af. De reden voor de patiënte opnieuw te pleiten voor een onderzoek is een uitvoerig artikel over Boej- harats zaak in de krant In dit artikel wordt beweerd dat de Vlaardingse chirurg moedwillig ten val ïs ge bracht door het ziekenhuis en collega-medici. De krant haalt verschillende deskun digen aan die de vloer aan vegen met beschuldigingen dat Boejharat medisch heeft gefaald en geknoeid met zijn declaraties. In haar eerste verzoek aan het college B en W stelde Nel de Heer dat zij als leek niet kon beoordelen wie ge lijk had ïn dit conflict en dat de gemeente, in de hoeda nigheid van bestuurslid van het ziekenhuis, de affaire tot de bodem moest uitzoeken. Vlaardingen weigerde, om dat Boejharats zaak op dat moment werd behandeld door het Scheidsgerecht van het Nederlands Ziekenhuis- Uit het krante-art|kel maakt zij nu op dat eerdere onderzoeken door het zie kenfonds DSW en de Ne derlandse Orthopeden Ver eniging niet onpartijdig zijn feweest Ook het vonnis van et Scheidsgerecht getuigt volgens haai' van partijdig heid. Volgens dit vonnis had het Holy-ziekenhuïs correct gehandeld toen het de or- thopeed ontsloeg. De Heer dringt bij de gemeente aan op een spoedig besluit. „Het is zo I februari, de datum waarop dokter Boejharat zijn praktijk moet stoppen". m Mireille van den Oord en Ralph Tigges onthullen, onder toeziend oog van Schravenlants Unrcef-promotors, het beeld van Eric Claus. Schiedam Op de Schïedamse scholengemeenschap Schravén lant is vanmiddag een beeld ont huld van de kunstenaar Eric Claus. De broer van Hugo, de be roemde schrijver, maakte in op dracht van Unicef een gestileer de plastiek van een Afrikaan met spiegeltjes en kraaltjes in de hand. Claus en de VN-organisatie wil len- met het beeld tot uitdruk king brengen dat ontwikke lingshulp nodig blijft, maar dan niet in een de vorm, waarbij aan de Derde Wereld knollen voor citroenen worden verkocht. Schravénlant verdiende het beeld door die filosofie in daden om te zetten. Vorig jaar zamelde de school zo'n 5000 gulden in voor ontwik kelingswerk. Ook dit jaar helpen de havo- en antheneumleerlin- gen Unicef een handje. Op 21 de cember collecteren zij voor een. waterproject in de Afrikaanse republiek Rwanda. Plaatsvervangend rector Connie Koning is. bijzonder in haar sas met het bronzen beeldje dat een plaatsje heeft gekregen in het trappenhuis. „Elke keer als de leerlingen er langs lopen, zullen ze het gevoel krijgen dat je geza menlijk hartstikke veel kunt presteren", hoopt zij. Samen met twee andere Unieef- promotors, de docenten Theo Clarijs en Max de Boer, treft Connie Konings inmiddels voor bereidingen voor de komende 'arti-sjokactïe'. Tenminste hon derd leerlingen gaan bij die gele genheid verkleed als kunst werk met intekenlijsten en collectebussen de straat op. Om de aandacht van het publiek te trekken zullen zij zich uitdos sen als gigantische hamburgers en hapklare brokken kaas. Mi reille van den Oord en Ralph Tigges, de twee scholieren die vanmiddag het beeld onthulden, arti-sjokken op 21 december van harte mee. (ADVERTENTIE) KOGELKACHEL gaskachel met modulerende thermostaat, (6500 kcal/h), antraciet, hxbxd750x520x620mm. Erkend insiaflaieur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1